PDA

View Full Version : Πέρασμα από μηχανή σε μεγάλο σκουτερακι



ectel
21/08/2011, 17:11
Λόγω του ότι μετακομίζω στην Αθήνα σκέφτομαι να αγοράσω ένα από αυτά τα μεγάλα σκουτεράκια, που είναι και της "μόδας" τελευταία :smokin: . Έχετε να προτείνεται κάτι που να είναι και ομορφο και βολικό, πάντα πάνω από 250cc

ziggΥ
21/08/2011, 17:11
sh 300

spyrval
21/08/2011, 17:38
SH 300 abs. Ιδανικό για μποτιλιάρισμα, ανοιχτό δρόμο, λίγη κίνηση, πολύ κίνηση, εντούρο κλπ. Αξιόπιστο, οικονομικό, με απίστευτα φρένα στο C-ABS. Είναι βολικό και .....δε θυμάμαι τί άλλο ζήτησες? Μειονέκτημα οι σκληρές αναρτήσεις. Ά, και ότι ΔΕΝ είναι μηχανή (μόνο για αυτό το λόγο το πούλησα).

CBF- stratis
21/08/2011, 18:16
Το SH 300 δεν θα το ελεγα μεγαλο σκουτερακι......μεγαλο σκουτερακι θα ελεγα το Τ-ΜΑΧ 500 το μπερκμαν κλπ......
Για το SH 300 ομως θα συμφωνησω οτι κανει κανει για την Αθηνα ,ακομη και για πεζοδρομια .......εχει τους μεγαλυτερους τροχους απο ολα τα σκουτερ...θα το ελεγα μεγαλο παπι γιατι και αυτη ειναι η συμπεριφορα του κατα την οδηγηση.....ειναι λιγακι ακριβο ομως......με τα ιδια λεφτα θα μπορουσες να παρεις κατι σε περισσοτερα κυβικα.....

ns1982
21/08/2011, 18:26
Gilera nexus 300 είχα...

+
Πανέμορφο
αξιόπιστο
σταθερό(για σκούτερ)
πολύ άνετο σε ταξίδι

-
λίγο σκληρές αναρτήσεις
δυσκίνητο για μέσα στην πόλη λόγω του βάρους κ του όγκου του
με λίγο μεγαλύτερες ρόδες θα ήταν ακόμα πιο σταθερό

dimzan
21/08/2011, 20:36
γενικα το θεωρω λαθος να πας απο μηχανη σε σκουτερ.

Υπαρχουν μικροτερες μηχανες πολυ ευκινητες μεσα στην πολη.

Απο την αλλη το honda ειναι πολυ καλο στην κατηγορια του και το abs ειναι τεραστιο συν.

Δε νομιζω να παιζουν πολλα σκουτερακια με abs

dmf
21/08/2011, 20:45
καλο το sh, αλλα ριξε μια ματια και στο kymco people 300gti. Σκυλια μαυρα. Δεν βγαινει με abs ομως.

ghostkon
21/08/2011, 22:41
παρε το καινουριο 300αρι της aprilia (SR MAX 300) που ειναι ιδιο με το gilera nexus στα 4100€
http://www.inews.gr/24/Aprilia-SR-MAX-300-to-GP-skouter.htm

gcrook
21/08/2011, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
SH 300 abs. Ι Είναι βολικό και ..... Μειονέκτημα οι σκληρές αναρτήσεις.

Βολικο,... με σκληρες αναρτησεις, δεν γινεται να ειναι.
Ωραιο σκουτερακι αλλα αμα εχεις προβληματα μεσης καλυτερα να το παρεις μια βολτα πρωτα να το δεις.

p@nos
21/08/2011, 23:17
δες και kymco xciting 300 ama 8es megala

ectel
22/08/2011, 01:57
Τα Kymco το Nexus παρ' όλο που τα θεωρώ αξιόπιστα δεν μου αρέσουν καθόλου στην εμφάνιση οπότε και τα έχω αποκλείσει.

Το SH μου άρεσε όπως και το Geopolis της Peugeot και XMAX και Χcity της Yamaha που έχω δει. Το καινούριο της Aprillia ωραίο φαίνεται στη φωτογραφία αλλά απο κοντά δεν το ξέρω.

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι περίπου 3500 με 4000 δηλαδή θα πάω για μεταχειρισμένο ενός χρόνο μάλλον.

Επειδή είμαι κάτοχος διαφόρων μηχανών τα τελευταία 12 χρόνια και πρώτη φορά θα αγοράσω scooter. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα είναι τα μείον που θα νιώσω! Εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν θα έχω την ίδια τελική και δεν θα μπορώ να πάω ταξιδάκι πάνω από 100 χλμ μακριά. Τίποτα άλλο;

p@nos
22/08/2011, 02:06
prota prepi na katalabis pos to scooter ine metaforiko meso to apolito gia poli...


oyte desmefsi ine oyte tipota pada boris na exis ke moto ama 8es...



bebea molis to apoktisis idika gia mesa stin poli 8a arxisis na stenaxoriese gia to ti exanes tosa xronia :p

epp1640
22/08/2011, 03:27
Ρίξε μια ματιά και στο scarabeo 200 ie dual map.. 2800 ευρώ καινούριο, 16ρηδες τροχοί, τριπίστονη μπροστά, συνδυασμένη πέδηση, 19 γαϊδουράκια και αρκετά πιο ελαφρύ από τα περισσότερα 2.5ρια που βγάζουν 2-3 άλογα παραπάνω.. :winka:

spyrval
22/08/2011, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ectel
Τα Kymco το Nexus παρ' όλο που τα θεωρώ αξιόπιστα δεν μου αρέσουν καθόλου στην εμφάνιση οπότε και τα έχω αποκλείσει.

Το SH μου άρεσε όπως και το Geopolis της Peugeot και XMAX και Χcity της Yamaha που έχω δει. Το καινούριο της Aprillia ωραίο φαίνεται στη φωτογραφία αλλά απο κοντά δεν το ξέρω.

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι περίπου 3500 με 4000 δηλαδή θα πάω για μεταχειρισμένο ενός χρόνο μάλλον.

Επειδή είμαι κάτοχος διαφόρων μηχανών τα τελευταία 12 χρόνια και πρώτη φορά θα αγοράσω scooter. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα είναι τα μείον που θα νιώσω! Εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν θα έχω την ίδια τελική και δεν θα μπορώ να πάω ταξιδάκι πάνω από 100 χλμ μακριά. Τίποτα άλλο;

Προσωπικά πήρα το SH στην ίδια φάση με σένα, μετά από πολλές μηχανές. Μέσα στην πόλη είναι πιο βολικό από μηχανή κυρίως λόγω βάρους και αυτόματου κιβωτίου. Δε λασπώνεσαι επίσης (αν αυτό σε ενδιαφέρει). Οικονομικότερη κατανάλωση φυσικά. Σέρβις όχι πολύ πιο φτηνά (μεγάλο σέρβις 180 ευρώ). Λάστιχα 150 ευρώ max. Γκάζι αρκετό για κάθε μετακίνηση-εγώ έμπαινα Α.Ο. κάθε μέρα, με 100-120 πάς όλη μέρα και έχει κι'άλλα 20 χλμ περίπου αλλά δεν ένιωθα ιδιαίτερη ασφάλεια πάνω από τα 120. Έχει πιο σκληρές αναρτήσεις αλλά συνηθίζονται. Δεν ανεβαίνεις εύκολα πεζοδρόμια όπως με μια on-off. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα για μένα ήταν η θέση οδήγησης. Κάθεσαι σαν σε καρέκλα, σε ορθή γωνία. Όλο το βάρος πέφτει στη μέση και αυτό με κούραζε. Σκέψου επίσης ότι είναι απλώς ένα μεταφορικό μέσο, δε σε ψήνει για μια βόλτα να ξελαμπικάρεις. Εγώ ένα χρόνο άντεξα. Φυσικά είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Καλή αγορά

DAYMAN
22/08/2011, 11:00
sh 300 το ειχα δεύτερο για την πολη μετα την μηχανη,το ευχαριστήθηκα δεν ειπε οχι ακομα και σε ταξιδια που εκανα οταν αναγκάστηκα λογω οικονομικών να δωσω την μηχανη.Με κλειστά τα ματια μακραν η καλλίτερη λυση σε σχεση με τα υπολοιπα.

ns1982
22/08/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ectel
Τα Kymco το Nexus παρ' όλο που τα θεωρώ αξιόπιστα δεν μου αρέσουν καθόλου στην εμφάνιση οπότε και τα έχω αποκλείσει.

Το SH μου άρεσε όπως και το Geopolis της Peugeot και XMAX και Χcity της Yamaha που έχω δει. Το καινούριο της Aprillia ωραίο φαίνεται στη φωτογραφία αλλά απο κοντά δεν το ξέρω.

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι περίπου 3500 με 4000 δηλαδή θα πάω για μεταχειρισμένο ενός χρόνο μάλλον.

Επειδή είμαι κάτοχος διαφόρων μηχανών τα τελευταία 12 χρόνια και πρώτη φορά θα αγοράσω scooter. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα είναι τα μείον που θα νιώσω! Εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν θα έχω την ίδια τελική και δεν θα μπορώ να πάω ταξιδάκι πάνω από 100 χλμ μακριά. Τίποτα άλλο;

Τα μείον είναι

-οι στροφές...φαντάσου να μπαίνεις στην στροφή με την μηχανή κ να βάζεις νεκρό:confused:
γενικά στην στροφή δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα με ένα σκούτερ ειδικά άν σου φύγει κάπου κ θές να διορθώσεις.

-τα περισσότερα σκούτερ έχουν ένα θέμα με τις λακούβες λόγω του ότι αρκετά έχουν μικρές ρόδες κ λόγω των όχι κ τόσο καλών αναρτήσεων

-χαλικόδρομος κ πεζοδρόμια είναι ένα θέμα

Αυτά πιστεύω είναι τα κυριότερα

ns1982
22/08/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
παρε το καινουριο 300αρι της aprilia (SR MAX 300) που ειναι ιδιο με το gilera nexus στα 4100€
http://www.inews.gr/24/Aprilia-SR-MAX-300-to-GP-skouter.htm

Καλά έχουμε δεί μοτό-αυτοκίνητα με ίδια μοτέρ,σασί κ διάφορα ανταλλακτικά αλλά ίδιο ακριβώς μοτό με άλλη ονομασία δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί