PDA

View Full Version : Τηλέφωνο για καταγγελία για βενζινάδικο



MikeG
22/08/2011, 15:49
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κάποιος, ποιο είναι το τηλέφωνο για να κάνω καταγγελία για βενζινάδικο που κλέβει στην αντλία? Χθες έβαλα στο συγκεκριμένο και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν είχε μπει ούτε μισό λίτρο με αποτέλεσμα να μείνω από βενζίνη.

Ευχαριστώ.

Sapadak
22/08/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κάποιος, ποιο είναι το τηλέφωνο για να κάνω καταγγελία για βενζινάδικο που κλέβει στην αντλία? Χθες έβαλα στο συγκεκριμένο και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν είχε μπει ούτε μισό λίτρο με αποτέλεσμα να μείνω από βενζίνη.

Ευχαριστώ.

Παρε στο υπουργειο ή στο ΚΕΔΑΚ

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=234&language=el-GR

MikeG
22/08/2011, 16:07
Κάλεσα το 1520 της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή. Μου είπαν ότι θα με καλέσουν πίσω για την εξέλιξη της καταγγελίας.

Ευχαριστώ.

MikeG
22/08/2011, 16:09
By the way, το βενζινάδικο είναι στην Εθνική Οδό Αγίου Νικολάου - Ηρακλείου, στο 2ο χιλιόμετρο, της Shell.

mia_zoi_kawa
22/08/2011, 16:15
είσαι σίγουρος? Συνήθως δεν κλέβουν με σκοπό να βγαλουν μεροκάματο από ενα ρεζερβουαρ αλλα κλέβουν για να αυτξήσουν το περιθώριο κέρδους τους για ενα 10 με 15%. Για αυτό είναι δύσκολο να τους καταλάβεις. Παντως πιστεύω ότι το κανουν πάρα πολλοί....

MikeG
22/08/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mia_zoi_kawa
είσαι σίγουρος? Συνήθως δεν κλέβουν με σκοπό να βγαλουν μεροκάματο από ενα ρεζερβουαρ αλλα κλέβουν για να αυτξήσουν το περιθώριο κέρδους τους για ενα 10 με 15%. Για αυτό είναι δύσκολο να τους καταλάβεις. Παντως πιστεύω ότι το κανουν πάρα πολλοί....


Απόλυτα.

mia_zoi_kawa
22/08/2011, 16:18
Οκ και εδώ στην Αθήνα της πουτ@ν@ς γίνεται , πόσο μάλλον στην επαρχία.....ειναι και Αυγουστος.......

gixxerpap
22/08/2011, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κάποιος, ποιο είναι το τηλέφωνο για να κάνω καταγγελία για βενζινάδικο που κλέβει στην αντλία? Χθες έβαλα στο συγκεκριμένο και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν είχε μπει ούτε μισό λίτρο με αποτέλεσμα να μείνω από βενζίνη.

Ευχαριστώ.

ρε Μικέ, πόσο ήθελες να βάλεις και δεν πήρε ούτε μισό?:confused:

sovaros_user
22/08/2011, 16:32
ναι.. πες καμια λεπτομερεια

MikeG
22/08/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε Μικέ, πόσο ήθελες να βάλεις και δεν πήρε ούτε μισό?:confused:


5 euros έβαλα Γιώργο. Δείχνει η αντλία ότι βάζει 2,86 λίτρα. Φεύγω, περιμένω τον υπολογιστή ταξιδίου να ανανεωθεί, @@. Ότι μου έδειχνε πριν συνεχίζει να δείχνει. Με 2,86 λίτρα θα έπρεπε να προσθέσει τουλάχιστον 35 χιλιόμετρα.
Τελικά, έμεινα στην εθνική, 12 το βράδυ. Αν είχε μπει έστω και 1 λίτρο, θα είχα φτάσει Ηράκλειο.

menos
22/08/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
By the way, το βενζινάδικο είναι στην Εθνική Οδό Αγίου Νικολάου - Ηρακλείου, στο 2ο χιλιόμετρο, της Shell.
Εκεί που στήνονται οι μπάτσοι..??

MikeG
22/08/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Εκεί που στήνονται οι μπάτσοι..??


Ναι. & τα 2 βενζινάδικα, ανήκουν στον ίδιο επιχειρηματία (αυτό προς Ηράκλειο και το 2ο προς Άγιο Νικόλαο)

gixxerpap
22/08/2011, 16:59
δλδ έβαλε περίπου το 1/6 απο αυτό που έδειξε???:eyepop:

ρε συ, ακούγεται λίγο υπερβολικό ... μήπως κάτι έγινε λάθος?
δε μπορεί να έγινε εσκεμμένα, είναι πολύ τραβηγμένο ...

sovaros_user
22/08/2011, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δλδ έβαλε περίπου το 1/6 απο αυτό που έδειξε???:eyepop:

ρε συ, ακούγεται λίγο υπερβολικό ... μήπως κάτι έγινε λάθος?
δε μπορεί να έγινε εσκεμμένα, είναι πολύ τραβηγμένο ...

οντως, τσαντιστικε πολυ που εμεινε στον δρομο...

MikeG
22/08/2011, 17:20
Από εδώ μέσα μπορείτε να βγάλετε ότι συμπέρασμα θέλετε. Τα νούμερα ήταν αυτά, η καταγγελία έγινε & με ενημέρωσαν ότι για τη συγκεκριμένη επιχείρηση έχουν γίνει αρκετές καταγγελίες.

Αυτά .&-

gixxerpap
22/08/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Από εδώ μέσα μπορείτε να βγάλετε ότι συμπέρασμα θέλετε. Τα νούμερα ήταν αυτά, η καταγγελία έγινε & με ενημέρωσαν ότι για τη συγκεκριμένη επιχείρηση έχουν γίνει αρκετές καταγγελίες.

Αυτά .&-

ρε συ, με αυτά τα δεδομένα, ένα αυτοκίνητο που γεμίζει με 60 λίτρα, θα βάλει μόνο 10 στην πραγματικότητα! Γι΄αυτό μου κάνει τέτοια εντύπωση ... Περιμένω να διαβάσω τις εξελίξεις, όπως και να ΄χει!

fz6man
22/08/2011, 18:19
μαλλων εχει χαλασει η αντλια παιδια , είναι παράλογο

MikeG
22/08/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε συ, με αυτά τα δεδομένα, ένα αυτοκίνητο που γεμίζει με 60 λίτρα, θα βάλει μόνο 10 στην πραγματικότητα! Γι΄αυτό μου κάνει τέτοια εντύπωση ... Περιμένω να διαβάσω τις εξελίξεις, όπως και να ΄χει!


Ορθόν. Ο τύπος που έβαζε βενζίνη, φάνηκε ότι δε πατούσε τη σκανδάλη της μάνικας κανονικά, όχι σα να μη θέλει να αφήσει πολύ πίεση, περίεργος τρόπος, γι'αυτό μου έκανε και εντύπωση.
Μίλησα στο τηλ με ένα φίλο από Άγιο & μου ανέφερε ότι στο συγκεκριμένο έχουν γίνει πολλές καταγγελίες & ότι έχει βγει μια βρώμα ότι στα 5 euros κάθε γεμίσματος κλέβει κάργα. Μου ανέφερε παρόμοια ιστορία ότι πήγε με παπί & έβαλε 5 euros και στη συνέχεια διαπίστωσε ότι το ρεζερβουάρ ήταν ακόμα στη ρεζέρβα, αφού τον άφησε το παπί μέσα στη πόλη μετά από λίγο.

Περιμένω τηλ από τη Γ.Γ Καταναλωτή όπου έκανα τη καταγγελία για περαιτέρω.

HelenKoR
22/08/2011, 18:28
το ιδιο επαθε μια γειτονισα μου με το αυτοκινητο σε ενα βενζιναδικο της περιοχης μας. κι οταν επεστρεψε πισω σ'αυτον και του ειπε οτι την εκλεψε αυτος ειπε "Ναι, ε και?" :eyepop:

MikeG
22/08/2011, 18:28
Επίσης να ευχαριστήσω το φίλο Γιάννη δημόσια με nick εδώ spiridaus (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=23756) , που παρότι μόλις είχε σχολάσει έκανε σύνολο 60 χιλιόμετρα για να μου φέρει βενζίνη, Κυριακή βράδυ στις 12:00.

Ευχαριστώ Γιάννη!!


:beer: :beer: :beer: :wave2:

Acacius
22/08/2011, 18:32
Μάλλον αυτός που πείραξε την αντλία για το δεκαπενταύγουστο έβαλε λάθος ποσοστό στο κλέψιμο. Τώρα που θα φύγουν οι εκδρομείς θα το γυρίσει και θα κλέβει κανονικά πάλι. :evil: :evil:

daz
22/08/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε συ, με αυτά τα δεδομένα, ένα αυτοκίνητο που γεμίζει με 60 λίτρα, θα βάλει μόνο 10 στην πραγματικότητα! Γι΄αυτό μου κάνει τέτοια εντύπωση ... Περιμένω να διαβάσω τις εξελίξεις, όπως και να ΄χει!

Μπορεί να είναι ρυθμισμένη να κλέβει στην αρχή και μετά να βάζει κανονικά ή ψιλοκανονικά. 5 γιούργια απ' τον καθένα βγάζει μεροκάματο ο τύπος. Ποιός θα καταλάβει τα 2,5 λίτρα όταν βάζει 10-15. Τουλάχιστον κανείς άμεσα!

Εμένα πάταγε τη μάνικα με το πόδι και πίεζε την σκανδάλη λίγο. Το κατάλαβα όταν άρχισε το λάστιχο να χοροπηδά. Τον κοίταξα περίεργα και ξαφνικά έκανε σαν να πάτησε σκατά και σήκωσε το ποδάρι. Μα είναι δυνατόν να πατάς το λάστιχο και να μην το έχεις καταλάβει? Και φυσικά ούτε που ξέρω αν με αυτόν τον τρόπο γυρίζει η φτερωτή αλλά στο ρεζερβουάρ μου μπαίνει αέρας κοπανιστός ή αν δεν έγινε τίποτα και άδικα τον υποψιάστηκα.

Στην περίπτωση του Μικε όμως δεν υπάρχει δικαιολογία. Αν είναι χαλασμένη να την φτιάξει. Να μην το γνωρίζει αποκλείεται. Δλδ αν έμπαινε μέσα αυτός δεν θα το ήξερε?

daz
22/08/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Μάλλον αυτός που πείραξε την αντλία για το δεκαπενταύγουστο έβαλε λάθος ποσοστό στο κλέψιμο. Τώρα που θα φύγουν οι εκδρομείς θα το γυρίσει και θα κλέβει κανονικά πάλι. :evil: :evil:


:lol: :lol: :lol:

spiridaus
22/08/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επίσης να ευχαριστήσω το φίλο Γιάννη δημόσια με nick εδώ spiridaus (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=23756) , που παρότι μόλις είχε σχολάσει έκανε σύνολο 60 χιλιόμετρα για να μου φέρει βενζίνη, Κυριακή βράδυ στις 12:00.

Ευχαριστώ Γιάννη!!


:beer: :beer: :beer: :wave2:


:blush: :blush: :blush:


**Που πας και εσύ με το 5ευρω τσίπηηη! Άλλη φορά από 10ευρω και πάνω ώστε και να σε κλέψει
να μείνει κάτι να πορεύεσαι!

MikeG
22/08/2011, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
:blush: :blush: :blush:


**Που πας και εσύ με το 5ευρω τσίπηηη! Άλλη φορά από 10ευρω και πάνω ώστε και να σε κλέψει
να μείνει κάτι να πορεύεσαι!



Σωστόςςς!!


:lol: :lol:

sovaros_user
22/08/2011, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Εμένα πάταγε τη μάνικα με το πόδι και πίεζε την σκανδάλη λίγο. Το κατάλαβα όταν άρχισε το λάστιχο να χοροπηδά. Τον κοίταξα περίεργα και ξαφνικά έκανε σαν να πάτησε σκατά και σήκωσε το ποδάρι. Μα είναι δυνατόν να πατάς το λάστιχο και να μην το έχεις καταλάβει? Και φυσικά ούτε που ξέρω αν με αυτόν τον τρόπο γυρίζει η φτερωτή κ στο ρεζερβουάρ μου μπαίνει αέρας κοπανιστός ή αν δεν έγινε τίποτα και άδικα τον υποψιάστηκα.



Ρε σεις, ηρεμιστε λιγο :bigcry: :bigcry:

Δεν θα θελα να δουλευω σε βενζιναδικο με τπτ :lol:

Atsatsos
01/01/2013, 17:18
Καλή χρονιά σε όλους.
Ξεθάβω το θέμα.
Χθες έβαλα βενζίνη από ένα βενζινάδικο στην ανατολική Θεσ/νίκη. Δεν έχω ξαναβάλει χειρότερη βενζίνη στη ζωή μου. Το μηχανάκι μπερδεύει, κρύο-ζεστό, ασταθές ρελαντί, κτλ...
Φοβάμαι μη πάθει ζημιά.
Καλύτερα να πέφτω σε κλέφτη που βάζει 1λτ λιγότερο στα 20λτ παρά σε τέτοιον. Άμα πάθει ζημιά θα του το κάψω κυριολεκτικά.

Αύριο παίρνω τηλ. στην προστασία καταναλωτή και Sapadak, από όλα αυτά τα τηλς που βγαίνουν στο link σου, σε ποιό από όλα παίρνω;

skylaros
01/01/2013, 19:17
άδειασε το ρεζερβουάρ σου, βάλε καλή βενζίνη από κάποιον που εμπιστεύεσαι.

Lioulios
01/01/2013, 19:33
Είναι παλιό το θέμα (αρχικό πόστ) , αλλά μιας και μένω στην περιοχή , με ενδιαφέρει .

Εδώ να πω πως από το συγκεκρημένο βάζει ο Prestige συνέχεια 100άρα και δεν είχε ποτέ πρόβλημα και εγώ βάζω από εκεί σπανίως ,αλλά πάλι χωρίς πρόβλημα .
Εν το μεταξύ εδώ και καιρό και πριν δημοσιευτεί το αρχικό πόστ (νομίζω) το συγκεκρημένο πρατήριο ο επιχειρηματίας το έχει αφήσει και το έχει πάρει η εταιρία ...όπως και το παραπάνω στα 3 περίπου χλμ στα αριστερα προς Ηράκλειο.

Θα ήθελα να μάθω την συνέχεια της ιστορίας (καταγγελίες κτλ ...Τί έγινε τελικα )

KostasV2
01/01/2013, 23:17
Είναι παλιό το θέμα (αρχικό πόστ) , αλλά μιας και μένω στην περιοχή , με ενδιαφέρει .

Εδώ να πω πως από το συγκεκρημένο βάζει ο Prestige συνέχεια 100άρα και δεν είχε ποτέ πρόβλημα και εγώ βάζω από εκεί σπανίως ,αλλά πάλι χωρίς πρόβλημα .
Εν το μεταξύ εδώ και καιρό και πριν δημοσιευτεί το αρχικό πόστ (νομίζω) το συγκεκρημένο πρατήριο ο επιχειρηματίας το έχει αφήσει και το έχει πάρει η εταιρία ...όπως και το παραπάνω στα 3 περίπου χλμ στα αριστερα προς Ηράκλειο.

Θα ήθελα να μάθω την συνέχεια της ιστορίας (καταγγελίες κτλ ...Τί έγινε τελικα )

Στο συγκεκριμένο (μόλις βγαίνεις από Άγιο για Ηράκλειο), μια φορά έτυχε να σταματήσω, και του είχε "τελειώσει" η απλή και ήθελε να μου βάλει 100άρα. Φυσικά πήρε τα @@ μου... Αλλά το πρήξιμο στα Shell για να βάλεις V-Power είναι σύνηθες φαινόμενο, και αυτός είναι ένας από τους λόγους που τα αποφεύγω.

Lioulios
01/01/2013, 23:59
Στο συγκεκριμένο (μόλις βγαίνεις από Άγιο για Ηράκλειο), μια φορά έτυχε να σταματήσω, και του είχε "τελειώσει" η απλή και ήθελε να μου βάλει 100άρα. Φυσικά πήρε τα @@ μου... Αλλά το πρήξιμο στα Shell για να βάλεις V-Power είναι σύνηθες φαινόμενο, και αυτός είναι ένας από τους λόγους που τα αποφεύγω.
+1
φίλε , είναι ο μοναδικός λόγος που δεν βαάζω απο εκεί ....του την είπα μια μερα και μου απάντησε πως αν τον δούνε και δεν μου μιλήσει...θα΄χει θέμα.
Επίσης , όποτε έχει απεργία ο κάθε εμπλεκόμενος με τα καύσιμα ...Ώς δια μαγείας ¨τελειώνει ¨'οπως είπες και εσύ η κανονική και έχει μόνο 100άρα .
Του λέω μια μέρα ...Αν πάω να βάλω μόνος μου ,δέν θα βγάλει ...Μου λέει το απίστευτο ..... Έχουμε κρατήσει λιγη για κανα ασθενοφόρο,περιπολικό κτλ

Απο κει βάζω ΜΟΝΟ αν περνάω απ έξω ,δεν έχω και έχω να κάνω μακρυνή διαδρομή .

Atsatsos
02/01/2013, 04:04
άδειασε το ρεζερβουάρ σου, βάλε καλή βενζίνη από κάποιον που εμπιστεύεσαι.

Συμπλήρωσα με 100άρα.
Να δω πως θα παει σήμερα. Αν συνεχίζει ίσως σημαίνει σκουπιδάκι.

irinia
02/01/2013, 08:07
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ................



Μέ τά καύσιμα,στό θέμα ποιότητα καί κλοπή...........
ΑΠΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ...!!!

Bowleno
02/01/2013, 08:29
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΥΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ................



Μέ τά καύσιμα,στό θέμα ποιότητα καί κλοπή...........
ΑΠΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ...!!!

και πως ξεχωρίζουμε ποιά πρατήρια ανήκουν στις εταιρίες και ποια σε ιδιώτες;

spyrakos35
02/01/2013, 09:14
με απλή αναζήτηση στο γουγλ

"εταιρικά πρατήρια χχχχχ"

MG-KTiNoS
02/01/2013, 10:00
Εγώ το έλυσα κάπως αλλιώς
Αφού κάθε μέρα κάνω την ίδια διαδρομή με το ΧΤ φρόντιζα μόλις έμπαινα ρεζέρβα να γεμίζω από διαφορετικό πρατήριο και μετά να μετράω πόσα χλμ έκανα.
Νικητής λοιπόν με διαφορά ήταν ένας τυπάκος στη γειτονιά (Ν Σμύρνη κοντά στον Πανιώνιο) με ΕΚΟ
Φυσικά δεν ήταν εταιρικό πρατήριο.
Προσοχή στα εταιρικά γιατί όταν λες 20 ευρώ μπορεί να βρεθείς με 20 ευρώ κατοστάρα ή γ-πάουρ κλπ


Και δύο συμβουλές
-αν θέλετε πχ να δείτε πόσο κλέβει ζητήστε τους να σας γεμίσουν διαβαθμισμένο δοχείο (σκάφους πχ) Αν μη τι άλλο θα σπάσετε πλάκα με τι θα σας πουν
-αν βαρεθήκατε να σας κλέβουν, πάτε γεμίστε και μην πληρώσετε.
Πείτε τους αποζημίωση για τις κλοπές !
(κι αν θέλει ας πάει αυτός να σας καταγγείλει)

Lioulios
02/01/2013, 11:20
Δεν υπάρχει όμως τρόπος να κλέβει όποτε θέλει ;

Δηλ .... Σε παπάκια ,σκουτεράκια , τεπόζιτα πλαστικά να βάζουν οκ και μόλις σκάσει το τουτου για γλεμισμα , να κάνουν την πατέντα και να κλέβουν μόνο όσους βάζουν 20+λίτρα ...λέω γω τωρα ...

MG-KTiNoS
02/01/2013, 11:24
Δυστυχώς υπάρχει αλλά δεν τον έχουν όλοι.
Έναν που πιάσανε είχε κάτι διακόπτες στο ταμείο οι οποίοι ρύθμιζαν τις αντλίες ανάλογα. Το πρόβλημα είναι ότι τελικά τρώνε πρόστιμα τα οποία ένας θεός ξέρεις πότε, πόσα και αν πληρώνονται.
Βλέπεις το γαμωκράτος ενδιαφέρεται περισσότερο να μοιραστεί τα κλοπιμαία παρά να πατάξει τη κλοπή…

ΒΑΛΤΟΥ ΛΟΥΚΕΤΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ

MikeG
02/01/2013, 11:46
Έλεγχο του έκαναν & διαπίστωσαν ότι οι αντλίες του ήταν οκ. Ο έλεγχος έγινε κανά 2μηνό μετά. Από εκεί & πέρα, είναι δεδομένο ότι στη μοτοσυκλέτα μου μπήκε λιγότερη βενζίνη από ότι θα έπρεπε.

Bradipous
02/01/2013, 11:57
Δεν υπάρχει όμως τρόπος να κλέβει όποτε θέλει ;

Δηλ .... Σε παπάκια ,σκουτεράκια , τεπόζιτα πλαστικά να βάζουν οκ και μόλις σκάσει το τουτου για γλεμισμα , να κάνουν την πατέντα και να κλέβουν μόνο όσους βάζουν 20+λίτρα ...λέω γω τωρα ...

Εχω την εντυπωση πως γινετε.. (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) Νομιζω πως βαζουν ενα τσιπακι στις αντλιες και με τηλεχειριστηριο - κουμπια δεν ξερω κ γω πως αλλιως ρυθμιζουν ποσο να κλεβει η αντλια...

Bowleno
02/01/2013, 13:03
με απλή αναζήτηση στο γουγλ

"εταιρικά πρατήρια χχχχχ"

από την καρέκλα ναι οκ, εύκολα αλλά όταν είσαι στον δρόμο και βλέπεις π.χ. στην σειρά 7-8 βενζινάδικα (στην Λεωφ. ΝΑΤΟ στην μαγούλα ας πούμε, η στην Εθνική Στο ύψος του Ασπρόπυργου) πως να ξεχωρίσεις ποιο είναι εταιρικό και ποιο ανήκει σε ιδιώτη; πας ρωτάς και φεύγεις; γιατί το να έχεις διευθύνσεις και λοιπά των εταιρικών πάνω σου μου είναι κάπως....

spyrakos35
02/01/2013, 14:01
από την καρέκλα ναι οκ, εύκολα αλλά όταν είσαι στον δρόμο και βλέπεις π.χ. στην σειρά 7-8 βενζινάδικα (στην Λεωφ. ΝΑΤΟ στην μαγούλα ας πούμε, η στην Εθνική Στο ύψος του Ασπρόπυργου) πως να ξεχωρίσεις ποιο είναι εταιρικό και ποιο ανήκει σε ιδιώτη; πας ρωτάς και φεύγεις; γιατί το να έχεις διευθύνσεις και λοιπά των εταιρικών πάνω σου μου είναι κάπως....

καλά εννοείται οτι δεν γίνεται να έχεις πάνω σου τις διευθύνσεις.....

αλλά μπορείς να μπεις να δεις ποιο σε βολεύει (κοντά στο σπίτι σου ή την δουλειά σου πχ), απο ποιες εταιρείες και να μεριμνάς να φουλάρεις πάντα από κει....

απλό είναι....

αν τώρα δεν σου κάνει ούτε αυτό, παρτους τηλ και κράχτους που δεν έχουν πρατήριο δίπλα από το σπίτι σου....:lol:

Lioulios
02/01/2013, 14:13
Δεν υπάρχει όμως τρόπος να κλέβει όποτε θέλει ;

Δηλ .... Σε παπάκια ,σκουτεράκια , τεπόζιτα πλαστικά να βάζουν οκ και μόλις σκάσει το τουτου για γλεμισμα , να κάνουν την πατέντα και να κλέβουν μόνο όσους βάζουν 20+λίτρα ...λέω γω τωρα ...

:hunter:

Ότι να ΄ναι ....Μετα από ένα 2μηνο ;;;; Τέλως πάντων ...

MG-KTiNoS
02/01/2013, 14:16
http://www.gazzetta.gr/koinonia/article/330157-pos-kleboyn-sti-benzini-toys-odigoys-oi-pratirioyxoi

για αυτό σου λέω γύρνα γέμισε και φεύγοντας ζωρίς να πληρώσεις πες του θενξ και σταμάτα να κλέβεις γιατί την επόμενη θα σε.... μπιπ
:D

virus
02/01/2013, 15:08
:hunter:

Ότι να ΄ναι ....Μετα από ένα 2μηνο ;;;; Τέλως πάντων ...

και οχι μονο....

κλεινουν και ραντεβου για να κανουν ελεγχο :bawl:

irinia
02/01/2013, 15:40
ΠΑΙΔΙΑ..............




Μπορείτε άπ'όλες τίς έταιρίες νά πάρετε κατάλογο τών πρατηρίων τους σέ όλη τήν Έλλάδα.
Δέν είναι καί δύσκολο,ίσως τό έχουν καί στό ίντερνετ στά σάϊτ τους.
Άν πάς σέ κάποιο θά σού πούνε πού είναι τά ύπόλοιπα,πολύ άπλό.
Τώρα νά σού πουλήσουν ότι θέλουν δέ γίνεται άν δέ θές καί έσύ,ή Σέλ π.χ. έχει συνήθως
κάποιες μέρες προσφορά τήν πάουερ ,χθές γέμισα μέ μόνο 5 λεπτά διαφορά σίγουρα ταξιδεύει
καλύτερα καί πιό οίκονομικά,άν δέ θές πάρε άπλή μού έδωσαν καί μία κόκα δώρο πήρα καί πόντους
μέ τήν κάρτα τής Σέλ πού δίνει δωράκια.
Καί στό θέμα ποιότητα είσαι διασφαλισμένος...
Τώρα γιά τήν κλοπή όπως είπε καί ό φίλος δουλεύει τό κόλπο μέ τηλεχειρισμό έχοντας βάλει κάποιον
κοντρόλλερ στήν άντλία.
Όπότε άν πάς μέ μπετονάκι π.χ. 4 λίτρων δέν είναι μαλάκας νά τό βάλει νά δουλέψει.
Χώρια πού είναι έλεγχόμενη ή κλοπή μέ προγραμματάκι 10%-15% κ.λ.π.......

Atsatsos
02/01/2013, 19:51
Μετά από αρκετά τηλέφωνα, έβγαλα άκρη. Το τηλέφωνο που εξυπηρετεί όλη τη χώρα είναι το: 2106969749 (Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής)
Επώνυμη ή ανώνυμη καταγγελία. Η μόνη διαφορά είναι οτι στην επώνυμη ενημερώνεσαι γραπτώς-ταχυδρομικώς για το αποτέλεσμα.
Εννοείται έκανα επωνύμως.
Σε λίγες ημέρες θα πραγματοποιηθεί έλεγχος μΕ είπαν.

Billymuse
02/01/2013, 21:23
Μετά από αρκετά τηλέφωνα, έβγαλα άκρη. Το τηλέφωνο που εξυπηρετεί όλη τη χώρα είναι το: 2106969749 (Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής)
Επώνυμη ή ανώνυμη καταγγελία. Η μόνη διαφορά είναι οτι στην επώνυμη ενημερώνεσαι γραπτώς-ταχυδρομικώς για το αποτέλεσμα.
Εννοείται έκανα επωνύμως.
Σε λίγες ημέρες θα πραγματοποιηθεί έλεγχος μΕ είπαν.

+1 σωστή η κινησή σου, οπότε ενημέρωσε και εμας εδω μέσα για να δουμε την αποτελεσματικότητα του υπουργείου...

boussias
04/01/2013, 20:40
Προσοχή στον Ασμάτογλου - ΕΚΟ, όπως ανεβαίνεις την Κύμης... Βάζει νερό, παραλίγο να μείνει η μηχανή. Δευτέρα πάω κα εγω για καταγγελία.

akisss
29/06/2013, 17:52
γεια σας. κ εγω ψαχνω τηλ καταγγελιας για βενζιναδικο στη τουμπα θεσνικης. πολυ κοντα στο γηπεδο του παοκ, απο την κατω πλευρα. 3 υπαλληλοι και οι 3 ξενοι. το ιδιο κ με εμενα. δεν μπηκε σταγονα. περπατησα 1 χιλιομετρο απο το βενζιναδικο κ ο δεικτης βενζινης κατενηκε αισθητα αντι να ανεβει εστω λιγο. λιγο πριν παω στο βενζιναδικο με ειχε αναψει το λαμπακι βενζινης. αφου εβαλα βενζινη οχι μονο δεν εσβησε αλλα μετα απο λιγο ο δεικτης βενζινης κατεβηκε ακομα χαμηλοτερα. το χιλιομετρο αυτο το εκανα με πολυ οικονομικη οδηγηση.

επισης αν γνωριζει καποιος θελω και ενα τηλ για το τμημα που ΓΡΑΦΕΙ αυτους που δεν δινουν αποδειξη, γτ ουτε αποδειξη με εδωσε. ζητησα, ασχοληθηεκ με τον επομενο πελατη κ με εκανε νοημα μισο....ο αλλος κατεβηκε κιολας ..κ βιαζομουν κ εφυγα χωρις αν παρω τελικα την αποδειξη.

οποιςο γνωριζει καποιο απο τα τηλ αυτα ας με ενημερωσει.

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ.

akisss
29/06/2013, 17:52
ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

MikeG
29/06/2013, 17:54
ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

Όχι. Ψάξε στο ανάλογο site του υπουργείου να βρεις τηλέφωνο.
Επίσης διάβασε το thread και θα βρεις το τηλέφωνο.

Atsatsos
29/06/2013, 18:24
Pes mou etairia kai pou einai se parakalo.


γεια σας. κ εγω ψαχνω τηλ καταγγελιας για βενζιναδικο στη τουμπα θεσνικης. πολυ κοντα στο γηπεδο του παοκ, απο την κατω πλευρα. 3 υπαλληλοι και οι 3 ξενοι. το ιδιο κ με εμενα. δεν μπηκε σταγονα. περπατησα 1 χιλιομετρο απο το βενζιναδικο κ ο δεικτης βενζινης κατενηκε αισθητα αντι να ανεβει εστω λιγο. λιγο πριν παω στο βενζιναδικο με ειχε αναψει το λαμπακι βενζινης. αφου εβαλα βενζινη οχι μονο δεν εσβησε αλλα μετα απο λιγο ο δεικτης βενζινης κατεβηκε ακομα χαμηλοτερα. το χιλιομετρο αυτο το εκανα με πολυ οικονομικη οδηγηση.

επισης αν γνωριζει καποιος θελω και ενα τηλ για το τμημα που ΓΡΑΦΕΙ αυτους που δεν δινουν αποδειξη, γτ ουτε αποδειξη με εδωσε. ζητησα, ασχοληθηεκ με τον επομενο πελατη κ με εκανε νοημα μισο....ο αλλος κατεβηκε κιολας ..κ βιαζομουν κ εφυγα χωρις αν παρω τελικα την αποδειξη.

οποιςο γνωριζει καποιο απο τα τηλ αυτα ας με ενημερωσει.

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ.

nikos_abel
29/06/2013, 19:31
Για να πληρώσετε να παίρνετε ΠΡΩΤΑ την απόδειξη. Αλλιώς, ΜΗΝ πληρώσετε.

AristidisZ
29/06/2013, 19:35
Για να πληρώσετε να παίρνετε ΠΡΩΤΑ την απόδειξη. Αλλιώς, ΜΗΝ πληρώσετε.

το έχεις κάνει ποτέ ;

nikos_abel
29/06/2013, 19:38
το έχεις κάνει ποτέ ;

Περιμένω την ευκαιρία πως και πως!!!!!!!!

Πάντως, πάντα περιμένω με τα λεφτά στα χέρια μέχρι να πιάσει ο άλλος το χαρτάκι

AristidisZ
29/06/2013, 19:41
Περιμένω την ευκαιρία πως και πως!!!!!!!!

πέραν της πλάκας, αν δε μασάς και σκέφτεσαι ότι παίζει να φτάσεις στις μπουνιές, είναι πραγματικά το μόνο εύκολο
αν ενδιαφέρεσαι να σου πω καμιά δεκαριά μαγαζάκια να πάμε αύριο για κρασάκι (αλλά θα κάνεις ότι σε λένε Αποστόλη, να σου φέρουν εσένα τον λογαριασμό) :bawl:

KostasV2
29/06/2013, 19:45
πέραν της πλάκας, αν δε μασάς και σκέφτεσαι ότι παίζει να φτάσεις στις μπουνιές, είναι πραγματικά το μόνο εύκολο
αν ενδιαφέρεσαι να σου πω καμιά δεκαριά μαγαζάκια να πάμε αύριο για κρασάκι (αλλά θα κάνεις ότι σε λένε Αποστόλη, να σου φέρουν εσένα τον λογαριασμό) :bawl:

Μπα, αν ζητήσεις απόδειξη, δεν παίζει να σου αρνηθούν. Το θέμα είναι όσοι δεν την ζητάνε...

AristidisZ
29/06/2013, 19:47
Μπα, αν ζητήσεις απόδειξη, δεν παίζει να σου αρνηθούν. Το θέμα είναι όσοι δεν την ζητάνε...
προφανώς δε θα σου αρνηθούν, το θέμα είναι να εφαρμόσεις το νόμο πριν φτάσεις να τη ζητήσεις


Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ−ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ)

nikos_abel
29/06/2013, 19:56
Μπα, δεν είμαι προκλητικός, το χαζό κάνω έχοντας το μαρούλι στα χέρια και κοιτώντας σα χαζός. Μέχρι στιγμής πιάνει. Μόνο μια φορά έτυχε να πάρω δυο βυσινάδες από ένα σαντουιτσάδικο και ο τύπος μου είπε ότι δεν λειτουργεί η ταμειακή του, του απάντησα να μου κόψει το 20%. Γέλασε, δεν γέλασα και τελικά όντως μου κράτησε λιγότερα.

AristidisZ
29/06/2013, 19:57
Μπα, δεν είμαι προκλητικός, το χαζό κάνω έχοντας το μαρούλι στα χέρια και κοιτώντας σα χαζός. Μέχρι στιγμής πιάνει. Μόνο μια φορά έτυχε να πάρω δυο βυσινάδες από ένα σαντουιτσάδικο και ο τύπος μου είπε ότι δεν λειτουργεί η ταμειακή του, του απάντησα να μου κόψει το 20%. Γέλασε, δεν γέλασα και τελικά όντως μου κράτησε λιγότερα.
σωστή η τακτική :a10:

Tropeas
17/09/2019, 21:40
Ξεθάβω τοπικ για τις φρέσκες καταστάσεις.

Φωτό σήμερα από το πρατήριο Shell στα Λενταριανά Χανίων στις 14:24 που μου είπαν να περιμένω γιατί θα αλλάξουν οι τιμές ,

409930


Φωτό στις 14:26 όπου άλλαξαν οι τιμές ,

409931

ρωτάω τον υπάλληλο:
- συγνώμη τώρα την αγόρασες ;
Δεν ήταν αποθηκευμένη εδώ & πόσες μέρες γιατί αλλάζει η τιμή;
Μου λέει:
- άλλαξε ο φόρος από το υπουργείο μόλις ήρθε εντολή...
Αναρωτιέμαι...
Ο φόρος αλλάζει αναδρομικά μετά σε αγορασμένη βενζίνη από πριν ;

Πάμε για καταγγελία ...

Nostradamus
17/09/2019, 21:46
Δεν είναι μόνο ελληνικό το φαινόμενο πάντως.

Τα ίδια έκαναν αυτές τις μέρες και τα βενζινάδικα εδώ στην Γερμανία που μένω. Πήρε 10 λεπτά το λίτρο, στο ίδιο βενζινάδικο μέσα στην μέρα μετά τον χαμό με την aramco.

doctor_john
17/09/2019, 23:02
Νομίζω πως είναι νομοθετιμένη η ίδια διαχείριση με τα μέταλλα και το χαρτί.
Θεωρούν πως η όποια αύξηση πρέπει να βαρύνει μόνο τον τελικό χρήστη και πώς οι μεταπωλητές θα πρέπει
να μπορούν να αντικαταστήσουν τα λίτρα - κιλά που είχαν διαθέσιμα με τις νέες τιμές.

Αυτό βέβαια θα έπρεπε να λειτουργεί και αντίστροφα όταν πέφτουν οι τιμές αλλά έχουν εφεύρει διάφορους κερδοσκοπικούς
μηχανισμούς που τους επιτρέψαμε να θέσουν σε λειτουργία, όπως την αγορά παραγώγων συναλλαγών κλπ, οπότε σου λέει: αποροφήθηκε από την "αγορά" η μείωση :lol:

Τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι αυτά για τα οποία δεν λειτουργούμε συλλογικά εμείς.
Θυμάστε πρίν λίγο καιρό που ενα μικρό ποσοστό απηυδισμένων καταναλωτών έμεινε μακριά από την BP και την Shell; μήπως θυμάστε πως χειρίστηκαν τις τιμές
και τι πρακτικές "δώρων" και λοιπών υπηρεσιών επιστράτευσαν για να κερδίσουν τον καταναλωτή;


Σε μια χώρα που ο ένας στους τρείς εκφράζει τον εγωϊσμό του με φράσεις όπως: "με τον παρά μου γαμώ και την κυρά μου",
περιμένετε να δούμε σεβασμό στην αγοραστική μας δύναμη;

Κάντε μια προσπάθεια να δημιουργήσετε σκεπτόμενους ανθρώπους όσοι καταφέρατε, με τόσο μόχθο που μόνο εσείς ξέρετε, να κάνετε ένα παιδάκι.
Έτσι, για την ελπίδα πως δεν θα φορέσει μπάλα στο πόδι για να επιβιώσει...

Οι αγελάδες δαγκώνουν σπάνια και όλοι βλέπουμε τι εκμετάλευση δέχονται από όλους μας.
Το γάλα γαϊδάρας γιατί είναι τόσο σπάνιο και πολύ ακριβότερο;

Lioulios
18/09/2019, 00:46
8 χρονια μετα και ειμαστε παρων .

:wave2: