PDA

View Full Version : φρένα που χανουν την πιεση τους.



Gi_4ce
09/09/2011, 20:51
Africa twin.

καινούρια σωληνάκια υψηλής. Καινουριο τσιμουχάκι στην τρόμπα. Διαρροή δεν υπάρχει απο τις δαγκάνες, ούτε απο τα ρακόρ.

Την αφήνω το βράδυ, παω να την παρω το πρωί και η μανέττα τερματίζει. Τρομπάρω 2-3 φορές και μετά πιάνει είτε πολύ μπροστα, είτε πολύ πίσω και συνεχίζει να είναι έτσι όλη μέρα...

Την αφήνω το βράδυ και το επόμενο πρωί παλι τα ίδια.

γυατ δε φακ?

camen
09/09/2011, 20:54
Τα εμβολα των δαγκανων δουλευουν κανονικα?!

Gi_4ce
09/09/2011, 20:57
και εγω κατι με τις δαγκάνες πιστεύω οτι παίζει... Παντως επειδή εχω καινούριους δίσκους και τακάκια, μεχρι στιγμής βλεπω ομοιόμορφη φθορά και θερμοκρασίες...

Πολυμήχανος
09/09/2011, 21:10
Πρώτο σενάριο: Άλλαξες υγρό και έβαλες ασύμβατο με το παλιό. Έβαλες διαφορετικό από αυτό που είχε ήδη μέσα, και το παλιό που είχε μείνει κάποιο υπόλοιπο, αντιδράει αργά αλλά σταθερά χημικά με το νέο και σχηματίζει μικροποσότητες αερίου.

Πλήρες άδεισμα και πλήρες γέμισμα από την αρχή, με επώνυμο DOT 5.1.

Δεύτερο σενάριο: Στην αλλαγή των τσιμουχών στην τρόμπα κάτι δεν μπήκε απόλυτα σωστά και κάτι δεν στεγανώνει απόλυτα, με αποτέλεσμα όταν παρκάρεις την μηχανή και αυτή κρυώνει, ομοίως και τα υγρά των φρένων κρυώνουν μετά την χρήση και συστέλονται, αντί να τραβάνε συμπληρωματικό υγρό από το δοχείο, τραβάνε και λίγο αέρα απόξω.

Λύσιμο-έλεγχος τρόμπας.

Τα ίδια μου κάνει και το VTR μου αλλά όχι σε μια βραδειά, σε π.χ. ένα μήνα ακινησίας και μέσα σε λίγα λεπτά χρήσης, φτιάχνει.

polydimi5
11/09/2011, 12:14
Εχω το ιδιο ακριβώς προβλημα στο CBR μου εδω και κανενα 6μηνο και παω να τρελαθω.
Υπάρχει καποιος που να του είχε συμβεί κατι αντίστοιχο και να βρήκε το πρόβλημα?

Tigas
11/09/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Πρώτο σενάριο: Άλλαξες υγρό και έβαλες ασύμβατο με το παλιό. Έβαλες διαφορετικό από αυτό που είχε ήδη μέσα, και το παλιό που είχε μείνει κάποιο υπόλοιπο, αντιδράει αργά αλλά σταθερά χημικά με το νέο και σχηματίζει μικροποσότητες αερίου.

Πλήρες άδεισμα και πλήρες γέμισμα από την αρχή, με επώνυμο DOT 5.1.

Δεύτερο σενάριο: Στην αλλαγή των τσιμουχών στην τρόμπα κάτι δεν μπήκε απόλυτα σωστά και κάτι δεν στεγανώνει απόλυτα, με αποτέλεσμα όταν παρκάρεις την μηχανή και αυτή κρυώνει, ομοίως και τα υγρά των φρένων κρυώνουν μετά την χρήση και συστέλονται, αντί να τραβάνε συμπληρωματικό υγρό από το δοχείο, τραβάνε και λίγο αέρα απόξω.

Λύσιμο-έλεγχος τρόμπας.

Τα ίδια μου κάνει και το VTR μου αλλά όχι σε μια βραδειά, σε π.χ. ένα μήνα ακινησίας και μέσα σε λίγα λεπτά χρήσης, φτιάχνει.

5.1 σε africa δεν βάζουν, 4 εννοείς

Πολυμήχανος
11/09/2011, 17:14
Σωληνάκια υψηλής aftermarket=5.1

4 στα λαστιχένια εργοστασιακά.

virus
11/09/2011, 18:23
στην περιπτωση σου κανε καλη εξαερωση. με συριγα απο τον εξαερωτηρα.

ειχα κι εγω θεμα με τα φρενα της αφρικα μου και αλαξα τσιμουχακια. κι εχω ακομα... αλλα μικρο θεματακι. πιστευω οτι φταιει το σωμα της δαγκανας. οταν αλαξα τσιμουχακια παρατηρησα κατι μικροδιαβρωσεις στο μεταλο της δαγκανας που δουλευουν τα τσιμουχακια.

fantacid
11/09/2011, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Σωληνάκια υψηλής aftermarket=5.1

4 στα λαστιχένια εργοστασιακά.

τα υπόλοιπα μερη της πεδησης ειναι συμβατα με 5,1,
μονο τα λαστιχένια σωληνάκια ειναι αυτα που δεν τους αρεσουν το 5,1?

δε αναφέρομαι για αφρικα μονο,
αλλα για ολα τα προγενέστερα σύστηματα που χρησιμοποιούν dot4

Πολυμήχανος
11/09/2011, 20:42
Όχι, παρεξήγησις. Δεν το έγραψα απόλυτα σωστά εγώ.

5.1 βάζουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στα φρένα μας, όταν έχουμε τοποθετήσει μεταλλικά aftermarket σωληνάκια υψηλής.

4 βάζουμε στα λαστιχένια εργοστασιακά, αλλά όχι οπωσδήποτε, αν θέλουμε βάζουμε 5.1 και σε αυτά.

Με τα 5.1 σε όλες τις περιπτώσεις, έχουμε το νου μας να τα αλλάζουμε λίγο πιο συχνά (το πολύ ανά χρόνο)

fantacid
11/09/2011, 20:53
σε ενα σύστημα που παιρνει dot4
αλλαζοντας τα σωληνακια με υψηλης παμε κ σε 5,1 άμεσα
ή πρεπει να τσεκαρουμε καπως κ τα υπολοιπα μερη αν μπορουν να σηκωσουν το 5,1?

thats the point!

:wave2:

stefanos
11/09/2011, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε ενα σύστημα που παιρνει dot4
αλλαζοντας τα σωληνακια με υψηλης παμε κ σε 5,1 άμεσα


:wave2:

Ουπς :eyepop: εδώ και 10 χρόνια φοράω λάθος υγρά φρένων.

power hornet
11/09/2011, 22:16
εξαερωση πρεπει να κανει κιαλο.
το συτσημα σου εχει ακομα αερα μεσα γθαυτο σου κανει αυτα που λες.

fantacid
11/09/2011, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ουπς :eyepop: εδώ και 10 χρόνια φοράω λάθος υγρά φρένων.

ερωτηση ειναι ρε πατερα

:p

Tigas
12/09/2011, 07:46
τα 5.1 τα βάζουν σε περιβάλλον πίστας για να μην ''μείνεις'' από φρένα, τα dot 4 τα βάζουν για χρήση δρόμου.

Το άν έχεις βάλει σωληνάκια υψηλής ή όχι δεν έχει σχέση με τη συνέκτικότητα των υγρών φρένων.

Πολυμήχανος
12/09/2011, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
τα 5.1 τα βάζουν σε περιβάλλον πίστας για να μην ''μείνεις'' από φρένα, τα dot 4 τα βάζουν για χρήση δρόμου.

Το άν έχεις βάλει σωληνάκια υψηλής ή όχι δεν έχει σχέση με τη συνέκτικότητα των υγρών φρένων.

Λάθος.

Το 5.1 είναι πιο καλής ποιότητας (πιο καλά επεξεργασμένο, πιο καθαρό) 4. Για τον λόγο αυτό βράζει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από το 4, και γενικά έχει λίγο καλύτερες προδιαγραφές.

Αυτός που βάζει μεταλικά σωληνάκια, προφανώς και θέλει την βελτίωση που προσφέρει το 5.1, ασχέτως αν το βάζει για τον δρόμο ή για την πίστα.

Ο λόγος που βάζουμε 5.1 στα μεταλλικά είναι γιατί κάνουμε που κάνουμε την βελτίωση στο φρένο μετα μεταλικά, κρίμα δεν είναι να μην κάνουμε και την βελτίωση που ακολουθεί πακέτο με τα υγρά;

Και στα απλά σωληνάκια όμως, το 5.1 προσφέρει 30 βαθμούς περίπου υψηλότερης αντοχής στην θερμοκρασία. Δεν επηρεάζει το υπόλοιπο σύστημα.

Ο λόγος που οι εταιρίες δεν βάζουν απευθείας το 5.1 είναι γιατί απλά είναι πιο ακριβό. Και θέλει και πιο συχνά αλλαγή, επειδή αν πιο καθαρό, μολύνεται και πιο γρήγορα.

Αυτά.

stefanos
12/09/2011, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ερωτηση ειναι ρε πατερα

:p

Και εγώ νομίζω απάντησα:winka:

stefanos
12/09/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Λάθος.

Το 5.1 είναι πιο καλής ποιότητας (πιο καλά επεξεργασμένο, πιο καθαρό) 4. Για τον λόγο αυτό βράζει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από το 4, και γενικά έχει λίγο καλύτερες προδιαγραφές.

Αυτός που βάζει μεταλικά σωληνάκια, προφανώς και θέλει την βελτίωση που προσφέρει το 5.1, ασχέτως αν το βάζει για τον δρόμο ή για την πίστα.

Ο λόγος που βάζουμε 5.1 στα μεταλλικά είναι γιατί κάνουμε που κάνουμε την βελτίωση στο φρένο μετα μεταλικά, κρίμα δεν είναι να μην κάνουμε και την βελτίωση που ακολουθεί πακέτο με τα υγρά;

Και στα απλά σωληνάκια όμως, το 5.1 προσφέρει 30 βαθμούς περίπου υψηλότερης αντοχής στην θερμοκρασία. Δεν επηρεάζει το υπόλοιπο σύστημα.

Ο λόγος που οι εταιρίες δεν βάζουν απευθείας το 5.1 είναι γιατί απλά είναι πιο ακριβό. Και θέλει και πιο συχνά αλλαγή, επειδή αν πιο καθαρό, μολύνεται και πιο γρήγορα.

Αυτά.

Δεν έχεις άδικο αλλά.
Τα υψηλής πρωτίστως τοποθετούνται για να αντιμετωπίσουμε την σπογγώδη αίσθηση από τα συμβατικά, που υπάρχει σε όλες τις θερμοκρασίες και σε όλες τις χρήσης της μοτοσυκλέτας .
Τα υγρά όπως πολύ σωστά αναφέρεις έχουν να κάνουν με την θερμοκρασία.
Εφόσον δεν υπάρχει θέμα βρασίματος στην χρήση που κάνουμε δεν είναι απαραίτητα.
Θα μου πείς, πολύ λογικά, σιγά το κόστος.
Η ένστασή είναι στο γεγονός ότι τα 5.1 θέλουν πολύ συχνότερη αλλαγή από τα 4 που αμφιβάλλω αν γίνεται από τους απλούς χρήστες, οπότε εφόσον δεν υπάρχει θέμα δεν είναι ανάγκη να μπλέκουμε.

Gi_4ce
12/09/2011, 15:43
5.1 ειχα. Επειδή κανω τις συντηρήσεις μόνος μου, τα αλλάζω συχνα πυκνα.

Τελικά είχε πιάσει φυσσαλίδα η τρόμπα και μια την πέρναγε μέσα, μια την κρατούσε σε εναν χώρο που έχει με κατι σαμ μεμβράνη απο πανω, και καλά για να μην παίρνει αέρα στις πτώσεις.

Με πέθανε η ρουφιάνα αλλα βγήκε...

paranoid
16/09/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
Πρώτο σενάριο: Άλλαξες υγρό και έβαλες ασύμβατο με το παλιό. Έβαλες διαφορετικό από αυτό που είχε ήδη μέσα, και το παλιό που είχε μείνει κάποιο υπόλοιπο, αντιδράει αργά αλλά σταθερά χημικά με το νέο και σχηματίζει μικροποσότητες αερίου.



όταν λές ασύμβατο εννοείς διαφορετική μάρκα ή απο εκεί που είχες 5.1 του έβαλες 4 & vice versa?

CBF- stratis
16/09/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
5.1 ειχα. Επειδή κανω τις συντηρήσεις μόνος μου, τα αλλάζω συχνα πυκνα.

Τελικά είχε πιάσει φυσσαλίδα η τρόμπα και μια την πέρναγε μέσα, μια την κρατούσε σε εναν χώρο που έχει με κατι σαμ μεμβράνη απο πανω, και καλά για να μην παίρνει αέρα στις πτώσεις.

Με πέθανε η ρουφιάνα αλλα βγήκε...

Πιστευω Τασουλη να την εχεις κλεισει σε κανενα βαζο χωρις αερα να ψωφησει η ρουφιανα!!!!!!!