PDA

View Full Version : Πόσα λίτρα για αποσκευές χρειάζομαι;



mia_zoi_kawa
29/08/2011, 13:02
Γεια χαρά στο φορουμ.

Για δικάβαλο ταξίδι στην Ευρώπη και με διαμονή σε καμπινγκ ξέρει κανεις περίπου πόσα λίτρα αποσκευές στην μοτοσυκλέτα χρειάζομαι; Σε ΠΣΚ που παω στην Ελλάδα (δικάβαλος ,κάμπινγκ κανω) χρησιμοποιώ περίπου 130-140 Λίτρα....


Eυχαριστώ

MG-KTiNoS
29/08/2011, 19:35
Αν για ΠΣΚ θες τα λίτρα που λες νομίζω ότι για την Ευρώπη δικάβαλος, απλά θα χρειαστείς βανάκι συνοδείας…
Σόρυ αλλά όπως το έθεσες δεν υπάρχει άλλη απάντηση.



ΑΝ με ρωτάς ΞΕΧΝΑ όλα όσα διαβάζεις εδώ κι εκεί και πάρε

-αδιάβροχα
-κιτ επισκευής ελαστικών.
Και όσα λιγότερα μπορείς.
Στην ανάγκη βάζεις και μπουγάδα (ή πας καθαριστήριο)

-κάνε και μια δοκιμή αλλά να ξέρεις ότι όταν τα βγάλεις μετά πιάνουν πιο πολύ χόρο-

mia_zoi_kawa
30/08/2011, 09:42
Φίλε μου στα 130 περίπου λίτρα έχω υπόλογίσει τον ογκο της σκηνής και των υποστρωμάτων (τα βάζω έξω από τις βαλίτσες).

Tα πσκ στην Ελλάδα εχω επίσης πάντα 2 αδιάβροχα και μία φωτογραφική μηχανή Dslr, τηγανακι.

Τα ρούχα που παιρνουμε είναι τα απόλύτως απαραίτητα. (ενα τζιν (το φοραμε στο ταξίδι), ενα σορτς, σαγιοναρες, 1 μπλουζα (την φοράμε) εσώρουχα άντε και κανα φούτερ )

Η ερώτηση εγινε γιατί αν υπολογίσω να παρω καποια εργαλεία, καποια (σίγουρα περισσότερα) ρούχα , καποια είδη καμπινγκ περισσότερα η εξίσωση δεν βγαίνει.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι στις αρχές της δεκαετίας του 90 θυμάμαι ενα ταξιδιωτικό στο μοτό μέ εναν τύπο που πήγε δικάβαλος με gsxr ευρώπη και στις φωτογραφίες που είχε τον έδειχνε να έχει πάρει μαζί του μέχρι και μικρα πτυσόμενα σκαμπουδακια για το καμπινγκ....

Cpt. Haddock
30/08/2011, 09:56
Όσα λιτρα και να χρειάζεσαι, υπάρχει ένα όριο στο πόσα κουυβαλάει η μηχανή σου. Γυρω στα 80 ειναι το μαξ για βαλιτσες.

Βαλε κι αλλα 10/15 το τανκ μπαγκ και άλλα 30 το λουκανικο με σκηνη κ υποστρώματα, εκει είσαι. Για παραπάνω παίρνεις goldwing ή αυτοκίνητο.

Εαν πας πιο βόρεια απο Ελλαδα, αυτο που αλλάζει ειναι οτι θες περισσότερα και πιο χοντρα ρουχα, αδιαβροχα και ενδεχομένως όχι καλοκαιρινο υπνόσακο.

Η εξίσωση σίγουρα βγαινει γιατι τόσοι και τόσοι το κάνουν συνεχώς :wave2:

dimitris777
30/08/2011, 10:01
Παρε οσα θελεις ....στη πλατη θα τα κουβαλας...απλα η δικη μου γνωμη ειναι: να μπορεις να εισαι ασφαλης με τα πραγματα φορτωμενα στη μηχανη.
Καλα να περασεις!!!:beer:

mia_zoi_kawa
30/08/2011, 10:42
ευχαριστω παιδια.....

προς ενημέρωση έχω σαμαρια 2Χ29 λιτρα περιπου
τανκ μπαγκ 1Χ20 περιπου
βαλίτσα 1χ49 περιπου
συνολο 130 (+30 σκηνη , υποστρώματα)

dimitris777
30/08/2011, 10:58
Μια χαρα εισαι!!!:sun:

dimitris777
30/08/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
Μια χαρα εισαι!!!:sun:
Ξεχασα να ρωτησω φιλε...σε τη μηχανη θα τα φορτωσεις? Ανθρωπινη περιεργεια
:rotflmao: