PDA

View Full Version : Πρωταρης.........



teros
04/09/2011, 12:06
1.ποιο ειναι το καλυτερο λαδι να βαζουμε??(οχι το λαδι μουαγιε..αλλα εκεινο που ειναι στην ταπα βενζινης...)χωρις να ξερω πηρα ενα που κανει 5 ευρω... εχω ακουσει οτι καλο ειναι περνεις κοντα στα 10 ευρω λαδι......υπαρχει περιπτωση να πειραξει το μηχανακι??ποια μαρκα συνεισταται???
2.γιατι με μανιβελα δεν περνει ΠΟΤΕ μπρος????
3.το 50αρι typhoon κανονικα παταει ως 70???γτ το δικο μου ως 70 παει και αυτο με τα χιλια ζορια
4.για το λαδι που ειπα πριν...υπαρχει συγκεκριμενο οριο να το βαζεις??η μεχρι πανω πανω μεχρι να γεμισει??
5.γιατι οταν εχει κρυο(τον χειμωνα που βαζω μπρος το μηχανακι για να παω σχολειο)αυτο περνει πολυ αποτομα μπρος λες και το εδωσα τερμα γκαζι...





ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.....

nassosxlvbros
04/09/2011, 12:52
Απαντήσεις:
(αν τα πάω καλά με τις; μαντεψιές μιλάς για δίχρονο)
1) Βάζω στην ανάγκη ό,τι βρω...από λάδι των καλαμιών μέχρι βαλβολίνες...κανονικά όμως Castrol TTS
2) γιατί δεν ξέρεις το κόλπο μάλλον,ή δεν έχεις φάει καλό πρωινό...
3) 50άρια δίχρονα καλοσυντηρημένα ναι 70-80 άνετα...για να παίρνει δύσκολα και να μην τελικιάζει κοντά στα 80 μάλλον έχεις πεσμένο μοτέρ...
4) 2 με 4% είναι η συνήθης αναλογία...πιο κάτω το κολλάς πιο πάνω δεν πάει....
5) κακή τροφοδοσία,ή έχεις πέσει σε πολύ κακορυθμισμένο καρμπυρατέρ ή σε χάλια μηχανικό ή και όλα μαζί...

teros
04/09/2011, 12:59
σε ευχατιστω για τις απαντησεις!!!οταν λες 2-4% τι εννοεις???δεν πρεπει να γεμιζω το λαδι ως πανω???

fantacid
04/09/2011, 13:21
μη βαζεις λαδι του 3€ για τι καπνιζουν σα θυμιατιρια...

τυφωνα εχεις?
το λαδι το βαζεις στη βενζινη ή εχει ταπα λαδιου?
ο φιλος σου απαντησε για τη πρωτη περιπτωση που η αναλογια πρεπει να ειναι 2-4%
στην αλλη περιπτωση απλα κοιτας να εχει παντα λαδακι μεσα.....

MikeG
04/09/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από teros
σε ευχατιστω για τις απαντησεις!!!οταν λες 2-4% τι εννοεις???δεν πρεπει να γεμιζω το λαδι ως πανω???


Είναι η αναλογία βενζίνης - λαδιού. Σε 1 λίτρο βενζίνης δηλαδή να έχει 4% πχ λάδι. Από όσο ξέρω όμως το μηχανάκι σου έχει ξεχωριστό δοχείο για λάδι. Οπότε θα το γεμίζεις πάντα. Ναι, μέχρι πάνω.
Τώρα για τι λαδάκι, καλό είναι να αγοράζεις κάποιο μέτριο, μη δίνεις και πολλά, όχι όμως και τίποτα. Νομίζω ότι τα Motul & τα Castrol είναι ότι πρέπει.
Στο κρύο κάνει έτσι επειδή ανεβάζει στροφές για να ζεστάνει το κινητήρα. Με μανιβέλα προσπάθησε και θα βρεις το κόλπο.
Γενικά σε τι κατάσταση είναι το μηχανάκι? Έχεις καθαρίσει ποτέ carb? Έχεις καθαρίσει την εξάτμιση? Ιμάντες? Ίσως θέλει ένα service για να πάει άνετα και πάνω από 70.

Να φοράς πάντα το κράνος σου & να προσέχεις τις πιέσεις στα ελαστικά. Οι τυφώνες σε πετάνε κάτω στο άψε σβήσε.

:wave2:

Welcome

teros
04/09/2011, 13:25
typhoon εχω ναι...εχει ταπα λαδιου...οσον αφορα για την 5η απαντησει του προηγουμενου να απευθυνθω στην αντιπροσωπεια?

teros
04/09/2011, 13:33
φιλε ΜΙΚΕ το εχω κανεις 3 φορες σερβις οπως που ειπαν...στα 500 1000 και 3000....δεν πολυασχολουμαι με μηχανακια δεν κοιταω αυτα που μου ειπες...

MikeG
04/09/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teros
φιλε ΜΙΚΕ το εχω κανεις 3 φορες σερβις οπως που ειπαν...στα 500 1000 και 3000....δεν πολυασχολουμαι με μηχανακια δεν κοιταω αυτα που μου ειπες...


Ίσως είναι και μπουκωμένο. Τέλος πάντων. Τουλάχιστον ελπίζω να φοράς κράνος κανονικό & ότι κανένα κουβαδάκι.

teros
04/09/2011, 23:17
Κρανος φοραω παντα μολονοτι ολοι οι αλλοι φιλοι μου δεν φοραν ταχα για να το παιξουν μαγκες

SoulGR
07/11/2011, 18:02
λοιπον φιλε μου και γω εναν τυφωνα ειχα στο λυκειο.
Λαδακι του εβαζα το velox της agean μια χαρα λαδακι ειναι.Οταν θα σου αναβει το φωτακι να πηγαινεις να το γεμιζεις.Γενικα σαν μηχανακι ειναι πολυ καλο-για την κατηγορια του φυσικα-το μονο θεματακι του ειναι στα ηλεκτρικα-προσωπικα μου χαλουσανε συνεχεια τα φλασακια και τα φωτα του ηταν πολυ αδυναμα-αλλα ο κινητηρας του οσο εχει βενζινη και λαδακι θα πηγαινει!
οπως ειπε και ο MikeG εχει αρκετα ψηλες στροφες για να ζεστανει.Πριν ξεκινησεις ασ'το λιγο να ζεσταθει το μηχανακι.Δεν εχει προβλημα,η τελικη του ειναι γυρω στα 70+-5

οσο για το κρανος....πες τους να ερθουν να παιξουμε κεφαλιες....εγω θα φοραω:winka:

Ovi
01/12/2011, 13:02
οσο αναφορα την ερωτηση 5)..

εννοεις ξεκιναει απο σταματημενο τερμα γκαζι αποτομα ή

απλα στο ρελαντι ακουγεται δυνατα??

Αν το θεμα σου ειναι στο ρελαντι απο κρυο είναι φυσιολογικο. Αν στο κανει και ζεστο κανα ρυθμισμα καρμπ μαλλον.

fantacid
01/12/2011, 13:45
φανταζομαι οτι μετα απο 5 μηνες θα την εχει βρει τη λυση!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

daz
01/12/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
φανταζομαι οτι μετα απο 5 μηνες θα την εχει βρει τη λυση!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τη λύση θα την βρει μόλις μείνει από μπαταρία! :lol:

John Steed
01/12/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τη λύση θα την βρει μόλις μείνει από μπαταρία! :lol:


Ανορθωτής! :o



































:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: