PDA

View Full Version : Αγορά Hornet 600?



panagath
07/09/2011, 15:34
Γεια σας παιδιά, Ψάχνω να αγοράσω ένα Hornet 600 (βλέπω και άλλα μηχανάκια βέβαια, αλλά το hornet είναι η 1 επιλογή μου τώρα). Μοντέλο 2000-2004 μιας και το budget μου είναι μικρό και με το ζόρι! Γενικά σε αυτές τις μηχανές τι πρέπει να προσέξω? Εκτός από τα γνωστά δλδ, εμφανίζει κάποια συγκεκριμένα προβλήματα που πρέπει να ψάξω?

- Έχω βρει ένα του 2001 το οποίο το είδα και μου φάνηκε γενικά καθαρό. Ο κινητήρας ακουγόταν ΟΚ, αλλά έκανε ένα θόρυβο από το κουτάκι δεξιά από τον κινητήρα που ξεκινάει το κολάρο και πάει στο ψυγείο (τρόμπα νερού είναι αυτό?). Τι πρόβλημα μπορεί να είναι αυτό? Και πόσο μπορεί να κοστίζει η επισκευή?

- Αν δε βγει το budget για το Hornet. Αξίζει να πέσω σε cb400sf??

P.S. Θα είναι η πρώτη μου μηχανή. Μέχρι τώρα έχω ένα παπί.

atzimpourdakas
15/09/2011, 20:13
Λοιπόν φίλε, δεν ξέρω να σου πω για τα μηχανικά θέματα που ανέφερες.Μόνο για το sf έχω να σου πω....
Ξανά λοιπόν....
Μιας και είπες ότι θα είναι η πρώτη σου μηχανή καλύτερα να πας σε κάτι <<μικρό>> (πχ. το sf)
Όταν λέω μικρό, εννοώ σε σχέση με το χόρνετ το οποίο είναι αρκετά γκαζιάρικο για πρώτο...
Το sf είναι καλή επιλογή γιατί είναι σχετικά ήρεμο,γενικά απροβλημάτιστο μηχανάκι, από βενζίνες...μια χαρά...
Προσωπικά, το μόνο αρνητικό που βρίσκω σε αυτό το μηχανάκι είναι ότι πληρώνεις μηχανή που δεν έχεις.
Τι θέλω να πω, όπως ξέρουμε μετά τα 250cc πληρώνεις τις ίδιες ασφάλειες με μεγαλύτερες μηχανές και τα σέρβις του θα σου κοστίζουν το ίδιο όπως σε μία αρκετά μεγαλύτερη μηχανή!Βάζει 3 λίτρα λάδι και η μ****κια είναι ότι δε μπορείς να του βάλεις λάδια της πλάκας γιατί είναι αρκετά πολύστροφο...Μέχρι και τα λάστιχα του γ***σετα, παρόλο που φοράει σχετικά μικρό λάστιχο πίσω, οι τιμές είναι ...άστα!
Παρόλα αυτά, εγώ που το χω 2 χρόνια είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. :cool:
Αν ψηθείς τελικά με το cbάκι, πες το να σου πω και άλλες λεπτομέριες.


Σόρρυ αν δεν είναι ξεκάθαρα αυτά που γράφω αλλά γράφω και για πρώτη φορά γενικά σε φόρουμ και δεν έχω μπει ακόμα στο κλίμα..:beer: