PDA

View Full Version : μαθηματα ασφαλους οδηγησης



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/02/2004, 08:15
Όλοι κάποια στιγμή πήραμε ένα μηχανάκι και μάθαμε να οδηγούμε μόνοι μας, οι τεχνικές μας γύρο από την οδηγήσει είναι ότι ακούσαμε από φίλους στης καφετερίες. Κατά την διάρκεια αυτών των <<μαθημάτων>> γίναμε επανειλημμένα γαιοκτήμονες, και αρκετοί από εμάς πελάτες του κατ. Κατά τον ίδιο τρόπο έμαθα και Εγώ. Στην αρχή με το sachs του πατέρα μου και μετά το 1975 σε ηλικία 15 χρόνων πήρα δικιά μου μοτο. μετά από 28 χρόνια με μοτο, αποφάσισα να πάω σχολείο. Και γράφτηκα στα μαθήματα που κάνει το 0300 με το Καλιφόρνια σουπερμπαικ σκουλ. Μέχρι τότε πίστευα ότι ήμουν καλός και γρήγορος οδηγός γιατί έξυνα μασπιε και πήγαινα τάπα. Έχοντας κάνει παρά μα παρά πολλά χιλιόμετρα και σε ηλικία 43 χρόνων η πείρα μου είχε διδάξει τι να κάνω και δεν ήμουν πελάτης του κατ. Όταν πήγα στα μαθήματα από το πρώτο μάθημα μου απόδειξαν ότι όσα ήξερα και έκανα Μέχρι τότε ήταν όλα ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Και Εγώ που τα πίστευα ήμουν Μαλάκας με κεφαλαίο το Μ.
Και να εξηγήσω.
Πρώτα φτάνοντας σε μια στροφή έπρεπε σε 0 χρόνο να σκεφτώ και να αποφασίσω για τα έξεις.
Έχω την σωστή ταχύτητα? πάω γρήγορα? Η πάω αργά?
Να αρχίσω να γέρνω εδώ?
Τι ταχύτητα να βάλω στο σασμαν?
Γλιστράει η στροφή?
Είναι κλειστή? Ανοιχτή? Πέταλο?
Έχει λακκούβες, η λάδια?
Κλπ.
Αποτέλεσμα το 99,99% να μπαίνω λάθος και να το ανακαλύπτω μετά.
μετά τα μαθήματα το σκηνικό άλλαξε. Τώρα φτάνοντας στην στροφή η στροφή μου λέει από την πρώτη μάτια.
Μπαίνεις εδώ, είμαι έτσι, θα μπεις με τόσα, και της άλλες της μαλακίες αστές για αυτούς που δεν ξέρουν.
Ένα θα σας πω ότι μετά τα μαθήματα ΔΕΝ έγινα πιο γρήγορος. έγινα πιο ασφαλής οδηγός. Με Αποτέλεσμα μέρα με την μέρα να γίνομε ποιο γρήγορος.
Θα μου πείτε… τη λες ρε Εγώ πάω τάπα και δεν με περνάει κανείς. ΝΑΙ πας τάπα και δεν σε περνάει κανείς ΑΛΛΑ πας με την ταυτότητα στο στόμα. Και μπορεί εκεί που πας τάπα ξύνοντας να σε πέραση από την εξωτερική κάποιος που Έχει κάνει μαθήματα και ξέρει. χωρίς να ξύνει και με ++ χιλιόμετρα περισσότερα από εσένα.
Χαρακτηριστικά θα σας πω κάτι που μας είπε ο εκπαιδευτής και κουφαθήκαμε…
Θέλετε να τρίβετε με την μοτο όρθια?……?….?
Όρθια… τι λέει?….αυτό δεν γίνεται….
ΧΑ…την πατήσατε και εσείς όπως και εμείς. γίνεται. Και το κάναμε….κουφό ακούγεται εεεε. Κάθε φορά που μπαίναμε για θεωρία σκεφτόμασταν. << τι λένε ρε αυτά δεν γίνονται >> και μπαίναμε στην πίστα και τα κάναμε και δεν το πιστεύαμε..
Όπως είπε και ο χούντας όλες οι μοτο πλην τα σκούτερ έχουν τον ίδιο τρόπο οδήγησης. Είτε είναι στριτ Είτε εντουρο μικρό η μεγάλο.
Θα κάνω μια πρόταση.
Έχοντας κάνει 3 λεβελ Έχω αποκτήσει πολλές γνώσεις και πιστεύοντας ότι η γνώσει δεν είναι προνόμιο των λίγων, και Έχοντας διαθέσει χρόνο, χρήμα, και κόπο, να την αποκτήσω, θα ήθελα να μοιρασθώ της γνώσεις που απέκτησα μαζί σας. Καλώ επίσης και όσα παιδιά από εσάς έχουν κάνει κάποια μαθήματα με το Καλιφόρνια να βοηθήσουμε τους φίλους μας, που δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα αυτή την στιγμή. Σκοπός της προσπάθειας αυτής είναι ότι έστω και ένας φίλος να γλιτώσει την άσχημη στιγμή θα είμαστε δικαιωμένοι για την προσπάθεια που θα κάνουμε. Για σκευτητε το σας ενδιαφέρει η πρόταση μου? Εγώ με κάτι άλλα παιδιά από ένα άλλο φόρουμ το κάναμε και δείτε εδώ την γνώμη τους από την περασμένη Κυριακή.
http://www.motomag.gr/forum/forumessage.jsp?vthread=4618&vid=27367

NLS
13/02/2004, 10:26
με ενδιαφέρει πολύ το θέμα

τι κάνουμε; :)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/02/2004, 13:43
μολις μαζευτουμε μερικα ατομα που θελουν να διξουν και θελουν να μαθουν . και εχει φτιαξη ο καιρος κανονιζουμε συναντηση..... γιωργος

sly139
13/02/2004, 23:23
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ.ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙL ΜΕ ΤΟΠΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΩΡΑ

pk
14/02/2004, 11:29
Εγω τωρα που διαβαζα το post σκευτομουν και το ιδιο το σεμιναριο... δηλαδη, καθε ποτε γινεται? ποσο κραταει? ποσο κοστιζει? δηλαδη υπαρχει πρωτο, δευτερο και τριτο επιπεδο?

Παντως σιγουρα θα ημουν μεσα και για αυτο που λεει η... γιαγια αρκουδα.

Μηπως να φτιαχθει μια λιστα με ολους εμας που ενδιαφερομαστε για να μετρηθουμε και να ειδοποιουμαστε???

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
14/02/2004, 12:54
τα μαθηματα του καλιφορνια δηλονης συμετοχη στο περιοδικο 0300 στην κα ιωαννα αρβανιτακη. γινοντε 2 με 3 φορες το χρονο υπαρχουν 4 λεβελ το 1-2-3 γινοντε στην ελλαδα το 4 οχι το 1 και 2 ειναι για να μαθης να οδηγης με ασφαλεια στον δρονο το 3 ειναι κατα πολυ ανωτερο επιπεδο και βασιζετε στην αγωνιστηκη οδηγηση κατα πολυ. το επιτεδο του λεβελ 3 αν βαλεις ενα βαθμο δυσκολιας απο το 1-10 τι 1 ειναι 1 βαθμος δυσκολιας το 2 ειναι 3 βαθμος δυσκολιας το 3 ειναι 7 βαθμος δυσκολιας και το 4 ειναι 12 στα 10. το 4 το κανεις μονο αν θελεις να πας να τρεξεις στα motoGP. το 3 δεν το εχουν κανει ουτε οι αγωνιζομενοι στο ελληνικο προταθλιμα καλα καλα. εξερεση οι αδελφοι συνιωρη, η τζεην σαμπανικου και 2-3 αλλοι. πιστευω οτι για εμας στην ελλαδα το λεβελ 1 και 2 ειναι απαρετητα. το καθε λεβελ κοστηζει 250 ευρω. αρχιζη τις 7+30 το πρωι και τελιωνη της 6 το απογευμα. στο κοστος πρεπει να προσθεσεις τα καυσιμα, το ξενοδοχειο, το φαγιτο . ειναι αρκετα τα λευτα για να πας αλλα αξηζει μεχρη την τελευταια δεκαρα. για αυτο λογο του οτι δεν εχουν ολοι τα λευτα να πανε εκανα την προταση να κανουμε μαθηματα μονοι μας τουλαχιστον να γλιτοσουμε καποιες πτωσεις.
γιωργος

pk
14/02/2004, 17:25
σαφεστατος!!

maragelis
15/02/2004, 09:51
kai ego mesa

milaber
15/02/2004, 16:40
Κι εγώ μέσα θα ήμουνα ρε παιδιά αν γινόταν και τίποτα κατά Θεσσαλονίκη μεριά...
Μήπως ξέρει κανένας κάτι και για εμάς τους βόρειους;
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον (αν και μάλλον ακριβό) και σίγουρα θα έχει κόσμο και εδώ που θα ενδιαφέρεται.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/02/2004, 19:46
δυστηχως φιλε αυτο που ειπες οτι ειναι ακριβο ειναι αληθεια και για αυτοδεν μπορουν να πανε ολοι. εχω πολλους φιλους που θα θελανε να πανε στα μαθηματα αλλα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα. σηγουρα αξηζη μεχρη τελευταια δεκαρα αλλα αν δεν εχεις τι κανεις? γιαυτο ειπαμε να μαζευτουμε. τωρα για εσενα που εισαι στην θεσσαλονικη ξερω οτι υπαρχουν παιδια που εχουν κανει μαθηματα. δεν ξερω αν γραφουν στο φορουμ και αν παρακολουθουν την συζητηση αυτη. αλλα και δεν ξερω και κατα ποσο εχουν ορεξη να μοιραστουν της γνωσεις τους. πιστευω να εισαι τυχερος να υπαρχει καποιος. για την αθηνα με παιδια που μηλησα απο αλλο φορουμ λεμε να βρεθουμε την κυριακη 7 μαρτιου αν ειναι ο καιρος καλος. γιατι το αλλο σ/κ ειναι των αποκρεων και ειναι τριημερο.και στης 29 ειμαι καλεσμενος απο τα μελλοι του ανεμου να κοψουμε την πιτα. οποτε παμε τουλαχιστον απο εμενα για της 7 του μηνος κυριακη. θα βαλω και παλι ποστ. παντως οι αθηναιοι καλα θα ηταν να μαζευωμαστε και να κανουμε καποια ομαδα. αν εχετε και καμια καλυτερη ιδεα ειμαι μεσα.
γιωργος

NLS
15/02/2004, 22:36
7 δεν είναι εκλογές;

Julius
16/02/2004, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ


Ean den einai ekloges 7/3..... mesa

cityfly
16/02/2004, 11:43
μέσα κι εγώ.
Γιαγιά Αρκούδα να σε ευχαριστήσουμε από τώρα.
Εγώ κι αν δεν ξέρω να μπαίνω σε στροφή, μάυρα μεσάνυχτα, τα λιμανάκια, όταν περνάω για βόλτα όλο λάθος μπαίνω ειδικά στις πολύ κλειστές, και μη φανταστείτε καμιά ταχύτητα (τελική 110 έχω) όλο αναγκάζομαι να σηκωθώ (όχι ότι πλαγιάζω και πολύ) να κόψω και να στρίψω.

Τέλος πάντων.
ναι στις 7 είναι οι εκλογές αλλά αυτό εφόσον ψηφίζουμε Αθήνα δεν μας χαλάει καθόλου, οι κάλπες ανοίγουν με την ανατολή του ηλίου (γύρω στις 7 δηλαδή) τέτοια ώρα δεν υπάρχει ψυχή, σε 5 λεπτά ξεμπερδεύουμε και μετά βουρ για μάθημα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
16/02/2004, 15:07
φτου γαμωτο εχουμε και αυτους τους μαλακες να μας τρεχουνε...... παντως εγω λεω η να παμε πρωι για ψωφο η να τους ψωφισουμε μετα το μαθημα ...τετοιοι που ειναι ολοι τους γεν χανουμε και πολλα... και συγνωμη αν πηραζουν καποιους τα λογια μου αλλα δεν τους εχω και σε εκτημηση τους πολιτικαντηδες...
παντως ακομα και την κυριακη των αποκρεων αν θελετε να μαζευτουμε κατα της 10+30 ειμαι μεσα.
γιωργος

cityfly
16/02/2004, 15:26
εσύ είσαι ο πρώτος που ορίζει βέβαια αλλά προσωπικά με βολεύει την κυριακή των εκλογών
άσε που αν το βάλουμε στο πρόγραμμα να ψηφίσουμε νωρίς (καλύτερα πριν να ξεμπερδεύουμε) μπορούμε να ξεκινήσουμε νωρίς και το μάθημα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
16/02/2004, 19:39
το μαθημα που κανουμε με τα αλλα παιδια εχει ως εξεις.
πηγενουμε σε μια καφετερια κοντα στο μερος που θα κανουμε και της ασκησεις και πινοντας ενα καφε κανουμε την θεωρια. για να κανεις κατι πρεπει πρωτα να καταλαβης γιατι το κανεις και πως πρεπει να το κανεις. στην συνεχεια παμε στης μοτο και δειχνουμε τον τροπο που εφαρμοζης αυτα που εμαθες στην θεωρια επανω στην μοτο. στην σηνεχεια παμε στο σιμειο που θα εφαρμοσουμε οτι μαθαμε στην πραξη. κανουμε το πρωτο βημα που ειναι το Α και το Ω για να κανεις τα υπολοιπα. ολες οι ασκησης γινονται με ταχυτητα των 50-60 χιλιομετρων μια που δεν εχουμε την πολιτελεια να κανουμε της ασκησης σε καποιο ασφαλες μερος ( πιστα). οποτε δεν υπαρχει κηνδυνος. για να κανεις κατι νεο πρεπει να το κανεις με λιγα χιλιομετρα γιατι ο σκοπος μας ειναι το μιαλο να το αφομιοσει για να το κανεις μηχανικα. αν το πετηχης αυτο τοτε σιγα σιγα θα αυξηθη η ταχητητα σου χωρις να το καταλαβης και να το κανεις χωρις να το σκευτεσαι. θα γινετε απο μονο του. τοτε πας στο επομενο βημα. και καθε φορα προχορας ενα ενα βημα. σε μια μερα δεν θα γηνεις αετος αλλα θα βαλεις τα θεμελια. και μαζι η και μονος σου με υπομονη δεν θα πιστευης οτι εσυ οδηγας ετσι.
γιωργος

Θάνος
16/02/2004, 19:51
μια και η γυναίκα μου θα λείπει για να ψηφίσει εκτός αθηνών... μέσα κι εγώ! εκτός απροόπτου όμως γιατί με τις γυναίκες ποτέ δεν είσαι σίγουρος...

almalibera
17/02/2004, 13:29
...(καλα εκανες και το εβαλες και σε αυτο το φορουμ)

Δυστυχώς στα προηγούμενα μαθήματά σου δεν καταφερα να παρευρεθώ, :( επιφυλάσσομαι για το μελλον ομως. Στις 7 Μαρτίου παλι χλωμό έως αδύνατο για μενα αφου θα βρίσκομαι εκτός αθηνών.
Ελπίζω, απο τις 7/03 και μετα, να έχεις την διάθεση και την όρεξη βεβαίως βεβαίως να ξαναδιοργανώσεις μαθημα ώστε να μπορεσω να ερθω και εγω..:rolleyes:


Καλό δρόμο

’ρτεμις

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/02/2004, 15:03
εγω παντα θα εχω ορεξη κοπελα μου. για εμενα ειναι ευχαριστηση. το να ταξηδευουν οι φιλοι μου ασφαλεις και να πηνουν ενα κρασι στην υγεια μου ειναι το καλυτερο που θα ηθελα. το μαιο κανωνισα να ξανακανω το 3 λεβελ για να το μαθω καλυτερα. ειναι φοβερα δυσκολο λεβελ και απετη πολυ καλη φυσηκη κατασταση που οπως με εχεις δη ......χμμμμμ με τα κιλα μου...... δεν ειμαι και οτι καλυτερο. αλλα το παλεβω.:D που θα παει ομως θα τεριαξει και για εσενα. παντως την τελευταια φορα θα διαβασες το τι εγραφαν τα παιδια. ο ρανερ προπαντως εχει λαλιση. εμαθε να ξαναοδηγα και το εχει λιοση το ντουκατι του. περιμενη πως και πως να περαση η ωρα να σχολαση για να παει βολτα.... θα τα πουμε και απο κοντα παντως. την κυριακη ειχα βαλει ποστ για καφε στο μπουρναζι και μαζευτηκαν τοσα παιδια που δεν βρισκαμε τραπεζι μεσα στην καφετερια και καθησαμε εξω...
γιωργος

almalibera
17/02/2004, 15:14
...(για τον κυριακατικο καφε λεω) αλλα το εμαθα καπως αργα.

Μαζευτήκατε, όντως πολλοί. Μπραβο!!

Τα διαβαζω ολα τα ποστ περι ασφαλους οδήγησης και πραγματικα λυπαμαι που δεν εχω παρευρεθεί εστω και σε 1.
Τες πα, την επόμενη φορα (επόμενη μετα τις 7/03) θα ειμαι σίγουρα εκει (συνήθως Λυκαβιττό πατε?) και θα φερω και τον Μιχαλη.

Γιαγιούλα, αν δεν σε δω σε κανα καφε ΚΑΛΟ 3ΜΕΡΟ!!!
Χαιρετισμους στην σύζυγο!!:)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
19/02/2004, 13:56
καταρχην θελω να ζητησω συγνωμη που δεν ηρθα στο κοψιμο της πιτας αλλα καθημερινες μου ειναι δυσκολο να προγραματισω την δουλεια μου και να ερθω. παντως επιφιλασομε να βρεθουμε σε καποια συναντιση που θα δω. αλλοστε θα βρεθουμε και για μαθηματα και καφε. αρτεμις δεν παμε λικαβητο πεντελη παμε, απο παλια-νεα πεντελη και επανω προς αγιο πετρο. να φερης και τον μηχαλη γιατι οχι? ολοι οι καλοι χωρανε στην παρεα μας. καλο 3ημερο και απο εμενα. το σ/κ αν δεν υπαρξη τιποτα θα ανεβω στον γιο μου στα ελληνοβουλγαρικα συνορα να τον δω. ειναι στα οχυρα του ρουπελ.
γιωργος

periklisk
19/02/2004, 23:41
Αν το κάνετε το μάθημα υπολογίστε και μένα!!!!

kapeos
20/02/2004, 14:39
Ειμαι στο forum εδώ και ενα χρόνο και μπαίνω καθημερινα μέσα. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι τόσο ενδιαφέρον (και αυτό δεν σημάινει ότι όλα τα άλλα post είναι μπαρούφες).
Θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω τα μαθήματά σου "ΓΙΑΓΙΑ" αλλά τόσο καιρό βλέπω ότι όλοι εσείς έχετε κάνει μια παρέα αφού κανονίζετε πολλές φορές καφέ, εκδρομές, συγκετρώσεις κλπ αλλά εγώ δεν έχω βρεθεί ποτέ. Μήπως λοιπόν, λέω μήπως ένα επιπλέον άτομο μπορεί να χωθεί και αυτός να παρακολουθήσει τα μαθήματα μιας και έχετε μαζευτεί πολύ εκει έξω περιμένετε πως και πως να αρχίσουν??? Φιλικά, kapeos

ΥΓ ΑΡΚΟΥΔΙΑΡΑ ΓΙΑΓΙΑ, πολύ καλή η κίνηση αυτή, να είσαι πάντα καλά.:wave2:

sourtaggias
21/02/2004, 16:13
Εψαχνα καιρό για κάτι τέτοιο.
Πάρα πολύ καλή πρόταση.
Θα ήθελα πολύ να πάρω μέρος στα μαθήματα,
Σταύρος
R65 &#180;79

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/02/2004, 17:07
λοιπων μια που βλεπω οτι υπαρχει ενδιαφερων ας κανονισουμε απο τωρα. την κυριακη 7/3 και κατα της 11 το πρωι να μαζευτουμε στο γνωστο μερος που πιγενω και με τα αλλα παιδιά. ειναι στην λεωφορο πεντελης πριν την διασταυρωση προς παλια και νεα πεντελη περιπου 100 μετρα στο δεξι μας χερι ειναι η καφετερια ΜΠΑΚΑΣ θα ειμαι εκει θα εχω σε σιμειο που να φενετε το ZZR της φωτογραφιας. πως παμε....το πιο ευκολο ειναι να μπουμε στην αττικη οδο και να βγουμε στην εξοδο προς λεωφορο πεντελης. απο εκει ανεβενουμε προς πεντελη. μετα απο 3 χιλιομετρα ειναι η διασταυρωση- φαναρι που παει αριστερα για μελισια ευθεια για πεντελη και δεξια για μεσογεια. εμεις παμε ευθεια και μετα απο 1 χιλιομετρο ειναι η καφετερια. εκει θα ποιουμε καφε και θα κανουμε την θεωρια. στην σηνεχεια θα βγουμε στης μοτο και θα μαθουμε το πως καθωμαστε και πως σημπεριφερομαστε με την μοτο. και μετα ανεβενουμε προς πεντελη και στον δρομο απο πεντελη προς αγιο πετρο κανουμε την πρακτικη μας. καλο θα ειναι να παμε να ψιφησουμε το πρωι και να ερθουμε μετα. περιπου αν ειμαστε κατα της 11 θα τελιοσουμε 2+30 με 3 . αναλογα ποσοι θα ειμαστε. για πρωτη μερα ειναι αρκετα. γιατι θα σας κουρασει η προσπαθεια που θα κανετε να ξεχασετε αυτα που ξερατε και να αφομιοσετε τα νεα δεδομενα. παρα η ασκηση. ελπιζω να μας βοηθηση και ο καιρος. θα βαλω και το τηλεφονο μου για οποιον το θελιση και για καθε βοηθεια που θα χρηαστη. το τηλεφωνο ειναι 6977 290 361 γιωργος.
υγ. εγω αυριο κατα της 11+30με 12 μπορει να ανεβω για να κανω λιγο πρακτηκη για παρτη μου αν ειναι ο καιρος καλος. βλεπετε με την εξασκηση βελτιονεται ο καθε ενας μας :beer:

NLS
21/02/2004, 19:04
είσαι πρώτος

ελπίζω να εμφανιστώ

:)

sourtaggias
23/02/2004, 23:04
Μετράω τις μέρες...
Θα είμαι εκεί!!!

periklisk
24/02/2004, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
είσαι πρώτος

ελπίζω να εμφανιστώ

:)

xexe den eisai o monos!

cityfly
24/02/2004, 11:57
Γιώργο,

θα έχεις πολλούς μαθητές

ευχαριστούμε

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
24/02/2004, 21:03
χαρα μου φιλε μου. περιμενω να σας δω ολους την κυριακη 7/3 και να τα πουμε απο κοντα. οπως ειπα τα μαθηματα τα κανουμε με λιγα χιλιομετρα και ετσι μπορουν να ερθουν παιδια και με μικρα μηχανακια δεν χρηαζετε να ειναι 600 η 1000 ακομα και εντουρακια ειναι δεκτα. τα μαθηματα αφορουν ολων των τυπων τις μοτο εκτος απο σκουτερ γιατι αυτα πιστευουν σε αλλο θεο που λενε. οδηγουντε τελειως διαφορετικα. βεβαια η θεωρια ειναι κατα 90% χρησιμη και σε αυτους.:beer:
γιωργος

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/03/2004, 01:23
στο μοτο της 1/3 στην αλληλογραφια εχει ενα γραμμα που ειναι για εμενα απο καποιον αναγνωστη του περιοδικου. λεει την γνωμη του για αυτα που προσπαθω να δοσω στα παιδια που δεν εχουν την δηνατοτητα να πληρωσουν να κανουν μαθηματα. ειναι μπροστα και το αρθρο ειναι το τοπ 15. δεν ειμαι δασκαλος οπως το εχω ξαναγραψη ουτε προσπαθω να γινω. απλα 5 πραγματα που εμαθα θελω να τα μεταδοσω σε εσας που δεν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα να τα κανετε σε καποιο σχολειο. και φενετε οτι τα εχω καταφερη αρκετα καλα απο οσα λενε τα παιδια που τους εδηξα. οσοι θελετε το τηλεφωνο μου ειναι 6977290361 αν την κυριακη που κανονησαμε ραντεβου βρεχει και δεν μπορεσουμε να κανουμε μαθηματα. οσοι θελετε στηλτε μου μηνημα οτι θα ερθετε, εστο και με το αυτοκινητο, τουλαχιστον να κανουμε την θεωρια πινοντας εναν καφε. χωρις την θεωρια δεν μπορεις να κανεις της ασκησεις, και ο λογος ειναι οτι αν δεν ξερης γιατι το κανεις δεν θα μπορεσης ποτε να το κανεις, οσο και να σου δηξουνε. γιωργος

anco
05/03/2004, 02:55
Φιλε Γιωργο,

αν και δεν σε ξερω και ειμαι πολυ καινουργιος χρηστης στο forum, αυτα που γραφεις ειναι οχι μονο σωστα αλλα κανεις και καποιον αγωνα. Ειμαι περιπου σαν και σενα στο θεμα τι ειναι η οδηγηση και πως πρεπει να εφαρμοζεται.

Περιτο να σου πω εχω 3 ZXR 400 L και ενα GSXR 750 , τα πρωτα 3 ειναι φτιαγμενα για να μαθω να οδηγω, το αλλο μονο για βολτες , οδηγαω μονο 3 χρονια και εχω κανει ολες αυτες τις Μ@λ@κιες που κανουν ολοι οσοι νομιζουν οτι ξερουν να οδηγουν ,

( π.χ το 1ο endo βγηκε κατα λαθος και στο 2ο με πλακωσε το μηχανακι , μονο και μονο για να το κανω, τωρα το κανω για πλακα αφου μου εδειξε ενας φιλος που τρεχει στα Supermotard , στους νεους αγωνιζομενους, το πως και το γιατι συμβαινει το endo και τι πρεπει να κατεχεις, ο πατερας μου στα Λιμανακια φετος την ειδε λιγο Rossi και το αποτελεσμα στο 1ο πεταλο ( ραγισμενο πλευρο ) ειναι λιγο ατιθασα νιατα.

Οσο για τους χωρους εκπαιδευσης , καποτε το 98-99 που πηγαινα στα Μεγαρα στην πιστα εβλεπα καθε Σαβ/Κο τους μηχανοβιους να πηγαινουν ταπες - τεζα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, και ελεγα καποια στιγμη θα παω και εγω , τωρα η πιστα ειναι κλειστη και αγνωστο το ποτε θα ειναι open, οποτε η πας Σερρες ( δεν ειναι μακρια μονο 600+ να πας +600 και κατι να ερθεις + να φας κ.τ.λ + τον κινδυνο να παρεις το μηχανακι στο χερι ), το ποσοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα ( μαλλον κανεις ) π.χ 1 βδομαδα ειναι 35ευρω η ημερισια χρηση πιστας + 50ευρω ξενοδοχειο/μερα + 20/μερα διαφορα + το μηχανακι σου να πας και να το φερεις πισω o.k!, ασε εμενα που εχω ενα + 2 για ανταλακτικα και μηχανικο πατερα,

Τα track days που γινονται εδω δεν λεω ειναι καλα , αλλα παλι ποσοι θα διαθεσουν χρονο + χρημα + εξοπλισμο ( δερματινη στολη minimum 600 + μποτες 150 + 150(απλο κρανος) + 80 γαντια). Οσο για το τι μαθαινεις θελει και αναλογη προπονηση μετα ( και ο φιλος μου ξερει το κο.Μπουστα Γ , αλλα αυτα που του διχνει , παει και τα εφαρμοζει συνεχεια στην πιστα στα Κιουρκα ( και ξανα και ξανα ).

Αnyway θελω πολυ να βρεθουμε και να ανταλαξουμε αποψεις.









:beer:

Μικρή Λουλού
05/03/2004, 03:29
(ΩΧ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...)
ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ !
ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ Κ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΦΕΛΕΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ..
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ,Π.Χ., ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΓΙΑ "ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ",ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ "ΠΙΣΤΑ",ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΠΕΠΕΙΡΑΜΕΝΟΙ,Κ.Λ.Π.
ΚΑΙ,ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ,ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Ε-Π-Ι-Κ-Ι-Ν-Δ-Υ-Ν-Ο !!!!!

ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!
ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ,Κ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/03/2004, 04:15
γιαυτο εγραψα οτι ταμαθηματα που κανουμε ειναι με λιγα χιλιομετρα με σκοπο να μαθουμε τον σοστο χηρισμο και οχι να κανουμε κοντρες. με 50-60 χιλιομετρα εκει που παμε θα μας πατισουν και οι ποδιλατες. αλλα ο σκοπος ειναι να μαθουμε τις σωστες κινησης να κανουμε και τι να βλεπουμε. και αυτο γινετε να το εμπεδοσης σε μη ελενχομενο περιβαλον μονο με λιγα χιλιομετρα. τον δρομο αυτον που πηγενουμε τον περνανε μοτο με 120+ ανετα οποτε τα 50-60 δικα μας ειναι αστεια.

periklisk
05/03/2004, 07:29
Για σου ΓΙΑΓΙΑ!!! Μόνο ο καιρός θα εμποδίσει την παρουσία μας! Συμφωνώ βέβαια με τον dirtymoto πως πρέπει να τα κάνουμε όλα με ασφάλεια - όπως άλλωστε και εσύ είπες - και με λίγα χιλιόμετρα - όπως είπες δις - ....... χεχε!!! ανυπομονώ!!! Τουλάχιστον η θεωρία που είναι η αρχή.....

και μια καλή αρχή είναι όλα τα λεφτά!

sourtaggias
06/03/2004, 01:58
Με μοτοσυκλέτα...ή με αυτοκίνητο, θα είμαι εκεί!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/03/2004, 04:12
μου θημησες το τραγουδι που λεει << μαεροπλανα και βαπορια πηραν την σμιρνη το εικοσιδυοοοοο>> εμεις θα παπουμε τον αερα μας και θα πουμε και το μαθημα μας. αν ο καιρος ειναι καλος και κανουμε και πρακτικη ποιος την χαρι μας. εγω παντως στα μαθηματα δεν φωραω στολες και τετια πραγματα. αλπα ενα μπουφαν μηχανης και ενα παντελονη απλο και παπουστια. δεν παμε να τρεξουμε για βολτα παμε. μην φοβαστε αν κανετε αυτο που σας λεω δεν θα εχετε κανενα κινδηνο. σε ενα μαθημα που ενα παλικαρι ξεθαρεψε και αρχησε να τρεχει τον παρακαλεσα να φυγη και να παει να κανει μονος του οτι θελει γιατι εμεις πηγαμε για να μαθουμε, και ετσι εκοψε ριθμο και ερχοταν μαζι μας. τελικα μου ειπε οτι πραγματι εκανε μαλακια που ανοιξε, και μπορουσε να παρασιρθη και κανενα αλλο παιδι να ανοιξη, και οτι τελικα μενοντας κοντα και ακολουθοντας τον στον ριθμο που επρεπε μπορουσα να βλεπω τα λαθη του και να τον διορθονο λεγοντας του οτι εκει εκανες αυτο λαθος και εκει εκανες εκεινο λαθος. ο μαρκος με ενα cbr600 δεν μπορουσε να κανει το προτο μαθημα σωστα, μπηκα μπροστα του και οδηγοντας με το ενα χερι του εδηχνα το ποσο πρεπει να ανοιγη και να κληνη το γκαζη και σε ποιο σιμειο στην στοφη. δεν ειμαι ο ροσσι και μου ειναι και εμενα αρκετα δισκολο να στριβω στα πεταλα με το ενα χερι, και με το αλλο να διχνω τεντονονας η μαζευωντας το χερι μου πισο απο τον σβερκο μου για να βλεπει ο αλλος που ακολουθη τις οδηγιες μου. γιαυτο και για την δικη μου ασφαλια θελω να γινοντε με λιγα χιλιομετρα. στην πιστα που ειναι ελενχομενος ο χορος ειναι πολυ πιο ευκολα να τα εμπεδοσεις. μακαρι να σας δοθη η δηνατοτητα να πατε και εσεις να κανετε μαθηματα στην πιστα. μεχρη τοτε ομως καλα ειναι να μαθετε να οδηγητε με ασφαλεια. και σιγα σιγα θα βελτιοθητε οπως βελτιοθηκα και εγω. την περασμενη κυριακη που πιγα το κοψημο της πιτας του ανεμου στης μηκινες ημουν με παιδια που τους ειχα κανει μαθηματα και πηγεναν αερα-πατερα παρ¨ολες της φωνες που τους εβαζα. ειχαν μαθη ομως και πατουσαν στον δρομο σηγουρα,στα σωστα σιμεια και με ασφαλεια. αρκει να σας πω οτι παιδια απο τον γαλατα που με ειδαν ακουγοντας απο τους αλλους το ποσο καλα πηγενουν τωρα μου λεγανε ποτε θα κατεβω και στον γαλατα να τους δηξω. και να σκευτητε οτι εγω απλα χωρις να ειμαι δασκαλος με 2-3 πραγματα που τους ειπα, τους εκανα να απολαμβανουν την διαδρομη χωρις να φοβουντε, γιατι τωρα ξερουν. και μονο την θεωρια να ακουσετε θα σας βοηθηση παρα πολυ. γιαυτο ελατε εστο για την θεωρια αν φοβαστε τον δρομο. εστο και με το αυτοκινιτο σας για ενα καφε και να ακουσετε 2-3 πραγματα.
γιωργος

periklisk
06/03/2004, 06:09
Εγώ θα έρθω με το αυτοκίνητο αν ο καιρός είναι χάλια.....


Αλλιώς θα κάνουμε και τη βόλτα μας.....

milaber
06/03/2004, 07:58
Kαι την άλλη εβδομάδα ανεβαίνεις Θεσσαλονίκη έτσι;
:D
Θα σου πληρώσουμε βενζίνες, θα σε κεράσουμε ΓΥΡΟΥΣ και ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ, θα σε ανεβάσουμε στον Πύργο και μετά το καφεδάκι στην πανέμορφη παραλία μας, θα μας κάνεις και μάθημα, ε;
:cool: :( :cool:
Αν ποτέ φιλοτιμηθούν οι Θεσσαλονικείς να συναντηθουν...
:bawl:

milaber
06/03/2004, 08:02
Α, είμαστε και κοντά στις Σέρρες!!!
:evil: :smokin: :evil:
Για το πανέμορφο τοπίο λέω να πάμε, όχι για τίποτα άλλο...
:( :( :(

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/03/2004, 15:39
την αλλη βδομαδα ανεβενω σερρες στα οχηρα του ρουπελ να δω τον γιο μου που ειναι φανταρος. θα δω αν μπορεσουμε να βρεθουμε για καφε. γιωργος

milaber
06/03/2004, 20:48
Είχα βάλει ανάλογο post για να συναντηθούμε οι Θεσσαλονικείς αλλά δεν γούσταραν μάλλον...

NLS
06/03/2004, 20:57
τελικά είναι αύριο στις 11;

ποιοί θα εμφανιστούν;

εγώ ακόμα δεν ξέρω γιατί μέρα εκλογών είναι λίγο οικογενειακή υπόθεση κλπ. θα δω πως θα πάει το πράγμα

αρκούδα να ξαναγίνει άμα είναι ε;

(μήπως είναι λάθος το να γίνει αύριο έτσι κι αλλιώς; )

εντωμεταξύ το επόμενο ΣΚ είναι τόσο πίπα που με βλέπω να είμαι στη δουλειά σχεδόν και για ύπνο

milaber
06/03/2004, 20:58
Το επόμενο είναι για τους Θεσσαλονικείς είπαμε!!!

skor-billys
06/03/2004, 23:12
Nai giagia arkouda kalhtera na to kanonisoume to allo SK kapoia stigmh. aurio mia o kairos mia oi ekloges polu den 8a mporesoun na er8oun. kai phsteuo oti einai polu pou endiaferontai na parakolou8hsoun auta ta ma8hmata.

skor-billys
06/03/2004, 23:13
ektos an ginei auto kai to allo SK epishs kaneis ena allo enan kopo na 3anamazeutoume.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/03/2004, 23:39
δεν νομιζω οτι ειναι λαθος να βρεθουμε αυριο. και να καστης σπιτη να κανεις τι? να σου σπασουν τα νευρα με της μαλακιες της τηλεορασης? θα βγενει ο καθε μαιντανος και θα λεει το κοντο του και το μακρη του. ειναι ευκερια να ποιουμε ενα καφε και να τα πουμε γιατι τωρα που φτιαχνει ο καιρος σιγα σιγα θα θελουμε να παμε εκδρομη και δεν θα ειναι ευκολο να ξαναβρεθουμε. απο οτι γνωριζω υπαρχουν πολλα παιδια απο θεσσαλονικη που εχουν κανει μαθηματα. προφανως θεωρουν κεκτιμενο δικαιομα να ξερουν αυτοι και να μην θελουν να το μηραστουν με τους φιλους τους. 22-23 μαιου θα ειμαι παλι στης σερρες να ξανακανω το 3 λεβελ με το καλιφορνια, γιατι το να το κανεις δεν σημενη οτι το εμαθες. και εγω θελω να το μαθω οσο το δυνατον καλυτερα. και μια που εχω την οικονομικη δινατοτητα να το ξανακανω γιατι να μην το κανω? αλωστε ειναι κατι που εκτως των αλλων με ευχαριστη, και ας πεθενω απο την κουραση.. (μηπως ειμαι λιγο.... λεω λιιιγο μαζωχα???):D και να σκευτης δεν ειμαι αγωνιζομενος.. μαλλων ψωναρα με της μοτο ειμαι, και θελω να μαθενω οσο το δυνατον περισοτερα. οταν καναμε το 1-2 λεβελ περιση τον μαιο ημασταν παρεα εγω, η τζεην σαμπανικου, ο γιωργος χαλαρης, ο διατσιδης,και 3-4 αλλοι αγωνιζομενοι. και ειχαμε κανει ενα γρουπακι και διαλεγαμε οικοπεδα για να αγορασουμε στην πιστα. εγω ειχα διαλεξη ενα οικοπεδο στης στροφες σινιορη στην πισο ευθεια. τελικα δεν αγορασε κανεις μας, τα πηγαμε πολυ καλα. τον οκτομβρη που ξαναβρεθηκα με την τζεην για το 3 λεβελ το οικοπεδο μου το σαβατο το ειχε αγορασει αλλος. οποτε την ειπα να μην αγωρασει και αυτη μια που δεν θα ημασταν γειτονοι. τελικα και το δικο της το αγορασε αλλος. αποδικτηκε οτι στα μαθηματα οικοπεδα αγορασαν οσοι αντι να προσπαθησουν να μαθουν, προσπαθουσαν να διξουν οτι ειναι οδηγαρες. οσοι δεν αγορασαν οικοπεδα, τους εβγαλαν εξω οι εκπεδευτες με μαυρη σημαια, η στο τελος της ημερας ηταν πολυ πιο αργοι απο εμας και ας μας πατουσαν στην αρχη. εμεις μαθαμε και βελτιοθηκαμε, ενω αυτοι μηνανε στασιμοι στα ιδια. χαρακτιριστηκα θα σας πω οτι ο χαλαρης ηταν με το καβασακι 600 που τρεχει και στους αγωνες και μου ελεγε.<< μωρη παλιογρια πανω που μου εφευφες στης ευθειες ελεγα οτι θα σε μαζεψω στις στροφες και στα πεταλα με το καραβι που εχεις αλλα μου εφεβγες και στης στροφες. μακαρι στην ηληκια σου να μπορω να πηγενω ετσι>> πηγενα ετσι γιατι ηθελα να μαθω και εμαθα. δεν πηγα να δηξω οτι ειμαι γρηγορος. ηθελα να ειμαι ασφαλης και οταν πηγενω βολτα με τους φιλους μου με της μοτο να γυριζω το βραδυ σπιτι.
τα λεμε αυριο. γιωργος:beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/03/2004, 23:48
ρε παιδια το αλλο σαββατοκυριακο θα παω σερρες στα ελληνοβουλγαρικα σηνορα να δω τον γιομου τον φανταρο.:wave2: θα το κανωνισουμε παλι εσεις να εχετε ορεξη. εδω ειχαμε παει στην μοτομασα στον γαλατα που διοργανοσε η λεσχη τριζηνιας οι ροντ ρανερ και με εβαλαν μεταξη μπρινζολας και μπιρας και τους εδειχνα εδω θα κολοσουμε?:beer:
γιωργος

periklisk
07/03/2004, 01:37
Egw 8a er8w!!!! An o kairos einai opws htan shmera 8a er8w me th mhxanh... alliws me to autokinhto.....


H wra isxuei???? 11:30 me 12:00????????

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
07/03/2004, 02:37
11 το πρωι για να προλαβουμε να γυρισουμε σπιτια μας να φαμε με της οικογενιες μας.
γιωργος 6977290361

periklisk
07/03/2004, 05:05
OK! 8a sou thl otan 8a ksekinaw....

NLS
07/03/2004, 07:20
θα το προσπαθήσω (βλέπετε είναι και 1:20 τώρα) αν και κόβω μικρή προσέλευση