PDA

View Full Version : YMHA WR 250 X or KWSAKI KLX 250?



bibero2006
05/09/2011, 01:36
Καλησπερα!

Ειμαι αναμεσα σε Yamaha WR250X και Kawasaki KLX250
Μου αρεσει πολυ αυτη η κατηγορια μηχανων αλλα δεν ξερω ποια απο τις 2 εχει γενικα
καλυτερες κριτικες και ποια θα συμφερε οικονομικα να παρω.
Η μηχανη θα ειναι για αστικη χρηση στην Θεσσαλονικη και πολυ σπανια για μεγαλυτερες
αποστασεις μεχρι Χαλκιδικη δηλαδη (100-150 χιλιομετρα).

Υπαρχουν ατομα που να εχουν γνωσεις πανω σε αυτες τις 2 μηχανες για να με βοηθησουν ή να μου προτεινουν αλλες παρομοιες?

notakos600
05/09/2011, 08:01
Το YAMAHA είναι νεώτερο,πιο σύχρονο μηχανολογικά και πιο ακριβό, το KAWASAKI είναι παλαιότερης σχεδίασης , σκυλί και φθηνότερο από το YAMAHA.
Όποιο και να πάρεις θα το ευχαριστηθείς.

DrBig
05/09/2011, 09:32
Το WR κι αν ειναι σκυλι.....

bibero2006
05/09/2011, 23:24
Για διαδρομες μεγαλυτερες οπως αυτη που αναφερω πιο πανω κανουν αυτες οι μηχανες??

MikeG
05/09/2011, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
Για διαδρομες μεγαλυτερες οπως αυτη που αναφερω πιο πανω κανουν αυτες οι μηχανες??


Δε θα έχεις πρόβλημα. :wave2:

p@nos
06/09/2011, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
Για διαδρομες μεγαλυτερες οπως αυτη που αναφερω πιο πανω κανουν αυτες οι μηχανες??


oxi

bibero2006
06/09/2011, 01:35
Eυχαριστω... Ησουν πολυ επεξηγηματικος!

epp1640
06/09/2011, 01:39
Το WR είναι πανάκριβο.. τα λεφτά για πολιτικό 250ρι είναι το λιγότερο αστεία.. KLX θα έπαιρνα.. :wave2:

p@nos
06/09/2011, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
Eυχαριστω... Ησουν πολυ επεξηγηματικος!


dld ti parapano 8es

bibero2006
06/09/2011, 02:37
Και εγω φιλε μου προς το KLX τεινω!
Το WR μου αρεσει πιο πολυ σαν ομορφια αλλα και το KLX με ενα σετακι motard ζαντολαστιχα
κουκλι θα ειναι!
Και οντως το WR πολυ το ''τσιμπησαν'' στην τιμη μου φαινετε...

bibero2006
06/09/2011, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
dld ti parapano 8es

To παλικαρι απο πανω ο ''MikeG'' ειπε οτι η μηχανες αυτες κανουν για τετοιες αποστασεις.
Εσυ απαντας με ενα ξερο ''οχι''...Γιατι δεν δινεις μια εξηγηση στην απαντηση σου?
Μια βοηθεια ζητησα... :sick:

epp1640
06/09/2011, 03:12
Σχετικά είναι όλα.. αν αντέχει ο κώλος σου και δεν περιμένεις υψηλές μέσες ταχύτητες πας παντού.. πάντως και τα δύο έχουν λεπτή σέλα και δύσκολα θα αντέξεις χωρίς στάσεις πάνω από τόσα χιλιόμετρα..

bibero2006
06/09/2011, 03:35
Επειδη γενικα τωρα θα μπω στον χωρο και νιωθω οτι εχω πολυ κ_υλα μεσα μου για
τις συγκεκριμενες μηχανες πιστευω οτι και δυσκολα να ειναι δεν θα με ξενερωσει...
Παντως ακομα ψαχνομαι και μπορει να καταληξω και σε οποιαδηποτε αλλη μηχανη...
Να ρωτησω κατι... Πιστευετε οτι μπορει να ανταποκριθει αρχαριος στο να ξεκινησει να οδηγαει
με μια τετοια μηχανη?

notakos600
06/09/2011, 08:43
Αν σε καλύπτει το δίπλωμα πάρε ένα 600 μεταχείρω με 1500-2000 χιλιάρικα γιατί το 250 θα το βαρεθείς από τη πρώτη εβδομάδα και ναι το WR 250 είναι πανάκριβο.

p@nos
06/09/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
To παλικαρι απο πανω ο ''MikeG'' ειπε οτι η μηχανες αυτες κανουν για τετοιες αποστασεις.
Εσυ απαντας με ενα ξερο ''οχι''...Γιατι δεν δινεις μια εξηγηση στην απαντηση σου?
Μια βοηθεια ζητησα... :sick:


ne orea pes moy pos sto eksigise o allos apo pano ke 8a katso na soy eksigiso ki ego meta

black sheep
06/09/2011, 13:32
εγω θα προτεινω το klx που το εχω ενα χρονο περιπου. ειναι μια χαρα για αρχαριο γιατι ειναι ελαφρυ, ειναι πιο φθηνο, οικονομικοτατο σε βενζινη και συντηρηση, και για μενα ομορφο.

τωρα οσο αφορα τη χρηση, μεσα στην πολη ειναι οτι πρεπει και πριν το κανεις μοταρντ, δοκιμασε να πας χωμα και να ανακαλυψεις αλλους τοπους.
για πιο μακρινες διαδρομες, μεχρι τα 100 χλμ που αναφερεις δεν εχεις προβλημα, αλλα μην ξεχνας οτι η μηχανη αυτη δεν ειναι για ταξιδια (στενη σελα, μικρη αυτονομια), σε σχεση με αλλες μεγαλυτερες πολυ πιο ανετες που χανουν ομως σε ευκολια στην πολη.

DrBig
06/09/2011, 14:10
Για το WR υπαρχουν τα παντα, απο μεγαλυτερο τεποζιτο, κιτ 290cc, μεχρι PC και τουρμπο που το παει 45 αλογα τροχο. Ακομα εχει πολυ χαμηλη καταναλωση και καταπληκτικο κιβωτιο που του επιτρεπει ταξιδι χωρις κραδασμους σε σχεση πχ με το DRZ που τρεμει πανω απο τα 85 με μαμα γραναζωμα και αηδιαστικο στενο κιβωτιο.
Η σελα (καλλιτερη του drz) φτιαχνει με ενα airhawk. Ειναι κλασεις πανω απο το KLX απο καθε αποψη πλην προφανως της τιμης και εχει και καμια 10ρια σχεδον αλογα παραπανω. Αλλα αν μιλαμε για 2ο χερι και υπαρχει το παραπανω χρημα που κοστιζει, αξιζει σαφως τα χρηματα του.

tifoso4ever
06/09/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για το WR υπαρχουν τα παντα, απο μεγαλυτερο τεποζιτο, κιτ 290cc, μεχρι PC και τουρμπο που το παει 45 αλογα τροχο. Ακομα εχει πολυ χαμηλη καταναλωση και καταπληκτικο κιβωτιο που του επιτρεπει ταξιδι χωρις κραδασμους σε σχεση πχ με το DRZ που τρεμει πανω απο τα 85 με μαμα γραναζωμα και αηδιαστικο στενο κιβωτιο.
Η σελα (καλλιτερη του drz) φτιαχνει με ενα airhawk. Ειναι κλασεις πανω απο το KLX απο καθε αποψη πλην προφανως της τιμης και εχει και καμια 10ρια σχεδον αλογα παραπανω. Αλλα αν μιλαμε για 2ο χερι και υπαρχει το παραπανω χρημα που κοστιζει, αξιζει σαφως τα χρηματα του.

Συμφωνω και επαυξανω, ΣΥΝ το οτι το ΥΑΜΑΗΑ ειναι 100% made in japan (πολυ σπανιο σημερα...) γι'αυτο τσιμπαει σε τιμη, ενω το καΦασακι ειναι και κλειστο λογω νομοθεσιας (ΔΕΝ παει μια ελληνιστι...), και φτιαγμενο οπουδηποτε εκτος ιαπωνιας...
Οχι οτι αυτο ειναι απαραιτητα κακο, αλλα σιγουρα η ποιοτητα κατασκευης και η ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ του (δεν λεω αξιοπιστια, ΟΚ?), βρισκεται σε αλλα επιπεδα...
ΑΝ βρεις μτχ καλοσυντηρημενο, προτιμησε το, ΑΝ θες να το κρατησεις αρκετα χρονια, αν οχι, παρε το KLX που ειναι πολυ πιο φτηνο, και αυτο θα σε βολεψει σαν πρωτο...
Καλες βολτες, και παντα ορθιος! :beer:

Xrated
06/09/2011, 16:30
Επισης αν κοιτας και πας για καινουργια να σκεφτεις οτι θα χασεις πολλα στην μεταπωληση του wr.Αντιθετως σε μεταχειρισμενο μπορεις να το βρεις σε χαμηλη τιμη λογω κακης μεταπωλησης.(οσο γινεται δηλ)

marios8
06/09/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για το WR............ Ειναι κλασεις πανω απο το KLX απο καθε αποψη πλην προφανως της τιμης......................

+1

Τα μηχανάκια σε εξέλιξη έχουν μια 10ετια διαφορά .

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι το WR αξίζει τα λεφτά του .
Στο θέμα της αξιοπιστίας δίνω ενα + στο KLX λόγο του καρμπιρατέρ, το WR έχει θεματάκι με τον ψεκασμό .

kordix
06/09/2011, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
+1

Τα μηχανάκια σε εξέλιξη έχουν μια 10ετια διαφορά .

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι το WR αξίζει τα λεφτά του .
Στο θέμα της αξιοπιστίας δίνω ενα + στο KLX λόγο του καρμπιρατέρ, το WR έχει θεματάκι με τον ψεκασμό .


Μάριε και το ΚLX ψεκαστό είναι.

Το WR είναι καλύτερο μηχανάκι και τα αξίζει τα λεφτά του. Μακάρι να υπήρχε και αντίστοιχο πολιτικό 450 ή 600.

To KLX απλή σύνθεση ανταλλακτικών που έμειναν στοκ είναι με ψεκασμό για να περνάει προδιαγραφές euro3. Ασε που το παλιό KLX εκτός από πιο δυνατό ήταν και πιο όμορφο για μένα.

marios8
06/09/2011, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Μάριε και το ΚLX ψεκαστό είναι.

Το WR είναι καλύτερο μηχανάκι και τα αξίζει τα λεφτά του. Μακάρι να υπήρχε και αντίστοιχο πολιτικό 450 ή 600.

To KLX απλή σύνθεση ανταλλακτικών που έμειναν στοκ είναι με ψεκασμό για να περνάει προδιαγραφές euro3. Ασε που το παλιό KLX εκτός από πιο δυνατό ήταν και πιο όμορφο για μένα.

Οκ είχα την εντύπωση (προφανώς λανθασμένη) οτι αφού είχαν βασιστεί στο παλιό μοτέρ του 300 , πως είχαν κρατήσει το καρμπιρατέρ .

epp1640
06/09/2011, 21:20
7620 :eek: Ρε δεν πάμε καλά.. Και ο ληστάκος μου ιάπωνας είναι ρε παιδιά και με ABS έχει κατέβει στα 6700! τετρακύλινδρο μηχανάκι... μην τρελλαθούμε τώρα.. :cry: Το πιο φτηνό μεταχειρισμένο στο car είναι σε τιμή νέου KLX.. To wr είναι αρκετά καλύτερο αλλά..

p@nos
06/09/2011, 22:47
kala 7k gia ti mlkia to wr?


oyte ri8mizomenes anartisis den exi gt ine toso akribo pragmatika 8elo na ma8o.....

DrBig
07/09/2011, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

oyte ri8mizomenes anartisis den exi gt ine toso akribo pragmatika 8elo na ma8o.....

habeas anartisum tunus :wave2:

KaTaNaS
07/09/2011, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
Υπαρχουν ατομα που [...]ή να μου προτεινουν αλλες παρομοιες?


Ευρώπη λέμε! http://www.betamotor.com/it/alp/bikes/alp-4-0-2008

:wave2:

black sheep
07/09/2011, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
το καΦασακι ειναι και κλειστο λογω νομοθεσιας (ΔΕΝ παει μια ελληνιστι...),

ειναι αληθεια δεν εχει και το τρελλο γκαζι, αλλα με μια μετατροπη που κανει η ιδια η καβασακι ανεξοδα, ξεφιμωνεις το μηχανακι (που ειναι φιμωμενο για να περασει τη νομοθεσια για τους ρυπους) και παει πολυ καλυτερα. αν και αν το παλλικαρι ειναι αρχαριο, μια χαρα θα ειναι κι ετσι ;)

p@nos
07/09/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
habeas anartisum tunus :wave2:


translate pleaze :p

DrBig
07/09/2011, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
translate pleaze :p

εχει ρυθμιζομενες αναρτησεις, σε απταιστα λατινικα :D

p@nos
07/09/2011, 12:31
α δλδ τσαμπα το κατηγορισα το κουβαδακι εεε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
07/09/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
α δλδ τσαμπα το κατηγορισα το κουβαδακι εεε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν ειναι να κατηγορησεις καποιον, κατηγορα την αντιπροσωπεια, το καυμενο το μηχανακι τι σου φταιει?
Δεν υπαρχει αλλο πολιτικο εντουρο συγχρονης τεχνολογιας, που να κανει αυτα που
κανει αυτο, με την αξιοπιστια και τα διαστηματα σερβις που τα κανει (βαλβιδες καθε 45,000κμ)
;)

marios8
07/09/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
7620 :eek: Ρε δεν πάμε καλά.. Και ο ληστάκος μου ιάπωνας είναι ρε παιδιά και με ABS έχει κατέβει στα 6700! τετρακύλινδρο μηχανάκι...

Καλά μην τρελαθούμε κιόλας .
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το WR (μιας και εγώ το θεωρώ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ) αλλα απο πότε τα κυβικά και ο τετρακύλινδρες κυνητήρας υποδηλώνουν και πιο ακριβή μηχανή ??????

Ενα ΚΤΜ EXC six days 125 έχει πάνω απο 8000 ή ένα WRF 250 ξεπερνάει τα 10 .

Δεν πάει η τιμή με τα κυβικά .

Φιλικά :wave2:

epp1640
07/09/2011, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Καλά μην τρελαθούμε κιόλας .
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το WR (μιας και εγώ το θεωρώ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ) αλλα απο πότε τα κυβικά και ο τετρακύλινδρες κυνητήρας υποδηλώνουν και πιο ακριβή μηχανή ??????

Ενα ΚΤΜ EXC six days 125 έχει πάνω απο 8000 ή ένα WRF 250 ξεπερνάει τα 10 .

Δεν πάει η τιμή με τα κυβικά .

Φιλικά :wave2:

Ναι ρε συ αλλά δεν είναι πολιτικά μηχανάκια.. Και υποδηλώνουν φαντάζομαι τουλάχιστον πιο υψηλό κόστος κατασκευής.. Αν μείνουμε σε μονοκύλινδρα 7600- έχει και το G650GS με ABS θερμαινόμενες χούφτες κτλπ κτλπ..

Τώρα είδα ότι στα ίδια χρήματα παίζουν και Husky 610/630..

DrBig
07/09/2011, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ναι ρε συ αλλά δεν είναι πολιτικά μηχανάκια.. Και υποδηλώνουν φαντάζομαι τουλάχιστον πιο υψηλό κόστος κατασκευής.. Αν μείνουμε σε μονοκύλινδρα 7600- έχει και το G650GS με ABS θερμαινόμενες χούφτες κτλπ κτλπ..

Τώρα είδα ότι στα ίδια χρήματα παίζουν και Husky 610/630..


Το κοστος κατασκευης σχετιζεται αμεσα με τα νουμερα μοναδων που παραγονται.
Βαλτε και το κοστος συντηρησης μεσα και το 7600 αρχιζει σε βαθος χρονου να εχει περισσοτερο νοημα. Η τιμη του WR ειναι απολυτα λογικη σε σχεση με την αγορα της κατηγοριας που ανηκει.

OldMan
08/09/2011, 11:02
Gentlemen, μια παρένθεση...

Τα WR όταν "σκορπίσουν" δεν ξαναμαζεύονται με τίποτε ...!!!:wave2:

DrBig
08/09/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Gentlemen, μια παρένθεση...

Τα WR όταν "σκορπίσουν" δεν ξαναμαζεύονται με τίποτε ...!!!:wave2:

μηπως συγχεεις τα X και R με τα F?

p@nos
08/09/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το κοστος κατασκευης σχετιζεται αμεσα με τα νουμερα μοναδων που παραγονται.
Βαλτε και το κοστος συντηρησης μεσα και το 7600 αρχιζει σε βαθος χρονου να εχει περισσοτερο νοημα. Η τιμη του WR ειναι απολυτα λογικη σε σχεση με την αγορα της κατηγοριας που ανηκει.


re bigoula gia ti yamaha milame oxi gia to garaz toy barba mitsoy.....


ta lefta ine eksofrenika se afta ta xrimata pernis se prosfora agonistika mixanakia


ama itan ta xamila eksoda sidirisis na ta plironis stin timi apoktisis ta strogilofanara papia poso 8a eprepe na ta poylane? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/09/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μηπως συγχεεις τα X και R με τα F?
Τσου..

Ζεύκας
08/09/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Gentlemen, μια παρένθεση...

Τα WR όταν "σκορπίσουν" δεν ξαναμαζεύονται με τίποτε ...!!!:wave2:

γιατί?

DrBig
08/09/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re bigoula gia ti yamaha milame oxi gia to garaz toy barba mitsoy.....


ta lefta ine eksofrenika se afta ta xrimata pernis se prosfora agonistika mixanakia


ama itan ta xamila eksoda sidirisis na ta plironis stin timi apoktisis ta strogilofanara papia poso 8a eprepe na ta poylane? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Δεν ειπα οτι τα πληρωνεις στην αγορα αποκτησης ρε πανος, ειπα πως απο συντηρηση μονο λαδια θελει, οποτε οσο να ναι κατι παιρνεις πισω. Εξ'αλλου δεν θα το αγοραζα προσωπικα ποτε καινουργιο, οπως και πολλα αλλα μηχανακια. Αλλα σαφως θα εδινα 1000 ευρω πανω απο ενα ΚΛΧ η ενα DRZ αν με ενδιεφερε η κατηγορια.

p@nos
08/09/2011, 12:46
exis dikio sto xiliariko diafora poy 8a dikeologoyse tin kapos kaliteri kataskevi apo ilika klp klp klp

i diafora omos ine sto 2000+ ke de dikeologite me tpt....

H.A.Balafoutre
08/09/2011, 14:03
Δηλαδή σε σχέση με άλλα ημικαθαρά άλλων εταιρειών ευρωπαϊκών κυρίως τι διαφορά έχει σε τιμή το WR250R, διότι όλα αυτά τα τελευταία τετράχρονα μονοκύλινδρα των ιαπώνων είναι αρκετά ακριβά.

Όσο για τα προβλήματα που αναφέρθηκαν...δεν συμφωνώ...πολύ δύσκολα να σου βγάλει πρόβλημα κινητήρας από Yamaha WR...με σωστή συντήρηση κτλ...αλλά για να το λέτε...κάτι θα ξέρετε παραπάνω από αυτά που ξέρω εγώ κι έχω δει.

OldMan
08/09/2011, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
γιατί?
Συμφωνείς και ψάχνεις εξήγηση ή διαφωνεις ριζικά..??:confused:

mpou
08/09/2011, 14:18
Πάντως η αντλία βενζίνης του WR έχει 310 ευρώ.

Τα συλλυπητήρια στον περήφανο ιδιοκτήτη του.:p

Ζεύκας
08/09/2011, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμφωνείς και ψάχνεις εξήγηση ή διαφωνεις ριζικά..??:confused:

σου έχω δώσει την εντύπωση ότι κατέω από μηχανολογικά? :lol:

απλά ρωτώ γιατί το λες αυτό

OldMan
08/09/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
απλά ρωτώ γιατί το λες αυτό
Γιατί - δυστυχώς - έτσι συμβαίνει ρε μάστορα...

Και αν γινόταν μόνο στα 250 θα το απέδιδα στο - πιθανό - σκίσιμο που τρώνε από τους ιδιοκτήτες τους, αλλά το ίδιο γίνεται (γινόταν) και στα 400, 426 και 450 ...


Υ.Γ.
Για να μην φωνάζει ο Μπίγκουλας:
Ξαναλέω ότι αυτό συμβαίνει ΕΑΝ και ΟΤΑΝ "χαρχαλέψει" το μηχανάκι...

Ζεύκας
08/09/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν γινόταν μόνο στα 250 θα το απέδιδα στο - πιθανό - σκίσιμο που τρώνε από τους ιδιοκτήτες τους, αλλά το ίδιο γίνεται (γινόταν) και στα 400, 426 και 450 ...

μιλάμε πάντα για το πολιτικό wr250x έτσι?

αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι.

ο iatrodikastis ας πούμε που τον έχω ρωτήσει, μόνο τα καλύτερα λόγια μου έχει πει για το μηχανάκι

OldMan
08/09/2011, 15:55
Επειδή δεν θα συνεννοηθούμε...

Υπάρχει κανείς κάτοχος WR που του σκόρπισε το μηχανάκι και το ξαναμάζεψε ..???

Ζεύκας
08/09/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή δεν θα συνεννοηθούμε...

Υπάρχει κανείς κάτοχος WR που του σκόρπισε το μηχανάκι και το ξαναμάζεψε ..???

όχι WR.... :nono:


WR250X :lol:

DrBig
08/09/2011, 16:26
Τα 250 X και R εχουν τελειως διαφορετικο κινητηρα απο τα F. Ο πρωτος ειναι βασισμενος στον κινητηρα του R1 και παροκολουθωντας το mega thread στο advrider δεν ακουσα ποτε για το οποιοδηποτε προβλημα, ακομα και στα τουρμπισμενα η τα υπερκυβισμενα με athena. Τα περισσοτερα των αμερικανων εχουν δε εξατμισεις, εγκεφαλους και φιλτρα.
Υπηρξαν κατι θεματακια σε καποιες τρομπες βενζινης στα πρωτα που βγηκαν, αλλα μεχρι εκει.
Απ'οσο γνωριζω, ειναι το πιο αξιοπιστο μονοκυλινδρο (η μη) εντουρεξ που κυκλοφορει :wave2:

Ζεύκας
08/09/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 250 X και R εχουν τελειως διαφορετικο κινητηρα απο τα F. Ο πρωτος ειναι βασισμενος στον κινητηρα του R1 και παροκολουθωντας το mega thread στο advrider δεν ακουσα ποτε για το οποιοδηποτε προβλημα, ακομα και στα τουρμπισμενα η τα υπερκυβισμενα με athena.
Υπηρξαν κατι θεματακια σε καποιες τρομπες βενζινης στα πρωτα που βγηκαν, αλλα μεχρι εκει.
Απ'οσο γνωριζω, ειναι το πιο αξιοπιστο μονοκυλινδρο εντουρεξ που κυκλοφορει :wave2:

μπράβο ρε φίλαι.

πες τα στον άσχετο το παλιόγερα να ούμε που το παίζει ξερόλας

mpou
08/09/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Τα 250 X και R εχουν τελειως διαφορετικο κινητηρα απο τα F. Ο πρωτος ειναι βασισμενος στον κινητηρα του R1 και παροκολουθωντας το mega thread στο advrider δεν ακουσα ποτε για το οποιοδηποτε προβλημα, ακομα και στα τουρμπισμενα η τα υπερκυβισμενα με athena. Τα περισσοτερα των αμερικανων εχουν δε εξατμισεις, εγκεφαλους και φιλτρα.
Υπηρξαν κατι θεματακια σε καποιες τρομπες βενζινης στα πρωτα που βγηκαν, αλλα μεχρι εκει.
Απ'οσο γνωριζω, ειναι το πιο αξιοπιστο μονοκυλινδρο (η μη) εντουρεξ που κυκλοφορει :wave2:

Δηλαδή η τρόμπα βενζίνης είναι κάτι "διαδεδομένο" στα WR250R πρώτης γενιάς? Τσάμπα κοντέψαμε να δείρουμε τον βενζινά?

DrBig
08/09/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή δεν θα συνεννοηθούμε...

Υπάρχει κανείς κάτοχος WR που του σκόρπισε το μηχανάκι και το ξαναμάζεψε ..???

Ξερεις κανεναν που να του του σκορπισε 250X/R ?

DrBig
08/09/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Δηλαδή η τρόμπα βενζίνης είναι κάτι "διαδεδομένο" στα WR250R πρώτης γενιάς? Τσάμπα κοντέψαμε να δείρουμε τον βενζινά?

Δεν νομιζω να υπαρχει βενζινας που τσμαπα κοντεψε να φαει ξυλο.
Οσο για τις τρομπες των WR, οντως υπηρξε μεριδα με προβλημα.

mpou
08/09/2011, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν νομιζω να υπαρχει βενζινας που τσμαπα κοντεψε να φαει ξυλο.
Οσο για τις τρομπες των WR, οντως υπηρξε μεριδα με προβλημα.

Ευχαριστώ για την πληροφορία :beer:
Ιατροδικαστή ακούς?

DrBig
08/09/2011, 17:07
εδω υπαρχουν τα παντα:
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=329337

$py
08/09/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Δηλαδή η τρόμπα βενζίνης είναι κάτι "διαδεδομένο" στα WR250R πρώτης γενιάς? Τσάμπα κοντέψαμε να δείρουμε τον βενζινά?


:lol:

Φαντάζομαι τη άκουσε ο καημένος

:lol:

iatrodikastis
08/09/2011, 19:15
το στόρυ,
έχω το πρώτο wr250r που ίσως κυκλοφόρησε Αθήνα,
μετά από 3χρόνια και 2 μήνες και 16.000χλμ με άφησε από τρόμπα βενζίνης.

το μηχανάκι είναι "μαμόθρεφτο",
δεν έχει ξεπεράσει τα 110 χλμ/ώρα πάνω από 5 φορές,
δεν συζητάμε για αλλαγές λαδιών και φίλτρου κάθε 2.500 χλμ,
δεν συζητάμε για φίλτρο αέρα καθάρισμα-λάδωμα και ας κυκλοφορεί πόλη.


...και όλα αυτά σε ένα μηχανάκι που ο κατασκευαστής προτείνει "κοίταγμα" βαλβίδες στα 40.000 χλμ.


πράγματι όπως είπατε παραπάνω,
ο κινητήρας του δεν έχει σχέση με του wr250f και το μηχανάκι έχει άριστη συμπεριφορά σε αυτά που γεννήθηκε να κάνει,δλδ χιλιόμετρα πόλης,κοντινές εκδρομές και "σχετικό" χώμα.
επίσης είναι κουκλί,έχεις πρόβλημα στα φανάρια από τις ερωτήσεις,
η ποιότητά του είναι ιαπωνική αλλά....
πλήρωσα 310 ευρώ αγορά τρόμπας βενζίνης και ψαχνόμουν ακαδημαϊκά τι φταίει.


@$py,ακαδημαϊκά στην αρχή μόνο....

:bigcry:


235494

chr1s_86
08/09/2011, 20:18
Καλά τα λέτε παιδιά και sorry για το σπαμ αλλά έχω μια απορία, στον τίτλο του thread γιατί να πρέπει να λείπουνε τα μισά φωνήεντα; :confused:
:beer:

H.A.Balafoutre
08/09/2011, 20:39
Καθήστε ρε παιδιά....στα 16000χλμ και τρόμπα βενζίνης....σε τέτοιο μοτέρ και γενικότερα μοτοσικλέτα τέτοιας ποιότητας...μήπως να το ψάξετε αλλού, διότι η τρόμπα βενζίνης πολύ μόδα έχει γίνει.

iatrodikastis
08/09/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Καθήστε ρε παιδιά....στα 16000χλμ και τρόμπα βενζίνης....σε τέτοιο μοτέρ και γενικότερα μοτοσικλέτα τέτοιας ποιότητας...μήπως να το ψάξετε αλλού, διότι η τρόμπα βενζίνης πολύ μόδα έχει γίνει.

οι 3 εκδοχές που μου είπαν είναι οι παρακάτω,

1.κακή-νοθευμένη βενζίνη,
2.επειδή το άφηνα να καίει και την ρεζέρβα,η τρόμπα δούλευε με κατάλοιπα και υπερωρίες με αποτέλεσμα να καεί
3.δεν είχα καθαρίσει το φιλτράκι της τρόμπας,το οποίο ήταν πεντακάθαρο.:confused:

mpou
08/09/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
οι 3 εκδοχές που μου είπαν είναι οι παρακάτω,

1.κακή-νοθευμένη βενζίνη,
2.επειδή το άφηνα να καίει και την ρεζέρβα,η τρόμπα δούλευε με κατάλοιπα και υπερωρίες με αποτέλεσμα να καεί
3.δεν είχα καθαρίσει το φιλτράκι της τρόμπας,το οποίο ήταν πεντακάθαρο.:confused:

4. Όπως αναφέρει και ο γιατρός πιο πάνω, οι τρόμπες των πρώτων μοντέλων παίζει να ήταν και προβληματικές

H.A.Balafoutre
08/09/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
οι 3 εκδοχές που μου είπαν είναι οι παρακάτω,

1.κακή-νοθευμένη βενζίνη,
2.επειδή το άφηνα να καίει και την ρεζέρβα,η τρόμπα δούλευε με κατάλοιπα και υπερωρίες με αποτέλεσμα να καεί
3.δεν είχα καθαρίσει το φιλτράκι της τρόμπας,το οποίο ήταν πεντακάθαρο.:confused:

Εσύ τι πιστεύεις ότι έφταιξε...εκτός από αυτές τις εκδοχές διότι φυσικά η όλη πρεμούρα είναι οι δικαιολογίες της αντιπροσωπίας κι ας έχουν βάση. Λοιπόν κατά την άποψή σου τι μπορεί να έφταιξε?

bibero2006
08/09/2011, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλά τα λέτε παιδιά και sorry για το σπαμ αλλά έχω μια απορία, στον τίτλο του thread γιατί να πρέπει να λείπουνε τα μισά φωνήεντα; :confused:
:beer:

Φιλε μου εγω το εγραψα ετσι...Λογω συντομιας...
Πιστευα οτι θα φαινοταν τεραστιος ο τιτλος ολοκληρος...
Ετσι οπως το εκανα ομως δεν ειναι χρηστικο στην ευρεση... :sick:

iatrodikastis
08/09/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Εσύ τι πιστεύεις ότι έφταιξε...εκτός από αυτές τις εκδοχές διότι φυσικά η όλη πρεμούρα είναι οι δικαιολογίες της αντιπροσωπίας κι ας έχουν βάση. Λοιπόν κατά την άποψή σου τι μπορεί να έφταιξε?

προσωπικά πιστεύω ότι όλες οι παραπάνω εκδοχές είναι αστείες και

θα συμφωνήσω με το επιχείρημα ελαττωματικές τρόμπες από yamaha.

kordix
09/09/2011, 12:22
Στα 7000+ Ε που κάνει το WR πληρωνεις:


-νέας σχεδίασης μοτέρ με επιδόσεις σχεδόν καθαρόαιμου αλλά με κανονική συντήρηση
-αναρτήσεις ιδιες με των αγωνιστικών ΥΖ - ΥΖF μέχρι το 2006 που φορούσαν μπροστινό 46ρι
-σύγχρονη θέση οδήγησης
-εμφάνιση +++

και πολλές δυνατότητες εντός και εκτός δρόμου ανάλογα το μοντέλο.

Προσωπικά πιστεύω ότι το πολιτικό WR άνετα θα τερμάτιζε σε αγώνα εντούρο και με τον κατάλληλο οδηγό θα πήγαινε και καλά.


Τα καθαρόαιμα 250 4τ έχουν πάνω από 9.000 Ε οπότε θεωρώ ότι τα 7.000 είναι λογική τιμή για αυτή τη μοτοσυκλέτα.



Για τον φίλο που συγκρίνει το GSF 650s με το WR θα ήθελα να τον ρωτήσω ότι αν το Bandit είχε ανάποδο πιρούνι και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις αλλά και την αναλογία κιλών ανα ίππων του WR πόσο θα κόστιζε;

Το ΚLX θα μπορούσε να το προσέξει λίγο παραπάνω η Κawa. Μα είναι δυνατόν να βγάζεις σύγχρονο μηχανάκι με πλαίσιο του 1990 και θέσης οδήγησης εκείνης της εποχής;

epp1640
09/09/2011, 14:33
Όχι ο ληστής δεν έχει ανάποδο μπροστινό.. Το hornet όμως, με 6300 είναι 1400 ευρώ φτηνότερο και έχει ανάποδο μπροστινό, έχει ABS, έχει immobilizer, έχει μοχλικό (νομίζω) πίσω, είναι 600cc τετρακύλινδρο, έχει δύο δισκόφρενα μπροστά, 4 πιστόνια κτλπ κτλπ.. όπως και να το κάνουμε έχει μεγαλύτερο κόστος κατασκευής..

6990 αν είδα καλά στο car.gr κάνει και το husqvarna te/sm 630.. που δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση..

Το wr 250r/x είναι πολύ ωραίο και καλό.. Ίσως το καλύτερο στην κατηγορία του..
*καλό μοτέρ
*αλουμινένιο πλαίσιο
*καλές αναρτήσεις

Και δέχομαι ότι πρέπει να κοστίζει παραπάνω από το klx.. αλλά όταν το πρώτο κοστίζει 4600 και το wr 7690.. ξεφεύγει..

Xrated
09/09/2011, 16:11
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1743459/

kordix
09/09/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Όχι ο ληστής δεν έχει ανάποδο μπροστινό.. Το hornet όμως, με 6300 είναι 1400 ευρώ φτηνότερο και έχει ανάποδο μπροστινό, έχει ABS, έχει immobilizer, έχει μοχλικό (νομίζω) πίσω, είναι 600cc τετρακύλινδρο, έχει δύο δισκόφρενα μπροστά, 4 πιστόνια κτλπ κτλπ.. όπως και να το κάνουμε έχει μεγαλύτερο κόστος κατασκευής..

6990 αν είδα καλά στο car.gr κάνει και το husqvarna te/sm 630.. που δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση..

Το wr 250r/x είναι πολύ ωραίο και καλό.. Ίσως το καλύτερο στην κατηγορία του..
*καλό μοτέρ
*αλουμινένιο πλαίσιο
*καλές αναρτήσεις

Και δέχομαι ότι πρέπει να κοστίζει παραπάνω από το klx.. αλλά όταν το πρώτο κοστίζει 4600 και το wr 7690.. ξεφεύγει..

Νομίζω οτι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές. Κοίτα γενικώς η Υamaha στην Ελλάδα τα εχει πολύ ακριβά τα χωμάτινα μηχανάκια της αλλά αυτό που ήθελα να γράψω είναι οτι το WR αξίζει να είναι λίγο πιο φτηνό από τα καθαρόαιμα και αρκετά πιο ακριβό από το ΚLΧ.

Ασε που είχα την εντύπωση πως έκανε 7000 και όχι 7690. Πάντως με καλύτερη τιμή ίσως να πήγαινε καλύτερα γιατι σαφώς δεν πούλησε όσο θα έπρεπε.

Προσωπικά θα χτύπαγα ένα 690 με τόσα λεφτά :lol:

DrBig
09/09/2011, 19:46
οταν πρωτοβγηκε ειχε 6390 αν ενθυμουμαι καλως...

epp1640
09/09/2011, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
οταν πρωτοβγηκε ειχε 6390 αν ενθυμουμαι καλως...

Και το xtx660 έκανε τότε 5990 :p Εντάξει ασύγκριτα μηχανάκια για να είμαι δίκαιος.. Τα 6+ παλεύονται...

iatrodikastis
10/09/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
οταν πρωτοβγηκε ειχε 6390 αν ενθυμουμαι καλως...

νομίζω είχε 6290,
μετρητοίς το είχα πάρει 6000 ευρώ και δώρο μία κουλούρα abus,μέτριας ασφάλειας.

το είχα παραγγείλει τον Απρίλιο του 2008 και με τσακωμό το είχα παραλάβει 1 Ιούνη,
είχε η yamaha παραπάνω παραγγελίες από τις προ παραγγελίες που είχε δώσει και έγινε λίγο μπάχαλο το θέμα ποιος θα πάρει το μηχανάκι,ιδίως σε λευκό.

Μου πρότειναν να πάρω μπλε και τους είπα οκ αλλά 5500 ευρώ.

Τώρα όσον αφορά την σύγκριση,
πιστεύω ότι δεν μπορεί το Kawasaki να είναι "αρκετό" ακόμα και σε αρχάριο οδηγό,παραπάνω από ένα 6μηνο,
αντίθετα το wr είναι ολοκληρωμένη σύγχρονη μοτοσυκλέτα,με τρομερές εκτός δρόμου ικανότητες καθώς και ένα απόλυτο παιχνίδι για μέσα στην πόλη.

Τα 19 αλογάκια του Kawasaki είναι τουλάχιστον αστεία για οποιαδήποτε χρήση.

bibero2006
10/09/2011, 16:12
Καλησπερα παιδια..!

Ακουσα απο φιλους μου να μιλανε για τις κατασχεμενες απο την αστυνομια μηχανες οι οποιες βγαινουν σε δημοπρασιες και (απο οτι μου ειπαν) οι τιμες ειναι ακομη πιο χαμηλες απο οτι σε μια τυχαια αγγελια ιδιωτη στο ιντερνετ, και οτι μπορεις να βρεις καλα εργαλεια σε αυτες τις μαντρες... Ισχυει?
Εχει κανεις γνωση να μου πει? Αξιζει, δεν αξιζει κτλ?

(Ρωταω γιατι δυστυχως το οικονομικο ειναι ενα θεματακι αυτην την περιοδο...) :)

epp1640
10/09/2011, 19:38
Δεν θα βγάλεις άκρη με ΟΔΔΥ.. καλύτερα να το ξεχάσεις.. όταν υπάρχουν ευκαιρίες, αυτές πάνε στα χέρια κυκλωμάτων.. :wave2:

Xrated
10/09/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bibero2006
Καλησπερα παιδια..!

Ακουσα απο φιλους μου να μιλανε για τις κατασχεμενες απο την αστυνομια μηχανες οι οποιες βγαινουν σε δημοπρασιες και (απο οτι μου ειπαν) οι τιμες ειναι ακομη πιο χαμηλες απο οτι σε μια τυχαια αγγελια ιδιωτη στο ιντερνετ, και οτι μπορεις να βρεις καλα εργαλεια σε αυτες τις μαντρες... Ισχυει?
Εχει κανεις γνωση να μου πει? Αξιζει, δεν αξιζει κτλ?

(Ρωταω γιατι δυστυχως το οικονομικο ειναι ενα θεματακι αυτην την περιοδο...) :)
http://www.oddy.gr/main.php?cat=4
Μπορεις να δεις εδω τις δημοπρασιες αλλα απο τις 3 φορες που εχω παει κατι αξιολογο δεν εχω βρει,στα μηχανακια τουλαχιστον.

bibero2006
11/09/2011, 15:55
Καταλαβα..
Ελεγα να παω να ριξω μια ματια...
Αλλα...Ελλας το μεγαλειο σου... :)

rockobok
12/09/2011, 21:27
Κάποιος φίλος είπε για το beta alp 4.0
αλλά δεν έδωσε κανένας σημασία

5600 καινούριο νομίζω. Εγώ αυτό θα έπερνα

fh84
28/05/2012, 12:46
Τελικά φίλε bibero2006 πιο αγόρασες? Είμαι και εγώ στην θέση σου τώρα και δε ξέρω πιο να προτιμήσω! Ακόμα χειρότερα… πλέον το wr250 δε το βγάζει στην παραγωγή!

bibero2006
29/05/2012, 01:21
Τελικά φίλε bibero2006 πιο αγόρασες? Είμαι και εγώ στην θέση σου τώρα και δε ξέρω πιο να προτιμήσω! Ακόμα χειρότερα… πλέον το wr250 δε το βγάζει στην παραγωγή!

Δυστηχώς φίλε μου ακόμα κυκλοφορώ με τα πόδια!
Δεν κατάφερα τελικά να κάνω κάποια αγορά και το παράτησα λίγο το θέμα...

Για το WR δεν το ήξερα οτι το σταμάτησαν, αλλά πλέον στο παιχνίδι για μένα έχει μπεί και το
Honda FMX :D

Ντάξει είμαι και εγώ λίγο αναποφάσιστος γενικά οπότε το έχω λιώσει λιγο το θεματάκι!

Λογικά θα μπώ πάλι σε διαδικασία ψαξίματος μετά τον Σεπτέμβρη..!