PDA

View Full Version : Στρεβλωση εμπρος τροχου F650 Gs



trampakoulas
23/08/2011, 16:34
Καλησπέρα σας

Το στεφάνι του εμπρός τροχού στο F650 GS έχει στραβώσει σε τέτοιο βαθμό, που δημιουργεί ταλάντωση κατά την οδήγηση και δυστυχώς δεν είναι επισκευάσιμο. Η τιμή για καινούριο στεφάνι από BMW είναι απαγορευτική και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο μεταχειρισμένο.

Σκέφτομαι να αλλάξω το στεφάνι με ένα της EXCEL. Το θέμα είναι ότι της BMW δεν είναι αλουμινίου όπως της EXCEL και κατά συνέπεια είναι βαρύτερο πάνω από 1 kg ίσως 1,5 kg από αυτό της EXCEL, όπως μου είπε και ο έμπορος στην Θεσσαλονίκη.

Πιστεύετε ότι θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στην ευστάθεια, ειδικά σε υψηλές ταχύτητες? Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

MG-KTiNoS
23/08/2011, 16:41
Μεταχειρισμένο δε παίζει στο νετ?
πx
http://www.car.gr/parts/view/224970/


δε νομίζω να έχεις πρόβλημα όμως...

MikeG
23/08/2011, 16:42
Φίλε μου έχω μπροστινό στεφάνι για BMW F650GS, σε άριστη κατάσταση.
Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ.


:wave2:

bogart
23/08/2011, 16:53
υπάρχουνε 2 μαστόρια που ισιώνουνε στεφάνια

ο ένας είναι ο Γιώργος στο Tyre Shop
ο άλλος είναι στην επόμενη γωνία απέναντι απο το ΚΤΜ Service στο στενάκι δεξία απο το Tyre Shop

να ξέρεις οτι η ζάντα αφού στραβώσει ποτέ δεν επανέρχεται στο ίδιο βαθμό, εγώ όμως κάνω χώμα οπότε προς το παρόν δεν με νοιάζει...

πιο μετά πάντως θα βάλω κι εγώ excel

dankannn
23/08/2011, 21:14
Φιλε μου εγώ δεν κατάλαβα γιατί να έχεις πρόβλημα αν βάλεις
στεφάνι αλουμινίου ??
Καλύτερο θα είναι αφού είναι και πιο ελαφρύ άρα μικρότερο αναρτώμενο βάρος.
Πρόβλημα ευστάθειας δεν θα έχεις το μόνο αν σου τύχη καμια στραβή και πέσεις σε καμια λακκούβα περίεργη μπορεί να στραβώσει πιο εύκολα.
Και δεν είναι ανάγκη να πας σε EXCEL υπάρχουν και άλλες πχ san remo κλπ .
Ρώτα στο tyre shop παλιά εκεί είχα βάλει τις san remo

megalexandros
23/08/2011, 22:18
Αν δε βρεις μεταχειρησμενο απο ιδιωτη δες εδω www.siebenrock.com
O ελαφρυτερος τροχος θα φερει χαμηλοτερο μη αναρτομενο βαρος, η αισθηση του πιρουνιου θα ειναι καλητερη.
Το οτι οι excel ειναι απο αλουμινιο δε σημαινη οτι εχουν μεγαλητερη ευπαθεια και αυτο διοτι ειναι απο ισχυρο κραμα και οχι της σειρας.