PDA

View Full Version : Συναγερμοι - φωτοκυτταρα και λοιπα μετρα προστασιας...



el_hymador
02/09/2011, 13:12
Λοιπον μη μου αρχισετε τα "τι ποσταρεις στο φορουμ;" το θεμα ειναι σοβαρο και χρηζει αμεσης απαντησης...

Τις τελευταιες δυο εβδομαδες εχουν ανοιξει πανω απο δεκα σπιτι στη γειτονια εδω στο χωριο και μαλλον ερχετε και η σειρα του δικου μου...

θα παρακαλουσα καποιον φιλο που γνωριζει απο αυτα, να ενημερωσει για το ποσο κοστιζει ενας συναγερμος καθως και αν υπαρχουν αλλες λυσεις αποτρεπτικες και ασφαλειας.

Ευχαριστω

υ.γ. Για τον συναγερμο μιλαμε για παγιδευση 16 πορτων & παραθυρων

road spirit
02/09/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
... και αν υπαρχουν αλλες λυσεις αποτρεπτικες και ασφαλειας. o "μπούμπης" από τη διαφήμιση της anytime/interamerican :wacko:

el_hymador
02/09/2011, 13:17
Α ναι σκυλος δε παιζει και δεν γινεται να παιξει.

sniper
02/09/2011, 13:23
Βάλε τα μελίσσια μέσα στο σπίτι..

sniper
02/09/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...καθως και αν υπαρχουν αλλες λυσεις αποτρεπτικες και ασφαλειας.

Ευχαριστω

...

1. Νόμιμες;
2. Σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα των δραστών;
3. Το σπίτι σου συνορεύει με άλλα σπίτια;
4. Μέχρι πόσα είσαι διατιθεμένος να δώσεις;

υ.γ. Άδειασε το σπίτι από πολύτιμα αντικείμενα.

BLACKGAS
02/09/2011, 13:32
Κυκλοφορεί μια φήμη στην περιοχή ότι αρκετά μπουκαρίσματα τα έχουν κάνει σεκιουριτάδες για να ψαρέψουν πελατεία. Κατά τα λοιπά οι Ρουμάνοι έχουν πάρει τα πάνω τους ξανά, σε όλη τη Βόχα.

:sick:

el_hymador
02/09/2011, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Κυκλοφορεί μια φήμη στην περιοχή ότι αρκετά μπουκαρίσματα τα έχουν κάνει σεκιουριτάδες για να ψαρέψουν πελατεία. Κατά τα λοιπά οι Ρουμάνοι έχουν πάρει τα πάνω τους ξανά, σε όλη τη Βόχα.

:sick:

:nono:

Κολογυφτες ειναι... δεν μπορει να φανταστεις τι γινεται στην περιοχη...

(οποιος εχει προβλημα με το κολογυφτες, να παρει μερικους και να τους φιλοξενησει σπιτι του...)

el_hymador
02/09/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Νόμιμες;
2. Σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα των δραστών;
3. Το σπίτι σου συνορεύει με άλλα σπίτια;
4. Μέχρι πόσα είσαι διατιθεμένος να δώσεις;

υ.γ. Άδειασε το σπίτι από πολύτιμα αντικείμενα.

1. Δεν με ενδιαφερουν οπλα, μαχαιρια κτλ-κτλ... ασε που αμα ξαπλωσεις κανεναν σε τρεχουν για μια ζωη μετα...

2. Δεν με νοιαζει καθολου προφανως

3. Ναι

4. Δεν ξερω... φανταζομαι 1000 και κατι παραπανω...

Τα μονα αντικειμενα αξιας στο σπιτι ειναι τηλεοραση, ΗΥ και οι φωτογραφικες μου

Operater
02/09/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...

υ.γ. Για τον συναγερμο μιλαμε για παγιδευση 16 πορτων & παραθυρων

τα παραθυρα δυστυχως πρεπει να τα παγιδευσεις ενα-ενα. τις πορτες μονο τις εξωτερικές. θα "παγιδευσεις" και την κινηση στους εσωτερικους χωρους.
πρόταση μου να εγγραφτεις σε μια εταιρία. σε οποιαδηποτε περίεργη κίνηση αυτοί κάνουν 2-3 ενεργειες αρκετά καλές. στέλνουν αστυνομία, σε παίρνουν τηλέφωνο και στέλνουν κάποιον δικό τους. κάτι επιπλέον θα ήταν να σου αποστέλλεται και sms. αν είναι κοντά το αστυνομικό τμήμα είσαι τυχερός. σε εμάς έρχεται σε 2 λεπτά.
το καλό με την εταιρεία είναι ότι μιλάνε μόνο σε αυτόν που εχουν εγγεγραμμένο στα κιτάπια τους σαν ασφαλισμένο.
επιπλέον, αν και κοστίζουν ακριβά. βάλε πόρτες ασφαλείας. όχι κλειδαριές. πόρτες. σύρτες παντού, γιατί και μέσα να είσα, θα μπουν αν ειναι αποφασισμένοι.

Takata Dome
02/09/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:nono:

Κολογυφτες ειναι... δεν μπορει να φανταστεις τι γινεται στην περιοχη...

(οποιος εχει προβλημα με το κολογυφτες, να παρει μερικους και να τους φιλοξενησει σπιτι του...)

Δηλαδή δε μιλάμε για καμια συμμορία για να ναι οργανωμένοι...
Συναγερμό βάλε καλύτερα.Πάντως εγώ θα σου έλεγα να κρύψεις καλά τα πολύτιμα αντικείμενα σε περίπτωση που μπουν.Κρυψώνες υπάρχουν....;)

el_hymador
02/09/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
τα παραθυρα δυστυχως πρεπει να τα παγιδευσεις ενα-ενα. τις πορτες μονο τις εξωτερικές. θα "παγιδευσεις" και την κινηση στους εσωτερικους χωρους.
πρόταση μου να εγγραφτεις σε μια εταιρία. σε οποιαδηποτε περίεργη κίνηση αυτοί κάνουν 2-3 ενεργειες αρκετά καλές. στέλνουν αστυνομία, σε παίρνουν τηλέφωνο και στέλνουν κάποιον δικό τους. κάτι επιπλέον θα ήταν να σου αποστέλλεται και sms. αν είναι κοντά το αστυνομικό τμήμα είσαι τυχερός. σε εμάς έρχεται σε 2 λεπτά.
το καλό με την εταιρεία είναι ότι μιλάνε μόνο σε αυτόν που εχουν εγγεγραμμένο στα κιτάπια τους σαν ασφαλισμένο.
επιπλέον, αν και κοστίζουν ακριβά. βάλε πόρτες ασφαλείας. όχι κλειδαριές. πόρτες. σύρτες παντού, γιατί και μέσα να είσα, θα μπουν αν ειναι αποφασισμένοι.

Εχω 16 πορτες - παραθυρα που ειναι εξωτερικα του σπιτιου... στις εσωτερικες πορτες εχουν μπει διπλοι συρτες εδω και καιρο, αυτο για τις εταιρειες το διαβαζω τωρα στο internet, απλα δεν ξερω τι συνδρομη πρπεει να πληρωνει κανεις...

sniper
02/09/2011, 13:49
Ε τότε:

Βγάλε το όνομά σου από το κουδούνι και γράψε Τσακ Νόρρις.

el_hymador
02/09/2011, 13:52
Μωρε επρεπε να το ειχα παρει απο οταν ηρθα εδω κατω... τωρα θα ηταν 8 μηνων, θα ειχε κανει και την εκπαιδευση του και θα δουλευε στο φουλ...


235004

Lazio
02/09/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε τότε:

Βγάλε το όνομά σου από το κουδούνι και γράψε Τσακ Νόρρις.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Red Rider
02/09/2011, 14:00
Πρωτα απ'ολα συρτες και πειρους στα συρομενα,καθως επισης και γατζους...
Επειτα ενα καλο συναγερμο..
Σε ποια περιοχη εαν επιτρεπεται,για να εχουμε και εμεις το νου μας..

Operater
02/09/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
....
Σε ποια περιοχη εαν επιτρεπεται,για να εχουμε και εμεις το νου μας..

:look: :confused:

fantacid
02/09/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Νόμιμες;
2. Σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα των δραστών;
3. Το σπίτι σου συνορεύει με άλλα σπίτια;
4. Μέχρι πόσα είσαι διατιθεμένος να δώσεις;

υ.γ. Άδειασε το σπίτι από πολύτιμα αντικείμενα.

OXI
OXI
OXI
ΠΟΛΛΑ

ακουω τι εχεις στο βρωμικο μυαλο σου......

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Operater
02/09/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..., απλα δεν ξερω τι συνδρομη πρπεει να πληρωνει κανεις...
γύρω στα 130 ευρώ το χρόνο για την επαφη με το κέντρο. τέτοια ποσά παίζουν (χωρίς την εγκατάσταση συναγερμου).
Κανα χιλιάρικο και άνω υπολόγιζε (μάτια-εγκατάσταση κλπ)

el_hymador
02/09/2011, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Πρωτα απ'ολα συρτες και πειρους στα συρομενα,καθως επισης και γατζους...
Επειτα ενα καλο συναγερμο..
Σε ποια περιοχη εαν επιτρεπεται,για να εχουμε και εμεις το νου μας..

Περιγιαλι - Ασσος - Ζευγολατειο - Βραχατι

Corki
02/09/2011, 15:17
Γνωμη μου ειναι (χωρις να ειμαι ειδικος) οτι η καλυτερη λυση ειναι καγκελα παντου.

Εμεις ετσι ξεμπερδεψαμε .

Αν στο βαλουν στο ματι δεν γλυτωνεις αλλιως, ουτε με συναγερμους, ουτε με security.

Ασε που τα κανουν πλακακια μερικες φορες και στο ανοιγουν ολοι μαζι.

Αν το σπιτι ειναι απομονωμενο (χωριο γαρ) ουτε αυτοματος φωτισμος ουτε τπτ.

Επισης αν εχει ακουστει οτι ανοιγουν σπιτια μην περιμενεις κανα "γειτονα να δει κατι 'η να παρεμβει" αν το σπιτι ειναι φωτισμενο.

Παραδειγμα: Το καλοκαιρι μπηκαν στο εξοχικο κοντα στο σπιτι της κοπελας μου εδεσαν μανα και κορη εκατσαν εφαγαν (φαι ντε) πηραν λεφτα, χρυσαφικα και την εκαναν με ελαφρα. Ταυτοχρονα ο σκυλος ,γαβγιζε το σπιτι χριστουγενιατικο δεντρο απο τα φωτα ,ο συναγερμος βαραγε και το βουνο ειχε τον περισσοτερο κοσμο απο ολο τον χρονο (Αυγουστος.)

Ααα το σεκιουριτα οσο τον ειδες εσυ αλλο τοσο τον ειδαν και αυτοι.

Ο μονος τροπος ειναι να μην μπορουν να μπουν μεσα 'η να δυσκολευτουν πολυ οποτε πανε για αλλα.

Αν μπουν εχε οσα λιγοτερα μπορεις μεσα οπως ειπε και ο sniper.

Εχετλαίος
02/09/2011, 15:21
*** εντιτ ***

Και προφανώς αποφεύγεις τη ρουτίνα στις καθημερινές ασχολίες σου. Και βάζεις και κάγκελα στα πορτοπαράθυρα.
Ακόμη και συναγερμοί της πλάκας, πολλές φορές, αρκεί για να αποτρέψουν επίδοξους διαρρήκτες. Τις προάλλες κοίταζα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό ασύρματη παγίδευση 8 παραθύρων και 2 θυρών στα 30€ προσφορά.
Και ο σκύλος βοηθάει, ειδικά αν τον έχεις ΜΕΣΑ στο σπίτι κλειδωμένο ώστε να μη μπορούν να στον φολιάσουν/σφάξουν.
Αλλά είναι να μη σου τύχει να σε βάλουν στο μάτι...
Βέβαια ισχύς εν τη ενώσει! Αν όλοι στη γειτονιά είναι ενήμεροι, δε χαλάει να έχουν όλοι το νού τους σε όλους! Ακόμη και περίπολο της πλάκας κατόπιν συννενόησης βοηθάει στην αποτροπή...
:wave2:

BLACKGAS
02/09/2011, 15:34
Οι gipsy της περιοχής αυξήθηκαν δραματικά τα τελευταία 1-2 χρόνια γιατί ήρθαν πολλοί από Ρουμανία. Εκτός από το Ζευγολατιό έχει και πολλούς προς Εξαμίλια (μετά την ΕΟ) στο αριστερό χέρι. Μάλιστα επειδή είναι στενός και σκοτεινός ο δρόμος, όποτε περνάω από εκεί πάω σαν κότα γιατί πάνε πρεζόνια κλπ να "ψωνίσουν" από τον καταυλισμό και έχει τύχει να κινδυνεύσω να σκοτώσω ένα τυπάκι που πήγαινε ποδαράτος "βάρκα στο γιαλό", 10 το βράδυ. Αν έτρεχα με το κουτί τον είχα πάρει σίγουρα από κάτω.

Κλοπές έχουν γίνει πολλές σε όλη την ευρύτερη περιοχή της Κορίνθου και όχι μόνο στα χωριά που ανέφερες. Μάλιστα έχουν πέσει και ορισμένες "μπαταριές' με καραμπίνες, έχουν ανοίξει κάτι κεφάλια, κάτι κοιλίτσες κλπ. Όταν κυνήγησε την κατάσταση δήμαρχος της περιοχής (δεν χρειάζεται περισσότερα στοιχεία) με αστυνομία κλπ, απλά μαζεύτηκαν και .... του βάλανε φωτιά στο σπίτι. :look:
Ελλάδα 2011.

alex14
02/09/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Οι gipsy της περιοχής αυξήθηκαν δραματικά τα τελευταία 1-2 χρόνια γιατί ήρθαν πολλοί από Ρουμανία. ........

Εχει παραγινει το κακο. Πριν μια εβδομαδα μου βουτηξαν μεχρι και τις ταπες απο τις βαλβιδες του αερα του αυτοκινητου. Του χρονου ομως το 5μηνο λυκακι θα εχει μεγαλωσει... :evil:

Εχετλαίος
02/09/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εχει παραγινει το κακο.

Tι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;
http://www.cretalive.gr/new/49414/crete/Me_ta....MAT_ekanan_pali_suntirisi_sto_rantar_tou_aerodromiou
:wacko:

sniper
02/09/2011, 15:50
Θα παρακαλέσω αναφορές σε όπλα κι άσκοπη χρήση τους να τις αποφεύγουμε.

Επίσης καλό θα ήταν όσοι θέλετε να παρανομήσετε ή μη έχοντας όπλα (νόμιμα ή μη) να είστε έτοιμοι να υποστείτε τις συνέπειες των πράξεών σας (όσοι κι αν ξέρετε να τα χειρίζεστε - δεν είναι η πραγματική ζωή σαν το Χόλιγουντ).

project.breeze
02/09/2011, 16:18
Την λένε Νόρμα είναι 14 μηνών και όποιος τολμήσει να μπει σπίτι την πάτησε...


235030

el_hymador
02/09/2011, 16:22
Εγω με τους κολογυφτες ειχα και εχω σοβαρο θεμα... και στα π@π@ρι@ μου οποιος με πει ρατσιστη!

ΑΝ μη τι αλλο ειχαν ευκαιριες να γινουν αναθρωποι και σχολειο μπορουσαν να στελνουν τα μπασταρδα τους και να μορφωθουν οι ιδιοι και και... ειναι εκατονταδες χρονια στην Ελλαδα και συνεχιζουν να ζουν σαν τα ζωα...

project.breeze
02/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εγω με τους κολογυφτες ειχα και εχω σοβαρο θεμα... και στα π@π@ρι@ μου οποιος με πει ρατσιστη!

ΑΝ μη τι αλλο ειχαν ευκαιριες να γινουν αναθρωποι και σχολειο μπορουσαν να στελνουν τα μπασταρδα τους και να μορφωθουν οι ιδιοι και και... ειναι εκατονταδες χρονια στην Ελλαδα και συνεχιζουν να ζουν σαν τα ζωα...



Συμφωνώ μαζί σου.Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα έχουμε φτάσει να λέμε ρατσιστή αυτόν που απλά θέλει τα αυτονόητα και ας μην πεταχτεί κανείς και πει ότι υπάρχουν και Έλληνες εγκληματίες,χαίρω πολύ,όπως υπάρχουν και Αλβανοί νομοταγείς,και τσιγγάνοι νομοταγείς και Πακιστανοί νομοταγείς.Όταν όμως σε μία χώρα υπάρχει ανεξέλεγκτη μετανάστευση και είναι η χαρά του λαθρομετανάστη πλέον είναι λογικό ως ένα σημείο να μην υπάρχουν δουλείες,να παρεισφρήσουν κακοποιά στοιχεία των οποίων δεν γνωρίζουμε το ποιοί είναι και τί έκαναν στις χώρες τους που ως τελικό αποτέλεσμα έχει η συντριπτική πλειοψηφία της εγκληματικότητας και μικροεγκληματικότητας να οφείλεται σε αλλοδαπούς.Όσο για τους τσιγγάνους είναι μία άλλη ιστορία.Μαγκιά τους που κάνουν μποέμικη ζωή και τα περνάνε ωραία αρκεί να μην δημιουργούν προβλήματα στους υπολοίπους

el_hymador
02/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
Οι gipsy της περιοχής αυξήθηκαν δραματικά τα τελευταία 1-2 χρόνια γιατί ήρθαν πολλοί από Ρουμανία. Εκτός από το Ζευγολατιό έχει και πολλούς προς Εξαμίλια (μετά την ΕΟ) στο αριστερό χέρι. Μάλιστα επειδή είναι στενός και σκοτεινός ο δρόμος, όποτε περνάω από εκεί πάω σαν κότα γιατί πάνε πρεζόνια κλπ να "ψωνίσουν" από τον καταυλισμό και έχει τύχει να κινδυνεύσω να σκοτώσω ένα τυπάκι που πήγαινε ποδαράτος "βάρκα στο γιαλό", 10 το βράδυ. Αν έτρεχα με το κουτί τον είχα πάρει σίγουρα από κάτω.



Αστα και πηγα 3-4 φορες αξημερωτα το χειμωνα στα Εξαμιλια για να βγω Κεχριες - Αλμυρη απο Βοχα... το ειπα σε κανα δυο ντοπιους εδω στο ασχετο και μονο που δεν παθανε! Μπλοκα στηνουν, σε κατεβαζουν κατω και εκτος απο το οτι κλαις αμαξι σε σαπιζουν και στο ξυλο...

ο δρομος αυτος εχει πρακτικα κλεισει για τους κατοικους της περιοχης...:rolleyes:

el_hymador
02/09/2011, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Όσο για τους τσιγγάνους είναι μία άλλη ιστορία.Μαγκιά τους που κάνουν μποέμικη ζωή και τα περνάνε ωραία αρκεί να μην δημιουργούν προβλήματα στους υπολοίπους ,

Ουτε και εμενα με πειραζε η γραφικη εικονα του γυφτου που πουλαγε κατουρημενα καρπουζια με το Ντατσουνι παλιοτερα, δεν ενοχλουσαν κανεναν, περα απο θεματα υγιεινης βεβαια ...μικρο - απατεωνες ηταν και τοτε, απλα τωρα εχουν σχηματισει σπειρες και εγκληματικες οργανωσεις... δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν περιοχες που αποτελουν αβατον για ολους τους υπολοιπυς ρε πουστη μου! Ακομα και οι μπατσοι δεν πανε!

project.breeze
02/09/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
,

Ουτε και εμενα με πειραζε η γραφικη εικονα του γυφτου που πουλαγε κατουρημενα καρπουζια με το Ντατσουνι παλιοτερα, δεν ενοχλουσαν κανεναν, περα απο θεματα υγιεινης βεβαια ...μικρο - απατεωνες ηταν και τοτε, απλα τωρα εχουν σχηματισει σπειρες και εγκληματικες οργανωσεις... δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν περιοχες που αποτελουν αβατον για ολους τους υπολοιπυς ρε πουστη μου! Ακομα και οι μπατσοι δεν πανε!


Σοβαρότατο πρόβλημα είχαμε στην Λάρισα με μία τέτοια φαμίλια η οποία βρίσκονταν πίσω όλες σχεδόν τις εγκληματικές δραστηριότητες (εμπόριο όπλων,ναρκωτικών,προστασία σε μαγαζία κτλ κτλ κτλ) και τα μέλη της φαμίλιας αυτής κυκλοφορούσαν με Ferrari και Lamborghini προκαλώντας τον κόσμο και δημιουργώντας φασαρίες μονίμως,ώσπου ένας καταστηματάρχης δεν άντεξε άλλο το νταβατζιλίκι και τους κατήγγειλε επώνυμα και τους ξεφορτώθηκε η Λάρισα επιτέλους...

liakaros
02/09/2011, 18:33
Βασικα αν θες κατι καλο να ξερεις οτι...

α)θα το πλΕρωσεις... η να στο θεσω αλλιως,οτι πληρωσεις παιρνεις β)καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο για μελετη και εγκατασταση...

Πολυ χοντρικα για το δικο μου σπιτι...

ΕΝΣΥΡΜΑΤΕΣ παγιδες για: 2 εισοδους,4 μπαλκονοπορτες,8 παραθυρα
1 κεντρικη μοναδα ελεγχου
6 εσωτερικους ανιχνευτες κινησης,7 καπνου...
5 εσωτερικες καμερες
2 σειρηνες (η μια εφεδρικη εσωτερικα του σπιτιου)
4 control για ασυρματη αφοπλιση των εσωτερικων ανιχνευτων(οταν δηλαδη παμε για κατουρημα το βραδυ)

Κλειστο κυκλωμα με εξωτερικους ανιχνευτες κινησης και καμερες που(πολυ περιληπτικα)...απο την στιγμη που θα μπει καποιος στον περιβολο του σπιτιου(απο οποιοδηποτε σημειο του μαντροτοιχου), χτυπαει στο υπνοδωματιο μου ενα μπιπερ και απο την αναλογη καμερα που πιανει κινηση,σε μονιτορ μπορω να δω ακριβως τι γινεται σε καθε σημειο του περιβολου και επισης εξω απο ολα τα παραθυρα τις πορτες και τις μπαλκονοπορτες...επισης σε περιπτωση που λειπω και υπαρχει δραστηριοτητα ειδοποιουμαι με sms και απο σχετικη εφαρμογη στο κινητο μπορω να εχω εικονα οπου και να ειμαι...

Ολο το συστημα λειτουργει και αυτονομα σε περιπτωση διακοπης ρευματος...

Ολα αυτα, αφ'ενος για να μην μπει κανεις μεσα, οσο ειμαι εγω και η γυναικα με το παιδι...η τουλαχιστον οταν μπει να ειμαι πισω απο το παραθυρο η την πορτα...

Αν μπει και λειπουμε ολοι...δεν με πολυαπασχολει, ας παρει οτι θελει και ας παει στο καλο...

Το συστημα ειναι της bosch (http://www.boschsecurity.gr/content/language1/html/55_ELL_XHTML.asp) και επιασε γυρω στo ταλιρο...αλλα τουλαχιστον κοιμαμαι ησυχος...

sernodas2
02/09/2011, 19:32
βρες ενα φιλο ηλεκρολογο κ ζοσε το σπιτι με αυτα

σειρα rx

http://www.controls.gr/frontend/article.php?aid=40&cid=32


πολυ απλα πραγματακια που κανουν τη δουλεια τουσ με ελαχηστο κοστος,απλα βαζεις ενα δυο τετοια κ με κατραπτρα ζωνης την περίμετρο ,οταν περασει κατι κ κοψει την ακτηνα τοτε ενεργοποιητε οτι θες(φως-σηναγερμος-πολιβολο κ οτι αλο μπορεις να φανταστεις)αφου περασει λοιπον το μελαχρινο αγορι απ εκει μολις δεις το χαμο θα το βαλει στα ποδια,εσυ στην σηνεχεις εχεις παραπλευρος των αραπη(καραμπηνα)με σφερες γεματες με αλατι χοντρο που αχρείαστες να ειναι αλλα ουμη γενητο το κακο δεν θα σε κανει κ φονια....αρκει να εχεις μια αποσταση ανω των 20μ :D :D :D :D :D :D :D :D :D

SoulGR
02/09/2011, 21:39
βαλε ηλεκτροφωρο φρακτη..

Red Rider
04/09/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
:look: :confused:

Τι απορια εχεις:)

Red Rider
04/09/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
βρες ενα φιλο ηλεκρολογο κ ζοσε το σπιτι με αυτα

σειρα rx

http://www.controls.gr/frontend/article.php?aid=40&cid=32


πολυ απλα πραγματακια που κανουν τη δουλεια τουσ με ελαχηστο κοστος,απλα βαζεις ενα δυο τετοια κ με κατραπτρα ζωνης την περίμετρο ,οταν περασει κατι κ κοψει την ακτηνα τοτε ενεργοποιητε οτι θες(φως-σηναγερμος-πολιβολο κ οτι αλο μπορεις να φανταστεις)αφου περασει λοιπον το μελαχρινο αγορι απ εκει μολις δεις το χαμο θα το βαλει στα ποδια,εσυ στην σηνεχεις εχεις παραπλευρος των αραπη(καραμπηνα)με σφερες γεματες με αλατι χοντρο που αχρείαστες να ειναι αλλα ουμη γενητο το κακο δεν θα σε κανει κ φονια....αρκει να εχεις μια αποσταση ανω των 20μ :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ενδεικτικα,τι κοστος εχει καθε τετοιο σετακι?

sernodas2
04/09/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Ενδεικτικα,τι κοστος εχει καθε τετοιο σετακι?

παιζουν σε διαφορες τιμες...αναλογος τι μαρκα.ε να ξεκινουν απο 20-25 να φτανουν 50-60
αλλα κ ο κινεζος με 20-25 την κανει τι δουλεια του