PDA

View Full Version : καθαρισμός fairing



yianyian
29/08/2011, 23:18
Χαιρετώ το forum!

Η αλήθεια είναι ότι σας διαβάζω και σας παρακολουθώ καιρό, συνεπώς πριν απόλα καλώς σας βρήκα και thanks εκ των προταίρων για τις απορίες που μου έχετε λύσει μέσω των διάφορων topics..

Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει τρόπος να καθαριστεί ένα fairing που τοπικά φαίνεται να έχει αποκολληθεί η επίστρωση του, με αποτέλεσμα να να υπάρχουν κάποια θολά σημεία.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τα θολά αυτά σημεία είναι σαν να έχει πιάσει υγρασία-πάχνη το fairing, όπως συμβαίνει το χειμώνα στα τζάμια των αυτοκινήτων...
Το όλο θέμα γίνεται περισσότερο ενοχλητικά στη νυχτερινή οδήγηση από τα φώτα των απέναντι ή της αντανακλάσεις των πινακίδων σήμανσης σε σκοτεινούς δρόμους..

Υπάρχει λοιπόν τρόπος ή κάποιο εξιδικευμένο προιόν, ώστε να βοηθήσει λίγο τη κατάσταση? προς το παρόν δοκίμασα σκέτο νερό με μαλακό πανί και αρκετό τριψιμο, αλλά νομίζω πως δεν έχει αποτέλεσμα....any tips λοιπόν?

p.s. sorry εαν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί...first time posting :wave2:

p.s. η έκταση της "ζημιας" δεν έιναι τόσο μεγάλη ώστε να προχωρήσω σε ακριβές λύσεις (πχ αντικατάσταση όλου του fairing, παρόλο που η μηχανή είναι cruiser και αναγκαστικά βλέπω μέσω του fairing τον έξω κόσμο..ωστόσο κάθε λύση καλοδεχούμενη)

Πάντα όρθιοι!

o teos
29/08/2011, 23:48
προφανως φιλε μου εννοεις τη ζελατινα που λεμε...τον ανεμοθωρακα...γιατι φερινγκ θεωρουντε τα περιφεριακα πλαστικα....αυτες τις θαμπαδες απ την πολυκαιρια δεν νομιζω να μπορεις να τις βγαλεις...σε γυαλι οπως τα φαναρια σου χω τροπο να γινουν σαν καινουργια σε πλαστικο τωρα...:confused:

αυριο οι γνωστες θα σε διαφοτισουν...;)

yianyian
29/08/2011, 23:51
ναι σωστός....το θέμα βρίσκεται στον ανεμοθώρακα λοιπόν...

typhoon
30/08/2011, 21:12
θα σου πω το εξης με επιφυλαξη ομως γιατι δεν το χω δοκιμασει.
Το προβλημα που λες ειναι ο πολυμερισμος του υλικου απο την ηλιακη ακτινοβολια κ ειναι ενα προβλημα που αντιμετωπιζει η πλειονοτητα των συγχρονων αυτοκινητων απο τοτε που αντικατασταθηκαν τα γυαλινα φαναρια με τα λεγομενα ¨κρυσταλα¨ που μονο κρυσταλα δεν ειναι αλλα πλαστικα

Θαμπωνουν που λες λογω ηλιου. Τι κανουν. Καποιοι αγοραζουν αλοιφες γυαλισματος για αυτη τη δουλεια κ ξεπατωνονται στο τριψιμο.κατι γινεται ετσι.

Αλλοι υποστηριζουν οτι πρεπει πρωτα να τριψεις με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο (800 και πανω) για να φυγει το θαμπο κ μετα αλοιφη γυαλισματος κ γινονται σα καινουργια.

Σε καθε περιπτωση ομως το σιγουρο ειναι οτι αφαιρεις την επιφανειακη επιστρωση σκλυρηνσης που εχει το κρυσταλλο(η οποια βεβαια εχει γινει ετσι κι αλλιως κ@λος απο τον ηλιο)με αποτελεσμα το θαμπωμα να επανελθει μετα απο μερικους μηνες(αναλογα με την εκθεση στον ηλιο)

Οποτε υποθετω-το τονιζω!-υποθετω οτι κ για τη ζελατινα κατι αντιστοιχο θα μπορουσε να γινει με αρκετα καλα αλλα και προσωρινα αποτελεσματα.

Κανε μια ερωτηση σε καποιο φανοποιο να σου πει μια γνωμη

p_sapelas
30/08/2011, 21:42
Σχετική κρέμα για ξεθάμπωμα κρυστάλλων - πλαστικών αγόρασε φίλος από τα πράκτικερ.. Πρίν την χρησιμοποιήσουμε την δοκιμάσαμε σε γρατσουνισμένη spare ζελατίνα κράνους με σκοπό να εξαφανίσουμε όμως κάποιες έντονες χαρακιές.. Λίγο τρίψιμο όπως λέγανε οι οδηγίες, ώστε να γίνει μία ισόποση θολούρα κατα μήκος των χαρακιών και μετά εφαρμόσαμε την αλοιφή.. Τρίψαμε αρκετή ώρα, οι χαρακιές όντως εξαφανίστηκαν (χάρη στο γυαλόχαρτο όμως), πάρ'αυτα η αλοιφή δεν έκανε όσα υπόσχονταν ή όσα φαίνονταν στο youtube σε σχετικό video, έμεινε θολούρα σε μεγάλο βαθμό και εννοείται ότι αχρηστεύτικε η ζελατίνα που όπως προείπαμε ήταν για πειραματική χρήση. Δέν την εφαρμόσαμε στον ανεμοθώρακα τελικά καθώς (και σύμφωνα με ξένους χρήστες που πειραματίστηκαν με το προιόν) η κρέμα έχει αποτελέσματα σε κρυστάλλινα μέρη... θα δοκιμάσω κάποια στιγμή κάποιο από τα φανάρια του αυτοκινήτου πιθανότατα που ήδη έχουν πρόβλημα.

yianyian
31/08/2011, 00:15
παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας έως τώρα....όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας την μοιραστεί και ελπίζω να βγεί ένα χρήσιμο συμπέρασμα για όποιον αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο.

Σήμερα ρώτησα σε μαγαζί με αξεσουάρ μηχανών, μου έδειξε κάποια αλοιφή για πλαστικά και κρύσταλλα όπως αναφέρει και ο p_sapelas, αλλά και ο ίδιος ο έμπορος μου είπε ότι ίσως να μην αξίζει ο κόπος και το αποτέλεσμα να μην είναι το υποσχόμενο...αρκετά τσουχτερή η τιμή, 16ευρώ για ένα μικρό σωληνάριο...δυστυχώς δεν συγκράτησα την μάρκα...και εν τέλει δεν την αγόρασα.

costas_versys
31/08/2011, 00:38
Αυτό που μπορώ να δώσω ως πληροφορία, είναι μια διαδικασία που ακολούθησα χθές για τα φανάρια του αυτοκινήτου (1η μου φορά). Η ίδια αφορά και την ζελατίνα σου.

Αγόρασα ένα ειδικό σετ Restoration Kit από την Αμερική (βουρτσάκια, δισκάκια, αλοιφή κλπ) και ξεκίνησα την διαδικασία.

Είχα να αντιμετωπίσω : Βαθειές χαρακές/θωλούρα/πολυμερισμός

Εκανα την εξής διαδικασία :

Τρίψιμο με γυαλόχαρτα νερού (Νο 250, Νο 500, Νο 800, Νο 1000, Νο 2000)
Μετά από κάθε αλλαγή γιαλόχαρτου, πλύσιμο με καθαρό νερό μέχρι που τα πλαστικά ήρθαν και άσπρισαν τελείως (Fog). Μετά πέρασα την αλοιφή και κατά 80% έφυγαν όλα τα προβλήματα εκτός από τις χαρακιές που έκανε το γυαλόχαρτο με Νο250 ( έπρεπε να ξεκινήσω με το Νο 500 ή 800).

Με αυτή την προσπάθεια είχα 100% διαύγεια πλαστικού αλλά με αραχνοειδή γυαλάδα στον ήλιο.

Στην συνέχεια, για να διορθώσω το λάθος μου συνέχισα με αλοιφή & παλμικό αλοιφαδόρο γυαλίσματος. Η κατάσταση διορθώθηκε στο 95% και πλέον μόνο με πολύ προπάθεια μπορεί να δει κάποιος ότι έχει γίνει restoration.

Σου προτείνω να ακολουθήσεις την παραπάνω διαδικασία αλλά να ξεκινήσεις από μεγάλα νούμερα πχ. >800 και να ολοκληρώσεις με ειδική αλοιφή. Το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο.

costas_versys
31/08/2011, 00:48
Να και φωτογραφίες από τα στάδια που περιγράφω.


234672

p_sapelas
31/08/2011, 06:31
Ωραία δουλειά στα φανάρια του vw.. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατα ποσο μπορεί να εφαρμοστεί σε ανεμοθώρακα... δέν έχει τόση αντοχή (με λίγο παραπάνω πίεση θα δεις παντού να σχηματίζονται ρωγμές). Όπως και να έχει η τιμή από το εξ αμερικής προιόν? αυτό στο πράκτικερ παίζει στο 15ρι που είναι μία ανεκτή τιμή για προσπάθεια - δοκιμή.. Εγώ μάλλον θα άλλαζα ανεμοθώρακα αφού με 70~80 βρίσκεις από αφτερ μάρκετ ότι θες ανάλογα με το μηχανάκι..

costas_versys
31/08/2011, 07:58
Χρησιμοποίησα το 3M Headlights Restoration Kit και το πήρα 20 ευρώ.

CBF- stratis
31/08/2011, 08:57
Δοκιμασε πρωτα με οδοντοκρεμα.....βαλε σε ενα σημειο και τριφτο καλα με το χερι....ξεπλυνε και κοιτα αν εχει διαφορά.....μετα να βαλεις τα όποια χημικα....

yianyian
31/08/2011, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF- stratis
Δοκιμασε πρωτα με οδοντοκρεμα.....βαλε σε ενα σημειο και τριφτο καλα με το χερι....ξεπλυνε και κοιτα αν εχει διαφορά

το κόλπο με την οδοντόκρεμα το δοκίμασα ήδη..μετά από αρκετό τρίψιμο δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά...ίσως βέβαια να βοηθάει σε περίπτωση χαράγματος αλλά στη δικιά μου περίπτωση που μοιάζει σα να έχει φύγει η φλούδα από την αρχική επίστρωση του ανεμοθώρακα, δεν βοήθησε και πολύ.. thanks anyway όμως..

Αρχίζω να πιστεύω πως όταν το πρόβλημα γίνει αρκετά πιο έντονο (και επικίνδυνο πλέον κατά τη νυχτερινή οδήγηση...) μάλλον η αντικατάσταση του ανεμοθώρακα είναι η μόνη εγγυημένη λύση..