PDA

View Full Version : Hornet για νέο οδηγό



dimik
03/09/2011, 19:35
Καλησπέρα,

νέος στο forum και νέος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.

Ζώ και εργάζομαι στην Κύπρο τον τελευταίο χρόνο και λόγω συνθηκών, άσχημες συγκοινωνίες, μεγάλες αποστάσεις. πολύ κίνηση και καλός καιρός όλο τον χρόνο, αποφάσισα να δώσω το αυτοκίνητο στην σύζυγο για να πηγαίνει στην δουλειά κι εγώ να πραγματοποιήσω το όνειρο μου.

Το Hornet 600 είναι η μοτοσυκλέτα που με έχει κερδίσει μέχρι στιγμής και βρίσκω μτχ από 07 με 4500-5500€.

Για αρχή θα χρησιμοποιείται μόνο για πήγαινε-έλα στην δουλειά εντός πόλης και στο μέλλον για ταξιδάκια το πολύ 100χλμ (οι αποστάσεις μεταξύ πόλεων είναι ούτως ή άλλως μικρές).

Θα ήθελα τις απόψεις των κατόχων για το πόσο είναι user friendly για έναν πρωτάρη και κατά πόσο θα είναι άνετη για την σύζυγο εάν κι εφόσον ξεπεράσει τον φόβο της και αποφασίσει να ανέβει.

Υ.Γ με ηλικία σχεδόν 30 και σε πορεία δημιουργίας οικογένειας δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρω ότι θα αγοραστεί και φορεθεί όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός + ότι δεν συζητάω εξ αρχής οτιδήποτε παράτολμο ή κίνηση πάνω από 120-140 εκτός πόλης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

sovaros_user
03/09/2011, 19:41
κοιτα για μοντελα 07 κ μετα κ κυριως: με abs

Για την χρηση που το θελεις ειναι απ τα καταλληλοτερα.

John Steed
03/09/2011, 20:01
Η σέλα του συνεπιβάτη φαίνεται πολύ άνετη πάντως, για την κατηγορία του.

Και όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα για το hornet!

Μην το πάρεις όμως εάν δεν το καβαλήσεις. Όσο και να μας αρέσουν κάποιες μοτοσυκλέτες, δε σημαίνει πως θα μας βολεύουν ντε και καλά!


:wave2:

Joyrider
03/09/2011, 22:16
Εγώ σαν αρχάριος που πήγα στο hornet μετά από crypton 105 και ybr 250 θα σου πω ότι δεν με προβλημάτισε καθόλου..

Ελαφρύ, ευκολοδήγητο και άνετο.Το γκάζι είναι πολύ γραμμικό οπότε πρέπει να κάνεις μεγάλη βλακεία για να πεις ότι θα σε ξαφνιάσει..Ντάξει 100 άλογα έχει όμως έτσι?

Για τον συνεπιβάτη τώρα, η σέλα δεν κούρασε ποτέ την κοπέλα μου σε πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα, ούτε κ η στάση του σώματος..ΑΛΛΑ..Τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη βγάζουν πολλούς κραδασμούς και επειδή δεν υπάρχει κάποιο ελαστικό πατάκι, περνάνε όλοι στα πόδια και τα μουδιάζουν..

Το ABS το προτείνω και γω γιατί ξελασπώνει.

Καλοτάξιδο και καλόστριφτο :D

sovaros_user
03/09/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider


Κατσε ρε, εγω δεν το εχω ακουσει αυτο... σε ολες τις στροφες βγαζουν κραδασμο στον συνεπιβατη ?

Δεν μπορει, αφου ειναι προεκταση των μαρσπιε του οδηγου... θα το ξεραμε

Joyrider
04/09/2011, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Κατσε ρε, εγω δεν το εχω ακουσει αυτο... σε ολες τις στροφες βγαζουν κραδασμο στον συνεπιβατη ?

Δεν μπορει, αφου ειναι προεκταση των μαρσπιε του οδηγου... θα το ξεραμε
Δεν ξέρω μπορεί να είναι εμφανίζεται μόνο σε μένα..

Με σταθερά 7000 στροφές και 6η σε μεγάλο δρόμο, βάλε τα πόδια σου στα πίσω μαρσπιέ να δεις αν το κάνει και σε σένα.. Σε μικρές αποστάσεις δεν προλαβαίνεις να μουδιάσεις ή αν φοράς μπότα..

Του οδηγού έχουν τουλάχιστον ένα κάλυμμα πλαστικό. Τα πίσω είναι σκέτες βέργες.

Πάρε την σύντροφο και τέσταρέ την. :lol:

dimik
04/09/2011, 10:18
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...φαίνεται και σε μένα σωστή επιλογή, κάτι σαν χρυσή τομή μεταξύ ευκολίας οδήγησης, πρακτικότητας και δύναμης.

Επειδή ψάχνω για μτχ θα ήθελα να μου πείτε και ποια σημεία να κοιτάζω για να δώ αν όντως είναι σε καλή κατάσταση η μηχανή

John Steed
04/09/2011, 12:41
Κοίτα εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=71011


:wave2: :wave2:

imitrelos
04/09/2011, 17:27
Είναι σωστη επιλογή πολύ φιλικό και όταν το μάθεις έχει το γκάζι που χρειάζεται, το έχει φίλος και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ εύκολο στήν οδήγηση , επίσεις είναι ανθεκτικότατο και δέν θα σε προβληματίση στήν συντήριση

καλοτάξιδο φίλε μου :beer: :beer: :beer: :beer:

ares_tz
04/09/2011, 20:23
Φιλε dimik, προκειται να το παρεις απο Κύπρο? ποσο διαφορα εχει η τιμη του απο την αντιστοιχη της Ελλάδας?

Γιατι δεν μπαινεις στην κατηγορία Hornet στις αγγελίες Honda να ρωτησεις αλλά μελη που το εχουν οδηγησει να σου πουν?

:cool: :cool:

dimik
04/09/2011, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Φιλε dimik, προκειται να το παρεις απο Κύπρο? ποσο διαφορα εχει η τιμη του απο την αντιστοιχη της Ελλάδας?

Γιατι δεν μπαινεις στην κατηγορία Hornet στις αγγελίες Honda να ρωτησεις αλλά μελη που το εχουν οδηγησει να σου πουν?

:cool: :cool:

Ναι από Κύπρο θα το πάρω και οι τιμές για μεταχειρισμένο του 2007 με ABS είναι 4500€ ενώ για 2008 πηγαίνουν στα 5000€ και 5500€-6000€ για 2009 μοντέλο.

sovaros_user
08/09/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν ξέρω μπορεί να είναι εμφανίζεται μόνο σε μένα..

Με σταθερά 7000 στροφές και 6η σε μεγάλο δρόμο, βάλε τα πόδια σου στα πίσω μαρσπιέ να δεις αν το κάνει και σε σένα.. Σε μικρές αποστάσεις δεν προλαβαίνεις να μουδιάσεις ή αν φοράς μπότα..

Του οδηγού έχουν τουλάχιστον ένα κάλυμμα πλαστικό. Τα πίσω είναι σκέτες βέργες.

Πάρε την σύντροφο και τέσταρέ την. :lol:

Η σταθερη δεν ανεβαινει με τπτ για διαδρομες πανω απο 50 κμ, δεν αποχωριζεται ποτε το σεσουαρ (8 κιλα), ολες τις κολωνιες κ αρωματα (αλλα τοσα), καλλυντικα κλπ. Καροτσι χρειαζομαι :lol:

Bowleno
08/09/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Η σταθερη δεν ανεβαινει με τπτ για διαδρομες πανω απο 50 κμ, δεν αποχωριζεται ποτε το σεσουαρ (8 κιλα), ολες τις κολωνιες κ αρωματα (αλλα τοσα), καλλυντικα κλπ. Καροτσι χρειαζομαι :lol:

Πρόσεχε μπορεί να σε διαβάζει εδώ πέρα.. :rotflmao: :rotflmao:

MavrosPan
08/09/2011, 16:29
Ποιος σου ειπε να παρεις τη σταθερη ρε μαστορα ?
Ειναι γνωστο τσι παση οτι γκρινιαζουν και τους φαινονται ολα αβολα. Παρε κανα αλλο Λελουδι επανω στο μοτοσακο που θα εχει το μυαλο του μονο στον πισπιριΝγκο και ριχτης το με τροπο.


-- Μωρο δοναει πισω ?

sovaros_user
08/09/2011, 17:37
Κ αν δοναει τι θα κανω, θα αλλαξω μηχανακι ?
Ρε δε γ@μιεται :smokin:

dimik
02/10/2011, 09:44
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς βρήκα και την πρώτη υποψήφια για αγορά και την έλεγξα με βάση τον οδηγό που υπάρχει στο forum:beer:

Πήγα χθες να την δώ και ενώ είναι σε άριστη κατάσταση με 12.900χλμ, ABS μοντέλο 2007 υπάρχουν 2 πράγματα που δεν μου άρεσαν.

Η εξάτμιση είναι αλλαγμένη (το τελικό) και πολύ θορυβώδης για τα γούστα μου (δεν έχει σιγαστήρα από ότι μου είπε) και το πίσω μέρος (κάτω από το κάθισμα του συνεπιβάτη) είναι επίσης αλλαγμένο με ένα πιο σπορτίφ το οποίο έχει στο πίσω μέρος κρυμμένα σχεδόν κάτω από την σέλα,το φανάρι του στοπ και δυο μικρά φλάς.

Κατα τα άλλα έχει καινούρια λάστιχα και bagster.

Η τιμή είναι 4200€ που την θεωρώ καλή αλλά δεν ξέρω αν με αυτές τις αλλαγές που έχει κάνει θα είμαι οκ...καθώς στο μέλλον θα ήθελα μια μπαγκαζιέρα πίσω για όταν θα πάιρνω την γυναίκα:mad: και επίσης δεν ξέρω αυτά τα μικρά φλάς κάτω από την σέλα θα φαίνονται καθόλου όταν ανάβουν.

Δυστυχώς από τα εργοστασιακά πέρα από κλειδιά , manual και καθρέφτες δεν έχει κρατήσει εξάτμιση και κώλο.

Πώς σας φαίνεται?

Εϊμαι πολύ noobas αλλά που θα πάει θα τα μάθω.:lol:

Joyrider
02/10/2011, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimik
Η εξάτμιση είναι αλλαγμένη (το τελικό) και πολύ θορυβώδης για τα γούστα μου (δεν έχει σιγαστήρα από ότι μου είπε) και το πίσω μέρος (κάτω από το κάθισμα του συνεπιβάτη) είναι επίσης αλλαγμένο με ένα πιο σπορτίφ το οποίο έχει στο πίσω μέρος κρυμμένα σχεδόν κάτω από την σέλα,το φανάρι του στοπ και δυο μικρά φλάς.

Κατα τα άλλα έχει καινούρια λάστιχα και bagster.

Η τιμή είναι 4200€ που την θεωρώ καλή αλλά δεν ξέρω αν με αυτές τις αλλαγές που έχει κάνει θα είμαι οκ...καθώς στο μέλλον θα ήθελα μια μπαγκαζιέρα πίσω για όταν θα πάιρνω την γυναίκα:mad: και επίσης δεν ξέρω αυτά τα μικρά φλάς κάτω από την σέλα θα φαίνονται καθόλου όταν ανάβουν.
Έχει αλλάξει όλη την ουρά ή μόνο το undertray? Γιατί συνήθως η βαλίτσα στηρίζεται σε προέκταση που δένει στις βίδες των χειρολαβών. Αν υπάρχουν οι χειρολαβές λογικά θα είσαι οκ όταν θελήσεις βαλίτσα.
Για δες εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114342

Τώρα για την μαμά εξάτμιση ίσως χρειαστεί σε έλεγχο κτεο στο μέλλον.

dimik
02/10/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Έχει αλλάξει όλη την ουρά ή μόνο το undertray? Γιατί συνήθως η βαλίτσα στηρίζεται σε προέκταση που δένει στις βίδες των χειρολαβών. Αν υπάρχουν οι χειρολαβές λογικά θα είσαι οκ όταν θελήσεις βαλίτσα.
Για δες εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114342

Τώρα για την μαμά εξάτμιση ίσως χρειαστεί σε έλεγχο κτεο στο μέλλον.

Οι χειρολαβές υπάρχουν...απλά κάτω από τις χειρολαβές στενεύει και καταλήγει πιο μυτερό από το εργοστασιακό και κάτω από την μύτη έχει ενα μικρο ορθογώνιο στόπ και 2 φλας σαν ψείρες....

Η εξάτμιση δεν έχει σιγαστήρα μου είπε και μπορώ να βάλω έναν με 50-70€, πριν από αυτην είχε akrapovic και την άλλαξε με αυτήν που δεν συγκράτησα την μάρκα.
Αν βάλω σιγαστήρα δεν νομίχω να έχω πρόβλημα...άσε που δεν ξερω αν περνάν ΚΤΕΟ οι μότο εδώ στην Κύπρο:eyepop:

Joyrider
02/10/2011, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimik
Οι χειρολαβές υπάρχουν...απλά κάτω από τις χειρολαβές στενεύει και καταλήγει πιο μυτερό από το εργοστασιακό και κάτω από την μύτη έχει ενα μικρο ορθογώνιο στόπ και 2 φλας σαν ψείρες....
Κάτι τέτοιο?


236986

dimik
02/10/2011, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Κάτι τέτοιο?

Περίπου...μόνο που τα φλας ειναι πιο μικρά κολημένα αριστερά και δεξιά του στοπ...μεσα στην καμπύλη που κάνει και από κάτω έχει μια μινιατούτα πινακίδας σε μέγεθος όσο η αστυνομική ταυτότητα

smooth criminal
04/02/2012, 12:36
dimik,οσο αφορα το συγκεκριμενο μηχανακι που ρωτας με τα φλασακια θεμα δεν θα εχεις,τωρα για την εξατμιση περι ορεξεος...γουστα ειναι αυτα.Γενικα το χορνετ με το τριγωνικο φαναρι(εγω ειχα το 8αρι) ειναι φοβερο μηχανακι,παρα πολυ φιλικο,πολυ γραμμικο,το abs του ειναι οτι πρεπει,η γεωμετρια του(για αργοτερα οταν θα το μαθεις ειναι καταπληκτικη),η καταναλωση του ικανοποιητικη,τα αναποδα που εχει μπροστα προσφερουν παρα πολυ καλη πληροφορηση,το πισω ειναι αρκετα καλο,τα φρενα του ειναι(αμα το παρεις χωρις abs)δυνατα αλλα σταδιακα(για μεσα στην πολη με 2 δαχτυλα εισαι καλα),για τα πολλα χλμ μεχρι τα 120χλμ/ωρα δεν θα σε κοπανησει ο αερας,απο εκει και περα θα εχεις θεμα σοβαρο,η σελα του ειναι τελεια και για σενα και για συνεπιβατη,η θεση οδηγησης ειναι μια χαρα(καθολου κουραστικη),το γκαζι του ειναι παρων παντου χωρις κενα(αλλα και χωρις εκρηξεις),οι καθρεφτες του μια χαρα,το τιμονι κοβει(οσο δικαιολογηται να κοβει για ενα naked,παραπανω παντως απο gsr,χωρις παρεξηγηση για τους κατοχους gsr ετσι?,i respect gsr).
Δωσε λιγο προσοχη στον εκτεθημενο καταλυτη που ειναι κατω αριστερα-δεξια(δεν θυμαμαι)οσο αφορα πεζοδρομια(ανεβα κατεβα)και σαμαρια.Τα φωτα του ειναι μια χαρα για το βραδυ, χτυπαει στο υψος που χρειαζεται και για την αποσταση που θες.Η συνδιασμενη πεδηση που υποτιθεται οτι εχει(αμα πατας πισω μετα απο καποια δυναμη πατιματος στο πισω να σου δινει και ενα εμβολο απο τις μπροστα δαγκανες),ειναι κατι που προσωπικα δεν μπορεσα να νιωσω ποτε και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Τελος τα λαστιχα που φοραει απο μαμα δεν ειναι και οτι το καλυτερο οπως στα περισσοτερα μηχανακια.
Αυτα τα ολιγα,ελπιζω αν δεν το εχεις ηδη τσιμπησει να το παρεις,ειναι παρα πολυ καλη επιλογη,α by the way ηταν η πρωτη μου μηχανη στα 27 μου.

dimik
04/02/2012, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
dimik,οσο αφορα το συγκεκριμενο μηχανακι που ρωτας με τα φλασακια θεμα δεν θα εχεις,τωρα για την εξατμιση περι ορεξεος...γουστα ειναι αυτα.Γενικα το χορνετ με το τριγωνικο φαναρι(εγω ειχα το 8αρι) ειναι φοβερο μηχανακι,παρα πολυ φιλικο,πολυ γραμμικο,το abs του ειναι οτι πρεπει,η γεωμετρια του(για αργοτερα οταν θα το μαθεις ειναι καταπληκτικη),η καταναλωση του ικανοποιητικη,τα αναποδα που εχει μπροστα προσφερουν παρα πολυ καλη πληροφορηση,το πισω ειναι αρκετα καλο,τα φρενα του ειναι(αμα το παρεις χωρις abs)δυνατα αλλα σταδιακα(για μεσα στην πολη με 2 δαχτυλα εισαι καλα),για τα πολλα χλμ μεχρι τα 120χλμ/ωρα δεν θα σε κοπανησει ο αερας,απο εκει και περα θα εχεις θεμα σοβαρο,η σελα του ειναι τελεια και για σενα και για συνεπιβατη,η θεση οδηγησης ειναι μια χαρα(καθολου κουραστικη),το γκαζι του ειναι παρων παντου χωρις κενα(αλλα και χωρις εκρηξεις),οι καθρεφτες του μια χαρα,το τιμονι κοβει(οσο δικαιολογηται να κοβει για ενα naked,παραπανω παντως απο gsr,χωρις παρεξηγηση για τους κατοχους gsr ετσι?,i respect gsr).
Δωσε λιγο προσοχη στον εκτεθημενο καταλυτη που ειναι κατω αριστερα-δεξια(δεν θυμαμαι)οσο αφορα πεζοδρομια(ανεβα κατεβα)και σαμαρια.Τα φωτα του ειναι μια χαρα για το βραδυ, χτυπαει στο υψος που χρειαζεται και για την αποσταση που θες.Η συνδιασμενη πεδηση που υποτιθεται οτι εχει(αμα πατας πισω μετα απο καποια δυναμη πατιματος στο πισω να σου δινει και ενα εμβολο απο τις μπροστα δαγκανες),ειναι κατι που προσωπικα δεν μπορεσα να νιωσω ποτε και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Τελος τα λαστιχα που φοραει απο μαμα δεν ειναι και οτι το καλυτερο οπως στα περισσοτερα μηχανακια.
Αυτα τα ολιγα,ελπιζω αν δεν το εχεις ηδη τσιμπησει να το παρεις,ειναι παρα πολυ καλη επιλογη,α by the way ηταν η πρωτη μου μηχανη στα 27 μου.

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση....είχα αγοράσει τον Οκτώβρη αυτό....

http://img198.imageshack.us/img198/5198/img20111019162506.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/198/img20111019162506.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)



το οποίο τελικά πούλησα μετά από ένα μήνα και πήρα αυτό που είναι πιο εργοστασιακό

http://img807.imageshack.us/img807/4370/img007b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/807/img007b.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

στο οποίο άλλαξα χθες λάστιχα καθώς είχε για 3 χρόνια τα εργοστασιακά και έβαλα Metzeler M5 μαζί με αλλαγή λαδιών (Motul) με 360€ σύνολο και μένει την άλλη εβδομάδα να αλλάξω τακάκια μπρος πίσω και τις τσιμούχες στις εμπρός αναρτήσεις γιατί η μια δακρύζει με άλλα 200€, έχει 16.000χλμ και C-ABS και το είχε ένας τύπος μόνο για να πηγαίνει για καφέ τις Κυριακές αι ήθελε να το ξεφορτωθεί γιατί το χρωστοϋσε, μαζί μου έδωσε την μάσκα εμπρός της Ermax την οποία θα βάλω σύντομα.

Προς το παρών οδηγώ πολύ συντηρητικά, όχι προσπεράσεις, όχι διηθήσεις και ταχύτητες το πολύ 90-100 σε τελείως ευθεία και άδειο δρόμο. Είναι όντως πολύ φιλικό και καλό σχολείο για κάποιον που δεν είναι γκαζοφονιάς....ελπίζω σε 2 χρονάκια να έχω γράψει αρκετά χλμ και να έχω την εμπειρία να ανακαλύψω όλες τις αρετές του.:beer:http://imageshack.us/photo/my-images/807/img007b.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/807/img007b.jpg/http://imageshack.us/photo/my-images/807/img007b.jpg/

smooth criminal
06/02/2012, 13:12
Mπραβο dimik,το χρωμα που εχει το χορνετακι που εχεις τωρα ειναι το αγαπημενο μου,εψαχνα καιρο να το βρω αλλα τελικα σε μεταχειρα δεν το βρηκα(ετσι οπως το ηθελα)και πηγα και το πηρα κουτι(στο ασημι).Χαιρομαι για την επιλογη σου,(το οτι εχει το c-abs,ειναι επιπλεον εφοδιο),οπως λες και εσυ δεν χρειαζεται να βιαστεις καθε πραμα θα το κανεις οταν νιωσεις ready,και το μηχανακι να σαι σιγουρος οτι θα το υποστηριξει,καλα χιλιομετρα να εχεις παντα ορθιος,και να μας γραφεις τις εμπειριες σου!!!

dmf
06/02/2012, 13:54
Υπέροχο το καινούργιο :beer:
Το άλλο ήταν καγκουράδικο :rolleyes:

Πανοπτικός
06/02/2012, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimik

Προς το παρών οδηγώ πολύ συντηρητικά, όχι προσπεράσεις, όχι διηθήσεις και ταχύτητες το πολύ 90-100 σε τελείως ευθεία και άδειο δρόμο. Είναι όντως πολύ φιλικό και καλό σχολείο για κάποιον που δεν είναι γκαζοφονιάς....


:look:

Joyrider
06/02/2012, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
:look:
ΟΧΙ δεν είναι νευρικό επειδή έχει κινητήρα από cbr :lol:

Πανοπτικός
06/02/2012, 16:35
Να προσεχει το παιδι μη τον πατησει κανενα φορτηγο...

Ειπαμε να πηγαινουμε συντηρητικα/αμυντικα αλλα οχι κ ετσι...

smooth criminal
07/02/2012, 12:18
Ο καθεις με τον τροπο του,αλλωστε η χορνεταρα οκ γραμμικο ειναι φιλικο ειναι,αλλα αμα μακακιστεις οπως καθε μηχανακι θα σε στειλει αδιαβαστο,απλα φιλε dimik,μερικες φορες μπορει να χρειαστει να τον στριψεις λιγο παραπανω τον δεξι σου τον καρπο,με ματια fourteen do it και μην φοβασαι τιποτα,ολα θα τα κανεις με τους δικους σου ρυθμους;)

dimik
07/02/2012, 14:04
Εντάξει ρε παιδιά συντηρητικά είπαμε όχι σαν παππούς 80 χρονών με κάσα από Amstel δεμένη πίσω.

Απλά δεν κάνω πράγματα που δεν ξέρω να αντιδράσω σωστά (ακόμα) αν τύχει η στραβή, όχι τίποτα άλλο αλλά λυπάμαι την γυναίκα μου:lol:

Είναι και χειμώνας ακόμα, ας έρθει η άνοιξη να καλυτερέψει ο καιρός και θα το ευχαριστηθώ περισσότερο.

blackhornet78
22/02/2012, 22:20
Καλησπερα παιδια, νεος κ γω με ενα hornet του '05, με το usd μπροστινο

κατενθουσιασμενος:D

1. θα ηθελα να ρωτησω, που βρισκεται γνησια ανταλλακτικα γιατι ψαχνω να βρω τον λασπωτηρα

δεν υπαρχει για δειγμα μεταχειρο.

τωρα εχει την πινακιδα στο undertray κ δε λεει, καθε φορα που βλεπω διας αλλαζω δρομολογιο

το συνεργειο που το πηγα, εκανε μια ερωτηση σε εναν εδω Θεσ/νικη κ ειπε για 190 ευρω καινουριο, αλλα δεν καταλαβα αν ηταν κ τα φλας μεσα ()κομματακι δυσκολο)

εψαξα απο αμερικη κ οι περισσοτεροι δε στελνουν ελλαδα
κ οσοι στελνουν βαζουν κατι υπερογκα μεταφορικα...

απο αγγλια μερια βγαινει περιπου οσο εδω

κανενα αλλο site απο ευρωπη????

2. για τα λαδιατο το manual λεει 10-40
αλλα καπου εδω διαβασα για 10-50, λογω υψηλοτερων μεσων θερμοκρασιων
κ ο μαστορας για 15-50 μου πε, ημισυνθετικα

για αλλαγες καθε 5000 αξιζει να παω σε full συνθετικα

μαλλον σε motul θα παω, τα εμπιστευομαι απο τα αμαξια που τα χρησιμοποιω για χρονια


ευχαριστω πολυ

Υ.Γ πριν το παρω ειχα διαβασει αρκετα στο forum εδω

και εδω και μια βδομαδα διαβαζω οσο πιο πολλα μπορω

Joyrider
22/02/2012, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackhornet78
Καλησπερα παιδια, νεος κ γω με ενα hornet του '05, με το usd μπροστινο

κατενθουσιασμενος:D

1. θα ηθελα να ρωτησω, που βρισκεται γνησια ανταλλακτικα γιατι ψαχνω να βρω τον λασπωτηρα
Καλησπέρα, καλωσήρθες.

Για δες εδώ που έχει τα κομμάτια αριθμημένα (με τα μεταφορικά βγαίνει πιο ακριβά από 190, απλά να δεις τα κομμάτια το βάζω).

http://www.hondaoriginalparts.com/honda_motorcycle_parts_selection_pfk.php?block_01=13MBZ2I1&block_02=F__2401&block_03=1822

Θα σου βγει φθηνότερα μια aftermarket βάση πινακίδας πάνω στο υπάρχον undertray.

blackhornet78
23/02/2012, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Καλησπέρα, καλωσήρθες.

Για δες εδώ που έχει τα κομμάτια αριθμημένα (με τα μεταφορικά βγαίνει πιο ακριβά από 190, απλά να δεις τα κομμάτια το βάζω).

http://www.hondaoriginalparts.com/honda_motorcycle_parts_selection_pfk.php?block_01=13MBZ2I1&block_02=F__2401&block_03=1822

Θα σου βγει φθηνότερα μια aftermarket βάση πινακίδας πάνω στο υπάρχον undertray.

thanx, το χω δει αυτο απο αγγλια

το θεμα ειναι οτι το κομματι 7 που αυτοι το δινουν κοντα 150

στα αμερικανικα site στο σχεδιο υπαρχει σαν κομματι 8 και το δινουν 25-30 δολλαρια...

εδω και ενα παραδειγμα απο αμερικη
http://www.houseofhondaparts.com/fiche_section_detail.asp?section=526575&category=Motorcycles&make=Honda&year=2006&fveh=12117

αντε να βγαλεις ακρη :eyepop: :eyepop:

ελεγα να το βαλω, μπας κ γλυτωνω απο τα νερα, ενω μονο με τη βαση...http://www.houseofhondaparts.com/fiche_section_detail.asp?section=526575&category=Motorcycles&make=Honda&year=2006&fveh=12117

Joyrider
23/02/2012, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackhornet78
ελεγα να το βαλω, μπας κ γλυτωνω απο τα νερα, ενω μονο με τη βαση...
Σε σένα πετάει νερά ή στον πίσω; Εγώ που είμαι με μαμά λασπωτήρα και aftermarket hugger, ο πίσω πάλι θα έχει μια λωρίδα στην πλάτη αν βρω νερά, οπότε δεν ξέρω αν είναι τόσο απαραίτητο ώστε να αξίζει τόσα λεφτά. Βέβαια έχω και άλλο μοντέλο χόρνετ.

blackhornet78
23/02/2012, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Σε σένα πετάει νερά ή στον πίσω; Εγώ που είμαι με μαμά λασπωτήρα και aftermarket hugger, ο πίσω πάλι θα έχει μια λωρίδα στην πλάτη αν βρω νερά, οπότε δεν ξέρω αν είναι τόσο απαραίτητο ώστε να αξίζει τόσα λεφτά. Βέβαια έχω και άλλο μοντέλο χόρνετ.

προς στιγμη τα χω γλυτωσει, βασικα με βροχη δεν το χω βγαλει... μπαινω στο κουτι

κ το ψιλοφοβαμαι ακομα

οπου δω νερα ενα σλαλομ εφοσον με παιρνει το κανω

κατα τ αλλα στα κρυα που μας εκανε δω πανω, δε μασουσαμε...

δεν τα δινω τοσα τωρα με τιποτα

μαλλον με βλεπω με καμια αυτοσχεδια κατασκευη, τουλαχιστον να βγει η πινακιδα στην επιφανεια, μην εχουμε τιποτα προστιμα

μετα κανα hugger, να προστατεψουμε λιγο την αναρτηση.... κ βλεπουμε

συνηθως μονος ειμαι ετσι κι αλλιως:(

Πανοπτικός
23/02/2012, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Σε σένα πετάει νερά ή στον πίσω; Εγώ που είμαι με μαμά λασπωτήρα και aftermarket hugger, ο πίσω πάλι θα έχει μια λωρίδα στην πλάτη αν βρω νερά, οπότε δεν ξέρω αν είναι τόσο απαραίτητο ώστε να αξίζει τόσα λεφτά. Βέβαια έχω και άλλο μοντέλο χόρνετ.

Ενας τροπος υπαρχει να γλυτωσει στανταρ ο πισω, να κυκλοφορεις με τελειωμενο πισω λαστιχο :smokin:

Joyrider
23/02/2012, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Ενας τροπος υπαρχει να γλυτωσει στανταρ ο πισω, να κυκλοφορεις με τελειωμενο πισω λαστιχο :smokin:
Και μόλις βρεις λίγο νεράκι να τελειώσεις και συ και ο πίσω :uplate:

Είπαμε να παίρνουμε και καμιά στροφή ε, όχι μόνο πολύγυρο-γερακινή πάνω-κάτω. :lol:

Πανοπτικός
23/02/2012, 23:12
Γιατι ρε, μια χαρα στροφες εχει η διαδρομη :smokin:

blackhornet78
02/03/2012, 14:12
το ξεβρακωσαμε λοιπον το hornetακι

248770

και αφου στριψαμε μια λαμη 3mm σε σχημα Π (δεν κρατησα φωτο της λαμας σκετη)
την βαλαμε πανω

τι λασπωτηρας κ χαζα, φροντισε η νομαρχια με αυτη την πινακιδα φαρασι...

οριστε κ το αποτελεσμα

ευκολα μπορει να γινει κ ανακλινωμενη

248771

κοστος : κανα 3 ευρω η λαμα ενος μετρου + ενα μαυρο spray + κανα 2 ευρω διαφορα βιδακια