PDA

View Full Version : Πανεπιστήμια & Άσυλο



Σελίδες : [1] 2

Johnny_Nik
25/08/2011, 07:11
Χθές μόλις υπερψηφίστηκε τελικά το νομοσχέδιο για την Παιδεία. Μέσα σε αυτό και η κατάργηση του ασύλου. Αλλού διάβασα ότι είναι πλήρης, αλλού λένε ότι απλά αλλάζει και συνεχίζει να υφίσταται κλπ κλπ.

Πολλές σχολές ακούγεται ότι θα ξεκινήσουν κανονικά όπως κάθε χρόνο για τα μαθήματα (τώρα καλό ή κακό θα το κρίνει ο κάθε φοιτητής ξεχωριστά). Από άλλες δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση. Δεν είναι όμως τραγικό το ότι ακόμη δεν υπάρχει καμία αντίδραση??

edit: Αλλαξα τον τίτλο γιατί ο θεσμός πανεπιστήμιο είναι που θίγεται γενικότερα και όχι μόνο το άσυλο.

koulis25
25/08/2011, 07:26
Τραγικό! Το ότι υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν πραγματικά ότι το άσυλο έχει λόγο ύπαρξης! :(

Johnny_Nik
25/08/2011, 08:48
Έχω ακούσει πολλές απόψεις και ακόμα προσπαθώ να σχηματίσω γνώμη για τον αν πρέπει η όχι να υπάρχει. Ανεξάρτητα από αυτό, εγώ θέλω να θίξω την αδιαφορία όλων των υπολοίπων που μάχονταν για ψύλλου πήδημα πχ γιατί η τυρόπιτα ήταν στρογγυλή και όχι τετράγωνη. Για ένα θέμα "τόσο σημαντικό" (βάζω εισαγωγικά γιατί μεταφέρω λόγια τρίτων) γιατί έχουν κρυφτεί όλοι άραγε?


Επίσης δεν θέλω να σταθώ μόνο στο Άσυλο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να αλλάξω το τίτλο του θέματος πια. Η ιστορία είναι οτι το Πανεπιστήμιο όπως το ξέραμε καταρρέει ενώ όλα τα σπασμένα θα κληθούν να τα πληρώσουν οι φοιτητές και οι γονείς. Και αν νομίζουμε ότι θα αλλάξει η ποιότητα των σπουδών είμαστε γελασμένοι μιας και η οικογενειοκρατία καλά κρατεί και οι αλλαγές που πίεσαν οι Πανεπιστημιακοί να γίνουν κινούνταν κυρίως για να σιγουρέψουν το καθεστώς που έχουν επιβάλλει...

BlackAdder
25/08/2011, 09:19
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα πανεπιστήμια (στην ΑΣΟΕΕ τουλάχιστον) ήταν οι κομματικές παρατάξεις και τα μπάχαλα...

Zid
25/08/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Τραγικό! Το ότι υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν πραγματικά ότι το άσυλο έχει λόγο ύπαρξης! :(

Τραγικό μάλλον που υπάρχουν άνθρωποι που πιστευουν οτι τα ξέρουν ολα...

Cpt. Haddock
25/08/2011, 09:23
Συνεχιστε, συνεχιστε ετσι, μετα θα λέτε που πήγε το θρεντ :lol:

John Steed
25/08/2011, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
... για ψύλλου πήδημα πχ γιατί η τυρόπιτα ήταν στρογγυλή και όχι τετράγωνη.

Το πρώτο πειραματικό τελείωσες κι εσύ? :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
25/08/2011, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Η ιστορία είναι οτι το Πανεπιστήμιο όπως το ξέραμε καταρρέει

Κακό είναι αυτο; :confused:

Takata Dome
25/08/2011, 09:47
Το πανεπιστημιακό άσυλο ήταν απλός ένας ασφαλής χώρος για ακροαριστερούς,και ένας χώρος όπου τα ψευτό-συνδικάτα και οι οργανώσεις κομματικής νεολαίας(τα γνωστα και ως "κομματόσκυλα") μπορόυσαν να προσυλητίζουν ελεύθερα μέλη και να κάνουν ο,τι τους κατέβαινει(Ποιος δε θυμαται το περαστατικο με τους λαθρομεταναστες στη Νομική?).
Ποιον εξυπηρετούσε το άσυλο δηλαδή?Τους δημοκρατικούς θεσμούς?

g.kounoupis
25/08/2011, 09:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik


Η ιστορία είναι οτι το Πανεπιστήμιο όπως το ξέραμε καταρρέει ενώ όλα τα σπασμένα θα κληθούν να τα πληρώσουν οι φοιτητές και οι γονείς.

Αυτό θα ήταν το μόνο καλό μπας και αποκτήσει τον ρόλο που πρέπει να έχει το πανεπιστήμιο χωρίς λαμόγια καθηγητές που μοιράζουν μεταπτυχιακά και βαθμούς σε κομματόσκυλα φοιτητές για να τους στηρίξουν οι παρατάξεις στις εκλογές .

αυτό δεν είναι κακό ας προστατέψουν τις καταλήψεις και τον χώρο τους από έξω πανεπιστημιακούς .

manhunter
25/08/2011, 09:52
Και πολύ καλά του έκαναν του ασύλου.
Μονο κακό έκανε.

sergiosm
25/08/2011, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Χθές μόλις υπερψηφίστηκε τελικά το νομοσχέδιο για την Παιδεία. Μέσα σε αυτό και η κατάργηση του ασύλου. Αλλού διάβασα ότι είναι πλήρης, αλλού λένε ότι απλά αλλάζει και συνεχίζει να υφίσταται κλπ κλπ.

Πολλές σχολές ακούγεται ότι θα ξεκινήσουν κανονικά όπως κάθε χρόνο για τα μαθήματα (τώρα καλό ή κακό θα το κρίνει ο κάθε φοιτητής ξεχωριστά). Από άλλες δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση. Δεν είναι όμως τραγικό το ότι ακόμη δεν υπάρχει καμία αντίδραση??

edit: Αλλαξα τον τίτλο γιατί ο θεσμός πανεπιστήμιο είναι που θίγεται γενικότερα και όχι μόνο το άσυλο.

Δηλαδή πραγματικά υπάρχει σήμερα άνθρωπος που του αρέσει το πανεπιστήμιο όπως είναι σήμερα;;;

gaz6
25/08/2011, 10:00
Δεν πάμε καλά εδω μέσα. Ένα μέρος υπήρχε οπου ο μπάτσος δεν μπορεί να σε δείρει και να σου ρίξει ληγμένο χημικό χωρίς λόγο και πάει και αυτό.

Μόνο μέσα από το άσυλο μπορεί να έρθει αλλαγή μάγκες....

Τετέλεσθαι...

byron
25/08/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κακό είναι αυτο; :confused:

Εγώ πιστεύω οτι η αφαίρεση του δικαιώματος ψήφου απ΄τις κομματικές νεολαίες κατά την εκλογή πρύτανη, αποτελεί ένα ισχυρό πλήγμα στις αξιοκρατικές διαδικασίες του πανεπιστημίου. :evil:

byron
25/08/2011, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Τετέλεσθαι...

Να ΄μαστε καλά να το θυμόμαστε...:sad:

g.kounoupis
25/08/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Και πολύ καλά του έκαναν του ασύλου.
Μονο κακό έκανε.




Ποτέ δεν υπήρχε το άσυλο με την έννοια που είχε μέχρι τώρα . ο νόμος έλεγε καθαρά ότι είναι στο χέρι του πρύτανη και της εισαγγελίας να κάνουν άρση του ασύλου και επίσης αν παρατηρηθούν κακουργηματικές πράξεις γίνεται άρση του ασύλου αυτόματα αλλά λόγο ότι ο πρύτανης μέχρι τώρα εκλέγονταν από φοιτητές φοβόταν να μην χάσει την θέση και δεν έκανε άρση ποτέ .

Takata Dome
25/08/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Δεν πάμε καλά εδω μέσα. Ένα μέρος υπήρχε οπου ο μπάτσος δεν μπορεί να σε δείρει και να σου ρίξει ληγμένο χημικό χωρίς λόγο και πάει και αυτό.

Μόνο μέσα από το άσυλο μπορεί να έρθει αλλαγή μάγκες....

Τετέλεσθαι...

:lol:
Ο "μπάτσος" είναι η αιτία όλων των κακών δηλαδή?
Για τα κομματόσκυλα που κουρνιάζουν μεσα στο άσυλο και για τους αναρχικούς δηλαδή no problem?

gaz6
25/08/2011, 10:06
Μήπως αυτός που ειναι πίσω από τον μπάτσο είναι και πίσω από αυτούς μου λες;

Αφαίρεσε το μήπως και το ερωτηματικό καλύτερα....

koulis25
25/08/2011, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Τραγικό μάλλον που υπάρχουν άνθρωποι που πιστευουν οτι τα ξέρουν ολα...

Αυτό πάλι που το πας; Αυτό κι αν είναι τραγικό!!! :(

g.kounoupis
25/08/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Δεν πάμε καλά εδω μέσα. Ένα μέρος υπήρχε οπου ο μπάτσος δεν μπορεί να σε δείρει και να σου ρίξει ληγμένο χημικό χωρίς λόγο και πάει και αυτό.

Μόνο μέσα από το άσυλο μπορεί να έρθει αλλαγή μάγκες....

Τετέλεσθαι...



Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος μάγκα κάνε μια κατάληψη ειρηνική περιφρούρησε το πανεπιστήμιο και γενικά τον χώρο σου μην αφήνεις να μπαίνουν μέσα μ@λ@κισμενα παιδάκια που αυτοαποκαλούνται χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει αυτό και πίστεψε με ότι θα έχεις και αποτελέσματα και δεν θα σε πειράξει κάνεις μπάτσος .

Takata Dome
25/08/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Μήπως αυτός που ειναι πίσω από τον μπάτσο είναι και πίσω από αυτούς μου λες;

Αφαίρεσε το μήπως και το ερωτηματικό καλύτερα....

Και άμα είναι δηλαδή η ανώτερη αρχή πίσω απο τον αστυνομικό,μέσω του ασύλου τι μπορούμε να κάνουμε? Ό,τι γινόταν εδω και 25 χρόνια? Η αλλαγή μπορεί να έρθει όταν ο καθένας απο μας θα είναι έτοιμος να κάνει υποχωρήσεις στο ατομικό του συμφέρον μπροστά στο συλλογικό.Και με το να διατηρουμε το άσυλο,που τους περισσότερους δεν τους βοηθησε ποτε,δεν γίνεται δουλεια!

Zid
25/08/2011, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εγώ πιστεύω οτι η αφαίρεση του δικαιώματος ψήφου απ΄τις κομματικές νεολαίες κατά την εκλογή πρύτανη, αποτελεί ένα ισχυρό πλήγμα στις αξιοκρατικές διαδικασίες του πανεπιστημίου. :evil:

Αυτο έπρεπε να έχει γίνει εδω και αρκετά χρόνια οντως ... απο εκεί και πέρα οκ .. στο βωμό της δήθεν συναινεσης με δεξιά κομματα βρέθηκε και η ευκαιρία να καταργήσουν το άσυλο.

Cpt. Haddock
25/08/2011, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6

Τετέλεσθαι...

:a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30:

faraway
25/08/2011, 10:20
H μεγαλύτερη λέρα των πανεπιστημίων είναι όλες οι κομματικές παρατάξεις και τα κομματόσκυλα που τις υπηρετούν .

Τη λυπηρό , να βλέπεις νέους ανθρώπους αντί να οραματίζονται και να δημιουργούν στο φυσικό τους χώρο ( το πανεπιστήμιο δλδ) να προσκυνούν κομματικές σημαίες και ηλίθιες πολιτικές από που και αν προέρχονται αυτές .

dukeandthecity
25/08/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a30: :a30: :a30: :a30: :a30: :a30:

να δωσεις τα χαιρετισματα μου στον ricky και τον hawai. :wave2: :wave2:

granazi
25/08/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
H μεγαλύτερη λέρα των πανεπιστημίων είναι όλες οι κομματικές παρατάξεις και τα κομματόσκυλα που τις υπηρετούν .

Τη λυπηρό , να βλέπεις νέους ανθρώπους αντί να οραματίζονται και να δημιουργούν στο φυσικό τους χώρο ( το πανεπιστήμιο δλδ) να προσκυνούν κομματικές σημαίες και ηλίθιες πολιτικές από που και αν προέρχονται αυτές .



+1000

PortisHead
25/08/2011, 10:28
25-08-2011 10:23


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συνεχιστε, συνεχιστε ετσι, μετα θα λέτε που πήγε το θρεντ :lol:

6 λεπτά αργότερα.....

25-08-2011 10:29


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κακό είναι αυτο; :confused:

"Θελει η πουτανα να κρυφτεί , και η χαρά δεν την αφήνει"

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε...δεν μπορεις να ζήσεις χωρις αυτα τα thread.
:wave2:

Cpt. Haddock
25/08/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
να δωσεις τα χαιρετισματα μου στον ricky και τον hawai. :wave2: :wave2:

Με τον πατέρα του hawai κάθομαι τωρα :beer:

Johnny_Nik
25/08/2011, 10:48
Όσο υπάρχει ακόμα θα πώ γιατί το Πανεπιστήμιο καταρρέει και γιατί θεωρώ ότι όντως είναι κακό.

Μέσα στο νομοσχέδιο περιλαμβάνονται περικοπές που αφορούν, σίτηση, στέγαση, συγγράμματα. Επίσης μετά από τις διορθώσεις οι ίδιοι καθηγητές θα είναι στις ίδιες θέσεις με τα ίδια μυαλά.

Άρα: ο ίδιος καθηγητής θα σε κόβει γιατί γουστάρει, θα καθυστερεί τις σπουδές σου και σε συνδυασμό με το όριο φοίτησης που πλέον είναι 6 χρόνια θα σε σουτάρει γιατί απλά δεν γουστάρει τη φάτσα σου.

Δεν θεωρώ ότι τώρα λειτουργούν τα Πανεπιστήμια άψογα αλλά επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν σωστά μετά από το νομοσχέδιο. Το βάρος πλέον πάει στους φοιτητές και στους γονείς τους και αναφέρομαι κυρίως στο οικονομικό. Προσωπικά αναγκάζομαι να δουλέυω έξω γιατί οι δικοί μου ΔΕΝ έχουν χρήματα να μου μοιράζουν για να σπουδάζω. Αυτό δυστυχώς με κάνει να μένω πίσω σε μερικά μαθήματα. Εν γνώση μου αλλά πείτε μου τι καλύτερη λύση έχετε εσείς για μια τέτοια κατάσταση. Έχω να πληρώσω το νοίκι μου, τη βενζίνη μου, τα εισητήρια μου και όχι δεν τρέχω στα κλαμπ και στα μπαρ ή στις καφετέρειες να κωλοβαράω. (μήπως τελικά αποτελώ εξαίρεση? Και πάλι με θίγει όμως η ρύθμιση αυτή).


Ξέρω ότι κάποιοι θα εμφανιστούν να υπερασπιστούν τους καθηγητές και να υποστηρίξουν ότι λάθος είμαι εγώ αφού θα έπρεπε να σπουδάζω και όχι να δουλεύω, η αφού δεν έχω να τα μαζέψω και να πάω να βόσκω πρόβατα σε κανένα βουνο. Δυστυχώς όμως τα 4 χρόνια που κοντεύω πλεόν στη Σχολή έχω δεί πόση σαπίλα υπάρχει.

Φέτος έγινε απόπειρα να μας διακοπεί η σίτηση, πράγμα το οποίο προφανώς τελικά θα γίνει, ενώ την ίδια ώρα εγκρίθηκε εξοπλισμός αξίας 50.000 ευρώ ο οποίος παρέμεινε αχρησιμοποίητος γιατί τελικά δεν χρειαζόταν. Την ίδια επίσης χρονιά μπήκε ψευδοροφή σε όλα τα κτίρια καθώς και ψευτουπόστεγα και ταμπέλες για ομορφιά! Τοποθετήθηκαν ανελκυστήρες για άτομα με ειδικές ανάγκες και παραμένουν κλειδωμένοι ακόμα και γι αυτά τα άτομα!!!! Και φυσικά 4 χρόνια στη σχολή και 3η φορά ανακαίνηση στις τουαλέτες (αλλά χαρτί δεν υπάρχει γι αυτό σκουπιστείτε με την μπλούζα σας). Εδώ ο κόσμος χάνεται και η σχολή καλλωπίζεται δηλαδή. Ο ίδιος ο πρόεδρος έχει διορίσει τους μισούς και πλέον συγγενείς του (χαρακτηριστική η διαφήμιση με το Γιώργο που φώναξε ο άλλος στο γήπεδο και μέτραγε κεφάλια) και κατηγορεί για όλα τα κακά της μοίρας του τους φοιτητές.

ΌΜΩΣ: Λεφτά για σίτηση δεν υπάρχουν (Να Κοπεί), Λεφτά για στέγαση δεν υπάρχουν (Κόπηκε μιας και οι εστίες που διαχειριζόταν η σχολή μας έχουν κλείσει), λεφτά για συγγράματα δεν υπάρχουν (Πληρώστε και αγοράστε).

Οι παρατάξεις για μένα ήταν μεγάλη πληγή και καλύτερα να πάρουν πόδι, αλλά σίγουρα η νοοτροπία δεν θα αλλάξει. Ο έχων βύσμα περνάει, ο μη έχων καλά να πάθει... Απορώ όμως πως δεν έχουν αντιδράσει ακόμα.

Σκέφτομαι όμως και το άλλο, όπως με όλες τις αλλαγές θα πούν κάποιοι: "Δεν βαριέσαι, μπορούσε να είναι και χειρότερα, συνεχίζουμε με ότι έχουμε..." and life goes on, είτε έτσι είτε αλλιώς. Μακάρι να διαμαρτύρομαι (μόνος μου φωνάζω) άδικα και σαν άλλη ουτοπία την πρώτη Σεπτέμβρη να μπούμε σε μια τέλεια καθ όλα σχολή, οργανωμένη, λειτουργική, που θα προσφέρει αξιοπρεπείς σπουδές και μάλιστα ανώτερου επιπέδου από ότι προσέφερε τώρα... (ακόμη και τώρα που τα γράφω συνεχίζω να το θεωρώ ΑΔΥΝΑΤΟ)

Johnny_Nik
25/08/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Όσο υπάρχει ακόμα θα πώ γιατί το Πανεπιστήμιο καταρρέει και γιατί θεωρώ ότι όντως είναι κακό.

Μέσα στο νομοσχέδιο περιλαμβάνονται περικοπές που αφορούν, σίτηση, στέγαση, συγγράμματα. Επίσης μετά από τις διορθώσεις οι ίδιοι καθηγητές θα είναι στις ίδιες θέσεις με τα ίδια μυαλά.

Άρα: ο ίδιος καθηγητής θα σε κόβει γιατί γουστάρει, θα καθυστερεί τις σπουδές σου και σε συνδυασμό με το όριο φοίτησης που πλέον είναι 6 χρόνια θα σε σουτάρει γιατί απλά δεν γουστάρει τη φάτσα σου.

Δεν θεωρώ ότι τώρα λειτουργούν τα Πανεπιστήμια άψογα αλλά επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν σωστά μετά από το νομοσχέδιο. Το βάρος πλέον πάει στους φοιτητές και στους γονείς τους και αναφέρομαι κυρίως στο οικονομικό. Προσωπικά αναγκάζομαι να δουλέυω έξω γιατί οι δικοί μου ΔΕΝ έχουν χρήματα να μου μοιράζουν για να σπουδάζω. Αυτό δυστυχώς με κάνει να μένω πίσω σε μερικά μαθήματα. Εν γνώση μου αλλά πείτε μου τι καλύτερη λύση έχετε εσείς για μια τέτοια κατάσταση. Έχω να πληρώσω το νοίκι μου, τη βενζίνη μου, τα εισητήρια μου και όχι δεν τρέχω στα κλαμπ και στα μπαρ ή στις καφετέρειες να κωλοβαράω. (μήπως τελικά αποτελώ εξαίρεση? Και πάλι με θίγει όμως η ρύθμιση αυτή).


Ξέρω ότι κάποιοι θα εμφανιστούν να υπερασπιστούν τους καθηγητές και να υποστηρίξουν ότι λάθος είμαι εγώ αφού θα έπρεπε να σπουδάζω και όχι να δουλεύω, η αφού δεν έχω να τα μαζέψω και να πάω να βόσκω πρόβατα σε κανένα βουνο. Δυστυχώς όμως τα 4 χρόνια που κοντεύω πλεόν στη Σχολή έχω δεί πόση σαπίλα υπάρχει.

Φέτος έγινε απόπειρα να μας διακοπεί η σίτηση, πράγμα το οποίο προφανώς τελικά θα γίνει, ενώ την ίδια ώρα εγκρίθηκε εξοπλισμός αξίας 50.000 ευρώ ο οποίος παρέμεινε αχρησιμοποίητος γιατί τελικά δεν χρειαζόταν. Την ίδια επίσης χρονιά μπήκε ψευδοροφή σε όλα τα κτίρια καθώς και ψευτουπόστεγα και ταμπέλες για ομορφιά! Τοποθετήθηκαν ανελκυστήρες για άτομα με ειδικές ανάγκες και παραμένουν κλειδωμένοι ακόμα και γι αυτά τα άτομα!!!! Και φυσικά 4 χρόνια στη σχολή και 3η φορά ανακαίνηση στις τουαλέτες (αλλά χαρτί δεν υπάρχει γι αυτό σκουπιστείτε με την μπλούζα σας). Εδώ ο κόσμος χάνεται και η σχολή καλλωπίζεται δηλαδή. Ο ίδιος ο πρόεδρος έχει διορίσει τους μισούς και πλέον συγγενείς του (χαρακτηριστική η διαφήμιση με το Γιώργο που φώναξε ο άλλος στο γήπεδο και μέτραγε κεφάλια) και κατηγορεί για όλα τα κακά της μοίρας του τους φοιτητές.

ΌΜΩΣ: Λεφτά για σίτηση δεν υπάρχουν (Να Κοπεί), Λεφτά για στέγαση δεν υπάρχουν (Κόπηκε μιας και οι εστίες που διαχειριζόταν η σχολή μας έχουν κλείσει), λεφτά για συγγράματα δεν υπάρχουν (Πληρώστε και αγοράστε).

Οι παρατάξεις για μένα ήταν μεγάλη πληγή και καλύτερα να πάρουν πόδι, αλλά σίγουρα η νοοτροπία δεν θα αλλάξει. Ο έχων βύσμα περνάει, ο μη έχων καλά να πάθει... Απορώ όμως πως δεν έχουν αντιδράσει ακόμα, μιας και το νομοσχέδιο προβλέπει να πάρουν πόδι...

Σκέφτομαι όμως και το άλλο, όπως με όλες τις αλλαγές θα πούν κάποιοι: "Δεν βαριέσαι, μπορούσε να είναι και χειρότερα, συνεχίζουμε με ότι έχουμε..." and life goes on, είτε έτσι είτε αλλιώς. Μακάρι να διαμαρτύρομαι (μόνος μου φωνάζω) άδικα και σαν άλλη ουτοπία την πρώτη Σεπτέμβρη να μπούμε σε μια τέλεια καθ όλα σχολή, οργανωμένη, λειτουργική, που θα προσφέρει αξιοπρεπείς σπουδές και μάλιστα ανώτερου επιπέδου από ότι προσέφερε τώρα... (ακόμη και τώρα που τα γράφω συνεχίζω να το θεωρώ ΑΔΥΝΑΤΟ)

devil's animal
25/08/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Εγώ πιστεύω οτι η αφαίρεση του δικαιώματος ψήφου απ΄τις κομματικές νεολαίες κατά την εκλογή πρύτανη, αποτελεί ένα ισχυρό πλήγμα στις αξιοκρατικές διαδικασίες του πανεπιστημίου. :evil:


+999
:a013:

sovaros_user
25/08/2011, 11:06
Το "πανεπιστημιακο ασυλο" σαν θεσμος που καθιερωθηκε το 1982 ηταν ισως ελειπες ως προς τις... εξαιρεσεις του & θα μπορουσε να λειτουργει το ολο θεμα χωρις τα ναρκωτικα, χωρις τους ταραξιες που καταστρεφουν το ΙΔΙΟ το πανεμιστημιο κ ολα τα ωραια.

Επελεξαν την ευκολη λυση φυσικα, αφου υπαρχουν "νομικα κολληματα" αποφασισαν να καταργησουν εναν θεσμο που εχει ιστορικη σημασια κ φυσικα λογικη βαση, εχετε υποψιν μονο οτι το "ασυλο ιδεων" ειναι μονο η αρχη :wacko:

Για τις αναρχικες ομαδες δεν θεωρω οτι αλλαξε κατι, ο πολεμος αντι να γινεται στα πανεπιστημια θα γινεται σε καθε γωνια της πολης, αντε εβιβα :beer:

sergiosm
25/08/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Επελεξαν την ευκολη λυση φυσικα, αφου υπαρχουν "νομικα κολληματα" αποφασισαν να καταργησουν εναν θεσμο που εχει ιστορικη σημασια κ φυσικα λογικη βαση, εχετε υποψιν μονο οτι το "ασυλο ιδεων" ειναι μονο η αρχη :wacko:


οι "ιδέες" προστατεύονται από το Σύνταγμα.
Δεν χρειάζονται ένα κατασκεύασμα σαν το άσυλο, που τελικά τί προστάτευε;;;

Zid
25/08/2011, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "ιδέες" προστατεύονται από το Σύνταγμα.
Δεν χρειάζονται ένα κατασκεύασμα σαν το άσυλο, που τελικά τί προστάτευε;;;

Nαι ευτυχώς που υπάρχει το Συνταγμα ... ααα εχουμε και νόμους ... ναι αυτο που το βάζεις .

Καλά και απο δικαιοσύνη ... πςςςςςς ασε σου λεω.. τυφλα να έχει το Ταμ τουμ!!!

sovaros_user
25/08/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "ιδέες" προστατεύονται από το Σύνταγμα.
Δεν χρειάζονται ένα κατασκεύασμα σαν το άσυλο, που τελικά τί προστάτευε;;;

Μεσα στο πανεπιστημιο ο καθενας θα πρεπει να αισθανεται ασφαλης γιατι μονο ετσι θα μπορει να αναπτυξει ανεμποδιστα τις δημιουργικες αποψεις του.

Οι "δημιουργικες αποψεις" δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να συμβαδιζουν με το "συνταγμα", συνταγμα = παρελθον ή και παρον, οχι ομως μελλον :wave2:

sergiosm
25/08/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Nαι ευτυχώς που υπάρχει το Συνταγμα ... ααα εχουμε και νόμους ... ναι αυτο που το βάζεις .

Καλά και απο δικαιοσύνη ... πςςςςςς ασε σου λεω.. τυφλα να έχει το Ταμ τουμ!!!

ενώ το ... άσυλο ήταν αποτελεσματικότατό ε;;

προστάτευε τις "ιδέες", σωστά;;

μη λέμε ό,τι θέλουμε και μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

γιατί, έτσι όπως το πάμε, στο τέλος θα γυρίσουμε σε άλλες εποχές και τότε να δούμε αν θα μας αρέσει ...

makis206
25/08/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Μεσα στο πανεπιστημιο ο καθενας θα πρεπει να αισθανεται ασφαλης γιατι μονο ετσι θα μπορει να αναπτυξει ανεμποδιστα τις δημιουργικες αποψεις του.

Ασφαλής από ποιους;

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται κοπέλιαααα.... μπακαλίστικα κι ωραία, χωρίς πανεπιστημιακές ορολογίες και λοιπά τουμπερλέκια..

:beer:

gaz6
25/08/2011, 11:21
Και τη σύνταξη σου το σύνταγμα την προστατεύει. Μην ανησυχείς για τιποτα..

Johnny_Nik
25/08/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "ιδέες" προστατεύονται από το Σύνταγμα.
Δεν χρειάζονται ένα κατασκεύασμα σαν το άσυλο, που τελικά τί προστάτευε;;;

Η πιο σωστή κουβέντα δεν είναι το τί προστάτευε πραγματικά, αλλά το τί ήθελαν οι άλλοι να δούμε ότι προστάτευε. Αν άσυλο σημαίνει να χώνεται ο μετανάστης μέσα, ο ναρκομανής, ο έτσι ο αλλιώς παράνομος και να κάνει ότι γουστάρει τότε και εγώ είμαι υπέρ του να φύγει. Όμως όπως ειπώθηκε και πιο πάνω ήταν μια απλή απόφαση του πρύτανη ώστε να μην γίνουν έκτροπα με πάτημα το άσυλο. Γιατί τότε σιωπούσαν?

Μήπως απλά συνέφερε κάποιον/ους να καταργηθεί τελικά? Είμαι φοιτητής όπως είπα σχεδόν 4 χρόνια αλλά ακόμα δεν μου "δίδαξε" κανείς την έννοια του ασύλου. Μόνο ότι έβλεπα στα κανάλια (παρανομία). Είμαι σίγουρος όμως ότι δεν είναι (ήταν πλέον) έτσι.

ΥΓ: Ιδού η Ελληνική νοοτροπία σε όλο το μεγαλείο της. Οι παρατάξεις κάνουν τα μπάνια τους και προειδοποιούν με δυναμικές κινητοποιήσεις από Σεπτέμβρη... Δεν βαριέσαι ρε αδερφέ, γιατί να χαλάσουμε τις διακοπούλες μας τώρα? Έτσι κ αλλιώς οι σχολές είναι κλειστές προς το παρόν:beer: ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!!!

sovaros_user
25/08/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ασφαλής από ποιους;

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται κοπέλιαααα.... μπακαλίστικα κι ωραία, χωρίς πανεπιστημιακές ορολογίες και λοιπά τουμπερλέκια..

:beer:

διαβασε κ την δευτερη γραμμη... :)
Οι ιδεες, δεν πρεπει να δινουν λογαριασμο στην (νομιμη εστω) εξουσια, μπορει να ερχονται σε συγκρουση φυσικα, αυτη ειναι η ιδεα του "ασυλου" και εσυ πρωτιστως θα επρεπε να το καταλαβαινεις. :)

Zid
25/08/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ενώ το ... άσυλο ήταν αποτελεσματικότατό ε;;

προστάτευε τις "ιδέες", σωστά;;

μη λέμε ό,τι θέλουμε και μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

γιατί, έτσι όπως το πάμε, στο τέλος θα γυρίσουμε σε άλλες εποχές και τότε να δούμε αν θα μας αρέσει ...

To ασυλο ευτυχώς δε χρειάστηκε να προστατέψει ... τώρα αν κάποιοι το χρησιμοποιησαν σίγουρα έγινε και αυτο.. δε διαφωνώ..


Αλλα δε καταλαβαινω το λόγο να καταργηθεί επειδή δε μπορεί να περιφρουρήσει το πανεπιστήμιο το χώρο του και οι Πρυτάνεις απλά έχουν καβατζωσει θεσεις και δεν τους νοιάζει κάτι παραπέρα απο αυτο...

DAYMAN
25/08/2011, 11:31
Εν ετη 2011 ειναι ατοπο να συζητάει και να ασχολείται καποιος για το πανεπιστημιακό ασυλο.Το φρόνιμο ειναι να τον απασχολεί το ιδιο το πανεπιστήμιο,το επίπεδο και τα μεσα που τυχον διαθέτει οι προοπτικές μετα απο αυτο και οι πιθανότητες που εχει το πτυχίο στην ανεύρεση εργασιας.

byron
25/08/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Μεσα στο πανεπιστημιο ο καθενας θα πρεπει να αισθανεται ασφαλης γιατι μονο ετσι θα μπορει να αναπτυξει ανεμποδιστα τις δημιουργικες αποψεις του.



AXXAXX
XAXXAAAXAXAAAAXXXXAA
AXXAXAAAXXXAAAAXAXXAXAXXXXAAXAAXX

:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

Μανούλα τι διαβάζω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
25/08/2011, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Αλλα δε καταλαβαινω το λόγο να καταργηθεί επειδή δε μπορεί να περιφρουρήσει το πανεπιστήμιο το χώρο του και οι Πρυτάνεις απλά έχουν καβατζωσει θεσεις και δεν τους νοιάζει κάτι παραπέρα απο αυτο...

έπρεπε να καταργηθεί:
α) γιατί στην ουσία δεν προσέφερε τίποτα
β) γιατί δημιουργούσε τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που υποτίθεται ότι προστάτευε.

Και μόνο το γεγονός ότι πανεπιστημιακοί χώροι καταλαμβάνονταν κατά το δοκούν αρκεί ...

makis206
25/08/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
διαβασε κ την δευτερη γραμμη... :)
Οι ιδεες, δεν πρεπει να δινουν λογαριασμο στην (νομιμη εστω) εξουσια, μπορει να ερχονται σε συγκρουση φυσικα, αυτη ειναι η ιδεα του "ασυλου" και εσυ πρωτιστως θα επρεπε να το καταλαβαινεις. :)

Εγώ ειδικά; Εγώ ξύλο αγράμματο τούβλο απελέκητο, κάπως έτσι τέλος πάντων..:hypnotize :lol:

Εγώ ότι έμαθα μέχρι το λύκειο, μετά ανάλαβαν τα χέρια κι η ίδια η ζωή. Όχι δεν το παίζω Καίλας, καλά πέρασα και το παραδέχομαι, απλώς βλέπω τα πράγματα λίγο πιο απλά κι αυτό θέλω με μπακαλίστικο -γι'ακόμα μια φορά- τρόπο να κάνω νοητό.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως θα μπορούσε αυτή η "εξουσία" να επέμβει στις "ιδέες" με την κατάργηση του ασύλου, ίσως κάτι να διαφεύγει στο τούβλο.. το οποίο τούβλο μέχρι στιγμής βλέπει αυτά που προανάφερε ο Johnny_Nik περί μεταναστών, ναρκομανών και λοιπών διαμαντιών της κοινωνίας τούτης, όχι απαραίτητα με το κουστούμι του ξεσπιτωμένου..:winka:

Βλέπω ότι οι "ιδέες" (οι ιδέες που εννοούμε κι οι δυο τέλος πάντων) μπορούν να προστατευτούν, ίσως νά'μαι και λάθος και να μου διαφεύγουν πράγματα αλλά είπαμε, τούβλο..

:beer:

sovaros_user
25/08/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως θα μπορούσε αυτή η "εξουσία" να επέμβει στις "ιδέες"


Κατι διαφευγει οντως, θα μπορουσε να επεμβει με ενα τανκς. :wave2:

makis206
25/08/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κατι διαφευγει οντως, θα μπορουσε να επεμβει με ενα τανκς. :wave2:

Το "τανκς" μάλλον θα έπρεπε να είχε ήδη μπει μέσα να καθαρίσει μια άλλη βρωμιά, χρόνια τώρα παλίκαρε.. αν το/τα (αφού πιάσαμε τον πλυθηντικό στα άρματα) φοβόμαστε στην "καθαριότητα"..



:beer:

sovaros_user
25/08/2011, 11:53
Αλλα αν θελεις να το δουμε ποιο μπακαλιστικα, και το ασυλο της οικιας αν καταργουσαμε, παλι περισσοτερους ναρκομανεις θα πιαναμε, περισσοτερες παρανομιες πασης φυσεως που τελουνται στην οικια με ανταλαγμα ο καθε μπατσος να μπορει να μπει στο σπιτι σου οποιαδηποτε στιγμη.

"Αυτος που θυσιαζει την ελευθερια, για την ασφαλεια, δεν αξιζει τιποτα απο τα δυο"

makis206
25/08/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αλλα αν θελεις να το δουμε ποιο μπακαλιστικα, και το ασυλο της οικιας αν καταργουσαμε, παλι περισσοτερους ναρκομανεις θα πιαναμε, περισσοτερες παρανομιες πασης φυσεως που τελουνται στην οικια με ανταλαγμα ο καθε μπατσος να μπορει να μπει στο σπιτι σου οποιαδηποτε στιγμη.
"Αυτος που θυσιαζει την ελευθερια, για την ασφαλεια, δεν αξιζει τιποτα απο τα δυο"

Τι σχέση έχει το που τρώω, που κοιμάμαι, που μαλακίζομαι, με το που διδάσκομαι, που ανοίγω τους ορίζοντες που κρύβω στο κεφάλι μου, που καταθέτω τέλος πάντων αυτά που πλάθουν τα εσώψυχά μου;

Ίδιο το σώμα, ίδιο το πνεύμα;


(μέχρι εδώ φτάνω, μετά καταθέτω φίλε :lol: )

:beer:

byron
25/08/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
"Αυτος που θυσιαζει την ελευθερια, για την ασφαλεια, δεν αξιζει τιποτα απο τα δυο"

Ώραία τα λες τα τσιτάτα και είναι και πιασάρικα :lol:.....πάνε και κουτί με την υπογραφή σου. :lol:

Johnny_Nik
25/08/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τι σχέση έχει το που τρώω, που κοιμάμαι, που μαλακίζομαι, με το που διδάσκομαι, που ανοίγω τους ορίζοντες που κρύβω στο κεφάλι μου, που καταθέτω τέλος πάντων αυτά που πλάθουν τα εσώψυχά μου;

Ίδιο το σώμα, ίδιο το πνεύμα;


(μέχρι εδώ φτάνω, μετά καταθέτω φίλε :lol: )

:beer:

Σε μια θεωρία συνομοσίας που κατα καιρούς συναντάω. Θα είναι το επόμενο βήμα.... Κατάργηση ιδιωτικής ζωής, ιδιοκτησίας και πάει λέγοντας... (προς θεού δεν ασπάζομαι τέτοιες θεωρίες απλά την αναφέρω)

sovaros_user
25/08/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τι σχέση έχει το που τρώω, που κοιμάμαι, που μαλακίζομαι, με το που διδάσκομαι, [...]

:beer:

Και που μπορεις να κανεις τις μεγαλυτερες παρανομιες γιατι ξερεις οτι υπαρχει το ασυλο της οικιας...

Εφ οσον η παταξη της παρανομιας ειναι το 1ο κ μετα ερχεται η ελευθερια σου, τοτε το ασυλο θα πρεπει να μην υπαρχει πουθενα !

Τελος παντων, τα βλεπουμε διαφορετικα, ας αφησουμε τα παιδια να τα πουνε με την ησυχια τους :wave2:

sovaros_user
25/08/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ώραία τα λες τα τσιτάτα και είναι και πιασάρικα :lol:.....πάνε και κουτί με την υπογραφή σου. :lol:

Αχ Βυρων, Αχ Βυρων... Αυτην την υπογραφη μου την θυμαστε οταν αρχισουν τα δυσκολα, κατσε βρε στα 45 σου να διαβασεις τι λεμε, μπορει στο τσιπουραδικο να το παιζεις μαγκας με αυτα που μαθαινεις εδω.. ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑ :lol:

TheFace
25/08/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
οι "ιδέες" προστατεύονται από το Σύνταγμα.
Δεν χρειάζονται ένα κατασκεύασμα σαν το άσυλο, που τελικά τί προστάτευε;;;

Εκτος απο το Συνταγμα, προστατευονται επισης απο την Πανορμου, Αμπελοκηπους, Δουκισσης Πλακεντιας... :rolleyes:

Τα λετε και τα πιστευετε αραγε ολα αυτα ή τα λετε γιατι πρεπει να τα πειτε, ρε γαμωτο... :sick:

MG-KTiNoS
25/08/2011, 12:12
Δεν θα πω πολλά απλά και επιγραμματικά

Είναι πάγια τακτική στην Ελλάδα πριν ξεπουλήσουμε κάτι να το εξευτελίζουμε.
Έτσι και η τιμή θα είναι καλλίτερη για τον αγοραστή και όλο και κάτι θα υπάρξει και για μας…
(έκφραση γνωστού πολιτικού)

Το Ελληνικό κράτος δεν ήθελε ποτέ εκπαίδευση.
Ούτε παιδικό σταθμό, ούτε δημοτικό, ούτε λύκειο, ούτε τεχνική σχολή, ούτε παν/μιο, ούτε τίποτα.
Γιατί αν ήθελε θα είχε.
Το γιατί μας θέλουν αμόρφωτους το βλέπουμε τώρα καθαρά έτσι?
(και είμαστε αμόρφωτοι)

Ήθελε αλλαγές το σύστημα?
Γκαζμαδιές ήθελε…
Όχι αλλαγές!

Θα γίνει καλλίτερο τώρα?
Τρελός παπάς σε βάφτισε.
Και μεγάλο ρουσφέτι θα πέφτει που τα κόμματα το χρειάζονται επειγόντως και δουλειά δε θα γίνει.

Κάποτε, κάπου αλλού είχε τεθεί το ερώτημα…
Αν η ιατρική σχολή χρηματοδοτείται από φαρμακευτικές εταιρίες, υπάρχει περίπτωση να «ανακαλύψει» κάποια άλλη θεραπεία που δεν έχει σχέση με φάρμακα?

Ψάξτε στα βιβλιάρια των ασθενών και θα καταλάβετε τι λέω
Ούτε φυσιοθεραπείες θα βρείτε
Ούτε ψυχανάλυση
Ούτε διατροφικές συμβουλές
Θα βρείτε όμως τόνους αντιφλεγμονώδη, αντικαταθλιπτικά και φάρμακα για το στομάχι.
Για αυτά μιλάμε και όχι για άσυλο που δεν ξέρουμε καν τι είναι !

MitsosNaked
25/08/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κατι διαφευγει οντως, θα μπορουσε να επεμβει με ενα τανκς. :wave2:

Η εξουσία που θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει 'τανκ' για να παρέμβει σε ιδέες, δέν εμποδίζεται/βλέπει/νοιάζεται απο κανένα άσυλο ακόμα και άν αυτό υπάρχει.

MG-KTiNoS
25/08/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Όσο υπάρχει ακόμα θα πώ γιατί το Πανεπιστήμιο καταρρέει και γιατί θεωρώ ότι όντως είναι κακό.

Μέσα στο νομοσχέδιο περιλαμβάνονται περικοπές που αφορούν, σίτηση, στέγαση, συγγράμματα. Επίσης μετά από τις διορθώσεις οι ίδιοι καθηγητές θα είναι στις ίδιες θέσεις με τα ίδια μυαλά.

Άρα: ο ίδιος καθηγητής θα σε κόβει γιατί γουστάρει, θα καθυστερεί τις σπουδές σου και σε συνδυασμό με το όριο φοίτησης που πλέον είναι 6 χρόνια θα σε σουτάρει γιατί απλά δεν γουστάρει τη φάτσα σου.

Δεν θεωρώ ότι τώρα λειτουργούν τα Πανεπιστήμια άψογα αλλά επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσουν σωστά μετά από το νομοσχέδιο. Το βάρος πλέον πάει στους φοιτητές και στους γονείς τους και αναφέρομαι κυρίως στο οικονομικό. Προσωπικά αναγκάζομαι να δουλέυω έξω γιατί οι δικοί μου ΔΕΝ έχουν χρήματα να μου μοιράζουν για να σπουδάζω. Αυτό δυστυχώς με κάνει να μένω πίσω σε μερικά μαθήματα. Εν γνώση μου αλλά πείτε μου τι καλύτερη λύση έχετε εσείς για μια τέτοια κατάσταση. Έχω να πληρώσω το νοίκι μου, τη βενζίνη μου, τα εισητήρια μου και όχι δεν τρέχω στα κλαμπ και στα μπαρ ή στις καφετέρειες να κωλοβαράω. (μήπως τελικά αποτελώ εξαίρεση? Και πάλι με θίγει όμως η ρύθμιση αυτή).


Ξέρω ότι κάποιοι θα εμφανιστούν να υπερασπιστούν τους καθηγητές και να υποστηρίξουν ότι λάθος είμαι εγώ αφού θα έπρεπε να σπουδάζω και όχι να δουλεύω, η αφού δεν έχω να τα μαζέψω και να πάω να βόσκω πρόβατα σε κανένα βουνο. Δυστυχώς όμως τα 4 χρόνια που κοντεύω πλεόν στη Σχολή έχω δεί πόση σαπίλα υπάρχει.

Φέτος έγινε απόπειρα να μας διακοπεί η σίτηση, πράγμα το οποίο προφανώς τελικά θα γίνει, ενώ την ίδια ώρα εγκρίθηκε εξοπλισμός αξίας 50.000 ευρώ ο οποίος παρέμεινε αχρησιμοποίητος γιατί τελικά δεν χρειαζόταν. Την ίδια επίσης χρονιά μπήκε ψευδοροφή σε όλα τα κτίρια καθώς και ψευτουπόστεγα και ταμπέλες για ομορφιά! Τοποθετήθηκαν ανελκυστήρες για άτομα με ειδικές ανάγκες και παραμένουν κλειδωμένοι ακόμα και γι αυτά τα άτομα!!!! Και φυσικά 4 χρόνια στη σχολή και 3η φορά ανακαίνηση στις τουαλέτες (αλλά χαρτί δεν υπάρχει γι αυτό σκουπιστείτε με την μπλούζα σας). Εδώ ο κόσμος χάνεται και η σχολή καλλωπίζεται δηλαδή. Ο ίδιος ο πρόεδρος έχει διορίσει τους μισούς και πλέον συγγενείς του (χαρακτηριστική η διαφήμιση με το Γιώργο που φώναξε ο άλλος στο γήπεδο και μέτραγε κεφάλια) και κατηγορεί για όλα τα κακά της μοίρας του τους φοιτητές.

ΌΜΩΣ: Λεφτά για σίτηση δεν υπάρχουν (Να Κοπεί), Λεφτά για στέγαση δεν υπάρχουν (Κόπηκε μιας και οι εστίες που διαχειριζόταν η σχολή μας έχουν κλείσει), λεφτά για συγγράματα δεν υπάρχουν (Πληρώστε και αγοράστε).

Οι παρατάξεις για μένα ήταν μεγάλη πληγή και καλύτερα να πάρουν πόδι, αλλά σίγουρα η νοοτροπία δεν θα αλλάξει. Ο έχων βύσμα περνάει, ο μη έχων καλά να πάθει... Απορώ όμως πως δεν έχουν αντιδράσει ακόμα.

Σκέφτομαι όμως και το άλλο, όπως με όλες τις αλλαγές θα πούν κάποιοι: "Δεν βαριέσαι, μπορούσε να είναι και χειρότερα, συνεχίζουμε με ότι έχουμε..." and life goes on, είτε έτσι είτε αλλιώς. Μακάρι να διαμαρτύρομαι (μόνος μου φωνάζω) άδικα και σαν άλλη ουτοπία την πρώτη Σεπτέμβρη να μπούμε σε μια τέλεια καθ όλα σχολή, οργανωμένη, λειτουργική, που θα προσφέρει αξιοπρεπείς σπουδές και μάλιστα ανώτερου επιπέδου από ότι προσέφερε τώρα... (ακόμη και τώρα που τα γράφω συνεχίζω να το θεωρώ ΑΔΥΝΑΤΟ)

Φίλε μου καλέ…
Σου εύχομαι από το βάθος της καρδιάς μου καλή τύχη.
Μην τα παρατήσεις ποτέ και μην γίνεις σαν κι αυτούς.
Στο τέλος θα δικαιωθείς
Μπορεί όχι από το σύστημα, αλλά από τους καλούς ανθρώπους σίγουρα.

Είναι δύσκολο να βγεις απ το κοπάδι αλλά αξίζει

:a021:

SVX
25/08/2011, 12:18
το μοναδικο ασυλο ειναι εκει κατω.... στα Ζωνιανα... :smokin:

irinia
25/08/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Χθές μόλις υπερψηφίστηκε τελικά το νομοσχέδιο για την Παιδεία. Μέσα σε αυτό και η κατάργηση του ασύλου. Αλλού διάβασα ότι είναι πλήρης, αλλού λένε ότι απλά αλλάζει και συνεχίζει να υφίσταται κλπ κλπ.

Πολλές σχολές ακούγεται ότι θα ξεκινήσουν κανονικά όπως κάθε χρόνο για τα μαθήματα (τώρα καλό ή κακό θα το κρίνει ο κάθε φοιτητής ξεχωριστά). Από άλλες δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση. Δεν είναι όμως τραγικό το ότι ακόμη δεν υπάρχει καμία αντίδραση??

edit: Αλλαξα τον τίτλο γιατί ο θεσμός πανεπιστήμιο είναι που θίγεται γενικότερα και όχι μόνο το άσυλο.





ΑΝ ΤΟ 2011.............ΑΣΥΛΟ





Θεωρείται τό μάζεμα,όλων τών περιθωριακών,
τών πρεζονιών,τών κλεφτρονιών,τών παράνομων
άλλοδαπών κ.λ.π...κ.λ.π....
στό χώρο τού Πανεπιστημίου,όπου είδαμε νά μαζεύονται
καί νά καταστρέφουν τά πάντα μέσα καί έξω άπό αύτό
Ε...........ΤΟΤΕ

ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΤΟ ΑΣΥΛΟ....!!



Άν κάποτε τό Πανεπιστήμιο ύπήρξε χώρος άντίστασης
πολιτικής καί κοινωνικής ένάντια σέ χούντες καί στόν
χωροφύλακα τού 60-70 τότε ναί τόχαμε άνάγκη...!!
Όταν όμως τώρα ή πρυτανεία είναι ΑΝΙΚΑΝΗ νά διαφυλάξει
τόν χώρο της πού γεμίζει άπό όλων τών είδών τά ρεμάλια
άκόμα καί μέ μεταμφιεσμένους ρουφιάνους μέ πιστόλια
πού έχουν φάει πολύ ξύλο κατά καιρούς,
τότε πιό άσυλο καί μαλακίες....
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...??

Τό νά ρημάζει τό πανεπιστήμιο καί νά καταστρέφονται
τά πάντα στό όνομα τού Μάρξ καί τού Μπακούνιν...??
ΔΗΘΕΝ...??


Μιά κοινωνία πού είναι άνίκανη νά προστατεύσει τήν
πνευματική της κληρονομιά είτε έντέχνως
καί έπίτηδες,είτε άπό πλήρη άνικανότητα έφαρμογής
τής Δημοκρατίας στό όνομα τής άσυδοσίας........
ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΡΜΟΖΕΙ....!!



ΝΑΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΠΑΤΣΟΥΣ...........ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ...!!


Τό χάσαμε λοιπόν τό κορμί πατριώτη......
Όπως χάσαμε καί τόσα άλλα....
Καί πούσαι άκόμα.....
Έπεται συνέχεια.
SEX...... ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ....!!
Τό μόνο πού δέν ξέρω είναι τό πότε........
θά γίνουμε....
ΑΙΓΥΠΤΟΣ.........ΣΥΡΙΑ..........ΛΙΒΥΗ κ.λ.π...









:wave2:

sovaros_user
25/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Η εξουσία που θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσει 'τανκ' για να παρέμβει σε ιδέες, δέν εμποδίζεται/βλέπει/νοιάζεται απο κανένα άσυλο ακόμα και άν αυτό υπάρχει.

Κανεις λαθος, (ασχετως ισως με το θεμα μας) ακομα και ο "μεγαλος εθναρχης πατριωτης" Παπαδο.. (αφου για αυτον λες) δεν τολμουσε να αγγιξει προσωπα - θεσμους που ειχαν ιστορικη σημασια για τον κοσμο..

:wave2:

byron
25/08/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Αχ Βυρων, Αχ Βυρων... Αυτην την υπογραφη μου την θυμαστε οταν αρχισουν τα δυσκολα, κατσε βρε στα 45 σου να διαβασεις τι λεμε, μπορει στο τσιπουραδικο να το παιζεις μαγκας με αυτα που μαθαινεις εδω.. ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑ :lol:

Μάγκας? moi?
Ευτυχώς την τρικυμία εν κρανίω την έβγαλα στα μηχανάκια και όχι στα forum να το παίζω comandate Markos. :lol:

Ωραίες είναι οι αρχιδοζαλίστρες θεωρίες,το viva la liberta πνεύμα, αυτό το "αφήστε τα ψώνια και πιάστε τα καδρόνια" που βγάζεις στα ποστάκια σου......αλλά πως να στο πω..... βρώμισε ρε παιδί μου....μείνε λίγο στο θέμα.

Θα σας μπουν στα σπίτια να σας βιάσουν οι μπάτσοι, το ελεύθερο πνεύμα χρειάζεται άσυλο για να ανθίσει, το 1984 είναι κοντά, θα σας βάλουν bar code στο λαιμό για να σας ελέγχουν, όχι στο internet το θεριό και άλλες φίφες. Ούτε στο Tea Party τέτοια καταστροφολογία :lol:


Τί άλλα? Σπίτι όλα καλά? :alien:

byron
25/08/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κανεις λαθος, (ασχετως ισως με το θεμα μας) ακομα και ο "μεγαλος εθναρχης πατριωτης" Παπαδο.. (αφου για αυτον λες) δεν τολμουσε να αγγιξει προσωπα - θεσμους που ειχαν ιστορικη σημασια για τον κοσμο..

:wave2:


Δίνεις ρεσιτάλ καρότου σήμερα :lol:

Για πε, για πε....ποια πρόσωπα που είχαν ιστορική (sic) σημασία για τον κόσμο δεν τόλμησε να αγγίξει ο Παπαδό*...?



*Μήπως εννοείς αυτόν με τα μπισκότα? :look:

fantacid
25/08/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
[b]
Ρε...δεν μπορεις να ζήσεις χωρις αυτα τα thread.
:wave2:

true!!!
:D

catmaster
25/08/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Δίνεις ρεσιτάλ καρότου σήμερα :lol:

Για πε, για πε....ποια πρόσωπα που είχαν ιστορική (sic) σημασία για τον κόσμο δεν τόλμησε να αγγίξει ο Παπαδό*...?



*Μήπως εννοείς αυτόν με τα μπισκότα? :look:

τον Καζαντζίδη νομίζω ...


α και τον Βοσκόπουλο ...

το χω ;; :D :D

byron
25/08/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
τον Καζαντζίδη νομίζω ...


α και τον Βοσκόπουλο ...

το χω ;; :D :D

Πάσο...:a35:

LsKostas
25/08/2011, 13:11
Ποναγε το χέρι και τελικά έκοψαν το χερι...


Δεν καταργήθηκαν οι κομματικές οργανώσεις , καταργήθηκε το άσυλο


Δεν καταργήθηκαν τα κακώς κέιμενα των ΑΕΙ-ΤΕΙ , έφεραν τους ιδίωτες τελικά μέσα να επιβαλουν την τάξη...



Ουτε και οι αποψεις εδω πέρα μέσα δεν με παραξενευουν πλεον

Συντηρητικές , υπερ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και βεβαια κουβέντα για το ότι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ -ΛΑΟΣ συμφωνησαν σε ΟΛΑ.


Το μονο ασυλο που πρεπει να "πολτοποιηθει" ειναι το βουλευτικο.

Αργα η γρηγορα ολοι θα αναγκαστειτε να παρετε θεση και να μην κρινεται επιφανειακα
το θεμα του ασυλου , των Πανεπιστημιων και φυσικα της ιδιωτικης πρωτοβουλιας που τοσο

εχετε υοθετησει. Λεγεται ΠΕΙΝΑ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ αλλα τοτε θα ειναι αργα , θα τα εχετε χασει ολα παλικαρια ...

MG-KTiNoS
25/08/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κανεις λαθος, (ασχετως ισως με το θεμα μας) ακομα και ο "μεγαλος εθναρχης πατριωτης" Παπαδο.. (αφου για αυτον λες) δεν τολμουσε να αγγιξει προσωπα - θεσμους που ειχαν ιστορικη σημασια για τον κοσμο..

:wave2:


Ε ναι τον Παναγούλη τον έφαγαν… μετά !


1η Μαίου του 76

(για την ιστορία)

MG-KTiNoS
25/08/2011, 13:14
Το μονο ασυλο που πρεπει να "πολτοποιηθει" ειναι το βουλευτικο.

Λες να κάνουν και χαρακίρι ????

:rotflmao:

ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ !

:sun:

Johnny_Nik
25/08/2011, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ποναγε το χέρι και τελικά έκοψαν το χερι...


Δεν καταργήθηκαν οι κομματικές οργανώσεις , καταργήθηκε το άσυλο


Δεν καταργήθηκαν τα κακώς κέιμενα των ΑΕΙ-ΤΕΙ , έφεραν τους ιδίωτες τελικά μέσα να επιβαλουν την τάξη...



Οι ιδιώτες ήταν πάντα μέσα (βλέπε κυλικεία, σίτηση, και άλλες παροχές, αλλά και εξοπλισμούς). ΄Μόνο που τώρα είναι επίσημοι "μέτοχοι" και θα κοιτάξουν να βγάλουν κέρδος από αυτό. Με ότι συνεπάγεται τελικά για το μέσο φοιτητή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas

Το μονο ασυλο που πρεπει να "πολτοποιηθει" ειναι το βουλευτικο.

Αργα η γρηγορα ολοι θα αναγκαστειτε να παρετε θεση και να μην κρινεται επιφανειακα
το θεμα του ασυλου , των Πανεπιστημιων και φυσικα της ιδιωτικης πρωτοβουλιας που τοσο

εχετε υοθετησει. Λεγεται ΠΕΙΝΑ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ αλλα τοτε θα ειναι αργα , θα τα εχετε χασει ολα παλικαρια ... [/B]

Οι λίστες δείχνουν τους Έλληνες τους δεύτερους πιο χαρούμενους στον κόσμο παρά την κρίση (αλήθεια δεν είδα ποιοί ήταν οι πρώτοι). Μας τον βάζουν ασάλιωτο και εμείς χαιρόμαστε! Αναρωτήθηκε κανείς γιατί οι καφετέρειες είναι ακόμα γεμάτες? Γιατί ο "μέσος" φοιτητής που έρχεται στη σχολή μου μπορεί να έχει και Mercedes C200 ή μηχανάκια με 14.000 και πάνω? Όσο υπάρχει κάτι να απασχολείται "το πρόβατο" (TV, γκόμενες, κλαμπάκια, μπουζούκια, καφεδάκια, μπανάκια, διακοπούλες, smartphones και άλλα καλούδια) ποιός ο λόγος να κάνει κάτι? Δυστυχώς προς το παρόν θίγεται η μειοψηφία (στην οποία ανήκω αλλά το παλεύω) και δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει αυτό το πράγμα.

Φανταστείτε ότι οι γονείς μου τσόνταραν να πάρω ένα αυτοκίνητο 1200 κυβικά για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο από τις μηχανές που καβαλάω και τελικά κατέληξε το κράτος να μου ζητάει 300 ευρώ τεκμαρτό φόρο !!! Μακάρι να καταφέρω να τελειώσω σύντομα να σηκωθώ να φύγω από αυτή τη χώρα που κατάντησε μπανανία γιατί πραγματικά η ζωή εδώ για μένα (και δεν ξέρω για πόσους άλλους) έχει καταντήσει πολύ ψυχοφθόρα...

pilotos_xtreme
25/08/2011, 15:17
για αυτους εδω μεσα που το βλεπουν σαν μια καλη κινηση ολο το νομο πλαισιο , μακαρι να βγειτε αληθινοι, ΑΛΛΑ δε το βλεπω.

οταν σε λιγο θα μας αρχισουν να μας χρεωνουν τα βιβλια μας ,που το καθενα παιζει να κανει και 50αρικακι , οταν θα πληρωνουμε τη θεση στα εργαστηρια (τωρα πληρωνουμε μονο οτι σπασουμε λολ) και οταν θα τελειωνεις με τα μαθηματα και θα πας να φυγεις και θα σου λεει ο μπατσος , εξακριβωση μεγαλε, τοτε μαλλον θα εχετε κανει μεγαλο λαθος.

γιατι να μη καταργηθει το βουλευτικο ασυλο και να καταργηθει το πανεπιστημιακο? και εδω οποιος απαντησει θελω τεκμηριωμενες απαντησεις και οχι λογια του αερα

γιατι να μη καταργηθουν τα βρωμερα κομματα ενδοπανεπιστημιακα? γιατι φυσικα και δε τους συμφερει που δε θα μαζευουν πια τσιρακια.

και για να καταλαβω, ξυπνησε ξαφνικα μια μερα ενας φασιστας απο κει μεσα (ακα βουλη) και ειπε, α ωραια τοσα χρονια ασυλο το βαρεθηκαμε κατσε (δημοκρατικα παντα ε?) να ψηφισω κανα νομο να το καταργησουμε? δε νομιζω. κατι θα παιζει απο πισω. δημοκρατικα παντα

ενα μεγαλο βημα για το παρακρατος μπροστα, ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ για τους υπολοιπους πισω

pilotos_xtreme
25/08/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Μακάρι να καταφέρω να τελειώσω σύντομα να σηκωθώ να φύγω από αυτή τη χώρα που κατάντησε μπανανία γιατί πραγματικά η ζωή εδώ για μένα (και δεν ξέρω για πόσους άλλους) έχει καταντήσει πολύ ψυχοφθόρα...


και γω αυτο περιμενω φιλε ,για ακριβως τον ιδιο λογο που εγραψες.
και πιστεψε με ,δεν ειμαστε οι μοναδικοι....

Aggelos_SV
25/08/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme


γιατι να μη καταργηθουν τα βρωμερα κομματα ενδοπανεπιστημιακα? γιατι φυσικα και δε τους συμφερει που δε θα μαζευουν πια τσιρακια.




Άλλη μια μπουρδελοσυζήτηση...μπλα μπλα μπλα.....

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με εσένα αγαπητέ νομπελίστα,απλά παραθέτω τα γραφόμενά σου για να κάνω ένα μικρό σχολιάκι

Για τα γαμωκόμματα (και μιλάω για ΟΛΑ τους) που πρέπει οπωσδήποτε με κάποιον τρόπο να καταργηθούν,δεν πρόκειται να βγει κανείς πολιτικός από την "μεγάλη κατηγορία" και να πει καταργούμε το εκκολαπτήριο ψηφοφόρων μας..

Τις παρατάξεις θα τις καταργήσουν οι φοιτητές οι ίδιοι γυρίζοντάς τους την πλάτη και ρίχνοντας τους μούτζα και με τα 2 χέρια..

ΑΛΛΑ...ταυτόχρονα θα πρέπει να γυρίσουν την πλάτη στις γαμάτες σημειώσεις που πρέπει να πάρουν από τον εκάστωτε "ενοματάρχη" , στα παρτάκια και στις εκδρομές σε Μύκονο και Αράχωβα,στις καταληψούλες για να χάσουμε το μάθημα του τάδε καθηγητή που είναι "μαλάκας" και λοιπές "αγωνιστικές παροχές"

Όλα αυτά για να γίνουν απαιτούν υπόβαθρο παιδείας από την οικογένεια πρωτίστως
Εγώ προσωπικά ελπίδα δεν βλέπω σε αυτή την κατεύθυνση.Και παρότι μεγάλο κομμάτι της σύγχρονης πιτσιρικαρίας είναι αρκετά ποιοτικό και ελπιδοφόρο η βαθιά ριζωμένη αντίληψη των πραγμάτων στην κοινωνία μας δεν αφήνει τα παιδιά αυτά να κάνουν τη διαφορά.

...αν ανακατέψεις ένα κουβά μέλι με ένα κουβά σκατά, στο τέλος σκατά θα έχεις κι όχι μέλι...


:wave2:

irinia
25/08/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Οι ιδιώτες ήταν πάντα μέσα (βλέπε κυλικεία, σίτηση, και άλλες παροχές, αλλά και εξοπλισμούς). ΄Μόνο που τώρα είναι επίσημοι "μέτοχοι" και θα κοιτάξουν να βγάλουν κέρδος από αυτό. Με ότι συνεπάγεται τελικά για το μέσο φοιτητή.



Οι λίστες δείχνουν τους Έλληνες τους δεύτερους πιο χαρούμενους στον κόσμο παρά την κρίση (αλήθεια δεν είδα ποιοί ήταν οι πρώτοι). Μας τον βάζουν ασάλιωτο και εμείς χαιρόμαστε! Αναρωτήθηκε κανείς γιατί οι καφετέρειες είναι ακόμα γεμάτες? Γιατί ο "μέσος" φοιτητής που έρχεται στη σχολή μου μπορεί να έχει και Mercedes C200 ή μηχανάκια με 14.000 και πάνω? Όσο υπάρχει κάτι να απασχολείται "το πρόβατο" (TV, γκόμενες, κλαμπάκια, μπουζούκια, καφεδάκια, μπανάκια, διακοπούλες, smartphones και άλλα καλούδια) ποιός ο λόγος να κάνει κάτι? Δυστυχώς προς το παρόν θίγεται η μειοψηφία (στην οποία ανήκω αλλά το παλεύω) και δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει αυτό το πράγμα.

Φανταστείτε ότι οι γονείς μου τσόνταραν να πάρω ένα αυτοκίνητο 1200 κυβικά για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο από τις μηχανές που καβαλάω και τελικά κατέληξε το κράτος να μου ζητάει 300 ευρώ τεκμαρτό φόρο !!! Μακάρι να καταφέρω να τελειώσω σύντομα να σηκωθώ να φύγω από αυτή τη χώρα που κατάντησε μπανανία γιατί πραγματικά η ζωή εδώ για μένα (και δεν ξέρω για πόσους άλλους) έχει καταντήσει πολύ ψυχοφθόρα...





ΑΝ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ..........ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ



Τσοντάρετε νά πάρω αύτοκίνητο,καί παραπονιόμουν ότι δέ μού φτάνουν
γιά βενζίνη........
ΘΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....!!
Θέλω νά πώ ότι ναί μέν άλλαξε ή ζωή μας πρός τό καλύτερο,άλλά
δέν είναι όλα δεδομένα...
Δέν μπορεί γιά παράδειγμα ένας φοιτητής πού χρειάζεται 400-500 τό μήνα
καί άν είναι μακρυά άπό τό σπίτι καί 1000 νά θεωρεί δεδομένο
τό αύτοκινητάκι ,τή βενζίνα κ.λ.π....
Αύτά πού είπες παραπάνω βλέπουν καί συνεχίζουν νά μας πηδάνε βλέποντας
ότι ύπάρχει άκόμα λίπος πολύ...!!
Όταν τά καφέ θά άρχίσουν νά άδειάζουν,όταν τά μπαράκια τά Σαββατοκύριακα
δέ θά άναστενάζουν,όταν θά σταματήσει νάναι ή νύχτα μέρα,
όταν θά πιάσετε τή μπατανόβουρτσα πού τήν έχουν οί άλλοδαποί έδώ
καί καμμιά 15αριά χρόνια..........
ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ SEX....!!
Mέχρι τότε καί όσο θά μαζεύεστε στίς πλατείες μέ τά Λακόστ καί τά
Yves Saint Laurent,..........
αύτοί θά άναφωνούν ...........
ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ.....!!!
Οσο γιά τό έξω..??
Δέ θά βρείτε έναν κόσμο άγγελικά πλασμένο,
άν έχετε κώλο νά δουλέψετε.........ΤΡΑΒΑΤΕ..........άλλιώς σάς βλέπω γρήγορα πίσω.

irinia
25/08/2011, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Άλλη μια μπουρδελοσυζήτηση...μπλα μπλα μπλα.....

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με εσένα αγαπητέ νομπελίστα,απλά παραθέτω τα γραφόμενά σου για να κάνω ένα μικρό σχολιάκι

Για τα γαμωκόμματα (και μιλάω για ΟΛΑ τους) που πρέπει οπωσδήποτε με κάποιον τρόπο να καταργηθούν,δεν πρόκειται να βγει κανείς πολιτικός από την "μεγάλη κατηγορία" και να πει καταργούμε το εκκολαπτήριο ψηφοφόρων μας..

Τις παρατάξεις θα τις καταργήσουν οι φοιτητές οι ίδιοι γυρίζοντάς τους την πλάτη και ρίχνοντας τους μούτζα και με τα 2 χέρια..

ΑΛΛΑ...ταυτόχρονα θα πρέπει να γυρίσουν την πλάτη στις γαμάτες σημειώσεις που πρέπει να πάρουν από τον εκάστωτε "ενοματάρχη" , στα παρτάκια και στις εκδρομές σε Μύκονο και Αράχωβα,στις καταληψούλες για να χάσουμε το μάθημα του τάδε καθηγητή που είναι "μαλάκας" και λοιπές "αγωνιστικές παροχές"

Όλα αυτά για να γίνουν απαιτούν υπόβαθρο παιδείας από την οικογένεια πρωτίστως
Εγώ προσωπικά ελπίδα δεν βλέπω σε αυτή την κατεύθυνση.Και παρότι μεγάλο κομμάτι της σύγχρονης πιτσιρικαρίας είναι αρκετά ποιοτικό και ελπιδοφόρο η βαθιά ριζωμένη αντίληψη των πραγμάτων στην κοινωνία μας δεν αφήνει τα παιδιά αυτά να κάνουν τη διαφορά.

...αν ανακατέψεις ένα κουβά μέλι με ένα κουβά σκατά, στο τέλος σκατά θα έχεις κι όχι μέλι...


:wave2:










ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΤΑ.............




Μπράβο έκεί είναι όλη ή ούσία.






:wave2:

Johnny_Nik
25/08/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΑΝ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ..........ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ



Τσοντάρετε νά πάρω αύτοκίνητο,καί παραπονιόμουν ότι δέ μού φτάνουν
γιά βενζίνη........
ΘΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ....!!
Θέλω νά πώ ότι ναί μέν άλλαξε ή ζωή μας πρός τό καλύτερο,άλλά
δέν είναι όλα δεδομένα...
Δέν μπορεί γιά παράδειγμα ένας φοιτητής πού χρειάζεται 400-500 τό μήνα
καί άν είναι μακρυά άπό τό σπίτι καί 1000 νά θεωρεί δεδομένο
τό αύτοκινητάκι ,τή βενζίνα κ.λ.π....
Αύτά πού είπες παραπάνω βλέπουν καί συνεχίζουν νά μας πηδάνε βλέποντας
ότι ύπάρχει άκόμα λίπος πολύ...!!
Όταν τά καφέ θά άρχίσουν νά άδειάζουν,όταν τά μπαράκια τά Σαββατοκύριακα
δέ θά άναστενάζουν,όταν θά σταματήσει νάναι ή νύχτα μέρα,
όταν θά πιάσετε τή μπατανόβουρτσα πού τήν έχουν οί άλλοδαποί έδώ
καί καμμιά 15αριά χρόνια..........
ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ SEX....!!
Mέχρι τότε καί όσο θά μαζεύεστε στίς πλατείες μέ τά Λακόστ καί τά
Yves Saint Laurent,..........
αύτοί θά άναφωνούν ...........
ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ.....!!!
Οσο γιά τό έξω..??
Δέ θά βρείτε έναν κόσμο άγγελικά πλασμένο,
άν έχετε κώλο νά δουλέψετε.........ΤΡΑΒΑΤΕ..........άλλιώς σάς βλέπω γρήγορα πίσω.


Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα και θέλεις να μου δείξεις ότι τελικά εγώ είμαι λάθος. Δεν κρύβω όμως ότι μιλάμε για αυτοκίνητο 15ετίας και για ένα ποσό από πλευράς μου της τάξης του 80% μετρητοίς καθώς καθόμουν και δούλευα σαν το σκυλί για να βάλω αυτά τα λεφτά. Λυπάμαι που δεν είχα τον "κώλο" όπως λές να μαζέψω περισσότερα για να το πάρω μόνος μου. Μάλλον το ότι η συντήρηση του (ασφάλειες, σέρβις, τέλη) βάραιναν αποκλειστικά εμένα και δεν ζήτησα ούτε ένα ευρώ για βενζίνη δεν παίζουν ρόλο, δεν είχα δεν το κυκλοφορούσα, απλά και τέρμα (και ΟΥΔΕΠΟΤΕ κλάφτηκα ότι μού έλειψαν γιατί δουλεύω) Για την πληροφόρηση σου το αυτοκίνητο το έδωσα γιατί προφανώς κάπως έτσι σκέφτηκε και η κυβέρνηση, ότι δηλαδή δεν έπρεπε να έχω αυτοκίνητο και ξέρεις κάτι δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Πάω και με τα πόδια αμα λάχει. Και τα χρήματα που πήρα από την πώληση τα έδωσα για να καλύψω αυτά τα 20% που τσόνταραν οι δικοί μου. (Μήπως έπρεπε να τα φάω στα μπουζούκια καλύτερα?)

Κάπου έγραψα επίσης ότι έχω προ πολλού κόψει τις εξόδους και αυτό γιατί και σχολή και δουλειά είναι ήδη πολύ (α ξέχασα μήπως και αυτό είνια λάθος γιατί ο φοιτητής δεν πρέπει να εργάζεται αλλά να κοιτάει τη σχολή του?)

Κώλος για δουλειά σε πληροφορώ ότι υπάρχει (προφανώς) αλλά αύριο που ξημερώνει δεν ξέρω αν θα υπάρχει δουλειά εδώ, και αν υπάρχει δεν ξέρω πόσα θα μου κρατήσουν (από τα 670 ευρώ που παίρνω το μήνα ΜΕΙΚΤΑ, η μήπως είναι πολλά? Αν είναι να ζητήσω οικοιοθελή μείωση...)

Zid
25/08/2011, 17:27
Δε ξέρω πάντως για το άσυλο αν τελικά προστατεψε τπτ ολα αυτά τα χρόνια .. η βουλευτική όμως ασυλία και συντεχνία τελικά μια χαρά κρατεί!!!

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=304298



Ευτυχώς που έχουμε δημοκρατία!!! και πάνω απ όλα δικαιοσύνη και σύνταγμα !!!
:mad:

irinia
25/08/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα και θέλεις να μου δείξεις ότι τελικά εγώ είμαι λάθος. Δεν κρύβω όμως ότι μιλάμε για αυτοκίνητο 15ετίας και για ένα ποσό από πλευράς μου της τάξης του 80% μετρητοίς καθώς καθόμουν και δούλευα σαν το σκυλί για να βάλω αυτά τα λεφτά. Λυπάμαι που δεν είχα τον "κώλο" όπως λές να μαζέψω περισσότερα για να το πάρω μόνος μου. Μάλλον το ότι η συντήρηση του (ασφάλειες, σέρβις, τέλη) βάραιναν αποκλειστικά εμένα και δεν ζήτησα ούτε ένα ευρώ για βενζίνη δεν παίζουν ρόλο, δεν είχα δεν το κυκλοφορούσα, απλά και τέρμα (και ΟΥΔΕΠΟΤΕ κλάφτηκα ότι μού έλειψαν γιατί δουλεύω) Για την πληροφόρηση σου το αυτοκίνητο το έδωσα γιατί προφανώς κάπως έτσι σκέφτηκε και η κυβέρνηση, ότι δηλαδή δεν έπρεπε να έχω αυτοκίνητο και ξέρεις κάτι δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Πάω και με τα πόδια αμα λάχει. Και τα χρήματα που πήρα από την πώληση τα έδωσα για να καλύψω αυτά τα 20% που τσόνταραν οι δικοί μου. (Μήπως έπρεπε να τα φάω στα μπουζούκια καλύτερα?)

Κάπου έγραψα επίσης ότι έχω προ πολλού κόψει τις εξόδους και αυτό γιατί και σχολή και δουλειά είναι ήδη πολύ (α ξέχασα μήπως και αυτό είνια λάθος γιατί ο φοιτητής δεν πρέπει να εργάζεται αλλά να κοιτάει τη σχολή του?)

Κώλος για δουλειά σε πληροφορώ ότι υπάρχει (προφανώς) αλλά αύριο που ξημερώνει δεν ξέρω αν θα υπάρχει δουλειά εδώ, και αν υπάρχει δεν ξέρω πόσα θα μου κρατήσουν (από τα 670 ευρώ που παίρνω το μήνα ΜΕΙΚΤΑ, η μήπως είναι πολλά? Αν είναι να ζητήσω οικοιοθελή μείωση...)






ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ......



Έκανα μιά σύγκριση τού 60-70 μέ τό τώρα....!!
Δέν μπορείς νά καταλάβεις έπειδή δέν έζησες φτώχιες.
μακάρι νά μήν ξανάρθουν ποτέ τέτοια χρόνια,
άν καί πολύ τό φοβάμαι.
Ποιός φταίει....??
Δέν είναι τής στιγμής,νά το άναλύσουμε.
Μιά συμβουλή μόνο χωρίς νά θυμώνεις....
ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ.........
ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...
Άσε σέ δεύτερη μοίρα τή δουλειά.
ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ...!!
Έστω καί μέ φτώχεια καταραμένη,γιατί πολλοί
γλυκάθηκαν καί έχασαν τό δρόμο στήν πορεία.

Καλή τύχη στά σχέδια σου καί τά όνειρα σου.
Δυστυχώς ένώ παλεύω τόν δικό μου γιό δέν κατάφερα
άκόμα νά τόν κάνω νά σκέφτεται όπως έσύ.
Έχει πολύ δρόμο παρότι 21 καί προσανατολίζεται κι αύτός γιά φεύγα,έξω.
Φυσικός φέτος στό πτυχίο.
Μπράβο σέ σένα καί τόν πατέρα σου πού σέ μεγάλωσε...




:wave2:

pilotos_xtreme
25/08/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Άλλη μια μπουρδελοσυζήτηση...μπλα μπλα μπλα.....

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με εσένα αγαπητέ νομπελίστα,απλά παραθέτω τα γραφόμενά σου για να κάνω ένα μικρό σχολιάκι

Για τα γαμωκόμματα (και μιλάω για ΟΛΑ τους) που πρέπει οπωσδήποτε με κάποιον τρόπο να καταργηθούν,δεν πρόκειται να βγει κανείς πολιτικός από την "μεγάλη κατηγορία" και να πει καταργούμε το εκκολαπτήριο ψηφοφόρων μας..

Τις παρατάξεις θα τις καταργήσουν οι φοιτητές οι ίδιοι γυρίζοντάς τους την πλάτη και ρίχνοντας τους μούτζα και με τα 2 χέρια..

ΑΛΛΑ...ταυτόχρονα θα πρέπει να γυρίσουν την πλάτη στις γαμάτες σημειώσεις που πρέπει να πάρουν από τον εκάστωτε "ενοματάρχη" , στα παρτάκια και στις εκδρομές σε Μύκονο και Αράχωβα,στις καταληψούλες για να χάσουμε το μάθημα του τάδε καθηγητή που είναι "μαλάκας" και λοιπές "αγωνιστικές παροχές"

Όλα αυτά για να γίνουν απαιτούν υπόβαθρο παιδείας από την οικογένεια πρωτίστως
Εγώ προσωπικά ελπίδα δεν βλέπω σε αυτή την κατεύθυνση.Και παρότι μεγάλο κομμάτι της σύγχρονης πιτσιρικαρίας είναι αρκετά ποιοτικό και ελπιδοφόρο η βαθιά ριζωμένη αντίληψη των πραγμάτων στην κοινωνία μας δεν αφήνει τα παιδιά αυτά να κάνουν τη διαφορά.

...αν ανακατέψεις ένα κουβά μέλι με ένα κουβά σκατά, στο τέλος σκατά θα έχεις κι όχι μέλι...


:wave2:

συμφωνω απολυτα μαζι σου. αλλα η οργη των κομματοσκυλων αν παει να γινει κατι τετοιο θα ειναι τοσο μεγαλη ,που θα τα κανουν ολα μπαχαλο μεσα στις σχολες,απλα, και με τις πλατες των κομματων. γιατι οταν ενας καθηγητης απο τη σχολη μου ,να αγιασει το χερι του, κατεβαζε αφισες των κομματων , μονο που δεν τον δειρανε.
και σε πληροφορω οτι δε χρειαζεσε τα κομματα για να περνεις σημειωσεις. υπαρχουν πολλοι που παρακολοθουν.απλα ζητα τες . και φυσικα και δε χρειαζεσε τα κομματα για να πας μυκονο και σαντορινη. παρε τους φιλους σου κ πηγαινε.
αλλα οπως ειπες , με ενα τετοιο ριζομενο συστημα ,δυσκολα τα βγαζεις περα....

Johnny_Nik
25/08/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ......



Έκανα μιά σύγκριση τού 60-70 μέ τό τώρα....!!
Δέν μπορείς νά καταλάβεις έπειδή δέν έζησες φτώχιες.
μακάρι νά μήν ξανάρθουν ποτέ τέτοια χρόνια,
άν καί πολύ τό φοβάμαι.
Ποιός φταίει....??
Δέν είναι τής στιγμής,νά το άναλύσουμε.
Μιά συμβουλή μόνο χωρίς νά θυμώνεις....
ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ.........
ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΕ...
Άσε σέ δεύτερη μοίρα τή δουλειά.
ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ...!!
Έστω καί μέ φτώχεια καταραμένη,γιατί πολλοί
γλυκάθηκαν καί έχασαν τό δρόμο στήν πορεία.

Καλή τύχη στά σχέδια σου καί τά όνειρα σου.
Δυστυχώς ένώ παλεύω τόν δικό μου γιό δέν κατάφερα
άκόμα νά τόν κάνω νά σκέφτεται όπως έσύ.
Έχει πολύ δρόμο παρότι 21 καί προσανατολίζεται κι αύτός γιά φεύγα,έξω.
Φυσικός φέτος στό πτυχίο.
Μπράβο σέ σένα καί τόν πατέρα σου πού σέ μεγάλωσε...




:wave2:

Το κακό των φόρουμ. Δεν μπορείς εύκολα να ξέρεις τον τρόπο που το λέει ο άλλος γιατί δεν τον έχεις απέναντι. Απλά φάνηκε σαν να μου την έλεγες και γι αυτό "άρπαξα" και απάντησα λίγο επιθετικά. Η δουλειά πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα είναι όμως το θέμα της επιβίωσης που την βάζει στα ίσα με τη σχολή. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να την αφήσω σε δεύτερη μοίρα. Θα ήμουν πολύ πιο κοντά στο τελείωμα από ότι τώρα. Όσο για να μπορώ να ζήσω με τα λίγα που λές ευτυχώς οι δικοί μου με έμαθαν να φτάνω μέχρι εκεί που μπορώ και να μη ζηλεύω αυτούς που έχουν πιο πολλά τα οποία δεν μπορώ να τα αποκτήσω και είμαι περήφανος γι αυτό. :beer:

aris_n
25/08/2011, 19:56
Δύο χρόνια είμαι στην Αμερική, σε μεγάλο Πανεπιστήμιο. Όποτε με πιάνει "νοσταλγία" για να γυρίσω στην Ελλάδα, θα διαβάζω αυτό το πόστ να μου περνάει...
:beer:

Cpt. Haddock
25/08/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Δύο χρόνια είμαι στην Αμερική, σε μεγάλο Πανεπιστήμιο. Όποτε με πιάνει "νοσταλγία" για να γυρίσω στην Ελλάδα, θα διαβάζω αυτό το πόστ να μου περνάει...
:beer:



:beer: :beer: :beer:

sovaros_user
25/08/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
[...] βρώμισε ρε παιδί μου....μείνε λίγο στο θέμα.

[...]

ποιο θεμα ρε συ, η υπογραφη μου ? Δεν ειναι αυτο, εσυ το εχασες... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :lol: :lol:
Το οτι με αντιπαθεις ειναι απολυτως λογικο για εμενα, αν με συμπαθουσες θα ανησυχουσα.

Περα απο την πλακα παντως, τραβα μια παχια να φυγουν τα χοντραδια κ να παρει ο εγκεφαλος oxygen κ θα σου περασει (c) :bigcry: :bigcry:
:wave2:

gcrook
25/08/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user


Περα απο την πλακα παντως, τραβα μια παχια να φυγουν τα χοντραδια κ να παρει ο εγκεφαλος oxygen κ θα σου περασει (c) :bigcry: :bigcry:
:wave2:

I SMELL TEH FAIL... :look: :look:

sovaros_user
25/08/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
I SMELL TEH FAIL... :look: :look:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Κ τελος να προσθεσω στο κορυφαιο σχολιο του Βυρων: Ευτυχώς την τρικυμία εν κρανίω την έβγαλα στα μηχανάκια και όχι στα forum να το παίζω comandate Markos.



Χιλιες φορες προτιμω τους παππουδες του ΝΑΡ ή τους καραφλες της χρυσης αυγης, παρα καποιον μεσηλιξ που δεν ειναι ικανος να εκφρασει μια πολιτικη αποψη.
Οταν τα πραγματα ειναι ρωσικη σαλατα στο κεφαλι σου... φαινεται. :D

Αρκετα το κουρασαμε το θεμα ομως, κ εγω παρεκτραπηκα δεν λεω οχι... συγνωμη κ αλλη φορα θα προσεχω . :)

gcrook
25/08/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user

Χιλιες φορες προτιμω τους παππουδες του ΝΑΡ ή τους καραφλες της χρυσης αυγης, παρα καποιον μεσηλιξ που δεν ειναι ικανος να εκφρασει μια πολιτικη αποψη.
Οταν τα πραγματα ειναι ρωσικη σαλατα στο κεφαλι σου... φαινεται. :D



:a013: :a013:

FTL....

sovaros_user
25/08/2011, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:a013: :a013:

FTL....


:a24:





Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ποναγε το χέρι και τελικά έκοψαν το χερι...


Δεν καταργήθηκαν οι κομματικές οργανώσεις , καταργήθηκε το άσυλο


Δεν καταργήθηκαν τα κακώς κέιμενα των ΑΕΙ-ΤΕΙ , έφεραν τους ιδίωτες τελικά μέσα να επιβαλουν την τάξη...



Ουτε και οι αποψεις εδω πέρα μέσα δεν με παραξενευουν πλεον

Συντηρητικές , υπερ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και βεβαια κουβέντα για το ότι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ -ΛΑΟΣ συμφωνησαν σε ΟΛΑ.


Το μονο ασυλο που πρεπει να "πολτοποιηθει" ειναι το βουλευτικο.

Αργα η γρηγορα ολοι θα αναγκαστειτε να παρετε θεση και να μην κρινεται επιφανειακα
το θεμα του ασυλου , των Πανεπιστημιων και φυσικα της ιδιωτικης πρωτοβουλιας που τοσο

εχετε υοθετησει. Λεγεται ΠΕΙΝΑ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ αλλα τοτε θα ειναι αργα , θα τα εχετε χασει ολα παλικαρια ...


:a013:

gcrook
25/08/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
:a24:




:a10: :a10: :a18: :a18:


234422

sovaros_user
25/08/2011, 22:40
gcrook, οσες κωλοτρυπιδες κ να γλυψεις, με αυτο το τροπαριο δεν σε βλεπω να προοδευεις ΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

πρεπει να εισαι ποιο διακριτικος :wacko:

gcrook
25/08/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
gcrook, οσες κωλοτρυπιδες κ να γλυψεις, με αυτο το τροπαριο δεν σε βλεπω να προοδευεις ΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

πρεπει να εισαι ποιο διακριτικος :wacko:

:beer: :beer:


234423

Joyrider
25/08/2011, 23:02
Give place to anger and RTFM

http://fak-uoi.gr/blog/wp-content/uploads/2011/08/sxedionomougiataAEIi.pdf

DAYMAN
26/08/2011, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
gcrook, οσες κωλοτρυπιδες κ να γλυψεις, με αυτο το τροπαριο δεν σε βλεπω να προοδευεις ΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

πρεπει να εισαι ποιο διακριτικος :wacko:


Φορας κονκαρδα;Αν ναι ποια;:a44:

Ichigo
26/08/2011, 00:41
Do not feed the troll! :rolleyes:
Πόσο μάλλον όταν δεν έχει περάσει ούτε έξω από το πανεπιστήμιο να δει τι παίζει :rolleyes:

sovaros_user
26/08/2011, 06:11
Οντως... σε αυτο το θεμα τρολαρα πολυ, ευτυχως το καρε της βλακειας ανεβασε το επιπεδο της συζητησης αχαχαχαχχχχ. :lol:

Σβηστε τα τελευταια (12 μαζι με αυτο) μηνυματα να συνεχισει η συζητηση :beer:

Εχετλαίος
26/08/2011, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Δύο χρόνια είμαι στην Αμερική, σε μεγάλο Πανεπιστήμιο. Όποτε με πιάνει "νοσταλγία" για να γυρίσω στην Ελλάδα, θα διαβάζω αυτό το πόστ να μου περνάει...
:beer:

Δεν πειράζει.
Τελείωσε την επιστήμη σου με το καλό και μετά αποφάσισε:
1) Να χαράξεις κάπου στον κόσμο μια πορεία πάνω σε αυτό που σπούδασες στο αμέρικα, ανεμπόδιστος από παροχυμένη γνώση, κοματικές τανάλιες και λαμογιές
2) Να επιστρέψεις στην Ελλάδα (από την οποία προέρχεσαι) και να πολεμήσεις (μαζί μας) μπας και αλλάξουμε (μαζί) τίποτε ώστε οι επόμενοι στην σειρά νέοι άνθρωποι εδώ να μη χρειαστούν να καταφύγουν στο αμέρικα προκειμένου να εκπληρώσουν όνειρα και φιλοδοξίες.
Όποιο δρόμο και να διαλέξεις σωστός θα είναι, δεν τίθεται θέμα ηθικού διλήμματος.
Απλά υπάρχουν πολλές επιλογές στη ζωή.


:wave2:

aris_n
26/08/2011, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν πειράζει.
Τελείωσε την επιστήμη σου με το καλό και μετά αποφάσισε:
1) Να χαράξεις κάπου στον κόσμο μια πορεία πάνω σε αυτό που σπούδασες στο αμέρικα, ανεμπόδιστος από παροχυμένη γνώση, κοματικές τανάλιες και λαμογιές
2) Να επιστρέψεις στην Ελλάδα (από την οποία προέρχεσαι) και να πολεμήσεις (μαζί μας) μπας και αλλάξουμε (μαζί) τίποτε ώστε οι επόμενοι στην σειρά νέοι άνθρωποι εδώ να μη χρειαστούν να καταφύγουν στο αμέρικα προκειμένου να εκπληρώσουν όνειρα και φιλοδοξίες.
Όποιο δρόμο και να διαλέξεις σωστός θα είναι, δεν τίθεται θέμα ηθικού διλήμματος.
Απλά υπάρχουν πολλές επιλογές στη ζωή.


:wave2:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές/παρατηρήσεις, επέτρεψε μου όμως μερικά σχόλια
1) Δεν σπούδασα στο Αμέρικα. Σπούδασα στην Ελλάδα. Εδώ είμαι ως μεταδιδακτορικός ερευνητής. Αυτό σημαίνει οτι οι γνώσεις που έλαβα στην Ελλάδα, δεν ήταν και δεν είναι, καθόλου παροχυμένες. Κάθε άλλο μάλιστα. Απλά, είναι άγνωστες στο "ευρύ κοινό" το οποίο ενδιαφέρεται περισσότερο για τον επερχώμενο διαγωνισμό για 4000 ΕΠΥ στην πυροσβεστική και 1600 Ειδικούς φρουρούς στην ΕΛΑΣ.
2) Πίστεψε με, το να φύγω στο Αμέρικα, ήταν το τελευταίο καταφύγιο μου. Έχω πολεμήσει όσο δεν φαντάζεσαι. Έχω πει μέχρι και ψέματα στον εαυτό μου οτι αυτό που βλέπω να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μου, δεν είναι έτσι, αλλά αλλιώς. Κάποια στιγμή δεν γινόταν αλλιώς...Όταν φτάνεις στο δίλλημμα μετά την λήψη του διδακτορικού, με σχετικά σημαντικό για τα δεδομένα δημοσιευμένο έργο, του ή κάνω ιδιαίτερα ή πάω για delivery και τα υπόλοιπα έξοδα θα τα καλύψει ο μπαμπάς και η μαμά, την επόμενη μέρα κιόλας είσαι ήδη στην πρεσβεία για visa. Στην Ελλάδα έπαιρνα 700 ευρώ χωρίς ένσημα (γιατί το βάφτιζαν υποτροφία) για 10 ώρες δουλειά την ημέρα. Εδώ δεν θα γράψω κάν πόσος είναι ο μισθός.
Για τους επόμενους στην σειρά νέους αποφοίτους, με την γνώση που έχω σήμερα και την σύγκριση την οποία είμαι σε θέση να κάνω, θα ήταν να τους πω ειλικρινέστατα, "Φύγετε νύχτα, με τα ρούχα που φοράτε". Ούτε μια ώρα δεν θα καθόμουνα σε Ελληνικό ΑΕΙ αν ήμουν τώρα προπτυχιακός και είχα την γνώση του σήμερα.

:beer:

Εχετλαίος
26/08/2011, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές/παρατηρήσεις, επέτρεψε μου όμως μερικά σχόλια
1) Δεν σπούδασα στο Αμέρικα. Σπούδασα στην Ελλάδα. Εδώ είμαι ως μεταδιδακτορικός ερευνητής. Αυτό σημαίνει οτι οι γνώσεις που έλαβα στην Ελλάδα, δεν ήταν και δεν είναι, καθόλου παροχυμένες. Κάθε άλλο μάλιστα. Απλά, είναι άγνωστες στο "ευρύ κοινό" το οποίο ενδιαφέρεται περισσότερο για τον επερχώμενο διαγωνισμό για 4000 ΕΠΥ στην πυροσβεστική και 1600 Ειδικούς φρουρούς στην ΕΛΑΣ.
2) Πίστεψε με, το να φύγω στο Αμέρικα, ήταν το τελευταίο καταφύγιο μου. Έχω πολεμήσει όσο δεν φαντάζεσαι. Έχω πει μέχρι και ψέματα στον εαυτό μου οτι αυτό που βλέπω να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μου, δεν είναι έτσι, αλλά αλλιώς. Κάποια στιγμή δεν γινόταν αλλιώς...Όταν φτάνεις στο δίλλημμα μετά την λήψη του διδακτορικού, με σχετικά σημαντικό για τα δεδομένα δημοσιευμένο έργο, του ή κάνω ιδιαίτερα ή πάω για delivery και τα υπόλοιπα έξοδα θα τα καλύψει ο μπαμπάς και η μαμά, την επόμενη μέρα κιόλας είσαι ήδη στην πρεσβεία για visa. Στην Ελλάδα έπαιρνα 700 ευρώ χωρίς ένσημα (γιατί το βάφτιζαν υποτροφία) για 10 ώρες δουλειά την ημέρα. Εδώ δεν θα γράψω κάν πόσος είναι ο μισθός.
Για τους επόμενους στην σειρά νέους αποφοίτους, με την γνώση που έχω σήμερα και την σύγκριση την οποία είμαι σε θέση να κάνω, θα ήταν να τους πω ειλικρινέστατα, "Φύγετε νύχτα, με τα ρούχα που φοράτε". Ούτε μια ώρα δεν θα καθόμουνα σε Ελληνικό ΑΕΙ αν ήμουν τώρα προπτυχιακός και είχα την γνώση του σήμερα.

:beer:

Ό,τι κάνεις καλώς καμωμένο. Ξαναέγραψα, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος...
Εγώ, λχ, επέλεξα την επιστροφή και τον αγώνα. Και το περιθώριο, την ανεργία, τα νυκτερινά ντελίβερι μέσα στη βρόχα για πενταροδεκάρες αλλά και τις καλές στιγμές όταν είδα ότι μπορώ αν θέλω να αλλάξω καταστάσεις για αυτούς που θα έλθουν.
Προσωπικές επιλογές.
Αν τα δικά μου κοπέλια θελήσουν να φύγουν, θα τα βοηθήσω όσο μπορώ.
Αν πάλι θελήσουν να μείνουν να πολεμήσουν, θα τα βοηθήσω όσο μπορώ.
Να έχεις υγεία.
:wave2:

aris_n
26/08/2011, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Να έχεις υγεία.
:wave2:
Το ίδιο και εσύ. Και πολύ δύναμη και κουράγιο, εκτός και αν είσαι απο τους "ταγμένους" στην ανατροπή του σημερινού σκηνικού, οπότε φαντάζομαι οτι τα αντλείς απο εκεί.
:wave2:

DoctorS
26/08/2011, 10:30
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτό δεν διαφέρει καθόλου από αυτό που γίνεται μια ζωή, ενώ υπάρχει ολόκληρο δάσος από πίσω εμείς κοιτάζουμε το δάχτυλο που δείχνει προς εκείνο το μέρος. Υπάρχουν τόσα πολλά και σοβαρά προβλήματα και με τα πανεπιστήμια και με την παιδεία και με όλα και δεν κατανοούμε ότι όλα αυτά είναι κινήσεις παραπλάνησης......

Τι πιο έξυπνη κίνηση αποπροσανατολισμού από το να πλήξουμε ένα ιστορικό θεσμό, το αν έχει ή όχι χρησιμότητα το άσυλο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα, είναι μεγάλη κουβέντα, το να καταργηθεί πάντως σίγουρα δεν είναι η σωστότερη των λύσεων. Αν όντως ενδιαφέρονταν, θα κοίταζαν για τη διορθωτική προσαρμοργή του στα σημερινά δεδομένα, δηλαδή αυστηρότητα και επιβολή της άρσης του όταν υπάρχει ανάγκη, ίσως και από άλλους πέρα του πρυτανη. Αλλά όπως προανέφερε και ένας φίλος εδώ, είναι πιο εύκολο όταν πονάει ένα χέρι να το κόψουμε από το να το θεραπεύσουμε. Η κάθε είδους ασυλία θα έπρεπε να είναι ένα θέμα που θα πρέπει όταν υπάρχει ανάγκη να αμφισβειτείται...... Υπάρχουν τόσα σοβαρά θέματα που απασχολούν τα πανεπιστήμια και τους φοιτητές, και τα μόνα θέματα που άγγιξε ο καινουριος νόμος είναι τα εκλογικά, τα διοικητικά και κάτι άλλα μικρής σημασίας σε σχέση με άλλα.Τι περίεργη και πρωτοφανή τακτική ε....?

Με περηφάνια ανακοινώνει η διαμαντοπούλου ότι αυτός ο νόμος δε θα ανατραπεί και θα αντέξει τουλάχιστον 20 χρόνια, γιατί τόσο αντέχει περίπου ένας νόμος......

Είμαι σίγουρος πως ο οποιοσδήποτε έχει περάσει από τη διαδικασία φοίτησης σε μια ελληνική πανεπιστημιακή σχολή πάνω κάτω ξέρει όλα τα στραβά και τα ανάποδα, τις αδικίες και τις παραλείψεις, και σίγουρα θα ευχήθηκε να μπορούσε να έφευγε εκτός χώρας, είτε όταν φοιτούσε είτε μετά.

Απαράδεκτη, ανόφελη και πολλές φορές η πηγή του κακού πολλών δεινών, η τόσο επιτειδευμένη κομματικοποίηση στα πανεπιστήμια. Αν η εκπροσώπιση των φοιτητών δεν είχε χρώμα οι αλλαγές θα επιτυγχάνονταν πολύ πιο εύκολα, αλλα ποιος δεν το γνωρίζει αυτό. Σε όλη τη θητεία μου στη σχολή ουδέποτε ασχολήθηκα με τα κόμματα εντός σχολής, και όσα αυτά προσφέρουν, από σημειώσεις και πίεση στους καθηγητές μέχρι εκδρομές ή παρτάκια, τελείωσα τη σχόλη στην ώρα μου και πιο νωρίς, εργαζόμενος ως φοιτητής, σε δουλειά αντικειμενικά δύσκολη για τον οποιοδήποτε, περνώντας ταυτόχρονα υπέροχη φοιτητική ζωή. Έχω την εντύπωση ότι αν όλοι οι φοιτητές, ή τουλάχιστον αυτοί που αξίζει να είναι φοιτητές, καθώς το υπάρχον σύστημα τα μπερδεύει λίγο αυτά, έπρατταν ανάλογα τα πράγματα θα ήταν λίγο καλύτερα....

Τώρα το γεγονός ότι τελείωσα επιτυχώς τη σχολή μου, εδώ και αρκετά είναι η αλήθεια χρόνια, και πλέον δουλεύω 14 και πλέον ώρες για να εξασφαλίσω πολλές φορές χρήματα κατώτερα του βασικού, καθώς ανήκω στην ελεύθερη αγορά του επαγγέλματος που διάλεξα, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.......

Η αντίσταση και η αλλάγη πλέον σε αυτή τη χώρα είναι δύο έννοιες τόσο μπερδεμένες και στα χέρια ανθρώπων αμφιλεγόμενων θέσεων και προσόντων που φτάνου να χάνουν τη σημασία και την αποδοτικότητά τους....

Αυτά.......... :D :D

Boxer
26/08/2011, 11:05
ο Νομος για το ασυλο ηταν ενας νομος που ποτε δεν εφαρμοστηκε οπως επρεπε και ασελγησανε επανω του επι 30 χρονια με απειλες, τραμπουκισμους και συναλλαγες και καλως καταργηθηκε. Η πανεπιστημιακη κοινοτητα δεν ηταν αξια (η ικανη) να το κρατησει και ειναι ξεκαθαρα δικη της η ευθυνη για την καταργηση του.

pilotos_xtreme
09/09/2011, 00:55
παραθετω μερικες απο τις αλλαγες που προκαλει ο νομος πλαισιο :

1ον) καταργουνται οι πτυχιακες εξεταστικες, δηλαδη οι 2 παραπανω που ειχαν μερικες σχολες για τους επι πτυχιο φοιτητες

2ον) αν κοπεις 3 φορες σε μαθημα ,μετα περνας επιτροπη απο 2-3 καθηγητες οι οποιοι εχουν την εξουσια να σε διωξουν αν το θελουν

3ον) αν δε γινουν 13 βδομαδες μαθηματων τοτε το 6μηνο χανετε και δε πραγματοποιητε η εξεταστικη. κοινος παπαλα καταληψεις....

4ον) παπαλα τα βιβλια απο το 2012 η 2013 αν δε κανω λαθος. καθε καθηγητης θα πρεπει να ανεβαζει στο ιντερνετ τις σημειωσεις του και να διαβαζεις απο κει ,αλλα αφου αυτο δε γινεται γιατι θα σου βγουν τα ματια,πρεπει να τα σκασεις σε φωτοτυπαδικο.....

5ον) τερμα το ασυλο

6ον) ν+2 χρονια φοιτησης και μετα το πουλο

7ον) τερμα τα κομματα στις σχολες (να και το μοναδικο καλο)

θα ψαξω να βρω και τα υπολοιπα και θα τα παραθεσω ,ετσι να τα εχουμε ολα μαζι να τα βλεπουμε να κλανουμε στο γελιο....