PDA

View Full Version : Πάμε....



MikeG
07/09/2011, 22:25
Στην 90η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της ανταγωνιστικότητας η Ελλάδα - Αναλυτικά όλα τα στοιχεία


Στην 90η θέση της παγκόσμιας κατάταξης της ανταγωνιστικότητας ανάμεσα σε 142 χώρες από όλο τον κόσμο, βρίσκεται η Ελλάδα σύμφωνα με έρευνα του World Economic Forum χάνοντας άλλες επτά θέσεις συγκριτικά με την προηγούμενη χρονιά.

Σύμφωνα με την έρευνα η Ελλάδα είναι λιγότερο ανταγωνιστική από γειτονικές χώρες όπως η Ρουμανία, η Αλβανία και το FYROM, αλλά και την Μποτσουάνα, τη Γουατεμάλα και το Λίβανο, καθώς και η τελευταία σε ανταγωνιστικότητα από τις χώρες της ΕΕ.

Στη πτώση της Ελλάδας στην κατάταξη της παγκόσμιας ανταγωνιστικότητας κύριο ρόλο έπαιξε η δραματική επιδείνωση του μακροοικονομικού περιβάλλοντος.

Στο κριτήριο των χρηματαγορών η χώρα έπεσε στην 110η θέση, στους δημόσιους θεσμούς στην 89η θέση και στην αγορά απασχόλησης στην 126η θέση.

Στην κορυφή της λίστας βρίσκεται η Ελβετία η οποία παραμένει η πιο ανταγωνιστική στον κόσμο. Ακολουθεί η Σιγκαπούρη, η Σουηδία, η Φιλανδία, οι ΗΠΑ και η Γερμανία.


http://download.skai.gr/pdf/report.pdf


http://www.skai.gr/news/finance/article/179317/stin-90i-thesi-tis-pagosmias-katataxis-tis-adagonistikotitas-i-ellada-analutika-oli-i-ereuna/




Ρε, ας το διαλύσουμε να τελειώνουμε...

Takata Dome
07/09/2011, 22:28
Εχω μια ελπιδα αγαπητε MikeG

Οτι με τον χρονο θα φυγει η παλια φρουρα απο την πολιτικη και απο την κοινωνια και θα παρει μαζι της την απιστευτη και ακατανοητη εμμονη στο ατομικο της συμφερον,την λαμογια,τον ωχαδερφισμο και την αρπαχτη.Ελπιζω η νεα γενια να ακουει και να μην κανει ποτε τα ιδια λαθη.Ειναι η τελευταια μου ελπιδα.Αλλιως ναι,ας το διαλυσουμε και παμε στο εξωτερικο ολοι! :(

Aggelos_SV
07/09/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG



Ρε, ας το διαλύσουμε να τελειώνουμε...


Έχει διαλύσει εδώ και καιρό,άλλοι λένε από τον ερχομό του IMF,άλλοι από το κραχ του χρηματιστηριου και των ασφαλιστικών ταμείων,άλλοι από τα "χρυσά χρόνια" της μεταπολίτευσης,εγώ όμως λέω από τον μετεμφυλιακή περίοδο χάριν σε κάποιους Βαρβαρέσσους,Πλαστήρες,Καραμανλήδες και λοιπούς "Έλληνες" και ξένους που καταδίκασαν την Ελλάδα να μην έχει βιομηχανία.

....απλά τώρα παρακολουθούμε το γκρεμοτσάκισμα μιας οικονομίας στηριγμένης στον τουρισμό την "οικοδομή της αντιπαροχής" και του μεταπρατικού εμπορίου

aris_n
07/09/2011, 22:47
Βασικά εγώ απορώ που σας κάνουν εντύπωση ακόμα τέτοιες ειδήσεις. Εμένα αυτό που με εξέπληξε είναι γιατί είμαστε στην 90η θέση ανάμεσα σε 142 χώρες και όχι στην 143η ανάμεσα σε 142 χώρες.
Βγάλτε διαβατήρια παίδες....you never know...

Aggelos_SV
07/09/2011, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Εχω μια ελπιδα αγαπητε MikeG

Οτι με τον χρονο θα φυγει η παλια φρουρα απο την πολιτικη και απο την κοινωνια και θα παρει μαζι της την απιστευτη και ακατανοητη εμμονη στο ατομικο της συμφερον,την λαμογια,τον ωχαδερφισμο και την αρπαχτη.Ελπιζω η νεα γενια να ακουει και να μην κανει ποτε τα ιδια λαθη.Ειναι η τελευταια μου ελπιδα.Αλλιως ναι,ας το διαλυσουμε και παμε στο εξωτερικο ολοι! :(

Ακόμα σχολείο πας ε?

Κάτσε να πας πανεπιστήμιο με το καλό και θα καταλάβεις ότι η παλιά φρουρά που αναφέρεις αναπαράγεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν μέσα από ΠΑΣΠ,ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,ΠΚΣ,ΕΑΑΚ και λοιπά κορακίστικα αρκτικόλεξα.

Η νέα γενιά έχει πολύ καλά δείγματα να δείξει,αλλά δυστυχώς αν ανακατάψεις μισό κουβά μέλι με μισό κουβά σκατά,πάλι σκατά θα έχεις στο τέλος :sad:

aris_n
07/09/2011, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ακόμα σχολείο πας ε?

Κάτσε να πας πανεπιστήμιο με το καλό και θα καταλάβεις ότι η παλιά φρουρά που αναφέρεις αναπαράγεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν μέσα από ΠΑΣΠ,ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,ΠΚΣ,ΕΑΑΚ και λοιπά κορακίστικα αρκτικόλεξα.

Η νέα γενιά έχει πολύ καλά δείγματα να δείξει,αλλά δυστυχώς αν ανακατάψεις μισό κουβά μέλι με μισό κουβά σκατά,πάλι σκατά θα έχεις στο τέλος :sad:
Πολλές όμως....πάρα πολλές...:beer: :beer: :beer:

MikeG
07/09/2011, 22:49
Δε μπορώ να πω ότι γενικά σαν είδηση με εκπλήσσει. Όμως το ότι η Αλβανία, τα Σκόπια και η Ρουμανία είναι πιο ψηλά, ειδικά τη στιγμή που έχουμε τόσους μετανάστες από αυτές τις χώρες εδώ, αυτό με εκπλήσσει.
Κύκλος είναι βέβαια και πιθανόν σε λίγα χρόνια να έχουμε εδώ Σκοπιανές τράπεζες, όπως προς το παρών έχουν εκεί "Ελληνικές".

Takata Dome
07/09/2011, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ακόμα σχολείο πας ε?

Κάτσε να πας πανεπιστήμιο με το καλό και θα καταλάβεις ότι η παλιά φρουρά που αναφέρεις αναπαράγεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν μέσα από ΠΑΣΠ,ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,ΠΚΣ,ΕΑΑΚ και λοιπά κορακίστικα αρκτικόλεξα.

Η νέα γενιά έχει πολύ καλά δείγματα να δείξει,αλλά δυστυχώς αν ανακατάψεις μισό κουβά μέλι με μισό κουβά σκατά,πάλι σκατά θα έχεις στο τέλος :sad:

Ελπιζω να αλλαξει η κοινωνια κατ'αρχην.Δεν ειναι ολοι ΠΑΣπιτες και ΔΑΠιτες.Αν αλλαξει εστω και ενα μερος της κοινωνιας μας,θα αλλαξουν ολα σιγα σιγα.Μονο σε αυτο ελπιζω.

Aggelos_SV
07/09/2011, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Βασικά εγώ απορώ που σας κάνουν εντύπωση ακόμα τέτοιες ειδήσεις. Εμένα αυτό που με εξέπληξε είναι γιατί είμαστε στην 90η θέση ανάμεσα σε 142 χώρες και όχι στην 143η ανάμεσα σε 142 χώρες.
Βγάλτε διαβατήρια παίδες....you never know...

We DO know...

Εμείς να βγάλουμε διαβατήρια αγαπητέ μου εν Αγίο Φραγκίσκο φίλε...αλλά πως να φύγουμε που δεν έχουμε λεφτά ούτε για ένα αεροπορικό εισιτήριο :a018:

aris_n
07/09/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
...Όμως το ότι η Αλβανία, τα Σκόπια και η Ρουμανία είναι πιο ψηλά, ειδικά τη στιγμή που έχουμε τόσους μετανάστες από αυτές τις χώρες εδώ, αυτό με εκπλήσσει.


Αυτός είναι κατα την γνώμη μου ένας ακόμη λόγος για να μην εκπλήσσεσαι...Δες πόσος είναι ο μηνιαίος μισθός εκεί και πόσος εδώ. Επίσης εκεί δεν υπάρχει ΔΝΤ...φαντάζεσαι πολλούς επιχειρηματίες να θέλουν να επενδύσουν σε χώρα χρεοκοπημένη;(Γιατί με την σύναψη του πρώτου δανείου ουσιαστικά αυτό δηλώσαμε: Χρεοκοπία). Κατα τα άλλα τρέχουμε ακόμα να μειώσουμε δημοσίους υπαλλήλους, να αποτινάξουμε απο πάνω μας την σοβιετικού τύπου οικονομία που είχαμε, απο την οποία όμως, είχαμε την απαίτηση να μας ζεί καπιταλιστικά...
Δημόσιος υπάλληλος με σοβιετικού τύπου προνόμια στο δημόσιο δεν γίνεται να έχει porche.

Aggelos_SV
07/09/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ελπιζω να αλλαξει η κοινωνια κατ'αρχην.Δεν ειναι ολοι ΠΑΣπιτες και ΔΑΠιτες.Αν αλλαξει εστω και ενα μερος της κοινωνιας μας,θα αλλαξουν ολα σιγα σιγα.Μονο σε αυτο ελπιζω.

Καλά κάνεις και ελπίζεις!

Αν είναι να απογοητευτείς από τώρα ...κλάφτα Χαράλαμπε..

:wave2:

aris_n
07/09/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
We DO know...

Εμείς να βγάλουμε διαβατήρια αγαπητέ μου εν Αγίο Φραγκίσκο φίλε...αλλά πως να φύγουμε που δεν έχουμε λεφτά ούτε για ένα αεροπορικό εισιτήριο :a018:

When there is a will there is a way...;)

gcrook
07/09/2011, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ελπιζω να αλλαξει η κοινωνια κατ'αρχην.Δεν ειναι ολοι ΠΑΣπιτες και ΔΑΠιτες.Αν αλλαξει εστω και ενα μερος της κοινωνιας μας,θα αλλαξουν ολα σιγα σιγα.Μονο σε αυτο ελπιζω.

Οταν (αν) παρεις πρεφα πως πραγματικα ειναι αυτη η κοινωνια (και κατ'επεκταση εσυ) και ποσο βαθια ριζωμενα ειναι καποια πραγματα τα ξαναλεμε.:wave2:

Takata Dome
07/09/2011, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οταν (αν) παρεις πρεφα πως πραγματικα ειναι αυτη η κοινωνια (και κατ'επεκταση εσυ) και ποσο βαθια ριζωμενα ειναι καποια πραγματα τα ξαναλεμε.:wave2:

Ως γενια,ουτε ψηφισαμε τους δυο μεγαλους,ουτε το βουλωναμε οταν μας διναν αυξησεις με δανεικα λεφτα,ουτε οταν καναμε απεργια καθομασταν σπιτι ΠΑΝΤΑ και κοιμομασταν ουτε μεσω των συνδικατων εκβιαζαμε για να παρουμε ψευτικα επιδοματα και παροχες.Γιατι το λεο αυτο? Γιατι,ειναι βαθια ριζωμενα καποια πραγματα και ειναι επισης στο χερι μας να τα ξεριζωσουμε απο τη στιγμη που τα ξερουμε.Αρκει να εχουμε τη διαθεση να κανουμε υποχωρησεις στο ατομικο μας συμφερον προς οφελος του συλλογικου,και το θαρρος να παραγκωνισουμε τα μελλοντικα κομματοσκυλα.:wave2:

gcrook
08/09/2011, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ως γενια,ουτε ψηφισαμε τους δυο μεγαλους,ουτε το βουλωναμε οταν μας διναν αυξησεις με δανεικα λεφτα,ουτε οταν καναμε απεργια καθομασταν σπιτι ΠΑΝΤΑ και κοιμομασταν ουτε μεσω των συνδικατων εκβιαζαμε για να παρουμε ψευτικα επιδοματα και παροχες.Γιατι το λεο αυτο? Γιατι,ειναι βαθια ριζωμενα καποια πραγματα και ειναι επισης στο χερι μας να τα ξεριζωσουμε απο τη στιγμη που τα ξερουμε.Αρκει να εχουμε τη διαθεση να κανουμε υποχωρησεις στο ατομικο μας συμφερον προς οφελος του συλλογικου,και το θαρρος να παραγκωνισουμε τα μελλοντικα κομματοσκυλα.:wave2:

Ειδες τωρα τι καταφερες μαικτζη;
Μας το'φαγε η ΚΝΕ το παλικαρι.:lol: :bawl: :lol:

byron
08/09/2011, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειδες τωρα τι καταφερες μαικτζη;
Μας το'φαγε η ΚΝΕ το παλικαρι.:lol: :bawl: :lol: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :bawl: :bawl:

hidefnick
08/09/2011, 07:24
Καί πρώτη χώρα σε ανταγωνιστικότητα είναι η Ελβετία..... Μήπως ο ορισμός της ανταγωνιστικότητας είναι λίγο διαφορετικός σε αυτό το report?

Κοιτώντας στην σελίδα 24, είναι μάλλον σαφές ότι τα νούμερα που μπορεί να δώσει η Ελλάδα τεκμηριωμένα, απέχουν πολύ από αυτά που ισχύουν και θα μας ανέβαζαν πολύ ψηλότερα. Και ναι μεν είναι μαύρο χρήμα, αλλά είναι χρήμα.....

(Όχι, δεν θεωρώ την Ελλάδα ανταγωνιστική σε πολλούς τομείς, αλλά κάποιες χώρες που είναι πιο ψηλά στον πίνακα είναι χώρες που κάνεις business με καλάσνικοφ....)

Cpt. Haddock
08/09/2011, 08:25
Εν γένει πάντως μην (πολυ)τρελαινεστε με τέτοιους δείκτες. Χωρες όπως ΠΓΔΜ και Αλβανία που ειναι πιο πάνω απο μας, έχουν δώσει γη και ύδωρ (βλ. κώλο) για να προσελκύσουν επενδύσεις. Πολυ φτηνα εργατικά, ανυπαρκτη φορολογία και ενα σωρό διευκολυνσεις.

Το οτι υπάρχει επενδυτική άπνοια γιατι κανενας λογικός ανθρωπος δε θα επενδύσει στην Ελλαδα ειναι δεδομένο.

Οι μονοι που επενδύουν ειναι κατι τρελοι ρομαντικοι, όπως αυτη η γερμανική επενδυση που ετοιμαζεται στην Πελοποννησο.

Takata Dome
08/09/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειδες τωρα τι καταφερες μαικτζη;
Μας το'φαγε η ΚΝΕ το παλικαρι.:lol: :bawl: :lol:

:lol: Ο κομμουνισμος μονο στη θεωρια ηταν καλος.Στην πραξη μια αποτυχημενη κοροιδια ηταν.Να μην αρχισουμε τωρα για το ΚΚΕ που απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ολο τα ιδια και τα ιδια λεει και ξαναλεει.:wave2:

fournas
08/09/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ακόμα σχολείο πας ε?

Κάτσε να πας πανεπιστήμιο με το καλό και θα καταλάβεις ότι η παλιά φρουρά που αναφέρεις αναπαράγεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν μέσα από ΠΑΣΠ,ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,ΠΚΣ,ΕΑΑΚ και λοιπά κορακίστικα αρκτικόλεξα.

Η νέα γενιά έχει πολύ καλά δείγματα να δείξει,αλλά δυστυχώς αν ανακατάψεις μισό κουβά μέλι με μισό κουβά σκατά,πάλι σκατά θα έχεις στο τέλος :sad:




+990 :sad:

sotpag
08/09/2011, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Εχω μια ελπιδα αγαπητε MikeG

Οτι με τον χρονο θα φυγει η παλια φρουρα απο την πολιτικη και απο την κοινωνια και .....


και θα ερθουν τα παιδια του πχ οπως Παπανδρεου, Καραμανλης, Μητοτακομπακογιαννη Παγκαλος και ολοι οι αλλοι....

και να παμε και στους ποιο νεους που χωρις κατι αλλο στη ζωη τους εγινα "πολιτικοι" οπως Βαρβιτσιωτης Μπεκιρης Μπακογιαννης κτλ

sotpag
08/09/2011, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Ως γενια,ουτε ψηφισαμε τους δυο μεγαλους,...,και το θαρρος να παραγκωνισουμε τα μελλοντικα κομματοσκυλα.:wave2:


και εγω μαζι σου ειμαι αλλα αν δεν θες να εισαι μονος κοιτάξεις στον καθρεφτη να εχεις και παρεα....

μια ζωη τα ιδια και παντα αυτοι οι κλεφτες ειναι επανω...

hidefnick
08/09/2011, 22:51
Εδώ είμαστε (http://www.youtube.com/watch?v=_WSRV15NpcU) !!!!

rockobok
09/09/2011, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οταν (αν) παρεις πρεφα πως πραγματικα ειναι αυτη η κοινωνια (και κατ'επεκταση εσυ) και ποσο βαθια ριζωμενα ειναι καποια πραγματα τα ξαναλεμε.:wave2:
Πόσο μ'αρέσει που είμαι συμφορουμίτης με Πάνσοφους ανθρώπους....

gcrook
09/09/2011, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Πόσο μ'αρέσει που είμαι συμφορουμίτης με Πάνσοφους ανθρώπους....


Γι'αυτο οτι θες να μαθεις ρωτα εμενα.
Ειμαι πανσοφος.:wave2:

nikos_abel
09/09/2011, 06:26
Αυτό με εκνευρίζει πολύ με αυτούς που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.






Για τί δε ρωτάνε εμένα που τα ξέρω;

rockobok
09/09/2011, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γι'αυτο οτι θες να μαθεις ρωτα εμενα.
Ειμαι πανσοφος.:wave2:
Θα σε έχω στα υπ'οψιν:wave2: