PDA

View Full Version : Misano Adriatico 12-14/08 Track Day



gkr
01/09/2011, 19:02
Φέτος το καλοκαίρι τελικά το αποφασίσαμε και ακολουθήσαμε τον Ζαφ. στο Μιζάνο.
Μοναδική εμπειρία.
Το καταφχαριστήθηκαμε όλοι!
Θα ανεβάσω κάποιες φωτό να σας βάλω στο κλίμα από ένα τυπικό trackday εκεί.


234845

gkr
01/09/2011, 19:06
φτάσαμε την Πέμπτη και κατευθείαν πίστα για να στήσουμε, εδώ είναι στην είσοδο λίγο πριν μπούμε.


234846

gkr
01/09/2011, 19:07
έτοιμοι και μάχιμοι...


234847

gkr
01/09/2011, 19:10
η συμμετοχή ήταν μεγάλη.


234848

gkr
01/09/2011, 19:15
δε περιγράφεται το συναίσθημα της πρώτης εισόδου εκεί.
Αγωνία, άγχος, ευτυχία, οι σφυγμοί βάρεσαν κόκκινα...


234849

gkr
01/09/2011, 19:18
η πρώτη ημέρα ήταν διερευνητική, τη δεύτερη πήγα κάπως καλύτερα (λέμε τώρα) και ίσως την τρίτη.
Είχε και αγώνα αλλά δεν πήρα μέρος, άστο για του χρόνου, καλά να μαστε.


234850

gkr
01/09/2011, 19:19
1


234851

gkr
01/09/2011, 19:20
2


234852

gkr
01/09/2011, 19:25
αυτά τα ολίγα.
και του χρόνου είπα?


234854

sniper
01/09/2011, 19:28
Super!! :beer:

Εμπειρίες από την πιστα; Παροχές; Τιμές;

gkr
01/09/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Super!! :beer:

Εμπειρίες από την πιστα; Παροχές; Τιμές;

για παροχές:
στην πίστα είχε λαστιχά (με τιμές περίπου ότι και Ελλάδα) αλλά του πήγαινες το λάστιχο στο χέρι, έπρεπε να το βγάλεις μόνος σου.(Εδώ βοήθησε ο Ζαφειρόπουλος τα μέγιστα και τον ευχαριστώ για αυτό)

Επίσης είχε αναρτησά που έπισκεύαζε - ρύθμιζε.
Υπήρχε φωτογράφος και καταπληκτική καντίνα που όμως έκλεινε το μεσημέρι, όπου άνοιγε το εστιατόριο δίπλα στην πισίνα για φαγητό (καταλαβαίνεις περάσαμε άστα...)
Από τιμές, στο εστιατόρια μακαρονάδα με θαλασσινά έξι (6) ευρώ.

Γενικά υπήρχε νοοτροπία διαφορετική από τις ελληνικές διοργανώσεις, για παράδειγμα δεν υπήρχε τεχνικός έλεγχος, ή έτσι νόμισα στην αρχή για να διαπιστώσω ότι όταν μπαίναμε πίστα υπήρχε πάντα τεχνικός που αν κάτι δεν του καθόταν σε έβγαζε.

sniper
01/09/2011, 19:45
Η χρήση της πίστας πόσο ήταν;

gkr
01/09/2011, 19:49
580Ε για τις 3 ημέρες.

Να συμπληρώσω ότι είχε self service τρόμπες βενζίνης με αυτόματο πληρωτή μέσα στην πίστα.

Επίσης ότι για κάποιο λόγο δεν έτρωγε λάστιχο.
Εβγαλα 3 ημέρες με soft μπροστινό που είχε ήδη 2 track day και το πίσω που έβαλα εκεί ήταν medium/soft και έχει ελάχιστη φθορα(!).

chr1s_86
01/09/2011, 23:57
Ωραίος! :beer: :beer: :beer:

Allst@rf
02/09/2011, 00:44
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sapila racing
02/09/2011, 09:15
Aυτά είναι!! Μπραβο σας που μπορέσατε και το κάνατε.
Πρέπει να είναι φανταστική εμπειρία. :beer: :beer:

Stabak
02/09/2011, 09:35
ωραιος :beer:

από περιέργια ποσο πηγαν οι φωτο; :D

Zack
02/09/2011, 09:40
Πολυ ωραιος, μπραβο.
:beer: :beer: :beer:

dmf
02/09/2011, 09:55
Βαλε και καμια φωτογραφια απο το 848 :rolleyes:
Κουκλι ειναι σε ασπρο :blush:

gkr
02/09/2011, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
ωραιος :beer:

από περιέργια ποσο πηγαν οι φωτο; :D

ο φωτογράφος της πίστας ήθελε 50Ε για όλο το τριήμερο αλλά οι φωτό που σου έδινε δεν ήταν και τίποτα το τρομερό.
Από τους εδώ φωτογράφους έχω δει πολύ καλύτερη δουλειά.
Το αξιόλογο ήταν ότι σου τύπωνε όπου ήθελες, πχ. σε φανέλες, παντόφλες κλπ.

spyro
02/09/2011, 13:37
Ρε συ gkr δώσε λίγο ζουμί στον διψασμένο για περιγραφή κόσμο. Μη μας το δίνεις τόσο στεγνά.

Έχω διαβάσει εμπειρίες από Μέγαρα πιο ενθουσιασμένες. :D

Για πες τίποτα παραπάνω ρε φιλαράκι. Πώς ήταν η πίστα, μίλα για καμια στροφή. Σύγκρινε το λίγο με Σέρρες και Μέγαρα. Μίλα μας λίγο για κανα curb για καμια ανηφορικό, κατηφορικό τυφλή και τέτοια. Χρόνοι? Ξένοι αναβάτες? Συμπεριφορά αυτών?

gkr
02/09/2011, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Ρε συ gkr δώσε λίγο ζουμί στον διψασμένο για περιγραφή κόσμο. Μη μας το δίνεις τόσο στεγνά.

Έχω διαβάσει εμπειρίες από Μέγαρα πιο ενθουσιασμένες. :D

Για πες τίποτα παραπάνω ρε φιλαράκι. Πώς ήταν η πίστα, μίλα για καμια στροφή. Σύγκρινε το λίγο με Σέρρες και Μέγαρα. Μίλα μας λίγο για κανα curb για καμια ανηφορικό,

κατηφορικό τυφλή και τέτοια. Χρόνοι? Ξένοι αναβάτες? Συμπεριφορά αυτών?

σε καταλαβαίνω αλλά έχω μεγάλο φόρτο εργασίας αυτό το καιρό, τέσπα να προσθέσω κάποια ακόμα και φυσικά ότι θέλετε ρωτάτε:

1η μέρα: φορέσαμε όλοι σένσορες και βούρ μέσα από τις 10 το πρωί. Το πρόγραμμα είχε 3 χρονομετρημένα 25λεπτα προκειμένου να μας χωρίσουν σε κατηγορίες. Δεδομένου ότι η πίστα ήταν άγνωστη ποσότητα για εμένα στην αρχή έκανα βόλτα και βέβαια με προσπερνούσαν από παντού αλλά όχι επικίνδυνα πράγματα.
Κάτι λίγο η πίστα που είναι αρκετά φαρδιά κάτι η οδηγική κουλτούρα τους που σίγουρα είναι διαφορετική δεν κινδύνεψα πουθενά. Στα μέγαρα έχω περάσει πολύ δυσκολότερες καταστάσεις.
Μετά το μεσημέρι χωριστήκαμε και κάναμε άλλα 4 20λεπτα ο καθένας στο group του. Εκεί ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι ψαχνόμουν.
2η μέρα είχε 4 session και ένα αγώνα.
3η μέρα 3 session, αγώνα και μετά η πίστα ανοιχτή για όλους για 2 ώρες μέχρι τις 18:00 όπου και τελείωσε το όνειρο.

Για την πίστα, πέρα από τα αυτονόητα, ότι το κράτημα και οι κλίσεις στις στροφές είναι εξωπραγματικές για τα δικά μας δεδομένα, το σημαντικό είναι ότι οι περισσότερες στροφές έχουν διάρκεια και μπορείς να ψαχτείς με την οδήγησή σου. Πραγματικά ότι μου έλεγαν στο superbike school και στα 3 level εδώ έπερνε σάρκα και οστά, εφάρμοζες τα πάντα όχι μηχανικά αλλά ευσυνήδητα: βλέμμα, 3-step, counter steer, hook turn, όλα.
Βέβαια η πίστα είναι μεγάλη (κάπου 4100m) και οι 3 ημέρες ήταν λίγες για να πω ότι την έμαθα και έχω τα σημάδια μου και όλα όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν το φχαριστήθηκα.

Επαναλαμβάνω ότι η πίστα ΔΕΝ τρώει λάστιχο, επίσης δεν κουράζει. Προσωπικά όταν κάνω ολοήμερο στα μέγαρα προς το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που δεν ολοκληρώνω τα 20λεπτα. Την επόμενη μέρα δε, άστα πονάω παντού (είμαι και μεγάλος ...την ηλικία μου μέσα). Στο misano όμως δεν κουράστηκα καθόλου, καθόλου όμως.

Οι στροφές:
Γενικά η πίστα μου φάνηκε φιλική για 2 λόγους:
-πριν τις φουρκέτες εχει ανοιχτή στροφή που σε κανει να μετριάσεις λίγο την ταχύτητά σου και να τοποθετηθείς. Μόνη εξαίρεση η γνωστή αριστερή quercia όπου πεφτεις στα φρένα από ένα ευθειάκι που εχεις μάζέψει αρκετά χιλιόμετρα.
-ήταν επίπεδη με τρομερή ορατότητα, έχει μόνο ένα μικρό ανηφορικό κομμάτι αλλά όχι κάτι σημαντικό.
Εδική αναφορά να γίνει στη γνωστή curvone, μία ανοιχτή δεξιά που στρίβεις με πολλά, πάρα πολλά όμως, διασκεδαστικότατη αλλά τρομάζει λίγο. Εκεί είχαμε το τραγικό ατύχημα με τον Tomizawa το 2010.

Για τους αναβάτες:
έβρισκες όλες τις ηλικίες και εθνικότητες, φυσικά κυρίως ιταλοί αλλά και αρκετοί ελβετοί, γερμανοί γάλλοι κλπ. ενδιαφέρον είχε μία παρέα Ρώσσων με δύο φορτηγά, ανάμεσά τους μία κοπέλα που έκανε εξαιρετικούς χρόνους, γύρω στο 1.50 κάτι.
Από μηχανές, έβλεπες τα πάντα, πολλά ducati κάποια agusta, ήταν δύο ιταλοί με bruttale που τα πήγαιναν τελείως τάπα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είχαν τα τελευταία μοντέλα, έβλεπες πολύ '05 και '06. Κατάλαβα αργότερα ότι για αυτούς είναι και άλλα πράγματα στο σπορ, δηλ. δεν είναι μόνο το μηχανάκι, είναι και το βανάκι και η τέντα και οι κουβέρτες και όλα.

αυτά, θα επανέλθω αύριο με πιο προσωπικά θέματα, πως πήγε το μηχανάκι, χρόνοι κ.α.
τι μου τα θύμισες και είμαι σε ένα εργοτάξιο στη Ρουμανία μέσα στη μαυρίλα και τη κατάθλιψη, έπιασε και βροχή άστα...

mikRRopixel
05/09/2011, 13:26
Μας αρρώστησες gkr!
Έυγε, πάντα τέτοια!
:beer:

H.A.Balafoutre
05/09/2011, 17:41
Πωπωπω εμπειρία....από τις πολύ must done in this lifetime...όπως και σε πολλές άλλες πίστες του παγκοσμίου...πάντα τέτοια....:wave2:

spyro
05/09/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
.....:

..........


better ναπουμε
:D




:beer: :beer: :beer:

ωραίος

Volo
05/09/2011, 18:03
Μπράβο πάντα τέτοια σε ζηλεύω :beer:
Η φωτογραφία με τον αριθμό 2 από πάνω είναι πάρα πολύ ωραία!

Οδικώς πήγατε? Θυμάμαι ο Ζαφ μου είχε πει πως μπορεί να
μεταφέρει ο ίδιος τις μοτο αλλά δεν θυμάμαι τιμή. Σκέφτομαι
τρέιλερ και Πάτρα αλλά δεν έχω ιδέα από τιμές.

Όπως και να έχει πάντως το να οδηγείς σε πίστα παγκοσμίου
είναι τρομερή εμπειρία :)

Θέλω και εγώωωωωω :bigcry:

gkr
05/09/2011, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Μπράβο πάντα τέτοια σε ζηλεύω :beer:
Η φωτογραφία με τον αριθμό 2 από πάνω είναι πάρα πολύ ωραία!

Οδικός πήγατε? Θυμάμαι ο Ζαφ μου είχε πει πως μπορεί να
μεταφέρει ο ίδιος τις μοτο αλλά δεν θυμάμαι τιμή. Σκέφτομαι
τρέιλερ και Πάτρα αλλά δεν έχω ιδέα από τιμές.

Όπως και να έχει πάντως το να οδηγείς σε πίστα παγκοσμίου
είναι τρομερή εμπειρία :)

Θέλω και εγώωωωωω :bigcry:

ναι, πήγαμε οδικώς,
αυτή την περίοδο ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό, δεδομένου ότι δεν έχω τρέϊλερ ήταν πολύ δύσκολο να οργανώσω οτιδήποτε άλλο. Η απόσταση δεν είναι τίποτα (καμία σχέση με το Αθήνα Σέρρες γιατί το έχω κάνει και αυτό), το καράβι έχει και αυτό την πλάκα του γιατί σε αυτά η παρέα και η διάθεση είναι καλή.
Έπεξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Ζαφ ήταν πάντα δίπλα μας να βοηθήσει όσο και όπως μπορούσε.
Συναντηθήκαμε στα μέγαρα (στο περίπτερο έξω από την πίστα!!) φόρτωσε τα πράγματά μας στο φορτηγάκι του και πήγαμε άνετοι μέχρι την πίστα.

byron
05/09/2011, 18:44
Ωραίος. Και του χρόνου καλύτερα !!! :beer: :beer: :beer: :beer:

Volo
05/09/2011, 18:48
Έχω μπριζωθεί άγρια τώρα :bigcry: :bigcry:
Αύριο παίρνω Ζαφειρόπουλο να μάθω για το επόμενο.
γμτ και δεν θέλω να χάσω Trackbike με τίποτα.
Με βλέπω ληστεία σε κάβα δεν γίνεται αλλιώς!

devil's animal
05/09/2011, 19:13
αυτο ΟΝΤΩΣ ηταν extreme trackday!!
μπραβο στους διοργανωτες και στους συμμετεχοντες και καλο θα ηταν να γινοταν ενα thread εδω μεσα για το επομενο με αναλυτικα κοστη και ημερομηνιες γιατι κατι μου λεει οτι θα εχει πολυ απηχηση....
:beer: :beer: :beer:

DrIoannis
05/09/2011, 19:51
Αυτή την εκδρομή θα την κάνω ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ!!!

biglebowski
05/09/2011, 20:51
Συγχαρητηρια!!
Παντα τετοια!!
Εγω θα πω οτι ολοι οσοι αγαπανε την πιστα πρεπει να το κανουν οπωσδηποτε μια φορα!
Αντι για δυο σερρες πας μια ιταλια κ το θυμασαι για παντα.. :)

gkr
05/09/2011, 21:34
Να προσθέσω και κάτι ακόμα,
τώρα που την είχα τρέξει τη πίστα και έβλεπα το moto gp στο μιζάνο ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Πέρα από τους απόλυτους χρόνους με το τρόπο που οδηγούσαν καταλάβαινα τι ταλεντάρες είναι τα άτομα.

Αργότερα θα τηλεφωνήσω στο ρόσσι να του πω σε ποια σημεία είχε λάθος γραμμές και δε πήγε καλύτερα χα χα.