PDA

View Full Version : Αλλαγή Καλύμματος Σέλας



Johnny_Nik
30/08/2011, 09:21
Θέλω να αλλάξω το κάλυμμα της σέλας μου ώστε να ταιρίαζει πλέον με το υπόλοιπο μηχανάκι. Επειδή όμως δεν έχω λεφτά για πέταμα (του τέστιν δεν μπορώ να δώσω 60 ευρώ που μου ζήτησε κάποιος που πήγα συστημένος για ένα σκέτο κάλυμμα) θέλω να μου πεί κάποιος αν γνωρίζει που μπορώ να πάω για κάτι σε πιο λογική τιμή.


Το μηχανάκι είναι το παρακάτω (για οσους δεν θυμούνται).

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Photo-0104.jpg

Να κάνω τη σέλα λευκή για να σπάει λίγο το χρώμα ή να την κάνω μαύρη τελείως??

CBF- stratis
30/08/2011, 09:30
Αν την κανεις λευκη σε λιγο καιρο θα ειναι μαπα απο το καυσαεριο.......την εχω παθει....
τωρα 60 ευρω που σου ειπαν για καλυμα , νομιζω ειναι λογικη τιμη......αντε να βρεις με 50.....ιδια δουλεια θα ειναι;;;
σου στελνω πμ για εναν σελα δοκιμασμενο....

Johnny_Nik
30/08/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF- stratis
Αν την κανεις λευκη σε λιγο καιρο θα ειναι μαπα απο το καυσαεριο.......την εχω παθει....
τωρα 60 ευρω που σου ειπαν για καλυμα , νομιζω ειναι λογικη τιμη......αντε να βρεις με 50.....ιδια δουλεια θα ειναι;;;
σου στελνω πμ για εναν σελα δοκιμασμενο....

Αυτό σκέφτηκα και πάω περισσότερο προς το μαύρο... Πρέπει να φιξάρω πρώτα την τιμή και μετά θα κλείσω και το χρώμα (με περισσότερες πιθανότητες για μαύρο)

guzzistas
30/08/2011, 09:38
60€ για όλο το κάλυμμα μια χαρά είναι...

εγώ που πλήρωσα 70 ευρώ για ένα ράψιμο τι να πω?

Μην πας Αμπελόκηπους... :mad:

CBF- stratis
30/08/2011, 09:44
Μπορεις να κανεις ενα αλλο χρωμα το σιριτακι για να σπασει λιγο......και προσοχη.οποιος σου κανει καλλυμα να την κανει αδιαβροχη γιατι με τις πρωτες βροχες θα κατεβαινεις απ την μηχανη σαν κατουρημενος για μια βδομαδα....

CBF- stratis
30/08/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas


Μην πας Αμπελόκηπους... :mad:

σε αυτο συμφωνω....

Johnny_Nik
30/08/2011, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF- stratis
Μπορεις να κανεις ενα αλλο χρωμα το σιριτακι για να σπασει λιγο......και προσοχη.οποιος σου κανει καλλυμα να την κανει αδιαβροχη γιατι με τις πρωτες βροχες θα κατεβαινεις απ την μηχανη σαν κατουρημενος για μια βδομαδα....

σιριτάκι = ? (με πιάνεις λίγο αδιάβαστο). Το πρόβλημα με τη βροχή το έχω τώρα με τη σέλα όπως είναι ραμμένη. Μπάζει νερά φουσκώνει και μόλις κάθομαι πάνω τα βγάζει από τις γωνίες ανάμεσα στα πόδια επειδή έχει τρυπήσει εκεί... Θα πεταχτώ το μεσημέρι σε αυτόν που μου είπες γιατί είναι κοντά στο σπίτι να δω τι θα μου πεί. Είναι καιρός να αλλαχτεί πιά :D

CBF- stratis
30/08/2011, 10:48
μπορει να σου βαλει σιριτακι οπου γινουν οι ραφες......και οποσδηποτε να στην κανει αδιαβροχη.(μπαινει ενα ναυλον απο μεσα στο σφουγγαρι).....

OldMan
30/08/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF- stratis
και προσοχη.οποιος σου κανει καλλυμα να την κανει αδιαβροχη γιατι με τις πρωτες βροχες θα κατεβαινεις απ την μηχανη σαν κατουρημενος για μια βδομαδα....
Με την αδιαβροχη θα κατεβαίνεις σαν κατουρημένος όλο τον χρόνο ..:winka:

giobazolias
30/08/2011, 12:42
εδω να πας!!!

http://starsel.weebly.com/

3 σελες εχω φτιαξει σε αυτον!
παρα πολυ φτηνος, φοβερη δουλεια και πολυ καλο παιδι!


για καλλυμα μονο, το πολυ να σου παρει 30 ευρω!

Johnny_Nik
30/08/2011, 15:05
Μόλις επέστρεψα από τα περισσότερα. Όσα βρήκα ήταν κλειστά για διακοπές μέχρι τέλος του μήνα και δεν έβγαλα άκρη. Πέρασα από την Αμφιθέας που είχα πάει παλιότερα για να ρωτήσω. Ο ιδιοκτήτης φαίνεται άνθρωπος με όρεξη και μεράκι. Παλιότερα από ότι μου είπε είχε ακριβώς το ίδιο μηχανάκι και είχε κάνει πολλά σχέδια για σέλες αλλά και για bagster χειροποίητο. Βέβαια μετά το βάψιμο δεν θα ήθελα να βάλω bagster.

Αύριο θα πάω να μου τα δείξει και να καταλήξουμε στο σχέδιο που τελικά θα γίνει η σέλα (αναφέρομαι στα χρώματα και στο ανάγλυφο που θα επιλεγει) μιας και τώρα από ότι μου είπε ο ίδιος αυτή που φοράω τώρα είναι απλά ένα κάλυμμα με μαλακό αφρολέξ απο μέσα το οποίο δεν ακολουθεί τις καμπύλες που είχε η μαμά σέλα.


Από ότι μου είπε θα ξαναφτιάξει το εσωτερικό, θα κάνει αδιαβροχοποίηση, και θα την φέρει στις καμπύλες που θα πρέπει να έχει για να γίνει σωστή και πιο άνετη από ότι τώρα. Κόστος (χωρίς παζάρια από το μέρος μου) είναι 55 ευρώ, τα οποία πιστεύω ότι θα αξίζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αύριο καταλήγουμε στο ανάγλυφο και το χρώμα το οποίο κατά 90% θα είναι μαύρο αλλά δεν ξέρω τι πινελιές θα προσθέσει ο μάστορας (χρωματικές ή άλλου τύπου )

Τη σέλα θα παραλάβω από βδομάδα λόγω διακοπών (επί τη ευκαιρία και αφού έκλεισαν οι σχολές επ αόριστον, αφού όλο το καλοκαίρι ήμουν εδώ). Μόλις την πάρω εννοείται θα ανεβάσω φωτό !

OldMan
30/08/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
Μόλις την πάρω εννοείται θα ανεβάσω φωτό !
Ναι βρε, do it plz ...

Ολοκληρωμένη Création χωρίς δείγμα δεν νοείται .. :wave2:

Anritsu
30/08/2011, 16:04
Για όσους ψάχνονται , εγώ άλλαξα κάλυμμα στο τότε Brosάκι μου σε έναν μάστορα τέρμα Πειράιως , στο ύψος του Καραΐσκάκη δεξιά στην Δωδεκανήσων , στην αρχή της και συγκεκριμένα στον πρώτο από την δεξιά πλευρά . Όνομα δεν θυμάμαι Είχε πολλά καταστήματα με ταπετσαρίες αυτοκινήτων που κάνανε τέτοιες δουλείες θυμάμαι σε κείνο το δρόμο . Αν θυμάμαι με ένα 25άρι έβαλα γκρι αντιολισθητικό με λουρί στην μέση . Πρέπει να έχουνε περάσει 3 χρόνια και βάλε χρόνια αλλά φαντάζομαι λόγω κρίσης δεν θα απέχουν και πολύ οι τιμές


:wave2: :beer:

Stabak
30/08/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik

Από ότι μου είπε θα ξαναφτιάξει το εσωτερικό, θα κάνει αδιαβροχοποίηση, και θα την φέρει στις καμπύλες που θα πρέπει να έχει για να γίνει σωστή και πιο άνετη από ότι τώρα. Κόστος (χωρίς παζάρια από το μέρος μου) είναι 55 ευρώ, τα οποία πιστεύω ότι θα αξίζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αύριο καταλήγουμε στο ανάγλυφο και το χρώμα το οποίο κατά 90% θα είναι μαύρο αλλά δεν ξέρω τι πινελιές θα προσθέσει ο μάστορας (χρωματικές ή άλλου τύπου )



Επειδη ειχε/εχει και αυτος TDR θα σε προσέξει ;)

CBF- stratis
30/08/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με την αδιαβροχη θα κατεβαίνεις σαν κατουρημένος όλο τον χρόνο ..:winka:

Εδωσα λαθος συμβουλη;;;;;

OldMan
31/08/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF- stratis
Εδωσα λαθος συμβουλη;;;;;
Ω ναι ..!!

Οι αδιάβροχες σέλες είναι επίσης και μη διαπνέουσες, με 2 κακά αποτελέσματα:

1. Σε οποιαδήποτε μακρινή διαδρομή (ή και κοντινή το καλοκαίρι) γίνεται μουσκίδι ο κώλος σου ...

2. Αν κλάσεις στο φανάρι χωρίς ξερογκαζιά, ακούγεσαι σε μεγάλη ακτίνα ...

Johnny_Nik
31/08/2011, 14:21
Μόλις γύρισα από το μαγαζί. Καταλήξαμε στο σχέδιο το οποίο δεν θα είναι μονοκόμματο όπως το κλασσικό του TDR. Θα έχει κάποια τμήματα που σχεδιαστικά θα του πάνε πολύ. Η σέλα θα γίνει όλη μαύρη ενώ στο πλάι θα τοποθετηθούν τα logo της Yamaha σε λευκό ή ασημί χρώμα. Χρόνος αναμονής περίπου 4 ημέρες λόγω του ότι θα πρέπει να ξαναφτιαχτεί το εσωτερικό...

Bowleno
31/08/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ω ναι ..!!


2. Αν κλάσεις στο φανάρι χωρίς ξερογκαζιά, ακούγεσαι σε μεγάλη ακτίνα ...



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol:

Johnny_Nik
07/09/2011, 13:21
Η σέλα παρελήφθη μόλις και ακολουθούν οι φωτό. Επειδή βαριέμαι να αλλάζω μέγεθος και να ρυθμίζω αναλύσεις για να πιάσω τα όρια δίνω κατευθείαν τα λινκ:

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Seat_New/Photo-0188.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Seat_New/Photo-0187.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Seat_New/Photo-0190.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/Seat_New/Photo-0191.jpg

Το κόστος και η αναμονή άξιζαν και με το παραπάνω γι αυτό το αποτέλεσμα...!:) :) :D

loylas
07/09/2011, 13:29
[i]
Το κόστος και η αναμονή άξιζαν και με το παραπάνω γι αυτό το αποτέλεσμα...!:) :) :D [/B]

To oποιο κοστος ηταν;;;;

Πολυ καλο εγινε :beer: :beer: :beer:

Johnny_Nik
07/09/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas
To oποιο κοστος ηταν;;;;

Πολυ καλο εγινε :beer: :beer: :beer:

55 Ευρώ. Οι εργασίες που περιελάμβανε πέραν του καλύμματος ήταν, αδιαβροχοποίηση επισκευή του εσωτερικού και ενίσχυση με καινούργια υλικά. Έγινε πολύ πιο άνετη από ότι ήταν πρίν :beer:

tifoso4ever
07/09/2011, 15:12
Μεγεια σου φιλε!
ο Γιαννης παντα κανει πολυ προσεγμενη δουλεια...Απο ολες τις αποψεις, και οι τιμες του ειναι πολυ λογικες, για αυτο που προσφερει...
Δεν θελω να κανω διαφημιση, δεν εχω καμμια σχεση αλλωστε μαζι του, πελατης του ειμαι κι εγω πολλα χρονια, ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ!

:beer:

GIXXERAKIAS
07/09/2011, 15:21
Αν μπορεις γραψε και σε ποιον πηγες τελικα γιατι εχουν γραφτει διαφορα μαγαζια.:beer:

Johnny_Nik
07/09/2011, 23:50
Ελπίζω να μην το σουτάρουν

πήγα όπως είπαν τα παιδιά στον Γιάννη ( JKR λέγεται το μαγαζί) Λ.Αμφιθέας 91 Π.Φάληρο (κάνει γωνία με το δρόμο που βγάζει από Πλατεία Ντάβαρη στην Αμφιθέας). Καταπληκτικός άνθρωπος με όρεξη και πολύ μεράκι...!