PDA

View Full Version : Gilera runner και προβληματα.



heloo
21/08/2011, 14:39
Ιδιοκτητης για πανω απο 5 χρονια ενως gilera runner 50cc αποφασισα μετα απο τοσο καιρο να ψαχτω μηπως μπορω να καταλαβω απο που πηγαζουν καποια προβληματακια που εχω ελπιζοντας καποιος συμφορουμητης θα ξερει περισσοτερα.

Αρχιζοντας απο το ποιο εκνευριστικο,το gileraκι εχει "προβλημα στο γκαζι",δηλαδη ανοιγωντας το γκαζι κατευθειαν επιτανχυνει υπερβολικα και δεν υπαρχει δυνατοτυτα να κρατηθει η ταχυτητα σταθερη εκτως και αν κρατησω το γκαζι σχεδον στο ρελαντι.Δηλαδη ή θα επιτανχυνω γρηγορα ή θα επιβραδυνω,κατι σταθερο δεν παιζει.

Το δευτερο προβλημα εχει να κανει με την υπερθερμανση.
Οταν το βαζω εμπρος, το μηχανακι πεταει,μετα απο κανα 5λεπτο λειτουργιας σταδιακα το μηχανακι δειχνει να χανει δυναμη και σε σχεση με πριν οταν ανοιξω το γκαζι φαινετε σαν κατι να το "συγκραταει".Παραξενευομαι γιατι ειναι υδροψυκτο ... αν το χρησιμοποιησω για κανα 20λεπτο οταν το παρκαρω ειναι σαν να εχω βγαλει κοτοπουλο απο τον φουρνο.Ενδεικτικά θυμαμε οταν καποτε χρειάστηκε να το παω σε εναν μαστορα που ηταν 2 χιλιομετρα μακρια (5 λεπτα αποσταση), οταν αυτος ελυσε το σωληνακι ψυξης του καρμπιρατερ το νερο που επεσε στο χερι του τον εψυσε!
Εχω τσεκαρει παντως εν ωρα λειτουργιας να τρεχει νερο στο κυκλωμα και ολα φαινονται οκ.

Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει!

mihanovios31
21/08/2011, 19:52
Καλησπερα φιλε μου...Ξεκαθαριζω εξ'αρχης οτι δεν εχω πολλες γνωσεις,ειδικα απο διχρονα,αλλα θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω...Οσον αφορα τον ελεγχο του γκαζιου τι εννοεις; το νιωθεις να πατινιαρει,να αργει δηλ.να ξεκινησει; Αν ναι,τοτε μαλλον θελει φυγοκεντρικα. Αν δεν εχει επαναφορα η γκαζιερα σου{ την νιωθεις να κολλαει ή να ειναι βαρια/σκληρη},τοτε ή ρυθμισε την ντιζα του γκαζιου ή ακομα καλυτερα αλλαξε την;)
Τωρα,οσον αφορα το ζητημα της υπερθερμανσης...1.ποτε αλλαξες το αντιψυκτικο τελευταια; 2.τσεκαρες το ψυγειο μηπως εχει μαζεψει λασπες; Αν ναι, πλυνε το με πιεστικο προσεκτικα ομως,μην κανεις ζημια...3.μπορει να χρειαζεσαι ελατηρια πιστονιου...αυτο εχει σχεση και με την αποδοση του.4. φιλτρο αερα, καθαρισμα ή αντικατασταση...5. ελεγχος εξατμισης,αν ειναι μπουκωμενη απο λαδια....5. δοκιμασε και κανα πιο ψυχρο μπουζι...
Αυτα για αρχη.Μπορει να φαινονται πολλα, αλλα μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου;) Ελπιζω να βοηθησα καπως.:beer:

yiannis172
22/08/2011, 04:20
Οσων αφορα την αποτομη επιταχυνση,αυτο θα το αλλαξεις βαζοντας αρχικα βαρυτερα ραουλα και πιο μαλακα ελατηριακια στον συμπλεκτη.Θα ελεγξεις επισης και το μεγαλο ελατηριο της καμπανας αν ειναι το μαμα και αν δεν ειναι και ειναι σκληροτερο (συνηθως βαζουν λευκο mallossi για να πατιναρει και να ξεκιναει με πολλες στροφες) βαλε ενα μαμα.Λογικα βεβαια θα ξερεις τι ελατηριο φορας αν το εχεις τοσα χρονια εκτος αν αλλαχτηκε εν αγνοια σου το μαμα με ενα τετοιο.

Johnny_Nik
22/08/2011, 07:37
Επίσης (επειδή έχω δίχρονο), το ότι βράζει τα νερά μπορεί να είναι πρόβλημα στη φλάτζα κεφαλής,η οποία επιτρέπει μέρος του ψυκτικού να περνά στον κύλινδρο με αποτέλεσμα αυτό να βράζει από τις θερμοκρασίες καύσης. Ειδικά αν έχει ανεβάσει θερμοκρασίες στα κόκκινα πολλές φορές είναι πολύ πιο σίγουρο να έχει πάθει ζημιά αυτή η φλάτζα και καλό είναι να επισκευαστεί για να μην κολλήσει

heloo
22/08/2011, 15:57
Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις.
Θα κοιταξω τι μπορω να κανω με βαση αυτα που ειπατε .Ελπιζω να μην ειναι σοβαρο το θεμα.Να στε καλα :wave2:

Tomahawk
23/08/2011, 20:59
Νομίζω ο μηχανικός έκανε βλακεία γιατί αν έλυσε τα υγρά κατευθείαν αφότου του πήγες το μηχανάκι λογικό είναι να τον έψησε.

Εάν έχεις τη μαμίσια εξάτμιση τόσα χρόνια και χάνει δύναμη όταν ζεσταθεί έχεις πρόβλημα ή με μπουκωμένη εξάτμιση ή με μπίλιες στο βαριατόρ.
Εάν είχες πρόβλημα με ελατήρια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα έπαιρνε δύσκολα μπροστά.
Εάν ανεβάζει θερμοκρασία κοίταξε για φλάντζα και άλλα το ψυκτικό υγρό.

Λογικό να σου φαίνεται οτι επιταχύνει απότομα, είναι δίχρονο και έτσι είναι η λειτουργία του!

:)