PDA

View Full Version : Σκασιματα xt660x



kaligoulas
06/09/2011, 02:11
hello everyone...εχω μια απορια σχετικα με καποια σκασιματακια της εξατμισης σε xt660x.απο το 2006 που το εχω δεν ειχα παρατηρησει να κανει καποια πολυ εντονα σκασιματα η εξατμιση.τωρα εδω κ κανα μηνα+ μετα το σερβις κ τη ρυθμιση βαλβιδων αρχισε τα σκασιματα οταν κλεινω το γκαζι κ οταν κοβει σχετικα η ταχυτητα οχι με το που το κλεινω.η εξατμιση ειναι μαμα.το ξαναπηγα βεβαια στην αντιπροσωπεια κ μου ειπανε οτι ηταν πριν λιγο ανοιχτες οι βαλβιδες κ με τη νεα ρυθμιση καθως κ οτι μετα απο αυτα τα χρονια εχουν ανοιξει καπως οι εξατμισεις συμβαινει αυτο...αλλιως ρελαντι ρολοι, σβησιματα παρα πολυ σπανια κτλ..εχει κανεισ κατι αναλογο υποψη??απλα μη φαμε καμια βαλβιδα αδικα......:rolleyes:

typhoon
08/09/2011, 13:56
Τα σκασίματα γενικά υποδηλώνουν(αν δεν απατώμαι) φτωχό μίγμα (περισσεια αέρα), οπότε ρίξε μια ματιά στο λαστιχένιο σωλήνα που συνδέει το σώμα του ψεκασμού με την κεφαλή, μήπως έχει παρουσιάσει ραγίσματα απο την πολυκαιρία.

Πάντως ισχύει ότι τα πολύ φτωχά μίγματα μπορεί να κάψουν βαλβίδα, οπότε ψαξτο.

kaligoulas
08/09/2011, 23:39
τα ψιλοελεγξα ολα κ την εξατμιση κ φαινονται οκ..ενταξει τα σκασιματα ειναι μικρα δεν κανει κ καρα μπαμ αλλα απο την μια μερα στην αλλη με παρεξενεψε...βεβαια τα ιδια ακριβως εκανε κ ενα mt03 που ειχα παρει βολτα παλιοτερα καινουργιο..ειδωμεν..ισως κανω κ κανα τηλεφωνο στα κεντρικα για μια γνωμη

daz
09/09/2011, 00:58
Τα σκασίματα τα κάνει κάτω απ' τις 3000 στροφές έτσι?

Αν το κλείσεις απ' τις 6000 θα αρχίσει να σκάει όταν φτάσει στις 3000, έτσι δεν είναι?

kaligoulas
09/09/2011, 01:58
ναι απ οσο το εχω παρατηρησει δεν τα κανει τα σκασιματακια με το που το κλεινω αλλα οταν πεφτουν οι στροφες αφηνοντας το γκαζι ή κατεβαζοντας δηλ φρεναροντας με το κινητηρα...

daz
09/09/2011, 18:48
Τα σκασίματα κάτω απ' τις 3000 στροφές οφείλονται στο ais. Ουσιαστικά γίνεται εμπλουτισμός των καυσαερίων με οξυγόνο και λόγο της θερμοκρασίας η άκαυστη βενζίνη αναφλέγεται μέσα στην εξάτμιση, (στους λαιμούς) με αποτέλεσμα να ακούς αυτά τα σκασίματα. To Air Induction System είναι ουσιαστικά ένα δευτερεύον σύστημα αέρα με μια βαλβίδα που είναι ρυθμισμένη να ανοίγει μόνο κάτω απ' τις 3000 στροφές. Μάλλον πάνω από τις 3000 την καίει όλη την βενζίνη οπότε δεν υπάρχει λόγος.

Αν θέλεις μπορείς να το κάνεις και να μην σκάει καθόλου. Και μάλιστα χωρίς κόπο. Ταπώνεις την δίοδο αέρα απ' το φιλτροκούτι και αφήνεις το σύστημα να δουλεύει κανονικά. Μόνο που αέρας δεν θα περνάει οπότε σκασίματα γιόκ αλλά δεν θα καλύπτεις τις προδιαγραφές ρύπων.
Τουλάχιστον στο τενερε γίνετε και το έχουν κάνει πολλοί χωρίς προβλήματα. Το χτ έχει διαφορετικό φίλτροκούτι οπότε επιφυλάσσομαι.

Το σύστημα εφαρμόστηκε σε παλιούς κινητήρες που από καρμπιρατεράτοι έγιναν ψεκαστοί για να καλύπτουν τις προδιαγραφές. Στα καινούρια, όλα αυτά έχουν προβλεφθεί και έχουν σχεδιαστεί διαφορετικά.

Αν δεν έχεις σκασίματα πάνω απ' τις 3000 θα έλεγα πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.

kaligoulas
09/09/2011, 21:37
οχι ειναι μονο οταν αρχιζουν να πεφτουν οι στροφες...κ αν πηγαινεις με λιγες στροφες κ κλεισεις το γκαζι 1 στις 3 αν θα κανει λιγο.ομολογω με καθυσηχασες αρκετα γιατι ξερω οτι τα tenere κ τα mt ειχανε πιο παιχνιδιαρικες εξατμισεις.απ οσα εχω ακουσει τουλαχιστον...το μονο που μενει ειναι να το ευχαριστηθουμε δηλαδη..:D :D thanks