PDA

View Full Version : Χρειάζομαι συμβουλές!!!



devlo
30/08/2011, 00:32
:wave2: 8elw na agorasw ena mhxanaki 125cc.. xriazomai ligo ka8odigish gia to ti prepei na kitaksw ti eine aksiopisto kai ean m protinete kati apo prosopikh sas peira.... mporw na dia8esw ews kai 2.500eyro alla 8a protimousa ean yparxei kati aksiopisto me ligotera.. eyxaristw :wave2:

Xrated
30/08/2011, 02:08
Αρχικα γιατι θες 125 και οχι κατι παραπανω οπως 250?Τι αποστασεις θες να κανεις και απο οτι εχεις δει μεχρι τωρα στο δρομο τι σου αρεσει?

devlo
30/08/2011, 11:25
125 dioti eime 17 etwn kai 250+ paei polu.... oi filoi m exoun diaforetikes apopseis o enas m leei na para ena me 1000- eyro mhxanaki oi alloi m lene na parw kati kalo gia na to exw px crypton kai innova epeidi kiolas ta exoun duo filoi m kai exoun anteksei xwris provlhmata 30.000 xiliometra den kserw ti na apofasisw oi apostaseis p ta 8elw den eine kai megales alla ama kamia fwra 8elw na paw kapou ligo makria na me vgazei.....

SteriosEnd
31/08/2011, 00:42
Για τη κατηγορια ενδιαφερεσαι για παπι η και αλλες κατηγοριες πχ enduro,motard..αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο παραδειγματος χαρη θα ειχες παρα πολυ καλες επιλογες σε αυτη την περιπτωση..βλεπε yamaha DT,TTR,XR 200...

devlo
31/08/2011, 00:51
μπα για παπί τώρα και μέτα βλέπουμε..

Xrated
31/08/2011, 01:40
Aρχικα αν εισαι 17 και κοιτας 125 εισαι παρανομος.Οκ στα αρχιδια σου και καλα κανεις.Απλα αν κατσει η στραβη,και εμπλακεις σε ατυχημα,απλα τη γαμησες.Φταις,δε φταις.Η ασφαλεια μπορει να ζητησει οτι θελει απο τους δικους σου σε περιπτωση τραυματισμου του ασφαλισμενου.Εγω θα κοιταζα ενα aprilia sx50 διχρονο και 80αρι περναει αντοιστιχα 125 τετραχρονα.Παπια κλπ υπαρχουν πολλα αν θες να ανηκεις στη μαζα.Το θεμα ειναι θες μηχανη η μηχανακι?
Οσον αφορα τα 125 κυβικα+ αναλογα την αποφαση σου σχετικα με το διπλωμα μπορει να συνεχιστει η κουβεντα για την επιλογη σου σε αυτα τα κυβικα.

devlo
31/08/2011, 01:58
Αναφέρθηκα σε μηχανάκι και όχι σε μηχανή επειδή πριν χρόνια ο θείος μου είχε πεθάνε και ήταν 23 χρονών τότε εγώ δεν ζούσα και οδηγούσε μηχανή, οπότε και μηχανάκι είναι καλά εκτός εάν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο από μηχανές εκτός από μηχανές τύπου SX cross και γένικα τέτοιου τύπου επειδή παρόμοια οδηγούσε

Xrated
31/08/2011, 02:11
Αυτα ειναι λογια δικα σου η των γονιων σου?Δεν πιστευω να νομιζεις οτι ενα πιο μακρυ και ψηλο εντουροειδες με καλυτερο οδηγικα στησιμο εχει περισσοτερες πιθανοτητες να σε σκοτωσει απο ενα κοντο,χαμηλο και σκαρτο οδηγικα παπι.Αν συγκριναμε κινητηρες ναι,με ενα μπουσα ρισκαρεις περισσοτερο απο οτι με ενα 50αρι.Δεν υπαρχει κατι αλλο σαν επιλογη.Ειναι τα παπια,τα σκουτερ,τα εντουροειδη(χωματινα η ασφαλτινα) και τα δρομου.
Παραδεχομαι οτι το σκεπτικο των δικων σου να σου παρουν μηχανακι χωρις διπλωμα αλλα να τους νοιαζει να ειναι παπι και οχι αλλου ειδους για την ασφαλεια σου ειναι τουλαχιστον ηλιθιο.Μην το παρεις ασχημα,δε φταις εσυ.

devlo
31/08/2011, 02:23
Εγώ είμαι υπέρ αυτών που λές…. Πάμε από την αρχή άστα περί παπιών και τέτοια…
Για μηχανή εσύ προτείνεις σε στυλ enduro η δρόμου…
Εγώ από τους δικούς μου θέλω την έγκριση και άντε ένα μικρό ποσό τα υπόλοιπα είναι δικά μου έξοδα.. (+εάν είναι για μηχανή μπορώ να πάρω και κάτι άνω τον 50cc αφού του χρόνου θα μπορώ να βγάλω και δίπλωμα για παραπάνω και να μπορώ να κάνω μακρινές αποστάσεις αφού δεν μένω Αθήνα ή κοντά σε κάποιο κέντρο και του χρόνου θα παώ να σπουδάσω οπότε να έχω μαζί την μηχανή..)

Xrated
31/08/2011, 02:33
Σε μικρα κυβικα τα δρομου ειναι πολυ λιγα.Οσον αφορα τα πιο ψηλα,κοιτα σε supermotard φαση.Εχουν μικρο μπροστινο λαστιχο δρομου σε σχεση με τα απλα enduro.http://www.google.gr/search?q=supermotard&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&hl=el&tab=wi&biw=1680&bih=889
Αν σου αρεσει σαν στυλ,(εμενα στην αρχη δεν μου αρεσαν αλλα μετα αλλαξα τελειως γνωμη) ριξε μια ματια στο car.gr για supermotard μικρου κυβισμου και δες ποια σου αρεσουν εμφανισιακα καταρχας.http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=23&engine_size-from=%3E100&engine_size-to=%3C350&offer_type=sale&or=a&so=prΠαντως αν ειναι να εισαι πανω απο τα 50 κυβικα δεν υπαρχει λογος να πας στα 125(εκτος αν ειναι θεμα γονιων).Κοιτα για 250.Αλλιως με ενα 80αρι διχρονο εισαι και κομπλε με το διπλωμα και εχεις το γκαζι ενος 125.

epp1640
31/08/2011, 02:41
Θα συμφωνήσω και εγώ για το SX50 και για οποιοδήποτε αντίστοιχο 50άρι super motard. Είναι από όποια πλευρά και αν το δεις ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ από οποιοδήποτε παπί.

1)Έχει 2.5 φορές μεγαλύτερα λάστιχα

2)Έχει 2 φορές μεγαλύτερα φρένα και πίσω δισκόφρενο που συνήθως τα παπιά έχουν ταμπούρο

3)Έχει στιβαρό πλαίσιο και όχι απλά μία σωλήνα όπως έχουν κατά βάση παπιά scooter κτλπ

4)Είναι πιο ψηλό άρα έχεις μεγαλύτερη εποπτεία του δρόμου

5)Θα είσαι νόμιμος (δεν μπορώ να μπω για 100η φορά στη διαδικασία να πω πόσο τη %!%$#^& αν συμβεί το παραμικρό..)

Ένα μέσο παπί 125 βγάζει 8-9 άλογα.. Αν θυμάμαι καλά το sx 50 όταν δεν είναι φιμωμένο βγάζει ~8.. Και του χρόνου με το καλό που θα γίνεις 18 βάζεις κάποιο κιτ 80cc με μία άλλη εξάτμιση και carb.. Νομίζω ότι με 13-15 άλογα θα κινείσαι άνετα.. :winka:

Εκ πείρας λοιπόν σου λέω έχοντας στο παρελθόν και δίχρονο 50ρι εντουράκι και 125 streetάκι τετράχρονο ότι σε επιδόσεις ελάχιστα διαφέρουν.. :wave2:

devlo
31/08/2011, 02:50
Ποπο με βάλατε σε σκέψεις και έχετε και δίκιο συμφωνώ και εγώ, απλός είναι καλύτερα τα super motard από δρόμου εάν και τα super motard είναι ποιο ωραία :P και ένα 50cc super motard κάνει για διαδρομές 150+ χιλιομέτρων?

Xrated
31/08/2011, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από devlo
Ποπο με βάλατε σε σκέψεις και έχετε και δίκιο συμφωνώ και εγώ, απλός είναι καλύτερα τα super motard από δρόμου εάν και τα super motard είναι ποιο ωραία :P και ένα 50cc super motard κάνει για διαδρομές 150+ χιλιομέτρων?
Μπαα...Θα παρεις στο χερι το μοτερ συντομα αν μιλαμε για τοσα χιλιομετρα.Καλα που βρισκεσαι και κανεις τοσο μεγαλες αποστασεις?Ειναι σαν να λες Αθηνα-Πατρα αυτη η αποσταση.

epp1640
31/08/2011, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devlo
Ποπο με βάλατε σε σκέψεις και έχετε και δίκιο συμφωνώ και εγώ, απλός είναι καλύτερα τα super motard από δρόμου εάν και τα super motard είναι ποιο ωραία :P και ένα 50cc super motard κάνει για διαδρομές 150+ χιλιομέτρων?

Ενα 50ράκι super motard με κάποιο κιτ 80cc κάνει το ίδιο (ξε)κούραστες (για την ηλικία που έχεις :lol: ) διαδρομές με κάποιο 125.. Αν δεν το βιάζεις θα αντέξει όσο αντέχει ο κώλος σου 150χλμ πάνω σε μηχανή/άκι χαμηλού κυβισμού.. Εγώ θα προτιμούσα super motard από οποιοδήποτε δήθεν supersport γιατί θεωρώ τα clip on (google) είναι κουραστικά και είναι τίνγκα στα πλαστικά που με την πρώτη πτώση θα πληρώσεις ΧΡΥΣΑΦΙ.. Επίσης σε λακούβες δεν κοπανάει και θα πας και σε κανένα μονοπάτι παραλία..

devlo
31/08/2011, 02:56
δεν λέω για τώρα, τώρα το πολύ να κάνω αποστάσεις 40 χιλιομετρον και δεν επεσες μακριά σε αυτο που είπες Αρκαδία - Αθήνα θα κανω σε 1 χρόνο η στην χειρότερη Αρκαδία - Θράκη(αύτο θα είχε πλάκα)

devlo
31/08/2011, 03:01
από super motard τι άλλο μου προτείνετε σε 50cc και εάν είναι του χρονού πέρνω ένα μεγαλήτερο και δίνω το 50 στον αδερφό μου ή το πουλάω

epp1640
31/08/2011, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devlo
από super motard τι άλλο μου προτείνετε σε 50cc και εάν είναι του χρονού πέρνω ένα μεγαλήτερο και δίνω το 50 στον αδερφό μου ή το πουλάω

50ράκια super motard/ enduro βγάζουν χονδρικά:

Aprilia
Derbi
Rieju
Beta
CPI
Peugeot

Βγάζουν και άλλες εταιρίες αλλά νομίζω αυτά έρχονται στην Ελλάδα... Όποιο και να πάρεις το ίδιο κάνει γιατί σχεδόν όλα μοιράζονται το ίδιο μοτέρ που κατασκευάζει μία τρίτη εταιρία, η ιταλική minareli. Κοίτα απλά να είναι σε άριστη κατάσταση γιατί συνήθως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είναι πιτσιρίκι οπότε..

Για μεταχειρισμένο ψάξε αρκετά και μην δώσεις με τίποτα πάνω από 1200-1300..

Xrated
31/08/2011, 03:13
Απο εμφανιση aprilia και derbi ,μοτερικα ειναι σχεδον ολα τα ιδια απο οσο ξερω,aprilia derbi σιγουρα.Αν κοιταξεις για μεταχειρισμενα μπορεις να βρεις αρκετα με το κιτακι για 80κυβικα.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1708735/ να ενα αρκετα φτιαγμενο μοτερικα τουλαχιστον.

devlo
31/08/2011, 03:19
καινούριο δεν συμφέρει να πάρω. απο μεταχειρισμενα δεν ξέρω... για καινούργιο ποσα πρέπει να δόσω και ας μην είναι aprilia που είδα έχει σχεδόν 3000 ευρό

Xrated
31/08/2011, 03:22
Με 2500 κατι περνεις derbi http://www.derbi.com/gr/index.php?option=com_content&task=section&id=4&Itemid=319
Αν το αντεχεις καλως αλλιως μεταχειρο με πολυ προσοχη απο τι καγκουρα θα το παρεις.

devlo
31/08/2011, 03:26
στην οδήγηση πως είναι είναι εύκολο δεν έχω πάρει ποτέ enduro ή super motard στα χέρια, μου είναι καλά και για δύο άτομα?

SteriosEnd
31/08/2011, 03:32
Ρε μαγκες διχρονο για 18χρονο αρχαριο λεει η θα ζορισει στην οδηγηση?
διχρονο=σε ριχνει
τετραχρονο= πεφτεις

Αυτο ξερω..

devlo
31/08/2011, 03:41
στην αρχή λογικό είναι θα πηγαίνω αγκομαχόντας αλλά προσεκτικά θα μάθω ένας φίλος μου έχει derbi 50cc θα μου μάθει τι πρέπει να προσέχω και έσεις που ξέρετε θα μου δόσετε και καμία συμβουλή άντε και με το καλό όταν πάρω θα ανεβάσω το πρωτο ξεκίνημα με super motard..
κατι που δεν μου είπατε πριν είναι καλά και για δύο άτομα?

Xrated
31/08/2011, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SteriosEnd
Ρε μαγκες διχρονο για 18χρονο αρχαριο λεει η θα ζορισει στην οδηγηση?
διχρονο=σε ριχνει
τετραχρονο= πεφτεις

Αυτο ξερω..
τριχρονο=ηλικια αυτουνου που ειπε αυτη την πατατα

Xrated
31/08/2011, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από devlo
στην αρχή λογικό είναι θα πηγαίνω αγκομαχόντας αλλά προσεκτικά θα μάθω ένας φίλος μου έχει derbi 50cc θα μου μάθει τι πρέπει να προσέχω και έσεις που ξέρετε θα μου δόσετε και καμία συμβουλή άντε και με το καλό όταν πάρω θα ανεβάσω το πρωτο ξεκίνημα με super motard..
κατι που δεν μου είπατε πριν είναι καλά και για δύο άτομα?
Mην ανησυχεις ειναι πολυ ευκολα στην οδηγηση.Οτι παρεις περιμενουμε φωτο κλπ.Ο πισω καθεται λιγο αβολα λογω στενης σελας αλλα ολα θα συνηθισει.^^ Παντα κρανος ,για σενα και για τον φιλο/φιλη που θα κουβαλας!

devlo
31/08/2011, 03:56
φυσικά πάντα κράνος και σας ευχαριστώ για την βοήθεια
την παρασκευή πηγαίνω ένα για τις τελευταίες μου διακοπές μέχρι την δευτέρα και μετά θα πάω για την μηχανή. μόλις την πάρω θα ανεβάσω φωτογραφία

epp1640
31/08/2011, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SteriosEnd
Ρε μαγκες διχρονο για 18χρονο αρχαριο λεει η θα ζορισει στην οδηγηση?
διχρονο=σε ριχνει
τετραχρονο= πεφτεις

Αυτο ξερω..

:lol: :rolleyes: καλύτερα να σταματήσεις να συμβουλεύεσαι αυτόν που στο είπε.. :winka:

epp1640
31/08/2011, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devlo
φυσικά πάντα κράνος και σας ευχαριστώ για την βοήθεια
την παρασκευή πηγαίνω ένα για τις τελευταίες μου διακοπές μέχρι την δευτέρα και μετά θα πάω για την μηχανή. μόλις την πάρω θα ανεβάσω φωτογραφία

Πάντα +Μπουφάν Γάντια Τζην Κλειστά Παπούτσια.. Δεν θες να πάθεις για να μάθεις.. Ευκολοδήγητα είναι απλά τον πρώτο καιρό θα πρέπει να μάθεις να χειρίζεσαι σωστά το συμπλέκτη. Σε οποιοδήποτε όχημα είναι πονοκέφαλος στην αρχή αλλά συνηθίζεις πάρα πολύ γρήγορα..

Θεωρώ ότι δεν αξίζει να πάρεις καινούριο.. Παρ'όλα αυτά αν αποφασίσεις καινούριο ψάξου και ξέχνα τιμές καταλόγου.. Υπάρχουν ξεχασμένα στοκ 50ράκια από 1500 ευρώ καινούρια.. :winka: Αύριο αν έχω χρόνο θα ρίξω μια ματιά.. :winka:

epp1640
31/08/2011, 04:10
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1569289/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1191558/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1609864/


Θα βρεις και άλλα αν ψάξεις.. Αν μπορείς να παζαρέψεις το rieju στα 1400 πάρτο... Ισπανικό είναι.. Στην Ελλάδα είναι ψιλοάγνωστα αλλά ευρώπη πουλάνε ζεστό ψωμάκι.. :winka:

Derbi + Aprilia είναι σχεδόν τα ίδια.. Πάρε το πιο φτηνό.. :beer: :wave2:

devlo
31/08/2011, 04:11
οκ ευχαριστώ...

devlo
31/08/2011, 11:49
παιδιά θέλω να μου πείτε μερικά θετικά τον super motards σε σχέση με παπιά, δρόμου και enduro γιατι τώρα πρέπει να ξανά πείσω τους δικούς μου..:bigcry:

epp1640
31/08/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Θα συμφωνήσω και εγώ για το SX50 και για οποιοδήποτε αντίστοιχο 50άρι super motard. Είναι από όποια πλευρά και αν το δεις ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ από οποιοδήποτε παπί.

1)Έχει 2.5 φορές μεγαλύτερα λάστιχα

2)Έχει 2 φορές μεγαλύτερα φρένα και πίσω δισκόφρενο που συνήθως τα παπιά έχουν ταμπούρο

3)Έχει στιβαρό πλαίσιο και όχι απλά μία σωλήνα όπως έχουν κατά βάση παπιά scooter κτλπ

4)Είναι πιο ψηλό άρα έχεις μεγαλύτερη εποπτεία του δρόμου

5)Θα είσαι νόμιμος (δεν μπορώ να μπω για 100η φορά στη διαδικασία να πω πόσο τη %!%$#^& αν συμβεί το παραμικρό..)

Και όλα αυτά στο ίδιο βάρος..



Σου είπαμε.. Στον τομέα της ασφάλειας είναι απλά ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ.. Να προσθέσω ότι έχει και ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ και όχι τσοπ στικς άρα κρατάει και συγχρόνως δεν κοπανάει σε κακοτεχνίες του δρόμου..

Εγώ θα πρότεινα να το συζητήσεις με τους γονείς σου και γιατί όχι να τους δείξεις και το thread..


ΥΓ To endurάκι είναι σχεδόν ίδιο με το super motard. Αλλάζουν μόνο οι τροχοί, αν όμως δεν μπαίνεις χώμα δεν έχει νόημα.. Ένα μικρό supersport όπως το rs 50 της aprilia θα είναι εξίσου ασφαλές όμως πιο άβολο, πιο ακριβό, και όταν θα πέσεις θα πληρώσεις χρυσάφι τα πλαστικά.. Στο super motard δεν βρίσκει σχεδόν τίποτα κάτω πλην μανετών μαρς πιε κτλπ..

devlo
31/08/2011, 12:06
οκ αυτό θα κάνω