PDA

View Full Version : Αλλος ενας κωλοφαρδος (video)



gcrook
06/09/2011, 06:31
Εν ολιγοις.
Βλεπει φορτηγο,πεφτει στα φρενα,σερνεται με τα ματια,το ποδι του πιανεται....ε δειτε το...

http://www.youtube.com/watch?v=PCWW816Xq9k&feature=player_embedded#!

zephyr1
06/09/2011, 07:23
Και ολα αυτα γιατι για 1 δευτερολεπτο κοιταξε αλλου.

boussias
06/09/2011, 07:39
Αφού το λέει το video...POUCA..

:beer:

jimmis5
06/09/2011, 07:41
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Φρεναρισε καθολου?μου φανηκε πως απλα πεταξε το μηχανακι.Τυχερος ειναι το λιγοτερο ειδαμε και τι δουλεια κανει το γαντι :winka:

sovaros_user
06/09/2011, 10:59
δεν φαινεται να ετρεχε πολυ παντως, μαξ 100 ?
Σιγουρα παντως δεν ξερει να φρεναρει

mixalakis
06/09/2011, 11:00
Λογικά αν έπεφτε στα φρένα θα προλάβαινε. Είχε πολλά μέτρα χώρο, αλλά προτίμησε να ρίξει το μηχανάκι αφρενάριστο!

gcrook
06/09/2011, 11:03
Παιδια μπαρμπουτσαλα προλαβαινε,ξεγελαει ο ευρυγωνιος φακος...
Οταν το πηρε ειδηση το οχημα ηταν ηδη πολυ κοντα.

Joyrider
06/09/2011, 11:08
Ρε άμα είσαι επαγγελματίας κωλόφαρδος :smokin:

http://www.streetfire.net/video/motorcycle-rider-slides-under-truck_2280316.htm

Τρόμος :uplate:

sovaros_user
06/09/2011, 11:10
Με τον κωλο "σουρνωντας" μειωνεται η αποσταση ακινητοποιησης ?
Αυτος σταματησε ακριβως. :winka:

blackbusa
06/09/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παιδια μπαρμπουτσαλα προλαβαινε,ξεγελαει ο ευρυγωνιος φακος...
Οταν το πηρε ειδηση το οχημα ηταν ηδη πολυ κοντα.

+1299....και ειναι και στην επιταχυνση...οταν παιρνει χαμπαρι τι γινετε μαλλον τσαρουχωσε το μπροστινο που αμεσως διπλωσε...

mixalakis
06/09/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παιδια μπαρμπουτσαλα προλαβαινε,ξεγελαει ο ευρυγωνιος φακος...
Οταν το πηρε ειδηση το οχημα ηταν ηδη πολυ κοντα.

Δεν κρίνω από αυτό που φαίνεται από τον φακό μόνο. Ο τύπος σταμάτησε ακριβώς στη ρόδα του φορτηγού καθώς σερνόταν. Προφανώς με δυνατό φρενάρισμα (ειδικά αν είχε ABS που δε νομίζω να είχε γιατί είναι μικρό το μηχανάκι) θα φρέναρε καλύτερα από ότι με τον κώλο.

cityfly
06/09/2011, 11:18
ήταν αφηρημένος και όταν συνηδειτοποίησε τι έγινε ήταν ένας συνδυασμός πολύ αργά και τρομάγματος, τουλάχιστον έτσι μου φάινεται εμένα, τουλάχιστον τη γλίτωσε

gcrook
06/09/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δεν κρίνω από αυτό που φαίνεται από τον φακό μόνο. Ο τύπος σταμάτησε ακριβώς στη ρόδα του φορτηγού καθώς σερνόταν. Προφανώς με δυνατό φρενάρισμα (ειδικά αν είχε ABS που δε νομίζω να είχε γιατί είναι μικρό το μηχανάκι) θα φρέναρε καλύτερα από ότι με τον κώλο.

Ε καλα προφανως αν ειχε ABS το πραγμα θα ειχε διαφορετικη καταληξη.:wave2:

sovaros_user
06/09/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δεν κρίνω από αυτό που φαίνεται από τον φακό μόνο. Ο τύπος σταμάτησε ακριβώς στη ρόδα του φορτηγού καθώς σερνόταν. Προφανώς με δυνατό φρενάρισμα (ειδικά αν είχε ABS που δε νομίζω να είχε γιατί είναι μικρό το μηχανάκι) θα φρέναρε καλύτερα από ότι με τον κώλο.

Ακριβως, ακομα κ η μηχανη σταματησε χωρις να χρειαστει εμποδιο.
(Το abs θα βοηθουσε επειδη πανικοβληθηκε, ειδαλλως δεν θα το χρειαζοταν καθολου.)

dmf
06/09/2011, 11:27
Εννοεις θα σταματαγε εγκαιρως, ή θα καρφωνοταν πανω στο φορτηγο?
Παντως στην προκειμενη περιπτωση η νταλικα δεν φταιει? Απο την αριστερη λωριδα κανει αναστροφη δεξια? Παει καλα? Το ξερω οτι δεν τον επαιρνε αλλιως, αλλα αυτο δεν εχει σχεση. Αν δεν μπορεις να στριψεις σωστα μην στριβεις καθολου.

sovaros_user
06/09/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εννοεις θα σταματαγε εγκαιρως, ή θα καρφωνοταν πανω στο φορτηγο?


Οχι, αλλα αν με τον κωλο σταματησε ακριβως (κ η μηχανη το ιδιο), με τα φρενα ηταν γελεια υποθεση... (μονο τα v-strom σταματανε γρηγοροτερα σουρνωντας) :lol: :rotflmao:


Προβλεπω αρκετες σελιδες για την μαλακια του νταλικιερη :lol:

dmf
06/09/2011, 11:33
Το λεω αυτο, γιατι πολλοι λενε οτι το abs αυξανει την αποσταση φρεναρισματος. Σε κραταει ορθιο μεν, αλλα την αυξανει.

Αλλα σε ενα test του MCN με την fireblade abs φρεναρε συνεχεια σε μικροτερη αποσταση απο το απλο μοντελο.. Οποτε :confused: :confused:

sovaros_user
06/09/2011, 11:38
το καλυτερο φρεναρισμα (θεωρητικα μιλωντας καθως η εμπειρια μου ειναι λιγοτερο απο "λιγη") ειναι ενα κλικ πριν μπλοκαρει ο τροχος, αρα σε αυτην την περιπτωση το abs δεν χρειαζεται.

Αν ομως μπλοκαρει ο τροχος ισως ειναι καλυτερα να εχεις abs παρα να αφησεις το φρενο κ να το ξαναπιασεις.

Σε συγκριση με το "τελειο" φρεναρισμα που λεω πανω δηλαδη... το αμπιες κανει περισσοτερα μετρα. (ευτυχως ανοιγει μονο οταν το χρειαστεις, οταν εχει μπλοκαρει ο τροχος δηλαδη κ αρχιζεις να "χανεις" πολυτιμα μετρα !)

Volo
06/09/2011, 11:57
:eyepop: :eyepop:
Καλά στο δεύτερο video πως τη γλύτωσε έτσι το παλικάρι.
Εφιάλτης να βρέχει και να σου βγει νταλίκα... άντε γειά.

Νομίζω το ABS θα είναι καλό μόνο στο βρεγμένο. Δεν το έχω
ψάξει πολύ αλλά αν σου μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός
στο στεγνό και δεν πανικοβληθείς μπορείς να το γλιτώσεις.
Στο βρεγμένο θα βρεθείς κάτω χωρίς να το καταλάβεις.

Allst@rf
06/09/2011, 12:02
φορτηγατζηδες που παιρνουν ανοιχτα την στροφη για να κανουν αναστροφη...

:cry: :cry:

την πρωτη φορα που το ειδα ,εμεινα μαλακας με την "χαζομαρα" τους...

ε τις υπολοιπες ,συνηθισα...:lol: :lol:

STOYBI
06/09/2011, 12:07
Δεν φταιει η νταλικα ..........


Δεν προσπερναμε απο δεξια για κανενα λογο.....!!!


:wave2:

sovaros_user
06/09/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
αν σου μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός
στο στεγνό και δεν πανικοβληθείς μπορείς να το γλιτώσεις.
Στο βρεγμένο θα βρεθείς κάτω χωρίς να το καταλάβεις.

Παντα μπορεις να το γλυτωσεις, απλως θελει να εχεις ικανοτητα, ειναι δυσκολο να βλεπεις εμποδιο μπροστα σου κ να εχεις την ψυχραιμια να αφησεις το φρενο για να το ξαναπιασεις, με την καταλληλη δυναμη αυτη τη φορα.

Οποτε εχουμε το abs σαν "δευτερη" λυση αναγκης, λιγοτερο αποτελεσματικη αλλα ποιο "σιγουρη"


(στο βρεγμενο το ιδιο, μονο που θελει ΑΚΟΜΑ ποιο γρηγορη αντιδραση)

Joyrider
06/09/2011, 12:20
Ο τύπος με το φωσφοριζέ γιλεκάκι μάλλον δεν ήταν τυχαίος εκεί που ήταν στην αρχή..

Αν ήταν ακόμα πιο πίσω ίσως να τον είχε δει ο τύπος με την μηχανή που χάζευε έτσι κι αλλιώς.

Volo
06/09/2011, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Παντα μπορεις να το γλυτωσεις, απλως θελει να εχεις ικανοτητα, ειναι δυσκολο να βλεπεις εμποδιο μπροστα σου κ να εχεις την ψυχραιμια να αφησεις το φρενο για να το ξαναπιασεις, με την καταλληλη δυναμη αυτη τη φορα.

Οποτε εχουμε το abs σαν "δευτερη" λυση αναγκης, λιγοτερο αποτελεσματικη αλλα ποιο "σιγουρη"


(στο βρεγμενο το ιδιο, μονο που θελει ΑΚΟΜΑ ποιο γρηγορη αντιδραση)

Συμφωνώ απόλυτα απλά πιστεύω πως εγώ σε τέτοια περίπτωση μάλλον δεν θα καταφέρω να το κάνω αυτό :lol:
Είναι αυτή η αντίδραση πανικού που μπορεί να με κάνει να τσαρουχώσω το φρένο.
Εντάξει με εμπειρία και εξάσκηση βελτιώνεσαι αλλά αν έχεις και την νταλίκα μπροστά
σου...

zephyr1
06/09/2011, 12:56
Καλα οταν λεμε οτι 1 κλασμα του δευτερολεπτου αρκει για να γινει η μαλακια ,δεν το βλεπετε?

Ο τυπος την στιγμη που ξεκιναει να στριβει ο φορτηγανζτας ο οποιος με τοσο μακρυ οχημα μια χαρα την περνει την στροφη, κοιταει το βεντζιναδικο,ε αυτο αρκει για να παει ζουπιτος .

blackbusa
06/09/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα οταν λεμε οτι 1 κλασμα του δευτερολεπτου αρκει για να γινει η μαλακια ,δεν το βλεπετε?



κλασμα δεν ξερω...αλλα κλασιμο και χεσιμο μαζι σιγουρα....αλλωστε δεν λενε οτι το κοψιμο ειναι πιο γρηγορο απο την σκεψη???πριν το σκεφτεις χεστηκες...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Volo
06/09/2011, 13:13
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dmf
06/09/2011, 13:38
Και κοιταξτε πού σταματαει το ποδι του. Ακριβως κατω απο την ροδα της νταλικας, ισα ισα που το ψιλομαγκωνει.

BLiTzER
06/09/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

Δεν προσπερναμε απο δεξια για κανενα λογο.....!!!


:wave2:

Σίγουρα το να κλείνεις κάθετα 3 λωρίδες σε τέτοιο δρόμο είναι μικρότερο παράπτωμα. Η "προσπέραση" δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το ατύχημα. Μπορούσε απλά να είναι στη δεξιά λωρίδα. Ο νταλικέρης όφειλε να λάβει κάθε μέτρο για την ασφάλεια των υπολοίπων χρηστών της οδού. Λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό.

Το ότι χάζεψε είναι δεδομένο (και, φυσικά, μαλακία του), αλλά το παραπάνω παραμένει.

sovaros_user
06/09/2011, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Ο νταλικέρης όφειλε να λάβει κάθε μέτρο για την ασφάλεια των υπολοίπων χρηστών της οδού. Λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό.

Το ότι χάζεψε είναι δεδομένο (και, φυσικά, μαλακία του), αλλά το παραπάνω παραμένει.

Εχει υπαλληλο με γιλεκο, τι αλλο να κανει.. να φερει ελικοπτερο... :lol:

Οι δρομοι δυστυχως ειναι ΚΑΙ για τις νταλικες. :wave2:

SoulGR
06/09/2011, 14:51
o φορτηαγαντζης εκτος απ οτι εκλεισε ολο τον δρομο,πηγε να μπει αναποδα σε μονοδρομο....για μενα 100% μαλκια του και ας ηταν αφηρημενος ο αλλος...

BLiTzER
06/09/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Εχει υπαλληλο με γιλεκο, τι αλλο να κανει.. να φερει ελικοπτερο... :lol:

Οι δρομοι δυστυχως ειναι ΚΑΙ για τις νταλικες. :wave2:

Λίγο με ενδιαφέρει αν θα φέρει ελικόπτερο ή ολόκληρο στόλο. Δε μπορείς να κλείνεις κάθετα το δρόμο, πόσο μάλλον ΤΡΕΙΣ λωρίδες. Ωστόσο, αφού κάνεις την παρανομία, τουλάχιστον λάβε ΚΑΘΕ δυνατό μέτρο. Ένας τύπος με πορτοκαλί γιλέκο προφανώς δεν ήταν αρκετός. Σε ενδεχόμενη δίκη, είμαι σίγουρος ότι το "Εχει υπαλληλο με γιλεκο, τι αλλο να κανει.. να φερει ελικοπτερο... :lol:" θα κέρδιζε τους πάντες. Είσαι λάθος. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση.

cityfly
06/09/2011, 14:58
δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλούς δρόμους, όπως πχ στην Πέτρου Ράλλη στο ρεύμα προς Αθήνα λίγο πρν το Ρουφ (πόσο πριν δε θυμάμαι ακριβώς) στρίβουν νταλίκες σε ένα στενάκι που ίσα ίσα χωράει να μπει, κλείνει όλος ο δρόμος, αλλά είναι τεράστια ευθεία και το βλέπεις, δεν μπορείς να κατηγορήσεις την νταλίκα απόλυτα, σε τέτοια περιπτωση, στη συγκεκριμένη όμως δεδομένου του μονόδρομου αλλάζουν τα δεδομένα, μπορεί πχ ο μοτοσυκλετιστής να ήξερε το δρόμο και να μην περίμενε ότι θα στρίψει

taisteal
06/09/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εννοεις θα σταματαγε εγκαιρως, ή θα καρφωνοταν πανω στο φορτηγο?
Παντως στην προκειμενη περιπτωση η νταλικα δεν φταιει? Απο την αριστερη λωριδα κανει αναστροφη δεξια? Παει καλα? Το ξερω οτι δεν τον επαιρνε αλλιως, αλλα αυτο δεν εχει σχεση. Αν δεν μπορεις να στριψεις σωστα μην στριβεις καθολου.


κανεις λαθος.η νταλικα δεν στριβει οπως το αυτοκινητο,οποτε αυτονοητα ανοιγεται.εχω δει πολλες φορες ετσι μηχανες στους δεξιους καθρεπτες ενω εχω ανοιχτει να στριψω.και πιστεψε με καλυπτομαι νομικα.αφου δεν χτυπησε παλι καλα

taisteal
06/09/2011, 15:04
Οι δρομοι δυστυχως ειναι ΚΑΙ για τις νταλικες. :wave2: [/B][/QUOTE]

:eyepop: :eyepop: γιατι δυστυχως???????????

sovaros_user
06/09/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δε μπορείς να κλείνεις κάθετα το δρόμο, πόσο μάλλον ΤΡΕΙΣ λωρίδες.

Ρε εισαι στα καλα σου, η νταλικα ΜΟΝΟ ετσι στριβει, απλως υποχρεουται να φερει φαρους, υπαλληλο κ εγω δεν ξερω τι αλλο.

Με την λογικη σου θα επρεπε να φτιαξουμε αλλους δρομους για τα φορτηγα κ αλλους για τα ΙΧ.

Φυσικα κ ειναι καλυμενος σε δικη (αν φυσικα στον δρομο που εμπαινε δεν ειχε απαγορευτικο για φορτηγα)

υγ. οχι επειδη εχω διπλωμα νταλικας, απλως ειναι η αληθεια ! :wave2:

SoulGR
06/09/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
κανεις λαθος.η νταλικα δεν στριβει οπως το αυτοκινητο,οποτε αυτονοητα ανοιγεται.εχω δει πολλες φορες ετσι μηχανες στους δεξιους καθρεπτες ενω εχω ανοιχτει να στριψω.και πιστεψε με καλυπτομαι νομικα.αφου δεν χτυπησε παλι καλα
αδερφε 3 λωριδες δρομο δεν μπορεις να κλεισεις....επισης εδω απαγορευεται η στροφη...end of story!

taisteal
06/09/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
αδερφε 3 λωριδες δρομο δεν μπορεις να κλεισεις....επισης εδω απαγορευεται η στροφη...end of story!

ο.κ εμπειρε...

sovaros_user
06/09/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
επισης εδω απαγορευεται η στροφη...end of story!

Που τα βλεπετε ρε γμτ κ εγω τα χανω :confused:

SoulGR
06/09/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
ο.κ εμπειρε...
ξερεις πως μια ειρωνικη απαντηση για την ηλικια μου,δεν δινει δικαιο σε σενα ετσι?:wave2:

taisteal
06/09/2011, 15:14
το ειδα το απαγορευτικο,εδω τεθηκε θεμα αν μπορει ενα φορτηγο να κλεινει τρεις λωριδες

SoulGR
06/09/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Που τα βλεπετε ρε γμτ κ εγω τα χανω :confused:
την στιγμη που σηκωνεται αν κοιταξεις διπλα απο την μουρη του φορτηγου ειναι το σημα του μονοδρομου..

taisteal
06/09/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ξερεις πως με μια ειρωνικη απαντηση για την ηλικια μου,δεν δινει δικαιο σε σενα ετσι?:wave2:

ουτε την ξερω την ηλικια σου,ουτε ψαχνω δικιο.απαντησα ως επαγγελματιας.

sovaros_user
06/09/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
ουτε την ξερω την ηλικια σου,ουτε ψαχνω δικιο.απαντησα ως επαγγελματιας.

Κ εγω.. κ ας μην ειμαι ακομα :lol: :lol:

Το ξαναλεω, δυστυχως οι δρομοι ειναι ΚΑΙ για τα βαρεα οχηματα, ξεπεραστε το.

SoulGR
06/09/2011, 15:34
επειδη εχω συγγενεις φορτηγατζηδες,καταλαβαινω ποσο δυσκολα στριβει αυτο το πραγμα και σε δικιολογω σε δρομο με μικρες ταχυτητες να τον κλεισεις ολοκληρο,ομως σε δρομο υψηλων ταχυτητων, θεωρω δολοφονικο να τον κλεινουν ολοκληρο.

και εξηγουμε,αν πανε να σε περασουνε απο δεξια,τοτε τα θελει ο κ$@% τους,ομως αν εσυ φτασεις να κινησε με 30-40 χλμ τερμα αριστερα για να στριψεις,εισαι κινδυνος για καποιον που ερχεται απο πισω σου με 140-150 χλμ...

taisteal
06/09/2011, 15:41
σε δρομους υψηλων ταχυτητων κατα 99% οι εξοδοι ειναι μεγαλοι και δεν ανοιγεσαι,οποτε κανενα προβλημα.ομως οταν στριβεις ειναι δυσκολο να υπολογισεις την ταχυτητα ενος οχηματος απο τους καθρεπτες,οποτε εγω σταματαω και περιμενω να μου κανουν σινιαλο να στριψω:wave2:

BLiTzER
06/09/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Το ξαναλεω, δυστυχως οι δρομοι ειναι ΚΑΙ για τα βαρεα οχηματα, ξεπεραστε το.

Άλλο λες, άλλο λέμε. Συνέχισε όμως, μπορεί να πειστεί κάποιος.

Αν το μηχανάκι πήγαινε με 290, θα του παίρνατε το κεφάλι. Τώρα είναι μια νταλίκα, που θέλει να στρίψει παράνομα και, στην προσπάθεια, κλείνει 3 λωρίδες σε αυτοκινητόδρομο, προκαλώντας ατύχημα (ευτυχώς χωρίς νεκρούς) και ακόμα ψάχνετε το δίκιο του νταλικέρη. Χαίρομαι που κυκλοφορώ στο δρόμο με τέτοιους μοτοσυκλετιστές ^^

sovaros_user
06/09/2011, 15:52
Καταλαβες λαθος, το δικιο του να κλεινεις -πανω απο μια- λωριδες με νταλικα ψαχνω, ο συγκεκριμενος αφου ειχε απαγορευτικο, φταιει.

blackbusa
06/09/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Άλλο λες, άλλο λέμε. Συνέχισε όμως, μπορεί να πειστεί κάποιος.

Αν το μηχανάκι πήγαινε με 290, θα του παίρνατε το κεφάλι. Τώρα είναι μια νταλίκα, που θέλει να στρίψει παράνομα και, στην προσπάθεια, κλείνει 3 λωρίδες σε αυτοκινητόδρομο, προκαλώντας ατύχημα (ευτυχώς χωρίς νεκρούς) και ακόμα ψάχνετε το δίκιο του νταλικέρη. Χαίρομαι που κυκλοφορώ στο δρόμο με τέτοιους μοτοσυκλετιστές ^^

τον αυτοκινητοδρομο που τον ειδες???

taisteal
06/09/2011, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Άλλο λες, άλλο λέμε. Συνέχισε όμως, μπορεί να πειστεί κάποιος.

Αν το μηχανάκι πήγαινε με 290, θα του παίρνατε το κεφάλι. Τώρα είναι μια νταλίκα, που θέλει να στρίψει παράνομα και, στην προσπάθεια, κλείνει 3 λωρίδες σε αυτοκινητόδρομο, προκαλώντας ατύχημα (ευτυχώς χωρίς νεκρούς) και ακόμα ψάχνετε το δίκιο του νταλικέρη. Χαίρομαι που κυκλοφορώ στο δρόμο με τέτοιους μοτοσυκλετιστές ^^

με τετοιους μοτοσικλετιστες...αδερφε ουτε ξερεις τι λες

BLiTzER
06/09/2011, 15:59
Και χωρίς απαγορευτικό, ξαναλέω, είναι ο ίδιος απολύτως υπεύθυνος για την προστασία των υπολοίπων από τον ελιγμό του, καθώς ΠΑΛΙ πρόκειται για παρανομία. Στείλε ένα μαλάκα πιο πίσω να κλείσει το δρόμο (κι όχι να παίζει μπιρίμπα). Βάλε κώνους. Υπάρχουν λύσεις. Αυτός μαλακίστηκε. Απλά ήταν άτυχος γιατί μαλακίστηκε και ο μοτοσυκλετιστής. Δε δίνω δίκιο στον τελευταίο, η αντίδρασή του από τη στιγμή που ξεκίνησε μέχρι τη στιγμή που σταμάτησε ήταν ηλίθια, ΑΛΛΑ δε μπορείς να κλείνεις έτσι απλά το δρόμο με τη δικαιολογία του "δε μπορώ αλλιώς".

EDIT: Και όσο βλέπω το βίντεο, τόσο λιγότερο χαζούλης μου φαίνεται ο μοτοσυκλετιστής. Γίνεται το εξής: Νταλίκα κόβει αριστερά, χωρίς καμία προειδοποίηση ότι θα μπει δεξιά (δεν ξέρω αν φαίνεται ο τύπος με το γιλέκο, αν κάνει κάποιο νόημα), ο μοτοσυκλετιστής αφήνει γκάζι, τσεκάρει στιγμιαία με το κεφάλι του δεξιά για να αλλάξει λωρίδα και να αποφύγει το εμπόδιο (που είναι στην αριστερή), αλλάζει λωρίδα επιταχύνοντας και, ξαφνικά, βλέπει μια νταλίκα να έχει κλείσει όλο το δρόμο. 99% των μοτοσυκλετιστών κάπως έτσι θα αντιδρούσαν. Εκτός κι αν όντως έκανε σωστά τη δουλειά του ο γιλεκάτος και ο αναβάτης είναι παντελώς τυφλός.

taisteal
06/09/2011, 16:05
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
:alien: :alien: ειμαι παρανομος για πανω απο δεκα χρονια που οδηγω φορτηγα...και κακος μοτοσικλετιστης....παω να πεταξω το διπλωμα μου και να απολυθω.τωρα.:evil:

Aggelos_SV
06/09/2011, 16:07
Facts:
1)Αν δείτε από την αρχή το βίντεο,ένα πορτοκαλί πράμα (νταλίκα) βγαίνει από δεξιά,πάει τέρμα αριστερή λωρίδα και μετά δώστου πάλι τέρμα δεξιά και κάθετα στο οδόστρωμα.Ουσιαστικά κάνει έναν μεγάλο κύκλο διαμέτρου όσο το πλάτος του οδοστρώματος.
Δεν ξέρω γιατί μπορεί να έκανε κάτι τέτοιο...πάντως τα ρυμουλκούμενα που βλέπω κάθε μέρα στο δρόμο μπορούν να στρίψουν με αρκετά μικρότερη ακτίνα.

2)Η νταλίκα όντως μπαίνει σε μονόδρομο... :confused:

3)Ο τύπος με το SV 650 99-02 ,θα έπρεπε φυσιολογικά να έχει δει το πορτοκαλί "πράμα" από πολύ μακρυά.Ο φακός όντως ξεγελάει ,άρα το φορτηγό στα μάτια του φαίνεται πιο μεγάλο στην πραγματικότητα απ'ότι το βλέπουμε στο βιντεο.

4)Έπρεπε να είχε κόψει ταχύτητα πολύ πιο νωρίς

5)Οι κάμερες έχουν φάει πολύ κόσμο :lol:

6)Όντως κωλόφαρδος :eek: :eek:


edit: Μα τι σκατά κοίταξε ...την τιμή της βενζίνης?Να πεις ήταν καμιά γκόμενα στο πεζοδρόμιο...παέι στο διαλο..

7) Αν δεν κλεινόταν στην δεξιά λωρίδα θα είχε περάσει με την ψυχή στο σώμα μεν πίσω από το φορτηγό δε

Συμπέρασμα???

Πάντα αριστερή και μεσαία λωρίδα ...ΤΕΛΟΣ.Συνυπολογίστε και τις λεωφορειολωρίδες τις δικές μας και σκεφτείτε τους κινδύνους για σας

dmf
06/09/2011, 16:12
Ο φορτηγατζης απο την αριστερη λωριδα θελει να μπει σε στροφη δεξια. Για να το κανει αυτο πρεπει να μπει και στην μεσαια, και στην δεξια λωριδα.. Ποιος εχει προτεραιοτητα λοιπον, αυτος που θελει να μπει στην λωριδα σου, ή εσυ που κινεισαι στην λωριδα σου????
Ειναι υποχρεωμενος ο μοτοσυκλετιστης να του παραχωρισει προτεραιοτητα?? Γιατι?? Να κατσει να περιμενει μεχρι να αδειασει τελειως ο δρομος ή να μην στριψει καθολου..
Το "στριψε γιατι προλαβαινεις" ειναι παρανομο τις περισσοτερες φορες.

BLiTzER
06/09/2011, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

edit: Μα τι σκατά κοίταξε ...την τιμή της βενζίνης?Να πεις ήταν καμιά γκόμενα στο πεζοδρόμιο...παέι στο διαλο..


Κοίταξε αν υπάρχει κανείς στη δεξιά λωρίδα, για να κάνει τον ελιγμό.

blackbusa
06/09/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Facts:
1)Αν δείτε από την αρχή το βίντεο,ένα πορτοκαλί πράμα (νταλίκα) βγαίνει από δεξιά,πάει τέρμα αριστερή λωρίδα και μετά δώστου πάλι τέρμα δεξιά και κάθετα στο οδόστρωμα.Ουσιαστικά κάνει έναν μεγάλο κύκλο διαμέτρου όσο το πλάτος του οδοστρώματος.
Δεν ξέρω γιατί μπορεί να έκανε κάτι τέτοιο...πάντως τα ρυμουλκούμενα που βλέπω κάθε μέρα στο δρόμο μπορούν να στρίψουν με αρκετά μικρότερη ακτίνα.

2)Η νταλίκα όντως μπαίνει σε μονόδρομο... :confused:

3)Ο τύπος με το SV 650 99-02 ,θα έπρεπε φυσιολογικά να έχει δει το πορτοκαλί "πράμα" από πολύ μακρυά.Ο φακός όντως ξεγελάει ,άρα το φορτηγό στα μάτια του φαίνεται πιο μεγάλο στην πραγματικότητα απ'ότι το βλέπουμε στο βιντεο.

4)Έπρεπε να είχε κόψει ταχύτητα πολύ πιο νωρίς

5)Οι κάμερες έχουν φάει πολύ κόσμο :lol:

6)Όντως κωλόφαρδος :eek: :eek:


edit: Μα τι σκατά κοίταξε ...την τιμή της βενζίνης?Να πεις ήταν καμιά γκόμενα στο πεζοδρόμιο...παέι στο διαλο..

7) Αν δεν κλεινόταν στην δεξιά λωρίδα θα είχε περάσει με την ψυχή στο σώμα μεν πίσω από το φορτηγό δε

Συμπέρασμα???

Πάντα αριστερή και μεσαία λωρίδα ...ΤΕΛΟΣ.Συνυπολογίστε και τις λεωφορειολωρίδες τις δικές μας και σκεφτείτε τους κινδύνους για σας

1)ηθελε να κανει στροφη 180 μοιρων
2)δεν ειναι μονοδρομος αλλα το παρκινγκ του βενζιναδικο γιαυτο και τοσο μεγαλη στροφη
3)λιγο πριν κοιταξει προς το βενζιναδικο το βυτιο (ισως με καυσιμα για το βενζιναδικο) δεν εχει αρχισει την πορεια στροφης...αυτο το κλασμα που ειπε ο Ζεφυρος ειναι που τον εκανε να το χασει και να κολλησει...
4)δεν ξερω ποτε επρεπε να κοψει αλλα το σταματημενο αυτοκινητο στην μεσσαια λωριδα απο την αρχη του βιντεο θα επρεπε να τον πονηρεψει
5)no comment
6)κωλοφαρδος που δεν εσκασε με φορα στο βυτιο...βλεποντας το βιντεο προσεχτικοτερα ο οδηγος του βυτιου (απροσεχτα η μη δεν ξερω) εχει παρει χαμπαρι τι θα γινει και εχει πατησει φρενο πολυ νωριτερα...δεν ακουμε φωνες αρα τον ειδε ο ιδιος και σταματησε πριν του πολτοποιησει (τυχαια βεβαια) το ποδι
7) με την ταχυτητα που ειχε αν ηταν αριστερα πιο ευκολο το βλεπω να κολλαγε σε καμμια μπαριερα η σε κανα κωλο του βυτιου παρα να περασει ξυστα...λογω του φακου δεν ξερουμε την ταχυτητα αλλα σιγουρα δεν ηταν και τα 50 που ειναι σε αστικο περιβαλλον(οχι δεν το παιζω correct κετς)...οπως και οτι με το που περναει το βενζιανδικο ειναι ακομα σε συνεχομενο ανοιγμα γκαζιου...

θα συμπληρωσω
8) απο την ληψη της καμερας ο τυπακος με τα φοσφωριζε (υπαλληλος βενζιναδικου) στεκοταν αρκετα πιο πισω...φανταζομαι για να κανει σημα να ελλατωσουν ταχυτητα και να γινει ο ελιγμος (παρανομος η οχι παλι δεν ξερω αλλα λογικα ναι)...

συμπερασμα???

επειδη παρομοιες καταστασεις γινονται συχνα στην Πετρου Ραλλη κλπ κλπ ελπιζω να μην σκεφτητε ''το μπουστη ειναι παρανομος αρα στα παπαρια μου'' αλλα να εχετε τα ματια σας 14...αυτος ηταν απο τους πολυ τυχερους....

Aggelos_SV
06/09/2011, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
1)2)3)4)5)6)7) 8)


Ξαναδές το 1 και το 3 μου :blush: ( :lol: ) και θα δεις ότι ο ελιγμός του φορτηγού (παράνομος ή μη δε με ενδιαφέρει) έχει ξεκινήσει από την αρχή του βίντεου,πολύ πριν στρίψει το κεφάλι..

Είτε λάθος απειρίας,είτε είχε το μυαλό του στην κάμερα/στο μηχανάκι που τον ακολουθούσε και σταματάει μόλις σηκώνεται.

Ξαναλέω ...δες καλά την αρχή του βιντεο

Θα όφειλε ,σκεφτόμενος πρωτίστως την ασφάλειά του ως αναβάτης να κοιτάει "μπροστά" στα 200 μέτρα κι όχι το στροφόμετρο/βενζινάδικο/whatever..

Δεν κατηγορώ, τον κακομοίρη κωλόφαρδο συν-SVούχο ,αλλά όταν οδηγάς πρέπει να κοιτάς πολύ πιο μπροστά από τα 20-30 μέτρα .Το φορτηγό κάνει μπάμ από το 1ο δευτερόλεπτο του βίντεο

Πνεύμα αντιλογίας είσαι ρε Πάνο:p :wave2:

mixalakis
06/09/2011, 17:23
Δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει αν το φορτηγό έκανε κάτι παράνομο ή όχι. Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι αυτά (και χειροότερα) γίονται κάθε μέρα.

Εμένα με ενδιαφέρει η αντίδραση του μοτοσυκλετιστή και αν έκανε σωστά ή όχι. Επιμένω ότι το γεγονός ότι με τον κώλο σερνόμενος σταμάτησε στη ρόδα ακριβώς, σημαίνει ότι αν είχε πλακωθεί στα φρένα (χωρίς να μπλοκάρουν, αφού μάλλον δεν είχε ABS) θα είχε σταματήσει νωρίτερα. Δεν λέω ότι εγώ θα τα κατάφερνα καλύτερα, αφού στον πανικό μπορεί να κάνει κανείς εύκολα τα λάθος, απλά βλέποντας το βίντεο έτσι κρίνω.

Αυτά περί μη χρησιμότητας του ABS δεν μπορώ να τα βλέπω...

Τέλος κάτι που θεωρώ το πιο σημαντικό από όλα.
Ο εξοπλισμός του τύπου είναι που τον βοήθησε να σηκωθεί σαν να μην έγινε τίποτα. Φανταστείτε ελληνάρα με σαγιονάρα, σορτσάκι και αμάνικο φανελάκι πως θα είχε γίνει με τόσο σύρσιμο...

faraway
06/09/2011, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis

Ο εξοπλισμός του τύπου είναι που τον βοήθησε να σηκωθεί σαν να μην έγινε τίποτα.

Aυτό νομίζω πως είναι και το πιο σημαντικό της υπόθεσης και το μόνο που χρίζει κουβέντας ( ίσως μαζί με τη χρησιμότητα του abs) . :smilea:

Tώρα αν φταίει ο φορτηγατζής , ο μοτοσυκλετιστής , τα σήματα , ο τύπος με το κίτρινο μπλουζάκι , ο ανάδρομος ερμής .....μικρή σημασία θα είχε αν το παλικάρι δεν σηκωνόταν ποτέ από κάτω .:sad:

blackbusa
06/09/2011, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ξαναδές το 1 και το 3 μου :blush: ( :lol: ) και θα δεις ότι ο ελιγμός του φορτηγού (παράνομος ή μη δε με ενδιαφέρει) έχει ξεκινήσει από την αρχή του βίντεου,πολύ πριν στρίψει το κεφάλι..

Είτε λάθος απειρίας,είτε είχε το μυαλό του στην κάμερα/στο μηχανάκι που τον ακολουθούσε και σταματάει μόλις σηκώνεται.

Ξαναλέω ...δες καλά την αρχή του βιντεο

Θα όφειλε ,σκεφτόμενος πρωτίστως την ασφάλειά του ως αναβάτης να κοιτάει "μπροστά" στα 200 μέτρα κι όχι το στροφόμετρο/βενζινάδικο/whatever..

Δεν κατηγορώ, τον κακομοίρη κωλόφαρδο συν-SVούχο ,αλλά όταν οδηγάς πρέπει να κοιτάς πολύ πιο μπροστά από τα 20-30 μέτρα .Το φορτηγό κάνει μπάμ από το 1ο δευτερόλεπτο του βίντεο

Πνεύμα αντιλογίας είσαι ρε Πάνο:p :wave2:
Αγγελε πριν γραψω το ειδα αρκετες φορες και πολυ καλα...απο το 1sec μεχρι το 5 sec το βυτιο παει απο δεξια προς τα αριστερα...βλεποντας αυτην την κινηση ο οδηγος της μοτοσυκλετας οπως ειπε ο Blitzer ελεγχει δεξια του για να περασει απο δεξια...εκει εχουμε το 1 sec κενο(5-6)...με το που ξαναβλεπει μπροστα του (στο 7 δηλαδη) κανει την αποτομη καθετη κινηση η νταλικα...ειναι και στην επιταχυνση...ουτε να σκεφτει δεν προλαβε...το μηχανακι επεσε επειδη προσπαθησε να κανει ελιγμο η γιατι τσιμπισε το φρενο???δεν καταλαβα που ηταν το εμφανες οτι ηθελε να κανει σχεδον αναστροφη???

και αυτο για την ασφαλεια το εγραψα οπως ειδες...δεν φαινετε καλα αλλα νομιζω οτι το αυτοκινητο που ειναι στην μεσσαια λωριδα ειναι σταματημενο και ο τυπακος με το γιλεκο ειναι στην ακρη του δρομου αρκετα μετρα πριν...ας πουμε τον δευτερο χεστον...το σταματημενο αυτοκινητο δεν του εκανε εντυπωση???και μαλλον του εκανε σινιαλο ο τυπακος...η κινηση του στο 34 sec αυτο δειχνει...

πολλα χλμ σε κατοικημενη περιοχη απο οπου μπορουν να σου πεταχτουν απο οπουδηποτε...bad choise...

και εγω φιλικα στα εγραψα και με παρεξηγησες...

:wave2:

blackbusa
06/09/2011, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει αν το φορτηγό έκανε κάτι παράνομο ή όχι. Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι αυτά (και χειροότερα) γίονται κάθε μέρα.

Εμένα με ενδιαφέρει η αντίδραση του μοτοσυκλετιστή και αν έκανε σωστά ή όχι. Επιμένω ότι το γεγονός ότι με τον κώλο σερνόμενος σταμάτησε στη ρόδα ακριβώς, σημαίνει ότι αν είχε πλακωθεί στα φρένα (χωρίς να μπλοκάρουν, αφού μάλλον δεν είχε ABS) θα είχε σταματήσει νωρίτερα. Δεν λέω ότι εγώ θα τα κατάφερνα καλύτερα, αφού στον πανικό μπορεί να κάνει κανείς εύκολα τα λάθος, απλά βλέποντας το βίντεο έτσι κρίνω.

Αυτά περί μη χρησιμότητας του ABS δεν μπορώ να τα βλέπω...

Τέλος κάτι που θεωρώ το πιο σημαντικό από όλα.
Ο εξοπλισμός του τύπου είναι που τον βοήθησε να σηκωθεί σαν να μην έγινε τίποτα. Φανταστείτε ελληνάρα με σαγιονάρα, σορτσάκι και αμάνικο φανελάκι πως θα είχε γίνει με τόσο σύρσιμο...

πολλα χλμ...με το γκαζι ανοιγμενο...σε πολυ κοντινη αποσταση αντιδρασης....ουτε με αλεξιπτωτο δεν θα σταματαγε...θα εσκαγε φρεναριστος...πρωσοπικη αποψη και απο παρομοια ας πουμε προσωπικη εμπειρια...

:wave2:

sovaros_user
06/09/2011, 21:44
Ουτε διαβασες τι λεει η παραθεση..

Η μηχανη "σουρνωντας" διανυει -πολυ- παραπανω μετρα για να σταματησει, απ οτι με φρενα.

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις αυτο.. Τζαμπα μιλαμε :wave2:

Aggelos_SV
06/09/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

και εγω φιλικα στα εγραψα και με παρεξηγησες...

:wave2:

Που είδες να σε παρεξήγησα μωρέ?? :confused:

...ενώ εγώ στα έγραψα με άσβεστο πύρινο μίσος βγαλμένο από τα μπουντρούμια τη Μόρντορ???? :lol: :p

Το θέμα είναι ότι η νταλίκα κάνει οχτάρια σε έναν άδειο δρόμο,έχει οπτικό πεδίο να τον δει και δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι έπεται κίνδυνος..

Να το τελειώσουμε?Αφού τα ίδια λέμε?
Άντε αν θες την τελευταία κουβέντα πες την εσύ :lol:

Χαιρετούρεν :wave2:

p@nos
06/09/2011, 22:54
de boro na katalabo ti skata sizitate tosi ora....

o fortigatzis ekane mlkia ok ke o tipos epese apo ton paniko....epidi patise ligo parapano freno ke o dromos ine ka8reptis (dite pos gializi stin arxi toy bideo i asfaltos)

fisika ama den epefte apo blokarisma 8a stamatage poli pio noris de boro na katalabo gt to sizitate kiolas afto.....

Aggelos_SV
06/09/2011, 23:07
Ο Τσακ Νόρις πάντως δεν έχει σταματήσει βυτίο με τη φτέρνα του ακόμα....:smokin: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
07/09/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Σίγουρα το να κλείνεις κάθετα 3 λωρίδες σε τέτοιο δρόμο είναι μικρότερο παράπτωμα. Η "προσπέραση" δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το ατύχημα. Μπορούσε απλά να είναι στη δεξιά λωρίδα. Ο νταλικέρης όφειλε να λάβει κάθε μέτρο για την ασφάλεια των υπολοίπων χρηστών της οδού. Λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό.

Το ότι χάζεψε είναι δεδομένο (και, φυσικά, μαλακία του), αλλά το παραπάνω παραμένει.



Αλλο να εισαι στην δεξια λουριδα....

Και αλλο... Να προσπερνας απο αυτην....

( Αυτα που μου λες ειναι επιχειρηματα δικαστηριου.... Μεταξυ μας μιλαμε...)

Ο μοτοσυκλετιστης εχει ηδη πιασει την δεξια και λιγο πριν τον στουκο με την νταλικα εχει ηδη προσπερασει παρανομα το ΙΧ .....

Φυσικα.... Την ιδια τυχη θα ειχε και με το ιχ (αν ολα γινοταν μισο δευτερολεπτο αργοτερα και το ιχ εστρβε και αυτο δεξια....)


Κοιταξε .... Εκανα ολοκληρο θρεντ για την ηλιθιοτητα ( και οποιος θελει ας κραξει οσο γουσταρει για τον χαρακτηρισμο ) πολλοι οδηγοι γενικα να χρησιμοποιουν την ΛΕΑ και το προσπερασμα απο δεξια στην εθνικη οδο....

Γιατι και στην μ@λ@κια η οχι του αλλου ...

Εισαι απο κατω και θεωρητικα ( βαση νομου ) και πρακτικα....

Ο τυπακος στην προκειμενη περιπτωση δεν ηξερε να "διαβαζει "

( Το ιχ και τα φρενα του στα καλα καθουμενα .....Νταλικα στην αριστερη ....)

τα επομενα 1-2 sec που οφειλεις να ξερεις να διαβαζεις οταν οδηγεις...!

Ειχε πολλα περιθωρια ασφαλους αντιδρασης αρκετα μετρα πριν...!

:wave2:

zephyr1
07/09/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αλλο να εισαι στην δεξια λουριδα....

Και αλλο... Να προσπερνας απο αυτην....

( Αυτα που μου λες ειναι επιχειρηματα δικαστηριου.... Μεταξυ μας μιλαμε...)

Ο μοτοσυκλετιστης εχει ηδη πιασει την δεξια και λιγο πριν τον στουκο με την νταλικα εχει ηδη προσπερασει παρανομα το ΙΧ .....

Φυσικα.... Την ιδια τυχη θα ειχε και με το ιχ (αν ολα γινοταν μισο δευτερολεπτο αργοτερα και το ιχ εστρβε και αυτο δεξια....)


Κοιταξε .... Εκανα ολοκληρο θρεντ για την ηλιθιοτητα ( και οποιος θελει ας κραξει οσο γουσταρει για τον χαρακτηρισμο ) πολλοι οδηγοι γενικα να χρησιμοποιουν την ΛΕΑ και το προσπερασμα απο δεξια στην εθνικη οδο....

Γιατι και στην μ@λ@κια η οχι του αλλου ...

Εισαι απο κατω και θεωρητικα ( βαση νομου ) και πρακτικα....

Ο τυπακος στην προκειμενη περιπτωση δεν ηξερε να "διαβαζει "

( Το ιχ και τα φρενα του στα καλα καθουμενα .....Νταλικα στην αριστερη ....)

τα επομενα 1-2 sec που οφειλεις να ξερεις να διαβαζεις οταν οδηγεις...!

Ειχε πολλα περιθωρια ασφαλους αντιδρασης αρκετα μετρα πριν...!

:wave2:

Χαρας το κουραγιο σου, που εξηγεις τα αυτονοητα.:wave2:

the who
07/09/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

Ο τυπακος στην προκειμενη περιπτωση δεν ηξερε να "διαβαζει "

( Το ιχ και τα φρενα του στα καλα καθουμενα .....Νταλικα στην αριστερη ....)

τα επομενα 1-2 sec που οφειλεις να ξερεις να διαβαζεις οταν οδηγεις...!

Ειχε πολλα περιθωρια ασφαλους αντιδρασης αρκετα μετρα πριν...!

:wave2:

Ετσι ακριβως.Ολα τα αλλα ειναι παπαριες,abs κλπ.Κοιταζε αλλου,πανικοβληθηκε και δεν αντεδρασε ψυχραιμα με αποτελεσμα καθυστερημενη αντιδραση.Μπηκε δεξια για να προσπερασει το ιχ και δεν ειδε ολοκληρο βυτιο.
Μαλλον για απειρια μου κανει.

BLiTzER
07/09/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εκανα ολοκληρο θρεντ για την ηλιθιοτητα ( και οποιος θελει ας κραξει οσο γουσταρει για τον χαρακτηρισμο ) πολλοι οδηγοι γενικα να χρησιμοποιουν την ΛΕΑ και το προσπερασμα απο δεξια στην εθνικη οδο....

Γιατι και στην μ@λ@κια η οχι του αλλου ...

Εισαι απο κατω και θεωρητικα ( βαση νομου ) και πρακτικα....

Ο τυπακος στην προκειμενη περιπτωση δεν ηξερε να "διαβαζει "

( Το ιχ και τα φρενα του στα καλα καθουμενα .....Νταλικα στην αριστερη ....)

τα επομενα 1-2 sec που οφειλεις να ξερεις να διαβαζεις οταν οδηγεις...!

Ειχε πολλα περιθωρια ασφαλους αντιδρασης αρκετα μετρα πριν...!

:wave2:

Μαζί σου σε όλα αυτά.

Ναι, ο τύπος δεν αντέδρασε σωστά (το είπα από το πρώτο ποστ), αλλά επιμένω ότι το μεγαλύτερο μέρος βαραίνει τον νταλικέρη.

Η προσπέραση (που δεν ήταν προσπέραση, απλά αλλαγή λωρίδας προς αποφυγή εμποδίου) δεν έπαιξε κανένα ρόλο στο ατύχημα. Πολλοί θα αντιδρούσαν με τον ίδιο τρόπο βλέποντας μια νταλίκα να κόβει τέρμα αριστερά.

Για να καταλήξω, πολύ κακή εκτίμηση του μοτοσυκλετιστή, αλλά δεν κλείνεις έτσι ολόκληρο δρόμο χωρίς τα απαραίτητα μέτρα (ένας τύπος στην άκρη του δρόμου, όπως φάνηκε, δεν αρκεί). Καλή συνέχεια :P

Joyrider
07/09/2011, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
(ένας τύπος στην άκρη του δρόμου, όπως φάνηκε, δεν αρκεί).
Αν το μόνο που ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν ήταν ένας τύπος με γιλέκο να κουνάει μια σημαία, τότε αρκεί δεν αρκεί χεστήκανε. Αυτοί είναι καλυμμένοι. Ο άλλος χάζευε.

Αν δεν έκαναν όσες κινήσεις απαιτούνται σε τέτοιες περιπτώσεις τότε φταίνε.

Τα υπόλοιπα τα λύσανε πιο πάνω :rotflmao:

klab
07/09/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
κανεις λαθος.η νταλικα δεν στριβει οπως το αυτοκινητο,οποτε αυτονοητα ανοιγεται.εχω δει πολλες φορες ετσι μηχανες στους δεξιους καθρεπτες ενω εχω ανοιχτει να στριψω.και πιστεψε με καλυπτομαι νομικα.αφου δεν χτυπησε παλι καλα

Μου έχει συμβεί εμένα σε δρόμο με 3 λωρίδες και καταλήξαμε στα δικαστήρια με τον νταλικίερη γιατί είχε την ίδια εντύπωση με εσένα.
Το ότι δεν μπορείς να στρίψεις χωρίς να ανοιχτείς, λόγω μεγέθους του οχήματος σου, δεν σου επιτρέπει επουδενί να ανακόψεις την πορεία των άλλων οχημάτων.
Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο δρόμος είναι άδειος πριν κάνεις τέτοια μανούβρα.

Σαφώς και κέρδισα το δικαστήριο.

zephyr1
07/09/2011, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από klab

Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο δρόμος είναι άδειος πριν κάνεις τέτοια μανούβρα.



Ποσα χιλιομετρα?

taisteal
07/09/2011, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από klab
Μου έχει συμβεί εμένα σε δρόμο με 3 λωρίδες και καταλήξαμε στα δικαστήρια με τον νταλικίερη γιατί είχε την ίδια εντύπωση με εσένα.
Το ότι δεν μπορείς να στρίψεις χωρίς να ανοιχτείς, λόγω μεγέθους του οχήματος σου, δεν σου επιτρέπει επουδενί να ανακόψεις την πορεία των άλλων οχημάτων.
Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο δρόμος είναι άδειος πριν κάνεις τέτοια μανούβρα.

Σαφώς και κέρδισα το δικαστήριο.

οπως ειπα και πριν και μαλλον δεν το προσεξες σε τετοιους δρομους με πολλες λωριδες οι εξοδοι ειναι μεγαλοι οποτε δεν ανοιγεσαι.σε μικροτερους ομως αν εχω προειδοποιησει με φλας και μπει μηχανη η αυτοκινητο απο κατω δεξια μου τον ηπιε κρυο νομικα.ελπιζω να εγινα κατανοητος. :wave2:

BLiTzER
07/09/2011, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
οπως ειπα και πριν και μαλλον δεν το προσεξες σε τετοιους δρομους με πολλες λωριδες οι εξοδοι ειναι μεγαλοι οποτε δεν ανοιγεσαι.σε μικροτερους ομως αν εχω προειδοποιησει με φλας και μπει μηχανη η αυτοκινητο απο κατω δεξια μου τον ηπιε κρυο νομικα.ελπιζω να εγινα κατανοητος. :wave2:

Τι λες, ρε μεγάλε, που θα κάνεις ελιγμό, θα προκαλέσεις ατύχημα και θα δικαιωθείς κιόλας επειδή άναψες φλας? Σε ποιο πλανήτη ζεις?

Α ξέχασα. Είσαι ο νταλικέρης.

taisteal
07/09/2011, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Τι λες, ρε μεγάλε, που θα κάνεις ελιγμό, θα προκαλέσεις ατύχημα και θα δικαιωθείς κιόλας επειδή άναψες φλας? Σε ποιο πλανήτη ζεις?

Α ξέχασα. Είσαι ο νταλικέρης.

ο.κ,καθε φορτηγο που στριβει πρεπει να βλεπει τελεια καθε οπτικη γωνια πισω,η πριν στριψει να κατεβαινει να κοιταει...τι λες ΡΕ????

α,ξεχασα,εισαι Ο ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΗΣ...:a16:

BLiTzER
07/09/2011, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
ο.κ,καθε φορτηγο που στριβει πρεπει να βλεπει τελεια καθε οπτικη γωνια πισω

Screenshot τώρα. Θα το κάνω μπλουζάκι αυτό :) Μας πήρε μερικά ποστάκια, αλλά φανερώθηκες.

taisteal
07/09/2011, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Screenshot τώρα. Θα το κάνω μπλουζάκι αυτό :) Μας πήρε μερικά ποστάκια, αλλά φανερώθηκες.

πσσσσσσσσσσσσσσ τι ειπες τωρα λεμε.....

klab
08/09/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
οπως ειπα και πριν και μαλλον δεν το προσεξες σε τετοιους δρομους με πολλες λωριδες οι εξοδοι ειναι μεγαλοι οποτε δεν ανοιγεσαι.σε μικροτερους ομως αν εχω προειδοποιησει με φλας και μπει μηχανη η αυτοκινητο απο κατω δεξια μου τον ηπιε κρυο νομικα.ελπιζω να εγινα κατανοητος. :wave2:

Αν ξέρεις από Πάτρα στην οδό Κορίνθου έγινε, μέσα στην πόλη και ήμουν στην δεξιά λωρίδα.

Δυστυχώς για όλους μας αρνείσαι τα γεγονότα, και προσπαθείς να αποδείξεις με υποθέσεις και δική σου ερμηνεία των κανόνων οδικής κυκλοφορίας κάτι που είναι γεγονός και έχει τελεσιδικήσει υπέρ μου.

Προς τι ο εκνευρισμός και γιατί δεν μπορούμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι.
Ήταν περιττό το υφάκι με τις εκφράσεις τον ήπιε κρύο, έγινα κατανοητός και ανθρωπάκια με χαιρετούρες.

Δεν έχω κανένα λόγο να εμπλακώ σε διαμάχη για το τίποτα, οπότε σταματώ εδώ.

taisteal
08/09/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από klab
Αν ξέρεις από Πάτρα στην οδό Κορίνθου έγινε, μέσα στην πόλη και ήμουν στην δεξιά λωρίδα.

Δυστυχώς για όλους μας αρνείσαι τα γεγονότα, και προσπαθείς να αποδείξεις με υποθέσεις και δική σου ερμηνεία των κανόνων οδικής κυκλοφορίας κάτι που είναι γεγονός και έχει τελεσιδικήσει υπέρ μου.

Προς τι ο εκνευρισμός και γιατί δεν μπορούμε να μιλήσουμε σαν άνθρωποι.
Ήταν περιττό το υφάκι με τις εκφράσεις τον ήπιε κρύο, έγινα κατανοητός και ανθρωπάκια με χαιρετούρες.

Δεν έχω κανένα λόγο να εμπλακώ σε διαμάχη για το τίποτα, οπότε σταματώ εδώ.

κανενας εκνευρισμος,ουτε διαμαχη ουτε υφος.απαντησα βασει των δικων μου εμπειριων.οι εκφρασεις μου δεν πηγαιναν σε σενα προσωπικα,οποτε με συγχωρεις αν σε προσβαλαν.
φιλικα παντα

zephyr1
08/09/2011, 07:52
Παμε αλλη μια φορα.

Δικη μου αντιδραση:
Κινουμε με μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου(δεν εκλεψα τπτ:look: ),στο οπτικο μου πεδιο (οπως στο βιντιο) καταλαβαινω οτι αρκετα μπροστα μου κατι μεγαλο κινειται για να κανει καποιο ελιγμο.

Κλεινω γκαζι αμεσως ,το ποδι σταντμπαι στο ποδοφρενο και τα δαχτυλα του χεριου μου ακουμπανε το μπροστινο φρενο ,τραβιεμαι αριστερα γιατι μπροστα μου υπαρχει ΙΧ και δεξια κλεινομαι.

Το οπτικο μου πεδιο πλεον εχει καθαρισει και αντιλαμβανομαι τι συμβαινει,κοβω αρκετα και σιγα-σιγα βλεπω να απομακρυνεται ο κωλος της νταλικας,κατεβαζω ,ανοιγω γκαζι και συνεχιζω να ζω.

Να ξερετε οτι μετα απο αρκετες στουκες δεν παιζει ρολλο ποιος φταιει ,ο μοτοσυκλετιστης εχει την ευθηνη και την δικια του και των αλλων,γιατι απλα παιζει με την ζωη του.

Αν ειμαι κατω απο την νταλικα ,ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα υποστηριξουν εμενα,το κακο ομως ειναι οτι απο κει πανω:rolleyes: δεν θα με νοιαζει καθολου.

Καλημερα σας.:wave2:

dmf
08/09/2011, 10:43
Και αν δεν κανω λαθος, η νταλικα εχει Αθηναϊκες πινακιδες!


235483

manhunter
08/09/2011, 11:37
Από πότε το να ανάβεις φλας, σου δίνει αυτόματα και προτεραιότητα-δίκιο?

Μέσα στην πόλη, αν κινούμαι στην δεξιά λωρίδα, και εσύ στην μεσαία, και έχεις βγάλει φλας και στρίψεις δεξιά και εγώ γίνω αφίσα πάνω σου, φταίω επειδή έβγαλες φλας , και εγώ ''προσπερνούσα'' από δεξιά?

Αν οδηγείτε έτσι, με αυτή την λογική, μην απορείτε γιατί έχουμε συνεχώς νεκρούς.
Το τι πρέπει να κάνει ο αναβάτης για την ασφάλεια του, δεν αφορά κανέναν Κ.Ο.Κ.

Τέσπα πλατιάσαμε (once again)
Όσο για τον τύπο, χαίρε βάθος αμέτρητο...






:wave2:

chr1s_86
08/09/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Από πότε το να ανάβεις φλας, σου δίνει αυτόματα και προτεραιότητα-δίκιο?

Μέσα στην πόλη, αν κινούμαι στην δεξιά λωρίδα, και εσύ στην μεσαία, και έχεις βγάλει φλας και στρίψεις δεξιά και εγώ γίνω αφίσα πάνω σου, φταίω επειδή έβγαλες φλας , και εγώ ''προσπερνούσα'' από δεξιά?



Πέστα ρε Κίμωνα! Στρίβει ο άλλος όπως να'ναι μετά σου λέει "μα έβγαλα φλας" :mad: :rolleyes:
Το "φλας" σου μάστορα δεν υποχρεώνει τον άλλο να σταματήσει για να κάνεις τον ελιγμό σου! :mad:

trelf
09/09/2011, 14:25
στανταρ ο τυπος πανικοβληθηκε και απλα πεταξε το μηχανακι.....

ενας εμπειρος οδηγος θα προλαβαινε να σταματησει!