PDA

View Full Version : πώς μπορεί να στραβώσει μια δισκόπλακα;



cityfly
26/08/2005, 17:27
αλήθεια απορία το έχω

δεν παίζει εκκίνηση με λουκέτο γιατί απλά δεν χρησιμοποιώ λουκέτο δισκόφρενου αλλά κουλούρα που τη δένω πίσω

επίσης δεν παίζει να ήταν από πριν γιατί έχω ήδη κάνει 5.500 χιλ και δεν ήταν έτσι

έχει στραβώσει αρκετά ώστε να θέλει άλλαγμα.

μου είπαν ότι μπορεί από ανεβοκατεβάσματα σε πεζοδρόμια να βρήκε πουθενά; δεν κατάλαβα τι εννούσαν και να στράβωσε

τελευταία πάντως ανεβοκατέβενα καθημερινά σχεδόν σε δύο σχετικά ψηλά πεζοδρόμια, το ένα το έχο κόψει πια

παίζει με κάποιον παλαβό τρόπο να φταίει κάτι τέτοιο;

παίζει επίσης να στραβώνει μόνο του κάποια στιγμή λόγω φθοράς; (λέμε τώρα)

AFTER
26/08/2005, 17:37
Το δισκοφρενο που μιλας ειναι το μαμισιο?

Ειχε στραβωσει και μενα ενα ετσι οπως λες αλλα ηταν after market

Και δεν εφταιγε κανενα πεζοδρομιο(τι στο διαολο σχεση εχει με το δισκοφρενο...),απλα οι συνεχεις πιεσεις(που εννοειται κανεις αν θες να σταματησεις :rolleyes: )

cityfly
26/08/2005, 17:45
δεν ξέρω

ούτε για το ένα ούτε για το άλλο

το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο
με 30.000 χιλ πάνω οπότε δεν ξέρω τι είναι
υποθέτω το μαμίσιο σε 30000 φυσιολογικά δεν έχει φθαρεί αρκετά έτσι δεν είναι;



το πεζοδρόμιο μάλλον εννοούσαν μήπως το χτύπησα κατεβαίνοντας άτσαλα, αλλιώς όχι

AFTER
26/08/2005, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
δεν ξέρω

ούτε για το ένα ούτε για το άλλο

το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο
με 30.000 χιλ πάνω οπότε δεν ξέρω τι είναι
υποθέτω το μαμίσιο σε 30000 φυσιολογικά δεν έχει φθαρεί αρκετά έτσι δεν είναι;


Εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε σκληρα τακακια και αυτα τα αλλαζε οταν φαγωνοταν και το υλικο πισω απο την γομα,τοτε ειναι πολυ πιθανο να εκανε κακη συντηρηση!

Δες ενα μηχανακι σαν και το δικο σου και προσεξε τι δισκοφρενο εχει.
Ειναι το ιδιο?

KeLeYTiS
26/08/2005, 17:58
Exω ακουσει (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι αν οι δισκοπλακες ειναι ζεστες και περασεις μεσα απο νερα υπαρχει περιπτωση να στραβωσουν....

Ολο αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος και χωρις να μου εχει τυχει....

cityfly
26/08/2005, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαζε σκληρα τακακια και αυτα τα αλλαζε οταν φαγωνοταν και το υλικο πισω απο την γομα,τοτε ειναι πολυ πιθανο να εκανε κακη συντηρηση!

Δες ενα μηχανακι σαν και το δικο σου και προσεξε τι δισκοφρενο εχει.
Ειναι το ιδιο?

κακή συντήρηση δεν πρέπει να έκανε
(τουλάχιστον στα βασικά)
ο μηχανικός που το πήρα (που είναι και δικός μου από το προηγούμενο μηχανάκι) και γενικά τον θεωρώ ξηγημένο και γενικά φαίρεται σωστά λέει ότι αυτός του έκανε τα σέρβις

τώρα αν ο άλλος έκανε και πράγματα μόνος του δεν ξέρω

πάντως όσο καιρό το χει δεν έχει βγάλει κάτι περίεργο
ρουλεμάν του άλλαξα τώρα μπροστά πίσω (τα μπροστά δεν είχαν φθαρεί και τόσο πολύ αλλά αφού άλλαξα τα πίσω είπα να αλλάξω και τα μπροστά) αλλά και στο δικό μου στα ίδια περίπου χιλ είχα πάλι αλλάξει

και λίγο λαδάκι που έχανε από την τσιμούχα που είναι ο τεντωτήρας του κινητήρα, μάλλον λόγω ακινησίας μου το έφτιαξε όταν το πήγα για το σέρβις του και δεν μου πήρε και τίποτα (και τώρα είναι μια χαρά)

πάντως μπορεί να παίζει κι αυτό που λεες με τα τακάκια

αυτά είναι τα κακά με τα μεταχειρισμένα ποτέ δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει κάνει ο άλλος

cityfly
26/08/2005, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Exω ακουσει (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι αν οι δισκοπλακες ειναι ζεστες και περασεις μεσα απο νερα υπαρχει περιπτωση να στραβωσουν....

Ολο αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος και χωρις να μου εχει τυχει....


και γω το χω ακούσει αυτό

λες να τυχε σε μένα και να μην το κατάλαβα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι να κάνουμε θα αλλάξω δισκόπλακα και θα τελειώσει το παραμύθι

Transalper_696
27/08/2005, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Exω ακουσει (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι αν οι δισκοπλακες ειναι ζεστες και περασεις μεσα απο νερα υπαρχει περιπτωση να στραβωσουν....

Ολο αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος και χωρις να μου εχει τυχει....
Ισχυει και μιλαω εκ πειρας..
Μεγαλη προσοχη επισης στους δισκους των αυτοκινητων οταν πατε για ενα γρηγορο πλυσιμο ( Τοσα χρονια βενζιναδικο εχω στραβωσειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι )
:blush: :blush:

oulas
30/08/2005, 00:25
σΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ Η ΠΛΑΚ ΑΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΕΤΑ, ΚΑΙ ΠΕΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΝΕΡΑ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ. πΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ¦, ΠΙΓΕΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΡΕΝΑ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΡΝΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΤΣΙ. ΚΑΠΟΥ 40 ΕΘΡΟ ΘΑ ΣΤΗΧΙΣΗ ΤΟ ΠΟΛΥ!:wave2:

Δες και εδω:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11414

cityfly
30/08/2005, 12:47
το διάβασμα αυτό

μάλλον θα πάω για καινούργια
after market γιατί η γνήσια κάνει πάνω από 270 ευρώ

φρενάρει κανονικά πάντως και έτσι
αλλά κάνει θόρυβο από μια ταχύτητα και πάνω και ειδικά μετά τα 100 και μέχρι τα 120 κάνει εντονο θόρυβο σα ρουλεμάν
(μετά τα 120 δεν ακούγεται, τώρα βέβαια εκεί αρχίζει να με βαράει πολύ ο αέρας και μπορεί να ακούγεται αλλά να με εμποδίζουν οι άλλοι ήχοι να το καταλάβω)

(δεν είναι ρουλεμάν γιατί είναι καινούργια και τα μπρος και τα πίσω)

πιθανολογώ ότι ο θόρυβος οφείλεται στον αέρα όπως περνάει από τις τρύπες τις δισκόπλακας λόγο του στραβώματος
τι λέτε;

oulas
30/08/2005, 12:58
πιθανολογώ ότι ο θόρυβος οφείλεται στον αέρα όπως περνάει από τις τρύπες τις δισκόπλακας λόγο του στραβώματος

Ετσι ειναι.

Εαν φρεναρεις το ιδιο αποτελεσματικα με πριν, χωρις η ροδα σου να πηγαινει δεξια - αριστερα, και χωρις να νιωθεις στην μανετα του φρενου πεξιμο, λες και εχεις ΑΒS, τοτε περιμενε μερικες μερουλες, και τα τακακια σου θα παρουν αλλη μορφη, ( θα ακολουθησουν κατα καποιο τροπο την στραβια δισκοπλακα), και ετσι δεν θα ακους ουτε τον θορυβο αυτο!

Ολα τα παραπανω ισχυουν αν το στραβωμα ειναι μικρο, και δεν εχεις χασει καθολου απο την σταθεροτητα, και το φρεναρισμα την μηχανης. :wave2:

Εγω τελια στο δικο μου το αφησα ετσι, φρεναρω μια χαρα, ειναι σταθεροτατο, και ο θορυβος που ειχα τις πρωτες μερες, εχει εξαφανιστει πλεον.


Επισης και με τον τορνο φτιαχνει, αν το στραβωμα ειναι μετριο.

cityfly
30/08/2005, 13:10
δεν μπορώ να συγκρίνω με κάτι για πω πόσο έχει στραβώσει

εξάλλου έχει γίνει εντελώς σαγρέ στην αφή

και σε όσα σταματημένα freewind έχω δει πάω και τους χαϊδέυω τη δισκόπλακα

(ή θα με κνηγήσουν ότι θέλω να το φάω ή θα με περάσουν για ανώμαλο)

και όλα είναι λεία εμένα έχει γίνει σα πατατάκι, ξέρεις εκείνα τα κυματιστά

oulas
30/08/2005, 13:18
Αμα ειναι τοσο πολυ τοτε θελει αλλαγμα. Αν σου εχει φαγωθεο πολυ σε ορισμενα σημεια της τροχειας. Βαλε aftermarket τοτε!:wave2:

OldMan
30/08/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
...Και δεν εφταιγε κανενα πεζοδρομιο(τι στο διαολο σχεση εχει με το δισκοφρενο...),

:wave2: :wave2: :wave2:

Όταν κατεβαίνεις πεζοδρόμια διαγώνια με το ρείθρο, μπορεί να βρει η δισκόπλακα ενώ έχει πατήσει ο τροχός κάτω (αν βρεί πριν πατήσει ο τρόχος θα το καταλάβεις γιατί θα πέσεις...).

Όσο πιο παράλληλα με το πεζοδρόμιο κατεβαίνεις, τόσο πιο εύκολα βρίσκει....



:beer: :beer: :beer: