PDA

View Full Version : Ανορθωτης και παλι



the who
30/08/2011, 14:15
Το προβλημα ειναι το εξης:
Το μηχανακι μιζαρει οποτε θελει.Η μπαταρια του δεν φορτιζει κανονικα.Την τσεκαρα μια φορα,την φορτισα και την ξαναβαλα.Την τσεκαρω παλι σημερα και ηταν παλι αφορτιστη.Οταν λεω τσεκ δεν εννοω με πολυμετρο,απλα οταν τη βαζω στο φορτιστη η ενδειξη που παιρνω ειναι στη μεση την πρωτη φορα και πιο κατω ακομα την δευτερη.
Βραχυκυκλωσα το μπουτον της μιζας και πηρε.Αλλαξα μπουτον λοιπον και πηρε αν και με δυσκολια (αλλα ειπαμε οτι η μπαταρια ηταν πεσμενη).Εχω ξαναβαλει την μπαταρια για φορτιση κι εχω αγορασει ανορθωτη της sun.Ο προηγουμενος ηταν της sx οπου ομως ειχε καταργηθει η φυσα που παει στον ανορθωτη (μπαινουν τα καλωδια κατευθειαν μεσα πλεον).
Το ερωτημα:
Υπαρχει περιπτωση να φταιει ΜΟΝΟ το μπουτον για ολα αυτα?Αν οχι και πρεπει να αλλαξω τον ανορθωτη πως θα βρω που πανε τα καλωδια?Εχω φυσα να συνδεσω αλλα ποια ειναι η θεση τους?
Ειναι "καθρεφτης" απο τη μια φυσα στην αλλη?

McGyver
30/08/2011, 14:25
Μήπως φορτίζει "κανονικά" αλλά ξεφορτίζει "ακανόνιστα";

Μήπως δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα στον ανορθωτή αλλά έχεις είτε πρόβλημα μπαταρίας είτε κάποιο βραχυκύκλωμα που στην αδειάζει;

Πρέπει να μετρήσεις τον και τον ανορθωτή να δεις τι ρεύμα σου βγάζει...

How to by Oldman (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006)

the who
30/08/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μήπως φορτίζει "κανονικά" αλλά ξεφορτίζει "ακανόνιστα";

Μήπως δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα στον ανορθωτή αλλά έχεις είτε πρόβλημα μπαταρίας είτε κάποιο βραχυκύκλωμα που στην αδειάζει;

Πρέπει να μετρήσεις τον και τον ανορθωτή να δεις τι ρεύμα σου βγάζει...

How to by Oldman (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006)

Εχεις δικηο ρε Θωμα.Δεν ανεφερα οτι η μπαταρια ειναι 4 χρονων.Εχει φαει τα ψωμια της.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω χρονο να παω σε ηλεκτρολογο κι επειδη εχω μπουτον,μιζα,πηνια (καπου εχω κι εναν ανορθωτη μαμα αλλα δεν τον βρισκω) ειπαμε μηπως εβρισκα λυση.

DimChios
30/08/2011, 14:47
ποτε πηρες Αφρικα εσυ ρε?

the who
30/08/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ποτε πηρες Αφρικα εσυ ρε?

Ρε Μητσο ειμαι τοσο κουρασμενος που δεν ειδα που ποσταρισα.:sick:
yamaha srx ειναι το μηχανακι,αν ενοχλει ας το μεταφερει καποιος.

DimChios
30/08/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Μητσο ειμαι τοσο κουρασμενος που δεν ειδα που ποσταρισα.:sick:
yamaha srx ειναι το μηχανακι,αν ενοχλει ας το μεταφερει καποιος.


Καλα ρε μπαρμπα, δεν σε ειπαμε και καμπουρη!

Ας μεταφερθει ομως γιατι ετοιμος ημουν να σου απαντησω εγω

:wave2:

byron
30/08/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Μητσο ειμαι τοσο κουρασμενος που δεν ειδα που ποσταρισα.:sick:
yamaha srx ειναι το μηχανακι,αν ενοχλει ας το μεταφερει καποιος.

Ρε Χρήστο, αν είναι μπαταρία οκ. Αυτοί οι γαμωανορθωτές της Yamaha όμως....νισάφι ρπμ. Είχα αλλάξει 4-5 εκ των οποίων οι 2 aftermarket και @@. Με έναν ανορθωτή από Honda έφτιαξε το πράμα.

sniper
30/08/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ρε Χρήστο, αν είναι μπαταρία οκ. Αυτοί οι γαμωανορθωτές της Yamaha όμως....νισάφι ρπμ. Είχα αλλάξει 4-5 εκ των οποίων οι 2 aftermarket και @@. Με έναν ανορθωτή από Honda έφτιαξε το πράμα.

Για να τα βλέπουνε μερικοί...

:smokin:

DimChios
30/08/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Με έναν ανορθωτή από Honda έφτιαξε το πράμα.



:eyepop: :eyepop:

κοιτα να δεις που πηγα να το γραψω για πλακα!

:lol: :lol: :lol:

OldMan
30/08/2011, 15:32
Τώρα που ξεκαθάρισε το πράγμα ότι δεν πρόκειται για Africa, κάτι κάνουμε ..

Χρήστε, παίζει ή να είναι φτυσμένη η μπαταρία σου (λόγω παλαιότητας) ή να είναι φτυσμένη η μπαταρία σου (λόγω κακής φόρτισης).

Αλλάζεις μπαταρία, φροντίζεις να είναι καλά φορτισμένη και δοκιμάζεις...

Αν σε λίγο χρονικό διάστημα με normal χρήση την βρεις ξεφόρτιστη, πας για ανορθωτή ..

the who
30/08/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα που ξεκαθάρισε το πράγμα ότι δεν πρόκειται για Africa, κάτι κάνουμε ..

Χρήστε, παίζει ή να είναι φτυσμένη η μπαταρία σου (λόγω παλαιότητας) ή να είναι φτυσμένη η μπαταρία σου (λόγω κακής φόρτισης).

Αλλάζεις μπαταρία, φροντίζεις να είναι καλά φορτισμένη και δοκιμάζεις...

Αν σε λίγο χρονικό διάστημα με normal χρήση την βρεις ξεφόρτιστη, πας για ανορθωτή ..

ΟΚ Αντωνη θα παρω μια μπαταρια αυριο,θα την βαλω στη φορτιση για κανα 6ωρο (η παραπανω?) και βλεπουμε.
:wave2:

the who
30/08/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Ρε Χρήστο, αν είναι μπαταρία οκ. Αυτοί οι γαμωανορθωτές της Yamaha όμως....νισάφι ρπμ. Είχα αλλάξει 4-5 εκ των οποίων οι 2 aftermarket και @@. Με έναν ανορθωτή από Honda έφτιαξε το πράμα.

Βυρωνακο μονο σε αυτο το σρχ ειχα προβλημα με τον ανορθωτη.Κι αυτο για μια φορα καθως τωρα δεν ξερω αν ταχει παιξει.Τα προηγουμενα δυο δεν με ειχαν προβληματισει σε τπτ.Αυτο το γαμηδι μουχει φαει τα σωθικα.Θα το στειλω σε κανα γκρεμο με φαινεται.
Τι ανορθωτη της χονδα ειχες βαλει ρε μαν?Αυτος που πηρα ειναι στο κουτι του ακομα.Αν ειναι να τον αλλαξω.(Ρε καραφλοδαιμονα σιγουρα δεν κανεις πλακα?Ανορθωτης χονδα?Με βρηκες κομματια και με δουλευεις? :lol: )

OldMan
30/08/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
ΟΚ Αντωνη θα παρω μια μπαταρια αυριο,θα την βαλω στη φορτιση για κανα 6ωρο (η παραπανω?) και βλεπουμε.
:wave2:
Βγάλε την σέλα και μιζάρισε...
Αν με καλή μπαταρία ΔΕΝ ακούς το ρελέ της μίζας, είσαι μάλλον Ο.Κ. από πηνία...

byron
30/08/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τι ανορθωτη της χονδα ειχες βαλει ρε μαν?Αυτος που πηρα ειναι στο κουτι του ακομα.Αν ειναι να τον αλλαξω.(Ρε καραφλοδαιμονα σιγουρα δεν κανεις πλακα?Ανορθωτης χονδα?Με βρηκες κομματια και με δουλευεις? :lol: )

Δεν τον έχω πρόχειρο να τον δω ρε φίλε. Αν θυμάμαι καλά ήταν από εξωλέμβια (!) honda και εξακολουθεί να δουλεύει (ή τουλάχιστον δούλευε μέχρι πριν 3 χρόνια).
όταν θα πάω απ΄το μηχανάκι, θα κοιτάξω τι γράφει πάνω. :wave2:

the who
01/09/2011, 13:22
Η μπαταρια αλλαχτηκε αλλα:
Για να παρει μπροστα πρεπει να βραχυκυκλωνω το μπουτον της μιζας.Μονο την πρωτη φορα.Μετα παιρνει κανονικα.Μετα απο 12 ωρες που παω να ξαναβαλω μπροστα η μιζα ειναι παλι νεκρη οποτε παλι βραχυκυκλωμα.
Τι γινεται τελικα?Παμε για πηνια Αντωνη? :confused:

OldMan
01/09/2011, 13:24
ΡΕ άσε τα πηνία ήσυχα, λύσσαξες πια... :smokin:

Για σπάστο και ξαναρίξτο αυτό με το βραχυκύκλωμα της μίζας...

the who
01/09/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ άσε τα πηνία ήσυχα, λύσσαξες πια... :smokin:

Για σπάστο και ξαναρίξτο αυτό με το βραχυκύκλωμα της μίζας...

Εγω τα πηνια τα αφηνω γιατι αλλαξα και λαδακια πριν 500χλμ.Για να παρει μπροστα λεμε βραχυκυκλωνω το μπουτον.Μονο τοτε μιζαρει.Μετα απο 5 λεπτα σβηνω και ξαναπαιρνει κανονικα.
Το μπουτον το αλλαξα με ενα μεταχειρισμενο που ειχα.Εχω αλλο ενα,μηπως να δοκιμασω κι εκεινο?

Γεραματα ρπμ,οταν λεω μπουτον εννοω το ρελε της μιζας.:D

OldMan
01/09/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
,οταν λεω μπουτον εννοω το ρελε της μιζας.:D
Θα σε βαρέσω λέμεεεεεεεε...:smokin:

Όταν μιζάρεις και κολλάει κάνει κανένα "τρρριιιττττ" ή δεν ακούγεται τίποτε ..???

the who
01/09/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα σε βαρέσω λέμεεεεεεεε...:smokin:

Όταν μιζάρεις και κολλάει κάνει κανένα "τρρριιιττττ" ή δεν ακούγεται τίποτε ..???

ΤΙΠΟΤΑ λεμε.Αν εκανε σαν τριζονι θα καταλαβαινα οτι ταχει παιξει.Λες να ειναι ο διακοπτης και να γ@μιεται το συμπαν? :confused:

OldMan
01/09/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αν εκανε σαν τριζονι θα καταλαβαινα οτι ταχει παιξει.
Μην ορκίζεσαι γιατί σαν τριζόνι κάνει συνήθως όταν δεν περνάει αρκετό ρεύμα από τους οπλισμούς (aka πεσμένη μπαταρία..).

Στην περίπτωσή σου μάλλον τάχει παίξει το έλασμα του ρελέ, οπότε πας για αλλαγή (εκτός αν το ανοίξεις και το καθαρίσεις - αν το κάνεις πρόσεξε μήπως η βάση του ελάσματος είναι βιδωτή στο σώμα γιατί παίζει να έχει λασκάρει..)

OldMan
01/09/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
.Λες να ειναι ο διακοπτης και να γ@μιεται το συμπαν? :confused:
Αν μιλούσαμε για μηχανάκι με κραδασμούς, ίσως..

(αλλά στο βελούδο το δικό σου, δεν νομίζω..) :lol: :rotflmao: :lol:

the who
27/09/2011, 13:39
Το λοιπον.Το μηχανακι ΔΕΝ φορτιζει την μπαταρια η οποια ειναι καινουρια.Πηρε μπρος μονο με καλωδια.Εβαλα την μπαταρια για φορτιση και πηρε με την μια.Τι κανω?Αλλαζω τον ανορθωτη?Τα πηνια?Και τα δυο?Να το στειλω στη θαλασσα?(ειναι και μακρυα ργτ,δεν ξερω αν θα με παει μεχρι εκει).
Για πες ω πανσοφε και χαρισματικε νεανια.(σιγα μην τον πω γεροντα πριν βρω λυση).

OldMan
27/09/2011, 14:00
Αφού ρε δεν πιανεις με τα κρινοδάχτυλά σου ένα κωλοπολύμετρο, τι θέλεις..?? :smokin:

the who
27/09/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού ρε δεν πιανεις με τα κρινοδάχτυλά σου ένα κωλοπολύμετρο, τι θέλεις..?? :smokin:

Του διαολου πραματα ειναι αυτα.:lol:
Μολις εβαλα την μπαταρια στη φορτιση εδειξε οτι ειναι αδεια.Τωρα που φορτισε θα μετρησω στο ρελαντι και με στροφες και θα σε πω.:wave2:

toyar
27/09/2011, 14:19
χοντρα-χοντρά............
αφου λες οτι η μπαταρια δεν φορτιζει αν και καινουρια,
στη φισα του ανορθωτή έχει δυο καλωδια που ερχονται απο τα πηνια
εκει οταν δουλευει πρεπει να εχει κοντα 50V εναλασσομενο αλλιως κατι παιζει με τα πηνια
αν εχεις εκει ταση αλλα η μπαταρια δεν φορτιζει φταιει ο ανορθωτης
ολα αυτα με δεδομενο οτι είσαι ενταξει απο καλωδιωση και φισες

the who
27/09/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
χοντρα-χοντρά............
αφου λες οτι η μπαταρια δεν φορτιζει αν και καινουρια,
στη φισα του ανορθωτή έχει δυο καλωδια που ερχονται απο τα πηνια
εκει οταν δουλευει πρεπει να εχει κοντα 50V εναλασσομενο αλλιως κατι παιζει με τα πηνια
αν εχεις εκει ταση αλλα η μπαταρια δεν φορτιζει φταιει ο ανορθωτης
ολα αυτα με δεδομενο οτι είσαι ενταξει απο καλωδιωση και φισες

Οκ ρε μαν.Αλλα υπαρχει κι αλλο θεμα και το ανακαλυψα σημερα.Μολις μιζαρω βλεπω σπιθηρισμο σε ενα σημειο της πλεξουδας.:eyepop: Κι αυτο με ανησυχει πιο πολυ απ τα αλλα.

toyar
27/09/2011, 16:58
στην εισοδο του ανορθωτη που μπαινει η υψηλη ταση αποτα πηνια πολλες φορες δημιουργειται βραχυκυκλωμα και λειωνει η φισα

the who
29/09/2011, 10:05
13,2-13,6 στο ρελαντι.Το ανωτερο ηταν 14,1 σε ανεβασμενες στροφες.Το μηχανακι πηρε με τη μια σημερα.Ο σπινθηρας που ειδα δεν ηταν σε καμμια φισα.Ηταν στην πλεξουδα και μαλιστα πολυ κοντα στα καρμπς :eyepop: και απο την αλλη μερια των πηνιων και του ανορθωτη. :confused:

panagath
29/09/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
13,2-13,6 στο ρελαντι.Το ανωτερο ηταν 14,1 σε ανεβασμενες στροφες.Το μηχανακι πηρε με τη μια σημερα.Ο σπινθηρας που ειδα δεν ηταν σε καμμια φισα.Ηταν στην πλεξουδα και μαλιστα πολυ κοντα στα καρμπς :eyepop: και απο την αλλη μερια των πηνιων και του ανορθωτη. :confused:

Για πρόσεξέ το αυτό. Μήπως έχεις τίποτα φαγωμένα καλώδια ?? Πάντως αν έχεις σπινθήρα κοντά στα καρμπς πρόσεξέ το πολύ μην έχεις τίποτα αναποδιές :look: :look:

the who
14/11/2011, 13:40
Το προβλημα τελικα ηταν το εξης.Η μια απο τις δυο αλλενοβιδες που κρατανε τη μιζα πανω στον κορμο της μηχανης ειχε φαγωμενες βολτες.Ηταν δε αυτη που κραταγε το καλωδιο της γειωσης.Με τους κραδασμους που εχει ο βελουδινος κινητηρας μου(κατα πως λεει κι ο παληογερας) η βιδα χαλαρωνε και η γειωση πηγαινε περιπατο.Ο σπινθηρας που εβλεπα τελικα ηταν απο τη γειωση.
Τελος καλο ολα καλα.Μας εμεινε αμανατι κι ενας ανορθωτης της sun (αχρειαστος ναναι).