PDA

View Full Version : Λάδια αναρτήσεις λάστιχα και ένα dr



sonata1316
27/08/2011, 21:07
Καλησπέρα. Πριν απο λίγο καιρό πείρα ένα dr 200άρι. Του άλλαξα τακάκια λάδια και στα υπόψη είναι και τα λάστιχα τώρα μιας και έχουνε ξεραθεί και πλησιάζει σιγά σιγά και το φθινόπωρο. Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή όμως.:


Όταν το πείρα απο το μαγαζί ήμουν αρκετά αγχωμένος για να το παρατηρήσω μιας και ήταν η πρώτη μου φορά σε τόσο ψηλό μηχανάκι (έ, σε σύγκρισή με την πάπια...) αλλα με το που το γύρισα πίσω του άλλαξα και τα λαδάκια του. Η τάπα πάνω έλεγε 10-40. Δεν της πήγα κόντρα 10-40 του έβαλα και εγώ. Αλλά από την πρώτη μέρα με το που ζεσταθεί (5 λεπτά μέσα στην πόλη max) κοπανάνε οι ταχύτητες παααααααρα πολύ άσχημα. Οκ λέω καλοκαίρι είναι 33 και φεύγα μέσα στην Θεσσαλονίκη ζεσταίνετε το μουλάρι. Δέν με έχει τσιμίσει λαδάκι μέχρι στιγμής. Μέσα σε διάστημα 5 ημερών διαδρομή θεσσαλονίκη-Ρούπελ-γύρος χαλκιδικής και πίσω φορτωμένο με το βίος μου και τα συμπράγκαλα τα κατασκηνωτικά δεν έκαψε καθόλου λάδι. Αυτό, φαντάζομαι, με κάνει να υποθέτω οτι καλό είναι το 40άρι και δεν θέλει λάδι που λειτουργεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες (??? καλά τα λέω ή...; :confused: ). Απλά είναι κρίμα να τα αλλάξω μιας και δεν έχουν κάνει ούτε 1700 χλμ καλα καλα με την αλλαγη παρέα με το φίλτρο να την υπολόγιζα στα 5000..Να δοκιμάσω 45άρι ή το πρόβλημα παίζει να βρίσκετε σε κάτι ακριβότερο; :cry: Παίζει να ηρεμήσει τον χειμώνα; Το έχει κανένας; Και αν ναί τί λαδάκι του βάζετε;

Επίσης όταν ανέβηκα στο μαγαζί πάνω το μηχανάκι βυθίστηκε πολύ κάτω. Έ του είπα και εγώ άμα μπορεί να σκληρύνει λίγο την ανάρτηση μιας και η μάνα μου με έκανε ψιλό παιδί. Οτι υπάρχει κάποιο όριο το γνωρίζω. Αμα το παραβείς αυτό (στο σφίξιμο, σκλήρυνση , απόσβεση όπως θέτε πείτε το) χαλάει η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας εύκολα; Έχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο. Όταν είμαι μόνος μου και πάω να πάρω μια στροφή δεν νιώθω καθόλου τον πίσω τροχό. Σαν να φεύγει. Σαν να τον χάνω ένα πράμα. Δικάβαλος που το μηχανάκι κάθετε πιο κάτω... μπορώ να πάρω αρκετά μεγαλύτερες κλείσεις και με μεγαλύτερη σιγουριά τις στροφές... Όταν είμαι μόνος και βγάζω το σώμα μου έξω πιστεύω οτι ταλαντώνετε ο κώλος. Με σταθερό γκάζι όλα αυτά έτσι; Άντε να ήταν απο την τρομερή ροπή του DR να έλεγα ντάξ.... Νιώθω σίγουρος για το που πατάω και τι κάνω. (περισσότερο τέλος πάντων, με όση εμπειρία μπορούν να με χαρίσουν τα χιλιόμετρα που έχω κάνει σε μηχανάκι) με 2 άτομα πάνω. Σίγουρα φταίνε και τα λάστιχα που ευελπιστώ να τα αλλάξω μέσα στο δεκαήμερο αν όλα πάνε καλά αλλά μήπως έκανα μαλακία που του είπα να την σφίξει περισσότερο;

Τώρα... λάστιχα! Έχω καταλήξει στα μισελέν στα Σιράκ. Καλή επιλογή; Αξίζει να βάλω πιο μαλακά ή θα τα γκρεμίσω γιατί 3-4 φορές τον μήνα (ευελπιστώντας να γίνουν περισσότερες εαν πάρω κράνος αποκλειστικά για αυτή την δουλειά γιατί φοβάμαι να πέσω με το καθημερινό μου μιας και αυτό και το μπουφάν τα έχω χρυσοπληρώσει) τρέχω στο σέιχ σού και στο χωρτιάτη μέχρι να βρομίσει ο συμπλέκτης μου ή να πέσω (40 λεπτά με 1 ώρα για τον συμπλέκτη. Μόνος μου έχω καταφέρει να πέσω και 5 λεπτά αργότερα περνώντας την γέφυρα απο τον περιφερειακό... :bigcry: ) Μήπως για χειμώνες και επειδή θα τρέχω και μέχρι την Σίνδο στο Τει καλό θα ήταν ένα πιο μαλακό λαστιχάκι να ζεσταίνετε και πιο εύκολα να έχει καλύτερη πρόσφυση γιατί είμαι και driver και θα με κόψει κανα δυο δευτερόλεπτα απο την διαδρομή ή δεν αξίζει τον κόπο να δώσω τόση σημασία σε αυτήν την λεπτομέρεια;

3 παράγραφοι... μάλιστα. Όποιος έφτασε μέχρι εδώ και μένει Θεσσαλονίκη ή μέχρι και την αυτονομία του ντεπόζιτου μου κερνάω και :beer:

dpapag3
12/09/2011, 19:06
γεια σου φιλε sonata!!!! θα σου μηλησω λιγο για το μηχανακι!!!!καταρχην πηρες ενα απλο παρρα πολλη απλο μηχανακι για να κανεις την δουλεια σου!!!!ΤΕΛΕΙΟ για αυτην την δουλεια πολλη καλητερο απο το να παρεις παπι η σκουτερ...επισεις μπορεις να πας παρα πολλη καλλα και καμια βολτουλα στο χωμα...πρεπει να καταλαβεις πως δεν ειναι ktm 690 enduro!!!!!ετσι ..εχω αυτο το μηχανακι καμποσα χρονια και το ταλεπορο παρρα μα παρρα πολη κοιτα και το σχετικο βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=7KhaXGN3a4U και εδω επισης http://www.youtube.com/watch?v=R5u6lxGGN8Y λοιπων ειναι πολλη καλλο μηχανακι αλα καπου εκει τελειωνει ετσι!!!!!!!!!!!!εγω δεν το αλλαζω παντως με τιποτα!!!!!!!!!!!!!ενα θεμα με το θορυβω στο σαζμαν το εχει το ατοιμο οπως και οτι εχει πολλη μαλακες αναρτησεις και εγω εχω επεμβηκαι στης 2 αναρτησεις εμπρος και πεισω,χωρις να μου κανει αυτα τα προβληματα!για λαδι αυτο χρησημοποιο και εγω 10\40 castrol στην αρχη ειναι μαλακο το σαζμαν αλλα μετα σκληρενει δεν εχω κανει δοκιμη με αλλης ρευστοτητας λαδι γιατι μπορει να μην βγει σε καλλο......