PDA

View Full Version : Κόστος Διπλώματος!



lebron15
21/08/2011, 22:23
Γεια σας φιλοι μηχανοβιοι,συγγνωμη αν υπαρχει παρομοιο θεμα αλλα δυστυχως δεν βρηκα κατι ενω εψαξα που να απαντασει στις ερωτησεις μου,εχω κατι λιγα ευρουλακια αυτη τη στιγμη που θελω να τα ''ξεφορτωθω'' απο πανω μου,250 για την ακριβεια και αποφασισα πως ειναι καιρος να κανω το πρωτο βημα για μια απο τις αγαπες μου,την μοτοσυκλετα. Θελω να μου πειτε απο την εμπειρια σας αλλα και απο φιλων σας ποσο κοστιζει το διπλωμα Α και Α1,νομιζω κοστιζουν το ιδιο αρα δεν υπαρχει θεμα για να παρω και εγω τις αποφασεις μου. Θα μου πειτε και με το δικιο σας βεβαια,ρε φιλε πηγαινε ρωτα και παρατα μας :D αλλα δεν ειναι ετσι γιατι θελω να ξερω ποσο παιζει συνηθως η ταριφα και να μην παω να αφησω τα λεφτα μου σε καποιον που ειναι πιο ακριβως και γιατι δεν μου περισσευουν αλλα και γιατι το χω κανονα στη ζωη μου να επιβραβευω τους ανθρωπους που σεβονται τους αλλους και δεν τους ρουφουν το αιμα. Επισης μενω μονιμα Αθηνα αλλα σπουδαζω στην Κομοτηνη,μενοντας περισσοτερο καιρο στην πολη της Θρακης βεβαια,που πιστευετε πως θα ειναι φθηνοτερα; Εχω ακουσει πως οι τιμες στην επαρχια ειναι φθηνοτερες! Ισχυει;

Θελω τα φωτα σας παρακαλω! Οσες περισσοτερες απαντησεις τοσο καλυτερα για μενα! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

SoulGR
22/08/2011, 00:14
καταρχην καλως ηρθες!
κατα δευτερον η επαρχια ειναι οντως αρκετα φθηνοτερη,οποτε καλυτερα να το βγαλεις στην Κομοτηνη

στα Τρικαλα παντως το εβγαλα 250 ευρω:beer: :beer:

lebron15
22/08/2011, 00:44
Με λαδωμα τι παιζει εδω; Ειμαι κατα, να δοκιμασω χωρις να λαδωσω; Δεν εχω ιδεα να οδηγαω παντως, αυτη θα ειναι η πρωτη μου επαφη με μοτοσυκλετα!

bulmont
22/08/2011, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από lebron15
Με λαδωμα τι παιζει εδω; Ειμαι κατα, να δοκιμασω χωρις να λαδωσω; Δεν εχω ιδεα να οδηγαω παντως, αυτη θα ειναι η πρωτη μου επαφη με μοτοσυκλετα!

Δυστυχώς φίλε μου το λάδωμα δεν γίνεται να το γλυτώσεις αφου
όπως γράφεις, δεν γνωρίζεις να οδηγεις, όπως έχουν κάνει χιλιάδες άλλοι
συμπατριώτες μας. Δηλαδή όλοι αυτοί που λάδωσαν και αμολύθηκαν στους
δρόμους ήταν μαλάκες και εσύ είσαι ο πονηρός;;;;;;
Οπότε να υπολογίσεις και ένα σεβαστό ποσό (δεν σηκώνει τσιγκουνιές εδώ)
γιά το λάδωμα.

Χαίρομαι πάντως όταν βλέπω νέους ανθρώπους και έχουν πιάσει το νόημα
της ζωής εδώ στην Ελλάδα............

Σε φαντάζομαι ρε φοιτητάκο σε λίγα χρόνια γιατρό.... ή εφοριακό........

:sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:

sovaros_user
22/08/2011, 09:03
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sovaros_user
22/08/2011, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lebron15
Με λαδωμα τι παιζει εδω; Ειμαι κατα, να δοκιμασω χωρις να λαδωσω; Δεν εχω ιδεα να οδηγαω παντως, αυτη θα ειναι η πρωτη μου επαφη με μοτοσυκλετα!

ρε αρχηγε μου, τα χρηματα που θα δωσεις περιλαμβανουν υποχρεωτικο αριθμο μαθηματων, ποσα ειναι δε θυμαμαι (10 - 20 ?), καθως δεν τα ειχα κανει ολα, εσυ μπορεις να απαιτησεις απο τον δασκαλο να στα κανει ΟΛΑ.
Ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ για να περασεις τις εξετασεις, ειδικα σε επαρχιακο μερος που απλως ζωγραφιζουν ενα 8ρι κ σου λενε να τσουλησεις πανω του.

Απ το 2008 που ξερω, πρεπει να μειωθηκαν τα μαθηματα αλλα και 5 αρκουν.

Johnny_Nik
22/08/2011, 10:00
Αθήνα που έτυχα σε μερικές εξετάσεις μοτό (μια εκ των οποίων η δικιά μου) την εποχή που έκανα ακόμα μαθήματα δεν έπαιξε ιδιαίτερο λάδωμα. Και κατ εμέ ειδικά για παπί μικρό (Α1) είναι χαζομάρα να λαδώσεις :nono:. Είναι τραγικά δύσκολο να κοπείς .

dimzan
22/08/2011, 10:28
Το διπλωμα για το αμαξι το πηρα με λαδωμα το 2005 και ηξερα να οδηγαω.

Μηχανη ηξερα πολυ λιγα και το πηρα το 2010 χωρις λαδωμα. Βεβαια οδηγησα σωστα χωρις να κανω λαθος.


Ο δασκαλος της οδηγησης (ιδιος και τις 2 φορες) ομως μου ελεγε αν χρειαζοταν η οχι και με συμβουλευσε σωστα.

Πολλες φορες εχει να κανει με τις ορεξεις των εξεταστων, ανεξαρτητα αν οδηγας σωστα, οποτε αν ο δασκαλος σου ειναι γατα θα σου πει τι να κανεις

SoulGR
22/08/2011, 11:47
εγω παντως αυτο με το λαδωμα πρωτη φορα εδω μεσα το ακουσα...
και τα 2 διπλωματα τα πηρα κανονικα,και αυτοκινητο δεν ειχα ξαναοδηγησει ποτε στην ζωη μου:D

paramedic
22/08/2011, 12:31
Φίλος στα Τρίκαλα έβγαλε δίπλωμα αυτοκινήτου με κόστος 300€ αν δεν κάνω λάθος. Λάδωμα εκεί δεν έπαιζε απ'ότι μου έιπε τουλάχιστον. Μιας και έχεις δυνατότητα να το βγάλεις εκτός Αθηνων κάντο μιας και όλα είναι πιο φτηνά στην επαρχία φίλε μου.

lebron15
22/08/2011, 15:26
Απο οτι διαπιστωσα με βασει τα λεγομενα σας τοτε παω να ρωτησω με την μια στην Κομοτηνη και θα προσπαθησω να βρω την φθηνοτερη σχολη!



Αρχικά δημιουργήθηκε από bulmont
Δυστυχώς φίλε μου το λάδωμα δεν γίνεται να το γλυτώσεις αφου
όπως γράφεις, δεν γνωρίζεις να οδηγεις, όπως έχουν κάνει χιλιάδες άλλοι
συμπατριώτες μας. Δηλαδή όλοι αυτοί που λάδωσαν και αμολύθηκαν στους
δρόμους ήταν μαλάκες και εσύ είσαι ο πονηρός;;;;;;
Οπότε να υπολογίσεις και ένα σεβαστό ποσό (δεν σηκώνει τσιγκουνιές εδώ)
γιά το λάδωμα.

Χαίρομαι πάντως όταν βλέπω νέους ανθρώπους και έχουν πιάσει το νόημα
της ζωής εδώ στην Ελλάδα............

Σε φαντάζομαι ρε φοιτητάκο σε λίγα χρόνια γιατρό.... ή εφοριακό........

:sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:

Για αυτο δεν ειναι η σχολη οδηγων υποτιθεται; Για να μου μαθει να οδηγαω,οχι απλα να μου δωσει ενα χαρτι. Δεν σε βρισκω λογικο.

Οσο για το μελλον θα ειμαι ενας ανεργος κοινωνικος λειτουργος!:p

gianhs8
22/08/2011, 20:38
ρε πατε καλα αν δεν μπωρει καποιος να παρει ενα διπλωμα χωρις να λαδωσει (που σαβ εξεταση ειναι γελια και για αμαξι και για μηχανη) ας κατσει σπιτι του τουλαχιστον να μην παρει κανεναν στον λεμο του και να βγαλουν και οι ταριφες κανα μεροκαματο


α και οι παπαριες ξερω να οδηγω αλλα λαδωσα γιατι υον οποιοδηποτε λογο ειναι η μεγιστη μαλ@κια γιατι εγω δεν ξερω κανεναν να πεταει ουτε 20 ευρω

axilleas samos
23/08/2011, 07:56
το διπλωμα στην επαρχια ειναι πολυ πιο ευκολο και πιο φθηνο.Σχολη οδηγων και παρασταση θα σου πανε το πολυ 250.Η εξεταση ειναι ιδια,ειτε επαρχια ειτε πολη,το θεμα ειναι σε τι επιτροπη θα πεσεις. Για μενα μη λαδωσεις,ειναι βλακια να το κανεις!γιατι να τσεποσουν οι μαγκες 100 ευρω ενω μπορεις να το παρεις με την αξια σου,κανε 2 3 μαθηματα παραπανω καλο θα σου κανει μια και λες οτι δεν εχεις εμπειρια.Η εξεταση ειναι: 1) ευθεια πορεια με πολυ μικρη ταχυτητα με ρελαντυ δλδ ενδιαμεσα απο 2 στενες γραμμες που δεν πρεπει να βγεις απ απ αυτες και ουτε να το περασεις γρηγορα,εχεις καποια δευτερολεπτα που σου λενε αυτοι να το κανεις.2)η ιδια πορεια αλλα η διαφορα ειναι οτι εχεις το δασκαλο πισω και αλλαζεις μεχρι και δευτερα,και δεν πρεπει να βγεις εξω απ αυτες. 3) Εισαι μεσα σε εναν μεγαλο κυκλο και κανεις και κανεις οκταρια μια δεξιοστροφα και μια αριστεροστροφα με χρηση φλας 4) Σου δινουν ενδοεπικοινωνια που φορας,και κανεις πορεια μεσα σε πολη η χωριο και σου δινουν εντολες το τι να κανεις (οι αλλοι ειναι απο πισω σου με τον δασκαλο μεσα στο αμαξι και βλεπουν την οδηγικη σου συμπεριφορα, φλασακια,να βγαζεις χερια,να κοιτας γυρω σου,να σταματας σε σηματα και να δινεις προτεραιοτητες, καθρεφτες και διαφορα τετοια....

Μη σε αγχωνουν ολα αυτα,το πολυ 15 λεπτα κραταει,και πολυ σου ειπα.Ειναι πολυ ευκολα,οταν τα κανεις 2 3 φορες με τον δασκαλο θα σου φυγει το αγχος.......

Αντε καλη επιτυχια!!!



:a013: : και μη λαδωσεις :nono: μη τους κανεις μαγκες με τα λεφτα σου....

καλα να περνας :beer:

skylaros
23/08/2011, 14:34
συγνώμη ρε παιδιά, αλλά προς τι η ειρωνια ? γίνετε να ξέρει κάποιος να οδηγεί πριν βγάλει δίπλωμα ? αν ναι τότε ήταν και παράνομος πριν πάρει το δίπλωμα και φυσικά επικίνδυνος για τους γύρω του! το ότι έμαθε λοιπόν βάζοντας τους γύρω του σε κίνδυνο μόνο θετικό δεν είναι. Τώρα για το ότι κάποιος με τα μαθήματα που γίνονται δεν είναι κατάλληλος να οδηγεί έξω στον κόσμο πιστεύω πως είναι άλλη μια πραγματικότητα και μη γυρίσουν τίποτα "πιλοταρες" και πουν πως αυτοί με 10 μαθήματα ήταν έτοιμοι γιατί θα βριστούμε, το παλληκαρι ρώτησε και μιας που ζούμε στην Ελλάδα και ξέρουμε τι γίνεται, ναι αν δε λαδώσεις και θέλουν να σε κόψουν σε κόβουν. άποψη μου είναι να μη λαδώσεις να πας να δώσεις και αν νιώσεις πως σε αδικούν να διεκδικήσεις όσο πιο δυναμικά μπορείς.

DrIoannis
23/08/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
εγω παντως αυτο με το λαδωμα πρωτη φορα εδω μεσα το ακουσα...
και τα 2 διπλωματα τα πηρα κανονικα,και αυτοκινητο δεν ειχα ξαναοδηγησει ποτε στην ζωη μου:D

Δεν χρειάστηκε να δώσω τίποτα πέραν από τα μαθήματα σε κανένα από τα 2 διπλώματα...
Κοίτα να μάθεις να οδηγείς γιατί θα καταλήξεις στατιστική...

Takata Dome
23/08/2011, 14:39
Θα συμφωνησω με τους αλλους για το λαδωμα
ΜΗ ΛΑΔΩΣΕΙΣ!
Επιτελους ας μην τους κανουμε την χαρη μπας και αλλαξουμε νοοτροπια σα λαος! Και να σου πω ποιο θα ηταν και το σωστο? Αμα ζητησει λαδωμα,να του πατησεις και μια καταγγελια απο πανω!

BlackAdder
23/08/2011, 15:01
Μήπως ο φίλος εννούσε τι παίζει με τους εξεταστές στα διάφορα εξεταστικά κέντρα;

Γιατί κολπάκια για να κόψουν κόσμο έχουν...

lebron15
23/08/2011, 15:56
Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας,ειδικα εσενα φιλε Αχιλλεα αν και με αγχωσες λιγο,ειδικα αυτο με τα 8αρακια αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι λογω απειριας και μονο. Δεν σκοπευω να λαδωσω,θα το διευκρινισω σε ολες τις σχολες που θα παω,ρωτησα ομως γιατι η παρεα μου ειναι μεγαλη,15 ατομα για την ακριβεια και ολοι εχουν παρει διπλωμα αυτοκινητου και νομιζω οτι ολοι λαδωσαν,για Αθηνα ολα αυτα ομως.

Αντε σε κανα μηνα να βγαλω το διπλωμα και μετα να σας ρωταω να με βοηθησετε για το κρανος και μετα για το πρωτο μου μοτορι,σας ευχαριστω πολυ!

SoulGR
23/08/2011, 16:03
τα 8ρακια αντικαταστηθηκαν με σλαλομ αναμεσα σε κορινες:D

:beer: :beer:

brainstorm73
23/08/2011, 16:10
Εγω παντως το εβγαλα απο εδω.......εγινε και η αιτια για να παρω μηχανη....


ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημηση μιας και η προσφορα εχει ληξει.....


https://www.groupon.gr/deals/thessaloniki/fotiadis-panorama-sidedeal/484040