PDA

View Full Version : Αφιερωμένο στο μηχανόβιο παρεάκι μου



johnpan
01/09/2011, 13:52
Υψόμετρο χίλια οχτακόσια. Ο Σάββας με ξυλιασμένα χέρια γιατί δεν έφερε γάντια. Πάλι. Θέλησα να του θυμίσω τότε που σε μια εντουράδα δεν έβαλε επιγονατίδες και όταν έπεσε χτύπησε μόνο στο γόνατο. Αλλά θα ήμουν εξυπνάκιας και δεν είπα τίποτα. Ο Αργύρης με σκούρα ζελατίνα στο κράνος, και σε λιγότερο από μισάωρο νυχτώνει. Εγώ, χωρίς καθόλου ζελατίνα. Δεν έβρισκα τη μάσκα για το ανοιχτό μου κράνος. Τα κουνούπια παραμονεύουν, ήδη μπήκε ένα στο μάτι του Βαγγέλη. Νέος οδηγός, με σκάρτα δύο χιλιάδες χιλιόμετρα στην πλάτη, τον έχουμε βάλει μπροστά για να καθορίζει το τέμπο. Το μηχανάκι του Σάββα δεν έχει μπροστινό φρένο. Έχει σκάσει μια τσιμούχα στα καλάμια και γέμισαν τα δισκόφρενα με λάδι. Ο Αργύρης οδηγάει συνεχώς με δευτέρα για να είμαστε όλοι κοντά, και η χιλιάρα του έχει ανεβάσει ογδόντα εφτά βαθμούς. Και τέλος υπάρχει και το μηχανάκι μου. Η μάλλον, σχεδόν υπάρχει. Μοντέλο χίλια εννιακόσια ενενήντα τέσσερα. Στα φρεναρίσματα όταν βουλιάζει μπροστά, σβήνει, επειδή το φλοτέρ του καρμπυρατέρ είναι σε λάθος στάθμη. Σε αυτό το υψόμετρο δουλεύει με λάθος μείγμα, και μπορεί να κολλήσει ανά πάσα στιγμή. Και δεν έχω και φώτα. Όποτε θέλουν σβήνουν, και όταν δουλεύουν φωτίζουν σαν ένα κεράκι. Και το μοτέρ είναι άστρωτο γιατί μόλις άλλαξα πιστόνι, επειδή είχε κολλήσει πάλι. Για τέταρτη φορά. Φέτος.

Κοιτάμε τα βουνά που είναι παντού γύρω μας. Ο ήλιος αρχίζει να κρύβεται πίσω τους. Σταματάμε σε μια στροφή για λίγη ξεκούραση. Βγάζουμε μερικές φωτογραφίες και αστειευόμαστε με την κατάστασή μας. Κάνουμε ένα πρόχειρο συμβούλιο και φοράμε πάλι τα κράνη. Ο Βαγγέλης μπροστά, με τα φλας μου δείχνει μερικές λακκούβες που πρέπει να αποφεύγω. Οδηγώ όσο μπορώ κοντά στην εξάτμισή του για να ζεσταίνομαι από τα καυσαέρια. Το ίδιο κάνει και ο Σάββας πίσω από τα μπουριά του Αργύρη. Όπου έχει σκιά το κρύο είναι έντονο. Δεν έχω καθρέπτες και κοιτάζω πίσω συχνά για να είμαστε όλοι κοντά. Βλέπω τους αγκώνες του Σάββα που ανοιγοκλείνουν ανεξέλεγκτα από το τρέμουλο. Ήθελα να του δώσω τα γάντια μου αλλά δεν θα τα έπαιρνε και έτσι πάλι δεν είπα τίποτα. Με το Σάββα συνεννοούμαστε με ελάχιστες λέξεις.

Αρχίζουμε να βλέπουμε επιτέλους τα πρώτα σπίτια. Έχει πλέον νυχτώσει τελείως. Δεν έχω φώτα και μπήκα δεύτερος, μπροστά ο Αργύρης με τους δυνατότερους προβολείς και πίσω μου ο Βαγγέλης. Με πλησιάζει όσο μπορεί για να μου φωτίζει το δρόμο. Έχω ήδη φάει ένα μυγάκι στο μάτι και βλέπω χιλιάδες άλλα να περνάνε ξυστά από το κράνος μου. Σταματάμε σε ένα βενζινάδικο. Στις τελευταίες στροφές το μηχανάκι μου έκανε ότι ήθελε. Μία γλιστρούσε και μία πάταγε καλά. Ο Αργύρης ρίχνει μια ματιά στα λάστιχά μου. Το πίσω είναι σκασμένο. Έχουμε ακόμα εξήντα χιλιόμετρα να κάνουμε, οδηγάμε όλη μέρα, έχουμε κάνει πάνω από διακόσια και είμαστε εξαντλημένοι. Παίρνω ένα φαστ από το βενζινάδικο και το αδειάζω μέσα στη σαμπρέλα. Κάνουμε πέντε χιλιόμετρα και ξανακοιτάμε το λάστιχό μου. Τζίφος. Το φαστ δε δούλεψε. Και τώρα ξέρουμε. Θα κάνουμε αυτά τα χιλιόμετρα με ταχύτητα σαλιγκαριού. Είναι σα να τρώμε ξύλο σε αργή κίνηση.

Τους λέω να φύγουν, θα είμαι εντάξει. Θα πηγαίνω με εξήντα και θα στρίβω με σαράντα. Τους λέω να φύγουν και το εννοώ, αλλά ξέρω ότι δε θα φύγει κανένας. Αυτό το παρεάκι δε χωρίζει ποτέ. Δεν αφήνει κανέναν πίσω. Μαζί ξεκινάμε, μαζί γυρίζουμε. Ούτε πέρυσι χωρίσαμε όταν τρύπησε το ντεπόζιτο στο μηχανάκι του Σάββα και του έσβηνε κάθε πενήντα μέτρα επί σαράντα χιλιόμετρα. Ούτε πρόπερσι που πάλι έμεινα από φώτα μέσα στη νύχτα. Αρκούσε ένας να μου φωτάει αλλά γυρίσαμε όλοι μαζί. Ούτε τώρα, που ο Αργύρης κοντεύει να κουρέψει τη δευτέρα του γιατί δε την έχει αλλάξει καθόλου. Του λέω φύγε, θα το κάψεις, και γνέφει όχι, όλα καλά.

Κάνουμε την τελευταία στάση στην είσοδο της πόλης. Είμαστε διαλυμένοι, μέχρι και στις λέξεις κάνουμε οικονομία. Πονάμε παντού και νυστάζουμε πολύ. Όμως νιώθουμε εντάξει. Ο καθένας είναι ευγνώμονας στους άλλους για αυτή την εμπειρία. Καληνυχτίζουμε και καβαλάμε τα μηχανάκια. Πριν φύγουμε έχουμε συμφωνήσει όλοι: «θα το ξανακάνουμε».


234824

OldMan
01/09/2011, 14:04
Ρε συ Γιαννάκη, χωρίς παρεξήγηση ...

Καλύτερα να έβαζες κανένα άλλο τίτλο, σαν π.χ. " 'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει.." :winka:

johnpan
01/09/2011, 14:19
Καλή ιδέα! Θα έχει και περισσότερα views! Άλλαξέ το Αντώνη!:rotflmao: :beer:

QSpec
01/09/2011, 14:42
Πολύ ωραία πράγματα.
:beer: :beer: :beer:

DimChios
01/09/2011, 14:52
Λογικο ειναι να εισαστε διαλυμένοι ρε συ!

Αφου κανατε πανω απο 200 χλμ

:blush:

HelenKoR
01/09/2011, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Είμαστε διαλυμένοι, μέχρι και στις λέξεις κάνουμε οικονομία. Πονάμε παντού και νυστάζουμε πολύ. Όμως νιώθουμε εντάξει. Ο καθένας είναι ευγνώμονας στους άλλους για αυτή την εμπειρία. Καληνυχτίζουμε και καβαλάμε τα μηχανάκια. Πριν φύγουμε έχουμε συμφωνήσει όλοι: «θα το ξανακάνουμε».

:beer:

sapila racing
01/09/2011, 15:16
Ειναι καλό να έχεις(ετε) χιούμορ, αλλά σε κάποια φάση θα πρέπει να αναπτύξεις(ετε) και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

Καλή η πλάκα, αλλά έχετε σκεφτεί οτι αν δεν κάνετε κάτι υπαρχει περίπτωση να μην γυρίσετε όλοι σώοι πίσω από την επόμενη βόλτα?

Το λέω γιατί παντού στο ποστ επαναλαμβάνεται με αησυχητικό βαθμό η λέξη 'πάλι'.

byron
01/09/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε συ Γιαννάκη, χωρίς παρεξήγηση ...

Καλύτερα να έβαζες κανένα άλλο τίτλο, σαν π.χ. " 'Υμνος στην μαλακία που μας δέρνει.." :winka:

+990

Ή κάτι σε "Η μαλακία πάει σύννεφο".

No offence...:wave2:

johnpan
01/09/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Λογικο ειναι να εισαστε διαλυμένοι ρε συ!

Αφου κανατε πανω απο 200 χλμ

:blush:

260 ηταν τελικα συνολο, δεν ηταν τα χιλιομετρα ομως αλλα οι συνθηκες:yuck:

johnpan
01/09/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+990

Ή κάτι σε "Η μαλακία πάει σύννεφο".

No offence...:wave2:

Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!

OldMan
01/09/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
'γαμιεστε ολοι'
Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί .. :blush:

byron
01/09/2011, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!

Κάντο όπως γουστάρεις.
Ποστάρεις όμως μια βόλτα που δεν περιγράφει ΤΙΠΟΤΑ απο το που πήγατε, τι είδατε, τι νοιώσατε....παρά μόνο το πόσο κωλόφαρδοι (μάγκες στο δικό σου το μυαλό) είσαστε που γυρίσατε πίσω ολόκληροι.
Γαμώ...χωρίς φώτα, χωρίς φρένα, χωρίς λάστιχα αλλά με κάτι @@ νααααα....

Μη μασας ρε jonhpan απ΄τα δικά μας σχόλια. Κάποια στιγμή θα έρθει η αναγνώριση.

DimChios
01/09/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Να το κάνω 'γαμιεστε ολοι' να τελειωνουμε? no offense!


καν το.... "τα θελε ο κωλος μου"!

No offence


:lol:

johnpan
01/09/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Κάντο όπως γουστάρεις.
Ποστάρεις όμως μια βόλτα που δεν περιγράφει ΤΙΠΟΤΑ απο το που πήγατε, τι είδατε, τι νοιώσατε....παρά μόνο το πόσο κωλόφαρδοι (μάγκες στο δικό σου το μυαλό) είσαστε που γυρίσατε πίσω ολόκληροι.
Γαμώ...χωρίς φώτα, χωρίς φρένα, χωρίς λάστιχα αλλά με κάτι @@ νααααα....

Μη μασας ρε jonhpan απ΄τα δικά μας σχόλια. Κάποια στιγμή θα έρθει η αναγνώριση.

να σαι καλά ρε φιλαράκι με γλύτωσες από πολύ κόπο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

nikos_abel
01/09/2011, 16:36
Μη μασάς. Όλοι έχουμε τα νεύρα μας αυτή τη περίοδο. τελείωσαν οι διακοπές και είμαστε καρασπασμένοι.

Η ειρωνία θα πάει σύνεφο σου λέω....

byron
01/09/2011, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
να σαι καλά ρε φιλαράκι με γλύτωσες από πολύ κόπο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Τι λες τώρα.....υποχρέωση μου να βοηθάω τους συμφορουμίτες μέχρι την ενηλικίωση. :wave2:

johnpan
01/09/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Τι λες τώρα.....υποχρέωση μου να βοηθάω τους συμφορουμίτες μέχρι την ενηλικίωση. :wave2:

no offense πάντα έτσι? :ZZZ:

gcrook
02/09/2011, 00:30
Johnpan ΟΣΟ ρομαντικα και αν προσπαθεις να δεις την ολη φαση, δυστυχως αυτο που περιεγραψες ΔΕΝ ειναι περιπετεια...:(

johnpan
02/09/2011, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Johnpan ΟΣΟ ρομαντικα και αν προσπαθεις να δεις την ολη φαση, δυστυχως αυτο που περιεγραψες ΔΕΝ ειναι περιπετεια...:(

Δεν το βλέπω ρομαντικά, το βλέπω για αυτό που είναι. Ούτε μαγκιά λέω ότι έκανα ούτε ότι είμαι γαμάτος ούτε ότι το προτιμούσα έτσι. Δεν έχω ούτε ένα επίθετο που να υποδηλώνει τίποτα τέτοιο. Η αφήγηση λέει αυτά που έγιναν. Το πώς νιώθαμε το ξέρουμε εμείς. Το ότι μερικοί με παρομοιάζουν με ανήλικο καυλωμένο μαλακισμένο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι δικό τους πρόβλημα. Η βόλτα είχε πολλά απρόοπτα και η παρέα ήταν πολύ ετερογενής τόσο στα μηχανάκια όσο και στους οδηγούς. Ετυχαν πολλά απρόοπτα και τα αντιμετωπίσαμε όπως νομίσαμε καλύτερα. Φυσικά και δε θα άφηνα τη μηχανή νύχτα σε ένα κωλοχώρι που μάλλον δε θα την έβρισκα την άλλη μέρα, επειδή με έπιασε λάστιχο εξήντα χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Εβαλα φαστ, δε δούλεψε, ήμουν ήδη στον επαρχιακό, και συνέχισα. Ναι θα μπορούσα και να την αφήσω στην ερημιά ή να περιμένω επρές σέρβις ή χίλια δυο άλλα όπως σίγουρα θα έκαναν όλοι οι politically correct ώριμοι άνδρες που εξαπολύουν μπηχτές - προσβολές χωρίς να με ξέρουν και πάντα με no offense σχόλιο... Σε όσους άρεσε το κειμενάκι καλώς, στους άλλους πάλι καλώς, εγώ θα περιμένω την αναγνώριση με τις προτροπές του φίλου byron, και θα κατεβαίνω τα βουνά με τις ζάντες με τις ευχές του sniper επειδή μπορώ. Ασε το τι μαλακίες έχω να τραβήξω ακόμα όσο μου σηκώνεται! Καλή καρδιά παιδάκια :wave2:

chr1s_86
02/09/2011, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
....οδηγάει συνεχώς με δευτέρα για να είμαστε όλοι κοντά, και η χιλιάρα του έχει ανεβάσει ογδόντα εφτά βαθμούς.....

και τι, πολλοί είναι ; :look: :confused:

johnpan
02/09/2011, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
και τι, πολλοί είναι ; :look: :confused:

βασικά όχι, δεν είναι πολλοί. Απλά του είχε κάνει εντύπωση γιατί με το κρύο που είχε θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερα. Αλλά πήγαινε τόσο σιγά που ανέβαινε συνεχώς η θερμοκρασία.

OldMan
02/09/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
no offense πάντα έτσι? :ZZZ:
Ρε λαλακοξενέρωτε...

Θα νευριάσεις ποτέ ή τσάμπα ασχολούμαστε ..?? :smokin:

sniper
02/09/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
.... και θα κατεβαίνω τα βουνά με τις ζάντες με τις ευχές του sniper επειδή μπορώ. ....

Για καλό το είχα γράψει.. :rolleyes:

Cpt. Haddock
02/09/2011, 11:17
Μινάρες... :smokin:

OldMan
02/09/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μινάρες... :smokin:
Νόμισα έγραψες " Μιναρές" και ψάχνω να βρω που κολλάει το τζαμί ..:winka:

kiloMeater
02/09/2011, 11:57
εμενα μαρεσε πάντως γιατι μου θυμισε τρελλες που καποτε θα καναμε, ενω τωρα μου φαινονται επικινδυνα, ανωριμα, ανευθυνα κτλ....:( :(

TheFace
02/09/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
εμενα μαρεσε πάντως γιατι μου θυμισε τρελλες που καποτε θα καναμε, ενω τωρα μου φαινονται επικινδυνα, ανωριμα, ανευθυνα κτλ....:( :(

+1050

johnpan... :beer:

hidefnick
02/09/2011, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
εμενα μαρεσε πάντως γιατι μου θυμισε τρελλες που καποτε θα καναμε, ενω τωρα μου φαινονται επικινδυνα, ανωριμα, ανευθυνα κτλ....:( :(


Ετσι......:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

7gibernau
02/09/2011, 20:18
+46 :eyepop:
Ουδείς άσφαλτος....

nassosxlvbros
02/09/2011, 21:24
Πέστε τες όπως θέλετε τέτοιες βόλτες και τέτοιες παρέες,αλλά ξέρω αρκετούς που διαβαζουν κάτι τέτοια και ζηλεύουν...(τέτοιες βόλτες και ειδικά τέτοιες παρέες....) :beer: :beer: :beer: :beer:

gs 500 f
03/09/2011, 03:36
πω πω ρε παιδια......τυχεροι που ειστε..παρτε και κανα λαχειο ομαδικο βρε,ειμαι σιγουρος θα κερδισετε!!!!

πολλες φορες παει η σταμνα στην βρυση.......

βρε εσεις σας ευχομαι παντα να ειστε καλα αλλα τα βασικα φτιαχτετα στα μηχανακια σας!!!!εχετε ανθρωπους που σας αγαπανε και περιμενουν να σας αγκαλιασουν,μην τους πικρανετε!!!!!

διαθετω και μπαγκαζιερα αν καμια φορα........

webassasin
03/09/2011, 04:51
εχω πεθανει στα γελια με την αφηγηση...
και παλι εχω πεθανει στα γελια με τα σχολια απο κατω!
μη μασας,θα ερθει η αναγνωριση.
Θελω ομως να ακουσω τι μηχανακια ειχατε παει βολτα.
Το δικο σου μου κανει σε εντουρο..
ο αλλος χωρις γαντια πρεπει να ειχε παπακι 72ρι αλλα με μπερδεψε το δισκοφρενο..
και το χιλιαρι... το χιλιαρι δεν ξερω,ας πει και κανας αλλος..

johnpan
03/09/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
εχω πεθανει στα γελια με την αφηγηση...
και παλι εχω πεθανει στα γελια με τα σχολια απο κατω!
μη μασας,θα ερθει η αναγνωριση.
Θελω ομως να ακουσω τι μηχανακια ειχατε παει βολτα.
Το δικο σου μου κανει σε εντουρο..
ο αλλος χωρις γαντια πρεπει να ειχε παπακι 72ρι αλλα με μπερδεψε το δισκοφρενο..
και το χιλιαρι... το χιλιαρι δεν ξερω,ας πει και κανας αλλος..

1. DT 200 1994. (Προχτές άλλαξα σωληνάκια φρένου και τελικά μάλλον είναι 1988 αλλά στα παπάκια μου!)

2. Σάββας - cbf 250

3. Αργύρης - Tuono

4. Βαγγέλης - bmw xCountry

webassasin
03/09/2011, 22:35
βρηκα το δικο σου τουλαχιστον!!!