PDA

View Full Version : Περί αυτοκινήτων



Σελίδες : [1] 2

Takata Dome
01/09/2011, 15:10
Τριγυρνώντας στο Forum βλέπω συχνά τον ειρωνικό χαρακτηρισμό "κουτί" για τα αυτοκίνητα.Αν και τα χαρακτηρίζουν έτσι για πλάκα,νομίζω κατα βάθος όμως οτι δεν τα εκτιμόυν καθόλου τα αυτοκίνητα.Διάβαζα και ένα άρθρο στο Moto για τα αυτοκίνητα απο τον Λύκο και το συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι οι περισσότεροι που ασχολούνται με τις μοτοσυκλέτες θεωρούν τα αυτοκίνητα σαν τα πλυντήρια.Χρηστικά αλλά 0 προσωπικότητα.Θα θελά λοιπόν να μοιραστώ και εγώ τη γνώμη μου για τα αυτοκίνητα και να μου πείτε και εσείς την δική σας!

Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως δεν έχουν όλα τα αυτοκίνητα προσωπικότητα.Υπάρχουν και εκείνα που φτιάχτηκαν για να μην τα θυμάσαι ποτέ.Απλά είναι εκεί και κάνουν τη δουλειά τους αλλά ποτέ δεν θα σε κάνουν να δεθείς πραγματικά μαζί τους.Χαρακτηριστικό παράδειγμα:Toyota Corolla.Αξιόπιστο,άνετο,προηγμένο τεχνολογικά άλλα όποιος ψάχνει να βρεί κάτι πάνω του που ξεχωρίζει θα απογοητευτεί.Μήπως αυτό όμως δεν συμβαίνει και στις μηχανές? Τι θα βρείς που να σε ενθουσιάσει ή που ξεχωρίζει πανω σε μια CBF 125?Τίποτα! Το αν θα το αγαπήσεις εξαρτάται καθαρά από τον άνθρωπο.Η μηχανή αυτή δε θα σου δώσει σχεδόν τίποτα για να γκρινιάζεις αλλα και τίποτα που να σε ενθουσιάζει.Άρα είναι ξεκάθαρο ότι και στις μηχανές έχουμε απρόσωπα μοντέλα.Εμέις θα τους δώσουμε προσωπικότητα.Λίγα είναι τα μοντέλα που έχουν ήδη κάτι πραγματικά ξεχωριστό πάνω τους!

Πάμε όμως παρακάτω.Εδώ νομίζω είναι η ώρα να ξεκαθαρίσω τις διαφορές άναμεσα στον μοτοσυκελτισμό και στον αυτοκινητισμό! Ο μοτοσυκλετισμός συμβολίζει και είναι ένας τρόπος διαφυγής απο την καθημερινότητα.Σου δίνει έναν αέρα ελευθερίας το να ταξιδεύεις και όλες σου οι αισθήσεις να συμμετέχουν.Δεν κάθεσαι και απλά κουνάς ένα τιμόνι.Όλο σου το σώμα συμμετέχει στην οδήγηση.Παράλληλα,είσαι και ένα με το περιβάλλον,εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης.Όπως ένας οργανισμός όταν πεθάινει απελευθερώνεται απο την προσπάθεια που έκανε όσο ζούσε να επιβιώσει μεταβάλλοντας τα χρακατηριστικά του και όντας διαφορετικός απο το περιβάλλον του,και τείνει να έρθει σε αρμονία με το περιβάλλον πλέον,ίσως έτσι απελευθερώνεται κάποιος όταν βρίσκεται σε σχετική αρμονία με ό,τι τον περιβάλλει,αντί να είναι κλεισμένος και προστατευμένος σε ένα είδος κλωβόυ.Όταν λοιπόν η ελευθερία και αρμονία με το περιβάλλον είναι σκοπός,όταν με απλά λόγια θέλεις να αφήσεις την πιεστική πραγματικότητα και να νιώσεις πιο κοντά στις ρίζες σου,η μηχανή υπερέχει.

Άλλες φορές όμως το να είσαι προστατευμένος έιναι ο σκοπός,και εδώ πολλές φορές εκτιμάμε το αυτοκίνητο.Θυμάμαι τη σκηνή: Είναι Δεκέμβρης,κοντά στα Χριστούγεννα και έχει βραδιάσει για τα καλά.Έξω κάνει πολύ κρύο-κοντά στο -1 η θερμοκρασία-και ρίχνει χιονόνερο.Μπαίνουμε στο αυτοκίνητο(BMW 316,νοικιασμενη).Λίγο αργότερα είμαστε στην εθνική.Ταξιδεύουμε με 120-130 χιλιόμετρα.Ζέστη στην καμπίνα απο το air-condition,θόρυβος μηδέν,πολυτελής ατμόσφαιρα και όλα αναπαυτικά.Το αυτοκίνητο σε προειδοποιεί γιά πάγο στο οδόστρομα με έναν απαλό ήχο.Καμία ανυσηχία όμως,ταξιδεύει ακλόνητο και φτάνεις στον προορισμό σου γρήγορα,άνετα,με ασφάλεια και "ατσαλάκωτος".Φαντάζεστε την ίδια διαδρομή πάνω σε Yamaha R1?

Έκει είναι κρυμμένη και η προσωπικότητα ενός σύγχρονου αυτοκινήτου.Δεν θα σε ενθουσιάσει και πολύ με τις επιδόσεις του και τον ήχο του,αλλά πάντα κάνει τη δουλεία του και μένεις να θαυμάζεις πώς όλα συνεργάζονται και εσύ φτάνεις έτσι άνετος στο σπίτι σου,χωρίς να ανησυχήσεις και πολύ για τον καιρό,για το οδόστρομα και για τη θερμοκρασία.Είναι ωραίο να είσαι κλεισμένος σε έναν μικρόκοσμο.Νιώθεις πιο θωρακισμένος απέναντι στη φύση και σου δημιουργείται ένα σχεδόν αλλαζονικό αίσθημα ότι νίκησες τη φύση.Με κάτι τόσο μικρό? Κι'όμως ναι!

Πάμε τώρα σε πιο ειδικούς τομέις.Για το οδηγικό κομμάτι δεν έχουμε κανένα λόγο να βγάλουμε ευθέια αντιπαράθεση.Εξαρτάται πάντα απο το πώς ορίζει κανείς τη διασκέδαση στην οδήγηση.Πάντως,απο ήχο τα αυτοκίνητα έχουν περισσότερη ποικιλία και προσωπικά,ο ήχος τους με ενθουσιάζει περισσότερο.Για επιδόσεις δεν τίθεται θέμα,εκτός και αν έχεις τα χρήματα για Pagani ή Koenigsegg!

Τελευταίος τομέας:Το κλασσικό!Αν είχατε 25.000 θα διαλέγατε μια παλιά και ακριβή Ducati ή μια Citroen SM? Νομίζω ότι τα αυτοκίνητα υπερέχουν σε αυτόν τον τομέα.Που θα βρείς την οσμή του παλιού,ακατέργαστου δέρματος στην Ducati?Που θα βρείς την αναντικατάστατη αίσθηση της χειροτεχνικής κατασκευής της Citroen?Τήν αξεπέραστη αισθητικη της με το περίεργο,αεροδυναμικό σχήμα της? Η μηχανή ποτέ δεν ήταν ακριβώς σύμβολο και όνειρο για την μάζα.Ήταν το όχημα μετακίνησης λίγων αιρετικών τότε και την έιχαν στο περιθώριο.Αντίθετα το αυτοκίνητο ήταν το όνειρο κάθε αστού τότε.Κάθε αυτοκίνητο συμβολίζει και έχει συνδεθέι με μια εποχή και σε ταξιδεύει στο τότε.Σου θυμίζει χαμένες αξίες και περασμένες εποχές.Ακριβώς επειδή η μηχανή τότε η΄ταν στο περιθώρια,τουλάχιστον εμένα,δεν μπορώ όταν τη βλέπω να ταξιδέψω στην εποχή όταν την έφτιαχναν.Αντίθετα,όταν βλέπω μια Citroen SM ή ακόμα και ένα ταπεινό Volvo P1800 πάντα με γυρίζουν πίσω!

Για να κλέισω,θέλω να πώ πως αν και έθεσα θέμα απευθείας αντιπαράθεσης σε κάποιους τομείς,δεν τίθεται θέμα στην πραγματικότητα.Σημμασία σε κάθε περίπτωση έχει ο ίδιος ο άνθρωπος.Δεν έιναι ανάγκη να έχεις BMW ή Audi για να δεθείς με το αυτοκίνητο.Αντίστοιχα,δεν έιναι ανάγκη να έχεις Moto Guzzi για να αγαπήσεις τη μηχανή σου.Βλέπω ανθρώπους που καθονται και γυαλίζουν με κρέμες ακόμα και ταπεινά αυτοκίνητα της περασμένης δεκαετίας.Το ίδιο και για πολλόυς αναβάτες!Δεν δημιουργει συναισθηματικο δεσιμο όυτε η χρηματική αξία του προιόντος,όυτε οι επιδόσεις του.Πιστέυω ότι όλα τα πράγματα έχουν προσωπικότητα,γιατι έχουν φτιαχτέι απο ανθρώπους που έβαλαν την δικία τους πινελιά σε αυτό που έφτιαξαν.Για μένα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι "κουτι" και καμία μηχανή "καφάσι"!

sniper
01/09/2011, 15:12
Τα 'χεις χαμένα έτσι;

Takata Dome
01/09/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα 'χεις χαμένα έτσι;

:lol: Γιατί?

alex14
01/09/2011, 15:18
Ρε φιλαρακι, δεν βαρεθηκες που καθησες εγραψες ολο αυτο το σεντονι ?

Σε παρακαλω πεσμου και εμενα τι παιρνεις

:lol:

Takata Dome
01/09/2011, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε φιλαρακι, δεν βαρεθηκες που καθησες εγραψες ολο αυτο το σεντονι ?

Σε παρακαλω πεσμου και εμενα τι παιρνεις

:lol:

Βαριέμαι να παίξω Playstation και είπα να αρχίσω τους στοχασμούς!:lol:

sniper
01/09/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
:lol: Γιατί?

1. Εδώ είναι φόρουμ για μηχανές.
2. Κανένα αυτοκίνητο που μπορούμε ν' αγοράσουμε δεν προσφέρει ότι μια οποιαδήποτε μηχανή
3. Ξέρουμε ποιες είναι οι ανέσεις που προσφέρει το κουτί και το προτιμούμε όταν έχουμε την ανάγκη τους αλλά δεν το κάνουμε και θεό.
4. Έγραψες όλα αυτά για να μας πείσεις για κάτι;
5. Είσαι μαζί με τον oldman και πίνετε κάτι ε;

Takata Dome
01/09/2011, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Εδώ είναι φόρουμ για μηχανές.
2. Κανένα αυτοκίνητο που μπορούμε ν' αγοράσουμε δεν προσφέρει ότι μια οποιαδήποτε μηχανή
3. Ξέρουμε ποιες είναι οι ανέσεις που προσφέρει το κουτί και το προτιμούμε όταν έχουμε την ανάγκη τους αλλά δεν το κάνουμε και θεό.
4. Έγραψες όλα αυτά για να μας πείσεις για κάτι;
5. Είσαι μαζί με τον oldman και πίνετε κάτι ε;

1)Στην κατηγορία "Γενικά" λεεί απο κάτω "Ό,τι να ναι"
2)Σεβαστή η αποψή σου
3)Σεβαστή η αποψή σου
4)Μάλλον όχι,απλά θέλω να ακούσω τι έχετε να πείτε
5)Δεν πίνω ποτέ πρίν το απόγευμα

nikos_abel
01/09/2011, 15:28
Μου έλυσες το πρόβλημα για το το φόρουμ θα ανοίξω:

www.autoforum.gr (το com είναι πιασμένο)

Ευχαριστώ

alexxxcbr
01/09/2011, 15:37
:bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
01/09/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Δεν πίνω ποτέ πρίν το απόγευμα
Μ@λ@κία σου ... :winka:

Bowleno
01/09/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Εδώ είναι φόρουμ για μηχανές.
2. Κανένα αυτοκίνητο που μπορούμε ν' αγοράσουμε δεν προσφέρει ότι μια οποιαδήποτε μηχανή
3. Ξέρουμε ποιες είναι οι ανέσεις που προσφέρει το κουτί και το προτιμούμε όταν έχουμε την ανάγκη τους αλλά δεν το κάνουμε και θεό.
4. Έγραψες όλα αυτά για να μας πείσεις για κάτι;
5. Είσαι μαζί με τον oldman και πίνετε κάτι ε;


+1 για το τελευταίο... :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:

Hellspawn
01/09/2011, 19:55
Υπάρχουν αυτοκίνητα που έχουν χαρακτήρα και μπορούν να προσφέρουν συγκινίσεις αλλά στην καλύτερη να χρειαστείς 15-20 χιλιάρικα.....αυτά τα λεφτά για μηχανή παίρνεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί!

sergiosm
01/09/2011, 20:12
.


234858

blackbusa
01/09/2011, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
και καμία μηχανή "καφάσι"!

γιατι μιλας ασχημα για τα kawasaki???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
01/09/2011, 20:49
Κλείδωμα;
Σφάξιμο;
Μπαν;

Όλα τα παραπάνω; :confused:

sniper
01/09/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κλείδωμα;
Σφάξιμο;
Μπαν;

Όλα τα παραπάνω; :confused:

Ανασκολοπισμός...

:smokin:

golis
01/09/2011, 21:07
Τα κουτάκια έχουν μόνο ένα θετικό :

οι γαμόγατες δεν μπορούν να χέσουν το κάθισμα σου άσε που-σου είναι και πιο ασφαλές για να τις πατήσεις. :smokin:

nikos_abel
01/09/2011, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κλείδωμα;
Σφάξιμο;
Μπαν;

Όλα τα παραπάνω; :confused:

Στον Takata;

Σε μένα;

Στους άλλους;

Σε όλους μας ίσως;

Δημοψήφισμα;

Ή δικτατορία;

SoulGR
01/09/2011, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Τα κουτάκια έχουν μόνο ένα θετικό :

οι γαμόγατες δεν μπορούν να χέσουν το κάθισμα σου άσε που-σου είναι και πιο ασφαλές για να τις πατήσεις. :smokin:
ναι ε? τραβα να ξεμοναχιασεις γκομενα χειμωνα μες στο κρυο,εκει να σε δω με μηχανη....:lol: :lol:

fantacid
01/09/2011, 22:51
θα μπορουσες να το ειχες κανει κ TakaΤaka Dome..........

:a9:

PortisHead
01/09/2011, 23:18
Ναταν το.... κόμπλεξ ψώρα , θα γέμιζε όλη η χώρα !!!

Takata Dome
01/09/2011, 23:47
Πέρα απο τις υπόνειες οτι μινάρω όλη μέρα,ότι είμαι κομπλεξικός,ότι είμαι τρελός τι άλλο έχετε να μου προσάψετε?

Και μη χειρότερα ρε σεις!:lol:

SpeakeasyBlues
02/09/2011, 00:05
Κε Takata Dome, το thread ηταν οτι θα περιμενε καποιος σαν οαση σε μια πολυ στεγνη εποχη, φιλοσοφικη διαθεση, οχι για να βγει τοσο καποιο συμπερασμα, οσο για να μας θυμισει τις εποχες που συνοδευαν αυτες οι συζητησεις.
Οπως θα ανακαλυψες περα απο τις ξερογκαζιες της μιας αραδας και του χουμορ δεν υπαρχει καμμια διαθεση για να ασχοληθουν με το θεμα σου.
Απο μενα μια αποψη και συμπερασμα:
Η μηχανη ειναι μια μοναχικη ιστορια, μοναχικη και ευελικτη και ο συνδυασμος αυτος σε κανει πιο ελευθερο οχι μονο στον προορισμο σου και στις επιλογες σου αλλα και καλυτερο σαν προσωπικοτητα αρκει να οδηγεις και πεζος τις σκεψεις σου τοσο καλα οσο την μηχανη σου στον Μπραλο.
Δεκαετια 80, στο μπαμ τις μοτοσυκλετας το Κρατος φοβοταν αυτο το νεο κομμα που εφτιαχνε "δικυκλες" παρεες σε καθε συνοικια, που καβαλαγε πεζοδρομια, πηγαινε παντου καταργοντας καθε σημανση παρκαριζε παντου και γλενταγε "την αυτοκινηση του" γιατι μπορουσε με τις μηχανες του να ειναι παντου.
Τωρα πια, ξερουμε ποσο γρηγορα σταματησε το Κρατος να ασχολειται με τους μοτοσυκλετιστες και απο ποτε σταματησε να ανησυχει και βεβαια που τους εχει γραμμενους απο τον Κ.Ο.Κ και μεχρι το Σπορ.
Και αυτο εγινε γιατι τα παιδια με τα μηχανακια μαθανε απο τοτε ολα τα μοντελα και τις προδιαγραφες τους, μα αφησανε κατι απεξω...


234916

Takata Dome
02/09/2011, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Κε Takata Dome, το thread ηταν οτι θα περιμενε καποιος σαν οαση σε μια πολυ στεγνη εποχη, φιλοσοφικη διαθεση, οχι για να βγει τοσο καποιο συμπερασμα, οσο για να μας θυμισει τις εποχες που συνοδευαν αυτες οι συζητησεις.
Οπως θα ανακαλυψες περα απο τις ξερογκαζιες της μιας αραδας και του χουμορ δεν υπαρχει καμμια διαθεση για να ασχοληθουν με το θεμα σου.
Απο μενα μια αποψη και συμπερασμα:
Η μηχανη ειναι μια μοναχικη ιστορια, μοναχικη και ευελικτη και ο συνδυασμος αυτος σε κανει πιο ελευθερο οχι μονο στον προορισμο σου και στις επιλογες σου αλλα και καλυτερο σαν προσωπικοτητα αρκει να οδηγεις και πεζος τις σκεψεις σου τοσο καλα οσο την μηχανη σου στον Μπραλο.
Δεκαετια 80, στο μπαμ τις μοτοσυκλετας το Κρατος φοβοταν αυτο το νεο κομμα που εφτιαχνε "δικυκλες" παρεες σε καθε συνοικια, που καβαλαγε πεζοδρομια, πηγαινε παντου καταργοντας καθε σημανση παρκαριζε παντου και γλενταγε "την αυτοκινηση του" γιατι μπορουσε με τις μηχανες του να ειναι παντου.
Τωρα πια, ξερουμε ποσο γρηγορα σταματησε το Κρατος να ασχολειται με την μοτοσυκλετα οταν σταματησε να ανησυχει και ενδιαφερετε τοσο πολυ που τους εχει γραμμενους στα Παντα και για δεκαετιες απο τον Κ.Ο.Κ μεχρι το Σπορ.
Και αυτο εγινε γιατι τα παιδια με τα μηχανακια μαθανε απο τοτε ολα τα μοντελα και τις προδιαγραφες τους μα αφησανε κατι απεξω...

Ευχαριστώ πολύ που κάθησες και διάβασες το thread και χαίρομαι που κάποιος σχολιάζει το ίδιο το thread και όχι εμένα(ακούτε ρε?).:)

Takata Dome
02/09/2011, 00:36
Έκατσα και έγραψα ένα κείμενο που απαιτούσε αρκετή προσπάθεια.Οργάνωσα τις σκέψεις μου,προσπάθησα να τα θέσω όλα όσο πιο ευκρινώς μπορούσα και στήριξα όσο καλύτερα μπορούσα την άποψη μου ώστε να περάσω το μήνυμα που θέλω σε εσάς.

Περίμενα έστω και 1 τεκμηριωμένη απάντηση πάνω στις σκέψεις μου.Έστω 1! Αντί για αυτό,είδα να με χαρακτηρίζουν μινάρα,κομπλεξικό και χασομέρη.Μου λέτε ότι είμαι σε λάθος Forum.Γιατί ρε παιδία? Δεν σας μίλησα για το πόση ροπή έχει το Impreza στις χαμηλομεσαίες ούτε για το αν το Haldex του Scirocco έιναι καλύτερο απο το μπλοκέ του Megane.Εγώ ασχολήθηκα με τον μοτοσυκλετισμό και την αυτοκίνηση ως ιδεές κυρίως.Νόμιζα πως στο Forum υπάρχει χώρος για στοχασμούς και γενικές συζυτήσεις.

Έιχα γράψει ένα αμφιλεγόμενο thread που ίσως είχα άδικο.Σβήστηκε και έληξε εκεί το θέμα,τουλάχιστον για μένα.Γιατι βλέπω οτι για κάποιους εδω μέσα δεν έχει τελειώσει και ακόμα με χαρακτηρίζουν με βάση εκείνο το thread.Απογοητευομαι οταν γραφω ο,τι καλυτερο μπορω,περιμενωντας με ανυπομονησια τα σχολια σας και αντι για αυτα βλεπω να με λένε μινάρα.Η πλάκα έχει και ένα όριο παιδιά,πάρτε το απόφαση!

Υ.Γ: Αν σας δίνω την εντύπωση οτι ηταν αγγαρεία η σύνταξη του αρχικού κειμένου,κάνετε λάθος.Απλα προσπάθησα να βρώ τεκμηριωμένες απόψεις και κατέληξα να με εγκιβωτίζουν και να κάνουν όλοι έναν ελαφρό χαβαλέ

Υ.Γ 2:Τζάμπα ο κόπος,παρόμοια σχόλια θα κάνετε πάλι
:(

gcrook
02/09/2011, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Έκατσα και έγραψα ένα κείμενο που απαιτούσε αρκετή προσπάθεια.Οργάνωσα τις σκέψεις μου,προσπάθησα να τα θέσω όλα όσο πιο ευκρινώς μπορούσα και στήριξα όσο καλύτερα μπορούσα την άποψη μου ώστε να περάσω το μήνυμα που θέλω σε εσάς.

Περίμενα έστω και 1 τεκμηριωμένη απάντηση πάνω στις σκέψεις μου.Έστω 1! Αντί για αυτό,είδα να με χαρακτηρίζουν μινάρα,κομπλεξικό και χασομέρη.Μου λέτε ότι είμαι σε λάθος Forum.Γιατί ρε παιδία? Δεν σας μίλησα για το πόση ροπή έχει το Impreza στις χαμηλομεσαίες ούτε για το αν το Haldex του Scirocco έιναι καλύτερο απο το μπλοκέ του Megane.Εγώ ασχολήθηκα με τον μοτοσυκλετισμό και την αυτοκίνηση ως ιδεές κυρίως.Νόμιζα πως στο Forum υπάρχει χώρος για στοχασμούς και γενικές συζυτήσεις.

Έιχα γράψει ένα αμφιλεγόμενο thread που ίσως είχα άδικο.Σβήστηκε και έληξε εκεί το θέμα,τουλάχιστον για μένα.Γιατι βλέπω οτι για κάποιους εδω μέσα δεν έχει τελειώσει και ακόμα με χαρακτηρίζουν με βάση εκείνο το thread.Απογοητευομαι οταν γραφω ο,τι καλυτερο μπορω,περιμενωντας με ανυπομονησια τα σχολια σας και αντι για αυτα βλεπω να με λένε μινάρα.Η πλάκα έχει και ένα όριο παιδιά,πάρτε το απόφαση!

Υ.Γ: Αν σας δίνω την εντύπωση οτι ηταν αγγαρεία η σύνταξη του αρχικού κειμένου,κάνετε λάθος.Απλα προσπάθησα να βρώ τεκμηριωμένες απόψεις και κατέληξα να με εγκιβωτίζουν και να κάνουν όλοι έναν ελαφρό χαβαλέ

Υ.Γ 2:Τζάμπα ο κόπος,παρόμοια σχόλια θα κάνετε πάλι
:(

Μαλλον δεν σου συγχωρουν το οτι ο συλλογισμος σου δεν συνοδευεται απο τις αντιστοιχες εμπειριες.
Ειναι μαλλον καλυτερο να εχεις εμπειριες αλλα να μην σκεφτεσαι. :lol:

Υ.Γ
Δεν χρειαζονται ολοκληρα δοκιμια παντως για να συζητησεις κατι εδω μεσα.:wave2:

MG-KTiNoS
02/09/2011, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ανασκολοπισμός...

:smokin:

:rotflmao:

Allst@rf
02/09/2011, 01:07
αφιερωμένο στο φιλο...


http://m.youtube.com/watch?gl=US&hl=el&client=mv-google&v=XVmW021hqzI


:beer:

sovaros_user
02/09/2011, 01:42
Εγω παλι το αντιθετο, ξερω ποιες ειναι οι ανεσεις που προσφερει η μοτο κ την προτιμαω οταν εχω την αναγκη της αλλα δεν την κανω κ θεο. :D

Γενικως η εννοια "μηχανοβιος" που πιπιλανε ολοι μου φαινεται χαζη μοδα, οπως τα ιμο :bawl:
Μου εχει τυχει να ξεκινησω απο χαλκιδικη για αθηνα με την μηχανη, χειμωνας, 12 μεσανυχτα & καταρρακτωδη βροχη, μεχρι κ μετεωρολογικες γνωσεις πρεπει να εχεις σε τετοιο ταξιδι, ομως ειχα τους λογους μου, οχι για ενα φετιχ... "μηχανοβιος"... ουαου, στα @@ μας

Με το αμαξακι εισαι αραχτος κ λαιτ, σε ταξιδια καις περιπου το ιδιο με μια μηχανη κ αμα λαχει κανεις κ μετακομιση, η μηχανη ειναι αλλη φαση, ανετη μεσα στην πολη, δεν ψαχνεις για παρκαρισμα κ φυσικα μεγαλυτερη ευχαρι-στηση στον δρομο. (αν κ αυτο ειναι σχετικο, αν εχεις ενα καλοστημενο αυτοκινητακι 100 ιππων μια χαρα εισαι, δεν ειναι κ@υλα μονο να 200ριζεις σε 15 sec)

sfigas
02/09/2011, 02:13
Τανακα φαινεσαι αρκετα σκεπτομενο ατομο. Ομως θελω να ρωτησω κατι. Τι ηλικια εχεις?

Takata Dome
02/09/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Τανακα φαινεσαι αρκετα σκεπτομενο ατομο. Ομως θελω να ρωτησω κατι. Τι ηλικια εχεις?

Πες μου τι ηλικια πιστευεις οτι εχω και γιατι και θα σου πω και γω μετα...

sfigas
02/09/2011, 11:00
Καλημερα φιλε μου. Νομιζω διαβασα καπου οτι εισαι σε αρκετα μικρη ηλικια. Παρολα αυτα βλεπω κ απαντας σε εκατονταδες θεματα για.μηχανες ,θεματα οπως καταναλωση σταση οδηγησης. εαν εχεις γνωσεις λογω εμπειριας κ ηλικιας καλως.ΕΙδαλως ειναι πολυ λαθος να απαντας σε θεματα που δν γνωριζεις τπτ.

Takata Dome
02/09/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Καλημερα φιλε μου. Νομιζω διαβασα καπου οτι εισαι σε αρκετα μικρη ηλικια. Παρολα αυτα βλεπω κ απαντας σε εκατονταδες θεματα για.μηχανες ,θεματα οπως καταναλωση σταση οδηγησης. εαν εχεις γνωσεις λογω εμπειριας κ ηλικιας καλως.ΕΙδαλως ειναι πολυ λαθος να απαντας σε θεματα που δν γνωριζεις τπτ.

Όντως έιμαι σε μικρή ηλικία.Πάντα προσπαθώ να βοηθήσω όπου μπορώ με βάση ό,τι έχω διαβάσει και ό,τι ξέρω απο την όποια(μικρή) εμπειρία έχω.Σχεδόν πάντα αναφέρω όμως ότι δεν είναι απο δική μου εμπειρία αυτό που απαντάω.Σε θέματα που αφορούν την ίδια την οδήγηση αποφεύγω να απαντάω πάντα.Αν έχω απαντήσει σε τέτοιο θέμα,λάθος μου και συγγνώμη.Συνήθως πάντως,ό,τι απαντάω έχει σχέση περισσότερο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και θέματα,οπότε δεν νομίζω να είναι λάθος αυτό. :wave2:

sfigas
02/09/2011, 11:10
Καλος φιλαρακι ολα καλα. οσο για τα αυτοκινητα εχουν καυ αυτα ψυχη κ δν ειναι κουτια, οχι ολα βεβαια. υπαρχουν αυτοκινητα που που απλα κινουνται, και υπαρχουν αλλα που σε ταξιδευουν

OldMan
02/09/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Περίμενα έστω και 1 τεκμηριωμένη απάντηση πάνω στις σκέψεις μου.Έστω 1! Αντί για αυτό,είδα να με χαρακτηρίζουν μινάρα,κομπλεξικό και χασομέρη.
.Απογοητευομαι οταν γραφω ο,τι καλυτερο μπορω,περιμενωντας με ανυπομονησια τα σχολια σας και αντι για αυτα βλεπω να με λένε μινάρα.
Αν προσέξεις, όλα τα παρτάλια που δώσανε γλαφυρές απαντήσεις (στο όριο του γελοίου θα μπορούσε να πει κανείς..) είναι χαμένα κορμιά που φθονούν υπέρμετρα τον οποιοδήποτε στοιχειωδώς σκεπτόμενο άνθρωπο ... :winka:

Hellspawn
02/09/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Καλος φιλαρακι ολα καλα. οσο για τα αυτοκινητα εχουν καυ αυτα ψυχη κ δν ειναι κουτια, οχι ολα βεβαια. υπαρχουν αυτοκινητα που που απλα κινουνται, και υπαρχουν αλλα που σε ταξιδευουν


Ειδικά όσον αφορά την corolla που ανέφερε, είχε κυκλοφορήσει μια το '86 τούμπανο! ακόμα θεωρείται από τα καλύτερα drift-άμαξα!

sfigas
02/09/2011, 11:25
Το trueno ηταν ειναι και θα ειναι μοναδικο. περα απο την πλακα τωρα κ το αυτοκινητο ειναι ενα μοναδικο εργαλειο απολαυσης

nikos_abel
02/09/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μου έλυσες το πρόβλημα για το το φόρουμ θα ανοίξω:

www.autoforum.gr (το com είναι πιασμένο)

Ευχαριστώ

Εδώ είναι η στιγμή που θα δείξω τον ανώτερό μου χαρακτήρα και θα ζητήσω συγνώμη από τον μικρό μας φίλο, καθώς παρασύρθηκα από τον όχλο.

Συγνώμη.

Και εγώ τα αγαπάω τα αυτοκίνητα, για 20 χρόνια δε, μόνο αυτά αγαπούσα.

sakis1098
02/09/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Καλημερα φιλε μου. Νομιζω διαβασα καπου οτι εισαι σε αρκετα μικρη ηλικια. Παρολα αυτα βλεπω κ απαντας σε εκατονταδες θεματα για.μηχανες ,θεματα οπως καταναλωση σταση οδηγησης. εαν εχεις γνωσεις λογω εμπειριας κ ηλικιας καλως.ΕΙδαλως ειναι πολυ λαθος να απαντας σε θεματα που δν γνωριζεις τπτ.



:) δηλαδή συνγνώμη κιόλας

αλλά από πόσο ετών κι επάνω μπορείς να μιλάς γι αυτά τα θέματα???

υποθέτω δηλαδή ότι εγώ που είμαι άνω των 40 δεν πρέπει να μιλάω γιά μοτό στους 50αρηδες

:beer:

sfigas
02/09/2011, 12:06
Απλα δεν πρεπει να κατακρινουμε το παιδι. Ειναι μικρος και βραζει το αιμα του, διαβαζει και οτι βρει ειτε απο εντυπα ειτε Online και ειναι φυσικο να θελει να εκφερει γνωμη. Βεβαια σε αντιθεση με αλλα παιδακια που γραφουν εδω μεσα ειναι ευγενικος και υποχωρητικος.!

Εχετλαίος
02/09/2011, 12:10
Ανακατώνεσαι με τα πίτουρα, σε τρώνε οι κότες
:alien:

sovaros_user
02/09/2011, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Καλημερα φιλε μου. Νομιζω διαβασα καπου οτι εισαι σε αρκετα μικρη ηλικια. Παρολα αυτα βλεπω κ απαντας σε εκατονταδες θεματα για.μηχανες ,θεματα οπως καταναλωση σταση οδηγησης. εαν εχεις γνωσεις λογω εμπειριας κ ηλικιας καλως.ΕΙδαλως ειναι πολυ λαθος να απαντας σε θεματα που δν γνωριζεις τπτ.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

Αν η οδηγηση ηταν θεμα ηλικιας κ εμπειριας φιλε, ολοι οι οδηγοι αγωνων θα ηταν απο τα ΚΑΠΗ κ οχι 20ριδες. φιλικα

sfigas
03/09/2011, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

Αν η οδηγηση ηταν θεμα ηλικιας κ εμπειριας φιλε, ολοι οι οδηγοι αγωνων θα ηταν απο τα ΚΑΠΗ κ οχι 20ριδες. φιλικα
Μα το ειπα ξεκαθαρα, αν εχεις εμπειρια τοτε ολα μια χαρα.! Αν η εμπειρια πηγαζει απο το ιντερνετ και τα περιοδικα τοτε ειναι λαθος.!:beer:

Tpap
03/09/2011, 05:18
@takata: δυό κουβέντες από μένα.
Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι, καλά κάνεις και το ψάχνεις.
Και το πιό καλό απ'όλα είναι ότι είσαι μικρός. Εύγε.
Ωστόσο, προσπάθησε να είσαι πιο λακωνικός, σαφής και περιεκτικός στα γραπτά σου.

Και, κυρίως, μην ακούς κανέναν από εκείνους που σου λένε να μην εκφράζεσαι λόγω έλλειψης εμπειρίας/παραστάσεων.

Εδώ έχουν άποψη,(για τα πάντα σχεδόν) άτομα που καβαλάνε 3-4 χρόνια, ή ακόμη χειρότερα άτομα που καβαλάνε ακόμη λιγότερα αλλά όμως έχουν μπεί πίστα και έχουν κάνει css (μάι άζζ).... :lol:

fantacid
03/09/2011, 10:39
tanaka γιατι δε μας λες την ηλικια σου?

κ ο παππους μου ειναι 84αρων αλλα οταν τον ρωτας ποσο χρονων ειναι, σου λεει οτι ειναι εφηβος, οτι παει ακομα σχολειο, μας λεει ιστοριες με τους συμμαθητες του κ τετοια χαζα...

δεν ξερω αν με πιανεις......
;)

John Steed
03/09/2011, 11:24
Ωχου ρε αγόρι μου.... Πονοκέφαλος είσαι... :sick:

Αντί να κάθεσαι να παίζεις βιντεοπαιγνίδια, να κ@λοβαράς με τους φίλους σου σε τίποτα σκαλοπάτια, να μιλάς για γκόμενες, να αυτοικανοποιείσαι, να πρήζεις τα @@ των γονιών σου, να τσακώνεσαι με τα αδέρφια σου κλπκλπκλπ,



Κάθεσαι και σκέπτεσαι, οργανώνεις και συγκροτείς τη σκέψη σου και επιδίδεσαι στη συγγραφή αμφιλεγόμενων δοκιμίων και εκνευριστικών λογιδρίων, προσπαθώντας να επεκτείνεις το πεδίο της σκέψης σου και να εξασκήσεις τις ικανότητες του λόγου σου.







Και το χειρότερο από όλα, είναι που τα βάζεις και εδώ μέσα για να τα διαβάσουμε! :mad: :mad:




Μια λέξη μόνο:

Θράσος :mad: :mad:












ΥΓ: Άμα η μαμά είναι απασχολημένη, τράβα πλύνε κάνα πιάτο ρε! :bigcry: :lol: :lol:

Takata Dome
03/09/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
tanaka γιατι δε μας λες την ηλικια σου?

κ ο παππους μου ειναι 84αρων αλλα οταν τον ρωτας ποσο χρονων ειναι, σου λεει οτι ειναι εφηβος, οτι παει ακομα σχολειο, μας λεει ιστοριες με τους συμμαθητες του κ τετοια χαζα...

δεν ξερω αν με πιανεις......
;)

Dεν με πιστευεις οτι ειμαι 16 ε? Οκ...ποσο ειμαι κατα τη γνωμη σου?
Παρεπιπτοντως,ειναι Takata
:wave2:

sfigas
03/09/2011, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Ωχου ρε αγόρι μου.... Πονοκέφαλος είσαι... :sick:

Αντί να κάθεσαι να παίζεις βιντεοπαιγνίδια, να κ@λοβαράς με τους φίλους σου σε τίποτα σκαλοπάτια, να μιλάς για γκόμενες, να αυτοικανοποιείσαι, να πρήζεις τα @@ των γονιών σου, να τσακώνεσαι με τα αδέρφια σου κλπκλπκλπ,



Κάθεσαι και σκέπτεσαι, οργανώνεις και συγκροτείς τη σκέψη σου και επιδίδεσαι στη συγγραφή αμφιλεγόμενων δοκιμίων και εκνευριστικών λογιδρίων, προσπαθώντας να επεκτείνεις το πεδίο της σκέψης σου και να εξασκήσεις τις ικανότητες του λόγου σου.







Και το χειρότερο από όλα, είναι που τα βάζεις και εδώ μέσα για να τα διαβάσουμε! :mad: :mad:




Μια λέξη μόνο:

Θράσος :mad: :mad:












ΥΓ: Άμα η μαμά είναι απασχολημένη, τράβα πλύνε κάνα πιάτο ρε! :bigcry: :lol: :lol:

:a018: :a018: :a018:

sovaros_user
03/09/2011, 12:29
δυστυχως εδω οποιος ειναι παλιος θεωρει οτι ειναι κ ο σοφοτερος, οταν ενα αμαξι παλιωσει το στελνουμε για αποσυρση ομως :beer:

Εχουμε αναγκη απο νεους τροπους σκεψης, μικρε λεγε οτι θελεις !

nikos_abel
03/09/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Dεν με πιστευεις οτι ειμαι 16 ε? Οκ...ποσο ειμαι κατα τη γνωμη σου?
Παρεπιπτοντως,ειναι Takata
:wave2:

Μην είναι Takata ....ka?





















(ε ψιτ, πλάκα κάνω ε;)

myth0s
03/09/2011, 16:22
Μην είναι Takata ....ka?



Χαχαχααχα, είσαι μεγάλος! :rotflmao:

nikos_abel
03/09/2011, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από myth0s
Μην είναι Takata ....ka?



Χαχαχααχα, είσαι μεγάλος! :rotflmao:

41 χρονών. Που το κατάλαβες; :rotflmao:

John Steed
03/09/2011, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
:a018: :a018: :a018:

:confused: :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Εχουμε αναγκη απο νεους τροπους σκεψης, μικρε λεγε οτι θελεις !

:sun: :sun:

Πολυμήχανος
03/09/2011, 17:18
Καλώς επανήλθα.

Ναι λοιπόν, μετά από απουσία ετών, βρήκα τρόπο να επαναφέρω το username μου και έψαχνα ευκαιρία να γράψω-απαντήσω σε κάτι.

Λοιπόν, για τον φίλο

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και τα αυτοκίνητα ΔΕΝ είναι ''κουτιά'' και είναι απαξιωτικός ο όρος. Εξίσου, το τι θεωρεί ο καθένας διασκέδαση είναι θέμα δικό του.

Το κείμενό σου, είναι σαφές και πλήρες σε λογική, για την ηλικία σου δε ιδιαιτέρως καλογραμμένο, και δείχνει άτομο που σκέφτεται και προβληματίζεται. Σε κάποια σημεία διαφωνώ λίγο, σε κάποια συμφωνώ αλλά δεν είναι του παρόντος.

Είναι δε, απόλυτα ταιριαστό με ένα μοτοφόρουμ, διότι τα αυτοκίνητα και οι μοτοσυκλέτες είναι εντελώς συγγενικά πράγματα και στην τελική, πάλι σε σχέση με τις μοτοσυκλέτες προσδιορίζεται.

Και για να ξέρεις, ο άνθρωπος που σκέφτεται και προβληματίζεται, το κάνει ανεξαρτήτως ηλικίας: Αυτός που γεννιέται έτσι, θα σκέφτεται και θα προβληματίζεται κα θα έχει απορίες και θα ψάχνει λογική και θα παρατηρεί πράγματα γύρω του, είτε είναι 6, είτε 16, είτε 36 είτε 86. Αντίθετα, αυτός που δεν σκέφτεται σε μια ηλικία, δεν πρόκειται να σκέφτεται ούτε και στις άλλες.

Για τους άλλους.

Πραγματικά έλλειψα πολύ καιρό και μάλλον έχω χάσει πολλά επεισόδια. Ο άνθρωπος γράφει ένα κείμενο για ένα θέμα, που ούτε προσβάλλει κανέναν, ούτε προσβάλει τον συγραφέα του, απεναντίας είναι KAI ενδιαφέρον σαν τροφή για σκέψη, και τον αρχίζετε στην κοροιδία άνευ προκλήσεως.

Ίσως είναι μια τοπική αργκό του moto.gr το συγκεκριμένο στυλ απαντήσεων, ίσως είναι αυτοειρωνία των μελών που απάντησαν, ίσως πάλι μερικοί είναι πραγματικά κακοί άνθρωποι, ή μπας και έχουν κάποιο προηγούμενο με τον άνθρωπο και βρήκαν ευκαιρία -κακώς- να ξεσπαθώσουν; Τι να πω...δεν ξέρω. Προσωπικά ψιλοντράπηκα για τις απαντήσεις που είδα... Αυτό είναι το περίφημο -υποτίθεται σοβαρό- moto.gr; Ούτε να απαντάγανε μουντζάχαντιν μαιμούδες... Τι να πω... Και μη χειρότερα...

sovaros_user
03/09/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Καλώς επανήλθα.

[...]
Τι να πω...δεν ξέρω. Προσωπικά ψιλοντράπηκα για τις απαντήσεις που είδα... Αυτό είναι το περίφημο -υποτίθεται σοβαρό- moto.gr; Ούτε να απαντάγανε μουντζάχαντιν μαιμούδες... Τι να πω... Και μη χειρότερα...

Πολυ αποτομα... επανηλθες :D

Πολυμήχανος
03/09/2011, 17:47
Μακάρι να μην ήταν απότομα όπως λες.

Από την άλλη, αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω (γιατί ομολογουμένως τα ψιλοέχασα με τις απαντήσεις που είδα...), βοηθάτε χριστιανοί, ενημερώστε...

sniper
03/09/2011, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Καλώς επανήλθα.

Ναι λοιπόν, μετά από απουσία ετών, βρήκα τρόπο να επαναφέρω το username μου και έψαχνα ευκαιρία να γράψω-απαντήσω σε κάτι.

..


Τόσος κόπος να το επαναφέρεις και γράφεις για κουτιά; Και για να την πεις σε όσους απάντησαν;

Ωραίοι τρόποι.

sniper
03/09/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Μακάρι να μην ήταν απότομα όπως λες.

Από την άλλη, αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω (γιατί ομολογουμένως τα ψιλοέχασα με τις απαντήσεις που είδα...), βοηθάτε χριστιανοί, ενημερώστε...


να σε ενημεώσω..

Α, είπες χριστιανοί. Φαντάζομαι έχουμε και τέτοιους εδώ. Θα σ' ενημερώσουν εκείνοι.

Cpt. Haddock
03/09/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Καλώς επανήλθα.

Καλώς τον. Η αλήθεια ειναι οτι εδώ εχει περισσότερο κόσμο για να τσακωθείς απ' οτι στο "διπλα" φόρουμ, οποτε δε θα βαρεθείς :lol:

fantacid
03/09/2011, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Αντίθετα, αυτός που δεν σκέφτεται σε μια ηλικία, δεν πρόκειται να σκέφτεται ούτε και στις άλλες.

πολλα ειπες ομως αυτο ειναι τελιως λαθος......

θεωρεις πως η σκεψη ειναι γονιδιο, γενιεσαι με αυτο κ τερμα, ή το'χεις ή δε το'χεις?
δλδ ο ανθρωπος οπως γεννιέται ετσι πεθαίνει?
ερεθισματα, εμπειριες, συναισθηματα δεν υπαρχουν?
για την εξελιξη κ την προοδο εχεις ακουστα?

τεσπα





καλως ηρθες...

:dizzy:

Εχετλαίος
03/09/2011, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Από την άλλη, αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω

πάρε με τηλ.

(είπε και τον χτύπησε φιλικά στην πλάτη. Αυτός, με δέος, σήκωσε τις δυο βαριές πλάκες και κατέβηκε σιγά-σιγά από το όρος)

:alien:

John Steed
03/09/2011, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
πάρε με τηλ.

(είπε και τον χτύπησε φιλικά στην πλάτη. Αυτός, με δέος, σήκωσε τις δυο βαριές πλάκες και κατέβηκε σιγά-σιγά από το όρος)

:alien:

....ενώ εμείς χορεύαμε ημίγυμνοι γύρω από το χρυσό μοσχάρι....

:alien:

alex k8
04/09/2011, 00:14
οδηγας διτροχο takata?

Takata Dome
04/09/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
οδηγας διτροχο takata?

Περιστασιακα οδηγαω,αλλωτε ανεβαινω...παει καιρος απο την τελευταια φορα που οδηγησα.Απο κει και περα,με το αυτοκινητο εχω πιο συχνη επαφη.Και ποδηλατο καθημερινη :wave2:

fantacid
04/09/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Dεν με πιστευεις οτι ειμαι 16 ε? Οκ...ποσο ειμαι κατα τη γνωμη σου?
Παρεπιπτοντως,ειναι Takata
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Περιστασιακα οδηγαω,αλλωτε ανεβαινω...παει καιρος απο την τελευταια φορα που οδηγησα.Απο κει και περα,με το αυτοκινητο εχω πιο συχνη επαφη.Και ποδηλατο καθημερινη :wave2:

λες οτι εισαι 16.....κ παει καιρος απο τη τελευταια φορα που οδηγησες μηχανακι....
δλδ ποσο παλιοτερα????
οταν ησουν 12????
ή μηπως εννοεις τη προηγουμενη βδομαδα.....τοσο παλια???

16 χρονο κ εχεις πιο συχνη επαφη με αυτοκινητο......μπορεις να προσδιορισεις??

στα ποστ σου ηθικολογεις κ διατεινεσαι για την ορθη χρηση του κρανους κ απο την αλλη οδηγεις.....οδηγουσες χωρις διπλωμα!!!!!

ενα τοσο σκεπτομενο ατομο, με τοσο προσεγμενη γραφη κ αλλοτε με politically correct αποψεις να ειναι ΤΟΣΟ ανεύθυνο?

Cpt. Haddock
04/09/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
[...]Οδηγησα μια μηχανη που εχει ο πατερας μου ως εταιρικη[...]

:rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol:

nassosxlvbros
04/09/2011, 12:40
Προσωπικά κρατάω αυτό:

[Β]Πιστέυω ότι όλα τα πράγματα έχουν προσωπικότητα,γιατι έχουν φτιαχτεί απο ανθρώπους που έβαλαν την δικία τους πινελιά σε αυτό που έφτιαξαν.Για μένα κανένα αυτοκίνητο δεν είναι "κουτι" και καμία μηχανή "καφάσι"![/Β]

όλα τα υπόλοιπα που σου σούρνουν είναι πλακίτσα μη μασάς...

:beer:

alex k8
04/09/2011, 16:16
βγαλε διπλωμα για το αυτοκινητο,βγαλε και για μηχανη,καβαλα κ τα δυο κ θα καταλαβεις αμεσως τις διαφορες,μια θα σου πω που ειναι απο τις πιο βασικες.καβαλωντας μηχανη ξεχνας παρα πολλα προβληματα που σε απασχολουν,καβαλοντας το αυτοκινητο τα σκεφτεσαι συνεχεια!

Εχετλαίος
04/09/2011, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
καβαλοντας το αυτοκινητο

Φωτό;
:confused:

John Steed
04/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Φωτό;
:confused:

:lol: :lol:

gs 500 f
04/09/2011, 19:36
φιλε , ολοι αυτοι που στα χωνουν να ξερεις εχουν και τουτου!!!!ασε που αν πιασει καμια ψυχαλα τρεχουν στην ασφαλεια του αυτοκινητου!!!μερικους μαλιστα τους εχω δει με το χαρτακι να ψωνιζουν στο σουπερ μαρκετ αυτα πως τα λενε .......με τα φτερα......για τις δυσκολες μερες..... και μετα τα ψωνια στο τουτου και στο σπιτι!!!!!

οδηγοι οι μεν του αυτοκινητου,οδηγοι και των μοτο!!!!μην μασας με τιποτα!!!!το θεμα ειναι αν ειναι μαλακας ο οδηγος μαλακας θα ειναι ειτε με μοτο ειτε με τουτου!!!!
οσο για το οτι καβαλας ,αυτο και αγαπας ειναι γεγονος!!!
αλλος μονο την μοτο αλλος μονο το αυτοκινητο αλλος και τα δυο μαζι!!!το καθενα με την χαρι του!!!!!

BLiTzER
04/09/2011, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
φιλε , ολοι αυτοι που στα χωνουν να ξερεις εχουν και τουτου!!!!

Ναι, αλλά έχουν Corolla.

nikos_abel
04/09/2011, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Ναι, αλλά έχουν Corolla.

Εγώ πάντως den έχω κορόλα.

BLiTzER
04/09/2011, 22:15
Βασικά εγώ έχω Corolla και, διαβάζοντας το κειμενάκι, σκέφτηκα ότι κατάφερε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήθελε. Να αποδείξει δηλαδή ότι δεν έχει ιδέα ούτε από αυτοκίνητα, ούτε από μηχανάκια. Αλλά προτίμησα να παραμείνω σιωπηλός για να μην κατηγορηθώ ως biased.

Takata Dome
04/09/2011, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Βασικά εγώ έχω Corolla και, διαβάζοντας το κειμενάκι, σκέφτηκα ότι κατάφερε ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήθελε. Να αποδείξει δηλαδή ότι δεν έχει ιδέα ούτε από αυτοκίνητα, ούτε από μηχανάκια. Αλλά προτίμησα να παραμείνω σιωπηλός για να μην κατηγορηθώ ως biased.

Που το στηριζεις οτι δεν εχω ιδεα? :confused:
Αν εννοεις σε σχεση με την εμπειρια,εχεις απολυτο δικιο.Δεν ξερω πως πραγματικα ειναι να εχεις στην κατοχη σου μια μηχανη ή ενα αυτοκινητο.Οπως και δεν ξέρω που τελικα μπορει να κρυβεται η προσωπικοτητα μιας Corolla.Διαβαζω οτι βρω μπροστα μου,στα τεχνικα θεματα ξερω καποια πραγματα,μαθαινω για την ιστορια τους και τα θαυμαζω.Ολα ομως ειναι μια εμμεση εμπειρια.Δεν εχω βρεθει ποτε-δυστυχως-μεσα σε Citroen SM ούτε οδήγησα ποτε Corolla.Αλλα ηδη εχω αναπτυξει μια σχεση που με κανει να τα βλεπω σαν κατι περισσοτερο απο μεταλλικες μαζες που μας πανε απο το σημειο Α στο Β.Ισως ειναι λαθος ο,τι πιστευω τωρα.Μπορει.Αυτο μπορω να σας το πω οταν θα μεγαλωσω πλεον αρκετα.
Μια ιδεα περικλυει κατι που βρισκεται στο μυαλο μας,θωλο και οχι απαραιτητα πραγματικο,στο οποιο περιοριζομαστε με μια εμμεση επαφη.Οταν αυτο το κατι το κατακτησουμε,εχουμε δηλαδη κατανοησει τη σημμασια του και πλεον ολες μας οι αισθησεις μπορουν να το αντιληφθουν,τοτε ειναι πλεον μια εμπειρια.Αν δεχτουμε αυτο τον ορισμο,ειμαι απειρος και οχι ανιδεος.:)

sniper
04/09/2011, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
....
Δεν νομιζω οτι ειμαι ανιδεος.Ειμαι απλα απειρος! :)


Και όλα τα Playboy να έχεις διαβάσει δεν σημαίνει ότι τις έχεις πάρει όλες.. :winka:

:smokin:

BLiTzER
04/09/2011, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Που το στηριζεις οτι δεν εχω ιδεα? :confused:

Δεν νομιζω οτι ειμαι ανιδεος.Ειμαι απλα απειρος! :)

Δεν ήθελα να μπω στον κόπο, για να μη χαλάσω το θεματάκι σου. Αλλά αφού αναφέρθηκε...

Όση προσωπικότητα μπορεί να έχει ένα οποιοδήποτε μικρομεσαίο/μεσαίο της αγοράς, άλλη τόση έχει και ένα Corolla. Δε βρίσκω διαφορά. Μιλάμε για μαζική παραγωγή, τι προσωπικότητα περιμένεις? Αλλά για να είναι (η Τoyota) η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία στον πλανήτη, σίγουρα όσοι τα αγοράζουν κάτι τους βρίσκουν, κάτι που τα άλλα της κατηγορίας δεν έχουν, ε? :)

Αν, πάλι, είχες καβαλήσει, είχες βιώσει ένα μηχανάκι, δε θα υπήρχε αυτό το θέμα. Αν δε σου κάνουν κλικ τα μηχανάκια, δε θα καταλάβεις ποτέ τι διαφορετικό βρίσκουν κάποιοι σε αυτά. Αν σου κάνουν, δε θα υπάρξει ούτε στιγμή που θα αναρωτηθείς "αυτοκίνητο ή μηχανάκι". Αυτό εννοούσα. Δεν ήθελα να σε προσβάλλω ή κάτι, ούτε να το παίξω ξερόλας.

Takata Dome
04/09/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δεν ήθελα να μπω στον κόπο, για να μη χαλάσω το θεματάκι σου. Αλλά αφού αναφέρθηκε...

Όση προσωπικότητα μπορεί να έχει ένα οποιοδήποτε μικρομεσαίο/μεσαίο της αγοράς, άλλη τόση έχει και ένα Corolla. Δε βρίσκω διαφορά. Μιλάμε για μαζική παραγωγή, τι προσωπικότητα περιμένεις? Αλλά για να είναι (η Τoyota) η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία στον πλανήτη, σίγουρα όσοι τα αγοράζουν κάτι τους βρίσκουν, κάτι που τα άλλα της κατηγορίας δεν έχουν, ε? :)

Αν, πάλι, είχες καβαλήσει, είχες βιώσει ένα μηχανάκι, δε θα υπήρχε αυτό το θέμα. Αν δε σου κάνουν κλικ τα μηχανάκια, δε θα καταλάβεις ποτέ τι διαφορετικό βρίσκουν κάποιοι σε αυτά. Αν σου κάνουν, δε θα υπάρξει ούτε στιγμή που θα αναρωτηθείς "αυτοκίνητο ή μηχανάκι". Αυτό εννοούσα. Δεν ήθελα να σε προσβάλλω ή κάτι, ούτε να το παίξω ξερόλας.

Η προσωπικοτητα οριζεται διαφορετικα απο τον καθενα.Αν την συνδεσουμε-οπως πολλοι-με την οδηγικη συμπεριφορα τοτε η Corolla ηταν απο τα πιο απροσωπα αυτοκινητα.Αν παρουμε την ποιοτητα κατασκευης ως παραγοντα,τοτε προσωπικοτητα εχει.Αυτο εννοω οταν λεω οτι ο καθενας βρισκει την δικια του προσωπικοτητα στο δικο του οχημα μετακινησης.
Οσο για το γιατι ειναι η μεγαλυτερη αυτοκινητοβιομηχανια,αυτο εχει να κανει καθαρα με τις αναγκες της πλειοψηφιας της αγορας.Τις περασμενες δεκαετιες,λιγους ενδιεφεραν οι επιδοσεις,η υψηλη τεχνολογια και η ζωντανη οδηγικη συμπεριφορα.Ο κοσμος ηθελε αξιοπιστια και η Toyota την προσεφερε απλοχερα.Πλεον,κοντευει να χασει την πρωτια απο την VW,γιατι οι αναγκες εχουν αλλαξει και παλι! :wave2:

gs 500 f
04/09/2011, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Που το στηριζεις οτι δεν εχω ιδεα? :confused:
Αν εννοεις σε σχεση με την εμπειρια,εχεις απολυτο δικιο.Δεν ξερω πως πραγματικα ειναι να εχεις στην κατοχη σου μια μηχανη ή ενα αυτοκινητο.Οπως και δεν ξέρω που τελικα μπορει να κρυβεται η προσωπικοτητα μιας Corolla.Διαβαζω οτι βρω μπροστα μου,στα τεχνικα θεματα ξερω καποια πραγματα,μαθαινω για την ιστορια τους και τα θαυμαζω.Ολα ομως ειναι μια εμμεση εμπειρια.Δεν εχω βρεθει ποτε-δυστυχως-μεσα σε Citroen SM ούτε οδήγησα ποτε Corolla.Αλλα ηδη εχω αναπτυξει μια σχεση που με κανει να τα βλεπω σαν κατι περισσοτερο απο μεταλλικες μαζες που μας πανε απο το σημειο Α στο Β.Ισως ειναι λαθος ο,τι πιστευω τωρα.Μπορει.Αυτο μπορω να σας το πω οταν θα μεγαλωσω πλεον αρκετα.
Μια ιδεα περικλυει κατι που βρισκεται στο μυαλο μας,θωλο και οχι απαραιτητα πραγματικο,στο οποιο περιοριζομαστε με μια εμμεση επαφη.Οταν αυτο το κατι το κατακτησουμε,εχουμε δηλαδη κατανοησει τη σημμασια του και πλεον ολες μας οι αισθησεις μπορουν να το αντιληφθουν,τοτε ειναι πλεον μια εμπειρια.Αν δεχτουμε αυτο τον ορισμο,ειμαι απειρος και οχι ανιδεος.:)


βρε δεν σου ειπα μην τσιμπας???????
στην ηληκια σου εμεις ειχαμε μονο ποδηλατο και αυτο δανικο!!!!!απο την ζηλια μας σε πειραζουμαι....
η δικια σου η γενια ουτε καμακι σε γκομενα δεν εχει αναγκη να κανει!!!!εμεις την περναμε ψυστηρι με τα ποδια απο το μπουρναζι μεχρι την ομονοια και αντε κανα τηλεφωνο αν και που καμιαφορα να περναμε!!!!
μην μασας βρεεεεεε!!!!!!!!!!!

gs 500 f
04/09/2011, 23:30
και πουσαι η Corolla Κ35 η δυπορτη βαζαμε απο του τσελιγκα πανω την μηχανη και γ@μουσε και εδερνε!!!!!!!!
για να θυμομαστε τα γεροντια...........!!!!!!!!!!!!!!!

Takata Dome
04/09/2011, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
και πουσαι η Corolla Κ35 η δυπορτη βαζαμε απο του τσελιγκα πανω την μηχανη και γ@μουσε και εδερνε!!!!!!!!
για να θυμομαστε τα γεροντια...........!!!!!!!!!!!!!!!

Προσιτο ονειρο:Toyota Celica GT
Απροσιτο Ονειρο:Toyota 2000GT:a8:

Lupo
05/09/2011, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
.......Αλλά για να είναι (η Τoyota) η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία στον πλανήτη, σίγουρα όσοι τα αγοράζουν κάτι τους βρίσκουν, κάτι που τα άλλα της κατηγορίας δεν έχουν, ε? :)

.....
http://www.youtube.com/watch?v=EBGjh1hn2go&feature=related

:winka:

BLiTzER
05/09/2011, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
http://www.youtube.com/watch?v=EBGjh1hn2go&feature=related

:winka:

Φαντάσου τι θα γινόταν αν δεν ανέφερα τη λέξη "κατηγορία" :P

Lupo
05/09/2011, 00:58
Ηταν η ευκαιρια μου γιατί ειχα καιρο να δω αυτη τη διαφημιση που μου αρεσε.
Να την χασω για μια λέξη? Δεν θα 'σαι καλά!

:p

sovaros_user
05/09/2011, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Αλλά για να είναι (η Τoyota) η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία στον πλανήτη, σίγουρα όσοι τα αγοράζουν κάτι τους βρίσκουν, κάτι που τα άλλα της κατηγορίας δεν έχουν, ε? :)


Παρε ενα v-strom, οσοι το προτιμουν κατι του βρισκουν :rolleyes:

Gandalf dr685sm
05/09/2011, 08:45
Μια δική μου γνώμη...

Επί 16 χρόνια και κάτι οδηγούσα μηχανή-μηχανάκι σαν πρώτο όχημα και σαν δεύτερο Ι.Χ.

Η αλήθεια λοιπόν είναι πως η μηχανή είναι απλά "πλανεύτρα" και αντικείμενο "ελευθερίας". Τα έχουμε πεί δεκάδες φορές... άμεση επαφή με το περιβάλλον, ο κίνδυνος της κίνησης πάνω σε δύο ρόδες που αποτελούν και ελιξήριο νεότητος , το δέσιμο με ενα μηχανικό αντικείμενο που σε ταξιδεύει σε περιοχές που μπορεί να μην έχει καν δρόμο κτλ κτλ..

Σήμερα δυστυχώς λόγω ανωτέρας βίας, πλέον η μηχανή για μένα είναι απαγορευμένο φρούτο. Οχι τόσο λόγω χρημάτων.. όσο όπως είπα λόγω ανωτέρας βίας.

Οπότε πλέον οδηγώ μόνο Ι.Χ.... Θέλησα λοιπόν αυτό το Ι.Χ. που θα έχω να είναι οτι καλύτερο μπορώ να αγοράσω και να οδηγώ. Κατέληξα σε γνωστή γερμανική μάρκα με 4 κύκλους για σήμα. Η αίσθηση είναι διαφορετική σίγουρα. Θωρακισμένος απο 2,5 μέτρα λαμαρίνας , μέσα σε ενα "οικιακό περιβάλλον" με ηλεκτρονικά, δέρμα, και κλιματισμό που δεν σε αφήνει να αντιληφθείς τον έξω κόσμο, νιώθω άνεση και ασφάλεια... μπορώ να ταξιδέψω σε όλο τον κόσμο αν θέλω σε αυτό το κινούμενο σπίτι μαζί με το παιδί μου. Κάτι που με την μηχανή δεν θα μπορούσα .. τουλάχιστον με αυτά τα συναισθήματα.

Αν έχει προσωπικότητα;... Ο Λύκος που είναι και πολύ καλός φίλος έχει μάθει στον Soichiro και γενικά τα Ι.Χ. τα βλέπει μόνο στην κατηγορία των αιγοπροβάτων (δηλαδή επικείμενους στόχους για στούκες)..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Προσωπικά διαφωνώ... το κάθε Ι.Χ. έχει προσωπικότητα αρκεί να το φτιάξεις εσύ. Απο το εργοστάσιο πρέπει να σκάσεις χοντρά χρήματα (25.000 για citroen πάντως δεν δίνω με την καμία έτσι; ) για να έχει το γκάζι και το στήσιμο συν οτι άλλο θές. Αν το φτιάξεις ο ίδιος όπως κάνουμε και με τις μηχανές θα πάει στα ίδια χρήματα πάλι, αλλά με την διαφορά οτι θα το έχεις κάνει όπως θες εσύ και θα έχεις δώσει το δικό σου στίγμα. Απο εκεί και μετά όμως θα έχει και "χαρακτήρα" (οχι ελπίζω Ιταλικό..:D )και θα σου δώσει χαρές.

Τα drifts , τα γωνιάσματα και η τεχνική οδήγηση σε πολύ κλειστές στροφές με ενα Ι.Χ. έχουν και αυτές την χάρη τους.

Όπως έχουμε πει πολλές φορές λοιπόν εδώ καταλήγω πως είναι δύο αντικείμενα που δίνουν αίσθηση παιχνιδιού με διαφορετικό , δικό τους τρόπο. Δεν είναι όμοια προς σύγκριση και είναι λάθος να τα κρίνουμε έτσι.

Cpt. Haddock
05/09/2011, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
[...]Αν εννοεις σε σχεση με την εμπειρια,εχεις απολυτο δικιο.Δεν ξερω πως πραγματικα ειναι να εχεις στην κατοχη σου μια μηχανη ή ενα αυτοκινητο.[...]

Περίμενε και θα δεις :winka:

Στο χωριό μου τα παλιά χρόνια λέγανε μια παροιμία: "Κρείττον το σιγάν". Σκέψου τη λίγο :wave2: :beer:

Tpap
05/09/2011, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περίμενε και θα δεις :winka:

Στο χωριό μου τα παλιά χρόνια λέγανε μια παροιμία: "Κρείττον το σιγάν". Σκέψου τη λίγο :wave2: :beer:


Τι έχεις πάθει ρε...?!
Γιατί κράζεις έτσι τον νέο...? :confused:


Δεν σας καταλαβαίνω ώρες-ώρες, ρπμ.


Μήπως να αρχίσω κι εγω με ορισμένους από εσάς που οδηγάτε 4-5 χρόνια, έχετε βγεί και δύο-τρία εξωτερικΑ, και τα μάθατε όλα...?
Για μηχανάκια, για αμάξια, για μίξερ ακόμη και για σιλκεπίλ...?

Υπάλληλοι γραφείου που ξέρουν μηχανολογία,
μπετατζήδες που γνωρίζουν ηλεκτρονικά,
πλασιέ παπουτσΩν που εκφράζουν απόψεις περι κατεργασίας μετάλλου,
ατομάκια ανύπαρκτα που εχθές μπήκαν πίστα, σήμερα είναι σεβαστοί και καταξιωμένοι μοτοσυκλετιστές,
φραγκάτοι -ή όχι- επείδή αλλάξαν 10 μηχανάκια..?
πρώην ντελιβεράδες με τζιεσεξαρ 1000..?

προγραμματιστές που επείδή ξέρουν να σερφάρουν παίρνουν ''πτυχία'' σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες...?


Μηχανικοί και γνώστες από τα περιοδικά...? επείδή διαβάσαν Μοτό κ' 4τροχούς...?

Πλάκα κάνετε..?
σοβαρευτείτε και σεβαστείτε τουλάχιστουν κάποιους όπως το παλλικάρι που ξεκινά την μοτοσυκλετιστική του εισαγωγή με τέτοιον μελετημένο/ψαγμένοτρόπο.

:mad: :rolleyes:

Cpt. Haddock
05/09/2011, 09:19
Cool Τάσε. Εγω δεν έκραξα :wave2:

Tpap
05/09/2011, 09:23
Κοολ είμαι, μπόυ.

Οκ, δεν έκραξες. Πώς το ονομάζεις τότε...?

Μήπως απλά μου φάνηκε εμένα, τότεΣ...:wave2:

Cpt. Haddock
05/09/2011, 09:25
Κουλ δεν είσαι :winka:

Εγώ έγραψα απλά μια φιλική συμβουλή προς τον Τακατα :wave2:

Tpap
05/09/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κουλ δεν είσαι :winka:

Κακώς επιμένεις. Θα έπρεπε να με ξέρεις καλλίτερα. :wave2: :beer:

alex k8
05/09/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τι έχεις πάθει ρε...?!
Γιατί κράζεις έτσι τον νέο...? :confused:


Δεν σας καταλαβαίνω ώρες-ώρες, ρπμ.


Μήπως να αρχίσω κι εγω με ορισμένους από εσάς που οδηγάτε 4-5 χρόνια, έχετε βγεί και δύο-τρία εξωτερικΑ, και τα μάθατε όλα...?
Για μηχανάκια, για αμάξια, για μίξερ ακόμη και για σιλκεπίλ...?

Υπάλληλοι γραφείου που ξέρουν μηχανολογία,
μπετατζήδες που γνωρίζουν ηλεκτρονικά,
πλασιέ παπουτσΩν που εκφράζουν απόψεις περι κατεργασίας μετάλλου,
ατομάκια ανύπαρκτα που εχθές μπήκαν πίστα, σήμερα είναι σεβαστοί και καταξιωμένοι μοτοσυκλετιστές,
φραγκάτοι -ή όχι- επείδή αλλάξαν 10 μηχανάκια..?
πρώην ντελιβεράδες με τζιεσεξαρ 1000..?

προγραμματιστές που επείδή ξέρουν να σερφάρουν παίρνουν ''πτυχία'' σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες...?


Μηχανικοί και γνώστες από τα περιοδικά...? επείδή διαβάσαν Μοτό κ' 4τροχούς...?

Πλάκα κάνετε..?
σοβαρευτείτε και σεβαστείτε τουλάχιστουν κάποιους όπως το παλλικάρι που ξεκινά την μοτοσυκλετιστική του εισαγωγή με τέτοιον μελετημένο/ψαγμένοτρόπο.

:mad: :rolleyes:

Red Rider
05/09/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μήπως να αρχίσω κι εγω με ορισμένους από εσάς που οδηγάτε 4-5 χρόνια, έχετε βγεί και δύο-τρία εξωτερικΑ, και τα μάθατε όλα...?
Για μηχανάκια, για αμάξια, για μίξερ ακόμη και για σιλκεπίλ...?

Υπάλληλοι γραφείου που ξέρουν μηχανολογία,
μπετατζήδες που γνωρίζουν ηλεκτρονικά,
πλασιέ παπουτσΩν που εκφράζουν απόψεις περι κατεργασίας μετάλλου,
ατομάκια ανύπαρκτα που εχθές μπήκαν πίστα, σήμερα είναι σεβαστοί και καταξιωμένοι μοτοσυκλετιστές,
φραγκάτοι -ή όχι- επείδή αλλάξαν 10 μηχανάκια..?
πρώην ντελιβεράδες με τζιεσεξαρ 1000..?

προγραμματιστές που επείδή ξέρουν να σερφάρουν παίρνουν ''πτυχία'' σε ΟΛΕΣ τις ειδικότητες...?


Μηχανικοί και γνώστες από τα περιοδικά...? επείδή διαβάσαν Μοτό κ' 4τροχούς...?

Μαυρη αληθεια.. :winka:

Και μιας και εγραψα,takata καλα κανεις και ψαχνεσαι..
Κρατα ολα τα σχολια που λαμβανεις ως καλοπροαιρετα.Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν αρκετες εμπειριες,σε διαφορους τομεις..

Giorgos19
05/09/2011, 11:00
Δεν ξερω αν εχεις προηγουμενη εμπειρια απο φορουμς, αλλα πλεον σιγουρα θα εχεις καταλαβει πως οσο σωστο και αν νομιζεις οτι ειναι αυτο που γραφεις σιγουρα θα υπαρξουν καποιοι/ες που θα αντιδρασουν αρνητικα. Ακριβως οπως και στην πραγματικη κοινωνια!

Για το θεμα σου τωρα, οριστε τι πιστευω εγω. Η μηχανη σε σχεση με ενα αυτοκινητο, αναφερομενος βεβαια σε μεσους ορους τοσο στα οχηματα οσο και στον αναβατη-οδηγο, σου προσφερει περισσοτερες εμπειριες!Ασχημες ή ομορφες δεν εχει σημασια διοτι δεν παυουν να ειναι εμπειριες-συγκινησεις! Τα συναισθηματα ειναι πολυ πιο δυνατα. Απο τον θυμο για τον λαλακα που σου πεταχτηκε απο το στοπ και την γλιτωσες στο τσακ, μεχρι το χαμογελο μεσα απο το κρανος υστερα απο τον χαιρετισμο με καποιον παντελως αγνωστο "συναδελφο" σε καποιον επαρχιακο δρομο! Συναισθηματα που πραγματικα σου ευχομαι να τα ζησεις καποια στιγμη (οκ για το πρωτο, δλδ τον θυμο, οχι και τοσο) γιατι πολυ απλα αυτη ειναι η μηχανη!

Και να κλεισω ανεφερομενος στην διαδρομη που ανεφερες. Ναι θα κινδυνευα περισσοτερο, ναι θα κρυωνα, ναι θα βρεχομουν, ναι θα ειχα το νου μου στην βενζινη μην τυχον μεινω στην μεση του πουθενα, ναι σε ολα! Αλλα το θεμα καθαρα για εμενα, ειναι το χαμογελο που θα ειχα οταν με το καλο θα εφτανα στον προορισμο μου, σκεπτομενος το τι καταφερα να κανω και τις εικονες που απεκτησα κανοντας το!


:beer: :beer: :beer: :beer:

sniper
05/09/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
<φωνές από τον χειριστή πομόνας>


Τάσε.. αν εγώ διαβάσω 10 βιβλία για τρακτέρ και άλλα τόσα για το όργωμα με βόδια και μπω στο φόρουμ σου που το λες www.τρακτερης.gr και πω ότι με το βόδι είναι καλύτερα, θα μου πεις "Μπράβο που σκέφτεσαι";

Και μην φωνάζεις.. Περάσαμε δύσκολο σ/κ

:smokin:

Tpap
05/09/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τάσε.. αν εγώ διαβάσω 10 βιβλία για τρακτέρ και άλλα τόσα για το όργωμα με βόδια και μπω στο φόρουμ σου που το λες www.τρακτερης.gr και πω ότι με το βόδι είναι καλύτερα, θα μου πεις "Μπράβο που σκέφτεσαι";

Και μην φωνάζεις.. Περάσαμε δύσκολο σ/κ

:smokin:

Κοίτα:
Αν είσαι 16 χρονών, θα σε χτυπήσω φιλικά στην πλάτη.
Αν είσαι 50 (που είσαι), θα σε χτυπήσω δυνατά στην πλάτη. :wave2: :lol:

sniper
05/09/2011, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κοίτα:
Αν είσαι 16 χρονών, θα σε χτυπήσω φιλικά στην πλάτη.

Αυτό έγινε και στην περίπτωση του μικρού φίλου μας.. Λίγο πολύ (άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο) θυμόμαστε πως ήταν κάποτε στα 16 μας..

Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Αν είσαι 50 (που είσαι), θα σε χτυπήσω δυνατά στην πλάτη. :wave2: :lol:

Όταν φτάσω στα 50, @@ δύναμη θα έχεις..

:smokin:

loylas
05/09/2011, 12:09
Το αμαξι που εχω τωρα, το καραγουσταρω. Μου αρεσει πολυ.

Μαλιστα, καθε φορα που περναω για να παρω την μηχανη, το χαιδευω καθως περπαταω διπλα του κ το καμαρωνω.

Πριν λιγες μερες ομως μου εμεινε απο μπαταρια, λογω ακινησιας. :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Ουτε καν μπρος δεν του χα βαλει για κανα μηνα.

Αλλου σε α-ηδονιζει το καρο κ αλλου η μηχανη
:wave2: :wave2: :wave2:

Ζεύκας
05/09/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εδώ έχουν άποψη,(για τα πάντα σχεδόν) άτομα που καβαλάνε 3-4 χρόνια, ή ακόμη χειρότερα άτομα που καβαλάνε ακόμη λιγότερα αλλά όμως έχουν μπεί πίστα και έχουν κάνει css (μάι άζζ).... :lol:

ε λοιπόν...με τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς? :sick: :(