PDA

View Full Version : Ερώτηση για ζημιά από αλυσίδα...



kordix
31/08/2011, 16:54
Σήμερα το πρωί ένα φιλαράκι κατάφερε και του βγήκε η αλυσιδα στο v strom 650 που καβαλά.

Από την αλυσίδα που βγήκε έσπασε ο μικρός αξονας που παίρνει κίνηση από την μανέτα του συμπλέκτη μέσα στο πλαστικό καπάκι του μπροστινού γραναζιού κίνησης.

Το κομμάτι του άξονα που έμεινε μέσα στο μοτέρ έχει στραβώσει και το μοτέρ χάνει λάδια από την τσουμούχα στο σημείο εκεί. Σε μια πρώτη ματιά που του έριξα το κάρτερ σε κάποιο άλλο σημείο ευτυχώς δεν φαίνεται να εχει πάθει κάτι.



Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο με αυτό το μοτέρ, για να αλλαχτεί αυτός ο άξονας πρέπει να κατέβει μοτέρ ή όχι;

Για τι ζημιά μιλάμε πάνω κάτω;





Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι ο φίλος εδω και 6 μήνες είναι ανεργος και έγινε ή έκανε την λαλακία όπως πήγαινε στον ΟΑΕΔ να πάρει ενα επίδομα. :sad:

Και το λέω έτσι γιατί δεν μου φάνηκε πολύ χαλαρή η αλυσίδα ούτε τα γρανάζια είναι τόσο φαγωμένα, έχουν φθορά μεν αλλά όχι για άμεση αντικατασταση. Δεν ξέρει και ο ίδιος πως του βγήκε, αλλά τελος πάντων αφού έγινε η ζημιά να δούμε τι θα γίνει τώρα.

bros400pgm
31/08/2011, 20:36
Βαλε μια φωτο. Οπως το καταλαβαινω ειναι ο αξονας που σπρωχνει την καμπανα για την αποσυμπλεξη.

kordix
31/08/2011, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bros400pgm
Βαλε μια φωτο. Οπως το καταλαβαινω ειναι ο αξονας που σπρωχνει την καμπανα για την αποσυμπλεξη.


Αύριο θα το βγάλω μερικές φωτογραφιες.

Ναι έχει ένα λεπτο αξονα ακριβως μπροστά από το μπροστινό γρανάζι κίνησης . Ναι είναι ο άξονας για την αποσύμπλεξη αφού τώρα που έσπασε, ο συμπλέκτης είναι νεκρός.

kordix
02/09/2011, 14:32
-

έσπασε το αξονάκι εκεί που δείχνει το κόκκινο βελάκι


235024

kordix
02/09/2011, 14:33
-


235025

venumis
29/09/2011, 06:27
Κ εμένα μου βγήκε η αλυσίδα , α ρε αθάνατη Honda !! τελος πάντων ο μηχανισμός που σπρώχνει το αξωνάκι για την αποσύμπλεξη κοστίζει περίπου 45€ το αξονάκι δεν ξέρω αλλά με πατέντα μπορεί να φτιάξει ενα, εγω τον μηχανισμό δεν τους έκανα την χάρη στην Suzuki να τον αγοράσω και έφτιαξα με πατέντα ενα άλλο εξάρτημα.

venumis
29/09/2011, 06:29
Να και μια φωτογραφία της πατέντας


236825

sapila racing
29/09/2011, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από venumis
Κ εμένα μου βγήκε η αλυσίδα , α ρε αθάνατη Honda !! τελος πάντων ο μηχανισμός που σπρώχνει το αξωνάκι για την αποσύμπλεξη κοστίζει περίπου 45€ το αξονάκι δεν ξέρω αλλά με πατέντα μπορεί να φτιάξει ενα, εγω τον μηχανισμό δεν τους έκανα την χάρη στην Suzuki να τον αγοράσω και έφτιαξα με πατέντα ενα άλλο εξάρτημα.

Ωραία η πατέντα, αλλά τι φταίει η Honda ππυ εσυ εχεις την αλυσίδα ξεχειλωμένη? :confused:

venumis
29/09/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ωραία η πατέντα, αλλά τι φταίει η Honda ππυ εσυ εχεις την αλυσίδα ξεχειλωμένη? :confused:

Η Honda δεν φταίει σε τίποτα, αφου η μηχανή δεν είναι καν Honda, απλά έγραψα αθάνατη Honda γιατι ποτέ δεν χαλάει τίποτα !!

Το παρακάτω πρόβλημα ανήκει στην Suzuki η οποία έχει ψευτικα εξαρτήματα πάνω στην μηχανή και οταν πας να αγοράσεις ενα ανταλλακτικό σου ρουφάει το αίμα..

epp1640
29/09/2011, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από venumis
Η Honda δεν φταίει σε τίποτα, αφου η μηχανή δεν είναι καν Honda, απλά έγραψα αθάνατη Honda γιατι ποτέ δεν χαλάει τίποτα !!

Το παρακάτω πρόβλημα ανήκει στην Suzuki η οποία έχει ψευτικα εξαρτήματα πάνω στην μηχανή και οταν πας να αγοράσεις ενα ανταλλακτικό σου ρουφάει το αίμα..

Θα επιμείνω και εγώ στο σχόλιο του Σαπίλα.. Με την αλυσίδα δεν παίζουμε.. αυτό που έπαθε είναι πταίσμα.. Θα μπορούσε να είχε μπλοκάρει τροχός και να είχε σκοτωθεί η να του είχε πάρει και κανένα πόδι.. Για αυτό σωστό ρύθμισμα και τακτικός έλεγχος και λίπανση..

venumis
29/09/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Θα επιμείνω και εγώ στο σχόλιο του Σαπίλα.. Με την αλυσίδα δεν παίζουμε.. αυτό που έπαθε είναι πταίσμα.. Θα μπορούσε να είχε μπλοκάρει τροχός και να είχε σκοτωθεί.. Για αυτό σωστό ρύθμισμα και τακτικός έλεγχος και λίπανση..

Σωστός !!

dirtbird
01/10/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Σήμερα το πρωί ένα φιλαράκι κατάφερε και του βγήκε η αλυσιδα στο v strom 650 που καβαλά.

Από την αλυσίδα που βγήκε έσπασε ο μικρός αξονας που παίρνει κίνηση από την μανέτα του συμπλέκτη μέσα στο πλαστικό καπάκι του μπροστινού γραναζιού κίνησης.

Το κομμάτι του άξονα που έμεινε μέσα στο μοτέρ έχει στραβώσει και το μοτέρ χάνει λάδια από την τσουμούχα στο σημείο εκεί. Σε μια πρώτη ματιά που του έριξα το κάρτερ σε κάποιο άλλο σημείο ευτυχώς δεν φαίνεται να εχει πάθει κάτι.



Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο με αυτό το μοτέρ, για να αλλαχτεί αυτός ο άξονας πρέπει να κατέβει μοτέρ ή όχι;

Για τι ζημιά μιλάμε πάνω κάτω;





Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι ο φίλος εδω και 6 μήνες είναι ανεργος και έγινε ή έκανε την λαλακία όπως πήγαινε στον ΟΑΕΔ να πάρει ενα επίδομα. :sad:

Και το λέω έτσι γιατί δεν μου φάνηκε πολύ χαλαρή η αλυσίδα ούτε τα γρανάζια είναι τόσο φαγωμένα, έχουν φθορά μεν αλλά όχι για άμεση αντικατασταση. Δεν ξέρει και ο ίδιος πως του βγήκε, αλλά τελος πάντων αφού έγινε η ζημιά να δούμε τι θα γίνει τώρα.

Χωρίς να γνωρίζω (ούτε να ήθελα να...) το συγκεκριμένο μοτέρ, δεν αλλάζει μόνο ο άξονας Κώστα ?
Άντε να βγάλεις και το καπάκι των δίσκων, δεν νομίζω να θέλει λύσιμο μοτέρ.......:confused:

venumis
01/10/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


Το κομμάτι του άξονα που έμεινε μέσα στο μοτέρ έχει στραβώσει και το μοτέρ χάνει λάδια από την τσουμούχα στο σημείο εκεί. Σε μια πρώτη ματιά που του έριξα το κάρτερ σε κάποιο άλλο σημείο ευτυχώς δεν φαίνεται να εχει πάθει κάτι.



Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον έμπειρο με αυτό το μοτέρ, για να αλλαχτεί αυτός ο άξονας πρέπει να κατέβει μοτέρ ή όχι;

Για τι ζημιά μιλάμε πάνω κάτω;



Το αξονάκι βγαίνει με το χέρι, δεν είναι κολλημένο με το εξάρτημα που δείχνω πιο πάνω στην φωτογραφία ουτε με το καρτερ, θηλυκώνει απλά..

Δεν θέλει φυσικά κατέβασμα το μοτέρ σε καμία περίπτωση.

Τα λάδια τα χάνει γιατι εχει στραβώσει και φεύγουν απο το τσιμουχάκι, οταν μπει καινούργιο αξονάκι δεν θα τα χάνει.

sotpag
01/10/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Χωρίς να γνωρίζω (ούτε να ήθελα να...) το συγκεκριμένο μοτέρ, δεν αλλάζει μόνο ο άξονας Κώστα ?
Άντε να βγάλεις και το καπάκι των δίσκων, δεν νομίζω να θέλει λύσιμο μοτέρ.......:confused:


το πιο πιθανο να πρεπει να βγει και η καμπανα, εκει απο πισω περνα η φουρκετα του επιλογεα..

viper1
03/10/2011, 20:00
εχω την εντυπωση οτι αν το τραβηξεις θα φυγει.γιατι δεν ριχνετε μια ματια σε κανα manual?e?
:D

kordix
05/10/2011, 16:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.



Το φιλαράκι θα το πάει στον δικό του μάστορα (απόφασή του) με την πρώτη ευκαιρία. Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι ότι βρήκε δουλειά, ντελίβερι μεν, δουλειά δε.