PDA

View Full Version : glx προβληματα



DjAde
27/08/2011, 14:39
καλησπερα ειμαι νεος στο forum και θελω να μου δωσετε τα φωτα σας με καπια προβληματα που αντιμετοπιζω.
εχω ενα glx και το εχω στο στροσιμο εχω κανει μονο 100χλμ
ειναι 100cc και εχω το εξης προβληματα πρωτον το καρμπιρατερ ειναι ενα κινεζικο απο ενα λιφαν 110cc μοτερ
νομιζω πως κανει περδεματα και μπουκωνει δηλαδη οταν ανοιγο το γκαζι ελαχιστα εκει που πορευωμαι κανει μονο θοριβο και ακουγεται σαν να ρουφαει βενιζινη αλλα το παπι δν παει πιο γρηγορα.
υποτιθεται πως πρεπει να κανω χαμηλα τις αλλαγες για να γινει καλα το στροσιμο αλλα ετσι ωπος δουλευει δν γινεται. please help
επισης αν κατσω και ακουσω μπροστα το μοτερ κανει σαν τα ταξι στην κυριολεξια :P δν ξερω αν ειναι προβλημα αλλα οκ το θεμα ειναι οτι το ρελαντι του δν ειναι νορμαλ δλδ αυξομειωνει μονο του και σε καπιες στιγμες ειναι ετοιμο να σβησει
δοκιμασα να ανοιξω τον αερα αλλα αν το ανεβασω κιαλο δουλευει πολυ ψηλα και κλοτσαει οταν ειμαι σταθερος με ταχυτητα .
βοηθειστε γιατι αν το το χρησιμοποιω οπως ειναι τωρα θα κανω χαλια το μοτερ ....

OldMan
29/08/2011, 08:58
Αν δεν σου τραβάει αέρα από κάποιο κολάρο, τότε το καρμπυρατέρ είναι για πέταμα...:winka:

DjAde
29/08/2011, 16:05
η αληθεια ειναι οτι οταν εβαλα το κολαρο εκανε κατι περιεργα.
τι να κανω να το βαλω χωρις κολαρο? ετσι το ειχα πριν
απο καρμπυρατερ τι να παρω?
θελω κατι φθηνω και να μην ξαναχρειαστει να το αλλαξω να αποδιδει σο το δυνατον καλυτερα το μοτερ.

ο θορυβος που ακουγετε απο το μοτερ απο τι ειναι??
νομιζω ειναι απο μπροστα κοντα στιν κεφαλη

OldMan
30/08/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DjAde
τι να κανω να το βαλω χωρις κολαρο? ετσι το ειχα πριν
Επειδή έχω σκοπό να διατηρήσω πολύ υψηλά επίπεδα ψυχραιμίας συγχρόνως με πολύ χαμηλά επίπεδα αρτηριακής πίεσης...

Όταν λες ότι το είχες χωρίς κολάρο, εννοείς ότι η εισαγωγή του καρμπυρατέρ ήταν "στον αέρα" ..?? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DjAde
απο καρμπυρατερ τι να παρω?
θελω κατι φθηνω και να μην ξαναχρειαστει να το αλλαξω να αποδιδει σο το δυνατον καλυτερα το μοτερ.
Αυτό αστο μέχρι να βγάλουμε άκρη στο παραπάνω..



Αρχικά δημιουργήθηκε από DjAde
ο θορυβος που ακουγετε απο το μοτερ απο τι ειναι??
νομιζω ειναι απο μπροστα κοντα στιν κεφαλη
Προφανώς από κάποιο τρίγωνο που ρούφηξε το μοτέρ στα κάλαντα .. :smokin:

DjAde
30/08/2011, 13:45
γιατι πρεπει να ειναι στον αερα αν ενωσεις τους σωληνες χωρις κολαρω τι θα γινει?
τελος παντων ετσι το ειχα και μετα του εβαλα και χθες το εβγαλα και τα ενωσα σιδερο με σιδερο
που ειναι το δυσκολο???
αμα δν ξερω και τι μπορει να φταιει που ακουγετε ετσι μπροστα καλα χριστουγεννα

OldMan
30/08/2011, 13:52
Είσαι και ζόρικο μαγκάκι βλέπω.. :winka:

Λοιπόν ομορφούλη, βάλε σωστά το κολάρο, βεβαιώσου ότι δεν τραβάει αέρα από πουθενά το σύστημα εισαγωγής και ρίξε ένα καθάρισμα στο καρμπυρατέρ σου ...

Όσο για το θόρυβο που κάνει το μοτέρ, αν δεν γίνεις πιο σαφής μάλλον δεν θα βγει άκρη ...


Υ.Γ.
Δοκίμασε να παρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου και να του πεις " Γιατρέ, δεν είμαι καλά... Τι έχω ..??"

DjAde
30/08/2011, 14:03
αν ειχα βρει τον σωστο γιατρο εδω θα ημουν και θα ρωταγα???
το μοτερ κανει ακριβος τον ιδιο θοριβο με τα ταξι και απο μπροστα ακουγετε ενας ψιλοτσιρηχτος ηχος δν ακουγετε πολυ αλλα αν το κατσεις και το παρατηρησεις.
Πιο πολυ ακουγετε το μοτερ παρα η εξατμιση

OldMan
30/08/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DjAde
το μοτερ κανει ακριβος τον ιδιο θοριβο με τα ταξι
Αν εννοείς ταξί Diesel τότε βαράς άσχημα πυράκια...

Αν εννοείς ταξί υγραερίου τότε οι βαλβίδες σου παίζουν καθυστερήσεις...