PDA

View Full Version : Ερώτηση



Δευκαλίων
02/09/2011, 21:26
καλησπέρα παιδιά. Είμαι 40 ετών,αρχάριος στις μηχανές,και σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα για μηχανή. τι μου προτείνεται για μηχανάκι? εχω ξαναοδηγήσει μία φορά(παπάκι)όταν ήμουν φαντάρος(πρίν 22 χρόνια δηλαδή)

Takata Dome
02/09/2011, 21:28
Μηχανάκι=Παπάκι,σκουτεράκι,μικρη μηχανή? :confused:
Επίσης αν μπορείς,διαθέσιμο χρηματικό ποσό και για ποια χρήση το προορίζεις :wave2:

Δευκαλίων
02/09/2011, 21:33
μέχρι 1500 ευρώ με διακανονισμό βεβαίος

MG-KTiNoS
02/09/2011, 21:40
ποδήλατο έχεις σκεφτεί?

(χωρίς πλάκα)

Takata Dome
02/09/2011, 21:42
Yamaha Crypton? 1690 ευρώ αλλά παίρνεις κατι που ξέρεις απο που προέρχεται και είναι και καλό σε όλους σχεδόν τους τομείς.Σε κάθε περίπτωση,θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα φθηνά κινέζικα μοντέλα γιατί η ποιότητα τους είναι απο επαρκής-αν πέσεις σε καλή περίπτωση-εώς προβληματική! :wave2:

Αν επιμένεις για κάτω απο 1500,θα σε έστελνα σε Daytona Sprinter 125.Απο ο,τι διαβάζω και ακόυω προβλήματα δεν βγάζει και οσα βγάζει,ειναι μικρά.Η ποιότητα είναι αρκετά καλή,δεν φτάνει βεβαια και τους ιάπωνες αλλα ειναι αξιοπρεπης.Στον τομεα τον αναρτησεων πασχει λιγο μονο,κατα τα αλλα αξιοπρεπεστατο και φθηνο,στα 1285.Επισης υπαρχει και λιγη γκρινια για τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης..δεν κρατανε και τοσο καλα.Αλλα ως ενα οικονομικο και ευελικτο μεσο μετακινησης ειναι μια χαρα,αν και δε θα αντεξει στο χρονο οσο ενα Crypton για παραδειγμα.Ελπιζω να βοηθησα! :wave2:

Δευκαλίων
02/09/2011, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
ποδήλατο έχεις σκεφτεί?

(χωρίς πλάκα)


ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ). ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ

MG-KTiNoS
02/09/2011, 21:50
Yamaha Crypton

κι εγώ

Δευκαλίων
02/09/2011, 21:51
το kawasaki joy-r?

Δευκαλίων
02/09/2011, 21:52
ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ?

Takata Dome
02/09/2011, 21:55
Ιδια τιμη εχουν πανω κατω...το Kawasaki εχει πιο ζωηρο κινητηρα.Περα απο αυτο δεν ξερω να σου πω...

Αν κανουν λεει! Αν δεν κανουν αυτα,ποια κανουν?Δυναμη για παντιλικια και σουζες δεν εχουν,χιλιομετρα δε μαζευουν.Ειναι μια χαρα!

Δευκαλίων
02/09/2011, 21:59
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΟΥΖΕΣ ΚΤΛ, ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ,ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ

Δευκαλίων
02/09/2011, 22:01
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 105 ΚΙΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,40 ΕΤΩΝ,1,72 ΥΨΟΣ

Takata Dome
02/09/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δευκαλίων
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΟΥΖΕΣ ΚΤΛ, ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ,ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ

Ναι δεν εννοουσα ακριβως αυτο...εννουσα ακουσιες σουζες.Ειπαμε ως μεσο μετακινησης ειναι οικονομικο,αξιοπιστο με χαμηλο κοστος χρησης.Οσο για την ασφαλεια,μην ξεχασεις ενα καλο κρανος και τα ματια σου 14 παντα! :wave2:

nassosxlvbros
02/09/2011, 23:14
Αν η εργασία σου είναι κοντά (4-10 κμ) πάρε ένα 50άρι σκούτερ ή παπί και θα ξεχάσεις τα έξοδα...αν οι απαιτήσεις σου αυξηθούν,πας για κάτι μεγαλύτερο.:)

Acacius
02/09/2011, 23:45
+1 στο παπί, ίσως το πιο τίμιο μεταφορικό μέσο που υπάρχει. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας για 125άρι, τραβάει και επιταχύνει καλύτερα.

Αν ξέρεις ποδήλατο και μπορείς να κρατάς ισορροπία σωστά, θα μάθεις να οδηγάς το παπί εύκολα και γρήγορα. Ούτως ή άλλως, τα στοιχειώδη θα τα μάθεις κατά τη διδασκαλία για το δίπλωμα, απλά φρόντισε να είσαι πολύ συντηρητικός στην οδήγηση μέχρι να νοιώθεις άνετα.

Δικό σου το κεφάλι οπότε και δικό σου θέμα, αλλά εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε ένθερμοι οπαδοί του κράνους και λοιπού εξοπλισμού ασφαλείας, οπότε υπολόγισε κι αυτά το έξοδα μαζί με την αγορά.

BLACKGAS
02/09/2011, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δευκαλίων
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΟΥΖΕΣ ΚΤΛ, ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ,ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ

Οι μισοί κυκλοφορούν με παπί και οι άλλοι μισοί με σκούτερ. Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου με το παπάκι. Απλά ψάξε και λίγο τον προυπολογισμό σου για τα επιπλεόν έξοδα που χρειάζεται για εξοπλισμό (καλό κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια για αρχή).
:wave2:

OldMan
05/09/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δευκαλίων
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 105 ΚΙΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,40 ΕΤΩΝ,1,72 ΥΨΟΣ
Παρεμπιπτόντως αν καπνίζεις και πίνεις κιόλας, πάρε ότι μηχανάκι γουστάρεις και μην ψάχνεσαι για αξιοπιστία, service κ.λ.π. γιατί η ζωή είναι μικρή... :winka:

nikos_abel
05/09/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
+1 στο παπί, ίσως το πιο τίμιο μεταφορικό μέσο που υπάρχει. Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας για 125άρι, τραβάει και επιταχύνει καλύτερα.

Αν ξέρεις ποδήλατο και μπορείς να κρατάς ισορροπία σωστά, θα μάθεις να οδηγάς το παπί εύκολα και γρήγορα. Ούτως ή άλλως, τα στοιχειώδη θα τα μάθεις κατά τη διδασκαλία για το δίπλωμα, απλά φρόντισε να είσαι πολύ συντηρητικός στην οδήγηση μέχρι να νοιώθεις άνετα.

Δικό σου το κεφάλι οπότε και δικό σου θέμα, αλλά εδώ μέσα οι περισσότεροι είμαστε ένθερμοι οπαδοί του κράνους και λοιπού εξοπλισμού ασφαλείας, οπότε υπολόγισε κι αυτά το έξοδα μαζί με την αγορά.

Στη "διδασκαλία" δε θα μάθεις σχεδόν τίποτα εκτός από τη μέθοδο να περάσεις τις εξετάσεις.
Δεν ασχολούνται. Εκτός και είσαι τυχερός και πέσεις σε καμμιά εξαίρεση. Πιο πολλά θα μάθεις
διαβάζοντας στο ίντερνετ και εφαρμόζοντας τα σιγά σιγά.

Αυτά με τα κράνη και τους εξοπλισμούς που σου λένε τα παιδιά, να τα λάβεις πολύ σοβαρά
υπόψιν σου, πολλοί έχουν ξεκινήσει θεόστραβα (όπως εγώ) και το έχουν μετανιώσει (ευτυχώς
όχι εγώ - ακόμη τουλάχιστον μπρρρρρρ)

Να στο πω λιανά :

Αν στο μυαλό σου έχεις την εικόνα του κουστουμάτου (ή τζινάτου) ακράνωτου που κάνει τη δουλειά του οικονομικά, πηδάει στο παπί μέσα σε 2 λεπτά το πρωί και πάει στη δουλειά σλάλομ, κερδίζει χρόνο από το να ξεπαρκάρει και να παρκάρει και πάει και για κανά μπάνιο άνετα το καλοκαιράκι, ειλικρινά σου λέω, μείνε με το αυτοκίνητο.

Από χρόνο το πρωί θα κερδίσεις ελάχιστο ως καθόλου (άλλο να φοράς παντελόνι, πουκάμισο,
μπουφάν και άλλο να ντυθείς στοιχειωδώς σωστά με επιπλέον εξοπλισμό από πάνω).

Από πάρκινγκ, θα αγχώνεσαι που θα το αφήνεις κάθε φορά μη στο αρπάξουνε, μη σε γράψουνε.

Από οικονομία, ναι, θα είσαι εντάξει, εφόσον μείνεις στο στάδιο που αναφέρεις.

Αλλά, αν αρχίσει και σου αρέσει το σπορ, θα παρασυρθείς και τα έξοδα θα έρθουν από αλλού
καθώς θα βαρεθείς γρήγορα και θα θέλεις κάτι καλύτερο.

Αν δε σου αρέσει, θα βαρεθείς τα ντυσιμογδυσίματα και θα κάνεις μλκίες στο δρόμο και θα
κινδυνέψεις πολύ.

Και έχω και άλλα αρνητικά εν καιρώ.






Αν με όλα αυτά ακόμη το σκέφτεσαι, καλωσήρθες σε ένα νέο κόσμο συγκινήσεων.

:beer:

Υ.Γ. και ξέχνα τις μπύρες. Αν με το αμάξι με ένα ποτάκι μπορείς να τη βγάλεις καθαρή,
με τη μηχανή (καλά παπί) δεν παίζει.