PDA

View Full Version : Aγορά-Προκαταβολή



PeDe
22/08/2011, 11:17
Γεια χαρα παιδες!
Θα ηθελα να ρωτησω, ειμαι σε αναζητηση ss600, παιζει 0% προκαταβολη σε καινουργιες μηχανες, ή μονο στα μεταχειρισμενα υπαρχει αυτο?

vangelis 64
22/08/2011, 11:21
Βεβαίως,αν μπορείς να πάρεις δάνειο από τράπεζα.

PeDe
22/08/2011, 11:28
Ωραια,ευχαριστω πολυ!

PeDe
22/08/2011, 11:30
Και κατι αλλο που ξεχασα...Δεν εχω κλεισει τα 21, η μηχανη δεν μπορει να μπει στο ονομα μου ετσι? Εστω και αν ειμαι ενηλικος?

vangelis 64
22/08/2011, 11:41
Εφ' όσον έχεις ΑΦΜ και η τράπεζα κρίνει ότι μπορεί να σού δώσει δάνειο,κανένα πρόβλημα.Εκτός αν μπερδεύεσαι με τίς κατηγορίες τών διπλωμάτων.

Την τράπεζα επίσης δεν την ενδιαφέρει ποιός πληρώνει,φτάνει να πληρώνεται.Μπορεί να είναι στο όνομά σου και να πληρώνεται από άλλον.

PeDe
22/08/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εφ' όσον έχεις ΑΦΜ και η τράπεζα κρίνει ότι μπορεί να σού δώσει δάνειο,κανένα πρόβλημα.Εκτός αν μπερδεύεσαι με τίς κατηγορίες τών διπλωμάτων.

Την τράπεζα επίσης δεν την ενδιαφέρει ποιός πληρώνει,φτάνει να πληρώνεται.Μπορεί να είναι στο όνομά σου και να πληρώνεται από άλλον.

Εβγαλα στα 18 125cc το οποιο οταν κλεισω τα 21 γινεται αυτοματα απεριοριστων κυβικων. Δεν τα εχω κλεισει και υπεθεσα μηπως υπαρχει κολλημα.
Σ'ευχαριστω για την βοηθεια, θα αρχισω σε λιγες μερες τις επισκεψεις στις αντιπροσωπειες (δεν εχω καταληξει ακομα ποια θα παρω) αλλα ηθελα να εχω μια πρωτη ιδεα.

paramedic
22/08/2011, 12:35
Κάνε μια αναζήτηση εδω μέσα φίλε μου σε παρακαλώ.Τα έχουμε ξαναπεί. Αν δεν είσαι 21 και πάρεις μεγάλη μηχανή δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφάλεια και θα είσαι παράνομος. Αν εμπλακείς σε ατύχημα θα κλαίς μια ζωή. Περίμενε να γίνεις 21 πήγαινε μετέτρεψε το δίπλωμα σου σε μεγάλο με μια απλή διαδικασία που πάλι έχει αναφερθεί εδώ πολλές φορες(γιατί αυτόματα δεν γίνεται όπως ανέφερες)και μετά πήγαινε πάρε οτι τραβάει η ψυχή σου.

yiannis172
22/08/2011, 20:03
Αν εβγαλες το Α1 (και οχι το ''για 125'' οπως ακυρα εχει επικρατησει γιατι ισχυει για οποιαδηποτε μηχανη ανεξαρτητως κυβισμου ,φτανει να ειναι μεχρι 34 αλογα και αναλογια 0,16kw/kg) στα 18 σου τοτε συμπληρωνοντας δυο χρονια απο την αποκτηση του ,τοτε αυτοματα απο την επομενη μερα μετατρεπεται σε απεριοριστο και χρειαζονται απλα 30 ευρω για το παραβολο και η καταθεση του παλιου σου διπλωματος για να αποκτησεις το απεριοριστο (Α).Και ενα παραδειγμα: Aν πχ ησουν 18 και εβγαλες το μικρο στις 5/5/2007 τοτε απο τις 6/5/2009 εχεις αδεια απεριορισρων κυβικων ;) Η ηλικια των 21 ειναι απαραιτητη μονο για να βγαλεις απευθειας το απεριοριστων.