PDA

View Full Version : Ερώτηση για ρύθμιση βαλβίδων ( με κοκορακια )



kostakisK
03/09/2011, 22:31
Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία : Αν παραμελήσουμε τη ρύθμιση βαλβίδων με κοκοράκια ( κόντρα παξιμάδι ) , τί πιθανότητες υπάρχουν να ΜΙΚΡΥΝΟΥΝ τα διάκενα και να έχουμε ζημιά ??

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω την εντύπωση οτι το διάκενο συνεχώς μεγαλώνει οταν οι βαλβίδες μένουν αρρύθμιστες.

Η ερώτηση είναι γενική. Αν όμως πιστεύετε οτι βοηθάει , το μηχανάκι είναι Africa.

Ευχαριστώ - Κώστας

kawazoyras
04/09/2011, 00:12
συνήθως τα κενά μεγαλώνουν διότι πιάνει μάκα (καπνίλα) η έδρα της βαλβίδας οπότε δε πατάει στην αρχική της έδρα κ το κενό από πάνω στα κοκοράκια μεγαλώνει, τώρα για να βυθιστεί πιό μέσα κομμάτι δύσκολο εκτός αν δεν έχει σφίξει καλά αλλά αυτό θα είχε δείξει πολύ πιο πρίν,

ελπίζω να σε κατατόπισα...

αν όχι εδώ είμαστε πάλι....:wave2:

OldMan
05/09/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Αν παραμελήσουμε τη ρύθμιση βαλβίδων με κοκοράκια ( κόντρα παξιμάδι ) , τί πιθανότητες υπάρχουν να ΜΙΚΡΥΝΟΥΝ τα διάκενα και να έχουμε ζημιά ??
Αρκετές, λόγω υπερβολικής διαστολής του στελέχους της βαλβίδας...

Υ.Γ.
Η ζημιά γίνεται ΚΑΙ με μεγάλα διάκενα ΚΑΙ με μικρά...:winka:

notakos600
06/09/2011, 08:57
Τι θα πάθεις αν τις ρυθμίσεις βρε παλληκάρι;

kostakisK
06/09/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τι θα πάθεις αν τις ρυθμίσεις βρε παλληκάρι;

Τίποτε δεν θα πάθω , ενοείται. Απλώς έλεγα για λόγους κυρίως οικονομίας , να μην τις ρυθμίσω οταν προβλέπει ο κατασκευαστής ( 12000 χλμ ) αλλά αργότερα πχ 20000 250000 30000 χλμ εκτός κι αν αρχίσουν να χτυπάνε , οποτε θα τις ρυθμίσω συντομότερα.

Ο προβληματισμός μου είναι αν το διάκενο με το πέρασμα του χρόνου μπορει να μικρύνει χωρίς εγω να καταλάβω τίποτα μεχρις οτου πέσει λόγω υπερθέρμανσης καμμια κεφαλή βαλβίδας στον κύλινδρο...:eek:

OldMan
06/09/2011, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Ο προβληματισμός μου είναι αν το διάκενο με το πέρασμα του χρόνου μπορει να μικρύνει χωρίς εγω να καταλάβω τίποτα μεχρις οτου πέσει λόγω υπερθέρμανσης καμμια κεφαλή βαλβίδας στον κύλινδρο...:eek:
Αν χωράει από την μπουζότρυπα, σταματάς και την βγάζεις....:winka:

fantacid
06/09/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Ο προβληματισμός μου είναι αν το διάκενο με το πέρασμα του χρόνου μπορει να μικρύνει χωρίς εγω να καταλάβω τίποτα μεχρις οτου πέσει λόγω υπερθέρμανσης καμμια κεφαλή βαλβίδας στον κύλινδρο...:eek:


εκτος απο τη λυση του παππου, μπορεις να δεσεις απο την ασφαλεια του οδηγου ενα συρματακι
οποτε αν πεσει απλα τη τραβας πισω!

:hypnotize

kawazoyras
06/09/2011, 19:04
δε παθαίνει τπτ τέτοιο παλικάρι μου ούτε να υπερθερμανθεί ούτε να σπάσει,



εκτός αν το αφήνεις όσο πάει γνωρίζοντας το πρόβλημα (οικονομικό κ παρατήνεις) κ το πάς στα όρια με τα όσα....





:nono: :nono: :a013: :a013:

kostakisK
07/09/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν χωράει από την μπουζότρυπα, σταματάς και την βγάζεις....:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εκτος απο τη λυση του παππου, μπορεις να δεσεις απο την ασφαλεια του οδηγου ενα συρματακι
οποτε αν πεσει απλα τη τραβας πισω!

:hypnotize


Κάνουμε πλακίτσα έεεεεεε ?? Anyway , thanks :wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
δε παθαίνει τπτ τέτοιο παλικάρι μου ούτε να υπερθερμανθεί ούτε να σπάσει,



εκτός αν το αφήνεις όσο πάει γνωρίζοντας το πρόβλημα (οικονομικό κ παρατήνεις) κ το πάς στα όρια με τα όσα....





:nono: :nono: :a013: :a013:

Ευχαριστώ !!! :wave2:

OldMan
07/09/2011, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Κάνουμε πλακίτσα έεεεεεε ?? Anyway , thanks :wave2:
Ευχαριστώ !!! :wave2:
Δηλ. για να εισπράξουμε τα ευχαριτήρια έπρεπε και μεις να σου πούμε: "Μην μασάς φιλαράκι, τράβα το όσο πάει κι ακόμη περισσότερο..".???

kostakisK
07/09/2011, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. για να εισπράξουμε τα ευχαριτήρια έπρεπε και μεις να σου πούμε: "Μην μασάς φιλαράκι, τράβα το όσο πάει κι ακόμη περισσότερο..".???

Ρε συ γέρο , τα πήρες τα ειλικρινή ευχαριστήρια....Αγγλιστί !!


ΥΓ :1. Ακου απάντηση , να βγάλω την βαλβίδα από την μπουζότρυπα !! :eyepop: :eyepop:

2. Καλά που δεν μου είπες να σηκώσω το μηχανάκι σούζα και να το κουνήσω για να βγεί από την εξάτμιση :lol:

marulis
07/09/2011, 22:09
Καπελοτα δεν έχει το αφρικα ?

chr1s_86
08/09/2011, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Καπελοτα δεν έχει το αφρικα ?

:nono: :)

OldMan
08/09/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Ακου απάντηση , να βγάλω την βαλβίδα από την μπουζότρυπα !!
Λογικότατη απάντηση στην ομοίως λογική υπόθεση:

Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
μεχρις οτου πέσει λόγω υπερθέρμανσης καμμια κεφαλή βαλβίδας στον κύλινδρο...:eek:
:beer: :wave2: