PDA

View Full Version : Ρύθμιση/ Αλλαγή αλυσίδας σε παπί



panagath
05/09/2011, 15:59
Καλησπέρα, έχω ένα Modenas x-cite 125 και έχω ξεπεράσει τα 16000km. Απ ότι βλέπω τις τελευταίες μέρες η αλυσίδα θέλει σφίξιμο (την έιχα σφύξει σε μάστορα πριν από 3000-3500km αν θυμάμαι καλά.). Γενικά δεν έχει μείνει περιθώριο στους ρεγουλατωρους για σφίξιμο. Οπότε σε λίγο καιρό θα πάω για αλυσιδογράναζα. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις.

-Υπάρχει κάποιο tutorial για το σφίξιμο της αλυσίδας να το κάνω μόνος μου?
-Όταν θα έρθει η ώρα να γίνει η αλλαγή, υπάρχει κάποιο tutorial να το κάνω και αυτό μόνος μου? (γενικά το κατέχω με τα μαστορέματα [ξεβίδωνα φορτηγά για χρόνια στο μαγαζί του πατέρα μου!] και έχω τα βασικά εργαλεία.
-Τι πρέπει να προσέξω κατά την αλλαγή (εκτός των βασικών , πόσο θα σφίξει κτλ?). Θέλει πχ προσοχή το βιδωμα ξεβίδωμα στα γρανάζια? υπάρχει κίνδυνος να χαλάσω κάτι που μετά θα θέλει μεγάλο κόστος για την επισκευή του?
-Κυρίως το μπροστινό γρανάζι με ανησυχεί, βγάινει εύκολα?

Τέτοια πραγματάκια θέλω να μου προτείνετε να μη βρεθώ προ απροόπτου....

P.S. Και μετά θα συνεχίσουν αρωτήσεις όπως ρύθμιση βαλβίδων, καρμπυρατέρ κτλ κτλ :P:P

nassosxlvbros
05/09/2011, 16:34
Βασικές αρχές:
1. την αλυσίδα τη λιπαίνεις τακτικά,(κάθε 200-400 κμ)...θες με σπρέυ θες με λάδι 90άρι θέλει λάδωμα πάντως...
2.Η αλυσίδα τεντώνεται 2 άντε τρείς φορές στη ζωή της...αν οι ρεγουλατόροι είναι στο τέρμα ή πιάνοντάς την από το μέσον του πίσω γραναζιού αποκαλύπτονται δόντια-ενώ είναι τεντωμένη κανονικά-,πας για αλλαγή αλυσίδας/ γραναζιών...
3. το τέντωμα της αλυσίδας δεν είναι καμιά ιεροτελεστία,απλά ακολουθείς το μάνουαλ ή το πινακάκι δίπλα στο ψαλίδι.
4. Όταν έρθει η ώρα της αλλαγής αλλάζεις και αλυσίδα ΚΑΙ γρανάζια!Τα ημίμετρα όπως αλλάζω μόνο γρανάζι μπροστά και αλυσίδα είναι ψευτοοικονομίες που κοστίζουν άλλο ένα σετ μακροπρόθεσμα...
5. μετά από ταξίδι,ή βροχή λάσπες κλπ ή και όλα μαζί η αλυσίδα θέλει καθάρισμα και λάδωμα,καθώς και έλεγχο/τέντωμα.
6. αλυσίδα που αλλού είναι τεντωμένη και αλλού κάνει "κοιλιά" θέλει αντικατάσταση άμεσα...εννοείται δεν ξεκινάς για ταξίδι με αυτή την αλυσίδα...
7.Μη λυπάσαι τα λεφτά για μια ποιοτική αλυσίδα...θα στα ξεπληρώσει διπλά και τρίδιπλα με την μακροζωία της!
8. Με τακτική λίπανση και χαλαρές εκκινήσεις μια καλή αλυσίδα βγάζει μέχρι και 80.000 κμ! με ανελέητο σκίσιμο και χωρίς λίπανση η ίδια αλυσίδα,δε βγάζει ούτε 5000κμ....

lspiros
05/09/2011, 16:37
εδω η διαδικασια σε ενα xt,θα βρω και κατι σε παπι να σου δειξω:wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=87134&perpage=15&pagenumber=21

lspiros
05/09/2011, 16:47
και εδω στο παπακι που ανακατασκευασα,απο το τελος της σελιδας και μετα:wave2:

lspiros
05/09/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
και εδω στο παπακι που ανακατασκευασα,απο το τελος της σελιδας και μετα:wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=109651&perpage=15&highlight=restoring&pagenumber=27

panagath
06/09/2011, 07:19
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τις πληροφορίες. Γενικά από τότε που πήρα το παπί προσέχω να είναι πάντα λαδωμένη η αλυσίδα. Της βάζω ένα λιπαντικό της wurth το οποίο απ ότι διαβάζω εδώ μέσα, τα 12 ευρώ που έδωσα ήταν πολλά εε? Γενικά είναι πάντα λαδωμένη, αλλά δεν ξέρω πόσο την πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Το πήρα το παπί στα 11000κμ και είμαι στα 17000 τώρα. Πάντως οσονούπο θα πάω για αλλαγή.

panagath
23/09/2011, 16:29
Με βλέπω εντός του ΣΚ να αλλάζω αλυσίδα στο παπί. Έχει λίγο περιθώριο να σφίξει ακόμα αλλα δε νομίζω να γίνει τπτ. Γιατί το σφίξιμο το είχα παραμελήσει τώρα τελευταία λόγω εργασίας και έντωσε πολύ η αλυσίδα.
Γενικά τι εργαλέια χρειάζομαι για την αλλαγή? Πλυν των κλασσικών κλειδιών για να ντώσω τον τροχό κλπ. Το μπροστινο γραναζι για να βγέι θελει ειδικό κλειδι?

Υπάρχει περίπτωση κάποιο παξιμάδι να λύνει ανάποδα?? (Δεξιόστροφα) για να μην ντώνει με την κίνηση του παπιού?

Για να βγάλω τον πίσω τροχό να αλλαχτεί το πίσω γρανάζι, πρέπει να προσέξω κάτι? Όταν θα βγάλω το αξονάκι πχ για να βγεί απο το ψαλίδι...υπάρχει κάτι που μπορεί να μου φύγει και να το ψάχνω μετά?