PDA

View Full Version : Νεος ιος ? (για κομπιουτεραδες)



sovaros_user
22/08/2011, 16:24
Την πατησα κ εγω σαν αρχαριος, μου μιλησε μεσω fb ταχα ενας φιλος κ μου εδωσε ενα βιντεο-λινκ, το ανοιξα κ επρεπε λεει να κατεβασω ενα προγραμμα, χωρις να το πολυσκεφτω το κατεβαζω κ εκει ξεκιναει το προβλημα.

Κατ αρχην διαγραφει οτι antivirus υπαρχει στον υπολογιστη, μενουν τα εικονιδια αλλα μολις τα πατησεις ανοιγει η διεργασια που αναγκαζει τον υπολογιστη σου να κανει επανεκκινησεις διαρκως.

Δεν σου επιτρεπει να κανεις εγκατασταση προγραμματος antivirus (μολις το εγκαταστησεις αμεσως σε ειδοποιουν τα windows οτι απενεργοποιηθηκε και κλεινει το pc)

εχω μαθει πλεον κ κλεινω την εφαρμογη "form4" απο τις εφαρμογες (ο ιος) αλλα μετα απο ενα λεπτο ξανα-ανοιγει, εχω ανακαλυψει καποια περιεργα exe απο τις διεργασιες αλλα οταν τα κλεινω ξανα-ανοιγουν.

Οταν ειναι ειναι το pc συνδεμενο στο ιντερνετ τα "προγραμματα" που κλεινω (απο τις εφαρμογες) ξανα-ανοιγουν, οταν το αποσυνδεσω δεν ξανανοιγουν κ ολα ειναι νορμαλ μεχρι να συνδεθει.

Εχει συναντησει τον συγκεκριμενο ιο καποιος ? Καμια ιδεα ?

fantacid
22/08/2011, 17:31
κατεβασε ενα antivirus κ κανα spwyware/malware.
μπες σε safe mode k καθαρισε το


edit:με αυτο θα εισαι οκ
http://www.malwarebytes.org/

sovaros_user
22/08/2011, 17:36
τελικα εκανα επαναφορα κ ειμαι φραπας :smokin:

Ευχαριστω παντως, ειμαι σιγουρος οτι την πατησε αρκετος κοσμος, ουτε με safe mode γινεται κατι, μετα απο 10 sec κλεινει ξανα το pc και μπαινει σε νορμαλ mode

BLiTzER
22/08/2011, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
ειμαι σιγουρος οτι την πατησε αρκετος κοσμος

Don't flatter yourself :P

John Steed
22/08/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Don't flatter yourself :P
:bigcry: :bigcry:

sovaros_user
22/08/2011, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Don't flatter yourself :P

Ηρεμα γιατι ο κοσμος ειναι μικρος... Θα σε κανω... Ντα :a52:

:lol: :lol: :lol:

Takata Dome
22/08/2011, 23:36
Δεν ειναι κατι νεο...απλα την πατησες πολυ ευκολα :rolleyes:

mankam
23/08/2011, 02:10
δεν ειναι ευκολη υποθεση να βγει,εχω προσφατη εμπειρια καθαριζωντας υπολογιστη ενος φιλου.
μπαινει σε διαφορα αρχεια του υπολογιστη και αλλαζει ονοματα,οσοι εχετε μολυνθει κατεβασετε το malware antimalware (http://http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free)
και βαλτε το να ψαξει,υπαρχει περιπτωση ο ιος να μην αφησει να κατεβασετε το λινκ,σε αυτη την περιπτωση κατεβαστε το σε εναν υγειη υπολογιστη και μεταφερετε το setup στον υπολογιστη με το προβλημα αλλαζωντας το ονομα του αρχειου.

πατηστε alt+ctrl+del και δειτε τα προγραμματα που τρεχουν εκεινη τη στιγμη,πιθανα ονοματα που θα δειτε ειναι: schost σε διαφορες παραλλαγες,επισης συνεβη το απιστευτο,εξαφανισε τον καδο ανακυκλωσης του υπολογιστη και δεν τον εμφανιζει πουθενα,αποσο διαβασα κρυβεται και εκει μεσα,και τελος το αντιβαιρους avira του υπολογιστη ειχε εξαφανιστει και ψαχνωντας στα αρχεια εφαρμογων βρηκα αυτο το ονομα avira αλλα ηταν μαλλον ο ιος που ειχε αλλαξει ονομα!

sovaros_user
23/08/2011, 02:25
οντως, πολυ ζορικη κατασταση, σεταπ δεν σε αφηνει να κανεις αντι-virus, αυτο με την αλλαγη ονοματος του σεταπ δεν το σκεφτικα.. εξυπνο.

Ξερει κανεις πως ονομαζεται ο συγκεκριμενο ιος ? Πολυ τσακαλι αυτος που τον εφτιαξε οφειλω να πω, δεν εχει ξαναχρειαστει να κανω μπακ-απ γιαυτο δεν το ειχα σαν επιλογη

webassasin
23/08/2011, 04:27
de se xalase.

makis206
23/08/2011, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
de se xalase. Βρήκαμε τον δημιουργό :lol:

Gandalf dr685sm
23/08/2011, 07:51
Μαθήματα χωρίς χρέωση.

1. το restore σαν διαδικασία δεν αφαιρεί ούτε καθαρίζει ιούς. Παραμένει εκεί αδρανής για να γαμ... το σύμπαν και πάλι όταν μπορέσει. Το συγκεκριμένο μάλλον για spyware/malware το κόβω παρά για ιό.

2. Αυτό το βλαμμένο το avira & AVG γιατί τα βάζετε;... σε αντίθεση με την πραγματικότητα, οτι πληρώνεις παίρνεις είναι στον κόσμο των υπολογιστών. Τα παραπάνω έχουν αποδείξει δεκάδες φορές οτι απλά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ τίποτα σοβαρό.

3. Κάντε χρήση firewall. Τα firewall δεν κόβουν μόνο επιθέσεις απο κάποιους αργόσχολους του internet. Μπορούν και κόβουν και τέτοιες ενέργειες.

4. Σημαντικότερο όλων. Οτι μας στέλνουν χωρίς να ξέρουμε δεν το ανοίγουμε και όποιον πάρει ο χάρος.

Joyrider
23/08/2011, 08:12
Δεν έχω λογαριασμό αλλά για δες μήπως μήπως είναι αυτό

http://www.pcworld.com/article/155017/facebook_virus_turns_your_computer_into_a_zombie.html

http://www.ehow.com/how_5094619_remove-koobface-video-caught-camera.html

Αν και είναι αρκετά παλιός απότι λέει.

andgeo
23/08/2011, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μαθήματα χωρίς χρέωση.

1. το restore σαν διαδικασία δεν αφαιρεί ούτε καθαρίζει ιούς. Παραμένει εκεί αδρανής για να γαμ... το σύμπαν και πάλι όταν μπορέσει. Το συγκεκριμένο μάλλον για spyware/malware το κόβω παρά για ιό.

2. Αυτό το βλαμμένο το avira & AVG γιατί τα βάζετε;... σε αντίθεση με την πραγματικότητα, οτι πληρώνεις παίρνεις είναι στον κόσμο των υπολογιστών. Τα παραπάνω έχουν αποδείξει δεκάδες φορές οτι απλά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ τίποτα σοβαρό.

3. Κάντε χρήση firewall. Τα firewall δεν κόβουν μόνο επιθέσεις απο κάποιους αργόσχολους του internet. Μπορούν και κόβουν και τέτοιες ενέργειες.

4. Σημαντικότερο όλων. Οτι μας στέλνουν χωρίς να ξέρουμε δεν το ανοίγουμε και όποιον πάρει ο χάρος.

1. Σωστά , ψάξε τρόπο να το βγάλεις

2. Δε συμφωνώ !Αυτά τα βλαμμένα χρησιμοποιούν τους ίδιους ευριστικούς αλγόριθμους που χρησιμοποιεί και το Norton και κάθε άλλο που θα πληρώσεις για να βρει απειλές που η υπογραφή τους δεν έχει καταγραφεί !!! Το οτι βρίσκεται μερικές μέρες πίσω η ενημέρωση τους σε νέες υπογραφές σε σχέση με τα εμπορικά δεν δικαιολογεί το κόστος που χρεώνουν . Μάλιστα με τον καιρό και τα πολύ γνωστά θα οδηγηθούν κάπου εκεί και θα εισπράτουν μόνο από ΟΕΜ συστήματα ένα μικρό αντίτιμο , αρπαχτή δλδ μέχρι όσο μπορούν , δες τι έπαθε το Mcafee που ήταν το "καλύτερο" κάποτε > Norton . Θα δίνει και η MS το δικό της με τα Windows μαζί και θα δέσει το γλυκό .Δεν θ αργήσει η μέρα που θα σε παρακαλάνε να τους εγκαταστήσεις ...

3. Η firewall στην περίπτωση του δεν μπορεί να κάνει τπτ όταν η δουλειά έγινε από μέσα , ο ίδιος κατέβασε κάποια μαλακία και την έτρεξε ... Firewall δωρεάν ή με πληρωμή ;

4. Σωστότατο ειδικά από κάτι fb ...

Gandalf dr685sm
23/08/2011, 08:51
Για να μην πιάσουμε μια ενδιαφέρουσα αλλά άσχετη συζήτηση με μοτό εδώ για ιούς και computers διάβασε τα παρακάτω και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.


http://www.pcworld.com/article/210589/free_vs_fee_free_and_paid_antivirus_programs_compared.html

http://www.isoftwarereviews.com/professional-antivirus-vs-free-antivirus-software/

Όσον αφορά firewall.. προσωπικά κάνω χρήση και δωρεάν και επι πληρωμή (αναλόγως το σύστημα που έχω). Το μυστικό έτσι και αλλιώς σε αυτές τις εφαρμογές είναι να φτάσεις σε βάθος ανάλυσης πακέτου δεδομένων και θύρας επικοινωνίας.

sovaros_user
23/08/2011, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μαθήματα χωρίς χρέωση.

1. το restore σαν διαδικασία δεν αφαιρεί ούτε καθαρίζει ιούς. Παραμένει εκεί αδρανής για να γαμ... το σύμπαν και πάλι όταν μπορέσει. Το συγκεκριμένο μάλλον για spyware/malware το κόβω παρά για ιό.




Τον ιο τον αντεγραψα στις 22 εγω στο pc και με το restore πηγε στις 20 (του μηνα).
Ειναι ακομα στο pc ο ιος ? :confused:

andgeo
23/08/2011, 11:21
Πάω στο verdict από τα 2 που μου έστειλες για να μη λέμε πολλά

Τop Picks

Given how close the two classes of products are in terms of speed and effectiveness, the two biggest factors are features and customer support. With some exceptions, you get better customer support and more comprehensive security features with a paid product, but if you're willing to forgo these, it's definitely worth considering going free.


1. More Security Features

Professional version has more security features than free version, it has more ability to protect and remove many types of malware. Let see the summary in the following:

Pro Version: Anti-virus, Protection against Worms and Trojans, Anti-spyware and adware, Anti-Rootkits, Web Shield.

Free Version: Anti-virus, Protection against Worms and Trojans.(Note: Anti-spyware also include in free edition for some companies like AVG, Avast! but just basic protection)

2. More Convenience

Since the company got money from selling professional edition, they also provide you more convenience as return to what you have paid.

You get technical support and help from company when you have problem.

You do not need to find other free anti-spyware, free anti-rootkits software to install in your computer. Just one professional antivirus package has these features.

Δλδ το κέρδος μηδαμινό , κάποια features παραπάνω από τα επι πληρωμή και καλύτερο support σε περίπτωση που θέλεις να αφαιρέσεις κάποιο ιο , καθώς ότι με τα εμπορικά παίρνεις τα πάντα σε ένα πακέτο και είσαι οκ . . . διαφορετικά χρειάζεσαι άλλο πρόγραμμα για ιούς , άλλο για malware , άλλο για rootkits και πάει λέγοντας ... Ακόμα δε βρίσκω το λόγο να δίνω 40-50 € το χρόνο για να έχω αυτές τις ευκολίες όταν πρόκειται για το pc στο σπίτι μου !!!

andgeo
23/08/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Τον ιο τον αντεγραψα στις 22 εγω στο pc και με το restore πηγε στις 20 (του μηνα).
Ειναι ακομα στο pc ο ιος ? :confused:
yep

Xrider
23/08/2011, 11:30
Ειμαι της γνωμης οτι απο την στιγμη που τον τσιμπησες,οσο πιο γρηγορα φορματαρεις τοσο το καλητερο για την ψυχικη υγεια σου.
Εγω εχω το NOD32 που ειναι και ελαφρυ και φορματαρισμα εχω ξεχασει πως γινεται -ειδικα οταν εκοψα τα προγραμματα και φλασιες απο tucows klp-

sovaros_user
23/08/2011, 11:31
nod64, το εβαλα αλλα ειναι για ενα μηνα :mad:

andgeo
23/08/2011, 11:40
Ψάξε για virus removal tool , αφού έχεις βρει τον ιο ποιός είναι ... Μετά ακολούθησε τη διαδικασία όπως περιγράφεται εκεί που θα κατεβάσεις το προγραμματάκι !!!!

Έχω XP από το 2006 στο ίδιο μηχάνημα και δεν χρειάστηκε format ποτέ μιας και η διαδικασία είναι μπίζιλη όταν πρόκειται για αυθεντικά Win . Δεν χρησιμοποίησα ποτέ κάποιο εμπορικό antivirus μόνο free .

sovaros_user
23/08/2011, 11:44
Ρε γαμωτο... Τοσο ασχετος ειμαι ?

Το nod64 δεν βρισκει κατι, το malwarebytes βρηκε κατι τρογιαν (ασχετα προφανως) κ τα διεγραψε, προβλημα δεν εχω.

Γιατι λες οτι ο ιος ειναι στο pc ακομα :confused:

fantacid
23/08/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Όσον αφορά firewall.. προσωπικά κάνω χρήση και δωρεάν και επι πληρωμή (αναλόγως το σύστημα που έχω). Το μυστικό έτσι και αλλιώς σε αυτές τις εφαρμογές είναι να φτάσεις σε βάθος ανάλυσης πακέτου δεδομένων και θύρας επικοινωνίας.

αυτη ειναι δουλεια του.
το firewall των win μονο το ονομα εχει....



Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Έχω XP από το 2006 στο ίδιο μηχάνημα και δεν χρειάστηκε format ποτέ μιας και η διαδικασία είναι μπίζιλη όταν πρόκειται για αυθεντικά Win . Δεν χρησιμοποίησα ποτέ κάποιο εμπορικό antivirus μόνο free .

καποιοι κανουν format καθε 3 μηνες κ κατι τετοια χαζα....
οποιος ειναι αναλογου σκεπτικου δε χρειαζεστε να ασχολειτε με κανενα antivirus, malware ουτε αλλο cleaner απλα καντε format
:p

Xrider
23/08/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Ρε γαμωτο... Τοσο ασχετος ειμαι ?

Το nod64 δεν βρισκει κατι, το malwarebytes βρηκε κατι τρογιαν (ασχετα προφανως) κ τα διεγραψε, προβλημα δεν εχω.

Γιατι λες οτι ο ιος ειναι στο pc ακομα :confused:
Οταν τον τσιπμησεις κανει αντιγραφα του εαυτου του και παει σε διαφορα σημεια και πολλαπλασιαζεται -γιαυτο τον λενε ιο- αν βαλεις ενα προγραμμα αφου τον εχεις τσιμπησει θα τον βρει αλλα οχι σιγουρα και οπου αλλου εχει παει εκεινη την στιγμη.
Γιαυτο ειναι να ΜΗΝ σου κατσει...δλδ προληψη.
Υπαρχει και η αλλη λυση -που μαλλον δεν την εχεις - να ξερεις πολυ καλα το συστημα και μεσω εργαλειων να ψαχνεις ,να βρησκεις και να διαγραφεις,μετονομαζεις κλπ κλπ αλλα πρεπει να εισαι γνωστης και περνει παρα πολυ ωρα....οποτε κανε ενα φορματαρισμα να ξεμπερδευεις.

Lazio
23/08/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Ρε γαμωτο... Τοσο ασχετος ειμαι ?

Το nod64 δεν βρισκει κατι, το malwarebytes βρηκε κατι τρογιαν (ασχετα προφανως) κ τα διεγραψε, προβλημα δεν εχω.

Γιατι λες οτι ο ιος ειναι στο pc ακομα :confused:



ΦΟΡΜΑΤ .......ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ !!! :lol: :lol: :lol:

OldMan
23/08/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
το malwarebytes βρηκε κατι τρογιαν
Μπαχτσές είιναι το PC σου φιλαράκι .. :winka:

John Steed
23/08/2011, 17:29
Αν δεις τα ονόματα των ιών να "τρεχουν" ξανά, βάλε το όνομα στην αναζήτηση και μόλις βρει τα αρχειάκια, σβήσε τα!

Επίσης, βάλε το spybot και θα ησυχάσεις μια και καλή! Δεν είναι αντιβάιρους, λειτουργεί συμπληρωματικά. :wave2:

AUFGEBRACHT
23/08/2011, 18:14
Κατέβασε το ΗijackThis και κάνε scan

nikos_abel
23/08/2011, 19:10
Intego software...


Τι, δεν έχετε mac? Τι κρίμα....

:rotflmao:

gcrook
24/08/2011, 14:58
Τρεξε ενα combofix και θα στο κανει το πισι περδικι. :lol: