PDA

View Full Version : Motul σπρέυ αλυσίδας;



karellen
21/08/2011, 15:58
Ρε παιδιά μια απορία:Προσφάτως αγόρασα ενα σπρέυ το Motul chain lube, κάπως έτσι.Όμως βλέπω ότι τη ''σκληραίνει'' την αλυσίδα και οι κρίκοι δεν παίζουν ο ένας με τον άλλο όσο θα 'πρεπε και μένουν κολλημένοι.Εν ολίγοις η αλυσίδα είναι λίγο κούτσουρο.Είναι φυσιολογικό αυτό;
Λες να επανέλθω στις παλιές καλές μέρες με το ευλαβικό περασμα με γράσσο;

Η αλυσίδα είναι Ο-ring σε ένα ΧΤΧ660 και το καθάρισμα-πλύσιμο-παραφινέλαιο κλπ που προηγούνται γίνονται σχολαστικά.
Ευχαριστώ.:wave2:

Aggelos_SV
21/08/2011, 17:02
Κι εγώ την ίδια εμπειρία έχω από το συγκεκριμένο.

Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ κολλώδες χωρίς να λιπαίνει αρκετά.

Προσωπικά δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω.

Johnny_Nik
21/08/2011, 17:57
+1 και εδώ. Τώρα το έχω αλλάξει με ένα άλλο το οποίο όταν το ρίχνεις πάνω στην αλυσίδα κάνει σαν αφρό και είναι πάρα πολύ υγρό (τόσο που στην αρχή νόμιζα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσει στη θέση του). Όμως και η αλυσίδα καθάρισε από τις προηγούμενες βλακείες που είχα ρίξει, μένει λαδωμένη και δεν μαζεύει και σκόνη :beer:

giovani64
21/08/2011, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
+1 και εδώ. Τώρα το έχω αλλάξει με ένα άλλο το οποίο όταν το ρίχνεις πάνω στην αλυσίδα κάνει σαν αφρό και είναι πάρα πολύ υγρό (τόσο που στην αρχή νόμιζα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσει στη θέση του). Όμως και η αλυσίδα καθάρισε από τις προηγούμενες βλακείες που είχα ρίξει, μένει λαδωμένη και δεν μαζεύει και σκόνη :beer:

το οποιο αλλο ποιο ειναι? και γω εχω το MOTUL και παρατηρω τα ιδια.πριν 2 χρονια ειχε η MOTUL ενα πολυ καλο αλλα αυτο που εχουν τωρα δε λεει πολλα

daz
21/08/2011, 20:36
Αν δεν θέλετε να έχει κολλώδη υφή να προσέχεται να μην έχει Teflon. Η motul όπως και οι υπόλοιπες εταιρείες δεν νομίζω να έχουν μόνο έναν τύπο στα ράφια τους.

Αυτά που έχουν teflon αντέχουν περισσότερο σε μεγάλες ταχύτητες, όταν η αλυσίδα αναπτύσει θερμοκρασία δεν δραπετεύει και λιπαίνει σωστά.

Το αρνητικό του είναι πως τραβάει την σκόνη όπως και η σκούπα philips. Από μακρυά!

Εγώ προτιμώ ένα (οποιοδήποτε) χωρίς teflon και απλά λιπαίνω λίγο πιο συχνά.

McGyver
21/08/2011, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν δεν θέλετε να έχει κολλώδη υφή να προσέχεται να μην έχει Teflon. Η motul όπως και οι υπόλοιπες εταιρείες δεν νομίζω να έχουν μόνο έναν τύπο στα ράφια τους.

Αυτά που έχουν teflon αντέχουν περισσότερο σε μεγάλες ταχύτητες, όταν η αλυσίδα αναπτύσει θερμοκρασία δεν δραπετεύει και λιπαίνει σωστά.

Το αρνητικό του είναι πως τραβάει την σκόνη όπως και η σκούπα philips. Από μακρυά!

Εγώ προτιμώ ένα (οποιοδήποτε) χωρίς teflon και απλά λιπαίνω λίγο πιο συχνά.

:nono:

Το Teflon (http://en.wikipedia.org/wiki/Polytetrafluoroethylene) (P.T.F.E.) δεν έχει σχέση με το αν το λιπαντικό είναι κολλώδες ή όχι.

To κόκκινο Original Bike Spirits (http://originalbikespirits.com/products.aspx?pid=664) για παράδειγμα έχει βάση Teflon αλλά ΔΕΝ είναι sticky και ΔΕΝ κολλάει πάνω του σκόνη, μούργα κλπ κλπ.

:wave2:

npat
21/08/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

To κόκκινο Original Bike Spirits (http://originalbikespirits.com/products.aspx?pid=664) για παράδειγμα έχει βάση Teflon αλλά ΔΕΝ είναι sticky και ΔΕΝ κολλάει πάνω του σκόνη, μούργα κλπ κλπ.


PFTE και moly. Ενδιαφέρον. Που το βρίσκεις αυτό?

:confused:

SVX
21/08/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


To κόκκινο Original Bike Spirits (http://originalbikespirits.com/products.aspx?pid=664) για παράδειγμα έχει βάση Teflon αλλά ΔΕΝ είναι sticky και ΔΕΝ κολλάει πάνω του σκόνη, μούργα κλπ κλπ.

:wave2:

το ειχα παρει δωρο μαζι με καποια λιπαντικα.... το μοναδικο σπρε'ι' που μου κανε χαλια τα μηχανακια...


αφου σκεφτηκα να το χαρισω , αλλα θα φαω μπινελικια λεμε ... :sick:

McGyver
22/08/2011, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
PFTE και moly. Ενδιαφέρον. Που το βρίσκεις αυτό?

:confused:

Έχει stock o Μήτσος :lol: :winka: ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το μοναδικο σπρε'ι' που μου κανε χαλια τα μηχανακια...

Περίεργο, εμένα είναι το μοναδικό που ούτε πετάει ούτε κολλάει...

Johnny_Nik
22/08/2011, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
το οποιο αλλο ποιο ειναι? και γω εχω το MOTUL και παρατηρω τα ιδια.πριν 2 χρονια ειχε η MOTUL ενα πολυ καλο αλλα αυτο που εχουν τωρα δε λεει πολλα

Παίρνω το GUNK που εμπορεύεται η tradewind. Είναι καλό λέει και για ντίζες λόγω του ότι είναι αρκετά υγρό. Έριξα λίγο στο συμπλέκτη για δοκιμή:p

Johnny_Nik
22/08/2011, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Παίρνω το GUNK που εμπορεύεται η tradewind, είναι και αρκετά οικονομικό.Επίσης το προτείνει και για ντίζες λόγω του ότι είναι αρκετά υγρό (Αρχικά γι αυτό το λόγο το είχα πάρει). Έριξα λίγο στο συμπλέκτη για δοκιμή:p

giovani64
22/08/2011, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Παίρνω το GUNK που εμπορεύεται η tradewind. Είναι καλό λέει και για ντίζες λόγω του ότι είναι αρκετά υγρό. Έριξα λίγο στο συμπλέκτη για δοκιμή:p

:beer:

devil's animal
22/08/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
το μοναδικο σπρε'ι' που μου κανε χαλια τα μηχανακια...



Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Περίεργο, εμένα είναι το μοναδικό που ούτε πετάει ούτε κολλάει...

Θωμα δοκιμασες να ανοιξεις το γκαζι και να περασεις τα 40χλμ/ωρα?:p :wacko:

daz
22/08/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:nono:

Το Teflon (http://en.wikipedia.org/wiki/Polytetrafluoroethylene) (P.T.F.E.) δεν έχει σχέση με το αν το λιπαντικό είναι κολλώδες ή όχι.

To κόκκινο Original Bike Spirits (http://originalbikespirits.com/products.aspx?pid=664) για παράδειγμα έχει βάση Teflon αλλά ΔΕΝ είναι sticky και ΔΕΝ κολλάει πάνω του σκόνη, μούργα κλπ κλπ.

:wave2:

Θα το δοκιμάσω. :beer:




Εσείς με τα γρήγορα μοτόρια να την καθαρίζεται καλά ρε την αλυσίδα. Και δεν εννοώ μόνο αυτό που έχει πέσει στην εξωτερική μεριά των συνδέσμων, αλλά και πάνω στα πιράκια. Το λιπαντικό το βάζουμε για τα ο-ρινγκ. Αν η αλυσίδα μας είναι ζεστή θα απορροφήσει ευκολότερα όσο χρειάζεται ενώ το υπόλοιπο μπορούμε με ένα πανάκι να το σκουπίσουμε πριν το φτύσει πάνω στην ζάντα.

Κάποιος μου είπε πως το λιπαντικό το βάζουμε μόνο στην μία σειρά από ο -ρινγκ, το εσωτερικό προς την ζάντα, και καθώς γυρνάει το περνάει μέσα απ' τα πυράκια και λιπαίνει και το άλλο μέρος. Αν σκεφτούμε ότι με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν και τα αυτόματα συστήματα (δεν θυμάμαι πως λέγονται) λίπανσης αλυσίδας, μάλλον δεν είχε άδικο.
Προφανώς λοιπόν οι περισσότεροι (αν όχι όλοι μας), βάζουμε περισσότερο απ' ότι χρειάζεται.


Υγ. Όσον αφορά την λίπανση και συντήρηση αλυσίδας δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για τίποτα. Το θέμα είναι γνωστό και οι απόψεις τόσες όσοι και αυτοί που φορούν μπουφάν το χειμώνα*.

daz
22/08/2011, 15:09
Σε ντίζες (και όχι μόνο) βάζω hhs2000 της wurth. Απίστευτο λιπαντικό γενικής χρήσης.

http://www.youtube.com/watch?v=-zKy6JDW2Ew

o teos
22/08/2011, 17:13
BEL-RAY και ησυχαζεις μια και εξω..λυπαινει δεν φευγει μεχρι τα 200κατι και αμα λαχει κανει και καφεδακι στη διαδρομη..

αν και τωρα τελευταια ειναι λιγο δυσευρετα...:wave2:

daz
22/08/2011, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από o teos
...

αν και τωρα τελευταια ειναι λιγο δυσευρετα...:wave2:

Πάντα ήταν. :sad:

gianhs8
22/08/2011, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Τώρα το έχω αλλάξει με ένα άλλο το οποίο όταν το ρίχνεις πάνω στην αλυσίδα κάνει σαν αφρό και είναι πάρα πολύ υγρό

και ποιο ειναι αυτο ρε μαστορη αν επιτρεπεται να το δοκιμασουμε και εμεις?

τσιιρσ :beer:

George_M.
22/08/2011, 20:42
εδω κ 10 χρονια ΠΑΝΤΑ αυτο!
προσφατο αποτελεσμα...αλυσιδα ΔΙΔ - ΟΡΙΝΚ στο ΤΑ650 24000 χιλ.αρκετα απο αυτα ηταν 2καβαλος/3βαλιτσος.
κανενα ιδιαιτερο καθαρισμα ποτε περαν των πλυσιματων σε πλυντηριο με ζεστο νερο 5-6 φορες τον χρονο.
:smokin:


234171

tsompanis
22/08/2011, 21:02
και εγώ βάζω της wurth το σπρευ, για oring και δεν λερώνει καθόλου.
η αλήθεια είναι πως θέλει λίγο συχνά λάδωμα,αλλά είναι μικρό το μπουκαλάκι και το παίρνεις μαζί σου σε ταξίδια.
εγώ βάζω κάθε 400-500 χλμ. ή σε ταξίδι το πολύ στα 700.
η αλυσίδα έχει κάνει μέχρι τώρα 37.000 χλμ και είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση.

ps= κάποτε παιδευόμουν και εγώ με το motul
και το bel ray είναι πολύ καλό..

S.Nikos
22/08/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
[B]και εγώ βάζω της wurth το σπρευ, για oring και δεν λερώνει καθόλου.
η αλήθεια είναι πως θέλει λίγο συχνά λάδωμα,αλλά είναι μικρό το μπουκαλάκι και το παίρνεις μαζί σου σε ταξίδια.
εγώ βάζω κάθε 400-500 χλμ. ή σε ταξίδι το πολύ στα 700.
η αλυσίδα έχει κάνει μέχρι τώρα 37.000 χλμ και είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση.
/B]

+1 Βάζω το ξηρό λιπαντικό σπρέι της wurth και έχω βρει την υγειά μου.

Στα (-) οτι είναι πανάκριβο το ρημάδι!

tsompanis
22/08/2011, 22:40
ναι,εγώ γιάννενα το παίρνω 16 ευρά:(

giovani64
22/08/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
ναι,εγώ γιάννενα το παίρνω 16 ευρά:(

απο περιεργεια το MOTUL ποσο το πηρατε. απο σερρες το πηρα 17 ευρω

Ichigo
23/08/2011, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
και εγώ βάζω της wurth το σπρευ, για oring και δεν λερώνει καθόλου.
η αλήθεια είναι πως θέλει λίγο συχνά λάδωμα,αλλά είναι μικρό το μπουκαλάκι και το παίρνεις μαζί σου σε ταξίδια.
εγώ βάζω κάθε 400-500 χλμ. ή σε ταξίδι το πολύ στα 700.
η αλυσίδα έχει κάνει μέχρι τώρα 37.000 χλμ και είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση.

ps= κάποτε παιδευόμουν και εγώ με το motul
και το bel ray είναι πολύ καλό..

+656

WURTH HHS ξηρό λιπαντικό κι άσε τους άλλους να παιδεύονται :winka:

makis206
23/08/2011, 07:17
Παίδες τι γίνεται με το HTS, κάνει για λίπανση αλυσίδας; Εδώ (http://www.bestprice.gr/item/4509958/sprei-lipanshs-hts-wurth-500ml) και τα χαρακτηριστικά του.

Είναι πανάκριβο βέβαια αλλά στο μαγαζί που δουλεύω το βρίσκω τσαμπέξ και σε αφθονία :lol:

:beer:


234197

Ichigo
23/08/2011, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Παίδες τι γίνεται με το HTS, κάνει για λίπανση αλυσίδας; Εδώ (http://www.bestprice.gr/item/4509958/sprei-lipanshs-hts-wurth-500ml) και τα χαρακτηριστικά του.

Είναι πανάκριβο βέβαια αλλά στο μαγαζί που δουλεύω το βρίσκω τσαμπέξ και σε αφθονία :lol:

:beer:

Προδιαγραφές εδώ (http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206060.pdf) αλλά δε νομίζω ότι κάνει. Δε λέει πουθενά ότι είναι κατάλληλο για ORings :look: σε αντίθεση με

αυτό (http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf) . Μιας και δουλεύεις σε μαγαζί δεν κοιτάς μήπως και σας στο δίνουν σε χαμηλή τιμή από την wurth; Στους επαγγελματίες παίζουν σημαντικές εκπτώσεις σε σχέση με τους πελάτες λιανικής :winka:

makis206
23/08/2011, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Μιας και δουλεύεις σε μαγαζί δεν κοιτάς μήπως και σας στο δίνουν σε χαμηλή τιμή από την wurth; Στους επαγγελματίες παίζουν σημαντικές εκπτώσεις σε σχέση με τους πελάτες λιανικής :winka:

Το κακό είναι ότι θα μου τα στείλουν 12άδα και σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων μάλλον "κρα" θα κάνει ότι κάνω μαλακιούλες..:lol:

Παρεπιπτόντως, δεν ήξερα ότι υπήρχε ΗΗS για αλυσίδες μοτοσυκλετών. Μέχρι πριν από λίγο νόμιζα ότι μιλούσατε γι'αυτό κι αναρρωτιώμουν αν όντως έκανε για την αλυσίδα..:winka:

:beer:


234198

S.Nikos
23/08/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
ναι,εγώ γιάννενα το παίρνω 16 ευρά:( \

Μια χαρά είναι τα 16€, συγκεκριμένα είναι η καλύτερη τιμή που έχω βρει στην Αθήνα αλλά επειδή το μαγαζί μου πέφτει μακρυά το παίρνω 18€ από γειτονικό μου.

mankam
23/08/2011, 10:34
δοκιμασα αρκετα σπρευ αλυσιδας και σχοδον ολα εκαναν κομπους στην αλυσιδα η πετουσαν πολυ υλικο στην ζαντα,τα σταματησα και πλεον χρησιμοποιω βαλβολινη την οποια περναω με ενα πινελακι στην αλυσιδα και εχω παντα στην μηχανη πανω ενα απλικατερ του φαρμακιου γεματο για τον δρομο,η αλυσιδα ειναι ποιο αθορυβη χωρις κομπους και πεταει ελαχιστο λαδι στην ζαντα.

o teos
23/08/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
δοκιμασα αρκετα σπρευ αλυσιδας και σχοδον ολα εκαναν κομπους στην αλυσιδα η πετουσαν πολυ υλικο στην ζαντα,τα σταματησα και πλεον χρησιμοποιω βαλβολινη την οποια περναω με ενα πινελακι στην αλυσιδα και εχω παντα στην μηχανη πανω ενα απλικατερ του φαρμακιου γεματο για τον δρομο,η αλυσιδα ειναι ποιο αθορυβη χωρις κομπους και πεταει ελαχιστο λαδι στην ζαντα.

το χει παρει το αυτακι μου(η δορυφορικη δηλαδη που χω προσκολημενη στο κεφαλι μου)για βαλβολινη και ακουσα οτι κανει γαμω τις δουλειες...για πειτε καμια γνωμη οι χρηστες..:look:

alex14
23/08/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από o teos
το χει παρει το αυτακι μου(η δορυφορικη δηλαδη που χω προσκολημενη στο κεφαλι μου)για βαλβολινη και ακουσα οτι κανει γαμω τις δουλειες...για πειτε καμια γνωμη οι χρηστες..:look:

Το δοκιμασα και εγω αλλα εγιναν ολα πουτ@ν@ απο το λαδι. Τωρα βαζω spray γρασσου.
Και αυτο πεταει αλλα οχι τοσο πολυ, και καθαριζει πολυ ευκολα.
Παντως motul, bel ray κτλ ειπα δεν θα ξαναβαλω στο καινουργιο σετ αλυσιδογραναζα που μολις αλλαξα.

SVX
23/08/2011, 13:54
εμενα μ'αρεσε το κολπο με το ζεστο γρασσο....


πιτσιρικας στο ZXR γρασσο εβαζα... :p

loylas
23/08/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εμενα μ'αρεσε το κολπο με το ζεστο γρασσο....


πιτσιρικας στο ZXR γρασσο εβαζα... :p

Mπρικι, ζεσταμα εεε;;; :) :) :)

Υπαρχουν φαν ακομα :) :) :)