PDA

View Full Version : Ricor INTIMINATOR



McGyver
30/08/2011, 08:07
Patented Inertia Active Dampening for Damper Rod Front Forks

This is the only front fork on the market that knows if the wheel is trying to move or if the chassis is trying to move, resulting in a more stable chassis and a faster wheel response over bumps. It will give you a safer, more comfortable, better performing ride.

The INTIMINATOR sits on top of your stock damper rod forcing the oil through high quality deflected discs found in top of the line shock absorbers. When the front tire hits a bump then the inertia of that bump opens the inertia valve instantly allowing for a faster response.


http://store.ricorshocks.com/product_p/041-20-1001tralp.htm

Αν έχω καταλάβει καλά, πρόκειται για μία βαλβίδα η οποία "καταλαβαίνει" αν η δύναμη που ασκείται πάνω της προέρχεται από ανωμαλία στο οδόστρωμα ή από ταλαντώσεις/ελαστικότητες πλαισίου.

Στη δεύτερη περίπτωση η βαλβίδα "κλειδώνει" και δεν αφήνει το λάδι στο μπροστινό να ρεύσει κανονικά, με αποτέλεσμα να "σφίγγει" η ανάρτηση. Σε διαφορετική περίπτωση η βαλβίδα ανοίγει πλήρως και η ανάρτηση αποσβένει την ανωμαλία.

Στα εξωτερικά λένε πως μεταμορφώνει το μπροστινό και δίνει αίσθηση κατά πολύ καλύτερη από ένα set προοδευτικών ελατηρίων.
Απαιτεί χρήση λαδιού 5W και είναι ακριβό (300 USD για δύο βαλβίδες).

Το αναφέρω απλά και μόνο για να ξεκινήσω κουβέντα σχετική με την ενότητα.
Παρακαλώ να λείπουν σχόλια για τα χέρια μου και το μπ#$ρδέλο που καβαλάω γιατί δεν έχω ξυπνήσει καλά σήμερα κι έχω νεύρα...

McGyver
30/08/2011, 08:08
Οι "motion sensitive" βαλβίδες...


234580

Sapadak
30/08/2011, 08:18
Και γιατι να το κανεις αυτο?

McGyver
30/08/2011, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Και γιατι να το κανεις αυτο?

Για να έχεις σκληρή ανάρτηση όταν τη χρειάζεσαι (π.χ. σταθερότητα στη στροφή) και μαλακή όταν πρέπει (απορρόφηση ανωμαλιών στο οδόστρωμα)...

Sapadak
30/08/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για να έχεις σκληρή ανάρτηση όταν τη χρειάζεσαι (π.χ. σταθερότητα στη στροφή) και μαλακή όταν πρέπει (απορρόφηση ανωμαλιών στο οδόστρωμα)...

Διαβαζα τα σχολια στο λινκ που παρεθεσες.

Εχω την εντυπωση οτι θελεις να κανεις μια μοτο να κανει κατι που δεν εχει φτιαχτει.

Τετοια πραγματα του διαβόλου δεν τα εμπιστευομαι :smokin:

Αν εχει θεμα με την ασφαλτο, παιξε με τα λαστιχα καλυτερα για μενα παρα με τις αναρτησεις

DrBig
30/08/2011, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
http://store.ricorshocks.com/product_p/041-20-1001tralp.htm

Αν έχω καταλάβει καλά, πρόκειται για μία βαλβίδα η οποία "καταλαβαίνει" αν η δύναμη που ασκείται πάνω της προέρχεται από ανωμαλία στο οδόστρωμα ή από ταλαντώσεις/ελαστικότητες πλαισίου.

[/i]

Οχι ακριβως. Στο κειμενο που παρεθεσες εννοει οτιη βαλβιδα καταλαβαινει ποτε ο τροχος συμπιεζεται λογω δυναμης απο κατω προς τα πανω (ανωμαλια δρομου=μεγαλη συχνοτητα) και ποτε λογω δυναμης απο πανω προς τα κατω (ταλαντωση μηχανης=μικρη συχνοτητα).
Κοιτα στο advrider, γενικα ο κοσμος που τα εχει βαλει ειναι ευχαριστημενος. Τι μηχανη εχεις?

McGyver
30/08/2011, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οχι ακριβως. Στο κειμενο που παρεθεσες εννοει οτιη βαλβιδα καταλαβαινει ποτε ο τροχος συμπιεζεται λογω δυναμης απο κατω προς τα πανω (ανωμαλια δρομου=μεγαλη συχνοτητα) και ποτε λογω δυναμης απο πανω προς τα κατω (ταλαντωση μηχανης=μικρη συχνοτητα).


Αχά...
Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση Άγη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κοιτα στο advrider, γενικα ο κοσμος που τα εχει βαλει ειναι ευχαριστημενος.

I know :winka: ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τι μηχανη εχεις?

ΤΑ700

Joyrider
30/08/2011, 09:07
Δηλαδή αν βρίσκεσαι πλαγιασμένος στην στροφή και πέσεις σε λακούβα θα συμπιεστεί η ανάρτηση, ενώ αν πατήσεις φρένο όχι? Καλόοο!

Μου θυμίζει κάτι από bmw αν και καμιά σχέση.

DrBig
30/08/2011, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αχά...
Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση Άγη.



I know :winka: ...



ΤΑ700


Περικαλω!

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω απο τα λεγαμενα, παντως αν ηθελα να βελτιωσω ενα συμβατικο μπροστινο θα ξεκινουσα απο σκληροτερα ελατηρια, πιο παχυ λαδι και μια καλη γεφυρα (superbrace αν βγαινει για το ΤΑ).

faraway
30/08/2011, 09:29
Kάνουν εξαιρετική δουλειά και χρησιμοποιούνται πολλά χρόνια από caponord στην Αμερική και στην Ευρώπη , με πολύ καλές κριτικές .

Μάλιστα τη θεωρούν Νο1 αναβάθμιση μιας και μεταμορφώνει πλήρως το μπροστινο.
Βέβαια η τιμή του είναι απαράδεκτη .:cry: