PDA

View Full Version : Γνωμη για FZ6 s2



eagleye101
01/09/2011, 10:53
Χαιρετω τη Fazer κοινοτητα,

Εχω καποιες αποριες και χρειαζομαι μερικες απο τις γνωσεις σας.

Ειμαι αρχαριος αναβατης (1 χρονο εμειριας σε αυτοματο) και θελω να αλλαξω κατηγορια.

Αφου δεν εκατσε να παρω καποια αλλη μηχανη που μου αρεσε πολυ ψαχνω στην κατηγορια των γυμνων και η FZ6 ειναι απο τις αγαπημενες μου.

Βρηκα λοιπον μια μεταχειρισμενη FZ6 s2 με 2000χμ. που το πουλανε στα 6000ευρω.

Άπ'ο,τι εχω διαβασει εδω μεσα ειναι απο τις καλυτερες Fazer που εχει βγει.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης,

Αξιζει στα 6000Ε;
Ποσο καει τελικα;
Για ταξιδια καλη ειναι;

Ενας φιλος απο δω μεσα μου προτεινε το XJ6 το οποιο μ'αρεσει εξισου αλλα μηπως ειναι ανωτερη η FZ6 και στα ιδια λεφτα (και λιγοτερο) να τη προτιμησω;

Απο την αλλη, για αρχαριο ενδεικνυεται ή θα φαω τα μουτρα μου και θα πληρωνω δωσεις;

Ευχαριστω ολους και συγγνωμη αν μερικους τους εχω ζαλισει με χαζο-ερωτησεις!

dmf
01/09/2011, 11:37
Εννοειται οτι το Fazer ειναι πολυ καλυτερο απο το xj6.
6000 ειναι αρκετα πιστευω για μοντελο χωρις abs, και τα 2000 km ακουγονται πολυ λιγα. Ποτε το αγορασε ο πρηγουμενος? Εγγυηση εχει ακομα?

eagleye101
01/09/2011, 12:14
Το ειδα σε ενα μαγαζι ενω οδηγουσα και κατεβικα να ρωτησω.

Ο μαγαζατορας μου ειπε οτι εχει 2000χμ αγοραζμενο τελος του 09.

Οντως περιεργο αλλα υποθετω καποιος τροπος θα υπαρχει να διαπιστωσουμε τα χιλιομετρα.
Αν και το μηχανακι φαινοταν χαρτί, ουτε το πρωτο σερβις μου ειπε δεν εχει κανει!

Ισως να μην ειχε να πληρωσει τις δωσεις, ποιος ξερει.

Ειχε πανω συναγερμο και μανιταρια μονο, και πινακιδα απο Βυνιο.

Και ναι ειχε και ABS, αλλιως δε θα το συζητουσα.

Επισης, βρηκα και ενα Suzuki GSR 600 ABS του 2007 με 14000 πραγματικα χιλιομετρα απο γνωστο μου και ξερω οτι ειναι πραγματικα καλοδιατηριμενο με τα ιδια πραγματα πανω, δηλαδη συναγερμο και μανιταρια μονο, νομιζω και αλλαγμενα λαστιχα με 5 χιλιαρικα.

Οποτε το αλλο διλημμα ειναι
Yamaha FZ6 s2 '09 με 6000 Ευρω και 2000χμ απο αγνωστο
ή
Suzuki GSR 600 ABS με 5000 Ευρω του 2007 με 14000 απο γνωστο

CIRUS
01/09/2011, 12:57
Μιας και εγώ σου πρότεινα το xj6, θα σου πω το εξής:

καταρχήν το fazer είναι καλύτερο μηχανάκι από το xj6, έχει καλύτερα περιφεριακά και περισσότερη δύναμη

επειδή έψαχνες για γυμνό και έγραψες ότι είσαι αρχάριος γνώμη μου είναι καλύτερα να πας στο xj6 γιατί έχει αρκετή δύναμη και τραβάει από χαμηλά, μέσα στην πόλη ειδικά ξεχνάς να αλλάξεις ταχύτητα ενώ το fazer έχει δύναμη μόνο στις ψηλές στροφές και δεν είναι τόσο φιλικό σε αρχάριο οδηγό όσο το xj6.

Το xj6 έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζήταγες στο πρώτο σου post και είναι ιδανική μηχανή για να μάθεις.

από εκεί και πέρα αν πας σε πιο δυνατό μηχανάκι εκτός από το fazer, υπάρχει το z, το hornet, το gsr και άλλα πολλά. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις όμως τι θες, αν θες φιλικό μηχανάκι για να μάθεις, καλύτερα να πας σε xj6 ή er6 με προτίμηση στο πρώτο.

Ότι και να πάρεις να το χαρείς φίλε μου:wave2:

dmf
01/09/2011, 13:06
Συγνωμη αλλα το suzuki που αναφερεις ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Παντα στα 5990€ το θυμαμαι ολοκαινουργιο απο την suzuki με abs. Τωρα βεβαια δεν υπαρχει πια καινουργιο.
Πριν ενα χρονο που εψαχνα κι εγω ειχα βρει ενα του 08 με 12000 Km παρα πολλα εξτρα abs και τα συναφη, στα 4800 και ειχε και 4-5 μηνες ακομα εγγυηση και τελικα δεν το πηρα γιατι δεν μου φαινεται καλη η ποιοτητα κατασκευης τους.. Τα πλαστικα του ειναι αθλια κατ'εμε και οσα εχω δει πενταετιας εχουν ξεθωριασει, και ολο και κατι εχει σπασει (χωρις τρακαρισμα εννοω).
Απο τα δυο που αναφερεις για μενα παρε το fazer.

Επισης δεν ξερω αν εχεις κοιταξει καθολου τα cb600f. Βγαινουν με abs, και με 5000 το παιρνεις σε πολυ καλη κατασταση.

eagleye101
01/09/2011, 13:37
CIRUS

Το ΧJ6 το ειδα και ειναι πανεμορφο, και μ'αρεσει για πολλους λογους (αρχαριος, καλα χαραχτηριστικα, ΑΒΣ, χαμηλη καταναλωση κ αλλα που εχω διαβασει αυτες τις μερες)

Απλα το συγκεκριμενο FZ6 το ειδα τυχαια στο δρομο και σκεφτικα οτι αφου το ιδιο θα δυσκολευτω να μαθω το XJ6, αφου ειναι σχετικα φθηνο, ωντας σχεδον καινουριο, ας δυσκολευτω λιγο παραπανω και να εχω ενα καλυτερο, ποιοτηκα μηχανακι που θα το κρατησω περισσοτερο και δε θα το βαρεθω γρηγορα οπως το σκουτερ που πηρα με ενθουσιασμο και στο διμηνο απανω το ειχα βαρεθει!

dmf

Απλα το GSR μου το προτεινε φιλος ο οποιος εχει το ιδιο και του εχει κανει 45000χμ καταευχαριστημενος και αυτος που το πουλαει (γνωστος του) το εχει κρατησει σε πολυ κατασταση. Αλλα τα 5000 χιλιαρικα και εμενα μου φαινονται πολλα αφου το καινουριο πηγε 6000 (το βρηκα καινουριο στο Βολο αλλα μου λεει οτι κανει 7800...:confused: )

harris_x
01/09/2011, 13:43
Αν θέλεις δες και αυτό της υπογραφής μου :beer: :beer: :beer:

CIRUS
01/09/2011, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
και σκεφτικα οτι αφου το ιδιο θα δυσκολευτω να μαθω το XJ6, αφου ειναι σχετικα φθηνο, ωντας σχεδον καινουριο, ας δυσκολευτω λιγο παραπανω και να εχω ενα καλυτερο, ποιοτηκα μηχανακι που θα το κρατησω περισσοτερο και δε θα το βαρεθω γρηγορα οπως το σκουτερ που πηρα με ενθουσιασμο και στο διμηνο απανω το ειχα βαρεθει!


εσύ ξέρεις φίλε μου, εγώ απλά την γνώμη μου σου λέω και εγώ προσωπικά επειδή ήμουν στη θέση σου και παρόμοια διλήματα είχα και γω, προτίμησα να πάω σιγά σιγά και να πάρω ένα καινούργιο μηχανάκι και όχι μεταχειρισμένο που θα μπορούσα να μάθω και να μην είναι νευρικό στις αντιδράσεις του και κατέληξα στο xj6 diversion (ήθελα fairing οπωσδήποτε για να πάω ταξιδάκια) και δεν το μετάνιωσα. Και γω scooter 250 κυβικά είχα πιο πριν (NEXUS).

Τώρα ο καθένας μας είναι διαφορετικός και το σκέφτεται αλλιώς το πράγμα, άκου τις γνώμες όλων αλλά αποφάσισε μόνος σου. Εγώ σου προτείνω να πάρεις το xj6 του κουτιού από το να πάρεις μεταχειρισμένο το fazer και σου είπα τα γιατί, εσύ βάλτα κάτω και αποφάσισε αυτό που νομίζεις :wave2: :beer: :beer:

eagleye101
01/09/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Αν θέλεις δες και αυτό της υπογραφής μου :beer: :beer: :beer:

Φιλαρακι πολυ ωραιο φαινεται το μηχανακι αλλα πρεπει να πουλησω πρωτα το σκουτερακι για να σκεφτω να παρω απο ιδιωτη, ενω σε μαγαζι μου το κρατανε το σκουτερακι, σε ξεφτυλα τιμη βεβαια αλλα μου κανουν "και καλα" καλυτερη τιμη στο αλλο που παιρνω!

Και οπως ειναι η κατασταση τωρα, το εχω βαλει 8 κατοσταρικα κατω απο το καινουριο και το ενδιαφερον ειναι ελαχιστο...

eagleye101
01/09/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
εσύ ξέρεις φίλε μου, εγώ απλά την γνώμη μου σου λέω και εγώ προσωπικά επειδή ήμουν στη θέση σου και παρόμοια διλήματα είχα και γω, προτίμησα να πάω σιγά σιγά και να πάρω ένα καινούργιο μηχανάκι και όχι μεταχειρισμένο που θα μπορούσα να μάθω και να μην είναι νευρικό στις αντιδράσεις του και κατέληξα στο xj6 diversion (ήθελα fairing οπωσδήποτε για να πάω ταξιδάκια) και δεν το μετάνιωσα. Και γω scooter 250 κυβικά είχα πιο πριν (NEXUS).

Τώρα ο καθένας μας είναι διαφορετικός και το σκέφτεται αλλιώς το πράγμα, άκου τις γνώμες όλων αλλά αποφάσισε μόνος σου. Εγώ σου προτείνω να πάρεις το xj6 του κουτιού από το να πάρεις μεταχειρισμένο το fazer και σου είπα τα γιατί, εσύ βάλτα κάτω και αποφάσισε αυτό που νομίζεις :wave2: :beer: :beer:

Πολυ ωραια μου τα λες και σ'ευχαριστω,
εχω ομως και την εννοια να μη το μετανοιωσω σε ενα-δυο χρονια.

Και να πω και κατι αλλο, το Hornet 600 ABS το εχουν βαλει 6810 ενω το XJ6 το εχουν 6890

Αυτο απο μονο του δεν δημιουργει ενα αλλο διλημμα...

harris_x
01/09/2011, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Φιλαρακι πολυ ωραιο φαινεται το μηχανακι αλλα πρεπει να πουλησω πρωτα το σκουτερακι για να σκεφτω να παρω απο ιδιωτη, ενω σε μαγαζι μου το κρατανε το σκουτερακι, σε ξεφτυλα τιμη βεβαια αλλα μου κανουν "και καλα" καλυτερη τιμη στο αλλο που παιρνω!

Και οπως ειναι η κατασταση τωρα, το εχω βαλει 8 κατοσταρικα κατω απο το καινουριο και το ενδιαφερον ειναι ελαχιστο...
Βάλε μια αγγελία εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=40) για το σκουτεράκι σου και ίσως να συζητήσουμε και κάποια ανταλλαγή :winka: (αν σε ενδιαφέρει φυσικά!).

:beer: :beer: :beer:

eagleye101
01/09/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Βάλε μια αγγελία εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=40) για το σκουτεράκι σου και ίσως να συζητήσουμε και κάποια ανταλλαγή :winka: (αν σε ενδιαφέρει φυσικά!).

:beer: :beer: :beer:

εχω βαλει αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=120872 αν και ειναι λιγο γελειο...

eagleye101
01/09/2011, 18:35
Λοιπόν παιδιά,

Πηγα ξανά στο μαγαζί για να μιλήσω για το fz6

Μου παίρνει το δικό μου 1500 και με 210 ευρώ το μήνα το παίρνω!

Πως σας φαίνεται;
Αξίζει;

Έχει 2800χμ πάνω και φαίνεται καθαρό μηχανάκι...

irinia
01/09/2011, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από eagleye101
Πολυ ωραια μου τα λες και σ'ευχαριστω,
εχω ομως και την εννοια να μη το μετανοιωσω σε ενα-δυο χρονια.

Και να πω και κατι αλλο, το Hornet 600 ABS το εχουν βαλει 6810 ενω το XJ6 το εχουν 6890

Αυτο απο μονο του δεν δημιουργει ενα αλλο διλημμα...





EΠΕΙΔΗ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΌΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ.........




Τό μηχανάκι πού σού προτείνει ό CIRUS είναι ότι καλύτερο γιά νά μπείς στόν
κόσμο τής μοτό.
Ύπάρχει καί γυμνό καί μέ φέριγκ...!!
Πρώτα ή άσφάλεια καί μετά τό χρήμα.
Γιαυτό καί δέ σού λέω γιά τό χωρίς ABS πού κάνει 6000 εύρώ.
Χόρνετ καί Φάιζερ έχουν 100 άλόγατα πού δέν ένδείκνυνται
γιά έναν νέο στίς μοτό...!!
Δέν είναι μόνο τά 78 άλογα τού XJ6 άλλά καί πώς τά δίνει.
Πολλή ροπή,ήρεμη δύναμη καί έχει καί γκάζι πού σκοτώνει
έναν άρχάριο άν δέν προσέξει...!!
Τά Χόρνετ καί Φάιζερ...??
ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ..........ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ..!!
ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ 2000κμ.
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΤΩΝ...!!
Κρύβουν πολλές παγίδες,δέν είναι τής στιγμής νά τό άναλύσουμε.
Κάποτε πούλησα ένα μεγάλο μηχανάκι μέ 2000κμ.
καί μετά έμαθα ότι άλλαξε πινακίδα καί πουλήθηκε
γιά ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ....!!!



ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ 6000 ΕΥΡΩ..........ΚΑΙ ΘΕΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ
ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ

ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ......!!!



Καλή άγορά καί.............νά προσέχεις.



:wave2:

Νικος χρ.
08/09/2011, 18:13
eimai katoxos fazer s2 apo to 2007 san k esena apo papaki metakilisa se mhxanh dikh mou apopsi fazer kai gsr einai para polu kales epiloges arkei na exeis to mialo sto kefali!pare ayto pou se kanei na xamogelas!