PDA

View Full Version : νέος με ερώτηση...



γιωτάς
29/08/2011, 20:46
Το γιωτοστόρυ:

Λίγο το στούκι με την προηγούμενη, λίγο το ότι ήθελα να αλλάξω μηχανή ούτως η αλλιώς, λίγο το ότι θέλω να μάθω χώμα αλλά ποτέ δεν το δοκίμασα μέχρι τώρα.... είμαι πλεον σε φάση ψαξίματος για χωμάτινοοοο.... Το χώμα το έχω ξαναδεί με δίκυκλο απλά μόνο στεγνό, πατημένο και με χαμηλές ταχύτητες.....

Γιωτοστόχος:

Στόχος μου δεν είναι να κατέβω πρωτάθλημα, απλά κάααααποια στιγμή να μάθω να κινούμαι γρήγορα και με ασφάλεια στο χώμα με κάποιο μεγάλο on-off.
Το ιδανικό θα ήταν να πάρω το ον όφφ απο τώρα αλλά επειδή τα μεταξωτά βρακιά απαιτούν και τα σχετικά οπίσθια νομίζω ότι κάτι μικρότερο είναι προτιμότερο μέχρι να μάθω. Μετά βλέπουμε....

Γιωτοκατάληξη:
Έτσι λοιπόν, αφού το έψαξα για κάνα 2μηνο, κατέληξα στο klx 250 μοντ 07 - 11. Eπειδή όμως δεν είμαι 100% σίγουρος είπα να ρίξω την απoρία μου και δώ για να δώ αν έχει λογική η άποψή μου, αν δεν έπαθα ζημιά στο κεφάλι με την τούμπα και τέλος πάντων μπάς και ακούσω καμια άλλη πρόταση γιατι ποτέ δεν ξέρεις.

Να επισημάνω πως είμαι άσχετος, οπότε παρακαλώ δείξτε υπομονή.
Δεν ξέρω τι είναι MX, ούτε enduro, ούτε sx, sms, mms, abs klp... :look:

Τα specs της μελλοντικής γιωτομηχανής:

- Θα χρησιμοποιηθεί για να μάθω χώμα τα σκ μου... Όταν και άμα μάθω και νιώσω έτοιμος θα περάσω σε μεγαλύτερη....
- Θα είναι καθημερινής χρήσης (σπίτι - δουλειά - σπίτι)
- Να έχει χαμηλη κατανάλωση (κατά προτίμηση injection δλδ)
- Να μπορεί να πάρει δεύτερο άτομο για μικρές εντός πόλης μετακινήσεις (σπάνιο)

Τα specs του γιωτοαναβάτη:

-85 κιλά (προς το παρόν)
-1,80 ύψος,
-μεγάλος για να αρχίσει τέτοιες αηδίες αλλά δε βαριέσαι...

Οι γιωτοαπορίες:

α) Το KLX 250 θα με αντέξει για να μάθω και να φτάσω και σε ενα επίπεδο της προκοπής ή θα ψοφάει στους ανήφορούς?

β) Υπάρχει κανένα αντίστοιχό μηχανάκι που πιθανόν να μπορεί να τα κάνει όλα αυτά. Άν μπορείτε πείτε και μοντέλο κλπ.

γ) είμαι άσχημα? :dizzy:

mersi
sak vou agiaz :wave2:

VALES
29/08/2011, 21:05
Γνώμη μου είναι πως θα σου πέσει μικρό το klx και θα το βαρεθείς γρήγορα. Ειδικά δικάβαλος...

Παίρνεις το kle και ξενοιάζεις για αρκετά χρόνια, και από χώμα και από άσφαλτο.
Δεν χαλάει, δεν ζητάει, δεν πίνει, δεν μαμάει, δεν πάει, αλλά κάνει αρκετά πράγματα, μια χαρά. Υπάρχει και η λύση του Transalp 400 αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρεις νομίζω.

taxydromos
29/08/2011, 21:10
η γνωμη μου ειναι οτι το 250 ειναι λιγο για σενα κ σε καμια περιπτωση δεν θα σε προετοιμασει για το μεγαλο ον-οφ για τον απλο λογο οτι ειναι διαφορετικος ο τροπος οδηγησης μικρου-μεγαλου μοτο..
καλυτερα να παρεις κατευθειαν μια μηχανη κοντα στα 600cc οπως yamaha ttr600,honda xr600,suzuki dr650, kawa kle500,klr650..
αυτες οι μηχανες ειναι καλες για τα κιλα σου κ θα σε ικανοποιησουν οδηγικα κ αργοτερα αν θες παιρνεις καποια μεγαλυτερη..:)

johnpan
29/08/2011, 22:42
εμενα πάλι μου φαίνεται τέλειο αυτό που σκέφτεσαι. Σχεδόν καινούριο, ελαφρύ, και σχολείο. Σαν αρχάριος δε θα σου χρειαστεί περισσότερη δύναμη. Στα μονοπάτια το βάρος του θα σε ανταμεψει. Το ΚΛΕ500 είναι χάλι μαύρο για το χώμα, εκτός αν μιλάς για αυτά που έχει κάνει ήδη δηλαδή πέρασμα από στεγνό χωματόδρομο. Μέσα σε ένα χρόνο με το klx θα έχεις μάθει όσα δε θα μάθεις ποτέ με το ΚΛΕ και θα πηγαίνεις μια χαρά σε εντουροδιαδρομές που το κλε δεν πάει καταρχήν λόγω ελαστικών. Αφού οι μεγάλες διαδρομές με 2ο άτομο δεν είναι στις απαιτήσεις σου, πάρε το 250 να μάθεις εντούρο.
:wave2:

vagtav
29/08/2011, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
εμενα πάλι μου φαίνεται τέλειο αυτό που σκέφτεσαι. Σχεδόν καινούριο, ελαφρύ, και σχολείο. Σαν αρχάριος δε θα σου χρειαστεί περισσότερη δύναμη. Στα μονοπάτια το βάρος του θα σε ανταμεψει. Το ΚΛΕ500 είναι χάλι μαύρο για το χώμα, εκτός αν μιλάς για αυτά που έχει κάνει ήδη δηλαδή πέρασμα από στεγνό χωματόδρομο. Μέσα σε ένα χρόνο με το klx θα έχεις μάθει όσα δε θα μάθεις ποτέ με το ΚΛΕ και θα πηγαίνεις μια χαρά σε εντουροδιαδρομές που το κλε δεν πάει καταρχήν λόγω ελαστικών. Αφού οι μεγάλες διαδρομές με 2ο άτομο δεν είναι στις απαιτήσεις σου, πάρε το 250 να μάθεις εντούρο.
:wave2:


+250

DAYMAN
29/08/2011, 23:36
DRZ;:smilea:

OldMan
30/08/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
DRZ;:smilea:
Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ξέρεις ήδη καλά από χώμα για να πας στο χώμα μ'αυτό ...

rsp
30/08/2011, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ξέρεις ήδη καλά από χώμα για να πας στο χώμα μ'αυτό ...

Καλησπερα, να ρωτησω κυριε εσεις που ξερετε...ενα ΚΤΜακι 400 κανει για εμενα;
Ειμαι 1,54, 65 κιλα...

OldMan
30/08/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Καλησπερα, να ρωτησω κυριε εσεις που ξερετε...ενα ΚΤΜακι 400 κανει για εμενα;..
Άμα είναι του Μιχαλιού, πάρτο με κλειστά μάτια.. :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειμαι 1,54, 65 κιλα...
Οι γυναίκες σου το ξέρουν ..?? :confused:

rsp
30/08/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άμα είναι του Μιχαλιού, πάρτο με κλειστά μάτια.. :winka:


Οι γυναίκες σου το ξέρουν ..?? :confused:

Οι γυναικες μου κατι πηραν χαμπαρι... Ο γιος μου ειναι στο κοσμο του!!

Σε σχεση με το wrf 450 τι λεει το ΚΤΜακι απο δυναμη;

OldMan
30/08/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Σε σχεση με το wrf 450 τι λεει το ΚΤΜακι απο δυναμη;
Καμία σχέση αλλά με το ΚΤΜ θα πας πιο γρήγορα και πιο άνετα ...:winka:

rsp
30/08/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καμία σχέση αλλά με το ΚΤΜ θα πας πιο γρήγορα και πιο άνετα ...:winka:

Μααααλιστα!!

Θα σε ενημερωσω...

γιωτάς
30/08/2011, 18:22
Ευχαριστώ τον RSP που μπήκε στη διαδικασία να απαντήσει έμεσα στο τρίτο ερώτημά μου....

παρόλ' αυτά παραμένω λίγο μπερδεμένος με τα άλλα 2 ερωτήματα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Γνώμη μου είναι πως θα σου πέσει μικρό το klx και θα το βαρεθείς γρήγορα. Ειδικά δικάβαλος...


το να το βαρεθώ γρήγορα θέλω να πιστεύω πως έχει λύση... ούτως η αλλιώς για εκμάθηση τοπαίρνω ώς επι το πλείστον.... Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να απογοητευτώ με την αγορά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Υπάρχει και η λύση του Transalp 400 αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρεις νομίζω.

Σωστό. Απλά φοβάμαι πως άν πέσει στο χώμα μία τέτοια μηχανή θα κλαίω τα πλαστικά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
...ειναι διαφορετικος ο τροπος οδηγησης μικρου-μεγαλου μοτο..

Εξήγηση? δεν είναι προτιμότερο να μάθω πρώτα σε μικρό και μετά σε μεγάλο ειδικά όταν μιλάμε για χώμα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
εμενα πάλι μου φαίνεται τέλειο αυτό που σκέφτεσαι. Σχεδόν καινούριο, ελαφρύ, και σχολείο. Σαν αρχάριος δε θα σου χρειαστεί περισσότερη δύναμη. Στα μονοπάτια το βάρος του θα σε ανταμεψει. :wave2:

κάπως έτσι το έχω σκεφτεί... απλά οι ενδιασμοί μου είναι:
είναι ψόφιο για αρχή ? υπάρχει κάτι ανάλογο? να πάρω κάτι πιο γρήγορο?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις εκ των προτέρων...

VALES
30/08/2011, 19:01
Εκμάθηση στο χώμα με καινούριο μηχανάκι δεν το λυπάσαι?

Βρες ένα dr 250 s, κανένα kdx 200άρι ή κανένα xr 250 με 7-8 κατοσταρικάκια, και άστα να πέφτουν. Δεν θα τα λυπάσαι καθόλου.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1660510/ :wave2:

γιωτάς
01/09/2011, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Εκμάθηση στο χώμα με καινούριο μηχανάκι δεν το λυπάσαι?

Βρες ένα dr 250 s, κανένα kdx 200άρι ή κανένα xr 250 με 7-8 κατοσταρικάκια, και άστα να πέφτουν. Δεν θα τα λυπάσαι καθόλου.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1660510/ :wave2:

Vales εσύ καλά τα λές απλά εγώ στα μηχανολογικά δεν .... και δεν είμαι για να μαθαίνω στις ερημιές.
Μεταχειρισμένο σκέφτομαι φυσικά απλά το 10ετίας και πάνω είναι πολύ νομίζω.

Απ' όσο έχω δεί βγάζει και κάτι αντίστοιχο με το klx η honda και η yamaha. 4τ/250cc/ inj.
Παίζει κάτι άλλο από άλλη εταιρία (με τη σχετική αξιοπιστία πάντα)?

Και πάλι ευχαριστώ...:wave2: