PDA

View Full Version : Οδηγιες σε αρχαριο



FotisFz1
21/08/2011, 18:55
καλησπερα
ειμαι ετοιμος να αρχισω τα πρωτα μου βηματα στο χωμα
για μοτο λεω να παρω ενα exc 200 η 250(2Τ)

θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να κανω πριν ξεκινησω για το βουνο
κυριως ως προς την χρηση μιας 2Τ μοτοσυκλετας(δεν εχω ιδεα απο τετοια)
και τι ειναι καλο να εχω μαζι μου
κ οτι αλλο γενικα εχετε να με συμβουλευσετε
για φουλ εξοπλισμο δεν αναφερω καν ειναι δεδομενος

kordix
21/08/2011, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
καλησπερα
ειμαι ετοιμος να αρχισω τα πρωτα μου βηματα στο χωμα
για μοτο λεω να παρω ενα exc 200 η 250(2Τ)

θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να κανω πριν ξεκινησω για το βουνο
κυριως ως προς την χρηση μιας 2Τ μοτοσυκλετας(δεν εχω ιδεα απο τετοια)
και τι ειναι καλο να εχω μαζι μου
κ οτι αλλο γενικα εχετε να με συμβουλευσετε
για φουλ εξοπλισμο δεν αναφερω καν ειναι δεδομενος





Για πρώτο μηχανάκι - εισαγωγή στα χώματα - το 200 2τ είναι πιο κατάλληλο από ένα 250ρι.




-Οπου ακούσεις για μαθήματα εντούρο σε νέους οδηγούς μη διστάσεις να δηλώσεις συμμετοχή.

-ΠΟΤΕ μην βγαίνεις ΜΟΝΟΣ στο βουνό.

-Για αρχή βρες μια αλάνα ή κάποιο εύκολο πιστάκι ώστε να εξοικειωθείς με το μηχανάκι σου. Επίσης πρέπει να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου να ρυθμίσεις δηλαδή τη θέση του τιμονιού, το ποδόφρενο, τις αναρτήσεις (ειδικά το sag και αργότερα τις αποσβέσεις).

-Πρόσεχε στην αρχή το γκάζι, δεν χρειάζονται υπερβολές. Μάθε το μηχανάκι, προσπάθησε να συνηθήσεις την όρθια θέση οδήγησης, μάθε να φρενάρεις. Σιγά σιγά μπες με την παρέα σου και σε κάποιο εύκολο μονοπάτι.

-Να κοιτάς μπροστά και μακριά (και όχι 1 μέτρο από τον μπροστινό τροχό). Να κοιτάς εκεί που θες να πας γιατί διαφορετικά θα πας εκεί που κοιτάς :winka:




Καλή αρχή με τα χώματα... :beer: :beer:

menelaos46
21/08/2011, 22:09
συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Επίσης...
-Όταν κουράζεσαι να κάνεις διάλειμα έστω κι αν ππιάστηκε π.χ. μόνο το ένα χέρι σου για να αποφεύγεις όσο γίνεται τις χαζές πτώσεις.
-Καλό είναι να έχεις μαζί σου πάντα συν 1 μπουζί και μπουζόκλειδο για τα δίχρονα μηχανάκια
- ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ (ΕΧΩ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΛΕΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΤΩ)
-Καλό διχρονόλαδο στη σωστή αναλογία


Καλές βόλτες:wave2:

Allst@rf
21/08/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Επίσης...
-Όταν κουράζεσαι να κάνεις διάλειμα έστω κι αν ππιάστηκε π.χ. μόνο το ένα χέρι σου για να αποφεύγεις όσο γίνεται τις χαζές πτώσεις.
-Καλό είναι να έχεις μαζί σου πάντα συν 1 μπουζί και μπουζόκλειδο για τα δίχρονα μηχανάκια
- ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ (ΕΧΩ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΛΕΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΤΩ)
-Καλό διχρονόλαδο στη σωστή αναλογία


Καλές βόλτες:wave2:


ρε μενιο,έκανες και τέτοια ρε;

και δε σου φαινόταν...


:lol:

menelaos46
22/08/2011, 01:13
ρε μενιο,έκανες και τέτοια ρε; και δε σου φαινόταν...

Αμέ, έκανα προπόνηση σούζα όρθιος με kx250 ήρθε πολύ ψηλά τρόμαξα πάτησα απότομα φρένο, το έριξα και κοπάνησα χωρίς θώρακα στο τιμόνι. Μου κόπηκε η αναπνοή για 2-3 λεπτά και έσπασα κλείδα. Κινητό σήμα μηδέν, μηχανάκι μπουκωμένο..... το εβαλα μπροστά στην κατηφόρα!

marios8
22/08/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Για πρώτο μηχανάκι - εισαγωγή στα χώματα - το 200 2τ είναι πιο κατάλληλο από ένα 250ρι.




-Οπου ακούσεις για μαθήματα εντούρο σε νέους οδηγούς μη διστάσεις να δηλώσεις συμμετοχή.

-ΠΟΤΕ μην βγαίνεις ΜΟΝΟΣ στο βουνό.

-Για αρχή βρες μια αλάνα ή κάποιο εύκολο πιστάκι ώστε να εξοικειωθείς με το μηχανάκι σου. Επίσης πρέπει να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου να ρυθμίσεις δηλαδή τη θέση του τιμονιού, το ποδόφρενο, τις αναρτήσεις (ειδικά το sag και αργότερα τις αποσβέσεις).

-Πρόσεχε στην αρχή το γκάζι, δεν χρειάζονται υπερβολές. Μάθε το μηχανάκι, προσπάθησε να συνηθήσεις την όρθια θέση οδήγησης, μάθε να φρενάρεις. Σιγά σιγά μπες με την παρέα σου και σε κάποιο εύκολο μονοπάτι.

-Να κοιτάς μπροστά και μακριά (και όχι 1 μέτρο από τον μπροστινό τροχό). Να κοιτάς εκεί που θες να πας γιατί διαφορετικά θα πας εκεί που κοιτάς :winka:




Καλή αρχή με τα χώματα... :beer: :beer:

+1 όπως τα λέει ο Κωστής .

Μόνη παρατήρηση στον foten21 είναι η μοτο.
Αν ξεκινάς τώρα και είσαι πιτσιρικάς πάρε 125 για να μάθεις να οδηγάς σωστά .

menelaos46
22/08/2011, 15:42
Μόνη παρατήρηση στον foten21 είναι η μοτο. Αν ξεκινάς τώρα και είσαι πιτσιρικάς πάρε 125 για να μάθεις να οδηγάς σωστά .

+1!

FotisFz1
22/08/2011, 17:20
δεν ειμαι πιτσιρικας και εχω αρκετη εμπειρια με μοτοσυκλετες
το θεμα ειναι αν το 125 θα τσουλαει με μενα πανω του(100 κιλα ειμαι)

Allst@rf
22/08/2011, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
δεν ειμαι πιτσιρικας και εχω αρκετη εμπειρια με μοτοσυκλετες
το θεμα ειναι αν το 125 θα τσουλαει με μενα πανω του(100 κιλα ειμαι)

σωστό και αυτό...


:rolleyes:

τι ύψος έχεις;

FotisFz1
22/08/2011, 17:26
1,78 ειμαι

ziggΥ
22/08/2011, 17:28
το 200 πάρε :wave2:

και καλως ήρθες :beer:

Allst@rf
22/08/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
1,78 ειμαι

φιλος σου δεν είμαι και σε παρακαλώ μη παρεξηγηθείσ...

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χάσεις μερικά κιλά πριν ασχοληθείς ,για το λόγο ότι θα ταλαιπωρηθείς,μιας και στο χώμα είναι κομματάκι πιο εύκολα να άρπαξεις τούμπα;

αν τα κιλά σου είναι "μυικα" γραψε κόλλιας...ε, λάθος ήθελα να πω...

FotisFz1
22/08/2011, 17:46
δεν υπαρχει λογος να παρεξηγηθω
ξερω απο πρωτο χερι ποση διαφορα εχει το βαρος στην οδηγηση αλλα και γενικα
απο τον φεβρουαριο ειμαι σε προγραμμα διατροφης και απο 134 εφτασα τα 100 και συνεχιζω
με στοχο τα 94
ευτυχως ως πρωην αθλητης(ημουν σφυροβολος) το σωμα μου ειναι σχετικα καλο
σε αναλογια μυικης μαζας-λιπους...

kordix
22/08/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από foten21
δεν υπαρχει λογος να παρεξηγηθω
ξερω απο πρωτο χερι ποση διαφορα εχει το βαρος στην οδηγηση αλλα και γενικα
απο τον φεβρουαριο ειμαι σε προγραμμα διατροφης και απο 134 εφτασα τα 100 και συνεχιζω
με στοχο τα 94
ευτυχως ως πρωην αθλητης(ημουν σφυροβολος) το σωμα μου ειναι σχετικα καλο
σε αναλογια μυικης μαζας-λιπους...


Λόγω σωματότυπου και γενικότερης εμπειρίας στους 2 τροχούς μήπως να κοιτάξεις για 250ρι 2τ;

Τα τελευταία 250ρια εντούρο (από 04-05 και μετά) είναι ιδιαίτερα γραμμικά, φιλικά και σαφώς πιο ροπάτα στις χαμηλομεσαίες από τα 200ρια.

em1
23/08/2011, 13:33
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα !

(Ελπίζω να postάρω σωστά την ερώτηση μου εδώ, σαν απάντηση στο αρχικό post ...)

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το "εκδρομικό" enduro (βόλτα στο βουνό το Σαββατοκύριακο, εύκολα μονοπάτια, κάποιο πιστάκι για παιχνίδι/προπόνηση).
Δεν έχω εμπειρία στο χώμα (παρά μόνο με το mountain bike, στο οποίο έχω γράψει ατελείωτες ώρες στα βουνά) και η εμπειρία μου με τις "moto" έχει αποκτηθεί με τη χρήση (μόνο) παπιού μέσα στην πόλη.
Ύφος 1.67 βάρος 59 κιλά και σκέφτομαι να μάθω πάνω σε δίχρονο 200 (δίχρονο= μικρότερο κόστος κτήσης και συντήρησης, 200 για να πηγαίνει/σκαρφαλώνει χωρίς να χρειάζεται να κρατάς τις στροφές ψηλά).
Ποια είναι η γνώμη σας ?

ΥΓ.: Με σωστά ρυθμισμένη την ανάρτηση ελατήριο, sag κλπ, λέτε να έχω πρόβλημα με το υψος ?

Zid
23/08/2011, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1


ΥΓ.: Με σωστά ρυθμισμένη την ανάρτηση ελατήριο, sag κλπ, λέτε να έχω πρόβλημα με το υψος ? Τι ενοεις πρόβλημα με το υψος ?

Ποτέ δε προκειται να πατάς κάτω καλά... αν αυτό ενοείς...

em1
23/08/2011, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Τι ενοεις πρόβλημα με το υψος ?

Ποτέ δε προκειται να πατάς κάτω καλά... αν αυτό ενοείς...

Αυτό εννοώ... Αν το ότι δεν πρόκειται να πατάω καλά κάτω, θα δημιουργήσει πρόβλημα...

Όσον αφορά τις επιλογές (2Τ,200) τι λες ?

Thanks....

Zid
23/08/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
Αυτό εννοώ... Αν το ότι δεν πρόκειται να πατάω καλά κάτω, θα δημιουργήσει πρόβλημα...

Όσον αφορά τις επιλογές (2Τ,200) τι λες ?

Thanks....

Για enduro μια χαρα ειναι και θα μαθεις και δε θα σε νοιαζει να πατας κατω!!! Αλλ αγια εκδρομες.. οχι εκτος και θες να ταλαιπωρεις τον εαυτο σου. :smilea:

KaTaNaS
23/08/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1

Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το "εκδρομικό" enduro (βόλτα στο βουνό το Σαββατοκύριακο, εύκολα μονοπάτια, κάποιο πιστάκι για παιχνίδι/προπόνηση).



ayto δεν ειναι το εκδρομικο αλλα το ερασιτεχνικο, αυτο που κάνουμε σχεδόν όλοι μας. :wave2:

για αυτη τη δουλεια δεν υπαρχει καλυτερο απο το 200αρι


για τον σφυροβολο φίλο καλυτερα να παει σε 2.5αρι διχρονο (σε μοντελα 04-07 να βαλει πισω ελατηριο 84αρι)

marios8
24/08/2011, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1


Μια χαρά είσαι .
Όσο παράξενο και να σου φαίνεται το ύψος ΔΕΝ έχει να κάνει με το εντούρο .

em1
24/08/2011, 21:14
Καλή "δασκάλα" μπορεί να γίνει και ένα τετράχρονο (EXC400 πχ) αν δεν υπολογίσουμε το κόστος κτήσης/χρήσης (που δεν είναι το ίδιο με τα δίχρονα) ??

...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!

Zid
24/08/2011, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
Καλή "δασκάλα" μπορεί να γίνει και ένα τετράχρονο (EXC400 πχ) αν δεν υπολογίσουμε το κόστος κτήσης/χρήσης (που δεν είναι το ίδιο με τα δίχρονα) ??

...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !! Kαλύτερα πάρε ενα δίχρονο που είναι ποιο ελαφρύ και μανιτζέβελο γιατι στην αρχή πάντα ολοι πέφτουν ...

OldMan
25/08/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
Καλή "δασκάλα" μπορεί να γίνει και ένα τετράχρονο (EXC400 πχ) [/B]
Τα δίχρονα με τα τετράχρονα έχουν διαφορετικό τρόπο οδήγησης....

Εφόσον μιλάμε για βόλτες και "χαβαλέ" enduro θα χρειαστείς π.χ. το "φρένο" του κινητήρα των 4Τ αλλά και το "άρπαγμα" του γκαζιού των 2Τ (στον γκρεμό πέφτεις είτε από πολύ γκάζι είτε από λίγο..):winka:

Τα 2Τ μπουκώνουν πολύ πιο εύκολα (μιλώντας πάντα για χειρισμό αρχάριου..) αλλά τα 4Τ αν μπουκώσουν θα πρέπει να έχεις και ξηρά τροφή μαζί..:winka:

Λογικά, για τα κιλά σου θα τσουλάς πιο "αρμονικά" με κάποιο 400αρι 4Τ, αλλά προσωπικά θα σου συνιστούσα 250αρι 2Τ..!!:lol:

em1
25/08/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
... θα χρειαστείς π.χ. το "φρένο" του κινητήρα των 4Τ αλλά και το "άρπαγμα" του γκαζιού των 2Τ (στον γκρεμό πέφτεις είτε από πολύ γκάζι είτε από λίγο..):winka:

Τα 2Τ μπουκώνουν πολύ πιο εύκολα (μιλώντας πάντα για χειρισμό αρχάριου..) αλλά τα 4Τ αν μπουκώσουν θα πρέπει να έχεις και ξηρά τροφή μαζί..:winka:


Δηλαδή ένα ψεκαστό EXCF 350 :a44: Αστειεύομαι ......

Πάντως, δίχρονο 125 (με τις καμπύλες ισχύος και ροπής που έχουν ακόμα και τα πιο "φιλικά" μοτέρ) για κάποιον που έχει περάσει κατά πολύ τα 20 του χρόνια και δεν έχει σκοπό να γίνει μια μέρα ανταγωνιστικός... Θα είναι ακατάλληλο !!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Zid
25/08/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
Δηλαδή ένα ψεκαστό EXCF 350 :a44: Αστειεύομαι ......

Πάντως, δίχρονο 125 (με τις καμπύλες ισχύος και ροπής που έχουν ακόμα και τα πιο "φιλικά" μοτέρ) για κάποιον που έχει περάσει κατά πολύ τα 20 του χρόνια και δεν έχει σκοπό να γίνει μια μέρα ανταγωνιστικός... Θα είναι ακατάλληλο !!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Αμα πάρεις κτμ 125-200 exc 08 και μετά , πιστεψε με δεν υπάρχει καλυτερο μηχανάκι για αρχάριο.

Ελαφρύ και παίρνει με μιση μανιβελια δε μπουκώνει ποτέ .. γκάζι τόσο οσο πρέπει ώστε να μάθεις να ρολάρεις σωστά και γρήγορα .

Ενα + στην ολη φάση του 125 ειναι οτι αλυσιδογράναζα και πίσω λαστιχο φθειρονται ποιο αργά σε σχέση με ενα 250αρι τετράχρονο και σε γενικές γραμμές ενα πιστονακι το χρόνο θέλει και ενα λαδακι σασμαν καθε 2-3 μηνες αναλογα τη χρηση.

Απο την άλλη ενα τετράχρονο 250 οντως έχει το φρένο του κινητηρα και γενικά πατάει πολύ καλύτερα στο χώμα και στριβει αλλα όταν πέσει τα κιλα παραπανω που εχει φαινονται.. συν το σερβις λαδια φιλτρα λαδιου κτλ που θελει αρκετα συχνα αμα θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχος.

Εγω πάντως αμα ειχα λεφτά θα ειχα ενα 125 και ενα 250 καθένα εχει άλλη χάρη....

Αμα αποφασίσεις να πάρεις 125 να πάρεις οπωςδήποτε ΚΤΜ η husaberg και αν θελεις τετραχρονο 250 ενα ktm η gas gas 2010(μοτερ wrf) και μετά που είναι οτι καλύτερο για κοντους αναβάτες... αμα ανέβεις θα καταλάβεις τι ενοω

:wave2:

KaTaNaS
26/08/2011, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Αμα αποφασίσεις να πάρεις 125 να πάρεις οπωςδήποτε ΚΤΜ η husaberg και αν θελεις τετραχρονο 250 ενα ktm η gas gas 2010(μοτερ wrf) και μετά που είναι οτι καλύτερο για κοντους αναβάτες... αμα ανέβεις θα καταλάβεις τι ενοω

:wave2:


παίζουν και τα ΒΕΤΑ απο τετραχρονα... σε πληρη γκάμα απο 350, 400, 450, 498


φιλικό το 400αρι, πιο ευελικτο το 3.5αρι και με στενο σουλούπι όλα τους

em1
26/08/2011, 11:11
Όπου κάνω λάθος διορθώστε με...
Το 200άρι είναι πιο γεμάτο στις χαμηλές/μεσαίες στροφές σε σχέση με το 125άρι, άρα σκαρφαλώνει ευκολότερα (και με λιγότερο άνοιγμα του γκαζιού).
Το 200άρι έχει περισσότερο γκάζι άρα θέλει σωστότερη και προσεκτικότερη διαχείριση του, αλλά είναι πιο "γεμάτο" και δεν έχει το ξέσπασμα του 125.
Και τα δυο έχουν ελαφριά αίσθηση (αλήθεια, πόσο μεγάλη διαφορά σε αίσθηση –όχι σε πραγματικό βάρος – έχει ένα 200 2Τ απο ένα 250 4Τ ρε παιδιά ?? ).
Ανάμεσα σε 200/125 δίχρονα και 250 τετράχρονο, το τετράχρονο υπερτερεί οδηγηκα (για έναν αρχάριο) αλλά τα δίχρονα κερδίζουν από πλευράς κόστους αγοράς και συντήρησης.

Άρα που καταλήγουμε (αν αφήσουμε στην άκρη το θέμα των χρημάτων) ?...Τελικά ένα τετράχρονο 250 είναι η "καλύτερη" λύση για τον αρχάριο ?! ?! :confused:

Αρκετά μονότονο και πολυφορεμένο ερώτημα, αλλά μιας και δεν έχουμε τη δυνατότητα να αγοράσουμε 2-3 μηχανάκια....

OldMan
26/08/2011, 11:36
Κάτι δεν έχεις καταλάβει σε όλη την συζήτηση...

ΚΑΝΕΙΣ δεν μίλησε για τετράχρονο 250..!! :winka:
(το ότι υπάρχουν και έχουν κατηγορία στους αγώνες, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..)



Υ.Γ.
Πάρε ένα τετράχρονο 500+, βάλε μακρύ γρανάζωμα, κάρφωσε 2α στο σασμάν και πέτα τον λεβιέ ταχυτήτων (θα φύγει έτσι κι αλλιώς από τους κραδασμούς..) και δεν θα κατεβαίνεις από το μηχανάκι ... :wave2:

STOYBI
26/08/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Υ.Γ.
Πάρε ένα τετράχρονο 500+, βάλε μακρύ γρανάζωμα, κάρφωσε 2α στο σασμάν και πέτα τον λεβιέ ταχυτήτων (θα φύγει έτσι κι αλλιώς από τους κραδασμούς..) και δεν θα κατεβαίνεις από το μηχανάκι ... :wave2:


Τον μλκ.......... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
27/08/2011, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Πάρε ένα τετράχρονο 500+, βάλε μακρύ γρανάζωμα, κάρφωσε 2α στο σασμάν και πέτα τον λεβιέ ταχυτήτων (θα φύγει έτσι κι αλλιώς από τους κραδασμούς..) και δεν θα κατεβαίνεις από το μηχανάκι ... :wave2:

Πραγματικά...... έχεις μείνει πολύ πίσω......:p :p

marios8
27/08/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
.........
Ανάμεσα σε 200/125 δίχρονα και 250 τετράχρονο, το τετράχρονο υπερτερεί οδηγηκα (για έναν αρχάριο) αλλά τα δίχρονα κερδίζουν από πλευράς κόστους αγοράς και συντήρησης.

.......................Τελικά ένα τετράχρονο 250 είναι η "καλύτερη" λύση για τον αρχάριο ?! ?! :confused:



Τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου .

"Εκδρομικό εντούρο" (αν και για εμένα αυτος ο όρος δεν στέκει ) είπες οτι θες να κάνεις .

ARISPEED1
27/08/2011, 10:07
Φιλαράκι πόσα ευρώπουλα χώνεις γενικά ?Εμπειρία απο μοτό υπάρχει ?

em1
27/08/2011, 10:44
marios8 ..."Τα έχω μπερδεμένα", γ’αυτό σας "ρωτάω" !

arispeed1 ...Περίπου 3000€.

Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
...Δεν έχω εμπειρία στο χώμα (παρά μόνο με το mountain bike, στο οποίο έχω γράψει ατελείωτες ώρες στα βουνά) και η εμπειρία μου με τις "moto" έχει αποκτηθεί με τη χρήση (μόνο) παπιού μέσα στην πόλη.....
[/B]

OldMan
27/08/2011, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πραγματικά...... έχεις μείνει πολύ πίσω......:p :p
Γνώμες λέμε, κύριος.. :p

marios8
28/08/2011, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
"Τα έχω μπερδεμένα", γ’αυτό σας "ρωτάω" !


Ωραία . Για πάμε μια απο την αρχή :wave2:

em1
30/08/2011, 16:26
Για αρχάριο (που δεν έχει σκοπό να τρέξει σε αγώνες) και δεν τον απασχολεί το κόστος γενικά: Δίχρονο ή Τετράχρονο ?

Για αρχάριο (που δεν έχει σκοπό να τρέξει σε αγώνες) με περιορισμένο προϋπολογισμό, ο οποίος αποφάσισε να πάρει δίχρονο: 125 ή 200 ?

Σκοπός: Η όσο γίνεται "ευκολότερη" εισαγωγή στο σπορ, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις ("i want to be a champion"...) και χωρίς βιασύνες ("θέλω να τα μάθω όλα σε τρεις μήνες"...)

Αυτά, ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ)....

marios8
31/08/2011, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από em1
Για αρχάριο (που δεν έχει σκοπό να τρέξει σε αγώνες) και δεν τον απασχολεί το κόστος γενικά: Δίχρονο ή Τετράχρονο ?

Για αρχάριο (που δεν έχει σκοπό να τρέξει σε αγώνες) με περιορισμένο προϋπολογισμό, ο οποίος αποφάσισε να πάρει δίχρονο: 125 ή 200 ?

Σκοπός: Η όσο γίνεται "ευκολότερη" εισαγωγή στο σπορ, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις ("i want to be a champion"...) και χωρίς βιασύνες ("θέλω να τα μάθω όλα σε τρεις μήνες"...)

Αυτά, ελπίζω να μην σας κούρασα (πολύ)....

Αν δεν έχεις σκοπό τους αγώνες, τότε δεν έχει και μεγάλη σημασία το μηχανάκι που θα επιλέξεις .
Όλα τα μηχανάκια είναι καλά για να βολτάρεις.

em1
31/08/2011, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αν δεν έχεις σκοπό τους αγώνες, τότε δεν έχει και μεγάλη σημασία το μηχανάκι που θα επιλέξεις .
Όλα τα μηχανάκια είναι καλά για να βολτάρεις.

Ψάχνοντας και διαβάζοντας και εγώ συζητήσεις εδώ μέσα, άλλα και σε άλλα forum κάτι τέτοιο σκεπτόμουν !
...Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις !