PDA

View Full Version : Ηθελα το Gladius...



eagleye101
26/08/2011, 11:47
Οταν μου ειπε ενα φιλαρακι μου για το Gladius και την προσφορα στα 5895 ενθουσιαστικα!
Γιαπωνεζικο μηχανακι, V2 απο V-Strom, καλη καταναλωση, εμφανιση απο monster (το ξερω θα μου πειτε να μη μπερδεψω τη βουρτσα με τη...αλλα εμενα μ'αρεσε, και πολυ μαλιστα η εμφανιση του)

Πηγα στο (χ μαγαζί) τους ρωτησα ποσο δινουν για το αυτοματο που εχω, εκατσα υπολογισα ποσο μπορω να δωσω προκαταβολη και ποσο να μου παει η δοση και αρχισε σιγα-σιγα να πραγματοποιηται το ονειρο

Μετα ομως συνειδητοποιησα οτι δεν εχει το Αγιο. ABS που για αρχαριο (που εχει μαθει να στεκεται ορθιος σε αυτοματο) θα ηταν αυτοκτονια!
Επισης, το deal με το συγκεκρυμενο μαγαζι πληρωνςντας δοσεις πηγαινε συνολο 6700 το μηχανακι...

Καταρρρραμενη φτωχεια!!

Και μετα ειδα τη GSR 600 abs...
Και το ερωτευτηκα!
Suzuki μηχανακι, με ABS 100 γαιδουρια στην ιδια τιμη με το Gladius!
Τι αλλο θα μπορουσε να εχει

Και ξαφνικα δεν το βρισκω πουθενα!
το καινουριο που βγηκε στα 750, εκανε ολους να τρεξουν για το παλιο!

Τι μουτζα εχω φαεϊ;;;

Μεταχειρισμενο λεει να το παρω το GSR ρε παιδια; Kαι ποια θεωρειτε καλη τιμη;

Στη Τουρκια υπαρχει το Gladius με ABS!

Εδω γιατι δεν εχει;
Να πεταχτω απεναντι και να πληρωνω τελωνεια;
(αληθεια ξερει κανεις τι πληρωνουν;)

Τεσπα,
σας ευχαριστω που μου επιτρεψατε να πω τον πονο μου!

ποπαϋ
26/08/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
.... Μετα ομως συνειδητοποιησα οτι δεν εχει το Αγιο. ABS που για αρχαριο (που εχει μαθει να στεκεται ορθιος σε αυτοματο) θα ηταν αυτοκτονια!



γιατί ρε φίλε το λές αυτό;:confused:

δλδ όσοι μάθανε(με) να οδηγούν χωρίς ABS είχαν τάσεις αυτοκτονίας ή ζούνε απο θαύμα;;;;

chr1s_86
26/08/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
γιατί ρε φίλε το λές αυτό;:confused:

δλδ όσοι μάθανε(με) να οδηγούν χωρίς ABS είχαν τάσεις αυτοκτονίας ή ζούνε απο θαύμα;;;;

+1

Kepler Fun
26/08/2011, 12:00
Η Suzuki Ελλάδας κάνει δύο εμπορικές ηληθιότητες κατά την γνώμη μου εδώ και καιρό.

Η μια είναι το abs του gladius που ανέφερες και η δεύτερη είναι το γυμνό bandit 650 που δεν φέρνει.

Αντί Τουρκίας να προτιμήσεις Ιταλία. Μεταφέρεσαι εύκολα με το καράβι και είναι χώρα Ε.Ε. πολύ σημαντικό για τον εκτελωνισμό.

eagleye101
26/08/2011, 15:32
Οσοι μαθατε χωρις ABS θα ρωτησω κατι απλο

Τα μηχανακια που οδηγειτε σημερα, εχουν ABS;

Av δεν εχουν τοτε οκ, να σκεφτω το ενδεχομενο να παρω κατι χωρις ABS.
Aλλιως, αφου θα τα δωσω που θα τα δωσω τα φραγκα για ενα μηχανακι που θελω να το κρατησω καιρο (με παπα και με κουμπαρο δηλαδη!) δε θα ηταν ενα μειον να μην εχει ABS;

Για τον εκτελωνισμο απο Ιταλια το σκεφτομαι αλλα στο ιντερνετ το βρισκω με 9000ευρω απο κει οποτε δε λεει, να'ξερα κ ιταλικα ισως εβρισκα κατι καλυτερο αλλα με το translator apo google δε βγαζεις ακρη.

Μαλλον απο δω με βλεπω να παιρνω το GSR 600 ABS με 6000χινες οποτε αν ακουσει κανεις οτι υπαρχει καπου ας σφυριξει...

το Gladius το κλαιμε...

Gi_4ce
26/08/2011, 15:47
Τσίμπα ενα μεταχειρό gsr 600 abs και είσαι κομπλέ.

eagleye101
26/08/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Τσίμπα ενα μεταχειρό gsr 600 abs και είσαι κομπλέ.

Μαλλον για 'κει με βλεπω
περιμενω να πουλησω το agility να μαζεψω και κανα ψιλό να συμπληρωσω και τα υπολοιπα απο οικονομιες να μη παω για ενα χιλιαρικο στη τραπεζα.

αλλα απορω που τα πουλανε με 5500 του 07 με 10000χμ οταν υπαρχει του κουτιου με 6000!
τι κ αν εχεις βαλει μανιταρια και μπαγκστερ και το πηρες 7500, οταν η αγορα ειναι ετσι καλυτερα μη το πουλας!
εχω αδικο;

Kepler Fun
26/08/2011, 16:01
Το GSR δεν έχει καμία σχέση με το Gladius.

Ο εκτελωνισμός απο χώρα της Ε.Ε. είναι μια απλή υπόθεση που έναντι μιας μικρής αμοιβής μπορεί στην κάνει και οποιοδήποτε κατάστημα εισαγωγής μοτοσικλετών αυθημερόν.

Οι τιμές στο net είναι ενδεικτικές. Στείλε mail στα αγγλικά.

Αν κάνεις την κίνηση, να πάρεις τιμολόγιο και να φαίνεται το ΦΠΑ.

ποπαϋ
26/08/2011, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Οσοι μαθατε χωρις ABS θα ρωτησω κατι απλο

Τα μηχανακια που οδηγειτε σημερα, εχουν ABS;



όχι δεν έχουν ABS!!!

θα σου πω τι είναι για μένα ασφάλεια: ένα καλό λάστιχο που ζεσταίνετε γρήγορα για να μπορεί να "πατήσει" και γρήγορα και μια λειτουργική ανάρτηση.


μάθε να μπλοκάρεις το μπροστινό σου (μάθε να φρενάρεις με αλλα λόγια) και αν δε σου κάνει το "απλό" φρένο του gladius τότε πάω πάσο!

το να έχεις μια μη γνωρίζεις βασικές τεχνικές οδήγησης είναι τουλάχιστον αφελές απο ένα νέο οδηγό να νομίζει ότι μόνο το ABS θα τον σώσει απο κάποια πτώση.

btw καλό και τίμιο το gladius σε όποια έκδοση και αν το πάρεις
:wave2:

eagleye101
26/08/2011, 20:45
Σίγουρα, αν είναι να γίνει η μ@&%=+ία, ο θεός ο ίδιος δε σε σώνει, απλά με ένα χρόνο "αυτόματης" εμπειρίας, δεν είχα κανένα πέσιμο, οπότε τώρα που θέλω ν'αλλάξω κατηγορία προσπαθώ να κάνω ο,τι μπορώ για να γλύτωσω από χαζό-πεσιμστα, σε κανένα βρεγμένο δρόμο πχ να μη φοβηθώ να πατησω φρένο γιατί σίγουρα δε θα παω να τρέξω με 200 ακόμα δε ξέρω πως αλλάζουν ταχύτητες...

eagleye101
28/08/2011, 13:42
Εδω βγαζει νικητη το Gladius απο το Monster kai to XJ6...

Ολα υποκειμενκικα ειναι...

http://www.youtube.com/watch?v=yKVEzLJroLA&NR=1&feature=fvwp

PortisHead
28/08/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101

Στη Τουρκια υπαρχει το Gladius με ABS!

Εδω γιατι δεν εχει;


Και τι την περασες την Ελλαδα ? :lol:

Εδω έχουνε πιστα F1 , Gladius με ABS δεν θα εφερναν ?

Μα να συγκρινεις υποανάπτυκτη με ανεπτυγμένη χώρα ? Τς ,τς , τς.

:lol:

Takata Dome
28/08/2011, 15:31
"Το πόσο Gladius(Μονομάχος) μπορεί να είναι κάποιος που βγάζει το φρύδι του και φοράει magenta παπουτσάκι είναι αμφισβητίσιμο,αλλα το χειρότερο που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη ζωή είναι να κρίνεις απο την εμφάνιση!"

rockobok
28/08/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
όχι δεν έχουν ABS!!!

θα σου πω τι είναι για μένα ασφάλεια: ένα καλό λάστιχο που ζεσταίνετε γρήγορα για να μπορεί να "πατήσει" και γρήγορα και μια λειτουργική ανάρτηση.


μάθε να μπλοκάρεις το μπροστινό σου (μάθε να φρενάρεις με αλλα λόγια) και αν δε σου κάνει το "απλό" φρένο του gladius τότε πάω πάσο!

το να έχεις μια μη γνωρίζεις βασικές τεχνικές οδήγησης είναι τουλάχιστον αφελές απο ένα νέο οδηγό να νομίζει ότι μόνο το ABS θα τον σώσει απο κάποια πτώση.

btw καλό και τίμιο το gladius σε όποια έκδοση και αν το πάρεις
:wave2:
+1
δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανάκι με abs
και δε ξέρω την αίσθηση αλλά ποτέ δεν νιώθω
ανασφάλεια με το μπροστινό μου.
Τεσπά αν το πάρεις τράβα σε ένα άδειο πάρκινγκ
και πίεσε τα φρένα σου με λίγα χιλιόμετρα για να δείς
τα όρια και που μπλοκάρει.:wave2:

eagleye101
29/08/2011, 14:44
Λοιπον παιδια,
αφου σας ευχαριστησω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας, θα ηθελα να ζητισω αλλη μια φορα τη γνωμη σας.

θελω να παρω μηχανακι!
δε θελω πια το σκουτερακι.

Το προβλημα ειναι οτι με τοσα που εχω διαβασει και συζητισει εχει γινει το μυαλο μου πελτες...

Αφου το Gladius το ακυρωσαμε, το GSR ειναι too much για μενα γιατι τα 100 αλογα δεν ειναι για αρχαριο και καταναλωση μεγαλη και δεν το βρισκω πλεον καινουριο...

Τι αλλο θα προτεινατε;

Το Hornet ειδα το ειχε προσφορα 6800 με ABS αλλα κ αυτο ειναι αντιστοιχο του GSR...

Εγω θελω ενα μηχανακι που θα το χρησιμοποιω καθε μερα, Αθηνα - Πειραια και τα Σ/Κ να παω καμια βολτα, και ισως, πιο σπανια κανενα ταξιδι πιο μακρινο.
Χωρις πολλα λεφτα (ειπαμε, καταρραμενη φτωχεια)

καμια ιδεα;

PortisHead
29/08/2011, 14:48
Τι ανούσια που ειναι αυτα τα posts ?
Λες και θα πειστεις απο τα λεγομενα κάποιων εδω μεσα
και βαση αυτου θα αγοράσεις την κατάλληλη μηχανη.


:smokin:

eagleye101
29/08/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τι ανούσια που ειναι αυτα τα posts ?
Λες και θα πειστεις απο τα λεγομενα κάποιων εδω μεσα
και βαση αυτου θα αγοράσεις την κατάλληλη μηχανη.


:smokin:

οχι, δε θα πειστω αλλα θα εχω καποια βαση να στηριχτω στην επιλογη μου.
δυστυχως δεν εχω ουτε την εμπειρια ουτε τη γνωση καποιων εδω μεσα (συμπεριλαμβανομενου και εσενα που εχω διαβασει αρκετα)

την επιλογη μου την ειχα κανει και ηταν το Gladius αλλα καποιος που ηξερε πολλα περισσοτερα απο μενα, μου εδειξε 2-3 πραγματα τα οποια ηταν απολυτως σωστα οποτε η επιλογη μου ηταν ακυρη!

Υπαρχουν πολλα που μ'αρεσουν, αλλα δε μπορω να παω να παρω GSX-R, ουτε το Ζ, γιατι θα σκωτωθω την επομενη μερα!

οπως και να'χει συζιτηση κανουμε,
για μηχανακια,
ακομα και μ!@#$ες να μου πει καποιος καλοδεχουμενο ειναι, γιατι δε θα ειναι οι ιδιες που μου λεει ενας πωλητης που απλα θελει να ξεφωρτωθει το στοκ του

chr1s_86
29/08/2011, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101


καμια ιδεα;

ER-6 ίσως...

CIRUS
29/08/2011, 18:08
xj6 με abs

http://www.yamaha-motor.gr/gr/products/motorcycles/xj-series/xj6-abs.aspx

ρίχτου μια ματιά είναι ό,τι ακριβώς ζητάς

τέλειο για αρχάριο, τετρακύλινδρο, λίγα άλογα, δύναμη από χαμηλά, φτηνό, απίστευτα αξιόπιστο (YAMAHA), όμορφο και έχει πολύ καλή κατανάλωση

eagleye101
30/08/2011, 07:41
Παρα πολυ καλο!

Λιγο που το εψαξα ιντερνετικα ειναι τελειο, θα παω να του ριξω και μια ματια απο κοντα!
thanks

Για το FZ6 S2 / ABS τι πιστευετε;
αξιζει;

creativ7
02/09/2011, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
την επιλογη μου την ειχα κανει και ηταν το Gladius αλλα καποιος που ηξερε πολλα περισσοτερα απο μενα, μου εδειξε 2-3 πραγματα τα οποια ηταν απολυτως σωστα οποτε η επιλογη μου ηταν ακυρη!

τι ακριβώς σου έδειξε;

eagleye101
02/09/2011, 15:53
Εκει που το εκλεισα μου πηγαινε συνολικο κοστος 6600 (apo 5995), το δικο μου σκουτερακι μου το επαιρναν σχεδον τσαμπα, δωρο μονο συναγερμος ενω ισχυριζονται πολλα παραπανω ενω υπαρχουν μηχανακια που αν τα παρεις μεταχειρισμενα (οπως π.χ ενα FZ6 S2 που βρηκα με 2800χμ με 6 χιλιαρικα) πολυ αρωτερα απο το Gladius.

Μετα, αν βγαλουμε το οικονομικο κομματι, να σου πω την αληθεια αν ειχε ΑΒΣ εγω θα το επαιρνα αλλα λογο του οτι ειμαι αρχαριος (ασχετος δηλαδη) χωρις ΑΒΣ δεν το συζηταω

Και κατι αλλο ειναι οτι το μηχανακι αυτο δεν εχει πουλησει καθολου, αν ειναι 70 αλογα, χωρις ΑΒΣ δικυλινδρο το σιγουρο ειναι οτι σε 1-2 χρονια θα το βαρεθω και θα θελω να το πουλησω... και ποιος να το παρει; Αρα η αξια του παει αυτοματος αρκετα κατω

Καταληξη, αν ειμαι διαθεσιμος να δωσω 6 χιλιαρικα, θα μπορουσα να παρω κατι ανωτερο (hornet, xj6, μεταχειρισμενο Fazer, gsr v-strom)

Εχει αδικο;

creativ7
02/09/2011, 16:38
κοιτα... για τον αντιπροσωπο δεν μπορω να σου πω διοτι δεν γνωριζω τι κανει ο καθενας. τωρα το fz6 που λες ειναι ενα τελειως διαφορετικο μηχανακι. τελειως διαφορετικο στησιμο και χρηση.

για το ABS δεν μου πεφτει λογος, αλλα σιγουρα οσοι διαλεγουν μηχανη τετοιου τυπου χωρις ABS το κανουν για καθαρα οικονομικους λογους και τιποτα αλλο.

για τη μεταπωληση εχεις ενα δικιο. απο εκει και περα σε 1-2 χρονια κανεις δεν ξερει που μπορει να ειμαστε και σε τι κατασταση με τα οσα γινονται.

οσο για το ανωτερο. αν ψαχνεις κατι οικονομικο παρε v-strom αν δεν σε πειραζει το οτι σε λιγο βγαίνει η νεα εκδοση. για fazer σου ειπα πως πας τελειως αλλου. για hornet δεν ξερω δεν απαντω!

για το yamaha κοιτα το σκεφτομουν σοβαρα, λογω του ABS. ειχα την ευκαιρια και το ειχα στην κατοχη μου για 3ημερο. ειναι μια απλη, φτηνιαρικη copia του fz6, η οποια δεν εχει πετυχει κιολας. δειχνει ψευτικο, αλλα δεν παυει να ειναι yamaha :)

eagleye101
02/09/2011, 21:57
Τι να σου πω, ότι εχω μπερδευτεί όσο δε πάει φαίνεται,
Από τη μία είναι η κ@**λα μου για τις μηχανές που με σπρώχνει να πάρω gsr,hornet, fz6 κλπ, από την άλλη ο διάολος ο φόβος μη παω να σκοτωθώ που μου λέει να κάτσω στ'αυγά μου με το σκούτερ, ή έστω να πάρω κάτι "ασφαλές" όπως το v-storm ή το cbf και τέλος η καταραμένη φτώχεια που με αναγκάζει να πάρω φθηνό μηχανάκι ή μεταχειρισμένο που που δε καίει...

Και κάθομαι και ζαλιζω κ εσάς μπας και δω κάτι που δε βλέπω...

Να'στε καλά ρε παιδιά!

BLACKGAS
02/09/2011, 22:43
Δεν κοιτάς ένα vstrom που βρωμάει ο τόπος από δαύτα και πιθανόν να σε καλύψουν σε ότι χρειαστείς?:wave2:

oulas
16/09/2011, 12:25
Τελικά τι πήρες φίλε μου; Εγω ήμουν κατοχος GSR και εχω να επιβαιβεωσω οτι οτι μηχανακι ειναι αψογο, εκτος του οτι εχει λιγο μεγάλη κατανάλωση. 6.5 - 7 lt/100. Εχει αρκετο γκάζι, αλλα και αρκετα καλά φρένα. Στα + του GSR θα προσθέσω επισης την ανετη και μεγαλη σέλα που έχει και για τους δυο αναβάτες. Εχει την μεγαλύτερη απο ολα τα γυμνά. Βεβαια εαν εισαι απειρος, και τα 70-80 αλογα που έχουν τα αλλα 600 αρια (ER6n,XJ6,Gladius) δεν ειναι καθόλου λίγα...

Εγώ αρχισα με Honda CBF 250 για 3 χρονια, μετα GSR 600, και τώρα παλι στα μικρά SUZUKI GN 250.

eagleye101
27/09/2011, 19:08
Λοιπον, επειδη δεν μου αρεσουν τα ποστ που ανοιγουν και μενουν ανολοκληρωτα, σας εχω νεα!

Απο αυριο ομως, με το καλο να ολοκληρωθει και η μεταβιβαση και θα σας εχω και φωτο!!
Μαντεψτε ποιο υπερισυχισε τελικα (λογικη, κ@υλα ή οικονομικο προβλημα)
;) :D :D :D

ποπαϋ
27/09/2011, 19:26
μάλλον το gladius πήρες...









καλοτάξιδο :beer:

Tpap
27/09/2011, 22:47
...γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ ένα πιό γκέυ μηχανάκι από το γλάδιους...?! :rolleyes:

ποπαϋ
27/09/2011, 22:53
χμμμ..... ίσως το scraver της bmw;

sv9cvk
27/09/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Οσοι μαθατε χωρις ABS θα ρωτησω κατι απλο

Τα μηχανακια που οδηγειτε σημερα, εχουν ABS;

Av δεν εχουν τοτε οκ, να σκεφτω το ενδεχομενο να παρω κατι χωρις ABS.


ABS ?? :confused:
Τι ειναι αυτο ρε παιδια??? :confused:
Χανω κατι??:ZZZ: :a024:














Φιλε οτι και να διαλεξες καλοταξιδο και παντα ορθιος...:beer:

Tpap
27/09/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
χμμμ..... ίσως το scraver της bmw;

δεν ξέρω...μπορεί...:D


ό,τι και να πήρε καλά χλμ να έχει το παλλικάρι...

:wave2: :beer:

eagleye101
28/09/2011, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
μάλλον το gladius πήρες...

καλοτάξιδο :beer:

:nono:

Αν και δεν το εχω πάρει ακόμα, βρήκα μεταχειρισμένη τζι ες αρ
Το απόγευμα θα κάνουμε τη μεταβίβαση

Αν έχετε καμία τελευταία συμβουλή τι να προσεξω πείτε τη τώρα

eagleye101
28/09/2011, 19:42
Gsr
Του 10
Με 7300χμ

Δε σας κρύβω ότι εχω ΧΕΣΤΕΙ ΠΑΝΩ μου

Έχει τρελο γκάζι κ η μετάβασή από το σκούτερ δύσκολη!
Το άγχος μου βαραει κόκκινο...
Δε παταω πότε ποδοφρενο...
Μου σβήνει
Μου τινάζεται...
Ακούω κρακ κρουκ με δευτέρα...
Αύριο με βλέπω με το λεωφορείο στη δουλειά αλλά από την άλλη...
Ποιος θα την άφηνε κάτω από το σπίτι...και να πάρει βυς...


Φωτό σε μερικές μέρες ...

eagleye101
29/09/2011, 09:45
Πειτε μια καλη κουβεντα ρε παιδια...
νοιωθω τοσο μονος μου...:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Τελικα σημερα πηρα το Βυς...
Μαλλον ειμαι πολυ κοτα και το πληρωσα με μιαμιση ωρα (δρομολογιο ενος τεταρτου...)

Αλλα μαλλον εχω επηρεαστει απο το φορουμ οτι ασφαλεια παν'απ'ολα οποτε κατσε να κανω και καμια αλλη βολτα να μαθω τουλαχιστον να μη μου σβηνει... (ηταν τοσο ευκολο το αυτοκινητο!:( )

John Steed
29/09/2011, 09:53
Φίλε μου, σιγά-σιγά!

Βγες ένα απογευματάκι ή μεσημέρι που δεν θα έχει πολύ κίνηση και πήγαινε σε καμία αλάνα!

Μετά από 1-2 ώρες στην αλάνα, θα είσαι μια χαρά!

Μην ξεχνάς, τώρα που είναι αρχή και μέχρι να μάθεις το βάρος της, να φοράς παπούτσια με σόλες που δεν γλιστράνε (όχι φθαρμένους, όχι σκαρπίνι :lol: )


Καλύτερα που πήρες το λεωφορείο, μόνο σε καλό σου βγήκε, ο φόβος είναι ο χειρότερος συνοδηγός!

:wave2: :wave2:

universalgr1
29/09/2011, 10:37
Φιλε μου εχουμε κατι κοινο εμεις οι 2!!!

Gsr ε??? η πρωτη μου μεγαλη μοτοσυκλετα..


Ενα θα σου πω μονο... Θα το καταευχαριστηθεις οταν του παρεις τον αερα!!!!
Εγω την πουλησα κι ακομα κλαιωωωωω


Οκ.. σιγα σιγα στην αρχη!!! Οπως σου λεει κι ο John Steed..
Αλλα μη το φοβασαι.. ειναι γενικα πολυ φιλικο ακομα και σε νεους αναβατες!!!


Ο.τι θες... ρωτα!!!






:beer:

eagleye101
29/09/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Φιλε μου εχουμε κατι κοινο εμεις οι 2!!!

Gsr ε??? η πρωτη μου μεγαλη μοτοσυκλετα..


Ενα θα σου πω μονο... Θα το καταευχαριστηθεις οταν του παρεις τον αερα!!!!
Εγω την πουλησα κι ακομα κλαιωωωωω


Οκ.. σιγα σιγα στην αρχη!!! Οπως σου λεει κι ο John Steed..
Αλλα μη το φοβασαι.. ειναι γενικα πολυ φιλικο ακομα και σε νεους αναβατες!!!


Ο.τι θες... ρωτα!!!






:beer:



Να ρωτησω ο,τι θελω ε;
Τη πατισες...
Δε θα σταματησω να ρωταω...

Σουζα πως κανουμε;:look: :look: (πλακιτσα)

Λοιπον, μου κανει το τσεκ οταν αναβω με το κλειδι και δεν παιρνει μπρος μερικες φορες... δεν εχω καταλαβει τι κανω λαθος...

Επισης, οταν εχω δευτερα ακουω κατι κρακα κρουκα απο τη μηχανη, μαλλον εγω κανω πατατα και μου πεφτουν οι στροφες ετσι;

Στη κινηση, πως το κουμανταρεις;
Εννοω, το γκαζι του ειναι πολυ δυνατο! Πως το κανεις να πας σιγα σταμτα-ξεκινα;
Παιζουμε με το συμπλεκτη; (μαλλον παω για αλλαγη δισκου...)

Και κατι αλλο που αν θες μου απαντας,
ποσο το πουλησες το δικο σου και τι χρονολογιας ηταν;

universalgr1
29/09/2011, 11:40
Λοιπον, μου κανει το τσεκ οταν αναβω με το κλειδι και δεν παιρνει μπρος μερικες φορες... δεν εχω καταλαβει τι κανω λαθος...

Tο μονα λαθη που ισως κανεις θα είναι: να μην πατας συμπλεκτη, να μην εχεις βαλει στο on το kill-switch, ή να μην εχεις ανεβασεις το νυχι.. ΑΝ δεν είναι κατι απ’αυτά… τοτε θα σε στεναχωρησω.. (συνεργειο και check τα ηλεκτρικα σου…. )


Επισης, οταν εχω δευτερα ακουω κατι κρακα κρουκα απο τη μηχανη, μαλλον εγω κανω πατατα και μου πεφτουν οι στροφες ετσι;

Όταν έχεις κουμπωμενη η δευτερα και πηγαινει η μοτο.. ξαφνικα ακους τον ηχο αυτό? Ή την ωρα που αλλαζεις από/σε δευτερα?? Και τι εννοεις πεφτουν οι στροφες? Για δωσε κανα φως εδώ..



Στη κινηση, πως το κουμανταρεις;
Εννοω, το γκαζι του ειναι πολυ δυνατο! Πως το κανεις να πας σιγα σταμτα-ξεκινα;
Παιζουμε με το συμπλεκτη; (μαλλον παω για αλλαγη δισκου...)

Το γκαζακι θα το μαθεις.. μην ανησυχεις γι’αυτό.. Προερχεσαι από κατηγορια φτερου γι’αυτό σου φαινεται παραξενο.. :D
Δεν θα παθει τιποτα με το συμπλεκτη… παιζε με συμπλεκτη μεχρι να το μαθεις καλα.. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι.. εγω παιζω με το συμπλεκτη ακομα στην κινηση.. :D




Και κατι αλλο που αν θες μου απαντας,
ποσο το πουλησες το δικο σου και τι χρονολογιας ηταν;

Το δικο μου το πηρα όπως κι εσυ με 7000 χλμ.. (6700 για την ακριβεια) και 5.000€ το 2008. Το εδωσα στα 9800χλμ μετα από 1,5 χρονο για 4.500€. Ηταν χρονολογιας 2006.

eagleye101
29/09/2011, 11:59
Κατ'αρχην να σ'ευχαριστησω για τη προθεση να βοηθησεις.

Το μηχανακι ποτε περνει μπρος και ποτε οχι, αλλα μαλλον εχει κατι να κανει με τον συναγερμο γιατι ακουω και κατι beeeeep κατα καιρους χωρις καποιο λογο...:sick:

Αυτο αμα το εχω σβηστο, αλλα θα μιλησω με τον προηγουμενο ιδιοκτητη, ελπιζω να μου το φορτωσε και θα πληρωσω αλλα τοσα σε συνεργεια...:(

Οσα ανεφερες τα δοκιμασα ολα, (συμπλεκτης, kill-switch ή νυχη...)

Οι στροφες εννοουσα οτι πεφτουν επειδη εκοβα ταχυτητα και να'το το κορακα κρουκα

βεβαια το εχω μονο λιγες ωρες και δεν εχω προλαβει να το ψαχουλεψω γιατι το πηρα εχτεσ νυχτα και σημερα πρωη ηρθα στο γραφειο για δουλεια...

Το απογευμα θα δειξει

universalgr1
29/09/2011, 12:16
Δες το πιο αναλυτικα το απογευμα...

Κατεγραψε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σου φαινεται περιεργο.. κι εδω ειμαστε..

:wave2:

eagleye101
29/09/2011, 20:49
Λοιπον παιδες, τα φωτα σας...

Βαζω το κλειδι, αναβουν ολα, και μου λεει οτι κανει check!

περιμενω και δεν γινεται τιποτα...
παω να βαλω μπροστα και κανει σαν να μην εχει βενζυνη!
Δηλαδη ακουγεται η μιζα αλλα δε παιρνει μπρος.

Παταω το κουμπι του συναγερμου και ακουγεται σαν να φορτωνει κατι...
Σβηνει το check, δειχνει τα χιλιομετρα και παιρνει μπρος κανονικα!

Μετα μου εκανε και κατι αλλο, αφου πατησα τον συναγερμο (με το κλειδι στη μιζα) αναβοσβηνανε τα αλαρμ και δε μπορουσα να τα κλεισω...

Μετα βαρεσε συναγερμος, τον εκλεισα και εκλεισαν και τα αλαρμ!

Πολυ περιεργα μας τα λες ρε ψηλε, θα σκεφτεστε αλλα αφου ετσι ειναι!
Κ εγω ολιγον τραγικα ασχετος!

Ας παμε λιγο σε χαζες ερωτησεις

Οταν οδηγειτε, το ποδι το κρατατε πανω ή κατω απο τις ταχυτητες;
Τα χανω λιγο εκει περα και η μηχανη βουιζει καθε τρεις κ λιγο

Κατα τ'αλλα καλα τα πηγα, εκτος απο το πεζοδρομιο, πως διαολο το ανεβαζουν πανω...
μου εβγαλε τη ψυχη, επεσε η μπροστινη ροδα στο χωρισμα δρομος-πεζοδρομιο και δε κουνιοταν, εκει καταλαβα τα 213 κιλα στη μεση μου για τα καλα!

Κανενα αλλο τιπ, ευπροσδεκτο!

Θενκςςςςς

eagleye101
02/10/2011, 15:53
Την έκανα τη πρώτη μαλακία...
Έπεσα!

Έσπασε το μαρσπιε ταχυτήτων!
Τη πουτ@ν@ μου...


Τώρα είμαι στο λαϊκό για το πόδι μου, ευτυχώς λίγο!
Τι κάνουμε για το μαρσπιε ρε παιδιά?

BLiTzER
02/10/2011, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Οταν οδηγειτε, το ποδι το κρατατε πανω ή κατω απο τις ταχυτητες;

Συνηθίζεται να πατάς στα μαρσπιέ με τις μύτες τον ποδιών και όχι με τη φτέρνα. Αλλά ότι σε βολεύει, ότι σε ξεκουράζει, δεν υπάρχει κανόνας για γενικότερη χρήση στην πόλη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Κατα τ'αλλα καλα τα πηγα, εκτος απο το πεζοδρομιο, πως διαολο το ανεβαζουν πανω...
μου εβγαλε τη ψυχη, επεσε η μπροστινη ροδα στο χωρισμα δρομος-πεζοδρομιο και δε κουνιοταν, εκει καταλαβα τα 213 κιλα στη μεση μου για τα καλα!


Ανεβαίνεις πεζοδρόμιο με τον μπροστινό τροχό πάντα όσο το δυνατόν κάθετα στο πεζοδρόμιο. Και φρόντιζε να έχεις λίγη φόρα φτάνοντάς το και σταθερό γκάζι. Δεν κολλάς τον τροχό στο πεζοδρόμιο και γκαζώνεις μέχρι να ανέβει. Κάνε 20 πόντους πίσω και ξαναπροσπάθησε.

Περαστικά... Ποιο κομμάτι έσπασε από το μαρσπιέ? Ίσως το βρεις φθηνά ebay ή κάπου μεταχειρισμένο.

sovaros_user
02/10/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
όχι δεν έχουν ABS!!!

θα σου πω τι είναι για μένα ασφάλεια: ένα καλό λάστιχο που ζεσταίνετε γρήγορα για να μπορεί να "πατήσει" και γρήγορα και μια λειτουργική ανάρτηση.


μάθε να μπλοκάρεις το μπροστινό σου (μάθε να φρενάρεις με αλλα λόγια) και αν δε σου κάνει το "απλό" φρένο του gladius τότε πάω πάσο!

το να έχεις μια μη γνωρίζεις βασικές τεχνικές οδήγησης είναι τουλάχιστον αφελές απο ένα νέο οδηγό να νομίζει ότι μόνο το ABS θα τον σώσει απο κάποια πτώση.

btw καλό και τίμιο το gladius σε όποια έκδοση και αν το πάρεις
:wave2:

επικα posts :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tedvj23
02/10/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Την έκανα τη πρώτη μαλακία...
Έπεσα!

Έσπασε το μαρσπιε ταχυτήτων!
Τη πουτ@ν@ μου...


Τώρα είμαι στο λαϊκό για το πόδι μου, ευτυχώς λίγο!
Τι κάνουμε για το μαρσπιε ρε παιδιά?

Ελπιζω να μην χτυπησες πολυ..Και να μην ξαναπεσεις..:beer:

epp1640
02/10/2011, 16:46
Καταρχάς περαστικά για το πόδι, ελπίζω και εγώ με τη σειρά μου να μην χτύπησες. Να πω και εγώ επίσης καρα καλά έκανες και πήρες λεωφορείο εφόσον ακόμα δεν έχεις συνηθίσει.. (όποια μηχανή και να αγόρασα οι πρώτες βόλτες ήταν ξημερώματα σε περιοχές με πολύ λίγη κίνηση μέχρι να συνηθίσω)

Όσον αφορά την τριβή, τώρα που μπήκες στο χορό θα χορέψεις απλά όπως βλέπεις η διαφορά από το αυτόματο scooterάκι είναι χαώδης και έτσι θα δυσκολευτείς παραπάνω..



Και ειλικρινά με την καλύτερη πρόθεση.. εδώ κολλάει το (ΤΑ ΛΕΩ ΣΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑΝΝΗ) ότι καλύτερα να ανεβαίνουμε σταδιακά και να μην παίρνουμε κατευθείαν μηχανές των 240 κιλών και 80-100 ίππων που ούτως η άλλως δεν μπορούμε να διαχειριστούμε (ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ) που υποστηρίζουν κατά διαστήματα εγώ ξέρω τον Χ, Υ που τα κατάφερε και ποντάρουν στο ότι όλοι έχουν φυσικό ταλέντο..


Α! και πάνω από όλα.. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!! :D

sv9cvk
02/10/2011, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Καταρχάς .................................................................................................... ......................................................................

Όσον αφορά την τριβή, τώρα που μπήκες στο χορό θα χορέψεις απλά όπως βλέπεις η διαφορά από το αυτόματο scooterάκι είναι χαώδης και έτσι θα δυσκολευτείς παραπάνω..



Και ειλικρινά με την καλύτερη πρόθεση.. εδώ κολλάει το (ΤΑ ΛΕΩ ΣΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑΝΝΗ) ότι καλύτερα να ανεβαίνουμε σταδιακά και να μην παίρνουμε κατευθείαν μηχανές των 240 κιλών και 80-100 ίππων που ούτως η άλλως δεν μπορούμε να διαχειριστούμε (ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ) που υποστηρίζουν κατά διαστήματα εγώ ξέρω τον Χ, Υ που τα κατάφερε και ποντάρουν στο ότι όλοι έχουν φυσικό ταλέντο..



βρε τι μου θυμησες.. :rolleyes:
Ενα αρθρο του Λαζαρου (στο στομα του λυκου) στο Μoto που περιγραφει ακριβως αυτο ..(τευχος 469 Οκτωβριος 2010 τιτλος "papia uber alles")
Σκεφτηκα να το σκαναρω και να το βαλω αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει, και δεν το κανω...

Τι να πω ,ο ενθουσιασμος ειναι κακος συμβουλος... :(
Επρεπε να δεις αν "τοχεις" πριν κανεις τοσο μεγαλο βημα απο το σκουτερ ...
Μαθε το πρωτα με μεγαλη προσοχη σε ισιο δρομο χωρις πεζοδρομια και διαφορα αλλα extreme και μετα προχωρας.:look: (στην δουλεια φυσικα λεωφορειο )
Φυσικα αυτο ειναι δικη σου επιλογη :( και οτι και να κανεις τελικα σου ευχομαι :
Καλη συνεχεια , παντα ορθιος και καλα χιλιομετρα :rolleyes: :beer:

eagleye101
02/10/2011, 17:57
Να'στε καλά παιδιά!

Μάλλον θα κάνω καμία πατέντα. Κόπηκε το κομματάκι που πατάς την ταχύτητα.

Μαθαίνω, ελπίζω να είναι ανώδυνα...

epp1640
02/10/2011, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
βρε τι μου θυμησες.. :rolleyes:
Ενα αρθρο απο το Μoto του Λαζαρου (στο στομα του λυκου) περιγραφει ακριβως αυτο (τευχος 469 Οκτωβριος 2010 τιτλος "papia uber alles")
Σκεφτηκα να το σκαναρω και να το βαλω αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει και δεν το κανω...

Τι να πω ,ο ενθουσιασμος ειναι κακος συμβουλος...:(
Επρεπε να δεις αν "τοχεις" πριν κανεις τοσο μεγαλο βημα απο το σκουτερ ...
Μαθε το πρωτα με μεγαλη προσοχη σε ισιο δρομο χωρις πεζοδρομια και διαφορα αλλα extreme και μετα προχωρας.:look:
Καλη συνεχεια και παντα ορθιος :rolleyes: :beer:

Και μία προσωπική εμπειρία..

Το πρώτο δίτροχο, στα 21 μου ήταν ένα honda MTX 50 (το οποίο όλο λέω ότι θα ξαναπάρω πίσω για ανακατασκευή).. Τι και αν είχε 5-6 άλογα εμένα μου φαινόταν αεροπλάνο σε σχέση με το αυτοκίνητο και ας είχα συμπληρώσει σχεδόν 80.000 με αυτό.. Όταν το άφησα για το ybr 125 νόμιζα ότι πήγα 2 κατηγορίες πάνω.. Σαφώς πιο γρήγορο, ελαφρώς πιο βαρύ, παρότι 10 άλογα μόλις, μου πήρε μία βδομάδα για να το συνηθίσω και κάμποσο καιρό και ένα ζευγάρι καλύτερα λάστιχα για να μπορώ να το στίψω και να το ευχαριστηθώ σε στροφιλίκι..

Κάπου ενδοιάμεσα έβγαλα απεριόριστο δίπλωμα απευθείας.. Κάθομαι στο super four.. (άντε πρώτα να το βγάλω από την αποθήκη που το χε χωμμένο ο δάσκαλος).. τι ειν τούτο.. μοιάζει να ζυγίζει όσο ένα leopard 2.. μην τα πολυλογώ στρίβω δεξιά και την ώρα που έχω πλαγιάσει χουφτώνω ασυναίσθητα το γκάζι όπως θα έκανα στα μικρά που δεν δαγκώνουν.. άντε να το μαζέψεις μετά.. Στο δε πρώτο φανάρι φτάνω με 120 πριν το καταλάβω.. Κάπως έτσι αναίμακτα (εδώ ξέχασα να πω ότι είδα 3-4 τούμπες με το super four από παιδιά που πρώτη φορά κάθονταν σε μηχανή και ερχόντουσαν για το μεγάλο) πέρασε ο καιρός με το ybr να τα δίνει όλα αφού δεν υπήρχαν χρήματα για άλλο μέχρι που αγοράστηκε ο ΛΗΣΤΗΣ :smokin:

Πρώτη εικόνα στο test drive μάνα μου πρέπει να πάω γυμναστήριο.. δεύτερη εικόνα (~75-80 άλογα γραμμικότατο θυμίζω) πως θα διαχειριστώ τόση δύναμη.. Ακόμα θυμάμαι την πρώτη μέρα, πάμε να το πάρουμε με τον Κωστή ο οποίος πάντα με προσέχει, δεν ήθελε να με αφήσει να κάνω τις πρώτες 2-3 βόλτες μόνος μου λέει πάμε εθνικό.. βγάζει flash να κατέβουμε μετά από λίγο και στην στροφή κατεβαίνοντας δεν μπορούσα να στρίψω.. :sick: πως δεν έφυγα ευθεία στα χωράφια..

-Κώστα γιατιιιι?

-Σφίγγεσαι γλυκιά μου.. σφίγγεσαι.. :lol:

Μου πήρε κάμποσες μέρες και χλμ μέχρι να μπορώ όχι να το οδηγώ σωστά, ούτε να το ευχαριστιέμαι, αλλά να μπορώ με μία σχετική ασφάλεια να πηγαίνω από το σημείο Α στο σημειο Β.. Την περασμένη βδομάδα πήγα βιαστικά Ηράκλειο-Χανιά και έκανα 2.5 ώρες για μια διαδρομή 150 χλμ λόγω των στροφών.. Δεν το συζητάμε ότι σε διαδρομή με στροφές αν μου δώσεις ένα ybr φτάνω στο μισό χρόνο.. :rolleyes:

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ

ΟΠΟΥ %$% πολλοί μαστόροι αργεί να σιδερώσει...










ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ..

:lol:

Οσο πιο απότομα ανέβεις κατηγορία τόσο περισσότερο καιρό θα κάνεις να μπορέσεις να αντλήσεις ευχαρίστηση αφού δεν θα μπορείς να στρίψεις να φρενάρεις να το εκμεταλλευτείς και θα είσαι μέσα στο άγχος..



PS.. Άσε τις πατέντες και πήγαινε σε ένα κατάστημα με ανταλλακτικά μοτοσυκλετών να βρεις τίποτα σε OEM.. Το bandit το αγόρασα με σπασμένη μανέτα συμπλέκτη.. Στην αντιπροσωπεία θέλανε ένα πενηντάρικο και τελικά βρήκα μία ΟΕΜ στα 12 ευρώ..

PS2.. Ψάξου και για κανένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.. Θέλω να περάσω κάποιο αλλά δυστηχώς εδώ κάτω (Κρήτη) δεν παίζει και χρόνος να λείψω δεν υπάρχει οπότε..

gianhs8
02/10/2011, 18:12
ρε μην το τρομαζετε το παιδι δεν σημαινει οτι επειδη ειναι και καινουργος να πεσει καμια δεκαρια φορες μεχρι να μαθει, υπομονη θελει και "προπονηση" σε ερημους δρομους μεχρις να του παρει τον αερα και βημα βημα θα το συνιθισει

epp1640
02/10/2011, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
ρε μην το τρομαζετε το παιδι δεν σημαινει οτι επειδη ειναι και καινουργος να πεσει καμια δεκαρια φορες μεχρι να μαθει, υπομονη θελει και "προπονηση" σε ερημους δρομους μεχρις να του παρει τον αερα και βημα βημα θα το συνιθισει

δεν είπε κανένας ότι θα μετρήσει ρε συ δέκα τούμπες.. :winka: είπαμε απλά με καλή πρόθεση για να το ακούν άλλοι.. καλύτερα όχι μεγάλες αλλαγές για να μπορείς να το ευχαριστηθείς από την πρώτη στιγμή.. :beer:

Ichigo
02/10/2011, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Καταρχάς περαστικά για το πόδι, ελπίζω και εγώ με τη σειρά μου να μην χτύπησες. Να πω και εγώ επίσης καρα καλά έκανες και πήρες λεωφορείο εφόσον ακόμα δεν έχεις συνηθίσει.. (όποια μηχανή και να αγόρασα οι πρώτες βόλτες ήταν ξημερώματα σε περιοχές με πολύ λίγη κίνηση μέχρι να συνηθίσω)

Όσον αφορά την τριβή, τώρα που μπήκες στο χορό θα χορέψεις απλά όπως βλέπεις η διαφορά από το αυτόματο scooterάκι είναι χαώδης και έτσι θα δυσκολευτείς παραπάνω..



Και ειλικρινά με την καλύτερη πρόθεση.. εδώ κολλάει το (ΤΑ ΛΕΩ ΣΕ ΣΕΝΑ ΓΙΑΝΝΗ) ότι καλύτερα να ανεβαίνουμε σταδιακά και να μην παίρνουμε κατευθείαν μηχανές των 240 κιλών και 80-100 ίππων που ούτως η άλλως δεν μπορούμε να διαχειριστούμε (ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ) που υποστηρίζουν κατά διαστήματα εγώ ξέρω τον Χ, Υ που τα κατάφερε και ποντάρουν στο ότι όλοι έχουν φυσικό ταλέντο..


Α! και πάνω από όλα.. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!! :D

Το 1ο μου μηχανάκι ήταν ο Ληστής όπως και το δικό σου τώρα. Είχα βγάλει δίπλωμα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ απεριορίστου το 2005 και αγόρασα το Ληστή το 2009. Τα τέσσερα αυτά χρόνια για διάφορους οικονομικούς κυρίως λόγους (δεν συμβιβαζόμουν με τίποτα ήθελα μόνο μεγάλο, όλα τα άλλα θα ήταν ημίμετρα . και -) δεν είχα καβαλήσει ποτέ μηχανή και η πρώτη και τελευταία μου επαφή μέχρι τότε ήταν το superfour της σχολής οδηγών που έκανα μαθήματα. Σε πληροφορώ ότι με το που έβαλα το κλειδί και έβαλα εμπρος για πρώτη φορά, πέραν του φοβερού συναισθήματος ότι έχεις για πρώτη φορά στην κατοχή σου δικό σου όχημα, έκλεισα τα μάτια, κούμπωσα πρώτη και έφυγα, απλά το μηχανάκι έφυγε, ξεκίνησε να ρολάρει. Πέραν του μεγάλου βάρους στην αρχή συνήθισα γρήγορα και σύντομα πήγα και την 1η μου βόλτα. Σημασία λοιπόν έχει τι μυαλό κουβαλά ο καθένας. Το να πας από τα 50 στα 125, 250, 650, 1000 για να πάρεις και καλά το κολάϊ το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Καβάλα ότι θες αλλά ΕΧΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΡΠΟ ΣΟΥ και παίξε μπάλα.

:beer: :beer: :beer:

eagleye101
03/10/2011, 06:52
Τι να πω ρε γαμωτ0, ότι δεν εφταιγα, θα ήταν ψέμα!

Πήγαινα ευθεία και βλέπω κίνηση, οπότε σκέφτομαι να παω από το στενό, πως όμως να το στρίψεις ενώ το μηχανάκι πάει ευθεία;;!!

Ποιο abs και ποια μεγάλη πίσω ρόδα να το κρατήσει...
Μου δίπλωσε λοιπόν από τ'αριστερά, αλλά κατά κάποιο τρόπο με "προστάτεψε" κ όλας!
Αφήνοντας εγώ το συμπλεκτη από το πέσιμο, έγινε μια μεταδώση στροφών στον τροχό προτού σβήσει, οπότε αυτή η μεταδωση έβγαλε τη μηχανή από πάνω μου πριν πέσει εντελώς κάτω όπου βρίσκοταν το πόδι μου με αποτέλεσμα να χτυπήσω μόνο στο μεγάλο δαχτύλο κ λίγο πιο πάνω. Πηγα στο γιατρό αλλά μου είπε δεν εχω τίποτα, σήμερα όμως με έχει πεθάνει στο πόνο!

nikos_abel
03/10/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Κατα τ'αλλα καλα τα πηγα, εκτος απο το πεζοδρομιο, πως διαολο το ανεβαζουν πανω...
μου εβγαλε τη ψυχη, επεσε η μπροστινη ροδα στο χωρισμα δρομος-πεζοδρομιο και δε κουνιοταν, εκει καταλαβα τα 213 κιλα στη μεση μου για τα καλα!




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μου θύμισες τη 1η μέρα που είχα πάρει το δικό μου (άσχετος των ασχέτων και γω έτσι; )

και αφού με τα χίλια ζόρια φτάνω σπίτι (για 2 χλμ λέμε έτσι; ) πάω να ανέβω στο πεζοδρόμιο

για να την παρκάρω. Ακουμπάω σιγά σιγά λοιπόν τον μπροστινό τροχό και ανοίγω γκάζι.

Υπόψιν, ψάρακας με σκούτερ 250 κιλών VS πεζοδρόμιο -----> το 1ο μου burnout!!!


Χαλάρωσε, περαστικά και όλα συνηθίζονται, προσοχή θέλει μόνο.

Cpt. Haddock
03/10/2011, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Τι να πω ρε γαμωτ0, ότι δεν εφταιγα, θα ήταν ψέμα!

Πήγαινα ευθεία και βλέπω κίνηση, οπότε σκέφτομαι να παω από το στενό, πως όμως να το στρίψεις ενώ το μηχανάκι πάει ευθεία;;!![...]

Κάνε προπόνηση σε αλάνες (μακρια απο κίνηση) γιατι φοβάμαι οτι έχεις θεμα γενικότερο... Δε σώζεται με τα ποσταρισματα πανικού :sick:

Και γενικότερα ηρέμησε λιγο γιατι το αγχος ειναι κακός συμβουλος

John Steed
03/10/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Φίλε μου, σιγά-σιγά!

Βγες ένα απογευματάκι ή μεσημέρι που δεν θα έχει πολύ κίνηση και πήγαινε σε καμία αλάνα!



Δεν ακούς κιόλας!


Περαστικά, καλή ανάρρωση και καλή εξάσκηση! :wave2: :wave2:

universalgr1
03/10/2011, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...Και γενικότερα ηρέμησε λιγο γιατι το αγχος ειναι κακός συμβουλος


+1

Εγω οταν ειχα πρωτοκαβαλησει τη μηχανη, επαθα τετοιο σοκ που την αφησα παρκαρισμενη 3 μερες και δεν την αγγιζα για να συνελθω..

Μετα οπως λεει κι ο φιλος πανω.. αλανα και προπονησουλα.. Να προτιμας να βγαινεις σε ωρες με χλιαρη κινηση, να παρεις σιγα σιγα και τον αερα του δρομου..

Δεν θελει φοβο πανω απ'ολα.. αλλα κι ουτε υπερβολικη αυτοπεποιθηση.

Περαστικα σου ευχομαι.

eagleye101
03/10/2011, 09:44
Στο καλο σας, με συγκινησατε!

Να πω και κατι που δε σας ειπα;

Παρακαλω να ακουσω τα χειροτερα βρισιδια... Αν και ξερω, τα λεω και μονος μου!
Αν ειναι καποιος κοντα στο Βυρωνα, παρακαλειτε να ερθει να με πλακωσει στο ξυλο, δε θα βγαλω αχνα!

Εκανα και κατι αλλο που ειναι εξ'ορισμου Μ@Λ@ΚΙΑ!

Ειχα πανω και τη κυρα οταν επεσα!

Λιγο ο ενθουσιασμος της να τη παω βολτα, και "σιγα μωρε θα παμε" και θα προσεχεις κλπ κλπ, την ανεβασα πανω!

Το καταλαβα βεβαια οτι δεν επρεπε μολις ανεβηκε αλλα δε σταματησα ο ηλιθιος να της πω "οκ κατεβα ΤΩΡΑ!"

Χτυπησε κ εκεινη το ποδι της...:(

1 εβδομαδα της ειπε ο γιατρος ακινητο πρεπει...

Θα με πνιξουν οι ενοχες!

Ο μονος τροπος που το αντιμετωπιζω ειναι
"οκ, εγινε μ@λ@κια, ας το αντιμετωπισω, τι κανω τωρα"

Οσο για την αλανα, εκανα 2 μερες απο 2 ωρες πανεπιστιμιουπολη, αλλα πρεπει να ερχομαι και στο γραφειο, οποτε ηρθα στον Πειραια δειλα δειλα, (με λαθη εννοειτε) αλλα εφτασα!

Και σημερα (Δευτερα) δε μπορουσα να μην ερθω γραφειο, και με λεωφορεια δε θα μπορουσα να πατησω το ποδι (τωρα που γραφω με εχει πεθανει στον πονο αλλα ειπαμε, δε βγαζω αχνα) οποτε εκανα μια πατεντα που πιο γελοια δεν υπαρχει, εδεσα με δεματικα ενος ηλεκτρολογου φιλου ενα κομματι σιδερο πανω στον λεβιε ταχυτητων και ηρθα κουτσα στραβα τα 13-14 χιλιομετρα που ειναι μεχρι τον Πειραια.

Ο κολλητος μου λεει:
"μου εδειξε το μηχανακι ποιος ειναι τ'αφεντικο!"
δε θελω να το πιστευω αυτο!

Οποτε, ποιος μπορει να με βοηθησει να βρω καπου ενα λεβιε ταχυτητων, να παω να το αλλαξω το απογευμα;

Billy7
03/10/2011, 09:51
Το δικό μου πρώτο μηχανάκι,ήταν Gladius 2009,χωρίς ABS.
To έδωσα στα 3900κμ.Σαν παπί ήταν,απίστευτα βολικό.
Περαστικά σου φίλε!!

Cpt. Haddock
03/10/2011, 09:54
Ρε αδερφε, το σκουτερ το οδηγουσες καθόλου;

Γιατι ετσι οπως τα γραφεις δε νομιζω. Εδω υπάρχουν ανθρωποι που ξεκινησαν απο το 0 με τετοιες μηχανες και δεν ήταν όπως εσυ που είχες και σκουτερακι. Οσο και να 'χει διαφορες (συμπλεκτης, πισω φρενο), δεν παυει να ειναι ενα διτροχο κι η οδικη συμπεριφορα εχει μεγαλες ομοιότητες.

Εχεις αγχωθει αδικαιολογητα (για μένα), φαινεται απο τον τροπο που ποστάρεις κι απο αυτα που γραφεις. Δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα (εμου συμπεριλαμβανομένου), που να μηνεχει μαζεψει τη μηχανη του απο κατω, είτε στην αρχη, ειτε μετα.

Εσυ ομως το αντιμετωπιζεις πολυ αρνητικα κι αυτο δε θα σε βοηθησει να μπορεσεις να κουμαντναρεις το μηχανακι. Οσο βαρυ και να 'ναι, ειναι απο την αλλη χαμηλό, αρα και πολύ μανιτζεβελο (πιο πολύ απο ενα ισοβαρο ονοφ πχ)

Πρέπει να συμφιλιωθεις με την ιδέα οτι ενα μηχανακι καποιες φορες θα ξαπλώνει κατω, ειτε απο μαλακια δικια μας, είτε απο άλλων. ΒΑΣΙΚΟ παντα να προστατευεις τα ποδια σου, να ΜΗΝ προσπαθεις να το κρατησεις ορθιο. Βγαζε το πόδι εξω και πηδα. Το να σας πλάκωσε και τους δυο, σημαινει οτι απλα το κοιταζες να πεφτει και δεν εφευγες.

Εχεις ξεκινησει στραβα :sick:

Στην αλανα που πήγες σε τι έκανες εξασκηση;


Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
[...]Και σημερα (Δευτερα) δε μπορουσα να μην ερθω γραφειο, και με λεωφορεια δε θα μπορουσα να πατησω το ποδι (τωρα που γραφω με εχει πεθανει στον πονο αλλα ειπαμε, δε βγαζω αχνα) οποτε εκανα μια πατεντα που πιο γελοια δεν υπαρχει, εδεσα με δεματικα ενος ηλεκτρολογου φιλου ενα κομματι σιδερο πανω στον λεβιε ταχυτητων και ηρθα κουτσα στραβα τα 13-14 χιλιομετρα που ειναι μεχρι τον Πειραια.[...]

Ασε τις χαζοπατεντες γιατι αν γλυστρισει το σιδερο και δε μπορεσεις να αλλαξεις ταχυτυτα και κοιταξεις κατω να δεις τι εγινε, πάλι ξαπλα σε βλέπω. Μπες στο νετ και δες για συνεργεια σουζουκι στον Πειραια

eagleye101
03/10/2011, 10:42
Το Σκουτερ;;

Χαχα, το ειχα σκισει, οχι απλα το οδηγουσα!
13000χμ σχεδον σε ενα χρονο εκανα!

Γι'αυτο και πηρα το αλλο, λεω "σιγα, ισορροπια ξερω, θα μαθω ταχυτητες και συμπλεκτη και ολα οκ"

Ναι βιαστικα, το ξερω, αλλα και ενα 250κκ να επαιρνα το ιδιο θα περνουσα μεχρι να μαθω, οποτε λεω μια και καλη, να μαθω το μεγαλο να ξεμπερδευω!

Δεν μας πλακωσε, ευτυχως, μονο λιγο το ποδι κατω στα δαχτυλα!

Φοβος;
Ναι υπαρχει, ψεματα να πω αλλα οχι τοσο ωστε να μα κρατησει να μην τη καβαλαω!

Η πατεντα ηταν για το πρωι μονο, τωρα ψαχνω μπας και το στειλω να μου το φιξ κανα μαστορι σημερα!

Το GLADIUS ειπες ε;;
Χμμμ, λες να παω να το κανω τραμπα;

Τωρα που "εμαθα"

:bawl: :bawl: :bawl:

Cpt. Haddock
03/10/2011, 10:53
Με 13000 χλμ σε ενα χρονο, δε θα 'λεγα οτι βιαστηκες. Στο κατω-κατω για το GSR μιλαμε, μια μαλλον φιλικη μηχανη, οχι κανενα τερας.

Γι' αυτο λέω οτι εχεις αδικαιολογητα αγχωθει. Στην αλανα εξασκήσου σε κλειστές μανουβρες με πολύ χαηλές ταχυτητες. Φτιάξε ενα οχτάρι και προσπάθησε να το μικραινεις μειώνοντας την ταχυτητα και παιζοντας με τον συμπλεκτη (ωστε να γλυτωσεις τα "κρουκουκρουκου" )

Διαπιστωμένα απο τη μηχανη πέφτεις ή με πολλά ή με πολύ λιγα :lol:

CIRUS
03/10/2011, 10:57
1ον Περαστικά για το πόδι και σε σενα και στην κοπελιά. Εύχομαι το συντομότερο να αναρώσετε και οι 2:beer: :beer:

2ον Είσαι ΤΥΧΕΡΟΣ Μ@λ@κ@ς που ανέβασες την κοπελιά πάνω ενώ δεν έχεις μάθει ακόμα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα σοβαρό, φαντάσου πως θα ένιωθες αν γινόταν κάτι πιο σοβαρό. Σε βρίζω συναδελφικά, και εγώ του λόγου μου έχω κάνει μ@λ@κίες όπως όλοι. Ελπίζω να βάλεις μυαλό από αυτό και να μην παρεξηγηθείς:wave2:

3ον Τώρα καταλαβαίνεις γιατί σου έλεγα να πας σε κάτι με λιγότερα άλογα όπως το Xj6 που είναι πολύ πιο φιλικό, με λιγότερα άλογα και συνγχωρεί περισσότερα λάθη? Νομίζω ότι κατάλαβες.

4ον Μην φοβάσαι τώρα που μπήκε και ο φόβος στην εξίσωση και κατάλαβες ότι η μηχανή σου είναι πάνω από τις δυνατότητες σου, θα σε βοηθήσει να είσαι εγκρατής και να την σέβεσαι περισσότερο, σιγά σιγά θα μάθεις και θα της πάρεις τον αέρα αλλά όλα θέλουν τον χρόνο τους μην βιάζεσαι....


και πάλι περαστικά και ποτέ ξανά σου εύχομαι:wave2:

eagleye101
03/10/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με 13000 χλμ σε ενα χρονο, δε θα 'λεγα οτι βιαστηκες. Στο κατω-κατω για το GSR μιλαμε, μια μαλλον φιλικη μηχανη, οχι κανενα τερας.

Γι' αυτο λέω οτι εχεις αδικαιολογητα αγχωθει. Στην αλανα εξασκήσου σε κλειστές μανουβρες με πολύ χαηλές ταχυτητες. Φτιάξε ενα οχτάρι και προσπάθησε να το μικραινεις μειώνοντας την ταχυτητα και παιζοντας με τον συμπλεκτη (ωστε να γλυτωσεις τα "κρουκουκρουκου" )

Διαπιστωμένα απο τη μηχανη πέφτεις ή με πολλά ή με πολύ λιγα :lol:

θενκς καπταν!

Με πολυ λιγα επεσα κ εγω!

Εστειλα και μαιλ στο Σφακιανακη για ανταλλακτικο, 58 ευρω με ενημερωσαν!
Ειπα να ακουσω τη συμβουλη σου και να το παω σημερα κ ολας, ή το πολυ αυριο το πρωι.

sovaros_user
03/10/2011, 11:56
Πολυ προσφατα ημουν κ εγω στην θεση σου, υπαρχουν κανα δυο γενικες συμβουλες που θα σε βοηθησουν αρκετα.

1. Με την μηχανη... Οπου κοιτας, εκει πηγαινεις, ο λογος ?
Οταν κοιτας σε ενα σημειο.. χωρις να το καταλαβαινεις, ευθυγραμμιζεις το σωμα κ το τιμονι ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που κοιτας.
Για να το διαπιστωσεις: προσπαθησε να οδηγησεις στην μεση του δρομου κοιτωντας δεξια. θα δεις οτι η μηχανη στριβει μονη της με εναν "μαγικο" τροπο.
Το ξερω οτι ειναι δυσκολο στην αρχη, ομως ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις υποψην ΣΥΝΕΧΕΙΑ

2. ΔΕΝ σφιγγεις ΠΟΤΕ το τιμονι, ειτε φρεναρεις, ειτε γκαζωνεις, ειτε βρεις μια τεραστια λακουβα... ΠΟΤΕ.
Για να το διαπιστωσεις: βρες μια καλη λακουβα (φανταζομαι τις εχεις παρει ολες σβαρνα φυσικα) κ δοκιμασε να πεσεις πανω της ενω ακουμπας ελαφρα το τιμονι, θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ υπαρχει λογος να φοβασαι κ να το σφιγγεις. Η μηχανη θα συνεχισει κανονικα.


3. ΔΕΝ οδηγεις στηριζοντας το βαρος σου στο τιμονι, γιατι ? Γιατι πολυ απλα θα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να στριψει με αυτον τον τροπο.
Για να το διαπιστωσεις: Δοκιμασε να σηκωθεις κ να στηριξεις ΟΛΟ το βαρος στο τιμονι κ να στριψεις ελαφρα... εκεινη την στιγμη η μηχανη πολυ απλα.. ΔΕΝ στριβει, ισως να πλαγιασει λιγο...
Και αυτο ειναι αρκετα δυσκολο για εναν αρχαριο, ομως ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις υποψην ΣΥΝΕΧΕΙΑ
(κ εγω οταν κανω πολλα χιλιομετρα στηριζομαι στο τιμονι, οταν ομως χρειαστει... αυτοματα παιρνω την σωστη σταση)


:wave2:

eagleye101
03/10/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Πολυ προσφατα ημουν κ εγω στην θεση σου, υπαρχουν κανα δυο γενικες συμβουλες που θα σε βοηθησουν αρκετα.

1. Με την μηχανη... Οπου κοιτας, εκει πηγαινεις, ο λογος ?
Οταν κοιτας σε ενα σημειο.. χωρις να το καταλαβαινεις, ευθυγραμμιζεις το σωμα κ το τιμονι ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που κοιτας.
Για να το διαπιστωσεις: προσπαθησε να οδηγησεις στην μεση του δρομου κοιτωντας δεξια. θα δεις οτι η μηχανη στριβει μονη της με εναν "μαγικο" τροπο.
Το ξερω οτι ειναι δυσκολο στην αρχη, ομως ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις υποψην ΣΥΝΕΧΕΙΑ

2. ΔΕΝ σφιγγεις ΠΟΤΕ το τιμονι, ειτε φρεναρεις, ειτε γκαζωνεις, ειτε βρεις μια τεραστια λακουβα... ΠΟΤΕ.
Για να το διαπιστωσεις: βρες μια καλη λακουβα (φανταζομαι τις εχεις παρει ολες σβαρνα φυσικα) κ δοκιμασε να πεσεις πανω της ενω ακουμπας ελαφρα το τιμονι, θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ υπαρχει λογος να φοβασαι κ να το σφιγγεις. Η μηχανη θα συνεχισει κανονικα.


3. ΔΕΝ οδηγεις στηριζοντας το βαρος σου στο τιμονι, γιατι ? Γιατι πολυ απλα θα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να στριψει με αυτον τον τροπο.
Για να το διαπιστωσεις: Δοκιμασε να σηκωθεις κ να στηριξεις ΟΛΟ το βαρος στο τιμονι κ να στριψεις ελαφρα... εκεινη την στιγμη η μηχανη πολυ απλα.. ΔΕΝ στριβει, ισως να πλαγιασει λιγο...
Και αυτο ειναι αρκετα δυσκολο για εναν αρχαριο, ομως ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις υποψην ΣΥΝΕΧΕΙΑ
(κ εγω οταν κανω πολλα χιλιομετρα στηριζομαι στο τιμονι, οταν ομως χρειαστει... αυτοματα παιρνω την σωστη σταση)


:wave2:

Ολα (μα ολα) οσα γραφεις τα εκανα λαθος!

Και συνεχιζω και λεω στον εαυτο μου (τι μλκς εισαι, τι μλκς εισαι...)

BLiTzER
03/10/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
2. ΔΕΝ σφιγγεις ΠΟΤΕ το τιμονι, ειτε φρεναρεις, ειτε γκαζωνεις, ειτε βρεις μια τεραστια λακουβα... ΠΟΤΕ.

Αν και γενικότερα ισχύει σαν κανόνας, μπορείς άνετα να ξαπλώσεις από εμπόδιο ακριβώς επειδή είχες χαλαρό το τιμόνι. Υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται να το κρατήσεις δυνατά και σταθερά. Αλλά προχωράω παρακάτω.

Για να μη νομίζεις ότι είσαι ο μόνος "επιπόλαιος" και "βιαστικός"... Δεν είχα ποτέ μου παπάκι, σκουτεράκι ή δίτροχο οποιουδήποτε είδους (εκτός από ποδήλατο :P). Ξεκίνησα με ένα Hornet 600. Μάλιστα όταν ζήτησα από τον τύπο που το πουλούσε να το οδηγήσω, του έκανα τη θεϊκή ερώτηση "πρώτη πάνω, υπόλοιπες κάτω?", οπότε κατάλαβε ότι είμαι παντελώς άσχετος και κάναμε το τεστ ράιντ παρέα. Με άφησε σε ένα βενζινάδικο, το γέμισα και ξεκίνησα μόνος μου, κέντρο, Ακαδημίας, Εξάρχεια, σταματάω στο μαγαζί που δούλευε η - τότε - κοπέλα μου, καβαλάει και φεύγουμε. Όλα αυτά μη έχοντας την παραμικρή ιδέα περί μοτοσυκλετισμού. Επίσης είχα ανάμεσα στα πόδια μου ένα μηχανάκι 200 κιλών, όταν εγώ ήμουν με το ζόρι 60. Υπήρξαν ηλίθιες τούμπες, μικροατυχηματάκια, ευτυχώς τίποτα σοβαρό. Κάθε μέρα γινόμουν και καλύτερος. Ένα χρόνο μετά πήρα CBR1000. Το κράτησα 2 χρόνια. ΕΚΕΙ έμαθα να οδηγάω.

Με λίγα λόγια, έμπαινε. Μη μασάς. Θέλει θράσος. Αρκεί να έχεις λίγο μυαλό ε.

eagleye101
03/10/2011, 14:08
τι ειπες τωρα;;;

δεν υπαρχεις φιλαρακι!

δε ξερω αν θα το εκανα κ εγω αλλα σιγουρα οχι με αλλον μαζι μου, αν και τα γεγονοτα δειχνουν αλλα, απλα ειχα μια εμπειρια 1 χρονου με το σκουτερ!

Να'μαστε καλα και να μας φιλαει.. ο,τι υπαρχει!

sovaros_user
03/10/2011, 14:14
μην τον ακους αυτον, ειναι ανιατη περιπτωση :lol: :bawl: :lol:

Και εγω σε 400ρι εμαθα κ εκανα τις απιστευτες μαλακιες, προφανως ημουν τυχερος που δεν επεσα ποτε. (με εκεινο)


Να μαστε καλα να μας φιλαει ο θεος απο... εσενα :lol: :lol: :lol:
Πηγαινε καπου μονος σου να μαθεις :beer:

eagleye101
03/10/2011, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
μην τον ακους αυτον, ειναι ανιατη περιπτωση :lol: :bawl: :lol:

Και εγω σε 400ρι εμαθα κ εκανα τις απιστευτες μαλακιες, προφανως ημουν τυχερος που δεν επεσα ποτε. (με εκεινο)


Να μαστε καλα να μας φιλαει ο θεος απο... εσενα :lol: :lol: :lol:
Πηγαινε καπου μονος σου να μαθεις :beer:

:D :D :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

TROOPER
03/10/2011, 16:09
και επειδη η κουβεντα ξεφυγε αποπ το γκλαντιους παμε μοτογενικες.

dimzan
03/10/2011, 18:40
καλοριζικη

περαστικα

και με το καλο να τη χαρεις!


Στο δια ταυτα:

τι υψος εχεις? μηπως δεν πατας καλα κατω?


συνεχισε με την προπονηση στις αλανες (μενεις και πειραια, δεν ξερω τι παιζει εκει κατω απο τετοιους χωρους) σιγουρα κανει καλο. Δοκιμασε και σιγα σιγα να στριψεις αρκετα με λιγα χλμ. Σιγα σιγα θα μαθεις το βαρος της και θα τη συνηθισεις.

Ειμαι 170, οδηγαω σχεδον 230κιλα μηχανακι μεσα στην κινηση και δεν εχω κανενα προβλημα. Θεμα συνηθειας και εμπειριας ειναι ολα, μην ανησυχεις. Κατα τη γνωμη μου αν οδηγας 3-4 φορες τη βδομαδα απο 10-15χλμ για να τη συνηθισεις θα αρχισεις να την "νιωθεις" σε 3-4 μηνες.

sernodas2
04/10/2011, 00:28
γουσταρω που εχω μηχανακι 20ετιας τουμπανο κ του πινω το αιμα

κ εχω κ στραβη δισκοπλακα κ δουλευω μονιμα abs:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sovaros_user
04/10/2011, 00:32
συντομα θα μεινεις χωρις μηχανακι :winka:

sernodas2
04/10/2011, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
συντομα θα μεινεις χωρις μηχανακι :winka:

να φας τι γλωσα σου ρε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

α μπα δεν νομιζω.......δεν εχει να κανει με το τι εχεις,παρα με το τη σου κοβει η γκλαβα κ το ποσο ποιανουν τα χερια σου....τα ρασα δεν κανουν των παπα, οπως το ταιγκερ του 11 δεν κανει το μοτοσικλετιστή,


τεσπα....... ειπα τι μαλακια μου κ γω

eagleye101
04/10/2011, 06:59
Υψος;
Χμμ 1,85 λεω (1,82 στην πραγματικοτητα) οποτε παταω κανονικα.
Στην κινηση δεν με εχει δυσκολεψει εκτος μονο το να το κρατησω με τη ταχυτητα που πρεπει αλλα προς το παρων παιζω με συμπλεκτη ολη την ωρα!

Πειραια δουλευω, Βυρωνα μενω οποτε απο αλανες αλλο τιποτα, Πανεπιστιμιουπολη εχει γινει το νεο μου στεκι!

Φιλε CIRUS, καμια παρεξηγηση! Ισα ισα!
Το Xj6 ακομα το λιγουρευομαι, αλλα δεν υπαρχει πουθενα!
Καινουριο κανει 7 χιλιαρικα, και αμα βαλεις και συναγερμους, μανιταρια κλπ κλπ παει 7μιση που δεν τα εχω!

Το gsr το βρηκα με 5 σχεδον καινουριο φουλ εξτρα!

Δανειο δεν παιζει (ναι πηγα και εκανα χαρτια για δανειο και δεν βγηκε, αλλη ιστορια αυτο)

Εχτες πηγα σ'εναν μαστορα να δει το λεβιε ταχυτητω και μου λεει οτι κλεινει σε 10 λεπτα αλλα μετα που ειδε την πατεντα που ειχα κανει εβαλε τα γελια και μου λεει ελα μεσα και μου εφτιαξε κατι πολυ ομορφο με 10 ευρα, του εδωσα 15 (αντι 60 της αντιπροσωπειας) και εφυγα!

Το ποδι παει καλυτερα αν και ακομα κοτσαυλος!
Δεν ειναι τιποτα μπροστα στη γκρινια της κοπελας μου ομως:lol:

:beer:

CIRUS
04/10/2011, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Υψος;
Χμμ 1,85 λεω (1,82 στην πραγματικοτητα) οποτε παταω κανονικα.
Στην κινηση δεν με εχει δυσκολεψει εκτος μονο το να το κρατησω με τη ταχυτητα που πρεπει αλλα προς το παρων παιζω με συμπλεκτη ολη την ωρα!

Πειραια δουλευω, Βυρωνα μενω οποτε απο αλανες αλλο τιποτα, Πανεπιστιμιουπολη εχει γινει το νεο μου στεκι!

Φιλε CIRUS, καμια παρεξηγηση! Ισα ισα!
Το Xj6 ακομα το λιγουρευομαι, αλλα δεν υπαρχει πουθενα!
Καινουριο κανει 7 χιλιαρικα, και αμα βαλεις και συναγερμους, μανιταρια κλπ κλπ παει 7μιση που δεν τα εχω!

Το gsr το βρηκα με 5 σχεδον καινουριο φουλ εξτρα!

Δανειο δεν παιζει (ναι πηγα και εκανα χαρτια για δανειο και δεν βγηκε, αλλη ιστορια αυτο)

Εχτες πηγα σ'εναν μαστορα να δει το λεβιε ταχυτητω και μου λεει οτι κλεινει σε 10 λεπτα αλλα μετα που ειδε την πατεντα που ειχα κανει εβαλε τα γελια και μου λεει ελα μεσα και μου εφτιαξε κατι πολυ ομορφο με 10 ευρα, του εδωσα 15 (αντι 60 της αντιπροσωπειας) και εφυγα!

Το ποδι παει καλυτερα αν και ακομα κοτσαυλος!
Δεν ειναι τιποτα μπροστα στη γκρινια της κοπελας μου ομως:lol:

:beer:

κάλα υπάρχουν και μεταχειρισμένα xj όμως και το gsr που πήρες μια χαρά μηχανάκι είναι, όλα μαθαίνονται με τον καιρό, απλά θέλει να μην βιαστείς. Περαστικά και πάλι:beer: :beer:

Υ.Γ. Η γκρίνια της κοπέλας σου δεν είναι γιατρεύσιμη να το ξέρεις:lol: :lol:

chr1s_86
04/10/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
γουσταρω που εχω μηχανακι 20ετιας τουμπανο κ του πινω το αιμα



+1 :smokin: :lol: