PDA

View Full Version : Ebay, κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό



MikeG
29/08/2011, 01:15
Καλησπέρα.
Κέρδισα μια δημοπρασία στο Ebay.Ο πωλητής δέχεται τη πληρωμή, μόνο με κατάθεση των χρημάτων σε λογαριασμό τραπέζης, ο οποίος είναι σε γερμανική τράπεζα.
Ερώτηση : α) Μπορώ να κάνω τη κατάθεση από οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα?
β) Γνωρίζετε πόσο περίπου είναι τα τραπεζικά έξοδα?
γ) Αφού κάνω τη κατάθεση, ποια η ενέργεια μου, ώστε να μου στείλει το προϊόν ο πωλητής? Απλά του στέλνω μήνυμα ότι έγινε η κατάθεση? Πως με εξασφαλίζει το ebay ?

Ευχαριστώ!


:beer: :beer:

ilias s.m.
29/08/2011, 02:39
Συνηθως οι συναλαγες γινονται μεσο paypal.
Οσες φορες εχω κανει αγορα απο e-bay ετσι πληρωνω!

Εξετασε το καλητερα το θεμα πριν τα στειλεις τα λεφτα :wave2:

npat
29/08/2011, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα.
α) Μπορώ να κάνω τη κατάθεση από οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα?
β) Γνωρίζετε πόσο περίπου είναι τα τραπεζικά έξοδα?


Νομίζω πως ναι, με έμβασμα, έχοντας τον αριθμό IBAN του παραλήπτη. Από Alpha Bank το έχω κάνει μια-δυο φορές μέσω web-banking χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα έξοδα ήταν μικρά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

γ) Αφού κάνω τη κατάθεση, ποια η ενέργεια μου, ώστε να μου στείλει το προϊόν ο πωλητής? Απλά του στέλνω μήνυμα ότι έγινε η κατάθεση?


Ναι και αυτός τσεκάρει στην τράπεζά του αν παρέλαβε το έμβασμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Πως με εξασφαλίζει το ebay ?


Πέρα από το αρνητικό rating που πιθανώς θα αφήσεις στον πωλητή, και το κλείσιμο του λογαρισμού του αν κάνεις dispute, το ebay δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον τρόπο να σε εξασφαλίσει σε αυτήν την περίπτωση. Γενικώς πρέπει, σε κάποιον βαθμό, να εμπιστεύεσαι τον πωλητή.

Το ebay το μόνο που σου εξασφαλίζει, ουσιαστικά, είναι ότι αν δεις έναν πωλητή με πολλές πωλήσεις και καλό rating, ε τότε λογικά δεν είναι απατεώνας (γιατί αλλιώς θα είχε χαμηλό rating) και ότι κάποιος (πιθανώς) δεν θα διακινδύνευε το rating του για λίγα ευρώ.

Αν η συναλλαγή γινόταν μέσω pay-pal το ebay μπορούσε να σε εξασφαλίσει περισσότερο (δηλ. να αναγκάσει τον πωλητή να σου επιστέψει τα χρήματα). Μέσω εμβάσματος όμως, όχι...

Αν πρόκειται για μικρο ποσό, για κάτι που δεν μπορείς να το βρεις από αλλού / με άλλον τρόπο, και αν ο πωλητής έχει αρκετές πωλήσεις και καλό rating, κάντο (λαμβάνοντας υπόψη σου ότι ίσως παίρνεις ένα μικρό ρίσκο). Διαφορετικά προτίμησε κάποια άλλη λύση.

arxaios
29/08/2011, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλησπέρα.
Κέρδισα μια δημοπρασία στο Ebay.Ο πωλητής δέχεται τη πληρωμή, μόνο με κατάθεση των χρημάτων σε λογαριασμό τραπέζης, ο οποίος είναι σε γερμανική τράπεζα.
Ερώτηση : α) Μπορώ να κάνω τη κατάθεση από οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα?
β) Γνωρίζετε πόσο περίπου είναι τα τραπεζικά έξοδα?
γ) Αφού κάνω τη κατάθεση, ποια η ενέργεια μου, ώστε να μου στείλει το προϊόν ο πωλητής? Απλά του στέλνω μήνυμα ότι έγινε η κατάθεση? Πως με εξασφαλίζει το ebay ?

Ευχαριστώ!


:beer: :beer:

α) ΝΑΙ .... όμως καλό είναι να βρεις με ποιές Ελληνικές τρ'απεζες συνεργάζεται η συγκεκριμμένη, αλλιώς τα τραπεζικά έξοδα είναι μεγαλύτερα !!!
β) Δεν είναι σταθερά ..... προτίμησε e-banking αν έχεις λογαριασμό !!! Αν δεν έχεις τα έξοδα κυμαίνονται ανάλογα με την τράπεζα και το ποσό (4 Ε το χαμηλότερο και 25 Ε το υψηλότερο που μου έχει τύχει !!!)
γ) Τον ειδοποιείς με mail όταν στείλεις τα χρήματα και του δίνεις αριθμό συναλλαγής και τράπεζα κατάθεσης. Σε περίπτωση συναλλαγής αυτού του τύπου ΔΕΝ ΣΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ το Ε-ΒΑΥ !!! Μόνο σε συναλλαγές μέσω Paypal !!!

Sapadak
29/08/2011, 08:58
μεσω web-banking που εκανα καταθεση και εγω για την ιδια δουλεια στη γερμανία τα έξοδα με αγορά 80 ευρώ. τα έξοδα ήταν κανα 4-5 ευρώ.

Βέβαια οταν κάνεις τη κατάθεση σΕ ρωτάει αν θα πληρώσεις εσύ όλα τα έξοδα ή οχι.

Εσύ να πληρώσεις τα δικά σου ΜΟΝΟ και να αφήσεις τα έξοδα που χρεώνει η γερμανική τράπεζα να τα πληρώσει ο Γερμανος, χωρίς γκουχ-μουχ.
Είχα ρωτήσει στο ebay πριν πληρώσω ΠΟΙΟΣ πρεπει να πληρώσει αυτά τα έξοδα και μου είπε οτι εφόσον ΔΕΝ το λεει μέσα στην αγγελία οτι τα έξοδα τα πληρώνει ο αγοραστής είσαι καλυμένος να πληρώσεις μόνο τα δικα σου έξοδα.

Α με ότι έχει με την ασφάλεια όπως σου είπαν οι απο πάνω

:wave2:

koulis25
29/08/2011, 11:57
Μ' αρέσει που όλοι σου προτείνουν λύσεις που μπορείς να τις κάνεις αυθημερόν! :rolleyes:
Αν καταθέσεις τα χρήματα σε ταμείο τράπεζας για να μεταφερθούν σε λογαριασμό τράπεζας εξωτερικού, τότε να περιμένεις κανένα 15άευρω έξοδα συναλλαγής. Όταν πληρώσεις τα χρήματα, μπορείς να γράψεις την αιτιολογία της κατάθεσης. Γράψε το username σου στο ebay, αυτό κάνουν συνήθως και ενημέρωσε τον πωλητή.
Για πιο φθηνά, (άλλη φορά, last year (http://www.youtube.com/watch?v=yfhQ8hfRmm8) :rolleyes: ) άνοιξε ένα λογαριασμό σε μια τράπεζα που να τον χρησιμοποιείς μόνο για τις αγορές σου στο internet και ταυτόχρονα κάνε αίτηση για να σου παρασχεθούν υπηρεσίες web-banking με τις οποίες πλέον με προμήθεια μόλις 50 λεπτά, θα μπορείς να μεταφέρεις χρήματα όπου θέλεις, να πληρώνεις λογαριασμούς (χωρίς προμήθεια), να ελέγχεις το υπόλοιπό σου κ.λπ. τραπεζικές υπηρεσίες.

Gandalf dr685sm
29/08/2011, 11:59
Σε καμία περίπτωση δεν κάνεις αγορά με έμβασμα.. ΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ...

Είναι σαν να έρχεται ενα μήνυμα απο ενα παντελώς άγνωστο και να σου λέει στείλε μου σε ενα λογαριασμό χρήματα για να σου στείλω κάτι που σου αρέσει και το έχεις δεί. Θα το έκανες;

Μόνο μέσω paypal ή κάρτας. Διότι και με τα δύο έχεις τρόπο να κυνηγήσεις το δίκιο σου αν πέσεις θύμα απάτης (δεν είναι δα και απίθανο). Προσπάθησε να βρείς το ίδιο αντικείμενο απο άλλο πωλητή που να δέχεται paypal.

koulis25
29/08/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σε καμία περίπτωση δεν κάνεις αγορά με έμβασμα.. ΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ...

Είναι σαν να έρχεται ενα μήνυμα απο ενα παντελώς άγνωστο και να σου λέει στείλε μου σε ενα λογαριασμό χρήματα για να σου στείλω κάτι που σου αρέσει και το έχεις δεί. Θα το έκανες;

Μόνο μέσω paypal ή κάρτας. Διότι και με τα δύο έχεις τρόπο να κυνηγήσεις το δίκιο σου αν πέσεις θύμα απάτης (δεν είναι δα και απίθανο). Προσπάθησε να βρείς το ίδιο αντικείμενο απο άλλο πωλητή που να δέχεται paypal.

Αν έχει καλές αξιολογήσεις ο πωλητής, δε νομίζω πως έχει να φοβηθεί κάτι.

Sapadak
29/08/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σε καμία περίπτωση δεν κάνεις αγορά με έμβασμα.. ΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ...

Είναι σαν να έρχεται ενα μήνυμα απο ενα παντελώς άγνωστο και να σου λέει στείλε μου σε ενα λογαριασμό χρήματα για να σου στείλω κάτι που σου αρέσει και το έχεις δεί. Θα το έκανες;

Μόνο μέσω paypal ή κάρτας. Διότι και με τα δύο έχεις τρόπο να κυνηγήσεις το δίκιο σου αν πέσεις θύμα απάτης (δεν είναι δα και απίθανο). Προσπάθησε να βρείς το ίδιο αντικείμενο απο άλλο πωλητή που να δέχεται paypal.

Εφοσον το πηρε ειναι ηδη αργα, και οι Γερμανοι εχουν το κακο συνηθειο να μην εχουν paypal :confused:

Αν εχει αξιολογησεις θετικες np

Gandalf dr685sm
29/08/2011, 13:23
Οι αξιολογήσεις δεν διασφαλίζουν τίποτα.. μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για χρήματα. Δεν ξέρω το ακριβές ποσό αλλά ποτέ δεν είναι αργά για κάποιον να κάνει αρπαχτή. Πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς να κάνεις αξιολόγηση αρνητική αφού η κάθε σου αναφορά μέσω eBay δεν θα στηρίζεται απο το paypal.

MikeG
29/08/2011, 13:27
Έχετε δίκιο για ότι γράφετε. Πήρα τα ρίσκα μου. Το ποσό είναι μικρό & παράλληλα ο χρήστης έχει μόνο θετικές ψήφους, εκ Γερμανίας.
Τελικά δούλεψε ebanking και η χρέωση ήταν 0,80.

Ευχαριστώ όλους σας!


:beer: