PDA

View Full Version : Πρόβλημα με xt660z tenere



bone_it
28/08/2011, 18:46
Παιδιά γεια σας και καλό φθινόπωρο. Είμαι καινούριος στην παρέα σας οπότε συγχωρήστε μου το όποιο λάθος. Θα μάθω που θα πάει.
Στέλνω το μήνυμα αυτό μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Είμαι κάτοχος μιας xt660 z tenere μοντέλου Νοεμβ '10 με 8.700 περίπου km. Αρκετά πριν το service των 5.000 η μηχανή παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Όχι πάντα αλλά ορισμένες φορές (καμιά δεκαριά) όταν πατούσα το συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα μου έσβηνε (εν κινήσει). Όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι επικίνδυνο. Το είπα στον αντιπρόσωπο της Yamaha και μου είπε ότι μπορεί να είναι είτε το TPS είτε το ρελαντί. Στο service των 5.000 έκανε ότι έκανε και η αλήθεια είναι ότι μετά δεν εμφανίστηκε ξανά εκτός από μία φορά. Αργότερα επειδή ετοιμαζόμουν για ένα μεγάλο ταξίδι πήγα ξανά και μου ρύθμισαν το ρελαντί. Στο ταξίδι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όμως εμφανίστηκε πάλι προχτές και μάλιστα σε ένα πολύ δύσκολο σημείο (ανάμεσα σε αυτοκίνητα και σε στροφή στην πανεπιστημίου), οπότε και τα χρειάστηκα πραγματικά. Ξέρω ότι το ΤPS παρουσίαζε προβλήματα στα παλιότερα xt. Θέλω να ρωτήσω αν έχει αναφερθεί τίποτα παρόμοιο για το tenere και αν κάποιος μπορεί να με συμβουλεύσει τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω. Η μηχανή είναι ακόμα στην εγγύηση και θεωρώ επικίνδυνο την ύπαρξη τέτοιου προβλήματος μια που αν δεν αντιδράσει κανείς σωστά μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ

Anty12
29/08/2011, 20:07
To kanoun ola ben einai tipota.
To relanti panta pano apo 1200 rpm
Greedings from Budapest...;)

giovani64
29/08/2011, 20:19
ο φιλος εχει δικιο που σου εγραψε για το ρελαντι. εχω το XJ6 DIVERSION και μου εκανε ακριβως τα ιδια. τελικα μολις ανεβασα το ρελαντι ολα εφτιαξαν. ψαξε να δεις ποσο πρεπει να ειναι το ρελαντι. το γραφει σιγουρα στο βιβλιο του κατασκευαστη. owners manual.

VALES
29/08/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
To kanoun ola ben einai tipota.








:rotflmao: :eyepop: :sick: :wacko: :lol: :rotflmao: :bigcry:

bone_it
29/08/2011, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
To kanoun ola ben einai tipota.
To relanti panta pano apo 1200 rpm
Greedings from Budapest...;)


Το ρελαντί πρέπει να είναι 1400-1600 και είναι θα έλεγα στις 1400. Όσο για το δεν είναι τίποτα πρόεδρε δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...

Bowleno
29/08/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
Το ρελαντί πρέπει να είναι 1400-1600 και είναι θα έλεγα στις 1400. Όσο για το δεν είναι τίποτα πρόεδρε δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...


Να κλάψεις! :mad:

ΧΤ δεν ήθελες; καλά να πάθεις.

να έπαιρνες Aprilia Pegaso, κύριε, να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου:bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Πέρα από την πλάκα, ζήτα τους να εξετάσουν καλύτερα το TPS και αφού είσαι στην εγγύηση απαίτησε να το αλλάξουν

Αμφίσημος
29/08/2011, 22:57
Ίδια συμπτώματα συνάδελφε μα μειώθηκαν αρκετά μετά τις 10.000km αλλά οχι απολύτως.
Ίσως με το χρόνο να 'έμαθα' εγώ καλύτερα το μηχανάκι αλλά όσες φορές κι αν μου το κανε τσίμπησα επιτόπου συμπλέκτη και μίζαρα μετά απο 2sec χωρίς πανικό και όλα ΟΚ.
Λογικά με ρελαντί κοντά στα 1500rpm δεν θα το δεις...εγώ το έχω στις 1200rpm αλλά το φέρομαι κύριος...

leontheprof
30/08/2011, 00:30
Ελα ρε μεγαλε...και ειδα το τιτλο του topic και τρομαξα...:D

Και σε μενα το κανει αυτο...νομιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο, εγω θεωρισα οτι αρχισε να τα παιζει το μπουζι αλλα βελεπεις οτι τελικα το παθαινουν μαλλον ολα :)

Οπως προειπε και ο Αμφησιμος μαλλον πρεπει να το "μαθεις" καλυτερα. Κι εγω στην αρχη την πατουσα αλλα τωρα το χει κοψει το εργαλειο ναουμ.

Μηπως οταν πατας τον συμπλεκτη κανεις και τπτ στιγμιαιες αποτομες ξερογκαζιες? Γιατι λογικα εκει θα σβηνει..οχι μονο αν απλα πατας το συμπλεκτη.

bone_it
30/08/2011, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Ελα ρε μεγαλε...και ειδα το τιτλο του topic και τρομαξα...:D

Και σε μενα το κανει αυτο...νομιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο, εγω θεωρισα οτι αρχισε να τα παιζει το μπουζι αλλα βελεπεις οτι τελικα το παθαινουν μαλλον ολα :)

Οπως προειπε και ο Αμφησιμος μαλλον πρεπει να το "μαθεις" καλυτερα. Κι εγω στην αρχη την πατουσα αλλα τωρα το χει κοψει το εργαλειο ναουμ.

Μηπως οταν πατας τον συμπλεκτη κανεις και τπτ στιγμιαιες αποτομες ξερογκαζιες? Γιατι λογικα εκει θα σβηνει..οχι μονο αν απλα πατας το συμπλεκτη.

Όχι δεν κάνω ξερογκαζιές. Απλές αλλαγές. Καταρχήν παιδιά σε όλους που είπατε ότι συμβαίνει μιλάμε για tenere? Γιατί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν έχει παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα όπως στα παλιά xt. Και μου κάνει εντύπωση που αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα σαν να είναι κάτι απλό. Αντίθετα το θεωρώ απαράδεκτο, πέρα από επικίνδυνο, αν συμβαίνει τόσο μαζικά και μάλιστα είναι γνωστό από τόσο παλιά. Και επίσης δεν είναι δυνατόν να πρέπει να "μάθεις" μία μηχανή για να μη φας καμιά σούπα και εννοώ από τέτοιο λόγο...Όταν πατάς συμπλέκτη θα πρέπει να απομονώνει όχι να σβήνει....

daz
30/08/2011, 09:05
Ρυθμιστε σωστά το ρελαντί.

dimitris777
30/08/2011, 10:08
να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ?:confused:

giovani64
30/08/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ?:confused:

ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειδικα οταν ειναι κρυο........

spiridaus
30/08/2011, 10:56
Και εγώ το παθαίνω. Μετά τα σέρβις των 10 φαινόταν άλλο μηχανάκι αλλά πάλι δειλά δειλά αρχίζει να το κάνει.
Το ρελάντι γιατί πέφτει από μόνο του;

bone_it
30/08/2011, 11:51
Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?

Bowleno
30/08/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?


Δεν το λέει και ο τίτλος; :look:

dimitris_a
30/08/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?

Όσοι απάντησαν TENERE έχουν.
Εμένα μου το έκανε 1 φορά μόνο.
Ναι το ρελαντί πρέπει να είναι πάνω από 1400
Όταν το μηχανάκι είναι στο ρελαντί ακούγεται λες κι έχεις ανοίξει το γκάζι. Αλλά καλύτερα να δουλεύει λίγο πιο ψηλά παρά να σβήνει.

Ναι όταν βάζω πρώτη ακούγεται τρελλά (yamaha xt....) αλλά καλύτερα να κούγεται παρά να σβήνει.... ;-)
Ένας τρόπος να μην ακούγεται πολύ είναι να έχεις κρατήσει πατημένο τον συμπλέκτη μερικά δευτερόλεπτα πριν βάλεις την πρώτη

daz
30/08/2011, 14:16
To ρελαντί είναι πάντα στις 1400 και δεν μου σβήνει ποτέ. 1 φορά μόνο μου έσβησε αν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω πως τότε είχε πέσει κάτω από τις 1400. Το ρυθμίζω κάθε όποτε να 'ναι. Η πρώτη πάντα χτυπάει. Νομίζω σε όλα τα Yamaha χτυπάει.

Έχετε προσπαθήσει να βάλετε πρώτη σε moto guzzi στις 6,00 το πρωί Κυριακής? Όλη η γειτονιά θα είναι στα μπαλκόνια και θα κατεβάζει καντίλια. :lol:

bone_it
30/08/2011, 16:19
Το ανέβασα και εγώ περίπου στις 1500. Για να δούμε....αν θα ξανασυμβεί. Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια

teddyseker
31/08/2011, 11:28
στα 1500 το χω και εγω αλλα και με 30.000 χλμ που του χω κανει ακομα που και που μου σβηνει . οντως ειναι λιγο περιεργο και μου την σπαει .!! παλαιοτερα ειναι αληθεια οτι μου σβηνε πολυ πιο τακτικα.:mad:
επισης ενα αλλο προβλημα που χω ειναι οτι μου καιγονται συνεχως τα δυο περιφερειακα λαμπακια πανω δεξια και αριστερα στον προβολεα αλλα και ο προβολεας πορειας συνεχως .. την μια φορα ηταν η ασφαλεια μετα η λαμπα μετα κατι αλλο ...ολο προβληματα με τα φωτα !! με την μεγαλη σκαλα ποτε ομως.

daz
31/08/2011, 16:36
Όταν λες συνεχώς κάθε πότε εννοείς?

Η μικρή σκάλα και τα φώτα θέσης καίγονται πιο γρήγορα γιατί είναι συνέχεια αναμμένα ενώ η μεγάλη σκάλα σπάνια.

Στα μικρά μπορείς να βάλεις led και για να ξεκουράζεις την μικρή σκάλα, την ημέρα να ανάβεις την μεγάλη. Εγώ το κάνω έτσι κι αλλιώς για να φαίνομαι καλύτερα. Αν θέλεις να έχεις το "σινιάλο" εύκαιρο, άναβε την μεγάλη τουλάχιστον στους αυτοκινητόδρομους για να μεγαλώνεις την ζωή της μικρής.
Αν βάζεις "καλές" λάμπες θα σου κρατάνε περισσότερο. Αν βάζεις με 3 ευρώ θα κρατάνε λίιιγο λιγότερο.


Ρε παιδιά εμένα γιατί δεν μου σβήνει? Που στο καλό το έχετε το ρελαντί? Έχετε πειράξει καθόλου το τπσ?

Αμφίσημος
31/08/2011, 19:17
Σήμερα μου έσβυσε ίσα με 5-6 φορές...Τι διάλο; Ήταν να μη διαβάσω το post!
Βέβαια ήταν μέρες ακίνητο και το σημαντικότερο το ρελαντί μου είναι μόλις στις 1000 στροφές. (πρέπει να ανεβοκατεβαίνει σύμφωνα με τη θερμοκρασία του μοτέρ και τις περιβαλλοντικές συνθήκες)
Παρεπιμπτόντως πάω για λάστιχα αύριο-μεθαύριο. Τα μαμίσια Tourance μετά απο 15.000km λέω να τα αποσύρω (αν ψιλοξεραμένα-έχει ψωμί ακόμη) μιας και προτιμώ να πάρω το ρίσκο με τίποτ'άλλο.
Daz, ευχαριστώ για το αντίβαρο και δημοσίως. Είναι μεγάλο πράμα το forum...

daz
31/08/2011, 21:33
1000 είναι πολύ λίγες. Μια βίδα είναι, ρύθμισέ το σωστά.
Όταν είναι κρύο και το βάζεις μπροστά δουλεύει το αυτόματο τσοκ οπότε το ρελαντί του είναι ανεβασμένο. Όταν φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία, ο αέρας κλείνει και δουλεύει πλέων κανονικά.
Τα λαστιχάκια πολυ τα κράτησες. Τι σκέφτεσαι να βάλεις?
Το αντίβαρο θα μου χρειάζονταν μέχρι να βάλω καινούρια χούφτα, σε περίπτωση που τσακιζόμουν και την έσπαγα. Εγώ όμως δεν έχω σκοπό να τσακιστώ οπότε μου είναι άχρηστα. :lol:

Αμφίσημος
01/09/2011, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
1000 είναι πολύ λίγες. Μια βίδα είναι, ρύθμισέ το σωστά. - - Που είναι η ρημάδα;
Τα λαστιχάκια πολυ τα κράτησες. Τι σκέφτεσαι να βάλεις? - Sahara 3 με 200€ αλλά το σκέφτομαι ακόμη...

bone_it
01/09/2011, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όταν λες συνεχώς κάθε πότε εννοείς?

Η μικρή σκάλα και τα φώτα θέσης καίγονται πιο γρήγορα γιατί είναι συνέχεια αναμμένα ενώ η μεγάλη σκάλα σπάνια.

Στα μικρά μπορείς να βάλεις led και για να ξεκουράζεις την μικρή σκάλα, την ημέρα να ανάβεις την μεγάλη. Εγώ το κάνω έτσι κι αλλιώς για να φαίνομαι καλύτερα. Αν θέλεις να έχεις το "σινιάλο" εύκαιρο, άναβε την μεγάλη τουλάχιστον στους αυτοκινητόδρομους για να μεγαλώνεις την ζωή της μικρής.
Αν βάζεις "καλές" λάμπες θα σου κρατάνε περισσότερο. Αν βάζεις με 3 ευρώ θα κρατάνε λίιιγο λιγότερο.


Ρε παιδιά εμένα γιατί δεν μου σβήνει? Που στο καλό το έχετε το ρελαντί? Έχετε πειράξει καθόλου το τπσ?

Όχι εμένα δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με τα φώτα. Βέβαια είναι νέα ακόμα η μηχανή. Αλλά αυτή η βλάβη όπως εξηγείται ίσως έχει να κάνει γενικότερα με τις ηλεκτρικές συνδέσεις. Κάποιο σφάλμα ίσως.

Το tps δεν πειράχτηκε ποτέ. Μόνο ρύθμιση του ρελαντί έχει γίνει. Αλλά ίσως να παίζει το ρόλο του και το tps. θα φανεί στο μέλλον.

daz
01/09/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος


Περιμένω εντυπώσεις απ' τα sahara. Ήμουν έτοιμος να τα βάλω αλλά λόγο των πολλών χλμέτρων που θα έκανα το καλοκαίρι δεν τα έβαλα γιατί τα φοβήθηκα ως προς την διάρκειά τους. Ο Vstromer πάντως πίνει νερό στο όνομά τους αλλά αυτός έχει ελαφρύτερο μηχανάκι.


234808

daz
01/09/2011, 11:16
:wave2:


234809

daz
01/09/2011, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
Όχι εμένα δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με τα φώτα. Βέβαια είναι νέα ακόμα η μηχανή. Αλλά αυτή η βλάβη όπως εξηγείται ίσως έχει να κάνει γενικότερα με τις ηλεκτρικές συνδέσεις. Κάποιο σφάλμα ίσως.

Το tps δεν πειράχτηκε ποτέ. Μόνο ρύθμιση του ρελαντί έχει γίνει. Αλλά ίσως να παίζει το ρόλο του και το tps. θα φανεί στο μέλλον.

Η απάντησή μου πήγαινε στον teddyseker. Αυτός είπε πως είχε πρόβλημα με τα φώτα του.

Σε τι στροφές δουλεύει ρελαντί εσας που σας σβήνει συνέχεια? Την επόμενη φορά που θα σας σβήσει δοκιμάστε να σφίξετε την βίδα ρύθμισης μισή στροφούλα.

VALES
01/09/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz






Αποστόλ΄... με ρελαντί στις 1500 στροφές έβγαλες 370 χιλιόμετρα αυτονομία?
Σκέψου να μην έσβηνε και να το είχες στις 1100... θα 500άριζες.

typhoon
01/09/2011, 15:15
To kanoun ola ben einai tipota
Το κάνουν όλα τα Yamaha τα μονοκύλινδρα εννοείς, απο το 2004 και μετά που "ανακαλύφθηκε" αυτός ο σπουδαίος κινητηρας "υψηλής" απόδοσης συμφωνα με τη μαμά εταιρεια. Απο τότε ήταν προβληματικό το ΤPS το αλλάζαν στην εγγύηση με ανάκληση, το 2007 υποτίθεται ότι βάζαν το βελτιωμενο απο το εργοστάσιο αλλά και πάλι έσβηνε.
Απαράδεκτο πρόβλημα για εταιρεία τέτοιου ονόματος, να το παρουσίαζε καμιά κινεζιά να το δεχόμουν.
Κι ούτε οι ξερογκαζίες με πατημένο συμπλέκτη φταίνε ούτε το ρελαντί.Σιγα μη το ανεβάσεις στις 2χιλ στροφές για να μην σβήνει.Απλά καλύπτει εν μέρει το πρόβλημα.

Συγνώμη για το κράξιμο παιδιά, αλλά ήμουν παθός με ΧΤΧ660 του 2007 και μου είχε δώσει στα νέυρα αυτό το πράμα. Μιλάμε για άκρως επικίνδυνες καταστάσεις να σου σβήσει το μοτερ πάνω σε στροφή και να ρίξεις όλο το βάρος (180κιλά η ρημάδα) στο πόδι, ή να στην κάνει πάνω σε προσπέραση.

Το δωσα και ησύχασα!(πάλι yamaha πηρα όμως!)



να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ? ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειδικα οταν ειναι κρυο........

Ε αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτό κι αν το κάνουν όλα μα όλα τα yamaha απο καταβολής κόσμου!Σε τετρακύλινδρο να δείς πως ακούγεται, δε χρειάζεται να πατήσεις κόρνα για να ξεκινήσει ο πρώτος στο φανάρι...απλα κουμπώνεις πρώτη!

Anty12
01/09/2011, 21:39
Είναι τριμπούρδελο το ριμάδι....μαμώ το ρελαντί του μαμώ...
Σήμερα έκανε τα πιο δύσκολα 650 χλμ της καριέρας της, και πέρασε και 4 σύνορα.......
Greedings from Romania ....

daz
08/09/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είναι τριμπούρδελο το ριμάδι....μαμώ το ρελαντί του μαμώ...
Σήμερα έκανε τα πιο δύσκολα 650 χλμ της καριέρας της, και πέρασε και 4 σύνορα.......
Greedings from Romania ....

Στα σύνορα σου έσβηνε καθόλου Αντυ? :smokin:
Αν ναι να πάρεις bmw που δεν σβήνει και είναι και μοτόρι περιπέτειας! :bawl:

daz
09/09/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Αποστόλ΄... με ρελαντί στις 1500 στροφές έβγαλες 370 χιλιόμετρα αυτονομία?
Σκέψου να μην έσβηνε και να το είχες στις 1100... θα 500άριζες.


370? Ρε συ 370 τα βγάζω και με burnout! (εδώ γελάνε) :lol:

με 22 λιτρα αν έβγαζα μόνο 370χλμ
θα έκαιγα χ? λίτρα στα 100χλμ

Για να κάψει χ=5,945945945945946 λιτρα / 100 χλμ θα πρέπει να του βάλω και trailer από πίσω. :lol:

Ξέρω τι έγινε! Θυμάσαι πως είχα γράψει ένα νούμερο υπερβολικό αλλά την ώρα που έγραφες το ποστ δεν μπορούσες να πιστεψεις πως έγραψα κάτι τέτοιο και έκοψες κάτι γιατί με θεωρείς λογικό. Είχα γράψει όμως 480. :lol:

Αν σε βάλω σε σφιχτό στροφιλίκι μαζί με το τρελό αγόρι, δεν θα κάνεις και εσύ τα ίδια χλμ και με μικρότερο ρεζερβουάρ? :cry:


Χαθήκαμε Βασίλλλ.. :beer: :beer: :beer:

daz
09/09/2011, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Το κάνουν όλα τα Yamaha τα μονοκύλινδρα εννοείς, απο το 2004 και μετά που "ανακαλύφθηκε" αυτός ο σπουδαίος κινητηρας "υψηλής" απόδοσης συμφωνα με τη μαμά εταιρεια. Απο τότε ήταν προβληματικό το ΤPS το αλλάζαν στην εγγύηση με ανάκληση, το 2007 υποτίθεται ότι βάζαν το βελτιωμενο απο το εργοστάσιο αλλά και πάλι έσβηνε.
Απαράδεκτο πρόβλημα για εταιρεία τέτοιου ονόματος, να το παρουσίαζε καμιά κινεζιά να το δεχόμουν.
Κι ούτε οι ξερογκαζίες με πατημένο συμπλέκτη φταίνε ούτε το ρελαντί.Σιγα μη το ανεβάσεις στις 2χιλ στροφές για να μην σβήνει.Απλά καλύπτει εν μέρει το πρόβλημα.

Συγνώμη για το κράξιμο παιδιά, αλλά ήμουν παθός με ΧΤΧ660 του 2007 και μου είχε δώσει στα νέυρα αυτό το πράμα. Μιλάμε για άκρως επικίνδυνες καταστάσεις να σου σβήσει το μοτερ πάνω σε στροφή και να ρίξεις όλο το βάρος (180κιλά η ρημάδα) στο πόδι, ή να στην κάνει πάνω σε προσπέραση.

Το δωσα και ησύχασα!(πάλι yamaha πηρα όμως!)




Ε αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτό κι αν το κάνουν όλα μα όλα τα yamaha απο καταβολής κόσμου!Σε τετρακύλινδρο να δείς πως ακούγεται, δε χρειάζεται να πατήσεις κόρνα για να ξεκινήσει ο πρώτος στο φανάρι...απλα κουμπώνεις πρώτη!

Φίλε typhoon το κράξιμο είναι καλό. Το κράξιμο μας έχει λείψει! Έχετε να μας κράξετε από τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε. Από τότε μόνο εγώ το κράζω το tenekedaki. Τι θα γίνει? Γιατί μας έχετε στο φτύσιμο εμάς?
Ξέρω ξέρω, οι vstromαδες φταίνε! Αυτοί φταίνε για όλα παιδί μου!

Τέλος πάντων..



Α! ναι ξέχασα!

Το τερνερε δεν έχει τα προβλήματα του xt.
Ούτε το xt έχει τα προβλήματα xt.



Έχω κάνει 50.000 χλμ και έχω αντιμετωπίσει μόνο ένα πρόβλημα!

Μου έχει σβήσει 1 φορά!!! :bawl: :bawl: :bawl:


Εγώ το έχω πει! Αν μου ξανασβήσει θα το κάνω ανταλλακτικά και θα τα κρεμάσω έξω απ' το εργοστάσιο της yamaha, για να κουδουνίζουν όταν φυσάει και να σπάνε τα νεύρα τους όπως έσπασαν και αυτοί τα δικά μου με το μπουρδέλο τους. :rotflmao:

VALES
09/09/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ το έχω πει! Αν μου ξανασβήσει θα το κάνω ανταλλακτικά και θα τα κρεμάσω έξω απ' το εργοστάσιο της yamaha, για να κουδουνίζουν όταν φυσάει και να σπάνε τα νεύρα τους όπως έσπασαν και αυτοί τα δικά μου με το μπουρδέλο τους. :rotflmao:







Κατάλαβα... κατάλαβα... στις 1900 το ρελαντί. :lol:

Anty12
09/09/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν ναι να πάρεις bmw που δεν σβήνει


235506

Anty12
09/09/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
και είναι και μοτόρι περιπέτειας! :bawl:


235507

daz
09/09/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


:lol: :lol: :lol:

Ι Knew it! :bawl:

Anty12
09/09/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
:lol: :lol: :lol:

Ι Knew it! :bawl:

....and i had to go through it.......:mad: :mad:

peskandritsos
09/09/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Μου έχει σβήσει 1 φορά!!! :bawl: :bawl: :bawl:


Εγώ το έχω πει! Αν μου ξανασβήσει θα το κάνω ανταλλακτικά και θα τα κρεμάσω έξω απ' το εργοστάσιο της yamaha, για να κουδουνίζουν όταν φυσάει και να σπάνε τα νεύρα τους όπως έσπασαν και αυτοί τα δικά μου με το μπουρδέλο τους. :rotflmao: Αποστολη και μενα μια φορα μου εχει σβησει, οταν ειχα "πεσει" σε μια πορεια στο κεντρο και ειχε μπουκωσει γιατι ημουνα κανα μισαωρο μονο με πρωτη.
Και μου εσβησε σταματημενος οταν πατησα τον συμλεκτη.
Το ρελαντι μου αν δεν με γελανε τα ματακια μου ειναι στις 1.350 περιπου.

Εμενα παντως αν μου ξανασβησει θα παω σε συνεργειο ΚΤΜ να το δουνε γιατι "ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ" :rotflmao:


Το παλιο ΧΤR που ειχα του 2004 οντως ειχε ψιλοπροβληματακι, αλλα οταν μου αλλαξανε το tps και ρυθμισανε το ρελαντι εσιαξε!!!:D


Προεδρα τι επαθε η Γερμανιδα??:confused: :confused:

Vstrommer71
09/09/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν ναι να πάρεις bmw που δεν σβήνει και είναι και μοτόρι περιπέτειας! :bawl:
Ναι,περιπετειας να καταλαβεις τι χαλασε καθε φορα!
:smokin:

(Sahara σουπερ,ξυνω τσι μποτες μου στις στροφες.Αν παμε βεβαια τουριστικο χωματινο κι εχουν αρχισει βροχες ετοιμασου για κανα Τ63)

Vstrommer71
09/09/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos


Εμενα παντως αν μου ξανασβησει θα παω σε συνεργειο ΚΤΜ να το δουνε γιατι "ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ" :rotflmao:



Mην το γελας.Κατι βηξιματα μου εκανε και μενα ο ψεκασμος στο 690 οταν ηταν καινουργιο,αλλα μετα το πρωτο service και τον καινουργιο χαρτη που μπηκε το εκοψε το βηξιμο και δουλευει ρολοϊ
Πιστευω οτι και στο Tenere με καναν καινουργιο χαρτη θα στρωσει η δουλεια
Οποτε οντως στην ΚΤΜ κατι θα ξερουνε(Παντως για τα 990 δεν εχω ακουσει θεματα με το injection)
Συν το γεγονος οτι μπαινοντας σε ενα πορτοκαλί συνεργειο μπορει να ζηλεψει το ψοφιμι μοτερ του 660 και παρει και κανα αλογο απο τα ΚΤΜ εκει διπλα:rotflmao:

Anty12
09/09/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Προεδρα τι επαθε η Γερμανιδα??:confused: :confused:

Φτιάχτηκε από Γερμανούς ...αυτό έπαθε.......:mad:

Κάτσε να μπει ο πολιτοδούκας να σας τα πει αυτοπροσώπως .......:lol: :lol:

daz
09/09/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71


(Αν παμε βεβαια τουριστικο χωματινο κι εχουν αρχισει βροχες ετοιμασου για κανα Τ63)

Ένα ζευγαράκι τκc 80 που το έχω και έτοιμο δεν θα με φτάσει λες? :D

peskandritsos
09/09/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Συν το γεγονος οτι μπαινοντας σε ενα πορτοκαλί συνεργειο μπορει να ζηλεψει το ψοφιμι μοτερ του 660 και παρει και κανα αλογο απο τα ΚΤΜ εκει διπλα:rotflmao: Σ¨αυτο δεν εχεις και αδικο (μαμω τα 48 μουλαρια μου):evil:

Vstrommer71
09/09/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ένα ζευγαράκι τκc 80 που το έχω και έτοιμο δεν θα με φτάσει λες? :D
Αμα ειναι καλη λασπoυρια μαλλον θα φωναξω και τον Νικο να ερθει καμμια βολτα να μας ξεκολλησει που ειναι και διμετρο παλλικαρι:rotflmao:
(credits to Nikos Spanos)

Ωραια δεν ειναι να ξεκολλας το tenere απο εκει μεσα?:lol:


235535

NickolasV
12/09/2011, 19:06
Anty και το δικό μου Tenere έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου,,, κάνει πολύ παρέα με Γερμανίδες!

Vstrommer, σε είδα στην Θεσσαλονίκη τώρα που ανέβηκες (...κατάλαβες...). Ήμουν μαζί με τον StaurouliasP και τον ThomasKTM, αλλά δεν γνωριστήκαμε. Ελπίζω να πετύχουμε σε καλύτερη περίσταση.:wave2:

panos1050
16/09/2011, 01:47
το εκανε και εμενα ενα xt660r που ειχα παρει το 04
το εκανε παρα πολυ συχνα και ας ειχα παει 200 φορες στο μαστορα
και το εκανε μεχρι που το πουλησα και ησυχασα:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dimitris_a
16/09/2011, 14:56
Λοιπόν κάποιος εδω μέσα είναι πολύ γκαντέμης......
Δύο χρόνια το έχω το μηχανάκι αυτό το σβήσιμο του κινητήρα το είχε κάνει μόνο μία φορά (όπως έγραψα σε προηγούμενο post).
Ε, από την μέρα που απάντησα έχει σβήσει 3 φορές και τις τρείς σε αλλαγή πρώτη - δευτέρα αλλά με χαμηλές στροφές γιατί ήμουν σε κίνηση, τις δε 2 φορές έσβησε ταυτόχρονα με το γνωστό σκάσιμο..... αφού νόμισα πως παρέδωσε το πνεύμα.... χαχα χαχαχαχαχα
Αλλά δεν πειράζει. Εγώ το αγαπάω το τενεκεδάκι κι ας σβήνει.....

peskandritsos
08/10/2011, 09:11
Κάποια ψυχή μου είπε ότι
1)Άμα πέσεις με μονοκύλινδρο σε μεγάλο μποτιλιάρισμα είναι πολύ πιθανό να σου σβήνει και άς μην είναι YAMAHA
2)Ότι με τις αλλαγές των εποχών (χαμηλά βαρομετρικά-υψηλά βαρομετρικά) οι καινούργιοι κινητήρες με τα ηλεκτρονικά καλούδια μπορεί να αποσυντονίζονται λιγάκι.

Μητσάρας
04/12/2017, 16:03
ρε σεις,ξερω,αρχαιο το θεμα,αλλα επικαιρο.
θελω να ρυθμισω ρελαντι,καθως πεφτει αρκετα καποιες φορες,ακομα και 900rpm...οποτε θελω ρυθμιση.
αλλα...
πως βρισκετε προσβαση στη βιδα ρε σεις εκει που ειναι χωμενη?πρεπει να λυσω φιλτροκουτι και το μισο μηχανακι?
στο μανιουαλ το δειχνει λυμενο.
με το χερι που την πιανω λιγο παντως,δεν γυρναει.

υγ:τωρα ειδα πως ειμαι γραμμενος τοσο καιρο και δεν ειχα γραψει ουτε ενα μνμ.

Μανολης67
04/12/2017, 17:36
Κάποια ψυχή μου είπε ότι
1)Άμα πέσεις με μονοκύλινδρο σε μεγάλο μποτιλιάρισμα είναι πολύ πιθανό να σου σβήνει και άς μην είναι YAMAHA
2)Ότι με τις αλλαγές των εποχών (χαμηλά βαρομετρικά-υψηλά βαρομετρικά) οι καινούργιοι κινητήρες με τα ηλεκτρονικά καλούδια μπορεί να αποσυντονίζονται λιγάκι.


Το ΧΤ Artesia που ειχα εσβηνε στην ρελαντί στην πόλη μόνο όμως σε μεγάλες ζέστες, (μιλάμε για μηχανάκι όμως με 150Κ) ο μάστορας μου ειπε ασ το τι περιμένεις με τετοια ζεστη,
Το 660 ψεκαστό που εχω τωρα με 40Κ δεν μου εχει παρουσιάσει τίποτα παρ ολες τις προσπάθειες

daz
04/12/2017, 22:27
ρε σεις,ξερω,αρχαιο το θεμα,αλλα επικαιρο.
θελω να ρυθμισω ρελαντι,καθως πεφτει αρκετα καποιες φορες,ακομα και 900rpm...οποτε θελω ρυθμιση.
αλλα...
πως βρισκετε προσβαση στη βιδα ρε σεις εκει που ειναι χωμενη?πρεπει να λυσω φιλτροκουτι και το μισο μηχανακι?
στο μανιουαλ το δειχνει λυμενο.
με το χερι που την πιανω λιγο παντως,δεν γυρναει.

υγ:τωρα ειδα πως ειμαι γραμμενος τοσο καιρο και δεν ειχα γραψει ουτε ενα μνμ.

Δεν θέλει δύναμη για να γυρίσει αλλά πράγματι δε μπορείς να την πιάσεις εύκολα με το χέρι.

Μια φορά που χρειάστηκε, δεν είχα τίποτα μαζί μου εκτός από ένα κατσαβιδάκι ίσιο νο3 (μικρό). Το ακούμπισα σε μια εγκοπή και και τη γύρισα.

Μητσάρας
04/12/2017, 22:32
τελικα ετσι το εκανα κ εγω.
τη γυρισα περιπου κατα 1/4 και ανεβηκαμε απο τις 900/1000rpm στις 1300 περιπου.much better.

τραγικοι απλα στη χωροταξια.ειδικα αν εχεις συνηθησει τοσα χρονια απο ευρωπαικα.
:mad:

παρολο ομως τις χαμηλες στροφες,πολυ σπανια ετυχε να μου σβησει.
περιεργο.

daz
05/12/2017, 00:29
Μετά από τόσα χρόνια κατάφεραν και το διόρθωσαν το tps?

Απ' το 2004 κρατάει αυτή η κολόνια! Κρίμα που καταργήθηκε λόγο προδιαγραφών! :lol:

Εμένα μου έκανε καποια στιγμή δυο τσαφ και το ρύθμισα στις 1300 με 1500 όπως έλεγε το μανουάλι. Εκτοτε όλα καλά!

Μοντ.. 2008

taisteal
05/12/2017, 00:39
Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει σβησίματα και το δικό μου,και το ρελαντί έπεφτε κάτω από
τις 1000 στροφές.
Ήταν τότε που είχε τρυπήσει η εξάτμιση,όταν την έφτιαξα δεν ξαναέκανε το παραμικρό.
Δες το

Bowleno
05/12/2017, 01:49
Aκόμα να τα πετάξετε τα τριμπούρδελα ρε σεις; :confused:


:p

Μητσάρας
07/12/2017, 21:42
κ εμενα 2008 ειναι.
μια χαρα μεχρι στιγμης.απολυτα ευχαριστημενος!

αν εχει τρυπησει η εξατμιση,θα παει ολη για αλλαγη.πολυ εκατσα με την εργοστασιακη.πιστευω θα ειναι μια καλη αφορμη για αλλαγη.

dimitris_a
01/01/2018, 19:13
Κι εμένα σβήνει πότε πότε. Ειδικά όποτε πέφτει το ρελαντί (εδώ που τα λέμε καμιά φορά σβήνει ακόμα κι αν το ρελαντι ειναι οκ και απλά κατεβάζω ταχύτητα από 2 σε 1 ή απο 3 σε 2 με χαμηλές στροφές). Αυτό με το TPS κάπου είχα διαβάσει για ένα τάπωμα εκει στο κουτι αριστερά. Βάζεις μια τάπα και μειώνονται τα σκασίματα)
Άσχετο: Ο Anty έχει καιρό να σχολιάσει. Τι έγινε; όλα καλα;

gliout
27/03/2018, 18:38
Καλησπέρα και απο εμένα!!! Ανοιγει και ο καιρός!!!!!!!

Secret
06/01/2019, 20:01
Παιδιά γειά σε όλους και καλή χρονιά με υγεία πάντα.. Κάτοχος xtz660tenere 2008 8έτη... πρόσφατα χτύπησε σασμάν .... είμαι ο πρώτος πού το έπαθε;

daz
06/01/2019, 22:19
Παιδιά γειά σε όλους και καλή χρονιά με υγεία πάντα.. Κάτοχος xtz660tenere 2008 8έτη... πρόσφατα χτύπησε σασμάν .... είμαι ο πρώτος πού το έπαθε;

Στην ελλάδα μάλλον. Γρανάζι δευτερας ή δεν ξέρεις ακόμα?

Το σασμάν ειναι αλεξίσφαιρο μέχρι να χαλάσει το στοπερ του επιλογέα. Σου έκανε τίποτα κόλπα πριν χτυπήσει?

taisteal
06/01/2019, 22:32
Παιδιά γειά σε όλους και καλή χρονιά με υγεία πάντα.. Κάτοχος xtz660tenere 2008 8έτη... πρόσφατα χτύπησε σασμάν .... είμαι ο πρώτος πού το έπαθε;

Πόσα χιλιόμετρα έχει;

Secret
08/01/2019, 00:33
Παιδιά δεν ακουγόταν τίποτα πριν μου το κάνει .. ευτυχώς με μικρή ταχύτητα....Τα Χλμ. μου είναι 38000.Δεν δικαιολογούν τέτοια ζημιά...

Secret
08/01/2019, 00:39
Τον κινητήρα τον έχει βγάλει ο μάστορας... μαζί με 5 κούτες Πράγματα..τις επόμενες μέρες θά ξέρω πόσα και ποιά γρανάζια... Μέχρι τώρα βρήκα ένα δόντι στο πρώτο καπάκι τού κινητήρα..

Secret
08/01/2019, 00:40
Μακριά από τέτοια... τά λέμε....

daz
08/01/2019, 11:32
Φίλε ρίξε μια ματιά σε αυτό να δεις σε τι κατάσταση είναι. Gear shift drum stopper λέγεται. Είναι το στόπερ πίσω απ' τον επιλογέα ταχυτήτων.

402636


https://www.xt660.com/showthread.php?t=17351

Secret
08/01/2019, 11:46
Φίλε, ευχαριστώ πολύ...το είδα το κομμάτι αυτό καί είναι ανέπαφο...

Secret
08/01/2019, 11:47
Από Δευτέρα θα στείλω φωτογραφίες...

daz
08/01/2019, 18:19
Φίλε, ευχαριστώ πολύ...το είδα το κομμάτι αυτό καί είναι ανέπαφο...

Το ρουλεμάν δουλεύει κανονικά δλδ? Μη περιμένεις να σπάσει το κομμάτι ολόκληρο.

Secret
08/01/2019, 21:38
Daz...το άνοιξε .... γρανάζι 1ης,4ης,κα 3ης λίγο αρπαγμένο.. φουρκέτα αρπαγμένη...

Secret
08/01/2019, 21:39
Φωτό, πώς στέλνουν ρε φίλε...

daz
09/01/2019, 12:54
Φωτό, πώς στέλνουν ρε φίλε...

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129391

Secret
09/01/2019, 21:37
Ευχαριστω πολυ...

daz
15/01/2019, 21:15
Περιμένουμε νέα.

Secret
20/01/2019, 14:39
Φωτό από το κινητό δεν στέλνει με τίποτα... τέλος πάντων...

Secret
20/01/2019, 14:45
Η ζημιά: από τον άξονα κίνησης: γρανάζι,1ης,4ης,3ης, και από το πρωτεύον άξονα:το ενσωματωμένο γρανάζι του άξονα, άρα αλλαγή όλου του άξονα... καί η φουρκέτα τής 1ης... μαζί με όλες τίς φλάντζες:580€... από Ολλανδία.

Secret
20/01/2019, 14:47
Το δέσιμο τού κινητήρα άρχισε καί ελπίζω να πάνε όλα καλά... μακάρι να μπορούσα να στείλω φωτογραφίες....

Secret
20/01/2019, 14:49
Η αλήθεια είναι ότι την 1η την στραγγιζα άσχημα...

daz
20/01/2019, 19:42
Ανετα έβρισκες τρακαρισμένο με καλό κινητήρα ή σκέτο κινητήρα.

580 μόνο τα ανταλλακτικά?

Edit. Από κινητό δεν ανεβάζει φωτό, πρέπει να πατήσεις ενα απ' τα στανταρ στύλ για να έχεις πλήρες μενού.

Secret
20/01/2019, 21:44
Φίλε , το σκέφτηκα αλλα επρεπε να μπλέξω με το μηχανολογικο για να δηλωσω κινητηρα και υπηρχε παντα το θέμα να γεννήσει .....ασε που ο δικος του ειναι σε καλη κατασταση σε ολα τα αλλα και τον εχω εγω πρωτο χερι...

Secret
20/01/2019, 21:53
το μεγεθος της φωτο ειναι πανω κατω 5MB αυτο φταιει DAZ;

Bowleno
21/01/2019, 12:34
Φίλε , το σκέφτηκα αλλα επρεπε να μπλέξω με το μηχανολογικο για να δηλωσω κινητηρα και υπηρχε παντα το θέμα να γεννήσει .....ασε που ο δικος του ειναι σε καλη κατασταση σε ολα τα αλλα και τον εχω εγω πρωτο χερι...

Να μπλέξεις με το μηχανολογικό γιατί; :confused:
Οι κινητήρες δεν έχουν πλέον σειριακό αριθμό παραγωγής, παρά μόνον τύπο κινητήρα. Εφόσον είναι ίδιο το μοτέρ, δεν αλλάζει κάτι....αρκεί μόνο να έχεις την απόδειξη η τιμολόγιο αγοράς του

alexioannides
12/07/2022, 11:13
καλημερα

Στην βορεια ελλαδα πιο ειναι το συνεργειο που μπορει να λυσει το προβλημα με τα σβησιματα στο tenere? αποψη μου ειναι οτι ολα τα προβληματα εχουν και την λυση τους. δε γινεται να μην υπαρχει λυση. απλα στα συνεργεια δε κανουν καλη δουλεια