PDA

View Full Version : Ξερει κανενας να μπυ πει εγκυρα ????



Transalper_696
26/08/2005, 23:30
Μιας και βλεπω αρκετους γνωστες απο μηχανολογια εδω ρωταω λοιπον.
Εχουμε ενα μοτερ V2 ( transalp-africa-bros )..
Αμα βγαλω εντελως το φιλτροκουτο και βαλω φιλτροχοανες Η χοανες παιζει καμμια περιπτωση να δουλεψει κανονικα ??
Γνωριζω οτι θελει πολυ ψαξιμο με ζιγκλερ κ.λ.π. αλλα σε 25 μαστορες που πηρα τηλεφωνο ( μετα απο μεγαλη ερευνα δηλαδη ) ο καθενας λεει οτι θελει.
Π.Χ. 1-Δεν δουλευει με τιποτα
2-Θα κρεμαει σε διαφορες στροφες.
3- Φερτο σε μενα και θα στο κανω να γαμαει.
4-Θα το φτιαξω αλλα θελει πολυ ψαξιμο.
Και αλλα τετοια.
Σημειωση το 4 μου το ειπανε 2-3 απο τους 25 και οταν ρωτησα αν το εγγυουντε η αν το εχουν ξανακανει αρχισαν να τα μασανε.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω πιστευω πως γινεται αλλα θελει παρα πολυ ψαξιμο.
Για οποιεσδηποτε εγκυρες απαντησεις ευχαριστω εκ των προτερων.
:beer:

mikeSF
26/08/2005, 23:35
Δες το πόστ του Oldman περί βελτίωσης 4Τ κινητήρων....

Transalper_696
26/08/2005, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikeSF
Δες το πόστ του Oldman περί βελτίωσης 4Τ κινητήρων....
Κ'ατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση.
Το ειδα το ποστ αλλα....
Θελω εγκυρες απαντησεις για τους εξης λογους.
1.Να ξερω τι να περιμενω απο τα λεγομενα του καθε μαλακο-μαστορα.
2.Να ξερω τι ακριβως θα του πω κι εγω αν τυχον μου αρχισει τις παπαριες.
:dizzy: :dizzy:

stefanos
27/08/2005, 10:45
Λοιπόν η ιστορία με τις χοάνες είναι λίγο μούφα.
Πρωτα απο όλα θα καταστρέψεις τον κινητήρα ταχύτατα μια και ρουφάει ότι βρίσκει.
Μετά αν βάλεις τις γελείες σίτες πάλι θα ρουφάει τα πάντα εκτός απο σπουργίτια ίσως.
Αν βάλεις κάποιο φιλτράκι μπροστά απο την χωάνη θα το κάνεις χειρότερα γιατί απο την περιορισμένη επιφάνεια του δεν θα αφήνει αρκετό αέρα να μπει στον κινητήρα.
Οπότε ξέχνα το κατάργημα του φίλτρου.
Αντίθετα πρέπει να σκευτείς σοβαρά πώς θα βάλεις ένα διπλάσιου ας πούμε μεγέθους (σε επιφάνεια φιλτραρίσματος) φίλτρο.
Αυτό πράγματι θα δώσει κάτι.

Επί της ουσίας τώρα οι χωάνες είναι διαμορφωμένα ram pipes ας πούμε.
Δηλαδή τις χρησιμοποιούμε οταν θέλουμε να μεταβάλουμε το μήκος εισαγωγής, προκειμένου να "συντονίσουμε" την εισαγωγή.
Συνήθως έτσι βρίσκουμε ροπές χαμηλότερα μια και μεγαλόνουμε το μήκος της εισαγωγής και όχι ψηλά.
Βέβαια το ιδανικό μήκος βρίσκεται σε δυναμόμετρο με πολλές δοκιμές μήκους χοάνης, πράγμα που σημαίνει οτι πρέπει να υπάρχει δυνατότητα κατασκευής χοάνης κατά παραγγελία, πράγμα που αμφιβάλλω αν γίνεται πουθενά στον κόσμο εκτός Αμερικής και μετά απο πολύ χρήμα.

Το σίγουρο κέρδος που βγαίνει σχετικά άνετα απο όλα τα μηχανάκια είναι μια σωστή διαμόρφωση της εισαγωγής στο φίλτρο.
Εκεί συνήθως το φίλτρο έχει μια τρύπα που οδηγεί στο καρμπ.
Τα τοιχώματα σχηματίζουν ορθή γωνία μεταξύ τους δημιουργόντας ανεπηθύμητο στροβηλισμό.
Εκεί μπορείς να φτιάξεις ένα μαξιλαράκι απο πολυεστέρα ας πούμε ώστε να σπάσεις αυτή την γωνία σε μια συναρμογή πρός έλλειψη που θα δώσει τουλάχιστον +5% σε ροή αέρα.
Το ίδιο γίνεται και με μια πολύ κοντή χοάνη μέσα στο φίλτρο, φτάνει να μένει χώρος απο πάνω για να μπαίνει αέρας άνετα.
Εδώ μιλάμε για κέρδος απο ροική εξέλιξη ας πούμε του φίλτρου.
Το καρμπ. ΔΕΝ θέλει πείραγμα.
Αν δούλευε πρίν το μηχανάκι θα δουλεύει και μετά.
Ισως στο τέρμα γκάζι είναι λίγο φτωχό οπότε αλλάζουμε το κυρίως με το αμέσως μεγαλύτερο και δοκιμάζουμε στο δρόμο.

a123xxsp
27/08/2005, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Transalper_696
Μιας και βλεπω αρκετους γνωστες απο μηχανολογια εδω ρωταω λοιπον.
Εχουμε ενα μοτερ V2 ( transalp-africa-bros )..
Αμα βγαλω εντελως το φιλτροκουτο και βαλω φιλτροχοανες Η χοανες παιζει καμμια περιπτωση να δουλεψει κανονικα ??
Γνωριζω οτι θελει πολυ ψαξιμο με ζιγκλερ κ.λ.π. αλλα σε 25 μαστορες που πηρα τηλεφωνο ( μετα απο μεγαλη ερευνα δηλαδη ) ο καθενας λεει οτι θελει.
Π.Χ. 1-Δεν δουλευει με τιποτα
2-Θα κρεμαει σε διαφορες στροφες.
3- Φερτο σε μενα και θα στο κανω να γαμαει.
4-Θα το φτιαξω αλλα θελει πολυ ψαξιμο.
Και αλλα τετοια.
Σημειωση το 4 μου το ειπανε 2-3 απο τους 25 και οταν ρωτησα αν το εγγυουντε η αν το εχουν ξανακανει αρχισαν να τα μασανε.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω πιστευω πως γινεται αλλα θελει παρα πολυ ψαξιμο.
Για οποιεσδηποτε εγκυρες απαντησεις ευχαριστω εκ των προτερων.
:beer:

Δοκίμασε κανα K&N που έχει πολύ καλύτερη ρόη, ειδικά για TA (το έχω και εγώ) έχει όσο και το εργοστασιακό και με 10ευρό παίρνεις το σετ καθαρισμού και ξεχνάς την υπόθεση φίλτρο για όσο έχεις την μηχανή, βελτιώνει και λίγο τη ροπή χαμήλά μη περιμένεις θαύματα όμως

OldMan
27/08/2005, 16:22
:wave2: :wave2: :wave2:

"Γέρος Άνθρωπος" λέει ότι "Πατέρας Στέφανος" ΔΕΝ έχει διχαλωτή γλώσσα !!! (Ούνγκ...)

:lol: :beer: :lol:

afrotwin
27/08/2005, 16:33
gia na valis xouanes 8es zigkleroma ke ales ri8misis
ginete
ala afto pou 8a petixis kirios idika me mpoukomeni eksatmisi ine na kanoun perisotero 8orivo ta xarmpirater apo tin eksatmisi se simio pou 8a sou spasoun ta nevra

na kseris oti den kanoume mono afto pantos ke i xouanes pane paketo me elef8eri eksatmisi dinojet klp..
opos episis me diko sou grafio stin troxea opou 8a pernou apla tilefono ke an lipis apo to spiti 8a sou stelnoun tin klisi den xriazete na se stamatane pia
8a se ma8oun ke 8a kseroun..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke to apotelesma gia ola afta pio 8a ine?
8a pernas ta papakia pio aneta?:lol: :lol:
ke me perisotero 8orivo:rotflmao:

Transalper_696
27/08/2005, 19:06
Ξανα ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα..............
....Δεν καταλαβατε για ποιο λογο ακριβως θελω να το κανω αυτο.
Οποιος τυχον ειδε το μηχανακι μου ( στις φωτος ) ειναι ηδη μονομπρατσο και εχει ηδη πολυ καλο μοτερ Βρος 650 με πολλα καλουδια πανω οποτε οπως λεει κι ο afrotwin κατι παπακια ( τυπου αφρικα τα κερναω τσαγακι κι ετσι) αλλα........
Το μονομπρατσο μου ειναι απο Βρος που οπως ξερετε δεν εχει μοχλικο.Εμεις για να το βαλουμε επρεπε η να κανουμε πατεντα μοχλικο η να βγαλουμε το φιλτροκουτι για να βαλω ενα PDS αμορτισερ κανονικα πανω στην βαση του ψαλιδιου.
Και με το πατεντα μοχλικο δουλευει η πισω αναρτηση αλλα ελεγα αν ηταν ευκολο να βγαλω το φιλτροκουτο να δοκιμασω και κατευθειαν.
Τελικα με μπερδεψατε εντελως και δεν ξερω ακομα τι να κανω :sick: :sick: :hypnotize

reinmeister
28/08/2005, 17:18
αν αυτος που το "πιασει" ξερει τι του γινεται σιγουρα θα δουλεψει....και μαλιστα καλα...απλως οχι το ιδιο καλα οπως θα δουλευε με φιλτροκουτι...

αν το χωροταξικο θεμα ειναι τοσο σημαντικο,καντο...αν οχι,προτιμησε την λυση φιλτροκουτιου....

Transalper_696
28/08/2005, 17:35
Οπως εγραψα και πιο πανω μια χαρα παει κι ετσι αλλα για μια δοκιμη με PDS ψηνομαι.Μια αλλη λυση πιο δυσκολη ειναι να τραβηξω λιγο πιο πισω το φιλτροκουτο ολοκληρο ( εχω λιγο χωρο ) για να περασει ισα-ισα το PDS.
Ειδωμεν απο αυριο.
:beer: :beer: :beer:

reinmeister
28/08/2005, 17:45
με το καλο...κι αν αποφασισεις να σοβαρεψουν τα πραγματα με τιποτα fcr πε μου....

Transalper_696
28/08/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με το καλο...κι αν αποφασισεις να σοβαρεψουν τα πραγματα με τιποτα fcr πε μου....
Κοιτα απο αυριο το απογευμα αρχιζω ξανα λυσιμο μπας και κανω το φιλτρο λιγο πιο πισω ( οπως ξαναειπα ) για να χωρεσει το PDS .
Αν ολα πανε καλα ξανα φτιαχνω το μοτερ αλλα οσο παιρνει οποτε καποια στιγμη θα χρειαστουν και τα fcr.
Το μονο καλο στο ολο κολπο ειναι οτι πλεον δεν με νοιαζει ποτε θα το βγαλω αφου οταν και οποτε ξαναβγει στον δρομο θα βγαζει ματια.
:beer: :beer: