PDA

View Full Version : Laptop 4 Basic Use



Corki
08/09/2011, 15:42
Sorry για το ξεκαρφωτο αλλα εχω πελαγωσει. Ψαχνω laptop για την "μικρη" μου αδελφουλα.

Φορητός για βασική χρήση (internet-music-skype), δεν την εχω δει να κανει κατι αλλο.

Φραγκα: οτι γλυτωσουμε καλο ειναι. Μεχρι 800 ευρω

Εγω επελεξα toshiba για προσωπικο και Acer για την δουλεια.

Το πρωτο το προσκυναω (το εχω ξεκωλιασει απο photoshop μεχρι 10-ωρo online gaming και δεν εκανε ποτε κιχ παρολο που δεν προβεπεται για τετοια πραγματα η κατασκευη του) και το ελαφρως φτηνοτερο acer το πεταω ευχαριστως γιατι κολλαει και με τα απλα excell-ακια.

Ειδα ενα ASUS στα 499 ευρω στο MediaMarkt αλλα και δεν ξερω τι λεει το πολυκαταστημα για τετοια αγορα ουτε τι λενε οι ASUS γενικα.

Διαβαζω για i3, i5, Sandy Bridge, οι AMD δεν φτουρανε πλεον κτλ και δν καταλαβαινω τπτ.

ΥΓ: Πρεπει να ο παρω σημερα γμτο.

Takata Dome
08/09/2011, 15:47
Ο,τι εχει να κανει με υπολογιστη,μπορει να στο λυσει αυτος ο τυπος

http://www.youtube.com/watch?v=_p52QJi-Ydo

Επεξεργαστης:Αν ψαχνεις για επιδοσεις που σηκωνουν και κατι παραπανω οταν χρειαστει,απεφυγε τους αδυναμους επεξεργαστες που εχουν φτιαχτει μονο για laptop.Δηλαδη,ενας Intel Atom δεν ειναι και για πολλα πολλα...αντιθετα,ενας i3 ή i5 ειναι μια χαρα αν θες καπου καπου να κανεις mutlitasking.Μην ψαρωνεις απο τους πολλους πυρηνες.Αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι ο χρονισμος,σε GHz.Καλυτερα να ειναι πανω απο 2 Ghz.Στο ερωτημα Intel ή AMD σου απαντω οτι και τα δυο καλα ειναι.Οσοι λενε οτι η AMD δε φτουραει,ας δουν τους νεους Bulldozer.Απλα για την κατηγορια τιμης που θες εσυ,η Intel εχει περισσοτερη ποικιλια και προτιμαται σε τετοια laptop.

Μνημη:Κοιταμε να ειναι DDR3 και ποσα Gigabyte ειναι.Ο χρονισμος δεν διαφερει και τοσο πολυ.Ενα να ξερεις: Δε πα να χεις και 8 GB μνημης,αν δεν εχεις 64-bit λειτουργικο συστημα δεν θα εκμεταλευεσαι ουτε τα 3 απο αυτα στις περισσοτερες εφαρμογες.Γι'αυτο,αμα σου λενε πανω απο 3GB μνημη,εσυ θα κοιτας και το λειτουργικο να ειναι 64μπιτο.

Σκληρος Δισκος:Χωρητικοτητα κοιταμε και ταχυτητα μεταφορας δεδομενων.Δεν θα σε προβληματισει καθολου αυτος ο τομεας.Αν βρεις πουθενα SSD σκληρο-μαλλον απιθανο σε τετοια τιμη-να ξερεις οτι αντισταθμιζουν την υψηλη τιμη τους και τη χαμηλη χωρητικοτητα τους με πολλες φορες μεγαλυτερη ταχυτητα απο τους συμβατικους HDD δισκους και ασυγκριτα υψηλοτερη ταχυτητα εγγραφης και αναγνωσης.

Καρτα γραφικων:Απεφυγε τις ενσωματωμενες(integrated) λυσεις και προχωρα σε ανεξαρτητες καρτες γραφικων.Μια ενσωματωμενη καρτα γραφικων θα σου δυσκολευει τη ζωη αν θες να παιξεις κανα παιχνιδι,και γενικα,ειναι προτιμοτερο να εχει μεσα ανεξαρτητη καρτα.Κοιτας ποσα GB ειναι και τον χρονισμο.Προσεχε ομως:Μια καρτα με πολλα GB,υψηλο χρονισμο και περισσοτερους απο ενα πυρηνες θα σου τρωει τη μπαταρια για πλακα.Μια μετριας ισχυως καρτα ειναι προτιμοτερη αν δεν εχεις σκοπο να παιζεις παιχνιδια.

Οθονη:Οι πολλες ιντσες βοηθουν στο να βλεπεις καλυτερα και με ποιοτικοτερη αναλυση,αλλα καταναλωνουν πολλη ενεργεια και μειωνουν τη φορητοτητα.15 ιντσες ειναι η χρυση τομη,κατα τη γνωμη μου

Συμπληρωματικα:Αν ειναι να το χρησιμοποιεις πολλη ωρα,παρε ενα cooling stand να μη ζεματαει.Δεν ειναι και τοσο ακριβα.

Απο μαρκες,Toshiba,Dell,Sony(οχι ολα) ειναι λυσεις αξιοπιστες.Το ξερω απο προσωπικη εμπειρια.Αντιθετα,ενα HP που ειχαμε,ολο μικροβλαβες εβγαζε

Επισης,θα σου προτεινα να αγοραζεις απο εξειδικευμενα καταστηματα και οχι πολυκαταστηματα,ωστε να εχεις καλυτερο service.Για πιο αναλυτικα,σε π.μ και ελπιζω να βοηθησα :wave2:

Υ.Γ:Τo laptop που προτεινει ο Panagath θα στο προτεινω και εγω.Κανει και για παραπανω απο απλη χρηση,ειναι πολυ καλα εξοπλισμενος και πολυ καλος τεχνικα.Ειναι και dell,που δεν βγαζουν προβληματα ευκολα!

nassosxlvbros
08/09/2011, 15:50
Compaq pressario στα 400€ .... έχω το C700 και 4 σχεδόν χρόνια δεν έχει κάνει κιχ....

sernodas2
08/09/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Sorry για το ξεκαρφωτο αλλα εχω πελαγωσει. Ψαχνω laptop για την "μικρη" μου αδελφουλα.

Φορητός για βασική χρήση (internet-music-skype), δεν την εχω δει να κανει κατι αλλο.

Φραγκα: οτι γλυτωσουμε καλο ειναι. Μεχρι 800 ευρω

Εγω επελεξα toshiba για προσωπικο και Acer για την δουλεια.

Το πρωτο το προσκυναω (το εχω ξεκωλιασει απο photoshop μεχρι 10-ωρo online gaming και δεν εκανε ποτε κιχ παρολο που δεν προβεπεται για τετοια πραγματα η κατασκευη του) και το ελαφρως φτηνοτερο acer το πεταω ευχαριστως γιατι κολλαει και με τα απλα excell-ακια.

Ειδα ενα ASUS στα 499 ευρω στο MediaMarkt αλλα και δεν ξερω τι λεει το πολυκαταστημα για τετοια αγορα ουτε τι λενε οι ASUS γενικα.

Διαβαζω για i3, i5, Sandy Bridge, οι AMD δεν φτουρανε πλεον κτλ και δν καταλαβαινω τπτ.

ΥΓ: Πρεπει να ο παρω σημερα γμτο.

διαθετης 800ε για λαλακι κ προβληματίζεσαι?????
ασε βρε μεγαλε.....εδω μας λειπουν 99δραχ να συμπληρώσουμε κατοσταρι!!!!
εμ sorry κιολας αλλα ειναι 2 μηνιατηκα για πολλους.......:mad: .κ με 800 περνεις οτι θες!!!! μην προβληματιζεσαι αλλο....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nassosxlvbros
08/09/2011, 16:00
http://www.kotsovolos.gr/site/products_results.jsp?catid=7338

Κάνε παιχνίδι εδώ...:)

panagath
08/09/2011, 16:10
Αυτό εδώ είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή σε Value for Money http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902072

Τώρα σε γενικές γραμμές, κοίτα σε toshiba, dell, άντε και ΗΡ ή lenovo. Μακρυά από acer - vaio - fujitsu.

Αν έχει i5 κοίτα να είναι με sandybridge γιατί είναι κλάσεις ανώτερο από το παλιό. Tip: Sandybridge έχουν γενικά όσα i5 ο κωδικός του επεξεργαστή είναι μεγαλύτερος του 2000. δλδ, ο I5-2410 που έχει το Dell που σου είπα από πάνω είναι sandybridge, ενώ ο i5-504M δεν είναι. Και i3 καλοί είναι αλλά είναι διπύρινοι.

Επίσης καλό θα ήταν να έχει "αυτόνομη" μνήμη η κάρτα γραφικών κ όχι shared. Πχ Intel Graphics γενικά τα αποφεύγουμε.

Πρώτα απ όλα όμως πρέπει να μας πεις πόσα λεφτά κοιτάς. Γιατί όταν λες ότι μέχρι 800 είσαι ΟΚ αλλά κοιτάς στα 450ευρώ, έχει τεράστια διαφορά . Πες μου ακριβώς πόσα είναι τα επιθυμητά που θες να ξοδέψεις να σου κάνω μια καλή πρόταση.

kostas_1100gs
08/09/2011, 16:16
Υπάρχει ένας toshiba πολύ καλός.
satellite l655-1dv
στα 800ε έκανε.
θα τον δεις στο http://www.skroutz.gr/s/290969/Toshiba-Satellite-L655-1DV.html?keyphrase=satellite+l655-1dv
φθηνότερα, αλλά τότε που ρώτησα εγώ στα πρώτα ``καταστήματα`` δεν υπήρχε, μούφα ήταν.
Σχεδόν καινούργιος, δούλεψε 1-2 μέρες.
Να ρωτήσω αν υπάρχει ακόμα αν θες.
Στα 450ε θα τον υπολογίζεις.

AUFGEBRACHT
08/09/2011, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Compaq pressario στα 400€ .... έχω το C700 και 4 σχεδόν χρόνια δεν έχει κάνει κιχ....


Συμφωνώ κι επαυξάνω,Compaq Presario,ο ορισμός του value for money και σκυλί!!!!!!! Είχα έναν για 8 χρόνια και ο καινούριος που πήρα κι αυτός Presario είναι.

Corki
08/09/2011, 17:18
Ευχαριστω παιδες για το ενδιαφερον.

Λοιπον απο καταρτισμενα μαγαζα (που ειναι και κοντα-ειπαμε βιαζομαστε).

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0621793&catid=010200

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0616248&catid=010200

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-L655-1GL-PSK1JE-0FU00DGE.htm

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-C660-1PH-PSC1QE-00400GGE.htm

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPCEH1L0E-B.htm

Τα διαλεξα με βαση την

1)τιμη (αυστηρα 600 ευρω για να το κλεινουμε το θεμα)
2)επεξεργαστη "i" με κωδικο πανω απο 2000
3)ανεξαρτητη καρτα γραφικων

Ευχαριστω και παλι.




Τωρα το ειδα=> Ακυρος ο lenovo και ο toshiba 1GL (Σορρυ τα κοιταξα πολυ γρηγορα)


:beer:

Cpt. Haddock
08/09/2011, 17:26
Macbook :smokin:

Ζεύκας
08/09/2011, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Macbook :smokin:

aluminium unibody :smokin: :smokin:

Cpt. Haddock
08/09/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
aluminium unibody :smokin: :smokin:

Aye! :D

Corki
08/09/2011, 17:32
Οντως ρε καπ10 πως δεν το σκεφτηκα!

Τα Mac ειναι για τις "αδελφες"

Thx ρε

:beer:

Cpt. Haddock
08/09/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Τα Mac ειναι για τις "αδελφες"


Ban !!! :mad:

kostas_1100gs
08/09/2011, 17:37
Αρα αυτός satellite l655-1dv σου κάνει :)

chr1s_86
08/09/2011, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corki
Οντως ρε καπ10 πως δεν το σκεφτηκα!

Τα Mac ειναι για τις "αδελφες"

Thx ρε

:beer:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a23: :a23: :a23:

Corki
08/09/2011, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ban !!! :mad:

Πες ρε στα σοβαρα γιατι αν φυγει και δεν την προλαβω θα κανω Bam οχι Ban.

manhunter
08/09/2011, 17:41
Aπο πότε το service και τα ανταλλακτικά τα κάνει το κατάστημα?
Και εκ πείρας. Μην παίρνετε carepacks και επεκτάσεις εγγυήσεων από τα retail καταστήματα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις , δεν τις ενεργοποιούν ποτέ. Κατευθείαν στην αντιπροσωπεία.


Στο προκείμενο. Στα λεφτά που λες, έχεις υπερ-άπειρες επιλογές. Μην έχεις τσάμπα προβληματισμούς τέτοιες εποχές.



edit : Γαμώ το quote μου. Το ποστ πάει στον Takata αφενός, και προς πάσα ενδιαφερομένο αφαιτέρου :)

Corki
08/09/2011, 18:03
Ετσι οπως τα βλεπω μαλλον παω να παρω τον ASUS

Thx guys

:beer:

vaska
09/09/2011, 13:36
Ας πω κι εγώ τη μαλακία μου (σχωράτε με αλλά ένεκα η πουτ@να η κρίση), αλλά πριν θα κάνω μια δυο ερωτήσεις:

** Από πότε πλαίσιο και μουλτιράμα είναι εξειδικευμένα μαγαζιά??? Τα έκανε εξειδικευμένα η διαφήμιση ???

** Όλα τα πακέτα επέκτασης εγγύησης που ξέρω εγώ ενεργοποιούνται από τον τελικό χρήστη και δεν συμμετέχει το κατάστημα πώλησης, οπότε αν δεν είναι ενεργοποιημένα φταίει ο αγοραστής που ενώ ακούμπησε ένα σκασμό λεφτά για να πάρει λάπτοπ, δεν κάθισε να διαβάσει για αυτό που πλήρωσε (και μην ακούσω τπτ εξυπνάδες του στυλ "κανένας δεν με ενημέρωσε" γιατί για να βρει το οικονομικότερο μαγαζί ασχολήθηκε μια δυο ώρες, για να μάθει τι αγόρασε δεν ασχολήθηκε καθόλου) . Θα συμφωνήσω όμως ότι είναι μία όμορφα σερβιρισμένη παπάτζα για να πάρουν περισσότερα χρήματα μιας και η πληροφορική έχει την χαμηλότερη κερδοφορία πιά με ποσοστά κέρδους σχεδόν ποτέ περισσότερο από 10% και συνήθως 8%. Κι εξηγώ τους λόγους που είναι "παπάτζα". Ένα ηλεκτρονικό προϊόν έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να βγάλει σφάλμα στις πρώτες 100 ώρες χρήσης του, οπότε ο χρήστης καλύπτεται από την εγγύηση και όλα καλά. Σπανιότερα έως πολύ σπάνια εμφανίζονται προβλήματα μετά τις 100 ώρες. Από παλαιότητα κινδυνεύουν τα εξαρτήματα που έχουν κινούμενα μέρη όπως λ.χ. ο hdd και το dvd-rw. Ένας 500άρης HDD 2.5" σήμερα κοστίζει κάτι λιγότερο από 50 € κι ένα dvd-rw 25 €, οπότε το πακέτο επέκτασης εγγύησης είναι ακριβότερο και δεν ξέρεις αν το χρειαστείς, ενώ αλλιώς θα πληρώσεις με τις τρέχουσες τιμές της αγοράς και αν χρειαστεί.

Η πρότασή μου:
Asus X53BY-SX077V - Fusion E-350 1.60 GHz - 15.6" LED - Μαύρο


425 €

Άριστο για τη χρήση που θέλεις. Όσο αφορά την Asus να την εμπιστεύεσαι, είναι από τις κορυφαίες κατασκευάστριες με άμεση και ποιοτική εξυπηρέτηση εντός ή εκτός πλαισίων εγγύησης. εγγύησης.


:wave2: :wave2: :wave2:

fantacid
09/09/2011, 13:40
απλα να θυμασε οτι τα λαπτοπ εχουν ημερομηνια ληξεως....

κατι σαν τις κονσερβες ...κ μη χειροτερα
:mad:

zephyr1
09/09/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska

** Από πότε πλαίσιο και μουλτιράμα είναι εξειδικευμένα μαγαζιά??? Τα έκανε εξειδικευμένα η διαφήμιση ???



Πεστα ρε μαστορα,και πλεον ακριβοτερα απο τα συνοικιακα μαγαζια.:winka:

Corki
09/09/2011, 13:56
Παιδια ευχαριστω πολυ.

Τελικα πηρα το ASUS X54LY-SX030V δωρακι το office standard (ξερω γω τι !;%) στα 490 ευρω.

Λιγο το δουλεψα εχθες και μου φανηκε καλο-στιβαρο για τα χρηματα που εδωσα .

Και παλι να ειστε καλα.

Υ.Γ. Το thread-ακι πιστευω αξιζει να μεινει μονο και μονο για την ατακα για τα Mac.

:winka:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Operater
09/09/2011, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
...
ασε βρε μεγαλε.....εδω μας λειπουν 99δραχ να συμπληρώσουμε κατοσταρι!!!!
...

πολύ ζήκο έχει δει ε? :lol: :lol: :lol: