PDA

View Full Version : Αγορα κρανους



georgeIII
28/08/2011, 19:26
Ξερω οτι εχουν γραφτει παρα πολλα στο φορουμ για αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει τα περισσοτερα, αλλα δεν εχω καταληξει πουθενα. Η μηχανη για την οποια προοριζεται το κρανος ειναι το gsxr K6 και η χρηση του θα ειναι εθνικη οδος κυριως με ταχυτητες αναλογες της χρησης. Δηλαδη 140 -250 χλμ. Ποιο κρανος θα μου προτεινατε και γιατι;
Εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ επιλογες αλλων αναβατων με ss και εχω μπερδευτει ειναι η αληθεια. π.χ. αλλος αγοραζει το arai RX7 και αλλος το quandum. με ποιο σκεπτικο γινεται αυτο; μονο με το οικονομικο; ειναι λογικο οτι αν δυο κρανη εχουν στην ιδια χρηση παρομοια ανεση, ποιοτητα και ασφαλεια θα παρω αυτο με την χαμηλοτερη τιμη. Δεν εχω κολληματα με μαρκες καθολου, και βεβαια πρωτο λογο εχει η ασφαλεια.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων και συγνωμη για την δυσκολια της ερωτησης μου

MavrosPan
28/08/2011, 19:53
Προσωπικα εχω δοκιμασει μονο Schuberth & Schoei στο κεφαλι μου. Και για τα δυο εχω να πω τα καλυτερα. Τωρα εχω το Schoei XR1100 και το εχω πραγματικα ερωτευτει. Ο θορυβος του ειναι πολυ χαμηλος σε σχεση με αλλα, το καινουριο μαλιστα το 1100 εχει και πιο πολυ χωρο μπροστα απο το στομα πανω απο το σαγονι για να ειναι ακομα πιο ανετο. Εχει 6+1 μπροστα αεραγωγους που οταν τους ανοιξεις δροσιζει αρκετα μεσα με κοστος την σταθεροτητα σε μεγαλες ταχυτητες, ομως οταν ανεβουν τα χιλιομετρα, οπως σε ολα τα κρανη, τους κλεινεις και εισαι κυριος. Στροβιλισμοι οταν εισαι μονος σου πανω στο μηχανακι ειναι σχεδον μηδενικοι ενω με δευτερο ατομο ελαχιστοι. Κατι που μου ελειπε απο το schuberth γιατι με δευτερο ατομο στα 200-220+ αρχιζε και επαιζε λιγο και επρεπε να συννενοουμαι με τον συνεπιβατη πως να καθεται.

Το εσωτερικο αφαιρειται σχεδον εξ ολοκληρου για πλυσιμο και γενικοτερο ο χωρος του μεσα ειναι ανετος.

Συνοψιζοντας για εμενα ειναι ιδανικο το κρανος. Σταθερο στα πολλα με πολυ καλο οπτικο πεδιο, δροσερο στα λιγα και μεσα στον πολη, ανετο τοσο ωστε να μπορεις να ακουσεις να εμ πι θρα σου ακομα και σε αρκετα μεγαλες ταχυτητες :)

georgeIII
04/09/2011, 14:07
ψηνομαι να παρω αυτο
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190571272621&ssPageName=ADME:X:AAQ:MOTORS:1123

αλλα εχω στειλει μηνυμα δυο φορες στον πωλητη να τον ρωτησω αν μπορει να το στειλει σαν δωρο και με χαμηλοτερη τιμη για να μην πληρωσω τελωνειο και δεν μου εχει απαντησει ακομα.

1ο μνμ:
If i buy it could sent it as a gift and with lower price in the box?
thank you
2ο μνμ
you didn't answer me yet if you could send the helmet as a gift with lower price in the box to not pay customs..
thank you

του εχω γραψει καμια χαζομαρα και δεν μου απανταει;

MikeG
04/09/2011, 14:21
Δοκίμασε πολλά κράνη & δες ποιο από όλα κουμπώνει πιο καλά πάνω σου.

bentouza
05/09/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeIII
ψηνομαι να παρω αυτο
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190571272621&ssPageName=ADME:X:AAQ:MOTORS:1123

αλλα εχω στειλει μηνυμα δυο φορες στον πωλητη να τον ρωτησω αν μπορει να το στειλει σαν δωρο και με χαμηλοτερη τιμη για να μην πληρωσω τελωνειο και δεν μου εχει απαντησει ακομα.

1ο μνμ:
If i buy it could sent it as a gift and with lower price in the box?
thank you
2ο μνμ
you didn't answer me yet if you could send the helmet as a gift with lower price in the box to not pay customs..
thank you

του εχω γραψει καμια χαζομαρα και δεν μου απανταει;

Please ship the item as a "gift": Do not put an invoice in the package, or put an invoice for less than USD 20.
This helps a lot with delays and charges at customs.

To avoid excessive delays and customs charges, would it be possible to send the item as a "gift"---without
an invoice in the package, or with an invoice for less than USD 20?

nemesian
07/09/2011, 17:26
ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ...ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ 20 ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΒΟΥΡΕΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΥ??
ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΗΝΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΕΒΑΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΑ.,,,, ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ???

Συγνωμη για τα κεφαλαια!!!! :bigcry:

georgeIII
07/09/2011, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
Please ship the item as a "gift": Do not put an invoice in the package, or put an invoice for less than USD 20.
This helps a lot with delays and charges at customs.

To avoid excessive delays and customs charges, would it be possible to send the item as a "gift"---without
an invoice in the package, or with an invoice for less than USD 20?

ευχαριστω πολυ