PDA

View Full Version : εξαέρωση - τι κάνω λάθος?



johnpan
31/08/2011, 14:47
αυτή τη στιγμή στάω από τον ιδρώτα.
Εχω που τρομπάρω μισή ώρα και η μανέτα δεν κρατάει καθόλου αντίσταση.
Πρόκειται για τρόμπα φρένου μπροστά με σωληνάκι υψηλής.
Είχε και στο πάνω μέρος βίδα εξαέρωσης αλλά της έβαλα μια απλή γιατί βρίσκει στις χούφτες.
Τρομπάρω, κρατάω τη μανέτα πατημένη, χαλαρώνω κάτω βίδα, τρέχει λίγο, σφίγγω βίδα, αφήνω μανέτα, και πάλι από την αρχή. Απολύτως τίποτα μέχρι στιγμής.
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:bigcry:

dankannn
31/08/2011, 14:55
Από την βίδα που είναι πάνω στην τρόμπα πρέπει και από εκεί κάνεις εξαέρωση.
Αν θες μπορείς να βοηθήσεις με μια σύριγμα να κατέβουν τα υγρά.
Οπότε έκανες βλακεία που έβαλες μια απλή βίδα πάνω στην τρόμπα.

johnpan
31/08/2011, 14:58
το κανονικό σύστημα στο dt είχε μόνο κάτω, στη δαγκάνα. Το σετ υψηλής που πήρα μεταχείρα είχε και πάνω, στην τρόμπα. Άλλη βίδα δεν υπάρχει. Θες να πεις ότι χωρίς και την πάνω βίδα ΔΕΝ γίνεται εξαέρωση?

hidefnick
31/08/2011, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ευχαριστώ για την ειρωνεία
το κανονικό σύστημα στο dt είχε μόνο κάτω, στη δαγκάνα. Το σετ υψηλής που πήρα μεταχείρα είχε και πάνω, στην τρόμπα. Άλλη βίδα δεν υπάρχει. Θες να πεις ότι χωρίς και την πάνω βίδα ΔΕΝ γίνεται εξαέρωση?

Καμία πρόθεση για ειρωνία, απλώς ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ με τα φρένα.... Φυσικά και θέλει εξαέρωση και απο τον επάνω εξαερωτήρα, καθώς και από όσους άλλους μπορεί να έχει. ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΣΕΙΡΑ.

(που να δεις και ABS απο R850R με 7-8 εξαερωτήρες επάνω του. Εκεί να δεις γέλιο αν δεν έχεις manual):wave2:

DrBig
01/09/2011, 15:01
Ο ευκολοτερος τροπος (και καλλιτερος) να κανεις εξαερωση στα φρενα, ειναι να παρεις μια μεγαλη συριγγα (καμια 50αρια ml) να την γεμισεις με υγρο φρενου και να την συνδεσεις με πλαστικο σωληνακι με την βιδα εξαερωσης. Ανοιγεις την βιδα και τρομπαρεις υγρα στο συστημα απο κατω προς τα πανω, αφου πρωτα εχεις ανοιξει το καπακι της τρομπας στο τιμονι και εχεις αφαιρεσει οσα υγρα εχει μεσα. :wave2:

OldMan
01/09/2011, 15:04
Μπίγκουλα, εγώ γιατί νομίζω ότι ο Γιαννάκης κάνει εξαέρωση χωρίς να συμπληρώνει υγρά στο δοχείο ..??? :winka:

sniper
01/09/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα, εγώ γιατί νομίζω ότι ο Γιαννάκης κάνει εξαέρωση χωρίς να συμπληρώνει υγρά στο δοχείο ..??? :winka:

Εδώ κατεβαίνει τα βουνά με τις ζάντες.. τα υγρά θα σκεφτεί να βάλει; :lol:

sapila racing
01/09/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα, εγώ γιατί νομίζω ότι ο Γιαννάκης κάνει εξαέρωση χωρίς να συμπληρώνει υγρά στο δοχείο ..??? :winka:

Γιατί σίγουρα κατι παραπάνω θα ξέρεις. :lol:

gasto
01/09/2011, 18:11
Υγρα προσθετεις απο πανω?Μια φορα και εμενα δε σηκωνε πιεση με τιποτα και τη γεμισα απο κατω με συριγγα οπως λενε τα παιδια και λυθηκε το προβλημα.Η τρομπα του dt παντως δεν εχει βιδα εξαερωσης.Εσυ ποια ακριβως λες?

johnpan
01/09/2011, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπίγκουλα, εγώ γιατί νομίζω ότι ο Γιαννάκης κάνει εξαέρωση χωρίς να συμπληρώνει υγρά στο δοχείο ..??? :winka:

Καλό γεράκο μου.


Υγρα προσθετεις απο πανω?Μια φορα και εμενα δε σηκωνε πιεση με τιποτα και τη γεμισα απο κατω με συριγγα οπως λενε τα παιδια και λυθηκε το προβλημα.Η τρομπα του dt παντως δεν εχει βιδα εξαερωσης.Εσυ ποια ακριβως λες?

Σωστά, μόνο κάτω είχε βίδα το μαμά. Αλλά το σωληνάκι υψηλής που βρήκα είχε και για πάνω και είχε ταιριάξει σε dt από παλιότερο κάτοχο.

Τελικά ξαναέβαλα και την πάνω βίδα εξαέρωσης και έγινε η δουλειά πολύ ευκολότερα. Είναι κομπλέ τα φρένα τώρα.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας. Πάντα στη διάθεσή σας για στιγμές γέλιου
:wave2:

sniper
01/09/2011, 19:44
Κάτι τα φρένα σου, κάτι οι βόλτες σου, καλά το πας.

:smokin:

johnpan
02/09/2011, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτι τα φρένα σου, κάτι οι βόλτες σου, καλά το πας.

:smokin:

κάντε με άνθρωπο ρε! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: