PDA

View Full Version : Λοξή ισορροπία στο ΧΤΧ



karellen
27/08/2011, 18:11
Παιδιά καλησπέρα.
Ένα προβληματάκι στο ΧΤ. Όταν αφήνω τα τιμόνια π.χ. σε μια κατηφόρα ή σε ένα ρολλάρισμα, το μηχανάκι γέρνει αριστερά οπότε αναγκάζομαι και φέρνω το σώμα μου δεξια για αντιστάθμισμα.ΔΕΝ έχει τρακάρει ποτέ(δηλαδή στραβωμένος σκελετός) και στις αρχές νόμιζα ότι ο πλάγιος αέρας που φυσούσε με παρέσερνε αλλά το κάνει και σε άπνοια και σε οποιαδήποτε χιλιόμετρα.
Τι νάναι άραγε;
Οι ΧΤ άκηδες κάντε μια δοκιμή και πέστε μου..:wave2:

npat
27/08/2011, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
αναγκάζομαι και φέρνω το σώμα μου δεξια

Είσαι σίγουρος... ή μήπως "αναγκάζεσαι να καθίσεις ίσια" γιατί έχεις συνηθίσει να κάθεσαι λίγο αριστερά?

:winka:

DrBig
27/08/2011, 18:24
ελεγξε την ευθυγραμμιση του πισω τροχου απο τους ρυθμιστες τασης της αλυσιδας.

Polaris
27/08/2011, 18:31
Τσεκαρε τη σελα και μετα τις μπουκαλες.

karellen
27/08/2011, 18:32
Είσαι σίγουρος... ή μήπως "αναγκάζεσαι να καθίσεις ίσια" γιατί έχεις συνηθίσει να κάθεσαι λίγο αριστερά

Όχι,γέρνω αρκετά δεξιά.

ρυθμιστες τασης της αλυσιδας.

Τους έχω ελέγξει ήδη.
:) :)

catmaster
27/08/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Παιδιά καλησπέρα.
Ένα προβληματάκι στο ΧΤ. Όταν αφήνω τα τιμόνια π.χ. σε μια κατηφόρα ή σε ένα ρολλάρισμα, το μηχανάκι γέρνει αριστερά οπότε αναγκάζομαι και φέρνω το σώμα μου δεξια για αντιστάθμισμα.ΔΕΝ έχει τρακάρει ποτέ(δηλαδή στραβωμένος σκελετός) και στις αρχές νόμιζα ότι ο πλάγιος αέρας που φυσούσε με παρέσερνε αλλά το κάνει και σε άπνοια και σε οποιαδήποτε χιλιόμετρα.
Τι νάναι άραγε;
Οι ΧΤ άκηδες κάντε μια δοκιμή και πέστε μου..:wave2:


δύσκολο σε τέτοια φαινόμενα να δώσεις λύση μέσω πληκτρολογίου

Πάντως σε ένα ΧΤ πελάτη μου που το έκανε ακριβώς όπως λες (αυτό όμως τράβαγε δεξιά) τα λάστιχα είχαν κάνει ένα "σκαλί" όπως το λέμε (το είχε πάρει μεταχειρισμένο και τα ελαστικά είχαν φάει πολύ ισιάδι σε εθνική) και τελικά μόλις αλλάχτηκαν διορθώθηκε

MavrosPan
27/08/2011, 22:09
Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα. Νομιζα οτι το μηχανακι ειχε παρει σκελετο με καποιο μυστηριο τροπο, εγω δεν το εχω ριξει ποτε και ετσι ελεγα οτι εχει στραβωσει απο τον προηγουμενο. Οπως ειπε και ο πανω, το αισθανομαι οτι σταματησε οταν αλαξα λαστιχα. Αλλα μηνες ειχα τρελαθει λεω εχω ριξει τοσο χρημα και τελικα θελει καλιμπρα. lol.

Gandalf dr685sm
27/08/2011, 22:57
99% ελαστικά και λάθος πίεση αέρα. Όπως προ-ειπώθηκε έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα στο ίσιο και έχει κάνει "σκαλί" στο μπροστινό σου το ελαστικό.Αν έχεις βάλει και λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο αέρα , τότε θα σου κάνει αυτές τις "κλίσεις", ίσως και "ψιλο-ψαρέματα"

karellen
28/08/2011, 08:38
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας,μάλλον αυτό είναι.
Ειπώθηκε κάποτε από κάποιο φίλο ότι φταίει το γεγονός ότι είναι μαζεμένα αριστερα η δαγκάνα,ο δίσκος και το χοντρύτερο κέντρο της ζάντας,οπότε το τιμόνι ''παίρνει'' αριστερά.
Εκτός ότι δεν μου στέκει γυροσκοπικά,σκέφτομαι πως οι Γιαπωνέζοι δεν μπορεί να είναι τόσο μ..λ@κες και να μην τόχουν εντοπίσει αυτό.
Ενυ γουέυ φχαριστώ και πάλι..:wave2:

sovaros_user
28/08/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας,μάλλον αυτό είναι.
Ειπώθηκε κάποτε από κάποιο φίλο ότι φταίει το γεγονός ότι είναι μαζεμένα αριστερα η δαγκάνα,ο δίσκος και το χοντρύτερο κέντρο της ζάντας,οπότε το τιμόνι ''παίρνει'' αριστερά. [...]


και η δαγκανα κ ο δισκος ειναι αριστερα ? Αυτο φταιει :smokin: :alien:

MavrosPan
28/08/2011, 10:33
Καλα τοσο λαλακες ειναι εκει στο Tζαπαν ? Δεν μπορουσαν να βαλουν δισκο αριστερα και δαγκανα δεξια να ερθει το μηχανακι να ισιωσει ? Και ψαχνομαστε εμεις με κεντρα βαρους και αλλες τετοιες φιφες..

Bowleno
28/08/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Καλα τοσο λαλακες ειναι εκει στο Tζαπαν ? Δεν μπορουσαν να βαλουν δισκο αριστερα και δαγκανα δεξια να ερθει το μηχανακι να ισιωσει ? Και ψαχνομαστε εμεις με κεντρα βαρους και αλλες τετοιες φιφες..


:hypnotize :hypnotize :hypnotize ορίστε;;;

S705
24/09/2011, 23:33
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=13224.0