PDA

View Full Version : Χειροποίητη εξάτμιση και μείωση κατανάλωσης?



perrakis
31/08/2011, 23:18
Τις προάλες ανέβαινα τη γαλατσίου με το xj6n και προχώραγε μπροστά μια άλλη μηχανή που
έβγαζε ένα ήχο, λες και ήταν gsxr, φτάνω στο φανάρι και τελικά ήταν ένα ίδιο xj6n που φόραγε
μια ωραία χειροποίητη carbon εξάτμιση,
Το παλικάρι που είπε ότι εκτός από απόδοση, έχει και μείωση κατανάλωσης,
Γίνεται αυτό? να βάλεις καλύτερη εξάτμιση, να δυναμώσει η μηχανή, και να καίει λιγότερο?
Το κακό είναι ότι μου είπε που την έβαλε αλλά το ξέχασα, στον Παπα...κάτι... γαμώτο...

Γνωρίζει κανείς?

MavrosPan
31/08/2011, 23:38
Αν ησουν Πειραια - Αθηνα, μιλουσε για τον Παπαγιαννη ή αλλιως Racetech. Βγαζει χειροποιητες - κοπιες για ο,τι εχει εξατμιση.

perrakis
01/09/2011, 00:43
Α, μπράβο, Παπαγιάννης, που είναι αυτός, ξέρεις?

MikeG
01/09/2011, 00:52
http://racetech.gr/

sovaros_user
01/09/2011, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis

Γίνεται αυτό? να βάλεις καλύτερη εξάτμιση, να δυναμώσει η μηχανή, και να καίει λιγότερο?


Με σκετο τελικο ?
Οχι, ο παπαθανασης θα στα πει αλλιως βεβαια...

perrakis
01/09/2011, 10:27
Ναι, μόνο το τελικό.

Και μένα χλωμό μου φαίνεται. Άσε που μου είπε ότι του κόστισε 185 ευρώ,
από παπί είναι?:rotflmao:

DrBig
01/09/2011, 11:44
Λιγο φτωχοτερο να ειναι το μιγμα απο το ιδανικο, και μικροτερη καταναλωση θα εχει και θα τραβαει καλλιτερα (ψηλα), αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα δουλευει και σωστα.

OldMan
01/09/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Λιγο φτωχοτερο να ειναι το μιγμα απο το ιδανικο, και μικροτερη καταναλωση θα εχει και θα τραβαει καλλιτερα (ψηλα), αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα δουλευει και σωστα.
Πολύ σωστά αλλά η εξάτμιση που κολλάει ..?? :confused:

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι καλύτερη κένωση του θαλάμου καύσης (η οποία δεν έχει καμία σχέση με την αναλογια του μίγματος..)

devil's animal
01/09/2011, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά αλλά η εξάτμιση που κολλάει ..?? :confused:

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι καλύτερη κένωση του θαλάμου καύσης (η οποία δεν έχει καμία σχέση με την αναλογια του μίγματος..)


α, μην το λες, μπορει να επηρρεασει αισθητα την αισθηση της αντιληψης του, ειδικα αν εχει φαει μια ψιλοπλυση εγκεφαλου απο τον μαστορα που του την πουλησε.

κοινως ειναι απλα η ιδεα του για την καταναλωση. (εκτος και αν πειραξε κατι αλλο σοβαρο, και επειδη εβαλε και το τελικο νομιζε οτι εκανε αυτο την δουλεια)..


234859

DrBig
01/09/2011, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πολύ σωστά αλλά η εξάτμιση που κολλάει ..?? :confused:

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι καλύτερη κένωση του θαλάμου καύσης (η οποία δεν έχει καμία σχέση με την αναλογια του μίγματος..)

Οταν η κενωση ειναι καλυτερη, δεν αλλαζει και η ποσοτητα αερα που εισρεει στον κυλινδρο? Εχω την εντυπωση οτι τα ψεκαστα οταν δουλευουν σε ανοιχτο βροχο δεν αυτορυθμιζονται για τετοια αλλαγη, παρολ που εχουν αισθητηρα υποπιεσης στην εισοδο.

Το δικο μου καρμπυρατερατο ακομα και με ταπωμενες εξατμισεις αφτερμαρκετ δεν δουλευε καλα χωρις αλλαγες στα καρμπ. Χαμηλα δεν ειχε καμια ροη η ροπη και ψηλα κωλωνε. Το ιδιο και το 954 που ειχα (εκτος απο πολυ ψηλα) οπως και ενα 1150 παλιοτερα, που με αφαιρεση καταλυτη και με ανοιχτη εξατμιση ηταν απλα τζουφιο παντου.

Ενα μπερδεμα που μπορει να γινεται στα ψεκαστα, ειναι στο TPS. Οταν η ποσοτητα του μιγματος στην εισοδο αλλαζει λογω διαφορετικης κενωσης, τοτε δεδομενος συνδυασμος υποπιεσης και θεσης TPS αντιστοιχει σε διαφορετικη ποσοτητα μιγματος (και οχι αναλογιας) στον κυλινδρο απο τα υπαρχοντα περασμενα στον εγκεφαλο δεδομενα.

Τα τρια αυτα προσφατα παραδειγματα που εχω, πουθενα (σχεδον) στο φασμα στροφων δεν δουλευανε καλλιτερα απο μαμα χωρις αλλαγες στο μιγμα, ενω με τις σωστες αλλαγες απο χαμηλο-μεσαια και πανω, παντα βελτιωνονταν σε σχεση με την αρχικη τους κατασταση.

Παντως AFR πριν ΚΑΙ μετα δεν εχω στα χερια μου για να αποδειξω αυτο που λεω. Αλλα και παλι τιθεται θεμα σχετικα με τι ειδους αποκριση μιλαμε, γρηγορα η αργα ανοιγομενο γκαζι. Ισως οι ουσιαστικες διαφορες να εχουν να κανουν με την πρωτη περιπτωση.