PDA

View Full Version : Καδένα-τεντωτήρας



georgemark
06/09/2011, 12:12
Καλημέρα , έχω ένα cbf 600s 2004 με 70000 χλμ , o μηχανικός μου μετά από το περσινό service μου ανέφερε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί τεντωτήρας και καδένα στα χιλιόμετρα που έχω τώρα.
Τα ανταλλακτικά είναι αρκετά ακριβά (234€) και η εργασία η οποία θα κάνει απαιτεί απ'ότι μου είπε και χρονισμό μετά, το συνολικό κόστος φτάνει στο Θεό (περίπου 400€):sick: :sick: :sick: :hypnotize.
Εσείς έχετε κάνει αλλαγή ;

catmaster
06/09/2011, 12:33
Ο τεντωτήρας έχει 78-79 € και η καδένα 114 € τα υπόλοιπα μάλλον είναι οι δύο φλάτζες και ορινγκ ..

άρα για τα ανταλλακτικά όντως τόσο κάνουν στο Σαρακάκη ..

:wave2:

georgemark
06/09/2011, 12:42
Δεν αντιλέγω για το κόστος των ανταλλακτικών , αυτό που ρωτάω είναι εάν όντως σε αυτόν τον κινητήρα πρέπει να αλλάζονται σε αυτά τα χιλιόμετρα και εάν το να τοποθετηθούν απαιτεί
λύσιμο εσωτερικά και άρα ''παίδεμα'' και εργατοώρες από τον εκάστοτε μηχανικό.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από τεχνικά θέματα.
Πάντως κοίταξε το repair manual και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να τοποθετηθούν μόνο από το πλαϊνό καπάκι που είναι ο τεντωτήρας.

catmaster
06/09/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Δεν αντιλέγω για το κόστος των ανταλλακτικών , αυτό που ρωτάω είναι εάν όντως σε αυτόν τον κινητήρα πρέπει να αλλάζονται σε αυτά τα χιλιόμετρα και εάν το να τοποθετηθούν απαιτεί
λύσιμο εσωτερικά και άρα ''παίδεμα'' και εργατοώρες από τον εκάστοτε μηχανικό.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από τεχνικά θέματα.
Πάντως κοίταξε το repair manual και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να τοποθετηθούν μόνο από το πλαϊνό καπάκι που είναι ο τεντωτήρας.

εκεί με το πλαινό καπάκι σε έχασα ...

θέλει

λύσιμο πλαστικά ρεζερβουάρ φιλτροκούτι ψευτοκάπακο γρανάζια εκκεντροφόρων πλαινό καπάκι (ολόκληρο) λύσιμο τεντωτήρας και τέλος το κάτω γρανάζι του ρότορα που δίνει τον παλμό ...

δυστυχώς για τα χλμ που έχεις κάπου εκεί αλλάζει

(να τσεκάρει ο μηχανικός σου αν θέλει αλλαγή και η καδένα η μόνο ο τεντωτήρας και να τσεκάρει και τις γλύστρες της καδένας )

:wave2:

nikos_abel
06/09/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Καλημέρα , έχω ένα cbf 600s 2004 με 70000 χλμ , o μηχανικός μου μετά από το περσινό service μου ανέφερε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί τεντωτήρας και καδένα στα χιλιόμετρα που έχω τώρα.
Τα ανταλλακτικά είναι αρκετά ακριβά (234€) και η εργασία η οποία θα κάνει απαιτεί απ'ότι μου είπε και χρονισμό μετά, το συνολικό κόστος φτάνει στο Θεό (περίπου 400€):sick: :sick: :sick: :hypnotize.
Εσείς έχετε κάνει αλλαγή ;

Ουρανός;

Εδώ να δεις ουρανό!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109870&highlight=%E2%EF%DE%E8%E5%E9%E1+service)

georgemark
06/09/2011, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
εκεί με το πλαινό καπάκι σε έχασα ...

θέλει

λύσιμο πλαστικά ρεζερβουάρ φιλτροκούτι ψευτοκάπακο γρανάζια εκκεντροφόρων πλαινό καπάκι (ολόκληρο) λύσιμο τεντωτήρας και τέλος το κάτω γρανάζι του ρότορα που δίνει τον παλμό ...

δυστυχώς για τα χλμ που έχεις κάπου εκεί αλλάζει

(να τσεκάρει ο μηχανικός σου αν θέλει αλλαγή και η καδένα η μόνο ο τεντωτήρας και να τσεκάρει και τις γλύστρες της καδένας )

:wave2:

Αυτά πάνω κάτω μου είπε (κάπου τον έχασα μετά) και μετά μου ανέφερε και κάτι για ρύθμιση και χρονισμό....

georgemark
06/09/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ουρανός;

Εδώ να δεις ουρανό!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109870&highlight=%E2%EF%DE%E8%E5%E9%E1+service)

Εντάξει δεν έβαλα μέσα και μπουζί ,λάδια, αισθητήρας νεκράς οπότε πάμε για 500 περίπου.
Η ερώτηση ήταν για τα 2 τα διαόλια που μαζί με την εργασία πάνε 435 περίπου.

gaz6
06/09/2011, 16:14
Για τεντωτήρα μου ακούγονται λογικά τα χλμ. Για καδένα όχι..
Υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί από κάποια σημάδια αν βγει το καπακι αν η καδένα έχει χαλαρώσει

dimitrioskosmas
06/09/2011, 23:09
ακούς περίεργους θορύβους και κροταλίσματα??
αν όχι...στην προγραμματισμένη συντήρηση δεν νομίζω να προτείνει η honda αλλαγή τεντωτήρα και καδένας στα τετρακύλινδρα μοντέλα της.

μήπως θέλει να κάνει καμιά αρπαχτή ο μηχανικός σου λόγω αναδουλειάς και κρίσης?

georgemark
07/09/2011, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
ακούς περίεργους θορύβους και κροταλίσματα??
αν όχι...στην προγραμματισμένη συντήρηση δεν νομίζω να προτείνει η honda αλλαγή τεντωτήρα και καδένας στα τετρακύλινδρα μοντέλα της.

μήπως θέλει να κάνει καμιά αρπαχτή ο μηχανικός σου λόγω αναδουλειάς και κρίσης?

όταν πατήσω τη μίζα και για 20-30 δευτερόλεπτα ακούγεται ένας ενοχλητικός θόρυβος που παραπέμπει σε καδένα (τσικ -τσικ !!!!) , μετά σταματάει.
ο μηχανικός μου με έχει βοηθήσει και επιλύσει διάφορα όλα τα περασμένα χρόνια και τον εμπιστεύομαι, ρώτησα απλά τους συμφωρουμήτες εάν προβλέπεται για αυτά τα χλμ και ο catmaster ήταν κατατοπιστικότατος και τον ευχαριστώ , επίσης μου κάνει εντύπωση το κόστος των εργατικών για μια τέτοια εργασία , στη προηγούμενη μηχανή (bros 400) δεν χρειάστηκε παρότι είχε αρκετά παραπάνω χλμ.

bourasnik
03/10/2011, 11:16
Εγώ στο παρελθόν άλλαξα 2 φορές τεντωτήρα στο CBF-250. Τον άλλαξα και μετά απο 1 μήνα ακουγόταν πάλι το "κροτάλισμα". Το ξαναάλλαξα καιμετά απο 1 μήνα τα ίδια. Τώρα εδώ και 1.5 χρόνο δεν έχω κάνει τίποτα.
1.Νομίζετε ότι θα κάνω ζημιά στην καδένα?
2.Τι άλλο να κάνω αφού το ανταλακτικό αποδεικνύεται μειωμένης αξιοπιστίας (το αγόρασα 40Ευρώ).

KAGOURO
04/10/2011, 20:36
Φίλε μου πολύ αμφιβάλλω για τη γνώμη του μάστορα ! Αν τα Ηονδα ήθελαν τεντωτήρα-καδένα στ 70000ΧΛΜ κλάφτα Χαράλαμπε ! Άστο όπως είναι και συνήθισε το θόρβο !

power hornet
04/10/2011, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAGOURO
Φίλε μου πολύ αμφιβάλλω για τη γνώμη του μάστορα ! Αν τα Ηονδα ήθελαν τεντωτήρα-καδένα στ 70000ΧΛΜ κλάφτα Χαράλαμπε ! Άστο όπως είναι και συνήθισε το θόρβο ! ναι να το αφησει ετσι και οταν πηδηξει καποια στιγμη δοντι η καδενα θα σου καρφωσει μοτερ,αρε τι ακουμε απο μερικους.

KAGOURO
05/10/2011, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ναι να το αφησει ετσι και οταν πηδηξει καποια στιγμη δοντι η καδενα θα σου καρφωσει μοτερ,αρε τι ακουμε απο μερικους.

αν ποστάρεις ένα περιστατικό από Ελλάδα ή εξωτερικό που κάρφωσε βαλβίδες από καδένα εκκεντροφόρου σε Ηοnda τότε πάσσο και τα παίρνω όλα πίσω,.......όσο για το σχόλιο της μερικότητας αν δεν βρεις κάτι σου επιστρέφεται:beer: !

pektis
10/11/2011, 10:11
Κατα την γνωμη μου δεν τα αφηνουν αυτα...αφου ακουγεται θελει αλλαγμα(αλλιως παιρνεις το μοτερ στο χερι!!):wave2:

vaska
10/11/2011, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
ακούς περίεργους θορύβους και κροταλίσματα??
αν όχι...στην προγραμματισμένη συντήρηση δεν νομίζω να προτείνει η honda αλλαγή τεντωτήρα και καδένας στα τετρακύλινδρα μοντέλα της.

μήπως θέλει να κάνει καμιά αρπαχτή ο μηχανικός σου λόγω αναδουλειάς και κρίσης?



Υποθέτεις φίλε μου, δεν ξέρεις σίγουρα και κάνεις και χαρακτηρισμούς "ελαφριά τη καρδία".

Δεν είναι όλοι οι μηχανικοί απατεώνες.

Αν δεν του έλεγε τπτ επειδή δεν ήθελε να κάνει "αρπαχτή", και του πηδούσε το μοτέρ, πάλι κακός θα ήταν ο μάστορας που με υστεροβουλία δεν ενημέρωσε τον πελάτη του για να πάρει περισσότερα από επισκευή μοτέρ.

Δύο φίλοι μου με το ίδιο μηχανάκι άλλαξαν τεντωτήρα, καδένα (αφού ανοίχτηκε - προληπτικά) και γλίστρες στα 70000.

:wave2: :wave2: :wave2:

georgemark
10/11/2011, 10:58
Έγινε service και αλλάχθηκαν τα αναφερόμενα , ο θόρυβος σταμάτησε και ο ήχος από το μοτέρ είναι πλέον τελείως διαφορετικός, όπως όταν ήταν καινούργιο.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.