PDA

View Full Version : ###Ιεκ Ακμη Μηχανικος μοτο###



hummel155dkw
29/08/2011, 20:45
Καλησπερα σας!!
Εχω τον αδερφο μου θελει να μαθει για μηχανικος μοτο...Απο ΟΑΕΔ ρωτησαμε δεν τον παιρνει κανενα αξιοπρεπες συνεργειο μονη λυση κανα ιδιωτικο ιεκ...λογο περιοχης που μενω (80χλμ εξω απο θεσ/νικη) το μονο ιιεκ που προσφερει αυτην την ειδηκοτητα ειναι το ιιεκ ακμη....Αξιζει?Ξερει κανενας τιποτα για αυτο ιιεκ?διοτι δεν ειναι κ λιγα τα λευτα 3500ευρω τον χρονο 2 χρονια 7000 ευρω συν εισητηρια σουπες μουπες φτανουμε στα 10.000 ......εχει ακουσει κανενας τιποτα?Μαθαινουν καλα?Ξερει κανενας τπτ?:confused: :eek:

mikes
29/08/2011, 20:56
ποιος σου ειπε οτι απο οαεδ δεν παιρνουν τα συνεργεια? τα συνεργεια τα ενδιαφερει αν ξερεις τη
δουλεια και αν εχεις ορεξη να δουλεψεις! δεν τα νοιαζει αν εχεις η οχι πτυχιο!

g.kounoupis
29/08/2011, 21:05
Από τον οαεδ θα μάθει περισσότερα γιατί παράλληλα δουλεύουν σε συνεργεία αλλά μπορεί να πάει και νυχτερινό στον Ευκλείδη

catmaster
29/08/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
Καλησπερα σας!!
Εχω τον αδερφο μου θελει να μαθει για μηχανικος μοτο...Απο ΟΑΕΔ ρωτησαμε δεν τον παιρνει κανενα αξιοπρεπες συνεργειο μονη λυση κανα ιδιωτικο ιεκ...λογο περιοχης που μενω (80χλμ εξω απο θεσ/νικη) το μονο ιιεκ που προσφερει αυτην την ειδηκοτητα ειναι το ιιεκ ακμη....Αξιζει?Ξερει κανενας τιποτα για αυτο ιιεκ?διοτι δεν ειναι κ λιγα τα λευτα 3500ευρω τον χρονο 2 χρονια 7000 ευρω συν εισητηρια σουπες μουπες φτανουμε στα 10.000 ......εχει ακουσει κανενας τιποτα?Μαθαινουν καλα?Ξερει κανενας τπτ?:confused: :eek:

Θα μάθει , αν και το πρώτο εξάμηνο μάλλον θα το φάει με κολλήσεις , ορολογία και θεωρητικά ...

Πρέπει να πάει στη σχολή και να δει ιδίοις όμμασι ... να μιλήσει με καθηγητές και να το ψάξει ... είναι πολλά τα λ7 που πληρώνεις όντως αλλά με τη σχολή έχει δικαίωμα να δώσει εξετάσεις για πιστοποίηση και να μπορεί να πάρει άδεια εργασίας ως τεχνίτης δικύκλων ώστε να μπορεί να ανοίξει δικό του συνεργείο

Ψάξτε το καλά είναι επάγγελμα που η θα σου αρέσει η θα σιχαθείς (ειδικά αν μείνει βοηθός για πολλά χρόνια) δεν υπάρχουν ημίμετρα εδώ το θέμα είναι να έχει τη δυνατότητα να κάνει κάτι δικό του ...

:wave2:

catmaster
29/08/2011, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
ποιος σου ειπε οτι απο οαεδ δεν παιρνουν τα συνεργεια? τα συνεργεια τα ενδιαφερει αν ξερεις τη
δουλεια και αν εχεις ορεξη να δουλεψεις! δεν τα νοιαζει αν εχεις η οχι πτυχιο!

Mike καλά τα λες ... δουλειά να μάθεις σωστά όμως όχι ότι ναναι ...:wave2:



επίσης να ξέρετε ότι απαιτούνται αρκετά χρόνια δηλωμένης προυπηρεσίας σαν βοηθός συνεργείου (και όχι σαν υπάλληλος γραφείου η κούριερ) ώστε να έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις για πιστοποίηση και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

:wave2:

gcrook
29/08/2011, 21:46
Εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν κανενα ΙΕΚ ειδικα σε τετοιου ειδους ειδικοτητες που θελουν και μια οργανωση και ενα προγραμμα και συμμετοχη των σπουδαστων σε κοινα προτζεκτ.

Σιγουρα ενα χαρτι θα το παρει,ας ψαξει παντως το θεμα της πιστοποιησης.

mikes
29/08/2011, 21:53
δεν ξερω τι ισχυει τωρα, αλλα εγω λογω του οτι ειχα πτυχιο οαεδ πηρα αδεια εξασκησεως επαγγελματος
τεχνιτη τροχοφορων οχηματων με μονο 3 χρονια προυπηρεσιας ως βοηθος! την εποχη εκεινη
χρειαζονταν λιγοτερη προυπηρεσια το πτυχιο του οαεδ απο τα αλλα πτυχια!

DAYMAN
29/08/2011, 22:11
λουτσες μπλε λεφτα να δινουν οι γονεις για να παρει το καμαρι φτυχειο (δοχειο μαλλον για σ.....) το οποιο ειναι για κορνιζα μονο.

fantacid
29/08/2011, 22:33
k η δελτα εχει...

vagtav
29/08/2011, 23:06
Αν του αρέσει το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ και εάν πρόκειται να διαβάζει, όλες οι σχολές καλές είναι.
Η συγκεκριμένη πάντως είναι από τις 3-4 πιο σοβαρές.

fasma
29/08/2011, 23:43
εχω εναν φιλο που ηταν/ειναι εκει και μονο καλα λογια εχω ακουσει να λεει.Και γνώσεις και σχετικα καλο επιπεδο διδασκαλίας. Υπόψιν οτι δουλευε στο συνεργειο του πατερα του το οποίου ειναι ενα παρα πολυ καλο μαγαζι με καλο ονομα.Θελω να πω οτι δεν ηταν ασχετος με το αντικείμενο.

EVI
30/08/2011, 02:27
εγω τελειωσα ηχοληψια στην ΑΚΜΗ (αθηνα) . Τοτε δεν υπηρχε ανωτερη σχολη σε αυτο το τομεα μεχρι που ανοιξε χρονια μετα το ΤΕΙ μουσικης τεχνολογιας στη κρητη που ΔΕΝ ηταν για ηχοληπτες αλλα για κατι αλλο διαφορετικο (αργοτερα το βαλαν μεσα και αυτο). Πηρα πιστοποιηση αμεσως και επειδη στο τομεα αυτο δεν υπηρχε κατι αλλο μπορουσαν να εχω δικια μου επιχειρηση αμεσως . Αυτα τα ψαχνεις και τα ρωτας.Για την σχολη τωρα (εγινε ποιο ακριβη απο οταν ημουν παντως) εχω να πω οτι στο δικο μου τομεα τουλαχιστον , απο ολα τα αλλα ΙΙΕΚ η ελευθερες σχολες ειχε τα καλυτερα μηχανηματα και τους καλυτερους καθηγητες. Αυτα απο μενα.

hummel155dkw
30/08/2011, 12:59
ΟΑΕΔ δεν το προτιμαμε γιατι στον ΟΑΕΔ δεν υπαρχει η ειδικοτητα του μηχ. μοτο αλλα μονο του μηχ. αυτοκινητων οποτε θεωρια και εργαστηρια θα κανει πανω σε αυτοκινητα.....μετα εχουμε το αλλο πρακτικη σε συνεργειο μοτο ....κανενα αξιοπρεπες συνεργειο δεν δεχεται μαθητευομενους απο ΟΑΕΔ....μονο κατι ψευτοσυνεργεια δεχονται (αν πατησουν την ημερα 10 ατομα στο μαγαζι καλα θα ειναι.... και αυτα για να αγορασουν κανα μπουζι φιλτρο αντε και στην καλυτερη περιπτωση να κανει και κανα service..) οποτε και την πρακτικη την ξεγραφουμε..Για αυτο λεω για ιιεκ κ συγκεκριμενα το ΑΚΜΗ επειδη ειναι το μονο στην περιοχη που εχει αυτην την ειδικοτητα..... Και οσον αφορα για να ανοιξεις μαγαζι χρειαζεσαι 2 χρονια ενσιμα......