PDA

View Full Version : ρύθμιση tps ktm690 prestige



simple76
05/09/2011, 11:46
καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος κάτοχος του 690 το οποίο ο πωλητής μου το πούλησε με πρόβλημα στο tps , το μηχανάκι δεν κρατά σωστό ρελαντί και ρίχνει της στροφές σε αλλαγές ταχύτητας με αποτέλεσμα να μου σβήνει . από τη διάβασα εδώ μέσα είναι ρύθμισή του tps , πήρα τηλ την κτμ και μου είπαν ότι να κλείσω ραντεβού και ότι είναι χρεωσημη αυτή η ρύθμιση επίσης ίχνος ευγένειας ι τύποι και παλιότερα στο παλιό ktm που είχα πάλη βλακείες μου λέγαν έτσι έχω μηχανικό μη εξουσιοδοτιμενο τώρα αυτό που ψάχνω να βρω είναι κάτι ώστε να ρυθμίσω το tps σωστά αν γνωρίζει κανείς η έστω μήπως το manual .ευχαριστώ και συγνώμη αν έχω κάνει κάποιο μη κανονισμού στο ποστ

DimST
05/09/2011, 12:23
Απ'όσο γνωρίζω στα 690 το tps ρυθμίζεται αυτόματα. Του γίνεται reset απο το διαγνωστικό και ο εγκέφαλος αναλαμβάνει να το ρυθμίσει, έτσι ακριβώς δουλεύουν και τα triumph.
To πιο πιθανό είναι να είχε άλλο χάρτη το μηχανάκι ίσως λόγο άλλης εξάτμισης, να του έβαλαν τον στόκ αλλά να μην έκαναν reset το tps όπως προβλέπεται, γι'αυτό και έχεις τέτοια προβλήματα...

billk
05/09/2011, 12:37
εδώ έχει 4 βήματα για την αποκατάσταση προβλήματος που αναφέρεις.
Αν δεν δεις αποτέλεσμα με το βήμα 1 και 2 σε κάποιο εξειδικευμένο για να μην πω εξουσιοδοτημένο πας για το 3ο που νομίζω πως εκεί είναι το πρόβλημα.

Διάβασε το link που δίνωhttp://www.monomaniacs.nl/tnt/KTM-690/Stalling-and-throttle-issues